Socrates-nasleep tot voor Hoge Raad Telegraaf-journalist en hoofdredacteur tot boetes veroordeeld Man verdacht van oplichtingen door wisseltrucs Elke> i boord 'n meesterstuk van. shirtmanschap Jurist adviseert minister Visser in beroep te gaan Barneveldse jeugd voor derde maal slaags met politie BATAVUS Politie actief op zoek naar geheim-wapenbezit Jagen vanuit auto: nieuwste vorm van wildstroperij d-fc-fix Meerdreclit dag in quarantaine Wegens smaad en belediging Toenadering nieuw kratten- mui; üites pasta mm 1 Bent U ook zo snei verkouden Even snel en helpt Rheumin er weer van af! Voorbeeld VLOICiü HET VBIJE VOLK WOENSDAG 2 MEI 1962 PAGINA 3 Eén-meiviering in Israëi niet zo feestelijk 'Het vülse kaartspel Bel-o-fast en Tricot nylon, blijpMld^hMPpijzUytjkenf, r P.ct. 15,90 Jongen verdronken voor jarenlang zorgeloos en veilig fietsen Spaanse mijnwerkers blijven in staldng Diep teleurgesteld "7 Eindhovenaar verspeelt ton aan „koopman" in hoofdstad Het Nederlandse vrachtschip Meer- drecht is een dag in quarantaine ge houden in New Haven (Connecticut). Het schip was maandagochtend in New Haven aangekomen met een la ding puimsteen uit Griekenland, Ge zagvoerder APothof en hofmeesteres J. Taai-Van Dyke, echtgenote van de eerste stuurman, werden toen met koorts opgenomen in het ziekenhuis ter plaatse. Dinsdagavond was hun toestand bevredigend. Volgens de quarantaine-officier van de havenstad kon men nog steeds geen diagnose stellen De gezagvoer der zelf meende, dat hij griep heeft en dat de hofmeesteres waarschijnlijk aan longontsteking hjdt. De quarantaine-officier gaf geen re den op voor de quarantaine, die dins dag alweer werd, opgeheven. Volgens de openbare gezondheids dienst zijn er zes ziekten waarvoor quarantaine kan worden opgelegd: pokken, cholera, tyfus, builenpest en twee koorts-Infectieziekten, (Van een onzer verslaggevers)' De eén-meiviering had in lsraél dit jaar niet zo'n feestelijk karakter als in andere jaren. Volgens de Israëlische tijdreke ning viel de dodenherdenking ■namelijk juist op 30 april, waar door de herinnering aan de zes miljoen joden die onder het nazi- regime het leven hebben gelaten te scherp tvas. Dit deelde ons de heer A. Ver meer, adjunct-directeur van De Arbeiderspers mee, toen hij als reisleider van een (troep van 25 toeristen op Schiphol arriveerde. De groep heeft met het reis bureau De Vrije Wereld een be zoek van drie weken aan Israel gebracht, Oospronkelijk bestond de groep uit 45 dames en heren, maar twintig deelnemers keerden een week eerder terug, Enkele programmapunten: een vliegtocht naar Eilath, het uiter ste zuiden van Israël, een rit onder militaire escorte langs de Libanese grens, een bezoek aan opgravingen en een concert in het Fred. Mann Auditorium in. Tel Aviv, een zaal voor 2500 toe hoorders die elke avond is uit verkocht: Ten slotte een doden herdenking ih Natanya, waar de heer Vermeer een menigte van 1000 mensen toesprak. DEN HAAG (ANP) De Hoge Baad heeft gisteren het cassatieberoep tegen de vrijspraak van Th. H„ ex- onderdlrecteur van de Amsterdamse Bank behandeld. De zaak H. was in hoger beroep, voor het gerechtshof te Amsterdam, geëindigd met een vrijspraak. De pro cureur-generaal, die een straf van vijftien maanden had geëist, was tegen dit vonnis in cassatie gegaan. Mr. A. G. Maris, de raadsman van H. was van oordeel, dat het beroep met ontvankelijk was. Het verlenen van een krediet aan de N.V. Socrates, voor de financiering van het Scala theater, was mogelijk wel een laak- •bare handeling geweest, maar H. kon van mening zijn geweest dat hij met dit krediet een belang van de Am sterdamse Bank had gediend. En van verduistering kon, aldus de raadsman, geen sprake zijn geweest. Op 15 mei zal de advocaat-generaal bi) de Hoge Raad conclusie nemen. De Hoge Raad heeft gisteren ook een cassatieberoep behandeld van M. V., een der ambassadeurs van de Heilige Daad, die tot tien maanden was veroordeeld wegens oplichting van Nico den Besten, de directeur van de N.V. Socrates. Ook in deze zaak zal op 15 mei worden geconcludeerd. Minister J. van Aartsen (volkshuis vesting en bouwnijverheid) komt op 22 mei naar Rotterdam om in het Rijnhotel het jaarlijkse tongres van de Nederlandse Christelijke Midden standsbond toe te spreken. Hij doet dat 's morgens, 's Middags zal het woord worden gevoerd door prof. De Roos. (Van een onzër verslaggevers) Wegens belediging van het openbaa? gezag en smaad ten aanzien van staatssecretaris M. R. li. Calmeyer en de direc teur-generaal van Defensie S. D. Dui.jvernian heeft de Amster damse rechtbank gisteren de 53-jarige journalist Jacques G. en de 53-jarige hoofdredacteur van De Telegraaf J. J. F. S. ^veroordeeld tot boetes van resp. ƒ700 en 500. De officier van Justitie had resp (Van een onzer verslaggevers) In de eerste week van maart bekende de 48-jarige Amster damse koopman-vertegenwoordiger M. A. M. aan de politie in Rotterdam: „Ja, ik heb vier mensen opgeiieht. In totaal zijn ze samen zo'n honderdduizend gulden aan mij kwijtgeraakt." DIaar de Rotterdamse politie die thans het proces-verbaai in deze grote oplichtingszaak heeft afgeslo ten is tot een nog hoger bedrag gekomen, namelijk 166.000,Eén van de vier slachtoffers, de 41-jarige Eindhovenaar E. de L.. heeft alleen al een ton aan M. verspeeld. Het be roep van de Eindhovenaar is be leggingsadviseur. Zoals wy op 5 maart al meldden, voerde M. in zijn woning in Sloter- meer schijnbaar een keurige handels onderneming. Hij hield nauwkeurig een uitgebreide boekhouding bij, het geen hem elke week twee dagen «er ken kostte. Die hoekhoudmg was echter voor 95 percent verzonnen en diende slechts om zand in de ogen van M.'s slachtoffers te trooien. De Amsterdammers zocht af en toe per advertentie naar geldschieters, die hij een fikse winst beloofde voor het financieren van een handel m horloges en ringen M. vertelde, dat hij horloges met 100 percent winst in huurkoop verkocht. De helft van die winst zou voor de geldschieters zijn. Regelmatig kreeg de geldschieter stapels huurcontracten toegestuurd. Die contracten waren vals: de na men erop had M uit het Amster damse telefoonboek en van naam bordjes aan huizen gehaald. Het leek of de zaken uitstekend marcheerden zelfs liet M. zijn geldschieters loonstaten zien van zijn vertegen woordigers. Ook die vertegenwoordi gers bestonden alleen op papier De financiers staken telkens meer geld in de zaak. M. kocht daarvoor van tijd tot tijd wel hor loges en ringen (de kwitanties daarvan waren de enige echte pa pieren in zijn boekhouding!), maar hij deed ze meestal meteen weer, en dan voor een habbekrats. van de hand op of rond het Watcrloo- plein. Het eerste slachtoffer van M. was de al genoemde Eindhovenaar, Toen die ten slotte argwaan kreeg zoch M. een andere geldschieter, die hy vond in de persoon van de Zaandammer A. O. Met een klein deel van net geld van G. <Sn totaal ƒ23.500. werd de Eindhovenaar aan een zoet lyntje gehouden. Nummer drie Slachtoffer nummer drie was de 48-jarise Amsterdamse stoffeerder M. J. de B. Deze man. die laat was ge trouwd. had in zijn vrygezeilentijd een aardig spaarpotje gekweekt. In oktober 1960 kwam hij via een ad vertentie m contact met M„ die hem snelle en grote winsten voorspiegel de. Als M.'s beloften waar zouden zijn geworden dan zou de stoffeerder nu f 43.000,— rijker zijn geweest m plaats van 17.500.armer. Alles, wat hij van de affaire heeft overge houden is een schuldbekentenis van II.. waarop het getal ƒ43.000,- de datum 6-9- 61 staat. 8T. heeft zijn praktijken drie jaar kunnen volhouden doordat zijn slachtoffers niet naar de politie gin gen. Ze hoopten altijd nog iets van hun geld terug te krijgen. Ilet was een ijdele hoop.'Het vierde slachtof fer, de 52-jarige oud-aannemers E. A. S. uit Rotterdam, die 25.000, heeft verspeeld, maakte een ejnde aan M.'s zaken door aangifte te doen hij de recherche van het bureau Oos- lervantstraat. Behalve als „verkoper" nam M. net volgens de politie ook als koper niet al te nauw met de eerlijkheid. De op huurkoop gekochte inventaris van zijn kantoor deed hij voor een schijn tje van de hand nog voor hij despul len had afbetaald. Hetzelfde gebeur de met een televisie-ontvanger. Advertentie IM twee maanden gevangenisstraf, «aar van één voorwaardelijk en 300Q boete met veertien dagen voorwaarde lijk geëist. Het ging hierbij om twee artikelen over de aftaire-Van der Putten, waar-- van de rechtbank het eerste ('Het mi nisterie van Defensie als gelegenheids gever') 'nodeloos grievend' noemde. De gewraakte passages, zo conclu deerde de rechtbank, overschrijden ver wat als kritiek op het ministerie geoorloofd moet worden geacht en gaan de grenzen van wat men onge zouten kritiek of krasse stoutmoedig heid zou kunnen noemen, te buiten.' In het andere artikel 'Het valse kaartspel" had Jacques G. gesteld dat de heren Calmeyer en Duijverman zich niet ontzien hadden m te grij pen in het rechtsverloop bij het amb tenarengerecht in Amsterdam, door ten onrechte twee ambtenaren, die een lagere rang hadden dan Van der Putten, doch die hetzelfde soort werk deden, te promoveren. Dit. terwijl het ambtenarengerecht nog bezig was met de behandeling van het klaagschrift van Van der Putten met betrekking tot zijn over plaatsing naar Nieuw-Millmgen in een functie, die met zijn hogere rang niet zou overeenstemmen. De rechtbank merkte in het vonnis op, dat Jacques G. 'de wetenschap heeft gehad' dat zijn beweringen op dit punt 'niet juist' waren «en conclu deerde dat het beide verdachten niet was gelukt 'het bewijs der waarheid' te leveren. De rechtbank verwierp ten slotte het verweer dat dit artikel in het algemeene belang geschreven.was. .i.-il iii n.jtiri,-.„I.,if i.--- 7 (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagavond is de 16-jarige Jan van Langen uit Purmerend in het water van de Where verdronken toen hy, manoeuvrerende met een trekker achterover met deze trekker te water viel. Pas een half uur later vond mensecretaris dr. Van Houten, om daar het levenloze lichaam, een paar hon- tot 7 mei de NAVO-conferentie by derd meter verder. te wonen. (Van een onzer verslaggevers) Dank zij de tegenwoordig heid van geest van een winkel juffrouw heeft de rijkspolitie te Spjjkenisse de 51-jarige Am sterdammer J. H. S. aan kun nen houden. (Van onze parlementsredactie) Het wordt thans als hoogst waar schijnlijk beschouwd, dat minister Visser (Defensie) beroep zal aanteke nen, tegen het vonnis van het Amb tenarengerecht waarbij bet ontslag van de heer Van der Putten onge grond werd verklaard. Onlangs heelt de minister de Haag- sa advocaat mr. C. R. Wijckerheld Bisdom verzocht hem te adviseren over de mogelijkheden van een beroep tegen dit vonnis. Mr. Wijckerheld Bisdom heeft nu de minister aange raden zich inderdaad tot de Centrale Raad van Beroep te Utrecht te wen den. Het beroep moet worden aangete kend voor 13 mei. De minister is gisteren naar Athene vertrokken, samen met minister Luns en staats- De man die in de Amsterdamse binnenstad bekend is als de stille of stiekeme Willem, wordt ervan ver dacht In de laatste jaren op tal van plaatsen in Nederland door eenvou dige wisseltrucs winkeliers te heb ben opgelicht en bestolen. Toen hij in het weekeinde m Spij- kenisse in een winkel kwam. her kende een daar bedienende juffrouw in S. de man die haar m oktober van het vorige jaar met een wisseltruc had bedrogen. Op het moment 'lat S. in de zaak was, liep de winkeljuffrouw, die het niet vertrouwde naar buiten om het autonummer van 5. te noteren. Daarna belde zij de politie op, die stille "Willem aanhield. De werkwijze van S. was heel een voudig. Hij kocht een kleinigheid en betaalde dan met een biljet van 25. Terwijl de winkeliers wisselgeld bij eenzochten leidde hij de aandacht af en zag dan meestal kans er met zyn eigen 25 guldenbiljet plus het wisse!- - geld en het gekochte van door te gaan. j Hij heeft meer dan een jaar de wis-, seltruc toegepast. S. verdiende zijn Amsterdamse bij naam door het dubbele leven dat hij jarenlang in de hoofdstad heeft ze'- leid. In zijn woonbuurt in Amsterdam- Advertentie I.M. In zijn woonbuurt in Amsterdam- t L. _j west meende iedereen dathyfabrieks- j DOV©' j\.K©n VöliiC! directeur of ingenieur was. Maar op 3 ingenieur was. Maar op de walletjes kende men hem anders. S. zou daar als profiteur van vrouwen jarenlang geld verdiend hebben. Eerst toen enkele jaren geleden een goede vriendin van hem overleed en het hem door tegenwerking van de buurt niet gehikte het bordeel van deze vrouw over te nemen, moest hy naar andeie bronnen van inkomsten uitzien. Advertentie I. ilf. Rheumin-iabietten helpen snei, teker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend ;e verdragen. 20 tabletten 63 ct Hen Brocades - product, dus: vertrouw er opl MADRID (AFP) De ongeveer 70.000 mijnwerkers In Asturië, die sinds 24 april in staking zyn, hebben, ondanks de hun toegezegde loons verhogingen, het werk nog niet her vat. Behalve een loonsverhoging eisen de mijnwerkers ook verhoging' van de produktiepremie en betere pen sioenvoorzieningen, „Wy zijn belof ten beu en willen nu daden," zo hebben de stakers verklaard. (Van een onzer verslaggevers) J tegen het gebruik van Flobert Het geheim-wapenbezit, dat buksen, de laatste dagen in Kerkdriel door de politie is ontdekt, blijkt geen op zich zelf staand verschijnsel te zijn. In de Bommelerwaard en vooral In Oost-Brabant en Noord-Lim burg is de rijkspolitie de laat- ste maanden steeds In actie Het zijn meestal jongemannen, die met tfit soort kogeibuksen werken en in het wilde weg stropen. Advertentie i.M GEMAKKELIJKER DAN VERVEN OF. LAKKEN Vanuit auto's wordt op landwegen, op heide- en bospaden op wild ge schoten. De vangst is dikwijls vrij groot omdat de dieren vooral in het gesloten jachtseizoen, als het voedsel meer in de door mensen be woonde gebieden gezocht moet wor den zich nogal wat vrijheden ver oorloven. In de actie, die door de rijkspolitie i tegen deze vorm van stropen wordt gevoerd, zyn reeds vijf arrestaties verricht: twee jongens uit Giessen. twee uit Eindhoven en een uit Veld hoven hebben reeds een bekeuring gehad. Bij deze arrestaties is gebleken, dat de gebruikte buksen praktisch altijd zijn voorzien van geluiddempers, io- dat het schot alleen maar van naoij en dan nog heel zwak gehoord kan worden. Bovendien is het moei lijk om vast te stellen of vanuit een auto wordt gestroopt. Het is namelijk een volledig nieuwe vorm van wild stroperij. Bij de vijf jongens, d:e aangehou- en munitie uit Duitsland en Beigie ons land «'orden binnengesmokkeld. De actie van de rijkspolitie is be gonnen nadat er klachten van jagers waren binnengekomen, die dit siro pen hadden geconstateerd, maar bo vendien in het jachtgebied aange schoten dieren hadden gevonden, die wel ernstig gewond, maar niet gedood waren. De Etna die al sedert enige da gen tekenen van werking vertoont, beeft haar activiteit in de loop van dinsdag verhoogd. In de dorpen op de helling van de vulkaan hoorde men (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond is het voor de der de keer tot een treffen gekomen tus sen de Barneveldse jeugd en de ge meentepolitie, die versterkt was met vijftien man rijkspolitie. De feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginnedag verliepen vrij rustig, tot en met de rondgang door de Haunonie, 's avonds om 6 uur. Daarna verzamelde zich weer een grote groep jongelui op de hoek Jan van Schat'Iëiaarstraat—Langstraat. Eén van de knapen begon stenen uit de straat te breken. Hij werd ge arresteerd, maar de politie bleel ver der een afwachtende houding aan nemen. Eerst toen een patrouillewagen met stenen werd bekogeld, kwam de po litiemacht in actie met de gummi knuppels en werden de straten In het centrum schoongeveegd. Ook de samengestroomde toeschouwers kregen rake klappen. Gewonden vielen er niet. Tegen negen uur ont ruimde de politie ook alle cafés. Vele bezoekers kregen nauwelijks, andere met eens tijd om af te reke nen. Twee jongemannen werden daarbij aangehouden. De een wegens verzet en de andere wegens bedrei ging. De eerste zat in een restaurant te eten en zou volgens de politie een agent met een vork hebben aan gevallen. Later op de avond vernielden herrieschoppers aan de rand van het dorp twee verkeerslichten en een groot aantal verkeersborden. 'Toen was het centrum, ai herme tisch afgesloten. Tot diep in de nacht heelt de versterkte politie intensief gepatrouilleerd. Burgemeester K. van Diepeningen rerklaarde 'diep teleurgesteld' te zyn Dat dit mogelyk is op «en dag aio toninginnedag; ik had het echt niet 'erwacht.' zei hy. De burgemeester. iie begin maart in Barneveld is ge insralleera, wyst het bestuur van dei Oranjevereniging als de schuldige aan: 'Het bestuur wist. dat de raad; twee jaar geleden besloten heeft,! dansfestijnen in de Pluimveehal niet* meer toe te staan. Dit naar aanlet-i ding van de slechte ervaring met een teenagershow. Overal elders in de ge- meeate kan men dansen en daar gaat het tcch ook goed.' 'Als wij het feest in de Eierhal had- den toegelaten, hadden wy de relle-i tjes daar gekregen in plaats van op F)p de valreep heeft het rooms- katholieke Centrum voor Staatkundige Vorming nog een rapport uitgebracht over het wetsontwerp subsidie kerken bouw. De openbare mondelinge behandeling in de Tweede Kamer staat voor de deur, de schrifte lijke is afgesloten. Het rapport heeft zich dan ook beperkt tot enkele principiële punten. Over de rechtsgrond van de subsidie voor kerkenbouw wordt; gezegd: 'De burger dient werkelijk de mogelijkheid te heb ben tot geestelijke verdieping en godsdienstbeleving in welke vorm of welk verband ook,' Daartoe huip verlenen waar die onont beerlijk is, mag van de staat wor den gevraagd. De Volkskrant acht dit een helemaal nieuwe rechtsgrond. Dat is wellicht waar voor de katholieken die zich in en om de KVP thuis gevoelen. Er moet ech ter op worden gewezen, dat deze rechtsgrond reeds is aangegeven In het in 1959 verschenen rapport van de Dr. Wiardi Beekman Stichting over deze problemen. T\aar staat met de woorden van -L/ prof. Van den Bergh: 'Ieder onzer is mede verantwoordelijk voor het hoogste geestelijke bezit van zijn naaste, in die zin. dat hij waar nodig en waar mogelijk be- vordere, dat zijn naaste in staat wordt gesteld het eigen hoogste geestelijke bezit ook werkelijk m volheid te beleven. Hieruit vloeit onmiddellijk het recht en de plicht van de over heid voort om overal alle genoot schappen waarin gelijkgezinden ten aanzien van deze hoogste goederen verenigd zijn indien nodig) te steunen, opdat zij hun hoge taak op aanvaardbare wijze zullen kunnen verrichten.' XIet lijkt ons duidelijk, dat de XX commissies van het Centrum voor Staatkundige vorming en de Dr. Wiardi Beekman Stichting tot vrijwel dezelfde conclusie zijn ge komen. In beide opvattingen dient de overheid buiten de waarheidsvraag van het geloof of de levensovertuiging te blijven. In beide opvattingen is elke dis criminatie verwerpelijk. Er mag van achterstelling van humanis tische organisaties die zich op bezinning toeleggen, dus geen sprake zijn. De WBS-commissie zag dan ook geen enkele reden om de hele materie van. de subsidie aan ker kenbouw en bouw van bezinnings centra niet in één wet gelijkelijk te regelen. Dat is in het wetsont werp niet gebeurd, i F'je Volkskrant stelt terecht de vraag of de commissie van het Centrum voor Staatkundige Vor ming nu nog reden ziet om het in het wetsontwerp gemaakte on derscheid te handhaven. De com missie geeft in haai rapport daarover geen uitsluitsel. Het za! interessant' zijn te horen hoe de fractie van de KVP in de Tweede Kamer aar. 'onds op de gedachtengang van c - rap port reageert. Tn Duitsland verwacht men in 1963 van het statistische wo ningtekort af te zijn. Maar dat betekent in Duitsland evenmin als in ons land, dat er dan niet meer gebouwd behoeft te worden Daarna zuilen er jaarlijks nog 400.000 woningen moeten, worden gebouwd voor sanering en ver nieuwing en om de bevolkings aanwas onderdak te bieden. Als wij er rekening mee hou den, dat in West-Duitsland onge veer vijf maai zoveel mensen wo nen als in ons land en dat bij ons de natuurlijke bevolkingsgroei groter is dan in West-Duitsland, komt de bouw van 400 000 wonin gen per jaar (na het inlopen van het tekort!) overeen met een bouw van ten minste 80.000 wo ningen in Nederland. Voor de Hessische Rundfunk hebben onlangs drie deskundigen uit de drie grote Duitse partijen! de CDU. de SPD en de liberale partij een gesprek gevoerd, waar in zij het erover eens waren, dat gedurende de eerstvolgende 20 jaar in Duitsland nog 3.5 miljard DM beschikbaar moet worden ge steld om tot betaalbare huren te komen. TVaarmee was ook de liberale oud-minister voor Volkshuis vesting. dr. Preusker. die nu voor zitter van de Duitse Bond van Huis- en Grondeigenaren is, het eens. In Duitsland is men voorne mens in 1965 de huurbeheersing op te heffen, maar door subsidië ring van sociale bouw wat wij zouden noemen voornamelijk de woningwetbouw. wil men een on nodige stijging van de huren in het algemeen voorkomen. Wy menen, dat dit een heel wat realistischer politiek op lan ge termijn is dan hier te lande, met name in de kringen van li beralen en huis- en grondeige naars, wordt verdedigd. Advertentie l M den zijn, is geblekendat, de wapens! dinsdagavond zes of zeven maal per straat/voegde inspecteur korpschef J-t"- E. J. Kruizmga daaraan toe. minuut onderaards gerommel ROEif ZE GENADELOOS UIT u)

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1