'Cape Cana van Deltawerken ANMB voor kortere werkweek en veeljarige contracten GESCHENK I 111 WEEK MN DE 1019- GBMiE IJsheiligen rijden helaas mee met bloemencorso Drie min isters zingen uit volle borst liederen op jubileumfeest van 75-jarig Leger des Heils experimenteert veel Visser ziet af van beroep in zaak-Blank Rookgordijn KAB tegen Even ver Brand in fabriek miljoen schade Experiinen leerlust Kabelaansluitingen Eén mantel-c.a.0. HET VRIJE VOLK - MAANDAG 14 MEI mi PAGINA 3 Relax dan maar in GENTLEROY (Van onze sociaal-economische redactie) De ANMB heeft in de laatste zitting van zijn congres te Scheveningen zaterdagochtend een actieprogram aangenomen van 25 punten. Eén van de voornaamste daarvan is, dat de ANMB voorstander blijft van collectieve arbeidsovereenkom sten met een lange looptijd, waarbij gedacht wordt aan drie jaar. Het voordeel hiervan is, dat belangrijke verbeteringen gelei delijk tot stand kunnen worden gebracht. Het verrassende (Van een onzer verslaggevers) 'Wij noemen de Grevelingen het Cape Canaveral van de Delta,' sprak zaterdag te Bruinisse ir. H. A. M. C. Dibbits. hoofd van de directie Deltawerken-Zuid. Het was ter gelegenheid van de sluiting van de zuidelijke stroomgeul van de Grevelingen, de rivierarm tussen Zuid-Hol land (Goeree-Overflakkee) en Zeeland (Schouwen-Duiveland). Deze sluitingsoperatie werd nog geen uur na de woorden van ir. Dibbits feilloos tot uit voering gebracht. Met caissons kleine ditmaal die in het sluitgat werden geduwd en vervolgens gezonken, met een vloot van versierde boten en bootjes vol belangstellenden op deze vrije zaterdag en met vier vliegtuigen en een heli kopter in de lucht die hoven dit klassieke tafereel cirkel den, ging de dam in deze zui delijke geul, dicht onder het mosseldorp Bruinisse, dicht. (Van een onzer verslaggevers) Toen het begon te regenen verzuchtte het mooiste meisje: 'Ben ik daarvoor naar de kapper geweest?' Het corso moest nog beginnen, maar reeds had ze plaatsgenomen op haar troon van bloemen, hoog op de gele wagen gracieus, zoals het een fee betaamt. Want was dit niet het sprookjé-van-zien-en-ge- zien-worden? Bloemenkonittgiti Ereprijs Laivaaimakers Kop vol zorgen, business-boy Laatste caisson zinkt in geul Een klassiek geluid in Nederland: »B« schepen in de ■uurt beginnen te loeien wanneer een dijk of wordt. (Luchtfoto Aero-Camera-Rotterdam). buurt beginnen te loeien wanneer een dijk of dam gedicht "^7" J[_ J[ J J[ Het is.een me le., en passen, en veohi.cn met de thtt, maar m Oreeé- lingcn lukte het weer. Het laatste sluitstuk wordt op de centimeter precies in de caissonaam geschoven, daarna sal het zinken: het geul water wordt gescheiden van de zee. Hierbij moet gedacht worden aan een verdere verkorting van de ar beidstijd van 45 tot 42-1 uur. De heer li. Baarda, die het program toelicht te, zei dat. deze verkorting kan wor den verkregen door bij voorbeeld een vermindering van de werkweek met tweemaal een uur en het derde jaar met een half uur. Bij het afsluiten van de c.a.o. zul len afspraken moeten worden ge maakt voor het loonpeil dat men aan het eind van de contractperiode wil (Van ecu onzer verslaggevers) Voor meer dan een miljoen gulden schade richtte een brand zaterdag morgen aan in de verwerkingsatdc- ling van een golfkarlonfabriek te Aarle Kixtel in Brabant. Door onbekende oorzaak is het vuur ontstaan in de 8000 m2- grote afdeling in een complex van de Zuid- nederlandse Handelsmi). Van Dam. De plaatselijke brandweer vroeg on middellijk assistentie van omliggende bedrijven en uit Helmond. Urenlang vochten de mannen tegen een over macht van vlammen. De hele ver- werkingsinrichting waarin 120 mensen werken brandde uit. Advertentie IM. („Titel-Triptiek" voor ai bum, dia-en smalfi'mpro- jectie) ligt voor u klaar bij uw fotohandelaar. bereiken en dat bij voorbeeld in vijf etappes verwezenlijkt moet worden. Om een kortere arbeidstijd mogelijk te maken wil de ANMB in een ge-j meenschappelijke inspanning van be- j drijfsleiding en werknemers de pro- duktiviteit verhogen. De ervaring met de vijfdaagse werkweek heeft gelerd, dat er goede resultaten zijn te boe- j ken. Om te zorgen, dat de loonsverho-1 gingen ook werkelijke verbeteringen j voor de jongeren. Over de voorstellen van het actie program is door de ANMB met de confessionele zusterorganisaties over leg gepleegd en op hoofdpunten is overeenstemming verkregen. Het program is niet aangekondigd als een program voor de komende drie jaar, maar als 'onze taak in de komende tijd'. Het zal van allerlei factoren, onder meer van de kracht der vakbeweging, afhangen in welk tempo het programma kan worden verwezenlijkt. in het Veersegat) ook kabelbaanslui tingen als methode ter beschikking staan voor de ongekend kolossale sluitingen in de muil van de zee die nog op het programma staan: Brou- wershavensegat in 1970 en Ooster- schelde in 1978. Niet alleen dat: als de Grevelin- gen dicht is en de weg over de dam voltooid zal mede dank zij de in 1964 te voltooien bmg over het Ha ringvliet bij Numansdorp Schou- wen-Duiveland eiland-af en met Holland vast en snel verbonden zijn. Het komende jaar zal de noorde lijke en moeilijker te bedwingen geul onder handen worden genomen. Op de plaats, waar nu nog, nauwelijks zichtbaar in de nevelige atmosfeer, de watermassa's zich ongestoord voortbewogen, zal met dit doel bin nenkort een grote kabelbaan worden gebouwd. Met behulp hiervan wordt dan een nieuwe sluiringsmethode beproefd: geen 'kiap ineens' met caissons, maar een geleidelijke ophoging-over de ge hele breedte der" overgebleven ope ning, met materiaal dat door die ka belbaan snel en betrouwbaar wordt aangevoerd boven het water. Het 'Cape Canaveral' sloeg dan ook op de experimenteel-lust, die de Del tadienst juist hier ten toon spreidt. Dat vindt zijn .oorzaak, in het feit, dat de Grevelingendam ver naar bin nen ligt. En dus beschut is tegen de allerergste aanvallen van de zee. La ter zal hij zelfs achter de dam door het Brouwershavensegat in de tweede verdedïdingslinie liggen. Ook bij de "weinig spectaculaire sluiting, die zaterdag zijn beslag kreeg, is het nodige geëxperimen teerd, maar dan voornamelijk onder water. Ir. Dibbits noemt de wijze van bodembescherming, waarbfj naaui we klassieke zinkstokken ook kunststof fen (nylonweefsel) en asfaltmastiek (in warme toestand door een speciaal ontwikkelde apparatuur onder water gebracht) te pas waren gekomen. Verder was ditmaal een zeer ge regeld gebruik gemaakt van de 'Del- tar', de nieuwe, grote elektronische rekenmachine der Deltadienst te Den Haag, waarin getijstromen worden nagebootst door elektrische wissel stromen en waarmee een constante telefonische verbinding werd onder houden. Ook v.-as hier weer (.als in het Veersegat) de drijvende mecha nische steenstorter in acrie, die 30 keer zo weinig menselijke arbeid vraagt als de traditionele methode. ,De sluiting van zaterdag was slechts de laatste fase (met vier caissons die als één eenheid werden opgeduwd en gezonken) van een ope ratie, die zich uitstrekt over tien da gen; tien dagen waarin volgens een nauwkeurig berekend schema niet minder dan 31 caissons werden ge plaatst. Hoe kleiner het gat werd, hoe kor ter telkens de beschikbare tijd in verband met de optredende stroom- snelheden voor de volgende dich tingsmanoeuvre. Toch ging zaterdag alies glad in zijn werk. Nadat in het stroomgat een meet- bootje op een soort scorebord dë steeds kleiner wordende waarden van de stroomsnelheid had vermeld (de kentering naderde) ïeek alles nog slechts een kwestie van routine. Toen een der leidinggevende des kundigen vaststelde 'hij zit', brak het bekende geloei van sirenes en stoom fluiten los, dat elke sluiting be kroont. Eind 1962 moet de kabelbaan over het overgebleven noordelijke gat in de Grevelingen klaar zijn. In 1963 zal de sluiting van dit gat plaats vinden en zal men weten of behalve de cais sons-sluitingen (bruikbaar gebleken Deze prachtige blotttnenverbeelding van een ouderwetse grammofoon- platenspeler oogstte et.l succes bij de honderdduizenden die ondanks het koude weer het bloemencorso aanschouiodcn. DEN HAAG (ANP) De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft afgezien van hoger beroep tegen-het vonnis van het Ambtenarengerecht, dat de heer L. H. Blank in zijn con flict met de minister in hel gelijk had gesteld. De heer Blank is met terugwerken de kracht tot 1 maart 1961 bevorderd tot adjudant (hij was sergeant- majoor) en ontvangt voorts een ge combineerde schadeloosstelling en extra verlof. Adjudant Blank heeft sinds 1946 voor zijn belangen gevochten. Hij stelde dat hem ten onrechte bevor dering is onthouden. En ook dat hij ten onrechte van 19481952 uit het leger ontslagen is geweest. zijn, moet in de c.a.o, worden over eengekomen, dat de lonen extra moeten worden verhoogd als de kos ten voor levensonderhoud stijgen. De ANMB streeft naar één mantel- c.a.o. voor de gehele metaal- en elek trotechnische industrie. Daarin moe ten de basisvoorwaarden worden vast gelegd, waarnaast de gelegenheid openblijft voor bedrijfsoverleg. Van de overige programmapunten noemen wij; 1. een vakantie van drie weken met drie weken vakantietoeslag. Aan jeugdige en oudere werknemers moet éxtravakantie worden toege kend: 2. geleidelijke afschaffing van de ge meentewassen; 3. Betere ploegentoeslagen en gun stiger bepalingen bij ziekte en on geval: 4. een redelijk pensioen voor alle werknemers; 5. een beter salarissysteem voor de beambten, waarbij vooral wordt gedacht aan inkorting van de schalen en een betere salariëring Dr. M. a. M. Kiompé, minister van Maatschappelijk Werk zong uit volle borst mee tijdens dc samenzang op de jubileumbijeenkomst in het Amsterdamse Concertgebouw van het 75-jarige Leger des Heils. Evenals" mevrouw Beerman, haar manmr. A. C. Beer man, minister van Justitie, en de internationale leider, generaal Wilfred Hitching. Zo heeft de Bollenstreek zaterdag de bloemetjes buiten gezet of liever gereden in de jaarlijkse stoet van fleurige praalwagens. En nóg ruiken we de hyacinten. Nooit is het Bloe mencorso zo laat in het jaar ge houden. Bloemencorso 1962: Wat een stoet! Sierlijk visitekaartje van de mensen- met-liefde-voor-het-vak, van binders en,'stekers en stromannen, van mu ziek en van de lieftallige jongedoch- cers. De IJsheiligen reden met'. Zij ston. den 's morgens »ersten aan de stalt in Sasserm een snerpend politiefluitje en toen trok de gemoto riseerde cavalcade dwars door Hol lands Bloementuin: veertien kilo meter heen en veertien terug, langs vlaggen en mensen, langs slingers en bloemmozaïeken in tuinen en langs gepoetste erven en zoute pinda's. Daar, in Lisse, Hillegom en Benne- b' oek mag soms bij wijze van zelf bediening de geachte clientèle de bloemen van het veld ritsen en ach ter menig venster prijkt er de aan kondiging: 'Zimmer mit Friihstiick.' Uit de Westduitse stad Rheydt, die elk jaar een dahiashow houdt kwam een heuse bloemenkoningin met haar gevolg. Dachten ze met hun decol- letés aan de Rivièra te zijn? Als ze geen bontcapes hadden geleend en als ai die andere rillende feeën geen jassen hadden gehad.. De allermooiste wagen van het cor so stelde een sprookjestuir voor be volkt door elegante dames in het geel. die heel wat open doekjes kre gen. Deze inzending van de Bond van Bloembollen Veilingen te Haar- j lem ging met twee wisselbekers strij- ken. De Bond van Detail Bloembollen I Handelaren, eveneens uit Haarlem, kreeg een wisselbeker voor de meest originele wagen: 'Op tijd wakker.' met een gigantische wekker en een slapende reus van bloemen. De serie poezen van een fabriek uit Nieuw- Vennep verwierf de beker voor de meest humoristische inzending en de mooiste kleurencombinatie had 'De fonteinen', ingezonden door verschei dene liefhebbers. In de tweede klasse (wagens van 3 tot 10 meter) werd geen eerste prijs toegekend. Maar in de derde klasse vijf, waarvaiï 'De Advocaatkip' de ereprijs oogstte. De Rijkspolitie, die met 500 man en met het vliegtuigje RP 200 'de ogen van de kommandant' in de weer was om het verkeer te regelen, had de indruk dat het wat minder druk was dan vorig jaar. En secre taris-penningmeester A. Wesseio van het Corso-comité vond het 'een beet je rommelige dag.' Een dag waarop de Keukenhof 30.000 bezoekers trok, de bloemen van de praalwagens door de kou niet ver- iepten en de zon eerst laat in de middag een beetje schuchter kwam kijken of alles wel goed verliep. Maar toen zagen de meisjes in de stoet, ondanks hun gewuif naar de drom men toeschouwers, al blauw van de kou. in deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor~ den geciteerd. Wanneer de protestants-christelijke voormannen menen te kunnen sma len over de VVD die 'zich met huid en haar' aan de regering overgeeft, dan betekent dat alleen maar het leggen van een rookgordijn om te trachten de eigen poging om het schip van zijn nienwe koers af te brengen, te verbergen. De VVD zal zich hierdoor niet van de wijs laten brengen en het Kabinet blijven steunen wanneer en voor zover het blijft nastreven wat het beloofd heeft Be protestants-christeljjken en in het bijzonder de auti-revoiutia- nairen zullen moeten oppassen, dat hun pogingen om het regeringsbeleid nu hier, dan daar uit te hollen, niet zullen leiden tot een 'uitschieter' in hun geleidelijke dalende electorale lijn. - Want die uitschieter zou er dan niet zijn in opwaartse, maar in be nedenwaartse richting. Vrijheid en Democrat!» van 3 mei 1966. In alle artikelen, sinds het optre den van dit kabinet, in Ruim Zicht aan het woningbouw- en huurbeleid gewijd, hebben wü tegen het door het kabinet gevoerde beleid stelling genomen, maar tot nu toe zonder veel resuitaat. Het kabinet volhardt in een beleid dat vrij eenzijdig gebaseerd is op financiële en economische uitgangs punten, waarbij de sociale aspec ten van de volkshuisvesting onvol doende tot hun recht komen. Uit Ruim Zicht, kaderblad van de Katholieke Arbeidersbeweging, 30 april 1962. (Van een onzer verslaggeefsters) In een grote en feilloos ge regisseerde herdenkingsbijeen komst te Amsterdam heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, zaterdagavond de leider van het Nederlandse Le ger des Heils het lintje opge speld, behorend bij het Offi cierschap in de orde van Oranje-Nassau. In dezelfde bijeenkomst waarschuw de generaal Wilfred Kitching, de in ternationale leider van het Leger, voor het gevaar van een grote popu lariteit. 'Misschien zou het wel goed zijn als er nog eens met rotte toma ten naar ons werd gegooid,' zei de generaal in zijn rede, waarin de Ne derlandse tolk hem foutloos vertalend op de voet volgde. De bijeenkomst in het stampvolle Amsterdamse Concertgebouw was de officiële herdenking van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils, dat al sinds maanden in woord, geschrift en muziek aan het jubileren is. Met zijn waarschuwing tegen de gevaren van de populariteit ant woordde generaal Kitching op de ver zekering van minister Beerman, dat bevolking en overheid het eens ver guisde Leger des Heils thans hoog waarderen. De regering biedt graag de helpende hand, zei de minister, nu de eisen aan officiersopleiding en inrichting van gebouwen steeds hoger worden. Lieutenant-commissioner W. F. Pal stra, de tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau benoemde Nederland se leider, had in zijn toespraak her innerd aan de eerste spot, het eerste wanbegrip dat de 'excentrieke la waaimakers' van 1SS7 hier ontmoet ten. Met dankbaarheid stelde de heer Palstra vast: 'We zijn een stuk van de Nederlandse samenleving ge worden.' Eet herdentsEgsfscst word ook bij gewoond door de minister van Maat schappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, de gevolmachtigd mi nister voor Suriname, mr. dr. R. H. Pos en mr. J. A. W. Burger, voorzit ter van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer. De bijeenkomst verenigde officiële toespraken, zang, gebed, muziek en bijbeltoespraak tot een organisch ge heel. Op het voor de televisiecamera's helverlichte podium, dat tot de nok volzat zoals bij de best geslaagde jazzconcerten, stonden steeds nieuwe koren op, verschenen burgers anno 1987 met hun kritiek, een heilsoldate in oud kostuum met de oudste vlag, burgers van nu met hun getuigenis. Trombonegeschal *n tromg*rof?»l kondigden elke nieuwe etappe aan in de geschiedenis van Let Leger, 'dat Satan openlijk, frontaal be- stoo'-", zoals de eerste heilsoldate zei in haar jubileumballade. EN NOG IETS, als de huren om hoog moeten (en dat geloven wij), dan niet zonder looncompensatae! Dus... hogere prijzen? Dus...huur verhoging? Reeds na is de aanstaands huur verhoging ingehaald door de prijs verhogingen in het voorgaande jaarl We zijn daarna nog even ver als te voren! Is het ^'normaal', dat huurverho gingen één groep in nood brengen (de sociaal zwakste:;:) en een andere groep enorme winsten doen maken? Uit Limburgs Dagblad van 10 mei 1962 Advertentie I. M.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1