KarelI Juiste koers niet steeds gevonden Zestig miljoen inzet van beslissing Hoge Raad over clausule mm mÈ Nè Tegen huns handelaar twee jaar geëist Logboek Nw.-Guinea- e^peditie yan 1936 nu teruggevonden Vrouw doet vergif op brood van man Tekort aan musici Yrjjc Volk DrBerghuis over kabinet: zz NCB pleit voor vers kadetje AKKERTJE Adres m/Jdm Wandelaar aangereden m Oude waterleiding gevonden te Venlo De Bremen in miniafuurdok Huurkoop-zwen del: 15 maanden geëist Ongerust Nederlander krijgt 4 jaar in Australië HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 APRIL 1962 PAGINA 3 CHA8MAWT 55 m if tl SS *ff Y1? J rirL :Bt helpt direct T06AL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Susterseel verkoopt vrouwen bij opbod! Advertentie 1. A*. 'TUSSEN NEUS EN EÏPPÊn! (Van onze kunstredactie) In de elf Nederlandse symfonie orkesten en de vijf NKU-orkesten samen zullen by het begin ran het komende seizoen naar schatting ruim tachtig vacatures bestaan, waarvan 67 voor strijkers. Mede omdat in ons land de sala riëring niet altijd even-gunstig is als elders, wordt het ook steeds moeilij ker buitenlanders aan te trekken .voor die vacatures, die door Neder landse musici niet kunnen worden bezet. In samenwerking met het gewes telijk arbeidsbureau te Amsterdam 'dat tevens de overige Nederlandse arbeidsbureaus vertegenwoordigt heeft het Contactorgaan van Neder landse symfonie-orkesten nu beslo den tot het houden van een centraal proefspel onder musici. Ook musici die menen in de toekomst geschikt te kunnen worden voor het spelen in een symfonie-orkest-, kunnen worden uitgenodigd. (Van een onzer verslaggevers) ln ca jé Hilgers te Susterseel wordt vanavond traditiegetrouw weer de veiling van ongehuwde jonge en oude) dames ge houden. Als inzet van het meifeest is deze traditie nu al meer dan honderd jaar in zioang in dit zelfkantdorp. Het zwakke geslacht in kwestie zit t bracht een paar jaar geleden, on- op deze veilingavond thuis te wach- danks haar leeftijd, toch nog een ten op de dingen die nog staan tezelfde bedrag aan guldens op. Agnes Ernst, die tweemaal achter elkaar tot mei-koningin werd uitgeroepen bracht zo'n honderd gulden in het laatje van de voetbalclub. het de gewoonte dat de ..ko pers" het meisje van hun keuze af halen voor het mei-bal s avonds de hele veiling heeft natuurlijk geen enkele verplichting voor de vrouwen in kwestie. Maar ivie zich zonder acceptabele redenen aan deze folklo ristische verplichtingen onttrekt, kan cr verzekerd van zijn dat er wat voor haar zwaait! KERKRADE (ANP) De heer Fred Pioum te Kerkrade, afdelingschef bij de Domaniale Mijn en een bekende figuur in het organisatieleven van Kerkrade en Limburg, heeft gewei gerd een koninklijke onderscheiding in ontvangst te nemen. Aan hem werd verleend de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De reden van zijn weigering heeft de heer Ploum niet bekendgemaakt. gebeuren. Intussen roept de veiling meester" de namen af van de dames uit Susterseel (anderen komen niet aan bod), waarop door de aanwezi gen in de zaal, voor het overgrote deel jongelieden, wordt geboden. Er zitten natuurlijk altijd wel een aantal grappenmakers tussen, maar sommigen, die het meisje van hun dromen niet zonder meer durven te benaderen, kunnen op die manier toch hun genegenheid tonen. Heel wat jongemannen zijn op die manier al aan een vrouw gekomen Wie het meest opbrengt wordt de mei-koningin van het jaar en dat is natuurlijk een hele eer. Hoewel het vooraf niet helemaal bekend is wie dat zal worden, worden toch wel en kele afspraken gemaakt, zodat, het niet kan voorkomen dat iemand van zestig jaar want die worden ook „geveild" het jaar verder doorgaat als mei-koningin. In optocht gaat het dan 's avonds muziek voorop naar de ouder lijke woning van de mei-koningin, die dan van de meest biedende jon geman het verzoek krijgt om Item naar het daaropvolgende mei-bal te vergezellen. De jongeman die er mogelijk stille tjes tussenuit zou willen knijpen staat bij voorbaat een boete te wach ten, te betalen aan de plaatselijke voetbalvereniging, die dit feest nu al tientallen jaren organiseert. De prijzen by deze vrouwenhandel variëren nogal sterk. Marie Heiligers W Aft 20 VOOR EEN GULDEN Bij werkzaamheden aan de Parade te Vcnio is men op resten gestoten van een oude waterleiding, daterende uit het begin van de zeventiende eeuw. De leiding bestond uit door boorde elzenhouten stammen, die met lood aan elkaar waren gelast. De stammenresten zijn voorlopig opgeslagen in de nieuwe watertoren (Van onze parlementsredacteur) Over het beleid van het kabinet-De Quay heerst in de Anti revolutionaire Partij geen onverdeelde tevredenheid. Naar dc mening van haar voorzitter, dr. W. P. Berghuis, is het zakelijk in het algemeen geslaagd, maar politiek „nog" niet in alle op zichten. De juiste aansluiting op een nieuwe koers en ook de vereiste sfeer van overleg met maatschappelijke organen is in de afgelopen drie jaar niet steeds gevonden. De heer Berghuis tevens voorzitter der a.r .-fractie in de Eerste Kamer heeft deze opvatting verdedigd in de rede waarmee hij vanmorgen het jaarlijkse convent van zijn partij, gehouden in Esplanade te Utrecht, heeft geopend. Dc a.r.-partijvoorzitter sprak naar verhouding opmerkelijk kort. Over het Nieuw-Guinea-vraagstuk en al lerlei andere controversiële punten, Men heeft advies gevraagd aan het '"'F1 instituut TNO. hoe deze vondst het'?0?1?-1"1 V0"rhtpId hct woningbouw best geconserveerd kan worden. beleid, zweeg hij. (Van een onzer verslaggevers) De prijzen beschikking, die de regering in 1960 heeft getroffen en waarbij de in aannemerscontraeten opgenomen risicoclausule buiten werking werd gesleld, is volgens de gisteren genomen conclusie van de procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. B. Langemeijer, rechtsgeldig. Hij heeft deze conclusie genomen in het cassatieberoep, dat is ingesteld door de gemeente Den Helder na een proces met het bouwbedrijf Koorn en Dc Jong uit Medemblik en een soortgelijk prüces tussen Rijkswaterstaat en de firma P. C. Zanen uit Heemstede. De Hoge Raad zal op 8 juni arrest vijzen. .Wmmi J, 11 It nut H Prof. Langemefjèr 'concludeerde tot vernietiging van het arrest van het Amsterdams gerechtshof, dat de ge meente Den Helder dwong tot het betalen van ƒ2300 wegens verhoogde lonen tijdens de bouw van c-en brug over het Helders Kanaal. De zaak diem volgens de procu reur-generaal verwezen te worden naar Hetzelfde hof. Ook het arrest van het Haagse ge rechtshof in de zaak tegen Rijkswa terstaat en de firma P. C. Zanen moet worden vernietigd, zo is de con clusie van prof. Langemeijer. liet komende arrest wordt met spannnig legeinoet gezien door de bouwwereld, omdat hier een princi piële kwestie aan de orde is, waar van de inzet een bedrag is van vijf tig a zestig miljoen. Zo veel is er naar raming mee ge moeid door de buitemverkingstelling van de risicoclausule door minister De Pous. Prof. Langemeijer stelt, dat er omstandigheden kunnen zijn, dat de wetgever op grond van het al gemeen belang In de prijsvorming kan ingrijpen en dat de bestaan de wetgeving zich tegen de geno men maatregel niet verzet, In zijn uitvoerige conclusie legt hij er de nadruk op, dat eey gelijke be handeling bij contracten met en zonder de in het geding zijnde risico- clausule op' een andere wijze niet uitvoerbaar is geweest, Hjj ontkent daarbij, dat de prijzenbeschikking 'discriminerend zou werken. De Nederlandse Consumentenbond beeft bij de leden van de Tweede Kamer gepleit voor een vervroeging van liet verkoopuur van vers brood. Daartoe zou hc-t wetsontwerp tot vvi' ziging van de Arbeidswet 1919 (en daarvan de zogenaamde Broodbakkc- rijparagraaf) moeten worden gea mendeerd. zodat invoering van ploe- genarbeid niet meer aan beperkingen onderhevig zou zijn. De Consumentenbond acht het van belang dat het brood in ieder geval voor 12.30 bezorgd wordt. Dat kan alleen als het verkoopuur wordt vervroegd en de bezorgers meer tijd krijgen om hun wijk te bedienen. De Consumentenoond verwacht hier van ook een meer efficiënte werkwij ze. die z.i. zelfs tot een prijsverla ging zou kunnen leiden. Negen jaren zijn Giinther Buse en Giinter Bas al bezig de oude Bremen, de vroegere stoomboot van de NoorAdiiij.se Lloyd, na tuurgetrouw na te bouwen. De Bremen veroverde in 1929 de blauwe wimpel: in 1941 ging het schip in vlammen op. Zoals de foto laat zien. is het werk nu bijna voltooid. Op 1 mei zal dan ook de proefvaart plaats hebben. Het ligt. in de bedoeling later een oceaanreis met de Bre men naar Amerika te maken. Advertentie I.M. m Nu een hagelwit plafond met R 3 Covcrol Muurverf; vergeelt niet Advertentie l. M. want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek öök de wel daad van Akkertjes 6 stuks SOct. Een jaar en drie maanden heeft de officier van Justitie in Utrecht geëist tegen een man de 33-iarige fabrieksarbeider D. D. die in de loop van het vorige jaar kans heeft gezien voor een bedrag van 10.000 aan huurkoopgoedéren te bemachti gen en door te verkopen. Hij betaalde slechts de aankoop termijn. Daarna deed hij de radio toestellen. meubelen, bandrecorders, wasmachines, naaimachines, enz. van de hand aan twee Utrechtse kooplie den, tegen wie wegens heling eik een Jaar en drie maanden werd geëist. (Van een onzer verslaggevers) j 'Deze verdachte moet door een ernstige correctie Ieren, serieus zaken i te doen,' meende de Amsterdamse officier van Justitie gisteren in zijn requisitoir tegen een 35-jarige kunst handelaar (.4. D.l, die op een merk waardige manier beheer had gevoerd over vier aan hem toevertrouwde schilderijen. Het waren drie Herman Kruvders en een schilderij van Frits van den Bergh. Deze hadden (volgens op dracht van de eigenaresse, mevrouw P, A. A. Kuipers-Te Pas) minstens ƒ25.000 moeten opbrengen. De kunst handelaar deed de drie Kruvders ten slotte van de hand voor ƒ11.000 (aan de kunstrecensent Ch. Wen- tinck). welke som hij niet afdroeg maar gebruikte voor exposities, o.a. in Kopenhagen. De kunsthandelaar werd op 24 de cember 1959 Rearrest?» d. Hij zat in de cel tot 2 februari I960, toen hij op bepaalde voorwaarden werd vrijge laten. Aan die voorwaarden heeft I). zich niet gehouden: hij vertrok naar het buitenland en 1\ nog steeds spoor loos. De Amsterdamse rechtbank behan delde gisteren de zaak tegen D. dan ook bij verstek. Via diverse faillisse menten heeft mevr. Kuipers-Te Pas zeven- a achtduizend gulden terug gekregen. De offtcler achtte verduistering (subsidiair ten laste gelegd) bewezen. De 'correctie' die hij voorstelde was niet mals: twee jaar met aftrek. En een bevel tot onmiddellijke gevangen neming, dat de rechtbank meteen toewees. Het vonnis volgt op 10 mei. Inentingsvoorschriflen in Benelux niet meer nodig DEN HAAG (ANP). Met ingang van 1 mei zijn voor het vervoer van huisdieren van en naar België en Luxemburg geen inentingsvoorschrif ten meer noodzakelijk. De controle zal met ingang van die datum naar tie buitengrenzen van de Benelux worden verlegd. Er was een meneer in Timboekloe, 'die wilde beslist naar de hoek toe, want er staat een café en zo deelde hij miee. je krijgt daar bij de koffie een koek toe. (Van een onzer verslaggevers) 'Op zondag 6 december 1936 bevond zich de uiterste punt van de Carstensz-gletsjer ongeveer 23 meter richting 115 graden van deze eerste Steinmann.' Deze mededeling schreef 26 jaar geleden de heer J. J. Dozy aan de voet van de gletsjer in het Carstensz-gebergte in Nieuw-Guinea, op een eenvoudig biocnotevelletje. Samen met een soort logboek van de expeditie, waarvan hij deel uit maakte, werd de boodschap in een zinken doos gestopt en rechtop staand tussen een paar stenen achtergelaten. De leden van de expeditie, behalve de heer Dozy bestaande uit de heren dr. A. H.- Cotiin. een zoon van de toenmalige minister-president, en F. J. Wissel, deden dit in navolging van een alpinistische gewoonte, een me dedeling van het verblijf in onbekend gebied achter te laten bij een tneric van stenen, een zogenaamde Stein mann. Een expeditie onder leiding van de Oostenrijker Heinricli Harrer vond de trommel enige weken ge leden en verzond hem per eerste gelegenheid naar Nederland, waar hij gisteren arriveerde. In het bijzijn van de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, mr, Tii. Bot, heeft de lieer Dozy gister middag op het ministerie van Bin nenlandse Zaken in Den Haag het genoegen mogen smaken de doos zelf te openen. De inhoud bleek vochtig te zijn en niet meer in zodanige staat dat de tekst zonder deskundige hulp kon worden gelezen. Alleen de bege leidende brief was nog geheel intact en zonder moeite leesbaar. 'Het is een merkwaardige ervaring die doos weer in handen te hebben,' was de reactie van de heer Dozy toen hij op het punt stond de doos te ope nen. Tk herinner mij zelfs nauwelijks wat er in staat.' Staatssecretaris Bot verklaarde ver heugd te zijn dat .de doos zo kort ge leden door een expeditie is gevon den. 'Het bewijs.' sprak liij, 'dat on danks liet rumoer om Nieuw-Gui nea het werk van de expedities die het land in kaart brengen, onge stoord kan doorgaan.' De -zinken doos zal waarschijnlijk ten geschenke worden gegeven aan i het Koninklijk Aardrijkskundig Ge- j nootschap. Het kabinet, zo oordeelde dr. Berg huis, is tot nu toe te weinig politiek geweest, in de goede zin van het woord. In het gemeen overleg met het parlement heeft het niet altijd voldoende begrip getoond voor de noodzaak vhn een „staatkundig ver staan" van diegenen met wie men het in .hoofdzaak eens is. Ook de politieke en maatschappe lijke tegenspelers der regering heb ben hier overigens schuld aan. Het scheen soms alsof de regeringspar tijen zich niet geheel zeker voelden van hun instemming met het op treden van deze combinatie. Maar er mag dan hier en daar wat gehokt hebben, aldus dr. Berg huis. en het regeringspad mag niet. altijd over rozen zijn gegaan, dit be tekent niet dat er. nationaal gezien, onbehagen zou bestaan over de po litieke constellatie waarop het hui dige bewind rust. Deze heeft met name de ook voor de toekomst zo belangrijke samenhang tussen de drie christelijke partijen weten te handhaven. Bezorgdheid Als geheel genomen zijn deze christelijke partijen ongeschokt uit de statenverkiezingen te voorschijn gekomen. Dat de a.r. partij toch nog weer een kleine teruggang heeft ge boekt. blijft een zaak van voortdu rende ernstige bezorgdheid. Dat ook de C-H Unie niet geheel het peil van de vorige statenverkiezingen heeft, kunnen halen, kan die bezorgdheid alleen maar groter maken, zei dr. Berghuis. Verheugend is evenwel, dat de re geringscombinatie kennelijk vaster in het zadel zit dan de PvdA en ook sommigen buiten de kring der op positie hadden verwacht. Wat de VVD aangaat, deze heeft sinds 1958 boven, haar politieke stand geleefd. Dr. Berghuis noemde het „gezond" voor het samenwerken in de huidige constellatie," dat deze partij weer tot haar normale proportie is terug gebracht. ..ook voor wat betreft haar eigen pretenties." Aan het slot van zijn rede leverde de. a.r.-partijvoorzitter een krachtig pleidooi voor de afronding van onze sociale verzekering in het belang van wat hij schetste als „de zwakke on derkant van de. maatschappij". Juist in een tijd van stoffelijke weivaart, zo zei hy, zal de overheid hierop in het bijzonder haar aandacht moeten richten. Speciaal voor de zwaar gehandicap ten. die uit solidariteit onze gemeen schappelijke zorg behoeven, moet een integrale wettelijke regeling worden getroffen. Het ontbreken hiervan vormt een aanwijsbaar manco, in het totaalbeeld van de so ciale wetgeving, dat ten spoedigste behoort te verdwijnen. Het beleid der a.r. Tweede-Kamer fractie. te verdedigen door dr. Bruins Slot, komt op het convent vanmiddag in bespreking. ■fy'olgende week zal de Eerste Ka- mer stemmen over dc begro ting van Buitenlandse Zaken. Nu hoofdelijke stemming ls gevraagd, valt daaraan niet te ontkomen. De uitslag van die stemming laat zich gemakkelijk voorspellen. Mi nister Luns zal een ruime cn zelfs een zeer grote meerderheid voor zijn begroting zien stemmen. Omdat het tegen een begroting stemmen niet een geëigend mid del is om afkeuring van een stuk ministerieel bewind tot uiting te brengen, wordt van dit middel slechts zelden gebruik gemaakt. Alleen de communisten stemmen als zij het per ongeluk niet vergeten tegen begrotingen. Maar zij willen dan ook niet ern stig genomen worden. Het is dus heel wel mogelijk dat bij voorbeeld de PvdA ln de Eer ste Kamer niet tegen de begroting zal stemmen. Wat zij van het Nieuw-Gulnea-beleid van de rege ring denkt, heeft de Eerste-Ka- merfractie van deze partij onom wonden uitgesproken. Daarvan kan een stemmen voor ot tegen de begroting de duidelijkheid niet vergroten. Zo ligt het bij de oppositie. Met de regeringspartijen is het een ander geval. Voor die partijen is het tegen de begroting stemmen het uitdrukkelijk opzeggen van het vertrouwen. Het uiterste mid del om kenbaar te maken dat men de minister niet langer wil. Uit de debatten in de Eerste Kanier is duidelijk geworden, dat de regeringspartijen zover niet zijn. In een regeringscrisis met alle gevolgen daarvan zien zij geen heil. Bovendien weegt wel licht mee. dat de Eerste Kamer wel erg op de stoel van de Tweede Kamer gaat zitten, als zij 'n re geringscrisis over een zo belang rijk punt als het Nieuw-Gulnea- beleid ontketent. Daarom ligt het voor de hand dat de Eerste Kamer het. niet zo ver laat komen. Maar dat heeft vele leden van deze Kamer niet ervan weerhouden, heel duidelijk uit te spreken dat zij het met het regeringsbeleid niet eens zijn. De meerderheid van de KVP- fractie. leden van de CHU en van de ARP stonden met de PvdA op het standpunt, dat de regering het plan-Bunker dat officieel nog steeds geheim wordt gehou den! had moeten aanvaarden als uitgangspunt van onderhan delingen. Tn feit is de situatie deze dat, x anders dan in de Tweede Ka mer. ln de Eerste Kamer duide lijk is gebleken, dat de regerings- politiek bij de meerderheid op grote bezwaren stuit. Als minister Luns 7,ou letten op wat er ls ge zegd. zou hij moeten constateren dat zijit beleid onvoldoende ver trouwen wekt. Maar minister Luns zal de stemmen tellen, en blijven. Om door te gaan met oen politiek die steeds minder weerklank zal vin den. Ook ln zijn eigen politieke partij, de Katholieke Volkspartij. Het debat in de Eerste Kamer heeft ln leder geval tot gevolg gehad dat de ongerustheid en het gebrek aan vertrouwen van de 'confessionele partijen nu duide lijk naar buiten zijn gekomen. Het vroegere fregat Piet Hein van de marine is tijdens een openbare verkoping door de inspectie der do meinen tc Alkmaar gisteren vei kocht voor 261.000. WIJCHEN (ANP) Donderdagavond is op de Heumenseweg in Alverna (gemeente Wijchen) de 65-jarige personeelschef van de mijnen J. Leinmens uit Heerlen, toen hij met zijn broer een wandeling maakte, door een achterop komende auto, bestuurd door de 29-jarige P. R. uit Wijchen aangereden en gedood. Bei de mannen liepen aan de rechterzij de van de weg. De broer van het slachtoffer bleef ongedeerd. MELBOURNE (AP). De dlreciem van het reisbureau 'The Seven Seas', de 42-jarige Nederlandse emigrant Aart B. Is wegens verduistering van 5700 Australische ponden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. B. zou geld dat cliënten, voorname lijk Nederlanders, "bij hem - gestort hadden in eigen zak hebben gesto ken in plaats van het over te ma ken aan overzeese banken en scheep vaartmaatschappijen. In oktober van het vorig jaar werd B. veroordeeld tot drie maanden ge- vanegnisstraf wegens het vervalsen van een certificaat waarin stond dat hij in Australië geen belastingschuld (Van een onzer verslaggevers) Naar eerst nu bekend is geworden heeft zich dinsdagmorgen in Hertel een familiedrama afgespeeld, waarbij de 47-jarige vrouw II. V. haar man, G. V.. heeft willen vergiftigen. De poging kon gelukkig op het aller laatste moment nog worden verijdeld. De vrouw ls ln arrest gesteld. De man. die reeds lange tijd met zijn vrouw op gespannen voet leefde, ging die morgen zoals gebruikelijk naar Eindhoven waar hij ais grond werker in dienst is van een boutv- firma. Zoals altijd had hij een pakje bo terhammen bij zich waartussen de vrouw deze keer echter een flinke dosis poedervergif had gestrooid. Nadat de man was vertrokken liep de vrouw het dorp in en vertelde haar daad aan ledereen die het horen wilde. Zij werd echter (de vrouw, is reeds verscheidene malen in een psychiatrische inrichting verpleegd geweest) niet serieus genomen om dat zij wel eens vaker vreemde ver halen ophing. Eén van de dorpsgenoten stelde echter voor alle zekerheid de Hedclse politie van het een en ander op de hoogte en deze waarschuwde in aller ijl de Eindhovense politie. Deze toog onmiddellijk op onder zoek uit en verzocht de man zijn j brood te tonen. Duidelijk waren er I witte poedersporen tussen de boter- hammen te zien. De politie was net op tijd. want gewoonlijk begon de man reeds om 9 uur in dc ochtend aan zijn eerste sneetje. Het brood is j voor verder onderzoek naar het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag gestuurd. Advertentie I. M. De achttiende wegverkeersdflg van de KNAC wordt gehouden woens. dag 6 juni. en ditmaal te Rotterdam De wegverkeersdag houdt namelijk veroond met de tentoonstelling Ko pen en Knopen, die aldaar.van I juni tot 1 september 'wordt gehouden. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit 3? Het. visseizoen in de Kaspische Zee is begonnen. Uit alle vissershavens langs deze binnenzee is de jacht op de vis ingezet, in het bijzonder op de erg veel. steur. Dat er knapen van steuren bij VJ,n^eWt}SL deze, l0,l°- DU exemplaar Gi-erae voldoende kaviaar olti er 4$ ohkjes mee te vullenen dat is heel

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1