van een proefvaai Luchtmacht langzamer 3J5 Vrijwillige verzekering zorgenkind ANIB eist hogere invaliditeitsrente WAM' Onze woensdag tip ZONDER COMMENTAAR Man dood door baldadigheid Halverwege teruggekeerd? Ingeburgerd Onthouderscongres in Utrecht KORTE BROEK nü HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 MEI 1962 PAGINA S Volgend schip door Alfred Kossmann Onnavolgbaar yolge Vervolg van voorpagina houdt uw zenuwen in bedwang Ongevallen verzekering Door de patrijspoorten was veel zee te zien en enkel zo nu en dan een scheepje. In deze rubriek vemelat Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Tic stemming van woensdag Jt. over de begroting van Buitenlandse saken geeft de Volkskrant een merk waardige commentaar in de pen. Zij: 'luidt: 'Bij een deel van de KVP- fractie in de senaat komt dezelfde gewoonte in zwang die al enige tijd populair Is bij de antirevolutionairen: het halverwege terugkeren van ver keerde weger.' Die commentaar is merkwaardig, omdat zij een volstrekt verkeerde verklaring is als gevolg van een vol strekt verkeerd uitgangspunt. Het uit gangspunt is (het staat er)dal wij (en Bruins Slot) 't kabinet willen la ten aftreden. En dat ondanks het feit, dat wij allen dit kabinet met over tuiging hebben gesteund en juist daar voor (nog) niet tegengehouden. De commentaar gaat geheel voor bij, aan hét fell, dat zelfs de PvdA ^overwogen heeffcom-vóór de- begro ting te stemmen. En van deze op positie kan men toch niet verwach ten dat zij het kabinet zou willen handhaven! Als die dat zelfs ern stig heeft willen overwegen en daar van in hét openbaar blijk gaf, hoe veel te meer dan niet dr. Bruins Slot en de 'vele andere leden* uit de KVP-fraktle van de senaat! De juiste commentaar is deze: ter wijl een goed half jaar geleden slechts een eenzame stem uiting gaf aan ernstige bezwaren tegen het Nieuw- Guine*-beleid van min. Luns is thans reeds ongeveer de helft van de KVP- fraktie het met die eenzame stem eens geworden. Het voorstemmen voor de begroting doet daaraan niets af: de PvdA-oppositïe stemt voor bij na atle 'begrotingen! Dit houdt nog geen goedkeuring in van het beleid, maar nog geen afkeuring! Wij zien in het commentaar van de Volkskrant-correspondent een krampachtige poging om de terug tocht die het, mét de regering, (ge lukkig) meemaakt te dekken. Het fa tale is alleen, dat die terugtocht tel kens telaat begonnen wordt. En daar om zou het wel eens kunnen gebeu ren, dat dezelfde correspondent nog eens te melden krijgt, dat Inderdaad in de volle zin des woords, afkeu ring over het Nieuw-Gulnea-beleid wordt uitgesproken en dan op de ex clusieve wijze waarop hij zich dit blijkbaar voorstelt. Er is niemand 'teruggekeerd' be halve de regering en zij die haar blindelings volgen. En ik zou die tel kens herhaalde terugkeer van harte toejuichen, indien zij op tijd kwam. Maar het lijkt erop alsof zij de kans van het plan-Bunker óók weer missen zal! Vergissen wij ons, dan zullen wij erg dankbaar zijn.' Jos. J. G. in Limburgs Dagblad 4 mei 1962. TTet Is tegenwoordig beter om lid van de Nieuw-Guinea-Raad te zijn dan lid van het Nederland se parlement. Afgaande op de uit latingen van de heer Jouwe weten de leden van de Nieuw-Gulnea- Raad wel wat het plan-Bunker precies Inhoudt. zy zijn tenmin ste in staat over dit plan met de Nederlandse regering van gedach ten te wisselen. De leden van het Nederlandse parlement tasten daarentegen in het duister. De regering acht het niet raadzaam hen ln te lichten. Wellicht omdat het Nederlandse parlement als het dat zou willen zich onafhankelijk zou kunnen ge dragen en de regering ter verant woording zou kunnen roepen. Dat kan de Nieuw-Guinea-Raad niet. In arren moede heeft mr. Burger, de fractievoorzitter van de Party van de Arbeid ln de Tweede Kamer, zich weer tot de regering gericht om opening van zaken. Zou de regering het Nederland se parlement misschien willen vertellen over welke plannen zij met de leden van de Nieuw-Gul- nea-Raad overleg pleegt? Zover Is het ln Nederland, door toedoen van de regeringspartyen gekomen. Jouwe burgert in. Bur ger jouwt men uit. Want Burger vraagt aan de regering om zelf beschikking voor Nederland, waar een volksstemming wél zin zou hebben. Plok het feit dat Indonesië de V toestand; weder .heeft ver scherpt door parachutisten, neer te laten op Nleuw-Guinea is voor de Nederlandse- regering' geen aanleiding geweest het parlement bijeen te roepen. Zij volstaat met het onder vroiyke marsmuziek wegzenden van Nederlandse troe pen om ln de rimboe van Nieuw- Guinea dienst te gaan doen. Dat het schip De Waterman achterstevoren naar zee gesleept moest worden zou doen veronder stellen, dat dit schip meer van de politieke situatie begrypt dan mi nister Luns. De Waterman wou biy'kbaar niet het zeegat uit. Onze regering heeft ln de lan ding van de parachutisten wel aanleiding gevonden om een brief aan de Verenigde Naties te schryven, waarin zü" haar beklag doet over dat Indonesische optre den. zy schreef geen brief aan ons parlement. Waarom ook? v T")e meerderheid van de Tweede Kamer stemt wellicht met de meerderheid van de Eerste Kamer daarin overeen, dat zy de rege- ringspolitiek inzake Nleuw-Gui nea ongelukkig en gevaariyk voor ons land vindt. Maar zy verschilt van de meer derheid in de Eerste Kamer in de behoefte om daaraan uiting te geven in het openbaar. Want bo ven elk ander belang uit gaat het belang van de meerderheid om dit kabinet tot 1963 aan het be wind te houden. Om dat te bereiken is de meer derheid bereid de ene Waterman na de andere naar Nieuw-Gulnea te laten gaan. Want het oerwoud daar is onafzienbaar groot. Onze scheepvaartredac teur was met vakantie. 2oals een man past, wiens beroep en roeping het is om in lieslaarzen aan de kust te staan, was hy, wal eend van water, naar de Oostenrijkse bergen ver trokken. Welke journalist moest nu de technische proefvaart van de ESSO Hampshire meemaken? Alle redacteuren waren druk niet moord en brand en voetbal. Maar het ar tistieke Rotterdamse leven zou. naar men gemakkelijk voorspellen kon, de week van de proefvaart niet bloeien. En dus werd de kunst redacteur uitgezonden om, vergezeld door een foto graaf, vijf dagen te varen en daaroverhartverwar mende artikelen te schrij ven. De scheepsredacteur ver schafte mü stencils met gegevens. Ik las, dat de ESSO Hampshire het grootste schip is, dat ooit in Nederland- werd ge bouwd. dat het 105 miljoen liter aardolie kan vervoe ren, dat deze aardolie zou kunnen worden omgezet in zoveel benzine dat acht honderd auto's ermee vijf maal de aarde zouden kunnen rondrijden, en dat het ladinggedeelte gevuld zou kunnen worden met een flatgebouw van 19 me ter hoog, 34 meter breed en 8 meter diep. Wij reden op de stille morgen van koninginne dag naar Verolmes werf in Rozenburg. Zoals altyd op onze vaderlandse feestda gen, liepen versierde kin deren in lege straten sip te zoeken naar het feest. Buiten de stad de fabrie ken, die ten bate van onze, welvaart ons de natuur ontnemen, de opgravingen, omgravingen waardoor de welvaart gegarandeerd wordt en de smokende, vlammende en toch zo doodstille kermis van Shell. W/e reden bij Verolme binnen en zagen het schip. Het viel ons tegen; zo erg groot leek het niet tegen de achtergrond van water, maar het lag wel verbazingwekkendhoog. In de ladingruimte be vond zich geen aardolie, iaat staan een flatgebouw van 19 meter hoog, 34 me ter breed en 8 meter diep. Eenmaal aan boord groeide het schip duidelijk. Het bleek een- heel lang dek te hebben, en ik zocht snel in de stencils wat men erop zou kunnen doen. Nu, "er zouden 700 auto's op kunnen worden geparkeerd. Dat dek was zwart en de auto's hadden er zonder hinder te geven mogen staan, want voor- en achterschip waren ver bonden door een smalle kippenren vrij hoog boven het dek. Wij moesten naar het achterschip, onze intrek nemen in de hut, waar eens de magazijnmeester onderdak zal vinden. Die hut was ruim, zakelijk en comfortabel: een bed, een bank, een diepe kast, een praktisch meubel dat als schrijfbureau kon dienen, een vaste wastafel en ach ter een deur dan nog een w.c. en een douche-cel. In zo'n hut zou men ge makkelijk drie mensen kunnen onderbrengen, moet men hebben gedacht. Maar terwijl men betref fende het flatgebouw van 19 meter hoog, 34 meter breed en 8 meter diep en de 700 auto's de proef op de som niet had genomen, deed men het betreffende de drie mensen wel dege lijk. Dat kon ook niet anders, want inplaats van de 75 man, die het schip beho ren te bevolken, waren er nu zo'n. 240 ondergebracht: alle mogelijke technici van Verolme en de leveranciers van de machinerieën, very inportant persons van de ESSO, de adjunct-direc teur van Verolme, de ha venmeester van Rotter dam, zeven journalisten en twee filmers, een afwisse lend gezelschap van over het algemeen krachtige en zwaarlijvige personen. We voeren weg, wuifden naar de wuivende mensens die bij Hoek van Holland zo gaarne de sche pen zien vertrekken, uit verlangen naar de verte misschien of gewoon uit verveling. Het is steeds weer een prikkelende er varing: op reis te gaan, niet meer thuis te zijn, en op een schip heeft men deze ervaring naar mijn smaak het sterkst. Een auto of een trein rijdt nog zolang door bekend ge bied,. een vliegtuig verheft zich zo snel boven het menseiyke in een abstrac tie van reizen. Maar op de achterplecht van een schip ziet men het bekende, het gehate of geliefde, lang zaam verdwijnen en op de voorplecht ziet men de zee waarachter het onbekende te vinden moet zijn. Welk een romantiek! We hadden Hoek van Holland nog niet eens uit het ge zicht verloren. of het schip begon langzame cirkels te trekken. Op de brug. in het enorme, van enorme ramen voorziene stuurhuis (het ïykt me, dat een ge zin met vier en een half kind erin zou kunnen wo nen) vertelde de kapitein wat er aan de hand was. Men moest het kompas .afstellen. Er moest trou wens nog meer gebeuren. Er moest een zonnetje ge schoten worden, de lading- ruimte moest vol zeewater worden gepompt, er moes ten een paar klappen meer gegeven worden, het schip moest naar bakboord of recht zo die gaat. A C, Valk heette de ka- pitein. Hy was 72 jaar oud. klein, met de heldere blauwe ogen die men een zeeman zo gaarne gunt, en wijs en vriendelijk. Sinds zijn pensioen heeft hij zich in deze proefvaar ten gespecialiseerd entoen ik hem vroeg of hij het prettig vond om weer te varen zei hij: „Maar na tuurlijk, zo doe je nog mee in de maatschappij." Hij leek mü echt een be- minneiyke man, in zün uniform met vier gouden banden op de mouw, de voeten in keurig gepoet ste schoenen, of in zün blauwe trui, op sloffen. En deze man, tydelük kapi tein van het grootste schip ooit in Nederland gebouwd, vertelde met trots dat in tegenstelling tot de men sen van vandaag zijn grootvader een vakman was geweest. Hü had uit een cent het kleinste keteltje van de wereld gemaakt, met een tuitje en met een gat in dat tuitje. Advertentie I.M. ft* .„ens de berichten uit Athene heeft onze minister van Bui tenlandse Zaken de Amerikaanse regering eens duchtig de mantel uitgeveegd. De provincialen uit Washington hebben eeri les in we reldpolitiek gekregen die hun zal heugen. Zoals Amerika het Nieuw- Guinea-vraagstuk ziet, lijkt het nergens naar. Deze berichten hebben ons goed gedaan. Het is de hoogste tüd dat wij ook Amerika van ons afschop pen. Ligt niet in het isolement on ze kracht? Nu nog onze ambassa deur uit Washington terug en dan hebben wü iets groots bereikt, Wy hebben dan op hetzelfde ogenblik ruzie met Amerika en Rusland en natuurlijk ook met Soekamo. maar dat telt onze re gering niet mee. Wie doet ons dat na? KOTTEEBAM Blnnen-weg/Eendrachtsstraat Zwartjanstraat 60-64 Beljerlanttaelaan 87-43 Nw. Blnnecwcg/AelbrJtsde De 72-jarige kapitein A. C. Valk heefti zich gespecialiseerd in proefvaarten. (Van een onzer verslaggevers) Het ledental van de Snelverkeers- onthoudersvereniging, de SOV, is in het afgelopen jaar iets teruggelopen, maar het aantal SOV-kantines in ,1961 met vier uitgebreid tot zevenen - Ivüftig. Dit bleek op het congres van de SOV, dat in Utrecht is gehouden. Op ihet congres zijn zestig jongeren uit Finland, Zweden, Duitsland, Enge land, Zwitserland, Oostenrijk, Grie kenland en ons land begroet, die in Nunspeet de Internationale Jongeren- vakantieweek hebben bijgewoond. Tot nieuwe bestuursleden van de SOV zijn gekozen de heren P. Glazen- burg uit Groningen en O, Zeeman uit Amsterdam. Te Beekbergen is een reünie gehou den van de JGOB, de Jongelieden Geheelonthoudersbond. die een halve eeuw geleden is opgericht. Tweehon derd oud-leden van tussen de veertig en vijfenzestig jaar hebben de reünie bijgewoond. (Van een onzer verslaggevers) Baldadigheid van jongens hee/t in Amsterdam de dood van een man veroorzaakt. De 50-jarige voorwerker van de ex peditie van de Amstelbrouwerij C. T. M. Ojevaar maakte zich maandag aan boord van een dekschuit in de Buitensingelgracht ter hoogte van de Zeeburgerstraat zo boos op een aan ;al jongetjes, die hem plaagden doo; spugen en met stenen gooien, dat hij met zijn hoofd tegen dé rand van do- brug stootte. De man sloeg over boord en kon pas vijfentwintig minuten later levenloos worden opgehaald. Toen werd1 bekendgemaakt, dat de Thunderstreak langer dan oor spronkelijk de bedoeling was in dienst zou blijven bij de lucht macht. Ook hier weer een erken ning van de stelling, dat aanvals- missies langzaam moeten worden uitgevoerd, waardoor superset,e vliegtuigen niet die betekenis heb ben, die men ze eerst wilde geven. Na de Starfighter zai. wat de be- nande operationele vliegtuigen be reft de tijd komen van de verticaal .'.tijgende en landende jager. Dat be tekent een grotere mobüiteit van materiaal en mensen. Dit zal gevolgen hebben voor de mdersteuningsvliegerij. Helikopters :uilen een steeds grotere plaats in nemen in het geheel. Binnenkort is een beslissing te ver wachten over de aanschaf van zware helikopters voor de luchtmacht. Men mag aannemen, dat de keus zal vai- ien op de Boeing Vertol 107, een twee- rotorig hefschroefvliegtuig, dat ai bij verschillende andere luchtmachten in dienst is. Ook voor de enkele tientallen RU- lers, die thans bü de luchtmacht vlie gen, wordt een opvolger gezocht. Hier zai de beslissing wel uitdraaien op! een 5- of 6-persoons helikopter. Deze helikopters zullen gebruikt, worden voor o.a. het overbrengen van' grondpersoneel naar de mobiele bases1 van de verticaal stijgende jagers. Ook' transportvliegtuigen zullen op dit' terrein een rol spelen. De Koninklijke Luchtmacht beschikt reeds over Troopships (de militaire versie van de Friendship). Fokker neemt reeds proeven met een Friendship, die slechts een korte start- en landingsbaan nodig heeft. Zo'n toestel past in het beeld van de nieuwe ('verticale') luchtmacht. vr zal minder ^rond nodig zijn voor start- en landingsbanen Daar het echter om kleine toestel- - ien gaat, zat men grote aantallen van deze machines nodig hebben, zodat er op de bases wel veel ruim te nodig zal zijn voor hangars, on derhoudsdiensten, enz. Men mag echter aannemen dat een uitbrei ding van het areaal, dat thans dooi de luchtmacht wordt gebruikt, niet nodig zal zijn. Met het verminderen van de ope rationele jetvloot en de terugkeer van conventionele, zuiger- en turboprop machines za! bovendien de geluids hinder minder kunnen worden. Verwadht mag worden, dat deze ontwikkeling ongeveer 10 15 jaai in beslag zal nemen. Omstreeks 1975 kunnen de lichte vliegtuigen en he likopters de bemande operationele vliegtuigen in aantal overtreffen. De instelling van de Lichte Vlieg tuigopleiding op de basis GUze Rüen is een duidelük bewüs. dat de Ko- ninkiyke Luchtmacht de internatio nale ontwikkeling al aanvaard heeft en zich op de nieuwe, verticale en mobiele militaire luchtvaart serieus voorbereidt. alleen geldig 9 mei a.s. ijzarsterke katoenen - yeans in no-iron finish; multicolors, 5 jaer klein» «Hjgfae p. m. (Van onze soc. econ. redactie) Een afdoende oplossing voor het vraagstuk van de Vrijwillige Zieken fondsverzekering is slechts te berct- ken door een wettclyk geregelde volksverzekering. Deze zou betrek king kunnen hebben op de grotere risico's zoals ziekenhuisverpleging, terwijl een volledig verplichte verze kering (met inbegrip van huisartsen hulp e.d.) zou gelden voor de perso nen met lagere inkomens. Aldus een rapport, getiteld De Vrijwillige Verzekering, een Zorgen kind, uitgegeven door de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zie kenfondsen. Het belangrijkste is, zo wordt ge zegd, dat de gehele gemeenschap gaat meebetalen in de kosten van de dure verstrekkingen opdat het ein delijk mogelijk wordt van de minder draagkrachtigen een op hun inkomen afgestemde ziekenfondspremie te vra gen. Geconstateerd wordt dat het aantal vrijwillig verzekerden voortdurend terugloopt. Dit is voor een deel het gevolg van de volledige werkgelegen heid maar het komt ook doordat steeds meer vrijwillig verzekerden de inkomensgrens overschrijden. Het draagvlak van de vrijwillige ziekenfondsverzekering wordt dus kleiner. De goede risico's verdwijnen en veie minder goede doen hun intrede. Dit maakt de positie van deze verzeke ring byzonder moeilük. De totstand koming van een speciale ziekte kostenregeling voor alle ambtenaren zou de moeilijkheden nog groter ma ken. Ben kippenren hoog boven het dek verbindt voor- en achter schip. it (Van een onzer verslaggevers) De invaliditeitsrente moet worden verhoogd. Dat is een van de zes eisen, die de Algemene Nederlands Invali den Bond stelt in een adres aan de ministerraad en aan de Eerste en Tweede Kamer. Een dergelijke ver hoging is nodig in afwachting van de definitieve arbeidsongeschiktheids wet, aldus de bond, die vandaag in het Evert Kupersoord te Amersfoort een vierdaags congres besluit In het adres wordt ook gesteld, dat het grondbedrag van de oude onge- valsrenten moet worden aangepast aan de huidige loonst&nd&ard. Voorts wordt gevraagd alle burger- Invaliden vrij te stellen van luister en kijkgelden voor radio en TV, on- Advertentie I.M. geaent nun inkomen. Nu moeten zij, als zij een weektnkomen hebben van meer dan 53,10 voor twee personen, deze gelden wel betalen, terwijl mili taire oorlogsinvaliden ervan worden vrijgesteld. Dit wordt als een discri minatie gevoeld. Ook pleit de ANIB voor de vast stelling door de regering van een officieel kenteken voor invaliden die zich moeilijk kunnen verplaatsen en die een auto hebben. Met zo'n ken teken zouden zij dan een auto korte tijd moeten kunnen neerzetten op plaatsen waar parkeren verboden is. Nu kunnen zij alleen plaatselijk ont heffing van een parkeerverbod krij gen. doch niet landelijk. Verder mag volgens de bond een dokter-ambtenaar of een arts in dienst van een bedrijfsvereniging niet zün wil en mening opleggen aan de behandelende geneesheer. Deze opvatting is onlangs ook tot uiting gekomen op de algemene vergadering van de Koninklüke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst. De ANIB verzet zich ook tegen het voorstel van de Sociaal-Economische Raad wegens de AOW geen uitkering krachtens de ongevallen verzekering meer te geven op 65-ja- rige leeftyd en ouder. De invaliden vinden dat onbillijk, omdat valide arbeiders eventueel bedrijfspensioen genieten en de mogelükheid hebben gehad om te sparen. Maar wij, zo redeneren zij, hebben dat niet of nauwelyks, want wü hebben by onze invaliditeit van een uitkering moe ten leven die 20 percent Jager ligt dan een volwaardig loon. Daardoor hebben wij loon gederfd, zo is bun standpunt. Aan dit tweejaarlükse congres hebben 100 van de 2800 leden van de bond deelgenomen. Ook Italiaanse. Zwitserse en Deense afgevaardigden van de internationale federatie van burger-invaüdenorganisaties - waar- I van de ANIB lid is wan» aan wezig. Advertentie I. M.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1