m F. Rippen spreekt voor bejaarden over hogere AO W-uitkering Tweeduizend kinderen actief op sportvelden k An Too r o o e x h a n d'é l van Met branderij gingen meer Cartonnagefabriek wordt uitgebreid Opleidingsschip voor cadetten mmÊmi^sêms VELD 2 A SSV vierde koperen feest ij ven OBK actief op gedenkdagen Zomerpostzegels in omloop Jaarfeest Bravo Burgerlijke Stand S choor steenbraiid j e (Van een onzer verslaggevers). Op 2 mei begint in de Tweede Kamer de behandeling van I het gewijzigde wetsontwerp voor de AOW-uitkeringen. De heer j P. Rippen uit Noordwijk, landelijk voorzitter van de Algemene Ned. Bond van Bejaarden, heeft over dit wetsontwerp en over de voorgeschiedenis ervan gistermiddag in het Volksgebouw een inleiding gehouden. Vertegenwoordigers van verschillende afdelingen uit het rayon Rotterdam hebben de uiteenzetting van hun voorzitter met belangstellng gevolgd en na afloop is er geanimeerd ge discussieerd over de gevolgen van het nieuwe wetsontwerp en over de toekomstmogelijkheden. r-RiAp- SVP Veel bezivaar - 5 RECEPT! É-ALBUMS (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse Cartonnagefabriek N.V. wordt uitgebreid met twee verdiepingen van elk 90 bij 15 meter. De directeur, de heer T. M. 21L Jansen, heeft gisteren de eerste, 21 meter lange paai geslagen voor de nieuwe fabriekshallen. Meer personeel BABY DAGBOEKEN a'a (Van een onzer verslaggevers) De mouterijen dat waren de bedrijven, waarin de gerst voor de branderijen verwerkt werd tojb gerstemout. De gerst werd er geweekt en tot gedeel telijke ontkieming gebracht. Door droging werd dat proces dan weer tot staan gebracht. Dc gedeeltelijk ontkiemde gerst heette mout. In de moiit- molens werd de gerstmout ge malen en ze diende samen met gemalen rogge als grondstof voor de moutwijnbereiding. mMiWÊMèi HET VRIJE VOLK DONDERDAG 26 APRIL 1962 r^vVviW:^.^ -" .v•?-'<V: -v..,...':-. ■>r- -"- -:-'.'i 't.^ PAGINA 4 De heer Rippen was cvooral ver heugd over het feit, dat het wets ontwerp er nu is. Hij noemde als de kern van het bejaarden vraagstuk het antwoord op de vraag, over welk inkomen.- mensen moeten kunnen beschikken die buiten hun schuld niet meer in het arbeidsproces zijn opgenomen. „Dat inkomen is nu zonder twij fel te laag," a(dus de heer-Rippen. I Hij herinnerde aan de besprekingen, die twee jaar geleden al zijn begon nen döor vertegenwoordigers van de gezamenlijke bejaardenbonden (ver enigd in het COSO) met de minis ter en vooral met staatssecretaris Roolvink. Klein stormpje Argument van de hejaardenbon- den: die verhoging is nodig. Ant woord van Roolvink: 't moet (en slotte ook betaald kunnen worden. „In de Kamer is destijds weinig gesproken over de verhoging van Gisteravond is bij de Gusto de Jan van Gelder, het nieuwe oplei dingsschip voor de jongelui van het zeecadettenkorps Jacob van Hecms- kerek aangekomen. De Jan van Gel der is belangrijk groter dan het oude opleidingsschip Spica. si Honderden Schiedamse jongens en meisjes draven in deze dagen rond op de sportvelden van het Hargasportpark. De jongens spelen er met overgave voetbalwedstrijden en worden aangemoedigd door de .meisjes, die elkaar vrijdag bij het handballen gaan bekampen. J - k iif»' S V «1- t» ,>;-,yrw En allemaal zijn ze trots als hun elftal of een elftal van hun school wint. Niet minder trots zijn dan hun I onderwijzers en de talrijke ouders die de wedstrijden van achter de lij- nen volgen. Voor blessures staan in de kantine van Hermes DVS de Rode Kruis mensen gereed, maar zij hebben tot dusver niet veel te doen gehad. Alle lof komt toe aan de school- sportcommissie die voor een slui tende organisatie heeft gezorgd en aan al die medewerkers, die dagelijks in talloze wedstrijden als scheids rechter fungeren. In de halve finale van de reserve- ell'tallen lagere scholen streden gis teren 16 elftallen om een plaats in de finale die op Koninginnedag wordt gespeed. Hierin zullen Domi- nico Savio 2 en Sint-Thomas 3 el kaar ontmoeten met als inzet de eerste plaats. De teams van St. Aloysius 2 en Claes de Vries kampen om de derde en vierde piaats, terwijl St.-Maria en Comenius b uit moeten maken wie van hen als vijfde en zesde zal ein digen. de AOW," aldus de heer Rippen. „De reacties in deze kringen kwa men pas veel later en eerst nu Is er een klein stormpje opgestoken rond de AOW-uitkeringen." De heer Rip pen weet die belangstelling aan. de kamerverkiezingen van volgend jaar. Het nieuwe wetsontwerp houdt in, een verhoging van de AOW-uitke- ring met 15 percent ingaande 1 juli 1962. Door de SER is hierop gunstig advies verkregen. De SER baseerde dat advies op de volgende overwe gingen „Een groot aantal bejaarden kan niet in het levensonderhoud voor zien met behulp van de door of voor hen getroffen oudedagsvoor zieningen. Dit blijkt voor een deel althans uit het aantal bejaarden (circa 75.0001, dat aanvullende onder steuning ontvangt krachtens de armenwet. Het vragen van -deze ondersteuning wordt in vele ge vallen als een vernedering be schouwd." De SER wees bovendien op een gunstig gevolg van de verhoging van de AOW: het verschil tussen de uit keringen krachtens de Aww er de AOW wordt 'nu kleiner. De uitkering voor een weduwe be neden de 65 jaar zonder kinderen is vanaf 1 december 1961 vastge1 steld op 131,50 per maand en die voor een alleenstaande van 65 Jaar of ouder op f 98.50, dat is dus 33 gulden minder! De premie van de AOW aldus de heer Rippen was bij het in werking treden van de wet gesteld op 6,75 percent van het inkomen. In de praktijk bleek, dat de inkomsten zo enorm hoog waren, dat de uitke ring gemakkelijk met 20 percent ver hoogd had kunnen worden met handhaving van dezelfde premie. „Tn plaats van dit noodzakelijke besluit te nemen," vervolgde de heer Rippen, „besloot de regering met onze volksvertegenwoordigers om de kosten van de weduwen- en wezen- verzekering te betalen met 20 per cent'van de premie, die voor de AOW was. bestemd." De Alg.. Ned. Bond van Bejaarden - heeft herhaaldelijk op het betreu renswaardige van deze gang van zaken gewezen. Nu krijgen de be jaarden dan 15 percent meer. „Dat zal buitenstaanders misschien veel lijken," aldus de heer Rippen, „maar het betekent minder dan vijf per cent loonsverhoging voor de meeste Nederlanders." Vijftien percent verhoging, van de AOW wil voor gehuwden zeg gen: vijf gulden meer per week en voor alleenstaanden drie gulden meer. Hun uitkeringen bedroegen tot dusver per jaar respectievelijk 1872 en 1182. En dat terwijl het Centraal. Plan bureau als „sociaal minimum" voor een gezin van vier personen het be drag van 500P aan inkomsten en voor twee personen 3000 heeft be rekend. De heer Rippen had daarom veel bezwaar tegen begrippen als sociaal minimum, bodempensioen, enz. Hü noemde die begrippen „rekbaar als elastiek". De heer Rippen gewaagde van de socialistische motie ten aanzien van de AOW-uitkering. Hij beaamde, dat er onder de bejaarden apathie be stond jegens de regering en de po litieke partijen, omdat zij de bejaar den „in de kou lieten staan". ,Mr. Burger heeft In de Kamer de spijker op zijn kop geslagen: bejaarde mensen profiteren niet van de welvaart." De heer Rippen noemde de 15 percent van de rege ring nog een lapmiddel. Natuurlijk kost de AOW geld, Maar is dat onze schuld? De rege ring had eerder maatregelen moeten nemen." Hij stelde vast, dat de bejaarden zullen blijven protesteren tegen de onmaatschappelijke toestand, die hen noodzaakt bij sociale zaken aan te kloppen om kolen- en kleding- bonnen. DONDERDAG Bioscopen: MOfJOPOLE: Er Kumt een vriend vanavond, 2. 7 en 9.15 uur. len toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: schilderden van Mlcliael Pcxlulke; Nederlandse opgravingen In Egypte, 10—17 uur. Diversen: PASSAGE: Kath. Kring, toneelgroep Centrum brengt voor het laatst 'Lady Barker', 8 uur. IRENE: CHU vergadering, 8 uur VOLKSGEBOUWNIVON, lezing over f Alaska 8 uur. Apotheek: g Gouka en Co.. Groenelaan 127. VRIJDAG .<5 Bioscopen: <ft> MONOPOLE: Sluipvanrt ln de Pacific 2 uur. Morgen wacht de hel 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Maciste, zoon van Hercu- jg les, 2 en 8.15 uur. y Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: schilderijen r VBO Michael Podulke; Nederlandse opgravingen ln Egypte. 10—17 uur. Diversen*. CH'R. EOC. BELANGEN: Werkend» Jeugd, bijeenkomst. 3 uur. ARCADE: ODO. gymnastlekultvoe- ring. 8 uur. MUSIS SACRUM: Tot Steun ln da Strijd, toneel. 8 uur. IRENE: Bravo, uitvoering, 8 uur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127, Advertentie I.M. BEKENDMAKING Art. 20 Wedcropbouwwet Burgemeester en Wethouders van Schie dam maken bekend, dat heden gedu rende een week ter Gemeentesecretarie (afd. Algemene Zaken) ter Inzage is ncdergelegd een verzoek van de Fa. P. de Ligt en Zonen te Schiedam om ver gunning voor de bouw van een winkel met werkplaats en 2 wonfngen aan de Lindeljcrstraat, hoek Schledamseweg z.z., welke bouw zal afwijken van het plan tot gedeeltelijke herziening van hot uit breidingsplan ln hoofdzaak, 'vastgesteld bij raadsbesluit van 24 februari 1961, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland bij hun be sluit van 24 Juli 1961. Eventuele bezwaren tegen dit' plan kun nen bij hun College worden ingediend gedurende genoemde termijn van een week. SCHIEDAM, 24 april. 1962 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De .secretaris, -,v; .Dé'.'burgemeëBter; BLOK Op een intieme -en wijze vierde woensdagavond dt Schiedamse Scheidsrechtersvereniging in de Ta veerne ..de Mandefies" het koperen besta ansfeest. In zijn welkomswoord betrok voorzitter L. Schotting de anwaezige oprichters van de vereni ging t.w. de heren W. Schhilperoord, L. v. Sijll en J. v. d. Veer alsmede de afgevaardigden van scheidsrechters- cotnmissies van KNVB en RVB en Rotterdamse zustervereniging. Spreker wees op de onmisbare plaat® welke de schheldsrechters in de sport innemen en had waardering voor hen die elke zaterdag klaar stonden om zelfs de meest onbelang rijke wedstrijden te leiden. Hij bracht zijn leden en in het bijzonder het huidige bestuur dank voor alles wat zij gedaan hebben om de verenigin in stand te houden. Na de opening noodde de muziek van het trio „de Flamingo"s tot een. gezellig dansje. Voor de afwisseling zorgde Johnny Wolf fees met een prat je en zelf gecomponeerde lied jes. De heer W. Schilperoord gaf in de ioop van de avond een historisch overzicht uit do eerste bestaansaren van de vereniging. SCHIEDAM Z Ü-l Ó,-. O L L A-N D S C H E Het Is de bedoeling, dat na het ge- j niet aan het eind van zijn latijn be reed komen van de nieuwbouw de I hoeft te zijn. verbindingsmuren met .het bestaan de gedeelte van de fabriek worden Er Is ruimte voor verdere groei lot doorgebroken, zodat er grote hallen aan de straatzijde (aan de kant van ontstaan. Onder het nieuwe deel komt een zware kelder, die voorlopig als op slagruimte zal dienen, maar die ge heel voldoet aan de BB-eisen en dus in tüd van nood als schuilkelder kan dienen voor het personeel. Verschillende afdelingen van de Cartonnagefabriek worden onderge bracht In de uitbreiding. Er is spra ke van een algehele produktie-uit- breiding. Zoals bekend is de Carton nagefabriek gespecialiseerd in de fabricage van sigarendozen en vouw- dozen. Er is enige tijd geleden in een hoekje van het bedrijf een offset drukkerij begonnen, die binnen korte tijd uitgroeide tot een afdeling met acht machines. Ook daarvoor is ruimte nodig. De Cartonnagefabriek vervaardigt zijn eigen machines. Er zUn 350 men sen In dienst, waarvai*, zeventig vrou wen. Na de uitbreiding zr! men meer personeel moeten aantrekken. Het' nieuwe deel is waarschijnlijk binnen anderhalf jaar gereed. De aannc- mingsmij. Van Eesteren uit Rotter dam bouwt de uitbreiding, waarmee overigens de Cartonnagefabriek nog de Noordvest). Er wordt nu al zeer zwaar geheid opdat men in de toe komst, als dat nodig mocht zijn, ook in de hoogte kan bouwen. De CJV-mondaccordeonvereniging Bravo houdt vrijdagavond in gebouw Irene zijn jaarfeest. Bravo en Jong Bravo verzorgen de muziek. Onder de medewerkenden zijn verder de goo chelaar Al Preston, de acrobaten De Etona's en de kunstfluiter J. Bors- boom. Kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar Aanvang acht uur. Advertentie I.M. SCHIEDAM Z U 10.- h'o L LAtCoSCH E KANTOO R B O E K HA N DE L Het hamonic-orkest Oefening Baart Kunst bereidt zich voor op de komende feest- en gedenkdagen. OBK werkt 4 mei m-ae aan de her denkingsdienst in de Grote Kerk en voert daar enkele koralen uit bij het begin van de dienst, ojn.: Wilt heden nu treden voor God den Here. O God, onze hulp, Blijf bij mij Heer, als de avond daalt. OBK speelt voorts het Largo van Handel en bij het sluiten van de dienst het Wil helmus. Op 30 a.prll werkt OBK mee aan de aubade voor het stadhuis en des avonds aan de taptoe, die o.l.v. de dirigent van OBK, de heer Koster staat. Het jeugdorkest werkt zaterdag 28 april mee aan de lampionoptocht. Een nieuwe serie Zomerzegels komt in omloop, ditmaal met de afbeeldin- gen van Nederlandse cultuurschat-1 ten: van het Romaans katje, een beeldhouwwerkje dat in het Dam- sterdiep is opgehaald, van een detail uit een schuttersstuk van Frans Hals, van de slingerklok, die door Chris- tiaan Huygens is ontworpen en door Jan van Ceulcn gemaakt, enz. De opbrengst van de Zomerzegels komt ten goede aan een serie lande lijke organisaties voor volksgezond heid, maatschappelijk werk en cul tuur. De Zomerzegels (series of af zonderlijke zegels), voorts prent briefkaarten (museumscrie en vlin derserie), of blanco briefkaarten kunnen worden besteld bij het plaat selijk comité voor de Zomerzegels, per adres mevrouw M. Ch. Schroot-' Droogleever Fortuyn, Rotterdamse- dijk 211. Ze zijn bovendien vanaf morgen tot 9 juni 's morgens in de hal van het postkantoor verkrijgbaar. Geboren: Jacoba C E dv J J Fon- tijne en G N Bredemeijer; Teresa H dv C Reeves en J M Bassingham; Iwan S zv J L Bake en M Salzmann. Overleden A van Oort 51 jr. Over het- algemeen dus werkten de mouterijen voor de branderijen, al werd er ook wel gemoute gerst uit gevoerd. En het aantal mouterijen houdt dan ook steeds verband met het aantal branderijen. Toen later de export van mout af nam. werden de mouterijen hele maal afhankelijk van de brande rijen en hun ontwikkeling volgde die van de moutwijnindustrie. Anders lag het bij de distilleer derijen. In 1843 had Schiedam er vier. Dat zijn waarschijnlijk bedrij ven geweest, waar men uitsluitend distilleerde, waar dus uit' moutwijn jenever werd gefabriceerd. Maar al vroeg zijn er enkele branders-distillateurs geweest, ln 1846 25. Het aantal distilleerde rijen, aanvankelijk vry stabiel, nam later snel toe. In 1846 waren er 25. in 1865 ook, in 1876 30 en in 1885 46. Opvallend is dat het aantal dis tillateurs tot 1876 steeds tussen 22 en 26 schommelt en tussen 1882 en 1890 varieert het tussen 43 en 48. De cijfers tonen in elk geval dui delijk aan, dat er tussen branderijen en distilleerderijen een veel minder In de Ridderkerksestraat 28 a bij W. H. de R. is gisteravond brand ontstaan doordat de kachel met eier kolen werd gestookt en de schoor steen in jaren niet was geveegd. De brandwere o.l.v. onder-brandmeester W. de Jager heeft het vuur met de ramoneur gedoofd. Er was geen schade. Twee bewoonsters van de Parallel weg zijn gistermiddag met elkaar in gevecht geraakt omdathet bokje van de een in de tuin van de ander wandelde. Er vielen rake klappen, maar de gealarmeerde politie kon de gemoederen kalmeren. innige samenhang bestond dan tus sen branderijen en mouterijen. Bovendien veronderstelt dr. H. Schmitz in zijn „Schiedam in de tweede helft van de negentiend? eeuw" bovendien was het distilla- teursbedrijf juist ln de jaren van de achteruitgang in ,de moutwijn industrie nog vrij rendabel. De bedrijfstak van de distillateurs heeft de crisis goed doorstaan. De distillateurs waren voor het meren deel zeer kapitaalkrachtig. Bedrijven als die van Daniël Vis-, ser Zonen en Simon Rijnbende Zonen leveren tot 1890 leder jaar winst op. Bij Daniël Visser zijn tus sen 1871 en 1881 de schommelingen in het winstcijfer niet groter dan 5 tot 15 percent van de gemiddelde winst in deze Jaren geweest. De bedrijfsresultaten over 1881 en 1882 lagen bijna 25 percent beneden het gemiddelde, die over 1883 15 percent erboven, 1884 was een slecht jaar. maar 1885 en 1386 waren weer wat beter: 45, 16 en 4 percent bene den het gemiddelde. Pas vanaf 1887 kwam de winst nooit hoger dan 50 tot 70 percent van het vroegere peil. Bij Rijnben de waren de schommelingen in het winstcijfer veel groter, omdat het bedrijf veel gecompliceerder was. Tussen 1870 en 1890 werd ech ter ieder jaar winst gemaakt en de distilleerderijen stonden er dus veel beter voor dan de brande rijen. Ook dc Schiedamse molens zijn nauw verwant aan de branderijen. Omstreeks 1850 was Schiedam om geven door een krans van geweldige stenen bovenkruiers, machtige reu zen, die torenhoog uitstaken boven het nog kleine, negentiende-eeuwse stadje. De molens waren de roem van Schiedam en zelfs nu nog schrijft dr. Schmitz kan men zich voor stellen hoe imposant de aanblik van al die molens moet zijn geweest. Overal langs de vesten weerklonx het geluid van de draaiende wieken De bloeiperiode van de windmolen.*- was rond 1850 vrijwel voorbij. De meeste van de veertien brandersmo- lens en vier bakkersmolens waren ge bouwd tussen 1711 en 1727 de mo lens aan de westzijde van de stad of in de jaren van 1778 tot en met 1797, toen aan de oostzijde van Schie dam en aan de Noordvest een negen tal molens werd opgericht, In de eerste helft van de negen tiende eeuw konden de brandersmo lens gemakkelijk aan de vraag naai mout- en roggemeel voldoen. De branderijen deelden in de toen alom heersende malaise en over de bouw van nieuwe molens wordt dan ook niet gepraat. De opleving van de moutwijnindus trie ns 1850 wordt weerspiegeld in het feit, dat vanaf 1852 de bakkers molen „Washington" bouwjaar 1791 dienst ging doen als. bran dersmolen. Van dat jaar af telde Schiedam dus 15 brandersmolens en drie bak- kersmolens. Maar. by de verdere uit breiding van de maalgelcgenheid zou de rol van de windmolens worden overgenomen door stoommolens. De eerste stoommolen, een rijstpel- en maalmolen, verrees in het aan Schiedam grenzende Oud-Mathenes- se. Ze heette de .Rijsthalm" en werd op 14 januari 1853 in werking gesteld Degenen, die de molen lieten bouwen, hadden het voordeel dat de Jaren 1854 en 1855 zich ken merkten door weinig wind! De mo len kon ook als gewone ruwmölen worden gebruikt en daarom lieten vee! branders er hun kóren malen. Er kwamen spoedig meer stoom molens, ook ln Schiedam zelf. Weliswaar had Schiedam sinds 1854 .ai een stoomkorenmolen, maar die mocht uitsluitend werken voor de branderij van de eigenaar van de molen, J, A. J. Noiet. De eerste Schiedamse stoomkoren molen waarvan verschillende bran ders gebruik konden maken, IS opge richt in het najaar van 1854 en werd een jaar later in gebruik genomen. Deze molen heette „De Draak". Toen het eerste schaap over de dam was, volgden spoedig de andere. Tn 1857 werden „Dc Arend" en „De Cycloop" opgericht. Dat de tijd van de windmolens voorbij was, bieek wel toen ip 1864 de windmolens „De Gt- pert" verbrandde en niet werd her steld, maar vervangen door een stoommolen. De vijfde stoomkoren molen, opvolgster van dc gesloopte windmolen „De West", kwam in 1870 klaar. In 1870 dus waren de windmolens al aan-het verdwijnen. In de volgen de jaren werden nog vyf andere ge heel en twee gedeeltelijk gesloopt. Vrij veel arbeiders vonden werk in de molens. De Kamer van Koophan- del schat het personeel van elf wind molens in 1870 op ongeveer 130 man. De elf molens produceerden in dat zelfde jaar naar schatting 38.000 a 40.000 ton rogge- en moutmeel. In datzelfde jaar leverden, de vier stoommolens, waarvan er één maar de helft van hét jaar werkte, 30.000 ton meel af. Ruw geschat is het aantal werk lieden bij de molens van ongeveer 80 ln 1843 gestegen tot circa tweehon derd omstreeks 1880. Er waren toen vyf stoommolens: „De Draak", „De dubbele Arend", „De Cycloop" en ,,De West en bo vendien een stoommolen, die maal de voor de enige stoombrandery in Schiedam, die van T. C. Melchere. Twintigste-eeuws tafereel op negentiende-eeuwse binnen plaats.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 3