Opnieuw 15 jaar eis tegen man die zoon en echtgenote doodde liven stichten holding company Rijkspolitiekorpsen ontwricht door te salarissen lage KLEURSP0ELI Niet voorsorteren op tramrails Zeldzame postzegel voo?" 21.000 Italiaan ter beschikking van regering gesteld Nederlandse Textiel-Unie N.V. Zes jaar voor kapitein van rondvaartboot Uitspraak Utrechtse rechtbank Boltini-beren nu in Biijdorp Hulppredikant tekende zelf volmachten THUIS ZELF DO DE MOOISTE M POLY KLEURSHAM Koersval Eens! XERXES-QUIGK N. HET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 MEI 1962 PAGINA 3 Rechtbank mee Emigratie verdrag met Chili Doe het thuis - doe bet zèlfl (Van een onzer verslaggevers) Tegen de 72-jarige ex-kapperspatroon G. A. de G.. die op 24 maart 1961 zyn <3-jarlge vrouw door wurgmg en zijn 41-jarige debiele zoon met ha merslagen om het leven heeft gebracht, en daarna een poging tot zelfmoord heeft gedaan heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank vanmorgen een eis van vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek gehandhaafd Door prof. Kloek van de psychia trische observatiekliniek in Utrecht was alsnog een nieuw psychiatrisch rapport uitgebracht, dat zeer sterk, afweek van dat van zjjn Amsterdam- confrère. dr. F. H. Habe Kotte, die de kapper-in-ruste toerekenbaar had verklaard. Prof. Kloek achtte de man echter in vrij sterke mate verminderd toe rekenbaar en meende zelfs, dat deze hoogstwaarschijnlijk zo gestoord is geweest, dat de afschuwelijke daden hem in het geheel niet kunnen wor den toegerekend. Hij adviseerde ten siolte of schoon dit volgens de officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dcdem niet op zijn terrein lag tot ont slag van rechtsvervolging en langdu rige opneming In een psychiatrische inrichting. Na zoveel tijd is het moeilijk ge- worden, nog de gemoedstoestand vast te stelen, waarin de verdachte heeft gehandeld, maar aangenomen moet worden, dat het verlangen naar zelf moord daarbij centraal heeft ge staan, aldus prof. Kloek. De kapper had na de verkoop van zijn zaak geen raad meer- geweten hoe hij zijn zoon moest verzorgen. De koopwoede van zijn vrouw leverde hem daarbij eveneens grote zorgen op. De gedachte „alle drie weg Is het beste", werd hem ten slotte tot een obsessie. Prof. Kloek, die de afschu welijke daden niet in overeenstem ming kon brengen met verdachtes onderdanig karakter en diens neiging agressie tegen zich zelf te richten. (Van een onzer verslaggevers) Het Haagse Gerechtshof heeft woensdag de 29-jarige Rotterdamse kapitein van een rondvaartboot J. E. H. V. veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens zware mishande ling de dood ten gevolge hebbend. In juni van het vorige jaar ont moette de kapitein in een haven café in Rotterdam de 33-jarige los- werkman Willem van Leeuwen met wie hy enkele biertjes dronk. Daar na besloten de beide mannen het feest aan boord van de rondvaart boot Rijnhaven voort te zetten. Aan boord kregen de mannen ruzie. Ten slotte sloeg de kapitein zijn gast met een ijzeren staaf neer. Het slacht offer overleed aan hersenletsel. ïn eerste instantie veroordeelde de Rotterdamse rechtbank de kapitein tot een gevangenisstraf van vier jam mes terbeschikkingstelling van de re gering wegens zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend. In ho ger beroep had de procureur-gene raal bij het Haagse hof een gevan genisstraf gevorderd van acht jaar met aftrek van voorarrest wegens doodslag. sprak in dit verband van een sterke bewustzijnsvernauwing. De officier meende echter, dat de voormalige kapepr weloverwogen met een tussentijd van zeven uur te werk was gegaan. Als verzachten de omstandigheden zag hij slechts 's mans leeftijd en levensloop. De raadsman, mr. L. J. van Apel doorn, vroeg om ontslag van rechts vervolging. Pleiter zei, van ouders van debiele kinderen brieven te heb ben gekregen, die „aanklachten te gen onze maatschappij" waren, met name „tegen buren en familieleden". Zo schreef een moeder hem: „Als iemand maar eens een week of en kele dagen te hulp schoot, wat zou dat een kracht geven om verder te gaan". De uitspraak werd bepaald op 13 juni. Advertentie I.M. mm van I juni af Rlta Toscani Italiaanse ïinjeres Nina Rossa Zuid-Amerikaanse dansen Ann Kennedy Schotse dansen ■k ianlne /olivet Nadya Oosterse dansen ORKEST: Meteoor Quartet SCHIfDAKSESINGEL 137-139, ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) Voor een bedrag van 21.000, de waarde van een bescheiden flatje, is dinsdagmiddag op een postzegelveiling van de firma Van Dieten in Den Haag. een Hongaarse postzegel, de zoge naamde „ïode merkuur", van de hand gegaan. De zegel is in handen gekomen van de Am sterdamse postzegelhandelaar Sturms. De rode merkuur is een zogenaam de krantezegel, speciaal bestemd voor het frankeren van pakken van 10 kranten. Hij werd zeven maan den na de uitgifte van de eerste Oostenrijkse postzegel, op 1 januari 1851. uitgegeven. Men noemt het de zeldzaamste postzegel van Europa. Er bestaan er op dit moment hoog stens 22 van, waarvan het meren deel van slechte kwaliteit is. De zegel is afkomstig uit de na latenschap van de Amerikaanse ver zamelaar John Lek, die vorig jaar april op 85-jarige leeftijd overleed. De gehele verzameling van John Lek is op 28, 29 en 30 mei door Van Die ten verkocht. Een Roemeense „Mol- dau 81 parale" bracht 5900,— op. De zegel zou meer waard zijn ge weest, ware het niet dat er een klein streepje op de rand staat dat er niet bijhoort. De Weense handelaar Wolff kocht deze zegel. De opbrengst van de gehele col lectie van John Lek wordt geschat op een bedrag van tussen de hon derdvijftig en tweehonderdduizend gulden. Een door de Haarlemse ontwer per Rein Dirksen ontworpen affiche ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Internationale Rode Kruis is door de raad van gouver neurs van het I.R.K. als het beste gekozen van 78 inzendingen uit 19 landen. (Van een onzer versiaggeelsters) De 24-jarige Italiaan Tony M. die verleden jaar zijn 30-jarige vrien din met een stiletto heeft doodge stoken in een kantine te Utrecht, wordt ter beschikking gesteld van de regering. Hij zal tn een psychia trische inrichting worden verpleegd. Met deze uitspraak is de Utrechtse rechtbank meegegaan met het re quisitoir van de officier van Justi tie. die terbeschikkingstelling ge vraagd had, hoewel M. een buiten lander is. Prof. dr. mr. P. A. H. Baan, die een psychiatrisch rapport had uit gebracht, zei dat de, man op het mo ment van de daad in staat van ernstige geestelijke gestoordheid ver- seerae en aat mj op aai moment niet toerekeningsvatbaar was. De officier deed veertien dagen ge leden een beroep op de rechtbank de man, ondanks het feit dat hij geen Nederlander is. ter beschikking van de regering te stellen en hem een psychiatrische behandeling te geven. Nu de grenzen meer en meer ver vagen en de Europese eenwording steeds verder gaat, kunnen wij het begrip bescherming van de maat schappij niet meer beperken tot ons eigen grondgebied," zei mr. Van Dijke aan het slot van zijn requisitoir. De rechtbank te Utrecht'Is mei deze gedachtengang meegegaan. Zij achtte de primair ten laste gelegde moord niet bewezen maar doodslag wel. De man is niet toerekeningsvat baar, doch in het belang van de open bare orde en veiligheid is zijn ver wijdering uit de maatschappij nodig vu hij moet een psychiatrische be handeling hebben, aldus de overwe gingen van het vonnis. Het drama speelde zich verleden jaar af in de kantine van de Demka, waar de Italiaan de- 30-jarige chef fin mevrouw A. G. ten B.—B. dus danig met een stiletto stak. dat zij aan haar verwondingen bezweek. Tussen de buffetjuffrouw en de Icaiiaan had enige tijd een intieme verhouding bestaan, die de vrouw rhter niet wenste voort te zetten. Waar Nederland beroemd om is FOTO: CAS OORTHUIS (Van een onzer verslaggevers) Zeven Nederlandse textielbedrijven zijn het thans eens geworden over de vorm waarin de reeds eerder aangekondigde fusie lussen dit zevental gestalte zal krijgen. De besturen van de hierbij betrokken vennootschappen hebben besloten onder de naam Nederlandse Textiel-Unie N.V. een zgn. holding-company op te richten. Aan deze samenwerking nemen deel de N.V. Katoenspinnerij Bamshoeve, J. F. Scholten en Zonen N.V., N.V. Spinnerij Oosterveld, alle te Enschede,' Kon. Ned. Katoenspinnerij N.V., Hengelo. N.V. Kon. Oidenzaalse Stoom weverij v.h. J. H. Molkenboer jr., Oldenzaal, Kon. Textielfabrieken Jordann- Ter Weeme N.V,, Haaksbergen, en de N.V. Tilbui-g.se Katoenspinnerij te Tiiburg. (Van een onzer verslaggevers) Het berendrama in circus Boltini is althans voor de berin Joy en haar ceel dikkere „echtgenoot" Mike nog goed afgelopen. Het veelbesproken paar huist sinds dinsdagmiddag in D'ergaarde Biijdorp. Het mag daar b..jVen dank zij de directie van Biij dorp en de offervaardigheid van vele dierenvrienden, die in een paar da gen f3000voor een nieuive bere- kooi hebben bijeengebracht. Mike en Joy maakten het reisje van Hilversum naar Rotterdam in twee op een vrachtauto 'geplaatste transporthokken. Ze hielden zich heel rustig: als circusberen waren ze reizen wel gewend. De heer Boltini heeft de beren aan Biijdorp cadeau willen geven, maar de directeur van de Diergaarde, dr. A. c. V. van Bemmei, voelt meer voor een wat zakelijker overeen komst. Hij wil niet profiteren van de moeilijkheden waarin de circusdirec teur is geraakt, al zijn die moeilijk heden niet geheel buiten Boltini's schuld ontstaan. (Van onze scc.-econ. redactie) De voorzitter van de Rijkspolitie- vereniging, de beer L. H. M, \"ot- tct, heeft zich op de in Utrecht ge houden vergadering van deze vereni ging afgevraagd of de veiligheid van de Nederlandse staatsburger wel gewaarborgd wordt bij de ontwrich ting van de politiekorpsen die rich thans bezig is te voltrekken. Het tekort aan rljkspolitieperso- nee! in de provincie schatte de heer j Nottet op 25 percent. Hoewel men de personeelstekorten zoveel mogelijk opvangt door een versnelde motori sering, kan, volgens de heer Nottet, het politietoezicht in de provincie slechts in minimale vorm worden uitgeoefend. Het wordt de hoogste tijd, zei dat de dit Het nieuwe concern heeft ongeveer 25 percent van de spincapaciteit in Nederland in handen. Samen met de andere grote broer in deze bedrijfs tak. Nijverdal-Ten Cate, heeft de Ne derlandse Textiel-Unie de lielft van de binnenlandse spincapaciteit. Verwacht wordt, dat ongeveer twintig percent van de spincapaci teit van de Nederlandse Textiel- Unie dooi' de wevers van het eun- cem afgenomen zal kunnen worden. Dit betekent dus. dat de spinners uit het blok voor ongeveer tachtig percent verkoopspinners zuilen blijven. Het totale perso neelsbestand. dat als gevolg van de kêliikCea^reVen «"ied daadw^r'- *aat steunen met daden, waar door niet alleen aan de salariseisen wordt voldaan, maar waardoor ook de werfkracht voor nieuwe en jong personeel kan worden gestimuleerd. Sprekend over het nog geheime werkclassificatierapport-3oot zei de lieer Nottet, dat er aanwijzingen zijn dat dit rapport duidelijk de grote achterstand van de polities&)ariss<°n zal stellen. De verbittering onder het politie personeel is groot, aldus de heeiaNot- !et, die verder opmerkte, dat velen twijfelen aan de juistheid van het stakingsver'ood, terwijl anderen een stiptheidsactie voorstaan. DEN HAAG- (ANP) De bestaan- zUr,mJfrta^ betrekkingen met Chili zijn vastgelegd in een verdrag, dat deze week in Chili door vertegen woordigers van beide landen is ge tekend. Hoofdzakelijk voor Neder landse emigranten uit de agrarische sector wordt door dit verdrag dat nog door de Staten-Generaal 'moet worden goedgekeurd, de vestiging in Chili vergemakkelijkt. Nederlandse immigranten krijgen in Chili gelijk stelling met de Chilenen voor wat de kredietverlening en de sociale rech ten en verlichtingen betreft Advertentie 1. M. gewoon zelf uw haar wassen uw eigen kleur ■ver fraaien en verdiepen óf een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. tube voor 1 wawgw 1.9S DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad der Nederlanden heeft gistermorgen het cassatie-beroep van de Amster damse rijschoolhouder T. in de zaak, waarin het ging om de vraag of voorsorteren op tramrahs ia toege staan verworpen. De rijschoolhouder had zich laten verbaliseren, toen hy op het Leidse- Slein in Amsterdam op de tramrails ad voorgesorteerd. De rechtbank veroordeelde hem hiervoor tot een geldboete. Het betrof een proefpro ces. De advocaat-generaal had tot ver werping van het beroep geeoaoiu- deeyfl. 'Verwacht wordt, dat binnen vier jaar een aanvraag voor beursnote ring zal worden Ingediend. women, oedraags mjiia oauo pet - sonen. Tot oordelen bevoegde personen in financiële kringen achten het een zeer bijzondere prestatie, dat men er na enige jaren onderhandelen in is geslaagd (enkele gesprekspartners zijn tussen tijds afgevallen) tot deze fusie te komen. Enkele oude familie- vennootschappen zijn geheel in de nieuwe vorm van samenwerking op gegaan. OUDERKERK A. IJSSEL (ANP) By een controle ter gemeentesecre tarie te Ouderkerk aan de IJssel 1* gebleken, dat de hulppredikant A. de 0 K. volmachten heeft ingeleverd die fusie niet ingekrompen behoeft te door hem zelf en niet door de be- trekkenen die per volmacht wilden stemmen, waren getekend. Tot nu toe zijn volgens mededelin gen van ambtenaren ter secretarie, tien van deze volmachten ongeldig verklaard. Het college van B. en IV., waarvan de ene wethouder lid is van de ARP en de andere van de SGP. heeft hiervan geen aangifte bij de politie gedaan. Andere politieke groeperingen zijn van mening, dat het niet de eerste maal is dat op een dergelyke manier met volmachten is omgesprongen, In de gemeente Ouderkerk aan de IJsse) wordt veel gebruik gemaakt van het stemmen bij volmacht Oorzaak hier van is, dat Ouderkerk veel binnen schippers telt die zelden in de ge- meente zijn en weinig belangstelling i hebben voor de stemmingen, j De burgemeester van Ouderkerk I aan de IJssel verklaarde gisteravond desgevraagd, dat het slechts om en kele volmachten gaat. Hij was van mening, dat de zaak nogal wordt overdreven. Er is wellicht eens ge zegd: 'Zet u de naam er maar even onder, ik kan niet zo goed schryven,' zo deelde hy mee. Dit zijn de dagen, waarin men reputaties kan verspelen. Zwa re koersdalingen als de N'ew- Yorkse en andere effectenbeurzen doormaken, wekken uiteraard angstige herinneringen aan de 'zwarte dinsdag* van 1929. die als het begin van de grote economi sche crisis van de dertiger jaren wordt beschouwd. De deskundige, die nu zegt. dat het allemaal wel mee zal vallen, loopt als het werkelijk mis gaat - de kans bij herhaling te wor den geciteerd als een van die domoren, die het onweer zelfs toen het al was losgebarsten nog niet zagen. Wie nu een somber gezicht trekt, loopt Iets minder risico. Als straks zou blijken, dat we alleen met een overdrijvende bui te doen hadden, wordt dit pessimis me gemakkelijker vergeten. Een voorspelling is dan ook bijzonder moeilijk te geven. Maar wel kan worden opgemerkt, dat het verband tussen beurskoer sen en de algemene gang van za ken ln de economie niet zou nauw is als het grote publiek veelal ge neigd is te veronderstellen. De beurs ls niet het funda ment van de economie, noch ook zulk een betrouwbare barometer als men vaak aanneemt. In de laatste jaren is het koers- peil als gevolg van de voortduren de hoogconjunctuur zeer sterk ge stegen. Beleggers kochten niet al leen aandelen om de te verwach ten dividenden, maar vooral ook omdat ze nog verdere koersstij gingen verwachtten en daarvan wilden profiteren. Men rekende niet alleen op winst, maar op winst plus koersstijging. In zo'n situatie kan een terug keer tot meer reële koersen vol gen zonder dat daarvan een on middellijke invloed op het nor male bedrijfsleven uitgaat. Pas als een paniek, een algemeen pessi misme, zou overslaan op het be drijfsleven zelf, ls er werkelijk reden tot ernstige ongerustheid f"Af dit ditmaal zal gebeuren is nog niet te voorspellen. Wei kan men zeggen, dat er onder de oppervlakte van de hoogconjunc tuur zekere depressieve tendenties werkzaam zijn. Maar anderzijds zou de huidige Amerikaanse rege ring minder onvoorbereid en min der machteloos tegenover een neerwaartse spiraalbeweging staan dan het Hoover-regime van 1929. Met andere woorden: de koers daling kan de inleiding zijn tot een zekere economische terugslag maar er Is geen reden een werke lijk ernstige crisis van de soort van de dertiger laren te ver wachten. üen beetje opmerkelijk is intus- -Lj sen, dat men in kringen van de Amsterdamse beurs kan horen, dat de situatie op de beurs hier zoveel gezonder is dan in 1929, dank zij het feit, dat nu geen pro- longatiekredlet (kopen van effec ten op krediet) m°er ls toege staan. Het prolongatieverbod ls ni. In dertijd ingevoerd door minister Lleftinek die daarom bij herha ling is aangevallen. Blijkbaar ziet men in deze spannende dagen de waarde van deze aangevochten maatregel (die in de praktijk ove rigens nogal eens ontdoken wordt) plotseling wel in. En ten slotte onderstreept deze koersdaling opnieuw wat wij al bij herhaling hebben betoogd: dat de kleine spaarder van de aandelen markt weg moet blijven. Grote beleggers kunnen het bij een koersdaling wel even uitzin gen, kunnen een strop dragen. Voor de kleine man betekent een flinke koersdaling de vernietiging van een deel van zijn snaargelden ne Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee, dat er geen sprake van verschil van mening is over de Nieuw-Guinea-politiek tussen prof. De Quay en minister Luns. Dat is erg geruststellend. Vooral omdat de Nederlandse regering naar buiten altijd een eenheid vormt. Het Is wel jammer, dat minis ter Luns tijdens het debat over Nieuw-Guinea verleden week in de Tweede Kamer niet heeft ge antwoord. Want dan was de ver klaring van de RVD overbodig geweest. Vast staat immers, dat prof. De Quay in tweede instantie wat anders over het plan-Bunker heeft gezegd dan hij en minister Luns in eerste instantie hadden verklaard. Vast staat, dat het zo geheten akkoord-RuskLuns als van weinig betekenis van tafel werd geschoven en dat de woord voerder van de KVP, mr. Blaisse, niet werd tegengesproken toen deze zei, dat aan de motie-De Kadt (aanvaard plan-Bunker) geen behoefte meer bestond na het antwoord van prof. De Quay. Maar toen zweeg minister Luns. Uit de verklaring van de RVD moet nu wel worden opgemaakt, dat de tijd. nodig voor de schor sing van de beraadslaging ver leden donderdag, precies vol doende is geweest voor minister Luns om ook in te zien. dat zijn afspraak met minister Rusk in Athene hoegenaamd van geen be tekenis is geweest. Het is verras send hoe snel iemand soms tot herziening van zijn overtuiging komt. Er zijn ministers geweest die na zo'n herziening van In zicht aftraden. Maar dat was vóór het kabinet-De Quay. Advertentie LM HEMELVAARTSDAG 2.30 UUR Kampioenschap van Nederland

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1