Advertentie is aanleiding voor een kort geding Touwtrekken om laddervrije nylonkous fipeelwuMta a (retótüu) P^^-klmdh'i! Mei blijft z fuseren: honderd man ontslagen t m Voorlopig nog geen debat over huren Nieuwe poging van grafische bedrijven Van haringloggers maar helft naar zee tose* penb Astens vrijwillige brandweer dreigt en bloc met ontslag Twee mannen gevlucht Bus botst tegen auto: een dode Jmgensmarkt Stichting niet gereed met advies ZONDER COMMENTAAR Ook Groningen fluorideert drinkwater Twee doden bij auto-ongeluk Man - na borrel op dievenpad MODIEUZE STEUHSOKKEN VOOR DE MAN DIE VEEL STAAT HET VKIJE VOLK DINSDAG 15 MEI 1962 PAGINA 3 WEERHOUDEN AL SEDERT 1945 PERUTZ elke woensdag Heksenjacht Niet ontvangen Drie jaar geëist Vakbeweging for men (Van een onzer verslaggevers) De strijd tussen de kousenfabri kanten om een forse plaats op de Nederlandse markt voor hun ladder- vrije, naadloze nylon, Is gisteren tij dens een kort geding voor de Haagse rechtbank losgebroken. Aanleiding tot dit voorpostengevecht was de ad vertentie die twee fabrikanten, Hin N.V. te Haarlem en de Gebr. Kool in Den Haag, hadden geplaatst. In deze advertentie schrijven deze koo- senfabrikanten dat zy voor de naadloze laddervrije kous een octrooi hebben aan gevraagd maar dat er sedert kort een van deze kous bedriegelijke nabootsing, die niet volkomen laddervry is, wordt verkocht. Deze laatste mededeling heeft de vijf andere Nederlandse kousenfabrikanten tot een tegenactie bewogen. 'Een misleidende voorstelling van zaken, deloyale concurren tie,* zo bestempelde rnr. Van der Grinten namens de eiseres6en de strekking van de advertentie. De president van de rechtbank, mr. Wit- sen Elias, heeft het tijdens de zitting niet laten komen tot de demonstratie, waarop de gedaagden, de firma's Hin en Kool, zich terdege hadden voorbereid. Zy hadden stapels kousen, drinkglazen om de kous over te spannen, plus een tien- duims spijker by zich om de laddervrije kwaliteit van hun protfukt te bewijzen. Uitdagend lieten zij hun pleiter, mr. J. M. Barents, de concurrentie vragen hun kous voor het experiment aan te reiken. Maar tot een treffen in de praktijk op het ladder- vrije front voor de rechtbank kwam het niet, Mr. Van der Grinten zei dat de advèrten- tie in vakbladen tot gevolg zal hebben dat de detaillist, en via hem het publiek, ervan weerhouden wordt bij andere fabrikanten dan de adverteerders de laddervrije kous te betrekken. Daartegenover stelde mr. Barents dat thans reeds door colporteurs kousen onder vermelding daddervry* aan de deur worden verkocht. 'Die kousen blijken echter wel degelijk te ladderen.' akius mr. Barents die onder meer een verontwaardigde brief van een huisvrouw voorlas. Deze huisvrouw bood de kousen 'ter inzage' aan. Voorts wees mr. Barents op een brief van een buitenlandse firma, die ladderen de kousen in een zakje met de vermelding 'laddervrij' wil importeren. 'Wij moesten snel reageren om te voor komen dat de markt voor de duurdere werkelijk laddervrije kous bedorven wordt door produkten, die eveneens meer kosten dan de gewone nyionkousen maar die wel ladderen," aldus mr. Barents. Een verwarrend steekspel Ontstond toen mr. Barents vroeg of de eiseressen ook een laddervrije kous op de markt hadden ge bracht. 'Ja,' werd van die zyde gezegd, 'Onder welke naam dan wel?' vroeg mr. Barents. Aanvankelijk moest de wederpartij het ant woord schuldig blijven, maar later werd er een merk genoemd. Vervolgens vroeg mr. Barents of men deze laddervrije kous dan kon tonen. Toen dit niet gebeurde, kwam mr. Barents zelf met een kous van de concurrent. 'Is dat wel onze kous, het merk staat er niet op,' klonk toen van de zijde van de eiseressen. Verwarrend was ook de kwestie van het laddervrije procédé. Nebel-Eurostock heeft de licensie van deze vinding aan Hin en Gebr. Kool voor produktie in Nederland overgedragen. Een deskundige van de eiseressen kwam echter voor de president verklaren, dat het laddervrije procédé al sedert 1945 bekend was bij zijn firma. Ook verklaarde deze deskundige dat de laddervrije kous, die zijn firma vervaar digt, niet door het TNO-vezelinstituut is onderzocht, omdat hij van mening was dat dit instituut daarvoor niet geschikt was. De kous van de concurrent was, zo werd van de andere zijde verklaard, wel door het TNO gekeurd en laddervrij bevonden bij normaal gebruik. De president zal in deze zaak, waarin de eiseressen, de firma's N.V. Jansen-De Wit te Schijndel, Tricot-Best N.V. te Best, Danlon N.V. te Amsterdam, De Jong en Van Dam N.V. te Hengelo en de N.V. L. ten Cate te Geesteren op straffe va» een dwangsom van ƒ100.000 stopzetting hebben geëist van de door hen gewraakte adver tentie. op 21 mei uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) De uit 22 mam bestaande vrij willige brandweer van het Peel- plaatsje Asten heeft gedreigd en bloc ontslag te vragen wanneer het gemeensfcebestuur het voor nemen ten uitvoer legt om een andere neveltankwagen aam te schaffen dam die welke door de brandweercommandant is gead viseerd. Het gemeentebestuur meent dat f 50.000 voldoende is voor een nieuwe brandweerwagen. De brandweerlieden hebben echter hun zinnen gezet op eert voertuig dat circa ƒ4.000 meer kost. Inmiddels zou de bestelling vam de nieuwe spuitwagen door B. en W. reeds mondeling zijn gebeurd. Toen de brandweermannen dat vemamer, ondertekenden zij allen een protestbrief die aam het ge meentebestuur en aan de raads leden werd toegezonden. Hoe de kwestie zal aflopen Is voorshands nog niet duidelijk. Waar moet het naar toe als wij de brandweer per se haar zin moeten geven? Bn als men eens een vliegtuig zou vragen? Zo wer pen B. en W. tegen Advertentie I.M (Van onze weerkundige medewerker) Voor een ingrijpende verbetering van het huidige intens kille weer is nodig een injectie met warme Mid- deïiandse-Zeeiucht, die Athene gis teren met een maximum van 28 gra den Celsius bedacht. Helaas houdt 'n sterk Azoren-hogedrukgebicd de wind in de verkeerde hoek (west tot noord west), wat betekent dat de in andere jaren soms zo bloeiend-zonnige mei maand zijn luchtziekte nog niet kwijt kan raken. Amsterdam haalde gistermiddag geen hogere temperatuur dan 10 gra den, Den Haag, Vlissingen en Maas tricht 9. Een record was dat niet, aangezien op 14 en 15 mei 1935 bijna overal in het land geen hogere ther mometerstand dan 6,5 tot 7 graden was waargenomen. De laatste drie dagen hebben we zeven tot acht gra den beneden onze stand geleefd. Van de 75 dagen de er dit voorjaar sinds 1 maart zijn geweest, waren er maar liefst zestig te koud en vijftien aan de zachte kant, gerekend voor midden- Nederland, Dat het ook anders kan bleek in 1922, toen Amsterdam op de 24 mei 31.1 graad Celsius boekte. Rotterdam 32.3 en Sittard zelfs 35.6 graden Celsius. Vanmorgen regende het, maar een rag van hoge druk zal vanmiddag de bewolking breken. Morgen nadert er dan weer een vers Oceaanfrontje. Een depressie boven Oost-Polen gaf in Oost-Europa over vloedige neerslag Een station mOost- Duitsland tapte vanmorgen over het afgelopen etmaal niet minder daa 84 mm neerslag af. 1. Speelruimte in Belichting. Door de bij zonder grote en veilige speelruimte in belichting zorgt Perutz voor meer uitstekend geslaagde foto's op écn film. 2. Kleurenfleur, Perutz is lleur-juist en Jdeur-constant! Elke prachtige kleur vindt U. op alle Perutz kleuren films zonder het geringste nuance-verschil terug. 3. Uniek! Projectie- klare dia's. Uw prachtige dia's worden antikras gelakt en daarna gemonteerd in fantastische plastic diaraampjes. Deze diaraampjes lenen zich bijzonder goed voor automatisch projecteren. De ingcraamde i&jigmi worden in een handige pias tic opbergdoos verpakt. Deze •unieke „projectie- Maar" service kost slechts weinig extra. Voor een Weurenfilm van 20 opn. 24x36 mm £2.20 en van 36 opn. £3.95. Vraag Uw fotohandelaar om. inlichtingen. Perutz 36 uur service Binnen deze tijd gaat Uw kleurenfilm ontwikkeld aan U retour. Projectie-klaar duurt uiteraard iets langer. - v Va ■- (Van een onzer verslaggevers) Door een fusie met de Velasquez Nederland N.V. en de N.V. Due George, beide te Veldhoven In Brabant, is de Maastrichtse Tabaksindustrie vJh. Gebr. Philips, fabrikante van de Martinez sigaren, genoodzaakt om 100 van baar 300 man personeel per 1 juni ontslag te geven. te krijgen. In de tabaksindustrie «j>- j len zij moeilyk meer aan de slag kunnen, omdat de dichtst bij zijnde Advertentie I.M. De directie van de Maastrichtse fabriek is van mening, dat de ont wikkeling in de EEG-landen het noodzakelijk heeft gemaakt om detabaksfabriek in Roermond staat, samenwerking met de twee reeds eerder gefuseerde Brabantse fabrie ken aan te gaan. Het is de bedoeling een soort economische eenheid te vormen. Door deze samenwerking is het mogelijk om ook in het Maastrichtse bedrijf te gaan mechaniseren. Tot nu toe worden daar nog alle sigaren met de hand gedraaid. Binnen drie maanden wil men de gehele sigaren- makerij mechaniseren, Bij het ontslag heeft men de so ciale kant niet uit het #og verloren en vele oudere sigarenmakers zijn nu dan ook aangewezen om elders in het bedrijf te gaan werken. De 100 die ontslagen zullen moeten worde; zijn hoofdzakelijk meisjes en onge huwde jonge mannen, die elders nog vrij gemakkelijk aan het werk kun nen komen. De directie, die zich het lot van deze mensen erg aantrekt, hee't zelf contacten gelegd met andere Maas trichtse industrieën om ze geplaatst DEN HAAG (ANP) Pas gisteren Is bekend geworden, dat vrijdag uit de strafgesiichten ie Veenhuizen twee gevangenen zijn ontvlucht. Het zijn de tegelzetter E. W. L. en de schilder J. C. M. van der H. Beide gevangenen waren geplaatst in de zogenaamde rijksgebouwenploeg, die niet onder voortdurende bewaking staal. Het einde van hun straftijd lag voor beide ontvluchten in het ver schiet. Voor L. zou die straftijd in augustus en voor Van der H. in no vember geëindigd zijn. De opsporing van beide gevangenen is verzocht. Santiago Dantas, de Braziliaan se minister van Buitenlandse Zaken, is maandag in Warschau aangeko men. Hij .heeft besprekingen gevoerd met zijn Poolse ambtgenoot, Adam Rapacki. (Van een onzer verslaggevers) Een bus met dertig pendelaars en een personenauto botsten maandag middag om half zes op de Olöegaarde bij de Zuiderparkweg in Rotterdam- Zuid. De bestuurder van de auto, de 47- jarige controleur N. van de Wete ring van het Amelandseplein, liep daarbij een schedelbasisfractuur op. Enige uren later is hij in het Zuider ziekenhuis overleden. De inzittenden van de bus. arbei ders uit Brabant, bleven ongedeerd. AdBertentte I M „Mcmpow met strijken" kwaüteit 4 Leuke jongertskleureo: btatm, bruin, groen, roo-d. teeMM 6 raar I jHT 5* (Van onze parlementsredactie Het zal nog wel twee weken duren voordat de Stichting van den Arbeid klaar is met haar advies aan de regering- over de wijze waar op de voorgestelde huurverhoging gecompenseerd moet worden in de uitkeringen krachtens de sociale wetten. Wat- betreft de omvang van de iooncompensatie. is de regering be reid het voorstel van de Stichting van de Arbeid over te nemen. Mi nister Van Aart-sen van Volkshuisvesting en staatssecretaris Rool- vink van Sociale Zaken en Volksgezondheid, hebben dit gisteren in een brief medegedeeld aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Voor de lonen heeft de stichting, zoals bekend, geadviseerd een com pensatie te geven van lts pet. met een minimum van 2,25 per week waarbü als maximum een jaar- in deze ruonek, vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Minister Visser kan mij eigenlijk gestolen worden. By zijn redevoerin gen val ik in slaap. Zyn gebrek aan taet en zijn zelfoverschatting zijn le gendarisch. Zijn bekwaamhedenzyn gering. Maar vandaag ben ik vóór hem. Omdat ik tegen de half-fascis- tische meute ben. Als ze de schamele Visser voor de wolven gooien, dan gooien ze heel wat meer te grabbel. De anti-demo eraten weten dan, dat voor hen op nieuw het groene licht gaat branden. Dat je maar veel en lang moet schreeuwen dan bukken de parlemen tariërs zich wel. Als de wolven een maal het bloed weer hebben geproefd sullen zij feller doorgaan. Nieuwe slachtoffers. Heksenjacht. Steeds meer invloed voor de mannen, die de Nederlandse democratie wil len verlagen tot een peil, waarop in andere landen nog heel kort ge leden de dictatuur geboren is. Wandelganger in De Volkskrant van 12-5. inkomen van 13.000,wordt aan gehouden. Aangenomen kan wor den. dat het kabinet dit advies ln grote lijnen heeft overgenomen. Intussen ziet het er naar uit, dat de Tweede Kamer voor Pinksteren (10 juni) niet meer aan de huurwet toekomt. Maar ook als het debat nog wel in de eerste week van juni kan worden gevoerd, kan d. regering haar plan om de huren per 1 juli met 10 tot 12 pet. te verhogen, beter laten varen. Men mag immers aan nemen, dat ook de Eerste Kamer eni ge tijd nodig heeft om het gecom pliceerde wetsontwerp, waar de Tweede Kamer ai zeven maanden mee bezig is. voor te bereiden. Tegenvaller Een cn ander betekent een lelijke streep door het oorspronkelijke plan van hel kabinet dat de huurverho ging tegelijk met de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en de verhoging van de AOW-uitkeringen wilde doorvoeren. Aanvankelijk was het de bedoeling om de huurverho ging op 1 april te stellen, maar bij de indiening van het wetsontwerp was het kabinet daar al op terugge komen. Hoewel er „ge-en innerlijk verband" bestaat tussen de belastingverlaging en de huurverhoging zag het toch zekere voordelen in een samenvallen van beide maatregelen. Vermoedelijk heeft het kabinet gedacht, dat de genen, die om de huurverhoging zou den willen huilen om de belasting verlaging zouden kunnen lachen. De belastingverlaging per 1 juli staat echter onherroepelijk vast. Daar kan het kabinet niet meer vanaf. Nuts is gevulé met vers ge- orande hazelnoten en room» caramel. Het geheel overtrokr ken met volle-melkchocola de. Een kostelijke versnape ring. Nuts: «en kwaliteit*» produkt. (Van een onzer verslaggevers) Ook Groningen gaat het drinkwa ter fluorideren om tandbederf tegen te gaan. Van de maatregel zullen ook «Ie in het verzorgingsgebied van de gemeentelijke waterleiding liggende gemeenten Haren en Eelde profite ren. De raad aanvaardde gisteravond na een debat, dat bijna twee uren duurde, met 24 stemmen voor en 14 tegen een motie ingediend door de heer J. Rijzinga (p.v.d.a.i namens de PvdA- in VVD-fracties, waarin B. en W. wot den uitgenodigd op korte ter mijn voorstellen te doen om tot fluo ridering over te gaan Deze motie was een synthese van twee eerder door de beide fracties afzonderlijk ingediende moties en zij was tot stand gekomen nadat tijdens een schorsing van de vergadering de beide fracties overleg hadden ge pleegd. Tegen de motie stemden de AR-!e- den, de CHU. met uitzondering van de heer Klooster, de beide leden van het Ger. Politiek Verbond, mr. De Waard van de PSP, de leden van de KVP en de wethouders mevr. Aarsen- Jansen en De Wilde (p.v.d.a.i. In een nota aan de raad had de grootst mogelijke meerderheid van het college van B. en W. ontraden nu al tot fluoridering over te gaan. Twee Inzittenden van een auto, de heren R. Leus uit Dokkum en Sloot haak uit Drachten, kwamen van morgen vroeg om het leven bij een botsing in Ernst, gemeente Epe. Twee andere inzittenden, W. Vis ser en W. Flantlnga. beiden uit Dokkum zyn ernstig gewond naar een ziekenhuis in Apeldoorn ge bracht. De auto, een Volkswagen, werd ge grepen door een bus en tegen «sen boom - gedrukt. De buschauffeur kreeg geen letsel. (Van onze parlementsredactie) Het College van Hijksbemid- delaars heeft zich maandag ln zijn wekelijkse vergadering in tensief beziggehouden met een nieuw voorstel van het Cen traal Bureau voor de grafische bedrijven om in de dagblad sector uit de impasse te komen. Een beslissing over het voor stel heeft het college evenwel nog niet genomen. Gelijk bekend heeft het college geweigerd de c.a.o. voor het gra fisch bedrijf in de voorgestelde vorm goed te keuren. Het Centraal Bu reau waarin de werkgevers- en werknemersorganisaties samenwer ken, heeft nu voorgesteld de c.a.o. geheel ln overeenstemming met de wensen van het college af te sluiten. Evenwel zou tiet Centraal Bureau dan de bevoegdheid moeten hebben our dagbladbedrijven toe te staan op bepaalde punten van de c.a.o. af te wijken. Met name zou het daardoor mogelijk moeten worden, dat de werkweek toch 424 uur wordt, de overwerkvergoeding van 100 pet. zaterdags al om een uur ingaat en de toeslag voor ploegenarbeid 25 pet. wordt. AU het college met dit voorstel akkoord gaat, zouden de grootste moeilijkheden zijn opgelost. Intussen ziet het ernaar uit, dat minister-president De Quay het be stuur van de vereniging De Neder landse Dagbladpers, dat om een audiëntie heeft verzocht, niet zal ont vangen. De dagbladdirecteuren vrezen, dat de regelmatige verschijning van de kranten in gevaar zal komen, als de voorgestelde bepalingen voor zater- i dagse arbeid niet worden ingevoerd, j Daar willen zij met de minister-pre- sident over praten. Deze zal echter, naar verluidt, het bestuur van de NDP laten weten, dat zjj by hem aan het verkeerde kan- tooi' zijn en dat zij beter doen zich i voor dergelijke kwesties tot de ml- I nister en staatssecretaris van Socia le Zaken en Volksgezondheid te wen den. (Van een onzer verslaggeveis) Vierenzestig Inbraken had de ver dachte H. van IV. uit Oosterhout op zijn naam staan. Voor enkele daar van stond hij maandag te Breda te recht. Tegen hem werd drie jaar ge- eist. Verdachte had maandenlang iedere vrijdag tegen zijn vrouw gezegd, dat hij ging kaarten. Dat deed hij ook. maar de alhohol die hij onder het kaarten consumeerde, was de oorzaak dat hij na afloop ging inbreken bij een aantal bedrijven. Voor een aan zienlijk bedrag, voor het merendeel aan gereedschappen, werd daarbij ontvreemd. Op 22 januari was deze zaak voor de rechter geweest, maar op aan dringen van de verdediger was zy' voor een psychiatrisch onderzoek te rugverwezen naar de rechter-com- missaris. Het rapport wees uit. dat verdachte enigszins verminderd toerekenings vatbaar is. Maar de officier van Jus titie achtte hem toch wel verant woordelijk voor zijn daden en eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. O lij. vreesde naar aanleiding van het psychia trisch rapport, dat zo'n langdurige gevangenisstraf funest voor verdach te zou zyn. Verdachte toonde vee! berouw en heeft zelf schoon schip gemaakt door alle inbraken, ook die de politie niet wist, op r.e biechten. Verder heeft hij al voor duizend gul den schade vergoed. "Geeft u hem de kans dit door te zetten,' aldus mr. Olij, die het hof ten slotte verzocht de gevangenisstraf voor een groot deel in een voorwaardelijke straf om te zetten. Uitspraak 28 mei. llfet behoort tegenwoordig ln tal lJ- van kringen tot de goede toon stevige kritiek te leveren op de vakbeweging. Daar zou op zich zelf niet zoveel bezwaar tegen zijn als die kritiek tot doei had fouten weg te nemen en het werk van de vakbeweging doeltreffender te doen zijn. Maar de kritiek die wij hier op het oog hebben, is gericht tegen de vakbeweging zeif en dan in de eerste plaats tegen de ge- j vestigde vakorganisaties. I Voor een deel komt zij voort uit i afgunst en angst voor de invloed i en de machtspositie die de vak- I beweging in de loop van de tijd heeft verworven. Deze kritiek i komt voornamelijk van de behou- j dende burgerij, die van het j werk der vakbonden een aantas- j ting van aloude voorrechten 1 vreest en niet meedeelt in de ver- j worvenheden, j Voor een ander deel verwijt zij de vakbeweging juist een tekort aan invloed en macht en dit leidt - I dan tot de oprichting van nieuwe j organisaties die het allemaal wel j eens beter zullen doen. i [n een boekje, dat de naam draagt "Wat mankeert er aan de vakbonden?' merkt de Engels man Eric Wigham op. dat één van de oorzaken van de kwijnende po pulariteit van de vakbeweging is gelegen in het feit, dat de orga nisaties sterk zijn geworden. Zij zijn niet meer de vertegenwoordi gers van de onderliggende partij, van de 'underdog'. De zwakken, de slachtoffers, mogen zich ge woonlijk In de algemene sympa thie verheugen. Maar als die zwakken dan sterk en zelfbewust worden, maakt de sympathie plaats voor vrees. Een andere oorzaak van wrevel is ongetwijfeld de veranderde werkwijze van de bonden. Zij heb ben een belangrijk deel van de in vloed die zij van oudsher hebben nagestreefd, verkregen. Zij spre ken mee op het hoogste niveau, maar hebben daarmee tegelijker tijd verantwoordelijkheden aan vaard, Dat zou voor hen, die in het lied De Internationale zingen: 'Geen recht kan zijn, waar plicht ontbreekt', de natuurlijkste zaak van de wereld moeten zijn. Het blijkt echter, dat iang niet leder een verantwoordelijkheden wil aanvaarden. TAe vjucht uit de verantwoorde- L/ lijkheid leidt in enkele geval len tot de stichting van vereni gingen, die, zich uitsluitend met de belangen van kleine groepen of categorieën bezighouden. Deze categorale organisaties gaan te gen de lijn van de ontwikkeling in. Zij miskennen de sociaal-eco nomische ordening die algemeen door de één schoorvoetend en door de ander van harte wordt aanvaard. Intussen is het een feit. dat de leden van de vakbonden steeds meer moeite hebben met de ingewikkelde problemen die op grote afstand worden behan deld en die voor hun dagelijkse lot toch van zo grote betekenis zijn. En dit schept in de vakbe weging moeilijkheden. Tje vakbeweging is zich daarvan meer bewust dan veel critici wel menen. In de vakcentrales houdt men zich diepgaand bezig met de waagstukken die voort vloeien uit de zich wijzigende plaats en taak van de vakbewe ging. En het congres van de ANMB (kortweg de Metaalbe- driifsbondt heeft aangetoond, dat deze grootste vakorganisatie de moed heeft bij zich zelf onvolko menheden aan te wijzen en nieu we wegen te gaan. Hoe die wegen lopen weet men ook ln de ANMB nog niet precies. Maar men is be reid te zoeken en desnoods fou ten te maken, liever dan te ver starren Voor do noodzakelijke vernieu wing en aanpassing aan verande rende omstandigheden zijn de besluiten van de ANMB van veel meer belang dan de kwaad- of goedwillende kritiek van dc stuur lui aan de wal. Advertentie' I.M. KOUSENFABÏ1EKEN HIN N.V. HAARLEM Het malse maatje van de logger- vloot. kon. dit jaar wel eens schaars worden. Niet meer dan de helft van net aantal loggers, dat vorig jaar nog san de haringvisserij deelnam, zal dit jaar op 21 mei naar zee ver trekken. Het. is in de vissersplaatsen uitermate moeilijk geworden voor de oude loggervlooi bemanningen te vinden. Voor 22 loggers hebben de schip pers in Scheveningen een bemanning aangeworven. Zij schatten het aantal Schevemngense loggers, dat dit jaar aan de haringteelt zal deelnemen, op ongeveer dertig. Vorig jaar waren het er zestig. Uit Katwijk vertiekken 13 loggers naar zee. Vorig jaar nog dertig. Uit Vlaardingen vertrekken acht motorloggers en één stoomlogger naar de haringgronden. Door viootvernieu- wing is dit aantal ongeveer gelykge- bleven. De logger vioot aal dit jaar *1 yt aearfn van de teelt met 75 netten visaen. Vorig jaar warm dS jEogeltikheid om per schip meer haring dan ia '61 Mitte voeren is dus wel aanwezig, In de vissersplaatsen zijn de vtr- waüitmgen voor dit haringseiaoen als den°!* de personSSSSK den echter met hoog gespannen De hartnghandel hoopt dat dete ver! wachten vermindering van de h* door opgeeengeti door fc &e8er-

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1