Achteruit Hoge Autoriteit kan wonm van regering met wijzigen HAV Geef Papoea kans eigen zaak internationaal te behartigenvraagt Jouwe Pers bezoekt gevangenis op eiland Woendi RUMOER IN GEVANGENIS Burgemeester mag half jaar niet rijden Jongetje door auto gedood Afwezig Averechts vertrouwen waard F Feilen m Gemeenteontvanger verduistert kasgeld (Van een onzer verslaggevers) Qro half zeven vanmorgen koerste het (tot toeristen- schip omgebouwde) troepen transportschip Waterman langs de pieren van Hoek van Hol land. De dekken waren gestof feerd met het groen van een kleine duizend uniformen. Minister gevraagd naar bewapening vrij w illigerskorpsen Liberale 1 mei- 'Oranje' tijdelijk met nieuwe gezagvoerder Op fiets achterop zittende kleuter door trein gegrepen iS uw yth."Ui- verzekerd KAPITAAL: MÉÉR DAN: 1'/4UmÏÉJARÖ; GÜLDENf HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 69304 - HAY LEVENSVERZEKERINGEN HET VRIJE VOLK VRIJDAG 4 MEI 1962 PAGINA 3 Waterman vertrokken Het heeft slechts weinig gescheeld iof de Waterman was nog even bij Hoek van Holland gebleven. Bij het omzwaaien op de rivier door de sleepboten Schouwenbank en Azië, knapte namelijk met een gie rend geluid de tros van de Azië, waardoor de Waterman recht op de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg dreigde te lopen. Kapi tein Van der Wiel van het passa giersschip zette de motoren direct voluit op achteruit en wierp een anker uit. Ilij kon daarmee net voorkomen dat de Waterman op Rozenburg strandde. Maar door deze manoeuvre kwam het schip dwars op de ebstroom te liggen, die het langzaam naar zee dreef. Met de assistentie van de toegeschoten Argus gelukte het de slepers ten slotte om de Water man op een ongebruikelijke wijze achteruit buiten de pieren te krijgen. HOLLANDIA (ANP, AP) Gisteren hebben' persvertegenwoordigers een bezoek gébracht aan het eiland Woendi. ten zuidoosten van Biak, waar 96 gevangenen zitten die be trokken zijn'geweest bjj de jongste Indonesische infiltraticpogingen op de eilanden Wjaigeo en Gag. Onder-hen ^évtftdea zich ongeveer 23 Papoea's',r de andere zijn van. In donesische afkomst. Van de Papoea's zijn er velë'rf op School geweest in Nieuw-Guinea, Bij'de groep zijn vijf beroepsmili tairen met de rang vair sergeant-ma joor.'Zij alleen hebben een langdu rige gevechtsopleiding gehad. De overigen zeiden dat zij een zeer korte of in het geheel geen opleiding had den gehad. Het leven in het kamp en de be handeling zijn in heel sterke tegen stelling. met de ideeën die Indone sische legercommandanten hun min deren hebben ingeprent, zo bleek uit de gesprekken met diverse gevange nen. Zij hadden verwacht dat zij gedood of gemarteld zouden Worden. De militairen die .zich overgaven werden echter 'goed gevoed en onder dok tersbehandeling gesteld. Er zijn douches in het kamp en keurige toi letten. - De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen de 35-jarige Diemcnse gemeenteontvanger W. K. O. wegens verduistering conform de cis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk. De gemeenteontvanger had sedert 1956 kleine postjes, die een totaal beliepen van 2500, uit de gemeen tekas verduisterd en dat geld in zijn huishouding besteed. Bovendien had hij als bestuurslid van de Diemense PvdA-afdeling en van de Ambtena ren Sportvereniging zich bedragen van resp. 250 en 280 toegeëigend, maar dit geld is later weer aange zuiverd. Het waren de voor het me rendeel dienstplichtige militairen, voor wie de reis naar Nieuw-Guinea juist een half uur tevoren was aan gevangen. Op de kade en op de pier stonden achterblijvende familieleden en ken nissen. Het roerend afscheid was achter de rug. Een veeltonig en veel zeggend claxonconcert was het laat ste wat de vertrekkende soldaten van Holland hoorden. Het zijn bij dit tweede transport van dienstplichtige Nieuw-Gui- nea-gangers in hoofdzaak weer in fanteristen (stoottroepers) en iuchl- doelartilleristen, die de afgelopen nacht in vier colonnes van Appinge- dam, Stroe, Ermelo en Oirschot kwamen. Op de Hoekse kade was het bui ten het gebruikelijke afscheidsru- moer rustig, hoewel zich er meer belangstellenden hadden verzameld dan bij het vertrek van de Zuider kruis op 18 april. Familieleden wuifden: meisjes, verloofden en vrouwen huilden, ieder riep. soms wanhopig omdat er van de Water man geen antwoord kwam. Tot- incidenten„if:km»w het- niet. Mén kan ook'zeggehdat men het daartoe niet liet komen. Een uit gebreide politiemacht vj- was op de been, die met ijzige kalmte de opge wonden nakijkers achter de hekken hield. Onder de autoriteiten op de kade bevond zich niet minister Visser, die in Griekenland verblijft. Wel zag men de staatssecretaris van Defen sie, mr. M. R. H. Calmeijer. de chef van de Generale Staf, luitenant- generaal A. K. van den Wall Bake, en de territoriale bevelhebber luite nant-generaal J. P. F. Agasie (foto onder). Evenals bij het vertrek van de Zuiderkruis werden ook nu de ver tegenwoordigers van de pers aan boord van het schip, vlak voor het vertrek te woord gestaan. En weer deed het „militair geheim" vele mili taire lippen opeenblijven. De commandant van het transport, luitenant-kolonel der Huzaren C. A. Heshusius, antwoordde op een maag hoeveel mannen er aan boord loa- ren: „Dat kunnen we niet zeggen. Kaar dc Waterman is als tcrerislen- schip op SSO passagiers ingesteld." In aanmerking nemend dat een deel van de vaste bemanning van de Waterman is thuisgebleven om meer militairen te kunnen vervoeren en dat dezen slapen op twee zaaltjes voor elk 45 man, komt men met wat re kenwerk tot een totaal van ongeveer 940. Geen enkele dienstplichtige heeft zich tijdens het inschepingsverlof aan de uitzending trachten te ont trekken, de inscheping is vlot ver lopen, de stemming is opperbest, zo luidde verder nog het commentaar. „Een plezierreisje", zo wilde ook overste Heshusius de tocht naar Nieuw-Guinea noemen. Hij doelde daarmee op de voor de militairen zo geriefelijk mogelijk gemaakte over tocht, die ongeveer vijf weken duurt. Allen hebben zij het boekje Nieuw- Guinea uitgereikt gekregen, waarin onder meer te lezen staat, dat zij naar dit gebiedsdeel gaan om er recht en vrijheid te beschermen. De Waterman zal op zijn terug tocht voor het eerst- terugkerende dienstplichtigen. naar Nederland brengen. Zo is dan op de vooravond van de zeventiende herdenkingsdag van de bevrijding weer een contingent militairen naar Nieuw-Guinea ver trokken. Vanavond zal er ook aan boord van de Waterman twee mi nuten stilte worden gehouden om de gevallenen van de laatste oorlog te gedenken. Op de kade maakte een kleine groep de uitvarende militairen met een spandoek nog duidelijk: "Stop de troepenzending''. Aan'boord zag men het niet meer, de Waterman was ai bijna buitengaats. (Van een onzer verslaggevers) De Papoea-delegatie, die een paar dagen in ons land heeft vertoefd voor overleg met de Nederlandse regering, Is gisteravond naar New York ver trokken. De delegatie, die onder leiding staat van de heer N. Jouwe, vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea-Raad, hoopt in New York contact te nemen met gedelegeerden van andere, vooral Afrikaanse staten. Deze laatsten heb- oen hem reeds uitgenodigd voor een gedachtenwisseling. Kort voor het. vertrek van Schiphol had de heer Jouwe een onderhoud met het. ANP. waarin hij zijn visie gaf op het pian-Bunker. De heer Jouwe zei om., dat indien de Nederlandse regering het voorstel ïoals het. thans luidt, -ju aannemen Indonesië de zo vurig gewenste de- facto-positie in Nieuw-Guinea zou krijgen, 'Wij Papoea's zouden dan ge heel .machteloos aan de kant staan.' Hij vervolgde: "Wat Nederland op het ogenblik het beste kan doen, is de Papoea's de gelegenheid geven Inter nationaal voor hun eigen zaak te vechten. Z moeten daartoe zoveel mogelijk bezoeken brengen aan zoveel mogelijk landen en omgekeerd, de leiders van die staten voor een tegenbezoek uit nodigen. Dit geldt ook voor Indonesië. Maar als een Indonesische missie ons land bezoekt, dan m t dit geschieden onder leiding van een functionaris van de VN.' f L heer Jouwe zei aan het eind v .n zijn onderhoud nog: 'Het conflict kan alleen worden beëindigd, als de Pa poea's zelf de zaken in handen ne mer Op verzoek van de Papoea's kan Nederland dan blijven doorwerkpn ais steunverlenend land' DEN HAAG iANP). De leden van de Tweede Kamer de heren mr. K. van Rijekevorsel en H. C. W. Moor man (beiden k.v.p.i hebben de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en minister van Defensie gevraagd of de regering niet van oordeel is dat zo spoedig mogelijk uitvoering dient te worden gegeven aan de 22 januari door de Nieuw- Guinea-Raad aanvaardde motie. In deze motie stond, dat de rege ring naar het oordeel van de raad alles in het werk moet stellen om de weerbaarheid van het Papoease volk te vergroten door hetzij snelle uit breiding van het Papoea-vrijwilligers korps, hetzij opleiding en bewape ning van vrijwilligerskorpsen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard i'oor rekening van. hen die wor den geciteerd. Een enquête Ingesteld na afinop van de verkiezingen had volgens de heer Vonhoff tot de conclusie geleid, lat de PvdA In alle milieus in ab solute cijfers meer stemmen had ge kregen dan de VVD. Door die sprei ding van haar stemcijfers dreigt de PvdA de positie van een volkspartij te gaan innemen, die door de libera le partij behoort te worden bezet. De jongeren komen te weinig «p het liberale programma af. Bij die elfde enquête bleek, dat van hen. die voor het eerst hun stem hadden uitge bracht in een groep van 42 perso nen, er niet één de liberale lijst had gesteund. De buitenwereld en in het bijzon- der de Pvd.4 heeft de VVD het standsetiket opgedrukt en vele libera len voelen zich er helaas maar al te behaaglijk bij. e Het enige wal de doorsneekiezer vaak van de VVD weet, Is dat de ze partij zieb uitspreekt voor belas tingverlaging en commerciële televi sie. Thans werd er een ernstige ver kiezingsnederlaag geleden Er wordt nog teveel opportunistische po litiek gevoerd en verkiezingsbeloften zijn onvoldoende nagekomen. De secretaris van de Amsterdam se VVD besloot zün betoog met kri tiek aan het adres van de 'versle ten liberalen, die de VVD ln de con servatieve hoek willen drukken'. Dit redevoeringen gehouden op een bijeenkomst. van jonge VVD'ers op- 1 mei. Verslag in dé Nieuwe Rotterdamse Ceurant van ""•2 mei. (Van een onzer verslaggevers) Het m.s. „Oranje", vlaggeschip van de Stoomvaart Maatschappij Neder land, waarop woensdagnacht het feë- rieke koningsbal is gehouden aal op zün eerst volgende wereldcruise on der commando staan van eeiv Sche- veninger. De 46-jarige Jan .facobus Verbaan, adjunct-inspecteur van de Maatschappij Nederland zal dan als hoogste gezagsdrager aan boord de zieke gezagvoerder P. J. Groenland vervangen. Commodore Verbaan begon zijn loopbaan bij de visserij. Als afhou- der en als reepschieter voer hij ge durende twee teelten op de Scheve- ningse logger „Flevo". Na aan de zeevaartschool in Scheveningen het diploma voor leerling stuurman grote handelsvaart te hebben gehaald, waarmee hij als beste in Nederland slaagde en een sextant als prijs ont ving, ging hij naar de koopvaardij. De „Tawali" was het eerste schip van de Maatschappij Nederland waarop de lieer VerbRan werd ge plaatst. Hij klom in de loop der ja- ten bij de maatschappij op tot ad junct-inspecteur. LUXEMBURG, (ANP). Het is de Hoge Autoriteit bekend dat de fi nanciële hulp die zij verstrekt voor de bouw van woningen voor arbei ders in de kolen-, en staalindustrie, in Nederland niet wordt gebruikt voor de bouw van extra-woningen. Dat kan ook niet, omdat in Neder land jaarlijks een bouwprogram wordt opgesteld dat reeds uitgaat van een volledige benutting van de bouwcapaciteit. De Hoge Autoriteit gelooft niet dat dit in strijd is met de doelen die zij met de financiering der woningbouw nastreeft, zo heeft zij verklaard in antwoord otf een vraag van dr. G. M. Nederhorst. een der Nederlandse af gevaardigden in het Europese Parle ment. De Hoge Autoriteit voegt hieraan toe. dat binnen het kader van het Nederlandse bouwprogram we) reke ning kan worden gehouden met de financiële middelen die de Hoge Autoriteit ter beschikking stelt en die ertoe kunnen leiden dat meer woningen voor kolen- en staalarbei- ders tegen redelijke huren tot stand komen. De diensten van de Hoge Autoriteit iiebben contact opgenomen met het Nederlandse ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, opdat bij de contingenten verdeling reke ning wordt gehouden met de steun uit Luxemburg. Zowel bij het reeds vastgestelde bouwprogram voor staalarbeiders als bij het in voorbe reiding zijnde program voor mijn werkers is met de wensen van de Hoge Autoriteit rekening gehouden. De Hogp Autoriteit verklaart ten slotte dat zij de Nederlandse regering bij herhaling heeft gewezen od het aanvullende karakter van haar finan ciële hulp voor de woningbouw. (Van een. onzer verslaggevers) Op de onbewaakte overweg aan de Molenstraat te Vught werd gister middag de tweejarige Margaretha Verhoeven op slag gedood door een passerende personentrein uit Den Bosch naar Boxtel. De moeder, die het kind achter op de fiets had, werd zwaargewond. Dit is in korte tijd het derde dodelijke ongeluk op deze overweg, die in een drukke buurt is gelegen. Haar bemoeiingen hebben ten doel redelijke voorwaarden te scheppen ders woningen ter beschikking wor den gesteld. Het is haar echter niet mogelijk wijziging te orengen in het woningbouwbeleid van de Nederland se regering. waaronder aan kolen- en staaiarbel- (Van onze parlementsredactie) Een aantal gedetineerden in de Hoonrse gevangenis heeft enige be roering gewekt omdat zij ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin geen gratie hebben gekregen. Zondagavond maakten zij lawaai op de slaapzalen en op koninginne dag wilden enkelen niet deelnemen aan de sportwedstrijden, die de ge vangenisdirectie had georganiseerd. Voor straf mochten deze sportwei- geraars 's avonds ook niet naar de filmvoorstelling. In andere gevange nissen en huizen van bewaring heeft het uitblijven van gratie niet tot onregelmatigheden geleid. MAASTRICHT, ANP In het ziekenhuis St.-Annadal in Maastricht is donderdagavond, enkele uren na dat zij bij een verkeersongeval ern stig was verwond, een tienjarig meis je Anna Maria Spees, wonende in Maastricht overleden. (Van een onzer verslaggevers) De politierechter te Arnhem heeft de burgemeester van een Utrechts dorp, de heer A. P., thans woonachtig in Beek bij Nijmegen, een boete op gelegd van ƒ5000 en de rijbevoegd heid ontzegd voor de tijd van een half jaar. De burgemeester heeft op 9 april de veiligheid op rijksweg 12 in ge vaar gebracht door nadat hij twee oude kiares, een halve fles moezel wijn en nog whisky gedronken had, daar met een snelheid van 140 km te rijden, Hij is daarbij de controle over het stuur kwijt geraakt, heeft een aantal kilometerpaaltjes geveld en is op de andere weghelft geraakt. Verdachte verklaarde dat hij zich wel wat vermoeid had gevoeld, maar verder heel normaal geweest was. Hij ontkende dat hij niet in staat was ge weest een auto te besturen. De beide getuigen, politiemannen uit Ede, verklaarden ck'it verdachte zich correct had gedragen bij zijn aanhouding, maar toch kennelijk on der invloed was. Bij een bloedproef was het pi'omilage 1.30. De officier die het rijden .hoogst onverantwoordelijk' noemde eiste een geldboete van 5000 en zes maan den ontzegging. Met het oog op ver- dachtes positie wilde hij geen vrij heidsstraf eisen. Bij het. oversteken van de straat nabij de ouderlijke woning is don derdagmiddag de 5-jarige Henkie Bexkens in Venray gegrepen door een bestelwagen uit Venio. Het jon getje werd zo ernstig gewond dat het anderhalf uur later in het ziekenhuis te Venray overleed. Tn de Eerste Kamer hebben veie J- leden van de KVP voor de be groting van Buitenlandse Zaken gestemd, hoewel zij ernstige be zwaren tegen het Nieuw-Guinea- beleid van de regering verklaar den te hebben. Deze KVP'ers ver trouwen echter, dat de regering beseft, dat met hun ernstige en gewetensvolle kritiek rekening zal moeten worden gehouden. Om te demonstreren hoeveel rekening de regering met deze kritiek zal houden, was minister Luns bij de stemming over zijn begroting afwezig. De stemmoti- vering van deze KVF-leden in teresseerde hem blijkbaar niet. Wel aanwezig was de minister- Dresident, prof. De Quay. Maar deze had aan de Staatsmijnen laten weten op de bijeenkomst ter gelegenheid van hun zestigjarig bestaan afwezig te moeten zijn, omdat hij formeel niet in de Eer ste Kamer kon ontbreken. Voor onze minister-president was de stemming dus een formaliteit. Hij heeft dit woord zelfs uitdrukke lijk in zijn brief aan de Staats mijnen genoemd. Deze regering maalt niet om het echte vertrouwen van het parlement in een zo belangrijke zaak als de Nieuw-Guinea-kwes- tie. Zolang zij niet wordt wegge stemd. regeert zij door. Zij neemt nauwelijks meer de moeite om naar het parlement te luisteren. 4"P|e uitgaven van de centrale r overheid namen toe met een percentage dat de stijging van het nationale inkomen ruim over trof.' 'Het totale beslag van de over heid op de nationale middelen steeg daardoor tot 18) percent van het bruto nationale inkomen, een peil dat sedert 1957 niet meer was bereikt.' 'Men moet tot 1951 teruggaan om een hogere belastingdruk te vinden.' Ziehier drie citaten uit de be- schouwingen van de president van de Nederlandse Bank in zijn jaarverslag over 1961. De president geeft hier geen oordeel, maar constateert een voudig feiten. Feiten die niet erg aangenaam zijn voor de regering- De Quay. TJet kabinet is immers gestart met de uitgesproken bedoe ling de overheidsuitgaven minder snel te laten stijgen dan het na tionale inkomen. Dat was zelfs een der kernpunten van de rege ringsverklaring. Zoals trouwens ook de aanhangers van 'dit .kabi net alles eerder hadden mogen verwachten dan een verzwaring van de belastingdruk. En toch zijn de uitgaven snel ler gestegen dan het nationale inkomen. En de belastingdruk is zwaarder en niet lichter gewor den. .Na drie jaar kan iedereen aan de hand van de feiten zelf vaststellen, dat het kabinet ook op dit gebied zijn beloften niet waar heeft kunnen maken. Die beloften had men ln antisocialis tische verkiezingscampagnes dus niet moeten doen. Cteeds meer Limburgse aanne- mers en bouwvakarbeiders zijn in de laatste jaren in Duitsland gaan werken. Op 1 juli 1960 wa ren het er naar officiële schat ting al 1900, van wie 800 vaklie den. Op 1 januari van dit jaar waren het er zelfs 4500, van wie 1900 geschoolde vaklieden. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer W. J. G. Peters heeft minister Van Aartsen geantwoord, dat de oor zaak van deze pendel gezocht moet worden in de verschillen in lonen en prijzen hier en in Duits land. Wat heeft de minister nu ge daan om het probleem tenminste iets te verzachten? In de eerste plaats heeft hij in de iaatste jaren In Limburg een grotere hoeveelheid bouwwerken in de gebouwensector goedgekeurd. Daarnaast is, naar de minister in zijn antwoord meedeelt, om het ontstaan van ongebruikte bouw capaciteit te voorkomen, in de grensprovincies eerder tot goed keuring van ongesubsidieerde woningen overgegaan dan eiders. Dat lijkt ons averechts. Immers van de pendel dreigt het eerst de volkswoningbouw het slachtoffer te worden. Méér of eerder dure woningen ln uitvoering geven be tekent alleen, dat men de moei lijkheden voor de volkswoning bouw nog vergroot. Behalve on der de druk van de Duitse Jonen en prijzen zet men hem dan ook nog onder de verzwaarde druk van de vriie sector. Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1