HH Recordflop zet Schiphol op steltenze zijn er niet Ongeschoolde Grieken komen hier werken mg uu/ENA DURYEA rmmmm Zuiderkruis naai* WBRffi Nw-Guinea ZONDER COMMENTAAR 'Niet goedschiks terug naar i Engeland Vervalsing van documenten koffiezendingen m m Zweedse toerist overleden door gasverstikking internationale meube! I DEKLERKelN Verdeling Kleuterwerk (Van onze buitenlandredactie) Een stortvloed ran geruchten over de in 1951 naar de Sowjet-Unie uitgeweken Britse diplomaten Burgess en Maclean heeft Londen en gisteravond ook de lucht haven. Schiphol in grote staat van opwinding gebracht. Terwijl ln Londen arrestatiebevelen tegen beiden klaar lagen, terwijl op Schiphol tientallen Journalisten en fotografen onder de passagiers van het Moskou-vliegtuig koortsachtig naar de voormalige diplomaten zochten kwam uit de Russische hoofdstad het ontnuchterende - bericht: Maclean Is hier, gewoon thuis, in s'n flat. En Burgess zou 'met vakantie' .in de Sowjet- Unie zitn en over twee of drie weken naar Moskou terugkeren. - GLANZEND HAAR 'MET THUIS' SENSATIE 53 53 ÜS 1 2e Paasdag geopend van 11-5 MS Daar Teleurgesteld HET VRIJE VOLK DONDERDAG 19 APRIL 1962 PAGINA 3 Advertentie LM. op weg naar Londen' blijkt loos gerucht Het Frame persbureau AFP heeft i woensdagavond van welingelichte zijde in Londen vernomendat de elf jaar geleden naar de Soiojet- Unie uitgeweken diplomaten Bur gess en Maclean geenszins van plan zijn goedschiks naar Engeland te rug te keren. De Britse geheime dienst zou echter wel hebben vastgesteld dat het twee tal alle voorbereidingen heeft ge troffen om vandaag of morgen naar een Afrikaans land te reizen-, dat geen uitleveringsverdrag met Enge land heeft. •In Londen meent men, aldus nog steeds AFP, zeker te weten, dat Burgess en Maclean een week ge leden hebben overwogen naar Cuba te gaan, waarbij zij er zorgvuldig voor zouden, waken niet te landen in staten, die hen eventueel zouden kunnen uitleveren. Zodra men in Londen de lucht kreeg van deze plannen, werden stappen gedaan om arrestatiebevelen tegen de mannen uit te vaardigen. Aavertentte IJ&. GEZOND ROTTERDAM (ANP) Het carga- doorskantoor Wambersie te Rotter dam, heeft van een van haar relaties de mededeling ontvangen, dat klaar blijkelijk vervalste documenten voor koffiepartjjen van Brazilië naar het Europese continent aan de koffie handel worden aangeboden. De documenten hebben betrekking op grote partijen Braziliaanse ruwe koffie en vertegenwoordigen een Waarde van miljoenen Onder andere in New York zou ge tracht zijn vervalste documenten voor verlading van koffie in omloop te brengen. In hoeverre de Nederlandse handel mede het slachtoffer dreigt te wor den van deze vervalsing, kan men nog niet overzien. De stroom van geruchten begon op, zeer eigenaardige wijzemet de! mededeling in Londen, dat Sir Kobertj BiundeU, de eerste magistraat van; Londen, arrestatiebevelen had nitge-i vaardlgd tegen Burgess en Maclean. Hoofdinspecteur George Smith van de bijzondere afdeling van Scotland Yard, d.w.z, van de contraspionage, had een verzoek hiertoe woensdag ochtend ingediend en ging de be velen in de middag halen. Smith werkt sinds 22 jaar bij- de bijzondere afdeling van Scotland Yard. Internationale bekendheid kreeg hij in I960, toen het hem lukte de grote Russische spionage-organi- satie te ontmaskeren die in Londen geleid werd door Lonsdale en Kroger. In de loop van de middag verklaar de Scotland Yard: "Er zijn redenen om aan te nemen dat Maclean en Burgess er over zouden kunnen den ben de Sowjet-Unie te verlaten of dat zij dit reeds hebben gedaan. Om hen te kunnen arresteren wanneer zij zouden aankomen, zijn bevelen aan gevraagd en verstrekt.* Onmiddellijk probeerden de Londen se kranten het telefoonnummer in Moskou te bereiken dat zij sinds ja ren gebruikten om met de twee ver dwenen diplomaten te spreken. De telefooncentrale in Moskou zei echter :dat Burgess over twee wekan terug- ikomt en Maclean over één of twee [weken. Maclean bleek evenwel gewoon in zijn flat te Moskou te zijn, waar hij zich bijzonder boos maakte over de vragen cBe westerse journalisten hem wilden stellen. Met Britse beleefdheid wilde hij wel erkennen dat hij niets tegen hen persoonlijk had. maar dat hij met rust gelaten wilde worden en niets had te verklaren, waarop hij de deur van zijn woning sloot. Dit werd echter pas uren later be kend. Intussen verklaarde de Britse luchtvaartmaatschappij BEA in Lon den dat Burgess en Maclean te 10.10 of eventueel, te .11.55 's avonds op London Airport zouden aankomen. De Britse ambassade 'in Moskou ver zekerde tegelijk ratf de hele zaak geen woord te hebben gehoord. Op Schiphol volgde de ontknoping, die door de Britse televisie werd uit gezonden: geen van beide ex-diplo- maten heette in het toestel te zijn. Burgess en Maclean hebben sinds ruim een jaar geen contact meer ge had met westerse correspondenten in Moskou. Burgess heeft herhaaldelijk verklaard graag tijdelijk naar Enge land terug te willen gaan. als hij een vrijgeleide kon krijgen. Dit werd door ae Bnree autoriteiten categonscn ge weigerd. Maclean heeft een, dergelijke ver- blaring nimmer afgelègd. Beiden zijn nog steeds Britse staatsburgers, maar zij zijn uit de staatsdienst ontslagen en hun paspoorten zijn sinds jaren verlopen. De broer van Maclean vertelde woensdag in Londen dat hij nog slechtsenkele dagen geleden een brief uit Moskou heeft ontvangen. De moeder van Burgess zei het con tact met haar zoon sinds elf Jaar niet verbroken te hebben. De verdwijning van Maclean en Burgess in mei 1951 was de groot ste sensatie in de geschiedenis van de Britse diplomatie. Ofschoon officieel steeds verzekerd werd dat zij niet ingewijd waren in belang rijke geheimen, werd en wordt nog steeds aangenomen dat dit wél het geval is geweest. Mevrouw Maclean verdween ruim twee jaar na haar man, eveneens ongemerkt, met hun kinderen uit Zwitserland naar Moskou, waar zü zich bü hun man en vader voegden. Burgess is ongetrouwd. PAAS S Een zorgvuldig bijeengebrachte, enorm gevarieerde collectie meubelen van de bekendste meubelontwerpers uit binnen- en buitenland, tezamen met het allernieuwste op het gebied van woningtextiel. Wat de natuur U dit jaar aan bloemen en bloesem heelt onthouden, vindt U f*u bij DE KLERK een verrukkelijke bloemenweelde als omlijsting van een Indrukwekkende Paas'meubelshow. De firma's Roosenschoon en Immink de Lange verzorgden bloemen «n tuinaanleg. De bijzondere bijdragen rijn van Diergaarde Blijdorp. Een wandeling door onze voorjaar*- tuin U een interessante en feestelijke gebeurtenis Opening Vrijdag 20 April 11 uur Vrije toegang. ROTTERDAM Binnenweg „City-Centrum" Beijerlandselaan Advertentie 1.M, AMSTERDAM (ANP) De 89- jarige Zweed Carl Robert Richter is in de afgelopen nacht overleden door gasverstikking in zijn hotel kamer aan de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam. Een kraan van de gasverwarming bleek niet goed afge sloten. De heer Richter, een directeur uit Stockholm, was met een reigezel- schap uit de Zweedse hoofdstad in Amsterdam, 's Nachts om twee uur trof een reisgenoot het slachtoffer op zijn kamer aan. (Van onze parlementsredactie) Behalve Italianen en Spanjaarden zullen er binnenkort ook Grieken In Nederland te werk worden gesteld. Een Nederlandse delegatie heeft dezer dagen in Athene volledige over eenstemming met de Griekse regering bereikt over de wijze waarop de ar beiders zuilen worden aangetrokken en in Nederland zullen worden inge schakeld. Namens Nederland heeft dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-generaal van de Arbeidsvoorziening, «A» o^ee-•en- komst geparafeerd. Naar een woord voerder van het Ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid me dedeelde, zullen de Griekse arbeiders voor het overgrote deel ongeschoold zijn. De onderhandelingen met de Griek se autoriteiten zijn begonnen in ver band met de voortdurende behoefte aan arbeidskrachten in ons land. Ook onder de bestaande internatio nale overeenkomsten, aldus het mi nisterie. kan aan die behoefte niet in voldoende mate worden voldaan. (Van een onzer verslaggevers) 'Bent u BurgessBent u Maclean?' Deze vragen uierden tegen beter weten in gesteld aan alle passagiersdie gisteravond ge schrokken het KLM-vliegtuig Neptunus verlieten, dat op Schip hol was geland na een vlucht uit Moskou. Meer dan honderd journalisten, fotografen en cameralleden v^rdronge^x^zich: in sehijnwerperlicht onder .aanjde trap .van het toestel, toen een official als eerst naar boveri kloiri en de deur opentrok,,omdirect aan de gezagvoerder te vragen: 'Zit ten ze er ln.' Iedereen zag het antwoord: een ontkennend hoofdschudden. Uit Londen waren twintig, dertig reporters overgevlogen naar Amster dam. Ze wilden zélf zien of de meer dan tien jaar geleden uitgeweken diplomaten inderdaad hier zouden aankomen, om hen dan op het laatste traject te vergezellen. Tot het KLM-toeste! eindelijk was geland gisteravond omstreek* negen uur wist niemand zeker of de beluch te twee wel of niet aan boord waren. De KLM had de passagierslijst, maar de namen ontbraken daarop. Er za- t* acht passagiers in. die hadden doorgeboekt naar Landen. Zij ver lieten als laatsten de machine. Versterkingen van de Rijkspolitie •hielden met moeite een pad vrij naar de autobus voor deze passagiers, die aldus zouden worden overgebracht naar hun aansluiting: een machine van de BEA. Dit toestel had om ne gen uur moeten vertrekken, maar de maatschappij had besloten op deze wellicht zo belangrijke reizigers te wachten. Acht passagiers voor Londen stapten uit het KLM-toestel. Zeven oasagiers voor Londen werden even ater geteld in de hermetisch af gesloten bus. Toen omstond het ge rucht: 'Maclean is 'ontsnapt', hij moet hier ergens zijn De Engelse verslaggevers renden radeloos heen en weer ze klamp ten wanhopig iedereen met of zon der uniform aan. Sommigen hielden daarbij foto's in de hand de laatste portretten van de beide diplomaten. Grinnikend keek een van de zeven passagiers in de bus naar huilen, iemand riep: 'Dat zóu 'm kunnen zijn.' En inderdaad, die man daar achter het glas leek heel in de verte op het intussen natuurlijk sterk ver ouderde portret. Onmiddellijk schoten fotografen! toe lampenflitsen, schijnwerpers werden ingeschakeld. De geheimzin nige man die niet meer lachte, maar strak voor zich uit keek werd wel honderd maal gekiekt, ge filmd. Langzaam reed de bus weg. Er holde een complete menigte in het donker achteraan. Het begon te re genen. Bij de BEA-Viscount had de politie een kordon getrokken. De ze ven passagiers stapten uit. Eén van hen droeg het enige kind daarmee was de 'verdwijning' opgelost en had den we weer acht passagiers De geheimzinnige figuur kwam al* laatste uit de bus. Een Schiphoi- official kreeg toestemming hem een vraag te steilen, namens allen. 'Bent u Burgess? De pers hier meent, dat u "t zou kunnen zijn.' Met een sprong dook de man naar de vliegtuigtrap en riep: 'Ik ben z'n zwager.' Achter hem aan stj'oomden de En gelse reporters het toestel in drug zwaaiend met hun tickets. 'We heb ben geboekt voor deze vlucht we gaan mee.' Tegen half tien sloegen de moto ren aan. Om het toestel heen in de regen swraa zwygena een ietwat te leurgestelde kring, iedereen vroeg zich in stilte toch nog af: ja of nee. 'Nou,' zei een platform-bediende toen, 'laat ze 't maar uitzoeken in Londen,' Dat is inmiddels gebeurd. Overigens zal deze mysterieuze'mis ser' in de geschiedenis van onze na tionale luchthaven op dezelfde lijn worden gesteld als enormiteiten als de aankomst van Bertha Hartog en de passagiers, van de Santa Maria. Het journalisten jargon' heeft er deze .kreet voor in het leven geroe pen: 'De grootste flop die we ooit heo- ben uitgenaalw. (Vervolg van voorpagina) Volgens een van de troepencom mandanten aan boord, luitenant- kolonel mr. M. J. Koeken, had het nachtelijk transport geen speciale reden. ,Het leger verplaatst zich tegenwoordig bij voorkeur 's nachts", zei hij. .en waarom zouden wij daar nu van hebben moeten afwijken?' Deze commandant vertelde kort voor het vertrek op een persconfe rentie. die ook door een aantal zwij gend luisterende hoofdofficieren en burgers werd bijeewoond. niet te weten of de Zuiderkruis militairen, die aan aflossing toezijn. uit Nieuw- Guinea mee terug zal nemen. Hij vertelde met trots, dat geen enkele militair zich aan de uitzen ding heeft proberen ie onttrekken. Hen zijn op het gestelde tijdstip van het insehepingsverlof in de kazernes teruggekeerd. Verscheidene openge vallen nlaatsen Tan militairen, die om welke reden dan ook moesten achterblijven, zijn volgens hem inge nomen door dienstplichtige vrijwilli gers. „Plezier vaar t" Bijzondere beschermingsmaatrege len voor de overtocht zijn volgens luitenant-kolonel Koeken niet geno men. Wel achtte hij het niet uitge sloten., dat de Zuiderkruis in de na bijheid van Nieuw-Guinea zal wor den geconvoyeerd. Hoewel het militaire leven aan boord normaa doorgaat, zal de reis naar zijn mening voor de militairen een pleziervaart zijn. De Zuiderkruis het schip vervoert geen militair materieel is niet speciaal als troe- oentransportschip ingericht. Negen tig percent van de militairen maakt de reis in toeristenhutt'en. Dat de reis door de familieleden niet als een pleziervaart wordt be schouwd. bleek toen de wachtenden een kwartier voor het vertrek op de kade weiden toegelaten. Maar weini gen wisten hun ontroering te ver bergen. ofschoon in hun midden toen minister Visser, staatssecretaris Cal- meijer en de chef van de generale staf, luitenant-generaal Le Fèvre de Montigny stonden. Zij waren ruim voor het verrtrek van de Zuiderkruis ai in Hoek van Holland gearriveerd en bleven het schip nawuiven tot het in de och tendnevel was verdwenen. Een nevel, die nert niet dicht genoeg was om te voorkomen dat de militairen op een hunker op de Hoekse wal deze drie woorden konden lezen: Biyr thuis 1 Zuiderkruis. De embarkatie was in een paar uur bekeken. Felle schijnwerpers verlichtten de kade, waar de sol daten op hun beurt moeeten wachten omaan boord te. gaan. Marechaussees ónder- én boven aan de gangway zagen toe, dat ieder inderdaad aan boord ging. He gegevens over de inkomens- L' en vermogensverdeling ia 1958 en 1959 zijn bijzonder leerzaam voor al diegenen, die vinden, dat het met de ver deling van de rijkdom in ons land nogal bevredigend is. We den ken daarbij niet alleen aan het feit, dat er in 1959 2740 miljonairs waren (inmiddels waarschijnlijk meer dan 4000) en zelfs 140 men sen met een vermogen van meer dan vijf miljoen, terwij! de grote massa geen vermogen bezit, dat de naam mag hebben. Uit de sta tistiek kan men ook berekenen, dat ten minste tien percent van het vermogen ln particuliere hand Is geconcentreerd bij een groep, die nog lang geen half percent van de gehele Nederlandse bevol king (boven de 20 jaar) uitmaakt. Als staatssecretaris Schmelzer echt Iets aan bezitsspreiding zou willen doen, zou hij nog een 'rijk* terrein voor zich hebben. TTat ook de Inkomensverdeling bijzonder ongelijkmatig is, wordt evenzeer duidelijk uit de cijfers. De toplaag van 1,8 per cent van het totaal aantal aange- slagenen 'verdient' bijna 15 per cent van het totale Inkomen. Intussen iaat de statistiek zelf nog veel te wensen over. Se gaat nl. uit van alle personen, die zijn opgenomen in de administratie van loon- en inkomstenbelasting. Zo komt men tot een totaal van 4,6 miljoen aangeslagenen. terwijl er (ln 1959) maar rond 2.8 mil joen gezinnen waren. Het ver schil zit (o.a.) ln de ongeveer 1.7 miljoen ongehuwden die geen eigen gezin hebben, veelal nog bij de ouders inwonen, maar wier in komen apart ln de statistiek is opgenomen. Een beter inzicht ln de werkelijke inkomensverhou dingen zou men krijgen, als men niet uitging van de afzonderlijke Inkomens, maar van de inkomens per gezin. Echter, over dit toch wel essentiële gegeven bestaat, voor zover ons bekend, geen enke le ook maar enigszins volled'ge publlkatie. De enige die er is, heeft betrekking op 1949. Ge lukkig wordt, naar wij vernemen, getracht over 1962 weer tot een statistiek van de gezinsinkomens te geraken. Nu zouden wij ons kunnen behelpen met een statistiek van de inkomstenverdeling, alleen voor de gehuwden (exclusief de inkomsten van de kinderen dus), als die er was. Maar de laatst gepubliceerde dateert van 1954. Het zou toch wel gewenst zijn de enorme lacunes ln de statistiek over onderwerpen die zozeer in het centrum van de belangstel ling staan, wat sneller op te vul len. «w», De VC-10, het laatste prod-uct van de Engelse vliegtuigindustrie, is zondag uit de hangar gerold. Voor het eerst konden de buitenstaanders deze nieuwe trots van de Engelse burgerluchtvaart in werkelijkheid zien. De VC-10 heeft vier straalmo toren, die in paren aan de achter zijde van de romp zijn aangebracht. Het ontwerp is indertijd gemaakt door de Vickers vliegtuigfabrieken. Door de fusies in de Engelse lucht vaartindustrie gaat het. toestel nu als een produkt van British Aircraft Cor poration de lucht in. Voor de eersfe keer zal dat vermoedelijk eind mei gebeuren. Dan begint het programma van oefenvluchten, dat tenslotte een bekroning moet vinden in een bewijs van luchtwaardigheid. De BOAC, de Engelse luchtvaartmaatschappij die de intercontinentale verbindingen onderhoudt, hoopt de VC-10 volgend jaar in gebruik (Vervolg van voorpagina) De •minister van Volkshuisvesting herhaalt verder nog eens zijn be kende standpunt over de huursubsi die. In beginsel dient zij volgens hem slechts te worden verleend aan be paalde sociaal-zwakke bevolkingsgroe pen, die niet in staat zijn op normale wijze in hun huisvesting te voorzien. In het algemeen zullen de subsidies voor de overige bevolkingsgroepen geleidelijk aan overbodig worden en moeten verdwijnen. De vrijkomende gelden kunnen dan voor dringender zaken worden besteed. Aan de huurprijsbeheersing zal een einde moeten komen tegen de tijd dat de woningnood achter de nig is. De huren zullen zich dan Advertentie 1. Af. MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKER! op een zodanig peil moeten oevtn- den. dat de overgang naar een vrije huurmarkt zonder schokken ver loopt. Het gaat er nu om, aldus mr. Van Aartsen, het verschil geleide lijk te overbruggen. De huurbeschermmg van woningen met hogere huren kan volgens de bewindsman nog niet worden opge heven. We! wil hij tegelijk met de invoering van de hogere huren de normen voor onderhoud en algemene kosten van woningwetwoningen ver hogen met respectievelijk 10 cn 5. Voor de reeds gebouwde woningwet woningen komt deze verhoging van f 15 automatisch in mindering van de huurverhoging. ULBT (ANP) Commissarissen en directie van de Koninklijke fa brieken Diepenbrock en Reigers N.V. te Ulft hebben besloten om aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar IS61 een dividend van ne gen procent *«4. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Herman Womsiwov, de volwassen Papcea-zakenman in de Nieuw-Gui- nea-Raad. legde het in luid Engels uit. 'De politiejongens krijgen een naming. waar de opleiding van juiüe mariniers bij vergeleken kleuterwerk is. Het oorlogsbioed hebben de politie mannen meegekregen van hun vaders of opa's, die nog opgroeiden in de pri mitieve sfeer van levenslange stam- gevechten. De meedogenloosheid, waarmee de krijgers van toen te keer konden gaan, is zichtbaar terug te vinden in hun nazaten bij de politie. Arresteren is wel leuk natuurlijk, maar het liefst zouden ze het karwet even afwerken met de bijl, zoals de voorvaderen de strijd beëindigden met- een gewonnen of verloren hoofd,* zo beschrijft Womsiwor de kleurig» achtergrond van het jonge politie korps.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1