Br ederodewas eerste in .ARGUS Documentaire over Schiedam: B.enW. vragen krediet aan Briels kiest Rotterdam voor zijn stadionspel Schiedammer eind 19de eeuw: weinig kritisch PTT in grote moeilijkheden GLASZETTER Expositie door pro f .Klasens geopend Kunstwerk uit Japan voor Filmkring Lampionoptocht op 28 april WF -handballers tegen Schutters petitie nog niet op helft Herdenking van gevallenen Papierbakken bij scholen Wandelen voor NOVXB-hnlp Politie neemt vuurwapens in beslag Ruim 9000 voor bnnavi Duivennieuws Voor ODI-korfbal Predikbeurten Cru ys Voorbergh speelt voor Kuth. Kring Verkoop bouwgrond Doktersdiensten n Alsnog steun voor Europese Beweging Voor direct gevraagd FA. F. J. KLOET ZN. SCHIEDAMSE ZAAIERDES het VPIJE VOLK ZATERDAG 14 APRIL 1962 PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) „Brederode" is in de toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap als eerste geëindigd. De jury, bestaande uit de heren Anton Deering, Jan Everwijn en H. F. Reedijk, hééft zich in haar rapport lovend uitgelaten over de prestaties van „Brederode" in de psychologische thriller „Valstrik voor een man alleen". Tweede werd „Geron", derde „Utile Dulci", „Othello" vier en „Tot Steun in den Strijd" vijf. De zogenaamde Drempelprijs en de wisselbeker, die door ir. W. E. Hoek is beschikbaar ge steld, zijn aan „Othello" toegekend. ..Valstrik"' Als de raad zich met het voorstel kan verenigenzal Jan Schaper van de gemeente Schiedam, opdracht krijgen om een 3ó-mm film over de stad ie maken. Naast de culturele verenigin gen kende Schiedam ook ar beidersorganisaties. Dr. Schmitz vertelt daarover wei nig in zijn Schiedam in de tweede helft van de negentien de eeuw". Want er was op dit gebied weinig van betekenis. Je had alleen de schilders vereniging Voorzorg" en de typografenvereniging „Adel- phismus. De eerste dateerde uit 1870, de tweede uit 1871 en ze hadden alleen betekenis voor onderlinge hulp en voor ont spanning. ?c* Zelfstandig kunnen werken is vereist. Moet bereid zijn bij niet volle dagtaak ook schilderswerkzaamheden te ver richten. Loon nader overeen te komen. SCHILDERSBEDRIJF Advertentie I.M. Prof. dr. A. Klasens heeft gister avond in het Stedelijk Museum van Schiedam, de tentoonstelling „Neder landse opgravingen in Egypte" ge opend met een uiteenzetting over de toedracht van de opgravingen en over de aard van de vondsten. De drie dingen, die hij wezenlijk noemde voor de Egyptische bescha ving: het gevoel voor schone vormen, de lust in de behandeling van en de strijd met het materiaal en de ma- gisch-religieuze achtergrond van elk voorwerp. Ook de Egyptische idee over het leven na de dood nam éen grote plaats in prof. Klasens' betoog in. De opgravingen speelden zich immers af op vijf grafvelden. Op de eerste avond al trok de expeditie veel be langstelling. Advertentie I.M. GEMEENTE SCHIEDAM Afsluiting Jacobusbrug In de nacht van 13 op 14 april a.s. van '5 avonds 22 uur tot 's morgens o uur. zullen herstelwerkzaamheden aan de Jacobusbrug te Kethel worden uitge voerd; waardoor de brug van alle rtj- verfceer zal zijn afgesloten. Schiedam, 12 april 1962. I Burgemeester mr. J. W. Peek leidde de prijsuitreiking na de pau ze in. „Wij leven in een overgangs tijd en juist daarin is het van be lang om oudewaarden in ere te houden. Daartoe behoort ook het amateurtoneel," zei de burgemeester, die het betreurde, dat niet veel meer toneelverenigingen deelnamen aan de SG-wedstrijd. „Is het bescheidenheid, of angst dat men niet op een eerste plaats zal eindigen?" vroeg de heer Peek zich af. Hij sprak de hoop uit, dat andere amatcurtoneelverenigingen het vol gende seizoen de drempelvrees zul len overwinnen. De heer Jan Evenvijn als rap porteur van de jury deed de sug gestie om voortaan de verenigin gen in een A- en een B-afdeling te laten uitkomen, opdat de ge- Hjkwaardigen met eikaar kun nen strijden om de eer. Minder ervaren verenigingen zuilen zich dan wellicht ook gemakkelijker in het strijdperk wagen. In het „Brederode"-kamp is gis teravond veel en uitbundig gejuicht. Want ook verschillende persoonlijke prijzen zijn aan „Brederode"-spe- op te roepen en om sfeer van zo wel keiharde logica als ingewikkeld „dubbele bodem"-werk in het leven te roepen. ..Valstrik voor een man alleen" is tijdens het vorige toneelseizoen door het beroepsgezelschap „Ensem ble" voor het eerst in Nederland ge speeld. Het werd toen op het niveau van de psychologische thriller als een van de beste en boeiendste voor stellingen van die periode aange merkt e- Voortreffelijk „Zonder reserve", zo vervolgt de jury in haar rapport, „moet hier onmiddellijk aan worden toege voegd, dat „Brederode" als ama teurensemble voortreffelijk voorde dag is gekomen met de vertolking van deze „Valstrik", die voor haar geen valstrik werd." De jury zegt: „Mede dank zij de regie, maar ook niet in de laatste plaats omdat ..Brederode" over vrii gedifferentieerd spelersmateriaal blijkt te beschikken, werd in een verrassand straf tempo, in bevredi gend samenspel en zelfs met een ge slaagde opbouw der karakters een zowel boeiende, als door overtuiging gedragen voorstelling gegeven. Zwakke plekken waren zeldzaam". Nadat aan dc verschillende rollen aandacht is besteed, besluit bet rap port: „Wat voordracht, persoonlijk- heldsweergave en eenheid van in balans gehouden spel betreft nam „Brederode" bij deze toneelwedstrijd de kop." En: „Brederode heeft met deze uitvoering in alle betrekkelijkheid heel dicht 't topprestatie benaderd." Ook de prestaties van de andere toneelverenigingen worden aan een Iers toegevallen. De beste acteur was beschouwing onderworpen en velen - -- kunnen hun nut doen met zinvolle wenken en adviezen. Woensdagavond is het Monopolc- theatcr voor één avond neer het domein van de Schiedamse Film- kring, die er dan het prachtige Ja panse filmwerk „Rashómon" ver- loont. Dc fiJm is toegankelijk voor personen boven de achttien jaar. „Rashómon" is een ingewikkeld, maar uiterst boeiend filmwerk, dat enkele jaren terug met groot succes in Nederland is vertoond. Het is een indringend drama, vastgelegd in een schone, pure filmtaal, die door alle volkeren verstaan kan worden. „Rashómon" maakte de wereld in 1953 duidelijk op welk een hoog ni veau in Japan de filmkunst werd bedreven. De Schiedamse Filmkring brengt de film terug in Schiedam. Voor belangstellende niet-leden ver melden wij nog even het secretariaat. Koekoekslaan 46, tel. 65742. De jaarlijks gehouden lampion- optocht voor de jeugd op dc voor avond van koninginnedag zal onge twijfeld ook nu weer veel kinderen trekken. Prettig is het, dat steeds meer ver enigingen hieraan gaan meedoen.' Dit heeft het voordeel, dat er geor ganiseerde groepen zijn. waardoor de opstelling aanmerkelijk wordt vergemakkelijkt. Maar, alle kinderen zijn welkom. De optocht wordt opgesteld op de Swammerdamsingel en zo nodig aan de Boerhavelaan. Vertrek tussen kwart voor negen en negen uur des avonds. Men moet echter uiterlijk om half negen op de opstelplaats aanwezig zijn. Deelnemende verenigingen worden verzocht even bericht te zenden aan de heer P. J. Drenth. Burg. Van Haarenlaan 946, tel. 63838. ZATERDAG Bioscopen MONOPOLE: Omar, de woestijuhavik, 2 uur. Het uur der vergelding, 7 en 0.15 uur. PASSAGE: Diamanten bij het ontbijt, 2 4.IS, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELrjK MUSEUM: schilderijen van Michael Poduike; Nederlandse opgravingen in Egypte, 1017 uur. Diversen: SPORTCENTRUM: clubkampioen- schappen, 5 uur. TIVOLI: Sociëteit Nieuwland, 8 uur. IRENECefa, 'De pastoor van Klrch- feld", 8 uur. MUSIS SACRUM: Vegla, muzikale variété-show, 8 uur. NED. PROT. BOND: Schiedams .Ka mermuziek Ensemble, concert m. m.v. Aad v. d. Hoeven, orgel, J. v. d. Tak en C. Maasland, blok fluit, 8 uur. Apotheek: Evers. Lange Haven 81. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Omar, de woestijnhavik, 2 en 4.15 uur. Het uur der vergel ding, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Diamanten bij het ontbijt, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: schilderijen van Michael Podulke; Nederlandse opgravingen in Egypte, 1217 uur. Diversen: GOEDE HA VEN KERK: Comité Schie dam voor Christus, samenkomst, 8 uur. WIJKCENTRUM: R.-K. Instuif, cau serie door Pierre L. A. Janssen, 8 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Jan Gudde geweest met als num mer twee Koos de Groot van Ge ron. Bij de dames was Mies de Har- tog-Visser als beste uit de bus ge komen, gevolgd door Tilly v. Traa- de Jongh van TJD. Bij de damesrollen van het tweede plan ging de eerste prijs naar Beet Schmidt Crans-Mak van UD, terwijl Stien van Eyk-Broeren tweede werd. De herenrollen van hot tweede plan: eerste Martin van Eyk van Brede rode, tweede Gilles de Veth van Brederode. De Drempelprijs voor de ver eniging die net niet by de besten be hoort en ook de wisselbeker v.or de vereniging die het best vooruit is gegaan waren beide voor Othello, Voor de pauze hebben Willem van der Loos en zijn vrouw Riek van der Loos-Sprong gedeclameerd, Over de prestaties van „Bredero de" in „Valstrik voor een man ai- leen" merkt het juryrapport op, dat men ook zou kunnen spreken over een valstrik voor een toneelgezel schap. „Deze knappe, hoogst geraffineerd gecomponeerde thriller, van de Fran se auteur Robert Thomas is- name lijk een riskante keuze voor amar teurs. Het stuk stelt waarlijk niet gerin ge eisen aan het vermogen om sterke spanning, ook psychologisch, Zondag spelen aan de Maaskant de eerste handbalteams van Wilton- Fijcnoord tegen die van Schutters uit Rotterdam. Dames 1, dat niet helemaal vol ledig in het veld zal verschijnen, moet de strijd opnemen tegen haar concurrente voor de eerste plaats. Een voorspelling is niet te geven daar de ploegen van gelijke sterkte wedstrijd in een overwinning om zetten. dan nemen zij de leiding weer in de districts eerste klasse. Voor heren 1 ligt de situatie ge heel anders. Zij bezetten met Schut ters de onderste plaats en wanneer zij deze wedstrijd ook in een over winning omzetten, dan kunnen zij weer iets ruimer ademhalen. Maar dan moet men wel bedenken, dat men met^. egoïstisch spel niet ver komt. Damesjunioren ontmoeten ook de Schutters-juuioren en wel om 11.30 uun de heren spelen om 13.30 uur, de dames om 12.30 uur. Dames 2 en heren 2 zijn vrij. De aspiranten A, B en C gaan zaterdag naar Laag-Zestienhoven om daar te spelen resp. tegen ADO, De Spartaan en tegen de Schutters. Na het mislukte sportweekeinde van afgelopen zaterdag en zondag is de hoop weer gevestigd op het ko mende. Wat de korfballers betreft, wordt het de hoogste tijd, dat de periode van terreinafkeuringen wordt afgesloten. Vooral voor ODI staan de zaken er slecht voor. De helft van de competitie is nog niet eens bereikt: In het komende programma zijn wedstrijden opgenomen voor alle eerste teams. ODI ontvangt Rotter dam Zuid 2. dat er nog niet, veel van terecht heeft gebracht. Voor onze stadgenoten liggen er dus kansen op de volle buit. Schiedam gaat op be zoek b« De Spartaan, dat Ongetwij feld alles in het werk zal stellen om de punten in Rotterdam te houden. De Rotterdammers hebben 5 pnt. uit 12 wedstrijden tegen Schiedam 7 uit 15. Op 8 oktober verloor Schiedam met 810. Zouden de rood-zwarten er nu in slagen de rollen om te draaien? Succes moet op bezoek by Sperwers 5 waarvan in het najaar met niet minder dan 10—0 werd gewonnen. Het moet. een erezaak voor de blauv'- wltten zijn nu weer met flinke cijfers de baas te blijven. Verder zijn vastgesteld: Hille- gersberg—Succes 2; Oranje Nassau 3ODI 2; ODI 3Oranje Nassau 4; Schiedam aUnicum a: Weidevo gels b—-ODI b en Schiedam b Zwaluwen c. Grote Kerk, 10 uur ds. A. Hoffman: 5 uur ds. J. G. Jansen. Bethelkcrk. 10 uur ds. J. D. Smlds; 5 uur ds. H. W, Hemmes. Opstandtngskerk. 10 uur dr, L. J. Ca- zemier; 7 uur mej. vicaris E. A. Bos. Vredcskerk, 9 uur ds. C. van der Steen; 7 uur ds. J. D. Smlds. Oud-Kath. Kerkt 10 uur H. Mis. Baptisten Gem.. Lange Haven 59 H 10 uur geen dienst; 7 uur ds. Relllng m.m.v zangkoor. Leger des Hells, 10 uur heiligingssa- menkomst: 7.30 uur verlossingssamen komst; 6X5 uur openlucIUsamenkomst in. de G. Verboonstraat. Alle bijeenkom- sten o.l.v. majoors K. Wlcrlnga en R. Reitsma. Jehova's Getuigen. Volksgebouw, 6.30 uur wachttorenstudie. Woensdag 7.30 uur theocratische bedieningsschool en dienstvergadering. De cineast Schaper heeft al eerder een documentaire over Viaardingen vervaardigd, die tijdens een vorige vergadering voor de Schiedamse raad is gedraaid. „Uit propagandistisch oogpunt", zeggen B. en W. in hun toelichting op het voorstel, „is een dergelijke film van groot belang. Vele Interes sante en pittoreske plekjes, die in verband met sanering of stadsuit breiding moeten verdwijnen kunnen op de film worden vastgelegd en daarom kan de film ook historisch interessant zijn." Jan Schaper zelf zegt over een der gelijke film: „Zij zal niet alleen een document zijn voor latere geslachten of een visitekaartje van de stad naar buiten. Zij zal de good-will van de stad naar buiten kunnen verbeteren en een stimulans zijn voor de stads bevolking. Zij kan de 'nieuwe' Schiedammers kennis en een beetje begrip en liefde bijbrengen voor de stad en haar ver leden en zij kan de 'oude' Schiedam mers dit verleden nog eens laten be leven. De jeugd kan door deze dra matische documentaire oog in oog worden gesteld met de geschiedenis van Schiedam, die anders 'droge kost' zou blijven; bij officiële bezoeken kan de film worden vertoonden in het algemeen kan de film er toe bijdra gen een eind te maken aan de opper vlakkige gewoonte Schiedam het eti ket van 'jeneverstad' op te plakken. B. en W. zouden de film in bruik leen ter vertoning willen afstaan aan verenigingen, gezelschappen, scholen personeelsverenigingen enz; Een 35 mm film, geschikt voor ver toning in bioscopen, die ongeveer een half uur zat duren, kost ƒ33.750. Voor vertoning in verenigingslokalen en dergelijke zou een viertal 16 mm ko pieën van 1200 gemaakt moeten worden. B. en W. stellen voor om voor het vervaardigen van de documentaire 'n krediet van rond 37.000 beschikbaar te stellen. Uitnodigingen, om deel te nemen aan de herdenking der gevalle nen op 4 mei, zün weer verzonden aan verenigingen, slandsorganisaties, scholen enz. Vanzelfsprekend kun nen niet allen worden bereikt. Een ieder kan echter aan de Stille Tocht vanaf het raadhuis naar de Plantage deelnemen. Voor een goede organisatie is het wel gewenst, dat deelnemende verenigingen enz. zich tijdig tevoren opgeven bij de secre taris van de Ver. Nat. Feest- en Ge denkdagen tv.m. OV'i, de heer J. H. F. v. d. Brugge, Vondellaan 52b, tel. 67406. Cruys Voorbergh komt met zijn jubileumstuk „Voor het laatst lady Barker" van Hans Keuls ook in Schiedam. Hij treedt donderdag 26 april in het Passage-theater op voor de leden van de Katholieke Kring. Het comité „Opgeruimd staat net jes" zou de speelplaatsen van alle Schiedamse scholen voorzien van pa pierbakken, twee bij elke school, met uitzondering van enkele kleuterscho len, waar één papierbak voldoende zal zün. In totaal zijn er 129 papierbakken nodig, die 2193,— zullen kosten. De reinigingsdienst kan de bakken plaatsen. B. en W. stellen voor een krediet te verlenen. Ten bate van de NOVIB Neder landse Organisatie voor Internatio nale Bijstand worden door de ge zamenlijke Schiedamse wandelsport verenigingen. aangesloten bij de Wandelsportkring voor Rotterdam en omstreken, zogenaamde Molen- en Maaswandeltochten georganiseerd. Zoals bekend, is voor de NOVIB ook al de jeugdaetie „10 x 10" ge voerd. De wandeltochten zullen op nieuw een bijdrage vormen tot de hulp, die de NOVIB aan de lijdende mensheid in Aziatische en Afrikaan se gebieden kan geven. De wandeltochten worden zaterdag 28 april gehouden over de afstanden 10, 12 en 20 km. Startplaats is ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155, ver trektijd tussen twee en drie uur 's middags. De Inschrijfkosten bedragen voor 21 april voor kinderen tot en met 15 jaar 85 cent. voor ouderen 1.- en worden na 21 april met 15 cent verhoogd. Betaling kan gebeuren op giro 284572 t.n.v. C. A. Henrion Ver poorten te Schiedam. Men kan zich tegen contante betaling laten in schrijven bij W. Steenhoven, Burg. van Haarenlaan 1536, tel. 61109: D. Helleman. Grofbaan 49, W. Bras, Ouddorpsestraat 13: mevr. Osephius, Prof. Kam. Onneslaan 107b; mevr. Rademakers, Lange Haven 14b; C. A. Henrion Verpoorten, Jan Steen straat 65. tel. 68338. Er is voor de deelnemers een spe ciaal voor deze tocht ontworpen draagspeld beschikbaar, terwijl per vereniging een groepsprijs wordt uit gereikt. B. en W. stellen de raad voor om een perceel bouwgrond langs de Meeuwcnsingel te verkopen aan H. van der Kraans Bouwbedrijf te Schie dam voor de bouw van zeven een gezinswoningen en twee garages. De volgende artsen hebben het komende weekeinde dienst. D. Hout- huysen jun.. Swammerdamsingel 43, tel. 68516: W. T. P. Nyenhuis, Burg. Knappertlaan 154, tel. 69880; J. van der Veer, Ruys de Beerenbroucklaan 16. tel. 69873. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft don derdagavond in een woning in een van de noordelijke stadsdelen een grote partij vuur-, steek- en slag wapens in beslag genomen. Men vond er een Amerikaans machinepistool, twee stenguns, zeven geweren, twee revolvers, een pistool, munitie en een groot aantal steekwapenen waar onder bajonetten en krissen. De eigenaar van deze verzameling, de 24-jarige schilder C. M„ werd op het politiebureau Oostervantstraat in bewaring gesteld terzake van ver boden wapenbezit. SCHIPHOL (ANP) Carel Briels heelt voor zijn komende sta dionspel „One world or none" zijn keus op het Feijenoordstadion te Rotterdam laten vallen. „Ik heb bij de directie van het Feijenoord-stadion reeds de data 4 tot en met 8 september gereserveerd, zo vertelde de heer Briels vanochtend bij zijn terugkeer uit New York op Schiphol, „en ik ga nu de financiële condities regelen". Relletjes waren donderslag Er zijn enkele malen pogingen ge daan om tot produktie- of consump tiecoöperaties te komen, maar zon der resultaat. Het klimaat in Schiedam was er niet geschikt voor, De meeste be drijfjes waren klein en dc geschoolde arbeiders weinig talrijk. Er bestond een enigszins serviele onderdanigheid aan de patroon. En men had een diep ontzag voor de „heren" in het algemeen. „Adelphismus" gaf bij zijn 25-jarig bestaan in 1896 een gedenkboekje uit, dat boekdelen sprak: een arbeidersbeweging was voorlo pig geen sprake. Naast Adelphismus en Voorzorg was er alleen de vereniging De Vriendschap, een organisatie van timmerlieden voor onderlinge hulp bij ziektt. En in 1870 is er 'n mis- Beschermheer van de vereniging was sinds haar oprichting burge meester Van Dijk van Matenesse tot 1866 eigenaar van een drukkerij de drie drukkerspatroons, die er in 1871 in Schiedam waren, kregen inzaee van het ontwerp-resleroent en traden daarop toe als erelid. Het karakter van Adelphismus was typerend voor de sfeer onder de arbeiders van die dagen. Van Ook de:e krotten stonden in de negentiende eeuw al. lukte poging gedaan om een ver bruikerscoöperatie te stichten. In 1872 zijn de bakkersgezellen, de knechts van huurkoetsiers en de brandersknechts opgeroepen om een verbetering van hun positie te be spreken. De vergaderingen gingen niet door, omdat men geen zaai kon krijgen.. Daarna werd zoiets niet weer gepro beerd. En dat er in 1854 opstootjes waren, verandert in wezen aan dit beeld van berusting niets. De relletjes in 1854 begonnen met een paar onrustige avonden. Op 6 en 7 september gooide men bij een twin tigtal bakkers de ruiten in. Men dreigde hetzelfde te doen bij de grut ters en handelaars in aardappelen. Politie en schutterij stonden mach teloos en daarom werden er troepen versterkingen aangevraagd. Op 8 september arriveerden 60 man in fanterie uit Delft en een groep van 20 bereden artilleristen uit Leiden. Toch was het die avond weer onrustig. Er sneuvelden ruiten en er waren vechtpartijen, waarbij het paard van een der artilleristen werd doodgestoken. Nu kwamen er uit Delft nog eens 40 en uit Leiden 60 man, terwij! op de Maas de kanonneerboot no. 12 verscheen. Dit machtsvertoon werk te afdoende. Op 17 en 18 september werden de troepen teruggetrokken. De gemeente mocht de onkosten betalen en zag zich genoodzaakt om een deel van haar op het Grootboek der 2L percent Nationale Werkelijke Schuld ingeschreven kapitaal te gel de ie maken ter bestrijding van de kosten, die op 10.000 werden be groot. Ze bleken uiteindelijk ƒ7.677,935 te bedragen. De bakkers kregen voor de geleden schade een vergoeding van f89,90. De meeste mensen, die tijdens de relletjes waren gearresteerd, moes ten weer vrijgelaten worden wegens gebrek aan bewijs. Een viertal van hen werd tot gevangenisstraffen ver oordeeld. De onrust in september 1854 hoorde thuis m de reeks van hongerretletjes in Nederland. Ook het optreden van de overheid verliep volgens het ge ijkte recept: de schutterij werd op geroepen en toen die het niet aan kon. volgde het optreden van de mi litaire macht. Burgemeester Knappert was op getreden op een wijze, die volledig de goedkeuring kon wegdragen van de overheidOp 20 september betuigde de minister van Binnen landse Zaken zijn tevredenheid over de houding van de burgemees ter; op 26 september benoemde de Koning hem tot ridder in de Orde van de Eikenkroon. In de geschiedenis van de stad zijn de relletjes toch wel van belang. Een plotselinge, felle uitbarsting van on tevredenheid en daarna weer een blijvende, volkomen rust. Dr, Schmitz noemt het een don derslag bij heldere hemel. De relle tjes zün beslist niet typerend voor de ontwikkeling van Schiedam op sociaal gebied. Want pas in 1896 breekt hier de eerste staking uit, bü de kaarsenfabriek Apollo. Pas in de jaren negentig en in het begin van deze eeuw kwam aarzelend de arbeidersbeweging in Schiedam op gang. Deze late activiteit had als voornaamste oorzaak, dat het klein bedrijf overheersend was. Het is geen toeval, dat de eerste staking uitbrak bij een grootbedrijf. Maar ook de mentaliteit van de be volking moet een rem zijn geweest. Een groot aantal schrijvers heeft de Amsterdammer getypeerd als politiek vooruitstrevend, zeer kritisch, weinig lijdzaam en spoedig geprikkeld. Over het Schiedamse volkskarak ter bestaan dergelijke uitspraken niet. Maar het socialisme had hier rond 1900 nog nauwelijks voet aan de grond gekregen en de invloed van de kerk reikte ver. Ook de brochure van P. de Bruin over Zwart Schiedam maakt duide lijk dat het moeilijk was om de Schie damse arbeiders uit hun lethargie te wekken. Dr. Schmitz veronderstelt, dat er weinig ondernemingszin bestond, dat de Schiedammers weinig kritisch, wel lijdzaam en niet spoedig geprikkeld waren. De sfeer van ondergang en verval, die Schiedam rond 189# kenmerkte, was weinig geschikt om daarin ver andering te brengen. Ondanks het zeer slechte weer op de dag van de collecte, heeft de Si- mavi-inzameling toch het prachtige resultaat van 9050.- opgeleverd. Dat is dank zij de medewerking van velen, nog iets meer dan verleden jaar. Zondagavond speelt in gebouw .Jrenc" voor de Schiedamse jazz- sociëteit Guillaume, het kwartet Herman Bakker en The Riverside Jazzband. Naar bekend, hoopt hij. dat de ge meente juist zoveel subsidie voor het massaspel zal verlenen als de ver makelijkheidsbelasting" bedraagt, maar wanneer hem die niet wordt verleend zal dit de opvoering in Rot terdam niet in de weg staan. „Alleen stel ik me in dat geval op het standpunt, dat de vermake lijkheidsbelasting per kaartje uitge rekend dient te worden", deelde de heer Briels mee. Aangezien in de prijs van de en- Als de raad ermee akkoord gaat zal de gemeente Schiedam alsnog een jaarlijkse subsidie van 25,ver lenen aan de Europese Beweging. Burgemeester en wethouders stel den de raad aanvankelijk voor om het verzoek tot subsidiëring af te wij zen. niet omdat men het doel van de Europese Beweging niet belangrijk genoeg achtte, maar omdat B. en W. zich afvroegen of hiervoor gemeen tegelden beschikbaar moeten worden gesteld. Uit de raad kwam toen het ver ziek om het voorstel nog eens nader te bezien. treebiljctten dc treinreis uit het hele land begrepen is, ongeacht waar men vandaan komt, zou dit volgens de or ganisator betekenen, dat de fiscus voor ieder der circa 300.000 kaartjes apart de in te houden belasting zou moeten berekenen. Voorts deeide de heer Briels mee, dat de Fransman Daniel Rops is aangewezen voor het schrijven van de tekst. Ook zijn er plannen een bewerking van het spel voor Cinerama gereed te maken, In New York had de heer Briels vernomen dat de Amerikaanse TV niet zelf naar Nederland komt, doch dat een filmopname van het spel later op de Amerikaanse beeld schermen zal worden vertoond. Carel Briels zal in mei opnieuw voor diverse besprekingen naar Ame rika reizen. De bij de Ned. Algem. Bond voor Postduivenhouders aangesloten ver enigingen benutten de komende zon dag voor het houden van oefen- en eiereuvhtchten. De plaatselijke PV ..De Vrijheid" zendt de duiven voor een octënvlucht naar Zevenbergen. De Vlaardingse PV „De Adelaar" maakt zaterdag a.s. een eierenvlucht met als losplaats Oudenbosch, een afstand van ruim 40 km. De I'TT in Rotterdam kampt met grote moeilijkheden. De actie van de ABVA om gedurende een week geen overwerk op vrijwillige basis te ver richten, maakt hel onmogelijk de postbestellingen op tijd uit te voeren. Zo heeft de Unilever vrijdagmorgen een pendeldienst moeten onder houden naar het districtspostkantoor om de post binnen te krijgen. Ongetwijfeld zuilen de moeilijk heden vrijdag en vandaag nog groter worden, juingozien er in liet :an de week altijd een piek optreedt. Behalve de ABVA-ieden. hebben zich ook leden van dc confessionele vakbonden spontaan bij deze protest actie, die niet tegen de PTT, maar tegen minister Toxopeus is gericht, aangesloten. iSKJBH 2e MAASBOSSTRAAT 80 VLAARDINGEN TELEFOON 3276 - Na 7 uur 's avonds Telef. 4987 AUTORIJSCHOOL KOUT, Warande 210, telef. 62873 Schiedam. Luxe autoverhuur zonder chauffeur. BANKSTELLEN, bergmeu bels, eethoeken, ruime keuze, vlugge levering. De Schie damse Meubelbeurs, Lange Haven 95, Groeneiaan 109. KUNSTGEBITTEN, repara ties ook voor spoedgevallen! Rotterdamsedijk 265, tele foon 68021. volop VLOERKLEDEN, ta felkleden v.a. 1,- p.w. A. Schilperoord en Zn.. Tuin- laan 40, tel. 67367 Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohandel K. v. Vuuren, Hoogstr. 106. Schiedam. In spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar. Kapsalon Héléne b.engt u de betere haarverzorging. STROOMPERMANENT 5.- Stroomloos de permanent voor elk haar 7.50 compl. Alles inbegrepen. Gratis ha len en brengen per auto. Een guiöen reductie cp vertoon van deze advertentie. Kapsa lon Hélène, Rembrandtlaan 22, Schiedam, tel. 67170.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1