ANWB kent Rapport- Vaes heeft normale verspreiding m. Rood licht in raad voor Veilig-Verfceerkandidaat Militair dient tegen de heer v. d. Putten een smaadklacht in prijzen toe Zestienjarig meisje zoek wmmêÈÈM Hoge Autoriteit deelt mee m Goecl idee is f2150 ivaard evan een onzer verslaggevers) In vier maanden 21.120 huizen Onder druk drogist hééft meer..wéét meer! 'JU M i. 4 II Verrassing! HET VRIJE VOLK - VRIJDAG 8 JUNI 1962 PAGINA 8" goedkopei W0_ (Van onze speciale verslaggever Dick Schaap) HOLLANDIA, vrijdag „Het gevechtsgebied komt tot rust, de activiteit van de Indonesische strijdkrachten vermindert". Dit zei schout-bij-nacht Reeser vanmiddag op zijn wekelijkse persconferentie met de Australische en Nederlandse journalis ten in Hollandia. I Militairen op Nw.-Guinea krijgen portvrijstelling Met auto tegen boom - dode bij Ruuiio H6 Minder drukte voor liirarcommissieb BUJDORP euromast: SPI DO (Van een onzer verslaggevers) De lijstaanvoerder van de Partij voor Veilig Verkeer, de heer ■F. Hamers die met 13.200 stemmen in de Amsterdamse ge meenteraad werd gekozen, doch vervolgens niet als lid is ge accepteerd omdat hij niet lang genoeg in Amsterdam woon achtig was, heeft zijn zetel overgedragen aan nummer 2 van zijn lijst, H. van Veen. Beeldje gestolen uit Rijksmuseum Een beeld uit NIenw-GuInea. Benijd door ïijn vriendjes draagt een Papoea-Jongetje trots het ge weer van een van de leden van een Nederlandse patrouille, dia uit de jungle in Hollandia terug keert. Deze patrouille had een vuurgevecht met Indonesische parachutisten achter de rug, DEN HAAG (ANP) De ANWB prijzen bestaande uit een speciale penning en. een bedrag van 1000 gul- I den zijn dit jaar toegekend aan i de journalist Wint Alings jr voor zijn reportage over Italië aan de schrijver Jac. Gazenbeek voor zijn reisboek Uit in Gelderland' en aan de cineast George Sluizer voor zijn film 'De lage Landen. Een extra-prijs, eveneens de spe ciale penning en een bedrag van 1000 gulden, is toegekend aan Philip Bloemendaal, hoofdredacteur van hét Polygoonjournaal, speciaal voor de wijze, waarop hij in het journaal de aandacht vestigt op allerlei folklo ristische gebruiken en typisch Ne derlandse toeristische aantrekkelijk heden. Donderdag 14 Juni zal de waar-ne mend voorzitter van de ANWB. de heer- P. P. Zimmerman, voor de vijf de achtereenvolgende maal de ANWB 'prijzen uitreiken op een bijeenkomst i in Hotel de Wittebrug te Den Haag.1 De ANWB-prljs heeft tot bedoe- j ling waardering tot uiting te bren- 1 gen voor opvallend goede Nederland- i se publicistische prestaties op het I terrein van de letteren, de jour-na- listiek. de film. radio en televisie, die een bijzondere stimulans voor het j toerisme vormen. (Van onze sociaal-economische redactie» De Hoge Autoriteit heeft geantwoord op vragen die drs. Nederhorst als lid van bet Europese Parlement heeft gesteld over de verspreiding van bet rapport van de financiële Commissaris van de KSG prof. Vaes. Advertentie I.M. Grote beugel make-up tas sen, uit de werkelijk goedkope serie van 1.95 met bodem (beurs- model) gevoerd, met ruime ope ning en solide knipsluiting. Ideaal voor a! Uw dagelijkse make-up artikelen en precies passend in de visitetas. Grote, gevoerde make-up tassen, met binnenvak, bodem, soufflé en treksluiting, normale prijs f. 2.25. Reeser: „Activiteit van Er zjjn militaire maatregelen genomen om eventuele nieuwe landingen te voorkomen, maar er bestaan geen aanwijzingen dat Indonesië daartoe opnieuw zal overgaan of tot een openlijke oorlog met Nederland zal be sluiten. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze beugel make-up tassen... en grote ge voerde toilettassen,in meer dan 20 luxe dessins, van imitatie perion, nu door elkaar voor DEN HAAG (ANP) Op korte ter mijn is een regeling te verwachten, waarbij militairen in Nederlands Nieuw-Guinea algehele portvrijdom genieten voor briefwisseling met Ne derland, Voor in Nederland verblijvende be trekkingen zal voorts binnenkort een regeling van kracht worden, waarbij voor briefwisseling met militairen in Nederlands Nieuw-Guinea met bin nenlands tarief kan worden volstaan Ten aanzien van het zenden van pakjes geldt reeds thans de regeling dat geschenkzendingen tot een waar de van 25,— vrij zijn van invoer rechten. Door het ministerie van Binnenlandse Zaken is de gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea' verzocht om een uiterst soepele toe passing van deze regeling. Het forse bedrag van 2150 gulden was de beloning voor een idee van de technisch controleur, opzichter A bij Ge meentebedrijven te Deljt, de heer J. L. van der List. Zijn- in de ideeënbus belande*, sug- gestie bespaart Gemeentebe drijven 25.000 gulden per jaar. Burgemeester D. de Loor reikte de prijs gisteren uit. Het idee van de heer Van der List heeft betrekking op een regeling om de elektrische ka cheltjes in circa 700 transfor matorstations van het elektri- citeitsbedrijf vanuit een cen traal punt tijdens de piekuren korte tijd uit te schakelen. De kacheltjes dienen om vochtafzetting op de transfor matoren te voorkomen. (Van onze soc. econ. redactie) In de eerste vier maanden van dit jaar zijn 21.120 nieuwe woningen ge- reedegkomen tegen 23.754 in de over eenkomstige periode van 1961. Het aantal woningen dat in aanbouw werd genomen bedroeg in deze tijd vakken resp. 25.552 en 34.908. Eind april was het aantal in uit voering zijnde woningen gestegen tot 113.224. RUURLO (ANP) Enkele kilo meters buiten Ruurlo op de Rijksweg naar Groenüo is vanmorgen de 37- jarige veehandelaar J. W. te Strate uit Winterswijk met zijn auto tegen een boom gereden en aan de gevol gen van deze botsing overleden. Het ongeluk is door niemand ge zien. De politie te Lochem veronder stelt dat de maai achter het stuur in slaap is gevallen of dat de auto is gaan slippen. Een invasie noemde de heer Ree ser v.-nuil militair standpunt on mogelijk: de para's hebben geen bruggchoofd gevormd en een bepaal de frontlijn bestaat er niet. Van een even'uele Indonesische claim van een demarcatielijn kan geen sprake zijn. Er zijn sterke aanwijzingen dat het moreel van de para's vrij snel daalt. Zij verkeren in een zeer slechte po sitie. De verspreiding van de para's is moeilijk. Het moet stap voor stap gebeuren. De houding van de bevolking is voor de para's een grote tegenvaller geweest, aldus de commandant van 'de■Strijdkrachten*- óp Nieuw-Guinea, .Volgens, hun doctrine zouden zij met gejuich als bevrijder worden ont vangen.-- r Het tegendeel bleek waar te zijn. De hulp van de bevolking by het opsporen .van de overigens goed ge trainde en goed uitgeruste para's is voorbeeldig. De heer Reeser roemde het op treden van de Papoea-politie en het Papoea-vry willigerskorps. De zeer beperkte verliezen aan Nederlandse kant noemde deschout- bü-nacht tot dit moment een op merkelijk feit twee doden en zes gewonden. De gewonde marinier Jansen is naar Nederland overgebracht. Hij heeft een ernstige beenwond, maar amputatie is niet nodig. Voorts sprak de sohout-by-nacht over de prestaties van de Nederland se strijdkrachten. „Het is prachtig om te zien hoe onze jongens het doen. Zij reageren als Nederlanders na een ramp als een watersnood." Hij hoopte dat men in Nederland begrip voor hun situatie zou heb ben: „In de rimboe wordt veel van hen gevergd. Zt) .vechten voor een eerlijke en rechtvaardige zaak. Laat men thuis achter hen staan en geen onrust onder hen zaaien. Hun brieven moeten niet steeds Informeren wanneer zij nu einde lijk thuiskomen. Zij kunnen overi gens niet genoeg brieven krijgen." „Nederland kan nog veei voor de militairen doen. Ik denk bij voorbeeld aan. het sturen van tramsistorrad'.o's Die kunnen onze jongens in de rim boe gebruiken. Daarnaast nieuwe films. Ook het. uitzenden van -arties ten zou bijzonder op prijs worden ge steld," aldus de schout-bij-nacht. Er wordt gewerkt aan het oprich ten van een veldpost zodat de mili tairen straks hun brieven portvrij kunnen verzenden. Ais doel van de landingenzeg de schout-bij-nacht het voeren van een gUcïri'ilastryd. De para's waren uitge rust met rad'iczend- en ontvangappa raten. De meeste groepen hebben nu echter het contact met hun basis op Ceram verloren. On der de para's bevindt zich volgens ae schout-bij nacht een Indonesische politiecom missaris. (Van een onzer verslaggevers) Het 16-jarig meisje Kormine van der Kreeft uit Hengelo wordt sinds een week vermist. Op Hemelvaarts dag heeft zij omstreeks half acht de ouderlijke woning verlaten en sinds dien ontbreekt ieder spoor. Van Kormine is bekend dat zij een grote voorkeur heeft voor Duitse jongens. Daarom is de kans niet uitgesloten dat zij naar Duitsland is gegaan. Het meisje is geboren, op 10 augus tus 1946. Zij is 1.72 m lang. heeft donkerblond, glad haar dat hoog is opgemaakt. Zij heeft een lang ge laat en een bleke gezichtskleur. Toen zij de ouderlijke woning verliet, droeg zij een korte blauw, imitatie-leren jasje en een lange donkerrode, zo genaamde twist-broek. De commissaris der politie te Hen gelo verzoekt iedereen die inlichtin gen kan verstrekken zich in verbin ding te stellen met het politiebureau kengetal 05400, tel. 3741. De heer Nederhorst had gevraagd, of het juist is. dat aan dit rapport waarin een beoordeling voorkomt van allerlei uitgaven van de verschil lende diensten» een minder ruime verspreiding wordt gegeven^ dan aan andere stukken. „Het zou noch doeltreffend, noch mogelijk zijn." aldus het antwoord van dc Hoge Autoriteit, „alle docu menten die uit de werkzaamheden van de KSG voortvloeien, op dezelf de wyze te verspreiden." Het bedoelde'verslag wordt aan alle journalisten gegeven, die in regelmatige verbinding staan met de dienst van de woordvoerder van de Hoge Autoriteit. Bovendien wordt het ter beschikking gesteld van de voorlichtingsbureaus in de hoofdsteden. De Hoge Autoriteit beschouwt ai deze documenten als openbare stuk ken en verstrekt deze aan iedere be langstellende. die tje wens daartoe te kennen geeft. De Hoge Autoriteit is van mening, dat deze handelwijze niet als restric tief ibeperkend» kan worden bestem peld. Wel heeft de Hoge Autoriteit de journalisten verzocht niet tot pu- blikaties op grond van de versla gen over te gaan voordat de leden van het Europese Parlement er in hun eigen taal kennis van hadden kunnen nemen. (Van onze soc. econ. redactie! De huuradviescommissies hebben in 1S61 veel minder verzoeken ter oe- handeling gekregen dan in 1960, het jaar van de laatste huurverhoging. Zij weiden 67.930 keer geraadpleegd tegen 254.469 keer in 1960. In het afgelopen jaar hebben de commissies 103.463 verzoeken afge daan. Hierbij waren onder meer 22.266 verzoeken van huurders om vervallenverklaring van de huurver hoging in verband met gebreken van de woningen of verwaarloosd onder houd en 31.306 verzoeken van ver huurders om de verhoging te mogen toepassen op woningen beneden dc huurgrenzen. Op 31 december 1961 hadden de commissies .nog 10.977 verzoeken in behandeling. Advertentie I.M. -.Santastisch uitzicht Op stad en'ha*en: f Tfcicfoö;;. *1.25 5 57 Bavehrondvaart Deltawerken iW.illèrnspléin' Telefoon .135400 'Zü wiilen mii kapot maken.' zo zei hij gistermiddag vol gramschap tij dens een spontaan ontstane persconferentie in het joumalistencafé Schei- tema aan de Nicnweziids. Advertentie I.M. Justitie in Amsterdam een klacht ingediend tegen de heer F. H. t an der Putten uit Bussum, die hij beschuldigt van. smaad in geschrifte en aantasting van eer en goede naam. De heer v. d. Putten zou zich vol gens de 53-jarige adjudant daaraan hebben schuldig gemaakt door een dossier betreffende de heer Pieter- sen, waaruit zou blüken dat deze zich in het voormalig Nederlands- Indië heeft schuldig gemaakt aan enkele moorden, rampokpartijen en collaboratie met de vijand, voor openbaarmaking ter beschikking te stellen aan het ANP. Zoals bekend is heeft de heer Van der Putten dit na zyn ontslag bij het Ministerie van Defensie van een on bekend persoon ontvangen dossier vorige week via de Amsterdamse procureur-generaal doen toekomen aan de minister van Defensie. Mr J. T. Hartsuiker, hoofd van het Arrondissementsparket te Am sterdam. verklaarde aan het ANP, dat hy de klacht zal laten onder zoeken. AMSTERDAM (ANP) Uit een open vitrine op de afdeling Beeld houwkunst en Bouwnijverheid 'van het Rijksmuseum te Amsterdam is een eikenhouten beeldje gestolen, voorstellende Christus als leraar in de tempel, sprekende tegen vier staande en drie zittende figuren; De waarde van het beeldje ls ongeveer 1500 gul den. De diefstal ls vermoedelijk giste ren gepleegd. Het kunstvoorwerp is 22,5 cm hoog en 18 cm breed. 'Goed ik woon inderdaad pas sedert 13 februari in een kamertje ooven mijn zaak in verlichtingsartike len aan de Lauriergracht. Alaar wat doet dat ertoe? Als ik maar een partijmannetje was geweest, dan was het wel de doofpot ingegaan. Nu echter heeft burgemeester Van Hal! mij bij zich geroepen en zich op zeer denigrerende wijze uitgelaten over mijn capaciteiten.' 'De algemene strekking van zijn betoog was: 'Ha. ha. Hamers, we heb ben je te pakken!' Maar Hamers laat zich niet zo gemakkelijk pakken. Ik kondig bij deze de oprichting aan van een maatschappij tot bevordering van de partijloze kandidaatstelling. Ik zou tot de heren pavtijrgannetjes willen zeggen: tot ziens in de Tweede Ka mer.' De heer Hamers, een blozende man (he met trots een oorlogsonderschei ding in zijn knoopsgat draagt, laat zijn strijd voor het verkeer 'tn het volste vertrouwen" voorshands over aan H. van Veen. een vrijgezel van veertig, die sedert, kort als vertegen woordiger in dienst Ls getreden bij zijn partijleider en bovendien een zeilenthousiast die in het Amster damse uitgaansleven niet weinig be kendheid geniet als 'Cinquo'. het Ita liaanse woord voor vijf. Wat betreft de politieke activiteiten die deze heer lot nn toe ontwikkelde deze sieren hem nauwelijks. Maar de beer Hamers wuifde ook dat weg. 'Inderdaad," zo zei hij. 'is Van Veen gedwongen een beetje fout geweest in de oorlog, maar dat is lang geleden en wij moeten eens vergeten.' Ook het nieuwe •raadslid zelf, dat even later binnenkwam, tilde niet erg zwaar aan dit verleden. 'Ik ben.' zo zei hy, 'van mei 1943 tot het einde van de oorlog lid geweest van het Le gion Speer dat was ai.'es. Ik moest wel. Ik had een paar oproepen ge kregen. Wu deden opruimingswerk zaamheden in Beriyn. Maar aange zien ik een uniformpje had gedragen, nebben zij mij na de oorlog drie maan den vastgehouden in Harderwijk. Ten slotte heb ik vrijspraak gekregen.' De heer Van Veen. die tol nu toe immer op de V7D stemde, is van pian zyn zetel op 13 februari weer over te dragen aan de heer Hamers, die dan immers wei een jaar in Am- sterdam woont. Het feit dat hij weldra deel zal uitmaken van het hoogste lestuurscollege van de hoofdstad des lands, vermag hem nauwelijks te schokken. 'Ach.' zo zei hy." 'even doen, eveii_doen - dat is alies.' Advertentie LM, Morgenvroeg houden wij prize laatste brandschade verkoop. Een partij dubbele divanbedden met lichte waterschade en een beperkte partij schuimplastic matrassen, die er naast gelegen heeft. Morgen koopt U dubbele divan bedden, die de ruimte vraagt van één bed, maar plaats geeft voor twee! Met versterkte gezondheidsspi raal... normale catalogusprijs 75.- gulden, ondér no. A 2/5, nu voor nog géén vijftig gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dub bele divanbedden, 90 x 190 cm, (het lakwerk iets nat geweest) nu voor Schuim- et ls altijd moeilijk vast te stellen wat er gebeurt zolang onderhandelingen worden voor bereid en gevoerd. Berichten over optimistische en pessimistische verwachtingen doen de ronde- Suggesties worden gedaan, ver-, moedens uitgesproken. Sómmige, van de uitspraken zijn zetten in de schaakpartij die wordt ge speeld. Maar welke? En hoe zijn de verwachtingen van degene die de zet doet? In deze sfeer bevinden wi] ons andermaal met de oesprekingen over de toekomst van Nieuw- Guinea. Degenen die gaarne zou den zien dat de onderhandelingen, op gang komen en het probleem uit de wereld helpen, plegen opti mistisch te zijn. De anderen zijn gereserveerd of somber in hun uitspraken. Als het optimisme een teken is voor het verlangen om van het probleem af te komen, dan is het duidelijk hoe graag.de Verenigde Staten van Amerika van het ge schil tussen Nederland en Indone sië af willen. Uit de manier waarop wij kans zien de aanvalsdaden van Indo nesië le incasseren blijkt, dat langzamerhand het inzicht veld wint. dat Nederland zich geen eindeloos conflict met Indonesië om Nieuw-Guinea kan veroor loven. - Het is meer dan verdrietig te zien. dat tijdens dit proces Nederlandse soldaten moeten, sneuvelen en Papoea's tot uit drukkelijk partij kiezen vóór Ne derland en tegen Indonesië wor den genoopt. Van de zelfverzekerdheid die nog twee maanden geleden heers te. is reeds nu weinig meer over. Bij het besluit tot het zenden van troepen meende de regering nog, dat de versterkingen tot gevolg zouden hebben, dat er niet zou worden gevochten. Het is duide lijk dat ook deze verwachting he laas niet is uitgekomen. De onderhandelingen moeten nu worden gevoerd in een sfeer van grote druk op Nederland. In een sfeer waarin het met para chutisten en leugencaunpagnes langzaam maar zeker aan de Ne derlanders onmogelijk wordt ge maakt hun doel te bereiken- de vreedzame ontwikkeling van Nieuw-Guïnéa tot het moment waarop de bevolking een eigen keus kan doen. Dit doel was alt leen met instemming, of ten minste met afzijdigheid van In donesië te bereiken geweest. TViet zonder verrassing'zal het L Nederlandse publiek de op stellige toon uitgesproken verze kering van dr. Van Rofjen hebben vernomen. De Nederlandse am bassadeur in New York heeft met grote klem bij zijn aankomst tn Nederland verklaard, dat geen tegenstelling tussen hem en mi nister Luns bestaat. Het lijkt niet geheel overbodig op te merken, dat er geen tegen stellingen tussen minister Luns en dr. Van Roy en kunnen be staan. Immers als dr. Van Róijen het wezenlijk met minister Luns oneens was, zou hij zijn functie als onderhandelaar niet goed kunnen vervullen en zou hij zijn taak hebben neergelegd. [Jet is erg genoeg dat er telkens •*-A twijfel rijst of er tussen minis ter Luns en andere ministers van het kabinet wel voldoende eens gezindheid is om van een goed doordacht en vast belèid te kun nen spreken. De manier waarop de formule Luns-Rusk in de Tweede Kamer door de minister president is weggewuifd, is zo'n twijfel wekkende handeling ge weest. Laten wij er van uit blijven gaan. dat de allernaaste mede werkers van de heer Luns hem wel goed begrijpen en dat zij met overtuiging zijn politiek uit voeren. Nog een beperkte hoeveelheid heerlijk zachte schuimplastic matrassen, overtrokken met damast 80 x 190 cm, nu van 3St5Ü~voor ff f TVÏiet minder verrast zal men ge- - weest zijn door de mededelin gen van prins Bernhard na zijn bezoek aan president Kennedy, Wat de Prins zei van zijn bespre king over het Nieuw-Guinea- vraagstuk bleef binnen de gren zen van het regeringsbeleid, voor zover wij dat begrijpen. Al leek zijn wat robuuste for mulering over de aanvaarding van het plan-Bunker als ge- spreksbasls wat meer op de uit spraak van prof. De Quay dan op de behoedzame ruimte houdende formuleringen van minister Luns. ]~)e vraag rijst echter of het ver- standig is in het buitenland de verkeerde indruk te wekken, dat de Prins een politieke ver antwoordelijkheid heeft. En voorts lukt het niet raadzaam, dat de Prins in het openbaar zich waagt aan uitspraken over. zo subtiele politieke kwesties, dat 'er maar weinig hoeft te gebeuren of er ontstaat de indruk dat de Prins het weer anders ziet dan de mi nister van Buitenlandse Zaken. Dat zou te meer bedenkelijk zyn, omdat de regering wel vóór het beleid van het staatshoofd, maar niet voor het beleid van .de Prins aan het parlement verant woording verschuldigd is. De Nederlandse organisten Vereniging (NOV) zal in haar jaar vergadering. die dinsdag 12juni in Arnhem zai worden gehouden, de sociale positie van de kerkorganist bespreken.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1