1 ©wichtige dame; wordt lichte rriuze I BROSSER Drs. G. C. Stubenrouch besteld iHandtekeningen stromen; i bij duizenden binnen j OU Dak van koelhuis stort in: 1 Messteek: foto helpt (nog) niet SE? dar» punt uit! Bredase soldaat vraagt asiel in Oost-Duitsland «F* Opgezegd m V"rouw overleden I na aanrijding CKV-vergaderingen staan achter het bestuursbeleid In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos l neem direct Rheumin HET VEI JE VOLK DONDERDAG 26 APRIL 1962 PAGINA 3 Echtpaar overlijdt L tijdens TV-kijken as Bericht alt Makfcinga en Kteioo (Frieetetxi>t Bericht uit Groningen: Stubenrouch in Kamer herdacht J Dat doet alléén „zeeploze"toiletzeep Luymes terug naar Nieuw-Guinea j ésf (Van een onzer verslaggevers) Er is nog steeds geen spoor van de man die vorige week vrijdagnacht in Amsterdam op de hoek van de Kei zersgracht en de Leidsestraat de chauffeur De Cocq van Del wijnen heeft doodgestoken- Ook de gepubliceerde foto heeft tot nu toe niets opgeleverd Een voorbijganger had kort na de steek partij enkele foto's genomen. De toeschouwers, die erop stonden afge beeld. hebben zich wel gemeld, ech ter zonder de politie veel wijzer te kunnen maken. ROTTERDAM (ANP) Op ver gaderingen van officieren en scheeps gezellen ter koopvaardij, die gister avond door de CKV in Amsterdam, Rotterdam en Groningen werden be legd, is in grote lijnen het akkoord bekendgemaakt, dat werkgevers- en werknemersorganisaties in de koop vaardij dinsdag hebben bereikt. Volgens mededelingen van de CVK zal aan het College van Rüksbemid- deiaars worden voorgesteld de gages met drie percent te verhogen. Alleen de hoofdofficieren zullen iets meer krijgen. Bij verandering van rederij zai de anciënniteltsverhoging tot de helft blijven meetellen. Voorts wor den onder andere de overwerk- en de reisduurvergoeding verbeterd. Op de drie vergaderingen is het beleid van het CKV-bestuur goed gekeurd. Dit betekent dat het gevaar van een staking is afgewenteld. (Van onze parlementsredactie) De Nederlandse dienstplich tige soldaat J. Stoops heeft volgens het Oostduitse pers bureau ADN politiek asiel in Oost-Duitsland gevraagd. Hij zou verklaard hebben naar Oost-Duitsland te zijn ge vlucht omdat hij geen „kolo niale huurling op Nieuw- Guinea wilde worden" en om dat hij „niet in de NAVO voor de Westduitse nazi's wilde vechten". Van het Ministerie van Defen sie vernemen wij, dat soldaat Stoops inderdaad gisteren niet van paasverlof is teruggekeerd bij zijn onderdeel, het 42ste pantser- infanteriebataljon, dat te Ermelo is gelegerd. De marechaussee stelt een onderzoek in naar zijn on wettige afwezigheid. - Soldaat Stoops is twintig jaar oud en woont -te- Bréda. 'Hü is pas kort by de parate troepen na zijn basis' opleiding in het depot infanterie. Ook bif Defensie acht men het waarschijnlijk, dat Stoops thans in Oost-Duitsland is. Hij heeft namelijk .kort geleden een verzoek ingediend bij Zijn commandant om naar Oost- Duitsland te mogen gaan. Volgens zijn verzoek woont zijn aanstaande vrouw daar en hü wilde haar gaan ophalen om haar naar Nederland te brengen. Het verzoek werd echter afgewezen en men vermoedt nu dat Stoops zonder toestemming naar Oost-Duitsland is gereisd. T (Van een onzer verslaggevers) In Coevorden is een hejaard echt paar dood in hols aangetroffen. De 79-jarige J. Ciebeld en de 73-jarige A. Ciebeld-Scheerhom werden in hun stoelen aangetroffen, vermoede lijk vergiftigd door kolendamp. Midden op de dag waren de gordij nen gesloten en het TV-toestel stond aan. Een'week lang hadden de om wonenden al niets meer van het echtpaar vernomen. Men dacht dat ze op reis waren. Een familielid dat aanbelde, kreeg argwaan. Men neemt aan dat het echtpaar tijdens het kijken naar de televisie door kolendamp is verrast. De patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust zal een onderzoek naar de doods oorzaak instellen. mam1&S.;- Advertentie LM. Alle dikke dames kunnen moed f-m mieechien ook de nodige geest kracht) putten uit deze foto'sheide gemaakt van één en dezelfde pianiste, Winifred Atwell. Op de foto links, enkele jaren geleden ge nomen, troont Winifred, wel met een gulle lach op het gezicht, maar omringd^door een vetlaag die haar nauwelijks in staat stelde bij haar instrument té komen. De foto rechts is genomen na een tweejarig verblijf van Winifred in Australië, waar zij niet minder dan 31,7 kilo gram, zegge en schrijve ruim S3 pond, it afgevallen. Dank zij rto- ïuurlijk een streng dieet. Het (langzamerhand welbekende) geheim: géén brood, géén aard appelen, géén ijs, maar veel vlees en veel slaatjes. Winifred geheel- onthoudster, drinkt ook geen melk, alleen thee en houdt niet van ijs. V ziet: het resultaat is ernaar. Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er op I Advertentie I.M. faring f iff:» Rik van Looy heeft woensdag de derde etappe van de Ronde yan Bel gië gewonnen. Hij legde de 212 km van Zwevegem naar Oostende af in 5 uur 48 minuten en 40 seconden. Zijn landgenoten Willy Vannitsen, Rik Luyten, Lode Troonbeeckx en Jos Wouters legden beslag op de volgende plaatsen, allen in dezelfde tijd als de winnaar. >rtrtr (Van onze Brusselse correspondent) De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft het project-Sidemar goedgekeurd. Grote vreugde in Vlaanderen. Sidemar.' een enorm hoogovenbedrijf dat komt aan het kanaal Gent-Tenneuzen vlak bij het plaatsje Zelzate bijna pp de Belgisch-Nederlandse grens. Namen uit telefoongids... De BBC heeft de Zweedse ambassade in Londen verontschuldigingen aange boden voor het feit, dat in een dezer dagen uitgezonden televisiespel;alle 'schurken' namen droegen van léden van de ambassade en. zelfs van de Zweedse premier. De auteur van het stuk verklaarde dat hij de namen had ontleend aan een Zweedse telefoon gids. fib Zelf heb ik 241 handtekeningen verzameld. Het gaat heel goM. Totaal zullen er zo'n 6C0 mogen tekenen. Wt hebben er al 530.' Op het bureau van. de Partij van de Arbeid fat de Am sterdamse Teeselschadestraat is dit briefje met veel voldoening hardop voorgelegen. De petitionnementsactie 'inzake Nieuw-Gutnea' levert boeiende lectuur op. Bericht uit Oosterbeek: Ik ben geen lid van uw pertij, maar w# graag beteigaa. De politiek van Lm» en consorten is verfoeilijk. Bericht uit Beverwijk: Hierbjj weer drie voile lijsten steen# gereformeerden en katho lieken hebben erop getekend. Bericht uit Heerlen: Naar eer en geweten luwen sHg de Nleaw-Girinea-poHtWt van dit kabinet af. Hakenden tekenen op lijsten. De eerste handtekening op de lijst, die klaar ligt in de boekwinkel van de Arbeiderspers, was van Laurens Bogtmans. Hij was In Groningen om als solist op te treden in de Matthaas-Passion. Dagelijks komen nu duizenden handtekeningen op het Amsterdamse bureau van de Party van de Arbeid binnen. umimnnnis» nmuim (Van een onzer verslaggevers) In tegenwoordigheid van vele hoog waardigheidsbekleders is woensdag middag te Breda het stoffelijk over schot teraardebesteld van wijlen de staatssecretaris van O., K. en W., drs. G. C. Stubenrouch. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op minister-president De Quay en de ministers Cals, Klompé, Zijl stra, Van Aartsen, De Fous, Marijnen en Veldkamp. Verder dr. De Brot, gevolmachtigde minister van de An tillen, de waarnemend voorzitter van de Tweede Kamer H. Tilanus, dr. L. Beel, vice-president Raad van State-, commissaris van de Koningin to Noord-Brabant, dr. C. Kortman. Aan het graf werd het woord ge roerd door minister-presidentDe Quay, die de overledene dank zegde voor het vele dat hij voor dit kabinet, de ministers en zijn collega's staats secretarissen gedaan heeft. Maar eigenlijk nog meer voor het geen hij geweest is voor de duizenden kinderen die hij als leraar onder zijn hoede heeft gehad. Mr. G. Huurman dankte namens de familie voor de belangstelling. Onder de vele bloemstukken zagen wij o.a. een krans van de Koningin en prins Bernhard, een van het corps diplomatique, van het departement van O., K. en W. en van dé ambté naren van het departement." (Van onze kamerverslaggever) De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, heeft gisteren de staatssecretaris van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, drs. G. C. Stubenrouch, die op eerste paasdag is overleden, herdacht. Hij noemde de heer Stubenrouch ten man. die bekend stond om zijn grote vriendschap en bekwaamheid als staatsman. Namens de regering sloot de minis ter van Sociale Zaken en Volksge- tondheid. dr. Veldkamp, zich bij de woorden van de kamervoorzitter aan. Advertentie I.M Verwijdert óók alle g et ens- werk of huidluchtjes m (Van een onzer verslaggevers) Een bijna voltooid dak van een koelhuisrin-aanbouw is van morgen om kwart voor negen aan de Albert Plesmanweg te Rotterdam-Zuid ingestort. Drie mannen, die op het dak aan het werk waren, werden meegesleurd en door stukken ijzer en betonplaten bedolven. Eén van hen was op slag dood; de twee anderen werden niet ernstig gewond. Tn Vrij Nederland hebben een paar stukken gestaan waarin de mogelijkheid werd geopperd om te weigeren naar Nieuw- Guinea te gaan wanneer men als dienstplichtig militair daarvoor wordt aangewezen. Prompt sprong het WD-Tweede-Kamer- lid J. K. Couzy op de helling Mag dat blad nu nog langer in de kazerne komen? vroeg deze vertegenwoordiger van de Volks partij voor Vrijheid en Democra tie aan de minister van Defensie, ook lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Het antwoord van de minister laat zich wel ongeveer raden. Voor de landmacht heeft de Sectie Welzijnszorg de abonne menten op Vrij Nederland opge zegd. Immers men kan nooit weten wat volgende nummers van dit blad nu weer zullen bevatten aan krijgstuchtondermijnende be schouwingen. Het is ten slotte een oud-illegaal blad. Vrij Nederland is niet voor militairen verboden. Maar als een militair nu nog Vrij Neder land onder ogen krijgt, dan is dat niet meer op rijkskosten. Dat is een hele geruststelling. ÏVoor het Christelijk-Historisch Weekblad is onze .beschouwing onder de loep genomen over de neiging van de Nederlandse pro testantse politieke partijen bij de conservatieven aansluiting te zoe ken als Engeland en de Scandina vische landen zouden toetreden tot de Europese Economische Ge meenschap. Och wat. conservatief, filoso feert het blad, overal vindt men conservatieven en vooruitstre- venden. Ook in de Partij van de Arbeid. En bovendien hangt het ervan af, wat de conservatief wil conserveren en waarheen de vooruitstrevende vooruitstreeft, of rijn houding hulde dan wel hoofdschudden verdient. De strekking van dit betoog is goed e-hristelijk-historisch. Het laat zien hoe betrekkelijk alles is. Nu is het een plezierig spel, het goochelen met de begrippen con servatief en. progressief. Sommige leden van de Katholieke Volks partij bij voorbeeld, zijn er echte grootmeesters in. Het diepzinnigste waartoe iemand die goed doordenkt op dit Een bedrijf met eigen aanleg plaatsen voor het lossen van erts schepen, met twee zeer grote hoog ovens. met een staalgieterij, een warmbreedbandwalserij en een tan- dem-koudbandwalsertj. De Hoge Autoriteit heeft voorlopig de goedkeuring voor het stichten van l"' op i"11 het bedrijf slechts aan een voor- Kan *om»n, 's de conclu- waarde gebonden: ér zullen in het bedrijf te Zelzate alléén maar „platte produkten" mogen- worden gemaakt. De voornaamste deelnemer in Sïde- mar is het grote staalbedrijf Cocke- rill-Ougree bij Luik. Een bedrijf, dat de produktie van „platte produkten" sinds het jaar 1952 tot het twaalf voudige heeft opgevoerd. Men hoopt' met Sidemar anderhalf miljoen ton staal per jaar te kun nen produceren in de eerste fase van de ontwikkeling. Voor de inves tering zal een bedrag van 20 mil jard francs nodig zijn, dat is bijna 1.5 miljard gulden. Ongeveer 5.000 arbeiders zullen In sie, dat in Ieder mens een con servatief en een. vooruitstrevend element Izit. Is dat niet mooi? Jl/raar met het zeer wezenlijke I'A politieke onderscheid behou dendvooruitstrevend heeft dit alles nJet te maken. Dat onder scheid bestaat namelijk heel ge woon hierin: De vooruitstrevende politieke partij is gericht op de toekomst, is bezield van het ver langen de technische en econo mische ontwikkeling tijdig te overzien en tijdig op te vangen. Opdat deze ontwikkeling dienst- «ItUW AL PPIUClb XU11CU III i_ j, - de nieuwe fabriek werk kunnen vin- baar wordt gemaakt aan de mens den. In Wallonië is tegen Sidemar zeer heftig oppositie gevoerd. De Walen menen dat Sidemar de finitief zou betekenen het ver plaatsen van de hoogovenindustrie van Wallonië naar Vlaanderen. Een feit is dat Sidemar gesticht wordt aan het kanaal Gent-Terneuzen. om dat men niet meer afhankelijk is van de kolenindustrie. omdat men in Vlaanderen véél dichter bp de zee ligt en. omdat in Vlaanderen ge makkelijker werkkrachten te vin den zijn. (Van een onzer verslaggevers) Het opnemingsvaartuig Luymes zal op 27 april naar Nederlands Nieuw- Guinea vertrekken voor hydrogra fische werkzaamheden In de wateren rondom dit gebiedsdeel, aldus de Marinsvoorllchtingsdienst. Advertentie 1M m do? posé vobt Het ongeluk gebeurde bij de uit breiding van het koelveem Diepvries. Men. was bezig om de stalen dakcon structie van één der nieuwe gedeelten met betonplaten te bedekken toen door nog onbekende oorzaak de staalconstructie losschoot en het hele dak met daverend geraas om laag kwam. De 27-jarige timmerman A. J. Leek uit de Frederik Hendrikstraat 31 in Noord-Scharwoude kwam onder eni ge betonplaten en was op slag dood. De 36-jarige timmerman P. Voort- huizen van de Prins Hendrikkade 50 te Broek op Langedijk liep kwetsuren aan het linker bovenbeen, de linker schouder en het hoofd op, de 18- jarige machinist D. van Vliet uit de Van Dieststraat te Rotterdam kreeg hoofdwonden en klaagde over pijn in de lendenen. De arbeidsinspectie en bouw- en woningtoezicht te Rotterdam stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Het werk werd uitgevoerd door de (Van een onzer verslaggevers» Woensdagmiddag te kwart voor vijf is op het kruispunt IVoldwegKox- hamsterhoofdweg te Foxhol onder de gemeente Hoogezand-Sappemeer een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 58-jarige mevrouw H. Schnuck—de Boer wonende te Foxhol om het leven is gekomen. Blijkbaar zonder op te letten stak mevrouw Schnuck in westelijke rich ting de Woldweg over, terwijl uit zuidelijke richting een vrachtauto, be stuurd door H. K. uit Zuidbroek na derde. Deze probeerde door krachtig te remmen nog een aanrijding te voorkomen, hetgeen hem niet geluk te. De vrouw werd geraakt en kwam met het hoofd tegen het wegdek terecht, waardoor zij een schedelba- sisfractuur opliep. Zij moetvrijwel onmiddellijk zijn overleden. aannemersfirma Giltjes en Zoon uit Broek op Langedijk, In Zweden is een inzameling be gonnen voor het stichten van een cultureel fonds als geschenk van het Zweedse volk bij de tachtigste ver jaardag van koning Gustaaf Adolf op 11 november. Een dergelijk geschenk werd de vorst ook op zijn zeventigste verjaardag aangeboden. en niet de mens slachtoffer wordt van die ontwikkeling. Daartegenover is de conserva tieve politieke partij geneigd pas in actie te komen als de situatie onhoudbaar wordt en de maat schappelijke orde ernstig wordt verstoord. De conservatieve politiek heeft weinig belangstelling voor de toe komst en wordt niet bezield door de gedachte, dat de mens een grote invloed op de gebeurtenis sen kan uitoefenen en evenzeer verantwoordelijk is voor wat hij nalaat als voor wat hij doet. Geen woordenspel wast dit fun damentele onderscheid tussen een vooruitstrevende en een con servatieve partij uit. Hel leek alsof het dak van het koelveem Diepvries in Rotterdam door een explosie was opgelicht en daarna was neergevallen. Door de instorting werd één arbeider gedood, terwij! werden gewond. twee mannen

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2