Verdwaalde steur (92 kg) Echtpaar vluchtte met gestolen f 25.000 - eis van 12 en 3 maanden CHU verwacht van decentralisatiebeleid niet veel meer Twee maal vier KAKEL I oxford 80 ct ISNELFIX Zee-sop Amsterdamse politie voor krachtproef bij zilveren feest In maart bijna 17.000 personenauto's erbij Kassier van verduistering van f 50.000 verdacht Aanbestedingen Dronken man vecht in hok valse hond Twee inbrekers nemen foto's 5 Weinig risico's voor militairen op Niv.-Guinea9 Geen leerlingen; landbouwschool moet sluiten msmmB Beclrij fssp ionage HET VRIJE VOLK WC ^NSDAG 25 APRIL 1962 PAGINA 3 (Van onze parlementsredacteur) Kinderen verlaten <£a4 n goeiige*-' rtge tobalc! dat is karei kwaliteit 10 (iikice Mfloritet Eis een met, aftrek Staatssecretaris terug: jaar (Van een onzer verslaggevers) Ruim dertienhonderd van het in totaal negentienhonderd man sterke politiekorps zullen op koninginnedag in actie zijn tijdens de varende en rijdende receptie van koningin Juliana en prins Bernhard. kwartaal nns-veer gaaaaa toaieteBfci iaat, AMSTERDAM (ANP) De re cherche van het bureau Singel in Amsterdam' heeft dinsdag de 53- jarige procuratiehouder-kassier A. F. uit Baarn aangehouden. Hij wordt verdacht van verduistering in dienst betrekking van een bedrag van 50.000. De procuratiehouder was in dienst bij een motorenhandel in de Amster damse binnenstad, waar hij tevens de functie van kassier vervulde. De fraude werd ontdekt bij een accoun tantscontrole. Men meent dat F. sinds anderhalf jaar contant ontvan gen reparatiebedragen niet in de boeken heeft verantwoord, maar in eigen zak heeft gestoken. De eigenaar van de motorenhandel deed dinsdag bij de politie aangifte, waartja meteen tot aanhouding van de procuratiehouder werd overge gaan. Het was de buren van F. op gevallen, dat hij op grote voet leefde. Het verduisterde bedrag schijnt F. geheel te hebben opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Op de gemeentelijke visafslag te Scheveningen is dinsdag een zeldza me vis verkocht. De Scheveningen 60, de trawllogger Jaap van de N.V. Verre Visserij Maatschappij, kwam namelijk met een sleur op de markt. De grote en kostbare vis van de kuit wordt kaviaar gemaakt werd voor f310 van de hand gedaan. Voor de koper, de firma Hector Jansen uit Scheveningen, is het ri sico van de koop niet groot. Want over de vraag: zit er inderdaad een flinke portie kuit in de steur? hoeft de firma Jansen zich geen zorgen te maken. De steur is namelijk door dit Scheveningse bedrijf gekocht voor een Belgische firma, die het risico voor de koop draagt. Trouwens, al zou er geen kuit in de steur zitten (en het kuitseizoen is inderdaad ach ter de rug), de vis van 92 kilo zal, in blikjes, nog een stevige prijs ma ken. De steur hoort eigenlijk thuis in de Russische wateren. 5s«MS (Yan een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren het tot vernietiging van de dagvaarding concluderende verweer verworpen van de raadsman van de 41-jarige kantoorbediende W. die onder de valse naam W. Borgers ge werkt heeft bjf de dekkleden- en tentenfabriek Faber in Amsterdam en daar volgens z«n bekentenis begin augustus van vorig jaar ruim fZ5.000 uit de brandkast heeft gestolen. De betekenis van de gemeenten en daardoor van de raadsverkie zingen is in de loop der jaren afgenomen. In theorie zijn de gemeen ten nogzelfstandige lichamen, maar hun «afhankelijkheid van het-* rijk is steeds groter geworden. Hét kabinèt-De Quay heeft beloofd te zullen streven naar decentralisatie. Persoonlijk koester iit;.om trent de verwezenlijking van deze gedachte geen "grote verwachtin gen meer. Dit heeft de voorzitter der Chris- telijk-Historische Unie, de Rijswijkse gemeentesecretaris mr. H. K. J. Beernink, verklaard, in de rede waar mee hij de algemene vergadering van deze organisatie in Bellevue te Am sterdam heeft geopend. Enkele tien tallen afgevaardigden van kieskrin gen woonden deze bijeenkomst bij, die voor een groot deel besteed werd aan. de definitieve vaststelling van het sociaal en economisch program van de Unie. Het leek mr. Beernink mogelijk en gewenst vooral de grotere gemeenten meer bevoegdheden te laten. Dat zou gepaard moeten gaan met een ingrij pende beperking van het goedkeu- ringsrecht van het provinciaal be stuur. Een wijziging van de gemeen tewet zou hiertoe nodig zijn. Over de activiteiten die sommige C.-H.-kiesverenigingen voor de sta tenverkiezingen hebben ontwikkeld, was de Unie-voorzitter niet bijster te spreken. Er is sprake geweest van verzuimde kansen. Mr. Beernink sprak de hoop uit „dat alle laksheid bij de gemeenteraadsverkiezingen af wezig zal zijn", t.anneer er wordt ge werkt, zijn er ook resultaten te be reiken. Dat blijkt wel uit de leden werfactie, die de Unie onlangs de 50.000 heeft doen overschrijden. Gesprek Dat er een nauwere samenwerking tot stand komt tussen de Christe- lijk-Historische Unie en de Christe lijke Volkspartij, stemt tot voldoe ning. Tot het bestuur van de Anti revolutionaire Partij is een uitnodi ging gericht voor een gesprek over 'de verschilpunten, die beide grote protestantse partijen gescheiden houden. Sprekend over actuele politieke vraagstukken, schaarde mr. Beernink zich volledig achter de" kritiek die dr. Tilanus, de voorzitter der C.-H.- fractie, op de zogenaamde mammoet wet heeft geuit. Hij zou zich door de aankondi ging van mr. Cals, dat deze bij verwerping zou aftreden, niet la ten weerhouden om tegen de wet te stemmen. En in het belang van ons onderwijs hoop ik, zo zei hu, dat de meerderheid van de Kamer dit evenmin zal doen. De woningbouw noemde de Unie voorzitter „nog steeds een moeilijk punt". Minister Van Aartsen zegde hij intussen zijn stem toe, evenals het kabinet-De Quay in zijn geheel, .met behoud overigens van het recht kritiek te leveren". Tegen het wetsontwerp op de sub sidiëring van de kerkenbouw had mr. Beernink ernstige bezwaren, omdat het ook de bouw van humanistische bezinningscentra wil begunstigen. Een belangrijk deel van de Kamei voelt in het geheel niets voor het ontwerp. Er is. aldus mr. Beernink,1 een gerede kans dat het de eind streep niet haalt. De N.V. Grontmij. te Rijswijk zal op 4 mei aanbesteden het aanleggen van sportvelden, een speeltuin en bijkomende werken aan de Venkel- weg ten noorden van de Westpunt in v.m. Hoogvliet. Het architecten- en ingenieurs bureau Vermeer en Van Herwaarden heeft namens de N.V. Drukkerij Di- co te Amsterdam het bouwen van een drukkerij pand met conciërgewo ning aan de Transformatorweg op gedragen aan de N.V. Sctiiehil. De man en zijn bij dezelfde firma ■werkende vrouw zijn daarop naar België gevlucht, waar zij half sep tember werden gepakt en waar zij ten slotte drie maanden hebben vast gezeten wegens illegaal verblijf en verboden wapenbezit (een ploerten doder) De raadsman, mr. Verdaasdonk, poneerde, dat er in deze zaak een voor de wet onherstelbaar verzuim zou zijn verpleegd, doordat de slui ting van het gerechtelijk vooronder zoek door de rechtgr-commissaris niet officieel betekend werd. hetgeen, zo meende pleiter, leiden moest tot vrij lating zonder een nieuwe vervolging. De officier van Justitie, mr. H. G. van -Everdingen,betoogde, dat de man-op »gïond van „de. uitleverings kwestie door de reehter-commissaris was gehoord en dat er derhalve in de zin van de wet geen sprake was van een gerechtelijk vooronderzoek, noch van sluiting daarvan. Op deze grond verwierp ook de rechtbank het verweer van de raadsman. Aan de man was eveneens ten laste gelegd, dat hij begin 1958 zijn vier kinderen (van wie de oud ste toen 13 jaar, de jongste 5 jaar was) in Dordrecht onverzorgd had achtergelaten. Sindsdien had het echtoaar onder valse naam in Amsterdam geleefd. Een belangrijk deel van het gesto len geid v-erd in België in beslag genomen. De uier prinsessen Beatrix, Ire ne. Margriet en Marijke vonden een origineel cadeau voor hun ju bilerende ouders. Zij lieten van zich zelf een plas tiek maken door ie Italiaanse beeldhouwer Gualberto Rocchi. Koningin Juliana en prins Bernhard sagen bij'de aanbieding twee maal vier prinsessen voor zich, (Foto M. Koot), (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagavond werd in het Ven- lose ziekenhuis de 29-jarige A. H. uit Blerick binnengebracht, die in zijn gelaat tal van diepe wonden had op gelopen. Deze waren toegebracht door een herdershond achter een café te Blerick. H. had wat gedronken en wilde eens demonstreren dat hij best in het hok van een als vals bekend staande hond durfde te gaan. Het bleef echter bij een poging, want toen hij de hond naderde, werd hij meteen door het dier besprongen en verscheidene malen in zijn gelaat ge beten. Hevig bloedend en met gescheurde li'ppen werd de man naar het zieken huis in Venlo overgebracht, waar men hem meteen wilde opnemen. H. verlangde echter eerst een sigaret van de behandelende geneesheer, doch toen hem zulks werd geweigerd en de arts hem meedeelde dat h(j gezien de verwondingen, minstens een week in het ziekenhuis moest blijven, zette de zwaargewonde man het op een lopen. In de tuin van het ziekenhuis bleek hij zich te hebben verscholen. Toen de portier de man had ge vonden en hem naar binnen had gebracht bleef hij volharden in zijn weigering om zich te laten opnemen en zelfs om zich te laten behandelen. Op eigen gelegenheid en op eigen risico verliet de man met een zwaar geschonden gelaat het ziekenhuis. Ongeveer veertig Cubanen heb ben dinsdag de ambassade van Uruguay in Havanna om asiel ver zocht, Zij begaven zich zondag geza menlijk op het grondgebied van c- ambassade 'en weigerden te vetrek- ken. (Van een onzer verslaggevers) Enige maanden geleden werd er ingebroken bij de Visdobberfabriek de firma Rasenberg op de Ginne- kernveg te Breda. Ogenschijnlijk werd er niets vermist en er werd verder geen aandacht aan geschon ken. Vorige week echter werd er op nieuw ingebroken en nu bleken er enige slijpschijven weg te zijn. De firma Rasenberg werkt sinds geruime tijd met slijpschijven die volgens een speciaal procédé gesle pen zijn en op, een apart toerental werken. Dit had tot gevolg dat de omzet steeg tot grote ergernis van een concurrerende firma uit Hilver sum, die haar omzet sterk zag dalen. Deze fabrikant, de 48-jarige J. van N. uit Hilversum, probeerde het spe ciale procédé te paken te krijgen. Met behulp van de 51-jarige C. van V. uit Hilversum, legde hij con tacten rriet twee Bredanaars. de 21- jarige J. de K. (een vroegere em ployé van Rasenberg) en de even eens 21-jarige D. P. Deze heren wil den wel iets extra's verdienen en verklaarden zich bereid voor het zo vurig begeerde procédé te zullen zor gen. Ten einde dit te bemachtigen bra ken ze tweemaal in bij de firma R. De laatste keer maakten ze foto's en maten het toerental terwijl ze vier speciale schijven meenamen. Het viertal zal zich nu voor de recht bank moeten verantwoorden. Advertentie I. M. SCHIPHOL (ANP) Staatssecre- taris P. S. de Jong van Defensie (marine) Is gisteravond op Schiphol teruggekeerd van een inspectietocht op Nieuw-Guinca, die ruim twee we ken geduurd heeft. De staatssecretaris vertelde op zijn boottocht van Waigeo naar Gag zes totaal uitgeputte en on gewapende Indonesiërs in een vlet te hebben aangetroffen. Hu zei al- tijd wel te hebben geweten „dat onze militairen op Nieuw-Guinea weinig risico's lopen". Het zou volgens hom vele ouders gerust stollen te weten, dat men na genoeg onbeschermd tussen de eilan den heen en weer kan varen. De staatssecretaris was vol lof over het uit vrijwilligers bestaande batal jon West-Papoea. Hij vond dat het verrassend efficiënt werkt. „Men kan zien dat zij er trots op zijn hun eigen land te verdedigen." Advertentie I- M. Kuneitstofplaten lijmen met van Cete Bever Voor beide ten laste 'gelegde delic ten eiste de officier van Justitie een i gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de reclasse ring. Tegen de vrouw, de 42-jarige G. E. -G. eiste de officier wegens het aan nemen van gestolen geld een gevan genisstraf van drie maanden voor waardelijk. De rechtbank doet 8 mei uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) - De fraaie lagere landbouwschool die Gasselternijveen rijk Is. zal met ingang van 1 september haar poor ten moeten sluiten. Deze school, die voorzien is van de nieuwste snufjes voor het landbouw onderwijs, heeft een zo klein aantal leerlingen, dat het voortbestaan niet meer mogelijk wordt geacht. Naar aanleiding hiervan hebben de ouders der leerlingen een brief van de Veenkoloniale Boerenbond ont vangen, waarin hun wordt geadvi seerd een andere school voor de kin deren te zoeken. De leerlingen zuilen dan aangewezen zijn op Borger, Rol de of Veendam. Dat betekent dat tijdens deze 12 kilometer lange tocht door de hoofd stad ruim 68 percent van alle politie personeel (administratief en tech nisch personeel inbegrepen) in dienst zal zijn, inclusief degenen die acht uur geleden nog in de nacht dienst waren. Ongeveer 1050 manschappen zul len in uniform dienst doen. Honderd en twintig man daarvan zuilen ge leverd worden door de vrijwillige po litie, de overigen zijn de kaderleden en de rechercheurs in burger. Van de totale geüniformeerde politie macht doet tijdens de tocht een Ssm kwart dienst op de verschillende po litiebureaus van Amsterdam. De overige 75 percent wordt ingezet bij de afzetting, de verkeersregeling en de bewaking langs de route. De tweede krachtproef voor de politie volgt op 2 mei wanneer de 120 gasten van het koninklijk paar naar de Keukenhof gaan. De terugkomst van de koninklijke stoet valt dan samen met het avond- spitsuur en met de aanloop van de duizenden die naar Amsterdam ko men voor de voetbalwedstrijd Real MadridBenfica in het Olympisch Stadion. Duizend politiemannen zul len dan opnieuw in actie komen om het verkeer gaande te houden en de koninklijke route af te zeiten waar dat nodig Is. Voor de verkeersleiding bü de voetbalwedstrijd zün van die duizend 650 man gereserveerd. De koninklijke gasten zullen bui ten de hoofdroutes naar de hoofd stad terugkeren. Ook de zestig auto's die de gasten van het konink lijke paar na het diner van het Am- stelhotel naar het avondfeest op de Oranje zullen brengen, blijven buiten het centrum. Zij gaan via Kattenburg naar de haven waarbij iedere auto apart door motorrijders geëscorteerd zal worden. Tijdens het verblijf van de hoge gasten in het Amstelhotel zullen acht politiemo torrijders voortdurend bij het hotel in reserve worden gehouden om als gids en escorte te kunnen worden in gezet voor het geval gasten buiten het programma om in hun vrije tijd eens iets van Amsterdam willen zien. (Bet petitionnement Inzake Nw.- Guinea trekt in toenemende mate de aandacht. Want velen' tekenen de lijsten. Door de grot« weerklank die dit verzoekschrift windt en door het feit dat een po- .Utteke partij, die een groot aantaï [actieve leden telt. dit petitionne ment organiseert, onderscheidt' Izlch deze handtekeningenactie. Van sommige kanten wordt be treurd dat een politieke partij deze actie heeft georganiseerd. Omdat de inzet van het verzoek een Nieuw-Guinea-beleid is, dat' .ook buiten de PvdA instemming 'vindt, had de PvdA beter een co mité kunnen oprichten, wordt ge zegd. Dit "argument achten wij niet overtuigend. Het initiatief voor de actie Is nu eenmaal door de Partij van de Arbeid genomen. Het ver dient de voorkeur dat dit dan ook maar duidelijk blijkt. Een comité zou aanstonds lets van camoufla ge hebben gekregen. En daardoor [iets onzuivers. Het lijkt ons waar-' iachtiger als aan al degenen aam1 !wie het petitionnement wordt? voorgelegd ter tekening, duidelijk is van wie de actie uitgaat. Dat niet iedereen in de Partij van de Arbeid achter deze actie staat, zal trouwens ook wet duide lijk zijn geworden. Dat is voor de vele voorstanders wel jammer. Maar dit. moet volledig aanvaard, iworden. Immers, 't verzoekschrift Inzake Nieuw-Guinea formuleert?, twee eisen van praktische politiek en geen eisen die uit het socialis tisch program van beginselen voortkomen. TTan andere aard zijn de bezwa- v ren van hen die zeggen: een politieke partij moet in het parle ment spreken. En daarmee uit.1 Een petitionnement organiseren is niet haar taak. Sommigen gaan zover te bewe ren dat een petitionnement orga niseren ondemocratisch is. Zij die de politieke partij in hoofdzaak zien als een soort kies vereniging die de kandidaatstel ling voor de vertegenwoordigende lichamen behartigt, trekken de grens voor de politieke partij te eng. Zij maken van de politieke partij een bloedarm instrument, dat veel te weinig mensen zal boeien. Een politieke partij heeft een veel bredere taak. Als opinievor mer. als spreekbuis van haar aan hang. als scholingsinstituut en leerschool van democratie. Tot de taak van de politieke partij behoort het voorbereiden van beslissingen, het propageren van ideeën en idealen, het dis cussiëren over dê' grote vragen van de dag. Waarom het gebruik maken van. het recht van peti tionnement moreel niet geoor loofd zou zijn voor een politieke partij, is dan ook volstrekt niet duidelijk te maken. TTn ondemocratisch? Zij die dat zeggen, verliezen een belang rijk onderscheid nit het oog. Het petitionnement van de PvdA richt zich over het beleid van de rege ring tot de regering. De beide punten, onderhandelingen over de soevereiniteitsoverdracht en stop zetten van troepenzendingen, zijn kernpunten van het regeringsbe leid. Het petitionnement ageert niet tegen de troepenzendingen zelf. De actie wordt niet tegen de maatregelen van de rege ring gevoerd. Zolang de regering binnen de wettelijke perken blijft en het parlement de regering steunt, zijn die uitvoeringsmaat regelen wettig. En zij moeten dan ook worden gerespecteerd. Dat eist de democratie. Maar de regerlngspolitiek zelf mag en moet worden bestreden. Met alle middelen die onze rechtsstaat heeft. Eén van die middelen is het petitionnement gericht tot de regering. Daaraan Is niets ondemocratisch. Zal deze actie succes hebben? Zolang de Tweede Kamer in meerderheid de regering laat be gaan is er niet veel te doen tegen de Nieuw-Guinea-politiek van dit kabinet. Maar toch is er wat te doen! En dat is het tekenen van dit verzoekschrift. Want elke handtekening is een persoonlijke daad. een getuigenis van iemand die niet wil dat Nederland om Nieuw-Guinea in oorlog raakt met Indonesië. Daarom dringen wij aan op steun aan dit petition nement. Advertentie IM. Interieurverzorging Goudsesingel 103105 Bij Port Elizabeth in Zuid-Afrika ontstond bij het breken van de doorten om jaloers op te worden- Van- j vermaken deze kinderen zich inlde wind opgejaagde golven op de j daar ook de bijna gelijkluidende een enorme hoeveelheid schuim, die rotsachtige kust. Foor seepfabnkan- naamt zee-sop. (Van onze verkeersredacteur) Maart 1962 toont een record in de verkoop van personen auto's, zo bericht ons de RAI. Met een afgifte van 16.174 kentekenbewijzen voor nieuwe wagens is een aantal bereikt, dat nimmer tevoren was ge boekt. Een treffend vergelijkingsgetal le vert 1958, toen over het hele eerste werden afgegeven als nu in maart, namelijk 16.676. In maart was het aantal toen slechts 3982. Thans zün er in het eerste kwartaal afgegeven 37.774, wat ook een record is. In maart vorig jaar werden afge geven 12.389 bewijzen, zodat de stij ging dit jaar vijfentwintig percent is Ten opzichte van het eerste kwar taal 1961 is de stijging twintig per cent. In vijf jaar tijd Is het aantal ver kopen meer dan verdubbeld. Gere kend over vijf jaar bedroeg de stij ging voor het eerste kwartaal van het

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1