Actie-comité tegen wilde handel in dieren opgericht Vier jaar voor man die vrouw en zoon doodde rrrJ CHRYSAL 3 Lommer: 'I it is geen huisvestingsbeleid, maar subsidiebeleid' Prins Bernhard geeft in gesprek met Lunshof toe: Aanval op Elseviers Weekblad onjuist 9HSE KVPKamerlid koersen plotseling overleden Theo Koersen: goed en dapper mens Prof. Polak uit kritiek op Ver. Dierenbescherming ZONDER COMMENTAAR Prins biedt Lunshof excuses aan ■=VADERrï>AG VAN GORP Steeds meer krotscholen ÉéB v fL .71 Koos Postema naar VARA-TV Zeven jaar voor doodslag Schippersknecht verdronken Telkens te laat VAUXHALL-VIGTOR '62 Steekpartij in Ambo nn ezen oor cl Congres PCOV: Voasdeiiïig Door W. Wierda lid Tweede Kamer voor de PvdA HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 JUNI 1962 PAGINA-3 Nederland uitverkoren Gebrek aan actie betrouwbaar ,:J?j M'-Mré&i (Van onze kamerverslaggever) De socialistische deskundige op het gebied van ivoningboutu, de heer Bommer, heeft er tijdens het debat over de huurverhoging in de Tiveede Kamer nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat het beleid van deze regering t.a.v. de woningbouw geen huisvestingsbeleid is, maar in wezen een subsidiebeleid. Dat ook de laatst gebouwde duurste woningen nog worden verhoogd is louter een gevolg van het streven om zo gauw mogelijk van de subsidie af te komen. Liberalisatie Niet overtuigd Niet ten onrechte Kostenverhogend PROF, FRED. L. POLAK scherpe aanvallen (Van een onzer verslaggevers) Professor dr. Fred L. Polak heeft In Utrecht gistermiddag op een door hem uitgeschreven persconferentie bekendgemaakt, dat er een 'interland actiecomité' is opgericht tegen de wilde handel in huisdieren. Dit initiatief kwam voort uit de spontane reacties op de lefaamde 'oorvijg', die destijds werd toege diend door mevrouw Polak aan de Duitse ïandelaar Heinz Vieten. De bedoeling is een organisatie op te bouwen, die op korte ter mijn kan streven naar de verwezenlijking van een aantal praktische maatregelen, zoals: sen tijdelijk uitvoerverbod van dieren, voor- 'opig vergunningstelsel voor en registratie 'an de handel, inzet van centrale recherche 'dj opsporing van delicten. Gedacht wordt in dit verband aan een petitionnement over deze wensen. Volgens professor Polak en ztfn echtgenote bestaat er In ons land een hechte gangsterorganisatie met In ternationale vertakkingen de leden van deze bende zouden zich bezighouden met het plegen van diefstal en het roven en helen van dieren op grote schaal; ver volgens het drukken en verhandelen van valse stambomen en betalen mei vaïs geld. 'De minister blijkt dus telkens te last te sött met zijn beslissingen. Ver onderstel, dat hij in september had ge daan, wat hij begin november moest doen; dat de bewindsman begin no vember had aanvaard, waartoe by be gin december gedwongen was; dat hy op 23 april had aangenomen, wat hij eerst op 25 mei meende te kunnen doen (zonder enige winst behaald te hebben). Veronderstel dat alles eens, dan kan men maar één gevolgtrekking ma ken, dat minister Luns steeds achter de feiten is blijven aanlopen en dat hy zichzelf en ons met een niet ver antwoord optimisme heeft getroost. Daarom: Iaat minister Luns zijn conclusie trekken na deze mislukte politiek. Omwille van zichzelf en om wille van ons volk.' Prof. Jos. J. Gielen in Lim burgs Dagblad 5 juni 1962. Deze misdadigere zouden verbin dingen hebben met de iilegale handel in medicamenten (dope?) en preser vatieven. Op de ons verstrekte ïyst staan verder nog: corruptie t.a.v. ambtenaren in functie aan beide zij den vau de grens; sadistische dieren mishandeling en (als enig niet straf baar bedrijf) het verkopen van dieren aan de kosmetische industrie en dergelijke, Ons land zou zijn 'uitverkoren' als centrum voor dit soort praktijken, die ai vyf jaar ongeveer duren Alleen al vla Heinz Vieten verdwenen tweehon derdduizend honden en katten. Professor Polak gebruikte in dit verband ook deze zin: 'Bij ons wor den de razzia's gehouden or de con centratiekampen van de dieren-Eich- mans.' Vervolgens keerde deze inleider zich tegen de officiële instanties: justitie, politie. 'Mijn vrouw kreeg er geen ge hoor, a! moet ik eraan toevoegen dat de verhouding nu nadat heel wat gegevens zjjn overgedragen weer goed is.' Minder prettig werd de houding ge noemd van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Professor Polak betreurde het beleid van de voorzitter, prof. dr. S. Hafstra. Het hoofdbestuur ondernam niets, hoewel vele afdelingsbestuurders smeekten om een 'daad'. Er zijn later protesttelegram- men gestuurd naar de regering. Prof. Polak viel deze papieren activiteit aan 'dat was te passief: er is ook een andere weg en die willen wy gaan.' Ook stelde prof. Polak dat via heel wat asiels vat de officiële vereniging de dieren terecht komen bij figuren als Heinz Vieten. Ais derde punt van kritiek kwam het financiële beleid ter sprake. 'De Nederlandse Vereniging ter bescherming van Dieren beschikt over ruime geldmiddelen. "Waarom worden die niet aangesproken?' Tegenover dit gebrek aan actie, werd de overdonderende hulp gesteld van de dieembeschermers in Duits- Advertentie I M (Van een onzer verslaggevers) De 72-jarige ex-kapperspatroon G. A. de G., die op 24 maart 1961 zowel 4ja 73-jarige vrouw als zyn 41-jarige debiele zoon om het leven bracht, is vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en daarna ter be schikkingstelling van de regering. De officier van Justitie, die gecon cludeerd had dat de kapper welover wogen te werk was gegaan, had een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek geëist. DEN HAAG (ANP) Het secreta riaat van prins Bernhard gaf gis teravond Uaat de volgende verkla ring uit: „Na het onderhoud dat prins Bern hard gisteravond met de heer Lunshof, hoofdredacteur van Else- viers Weekblad, over de strekking van een door deze geschreven ar tikel heeft gehad, is de Prins van mening at de heer Lunshof het desbetreffende artikel in diens blad ten opzichte van hem te goeder trouw heeft geschreven. De Prins heeft een verklaring van de heer Lunshof dat hij noch de Prins noch de Bilderberg-groep in een verkeerd daglicht" heeft willen stel len, als waar aanvaard. De heer Lunshof heeft toegegeven dat hij zich in dit artikel uit gaande van ten dele onjuiste infor maties minder gelukkig heeft uitgedrukt, waardoor een verkeerde indruk bij de Prins is gevestigd, hetgeen door de heer Lunshof bij zonder wordt betreurd. De Prins heeft zijn opmerkingen in getrokken en zjjn verontschuldi gingen aan de heer Lunshof aan geboden." De kapper had zijn vrouw door wurging en zijn zoon niet hamersla gen om het leven gebracht, waarna hij een zelfmoordpoging ondernam. De gedachte, hoe zijn zoon verzorgd moest worden als een van. de oudere overleed zijn vrouw achtte hij tot die verzorging niet in staat was de man ten slotte tot een ohsassie geworden. Beter ware het, meende ht), dat zij dan alle drie maar stier ven. In een tweede, door prof. Kloek van de psychiatrische observatiekli niek in Utrecht uitgebracht psychia trisch rapport dat zeer sterk af week van dat van diiens Amsterdam se confrère, dr. F. H Habekotté werd vermeld dat de kapper -'echts in zeer verminderde maitc ^.eke- mngsvatbaar moest wore geacht, en dat het gevaar voor 'moord vorderde, dat de kapper te, «schik king van de regering werd gesteld. Xtf haar vonnis nield de rechtbank rekening met dit standpunt. iet college kwalificeerde de gruwel'jke daden ven slotte als het voortgezette misdrijf van moord, voortgesproten uit een wilsbesluit. 'i3 UOHTIR 11 „10.- T«Maansttker 16.60 dag in dag iiit Voor de handel: j l. Leefsma N.V. Kerkstraat 25, A'dam Tel. 020—35047—31227 (Van onze radio- en TV-redactie) VARA-radiorcporter Koos Poste ma zal over enkele maanden bij da VARA-televisie gaan werken. Poste ma kwam op 1. mei 1960 als radio verslaggever bij de VARA in dienst. Tot die datum was hij onderwijzer in Rotterdam. Postema zal nu het TV-team. gaan versterken, dat onder leiding van Arie Kleywegt belast is met de ver zorging van de actualiteitenprogram ma's „Achter het nieuws" en, „Es presso". DEN HAAG (ANP) De recht bank in Den Haag heeft vanmorgen de 33-jarige monteur G. A. 1. veroor deeld lot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens doodslag' op de 71-jarige archi be diende J. van der Gugten in diens woning aan de Uileboinmen te Den Haag op de avond van 8 juni van het vorige jaar. Er was die avond ruzie ontstaan tussen beide mannen. De monteur heeft tijdens een gevecht de bejaar de man gewurgd en daarna het li chaam in een kast verborgen, waar het werd ontdekt door een verloofd paar, dat de oude man een bezoek kwam brengen. De moordenaar werd, nadat hfj een dag in Rotterdam had doorgebracht, by zijn terugkeer in de woning gearresteerd. De officier van Justitie had tegen verdachte negen Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. DOETINCHEM (ANP) De zes tienjarige schippersknecht H. J. Touwslager uit Amsterdam is in de Oude IJsel te Doetinchem verdron ken. Gistermiddag heeft d:; politie te Doetinchem zijn stoffelijk over schot na lang dreggen gevonden. Men neemt aan dat de jongeman over boord is gevallen. Advertentie IJH land. Bestuursleden van twee Tier- schutz-organisaties woonden deze persconferentie achter de groene ta fel bij beide heren hadden zitting genomen in het voorlopige 'ïnteriand- comité', waarvan de ledenlijst al in drukwekkend is. Er staan de namen op van geeste lijken en artiesten, dokters en leden van de Tweede Kamer, Natuurlijk ook die van het echtpaar Polak. Pro fessor wordt vermeld als industrieel, zijn vrouw bovenaan de lijst na tuurlijk als letterkundige Uiter aard beschikt het actiecomité ook over een girorekening: 894207, Am sterdamse Bank Enschede, Rubriek 'Huisdieren'. Op het programma van de meuwi organisatie staat ook het verzoek aan de regering om Heinz Vieten de toe gang tot Nederland te ontzeggen als persona non grata. Op langere ter mijn» wordt gedacht aan: strengere regelingen voor controle op asiels er, hondenfokkerijen; verder propagan da voor goedkope preventieve gehoor- tenbeperking bij huisdieren. Is be raad is het plan het actiecomité om te zetten in een Nederlands-Duitse stichting. Advertentie LM. ROTTERDAM: Gaesbeekstraat 98. Ta). 72900 Wijnstraat 84-86, Tel. 134815 DORDRECHT; GeWelozepad 76, Tel. 4344 Hoofdkantoor: Rotterdam, Soerweg 21-25, Tel. 176600 Dealer voor Rotterdam «n en omgeving.,, (Van een onzer verslaggevers» Tijdens een feestje na afloop van een doopdienst in cie Indisch-pro- testantse kerk in het Ambonnezen- woonoord Schattenberg nabij Wes- terbork heeft de 41-jarige H. W. T. in het afgelopen weekend zonder enige aanleiding zijn nedekampbe- woner J. Taenu verschillende malen met een dolk steken in de rug toe gebracht. Het slachtoffer werd hierbij vrij ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis in Assen worden vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. Zowel de dader als zijn slachtof fer verkeerden tijdens de steekpartij onder invloed. Waarschijnlijk heeft T. het leunen op zijn schouder op gevat als een uitdaging; in ieder ge val is hfj daarop in het wilde weg gaan steken. DEN HAAG (ANP) Op de negende algemene vergadering van de I'rot.- Christeiijkc Onderwijzersvereniging in Scheveningen heeft de voorzitter, de beer D. II. Dutmer, gisteren gepleit voor een spoedige sanering van het Nederlandse 'scholenpark'. 'Want.' zo zei hy, 'het aantal Krot- scholen stijgt onrustbarend.' In zijn openingsrede schonk dc heer Dutmer voorts aandacht aan het tekort aan gymnastieklokalen, aan de verlaging van de ieerimgen- schaal. aan het uitblijven van eer» nieuwe pensioenwet, aan de z,i. drin gend noodzakelijke eenheid van spel ling p« aan o.m. de invoering van de vijfdaagse schoolweek. 'Wat gaat er van de vijldaagse schoolweek worden, nu de gemeenten en schoolbesturen op eigen houtje gaan experimenteren';', zo vroeg'de heer Dutmer zich af. De PCOV-voorzitter sprak tevens de wens uit, dat de behandeling van de 'mammoetwet' door de Staten- Generaal tot een goed einde ge bracht zal kunnen worden. 'Een einde,' aldus de heer Dutmer. 'waar van én de minister, én de Staten- Gerteraal en liet christelijk onder wijs za! kunnen zeggen: er is iets groots verricht.' De heer Dutmer herinnerde in dit verband aan de PCOV-bezwaren tegen het wetsontwerp. 'De kronke lende lijn, die door dit wetsontwerp loopt staat ons niet aan,' zo zei hij. Hij achtte daarom waakzaamheid geboden. Op dit punt was de. socialistische woordvoerder het eens met de KVP'er Van Heivoort die met nadruk om ten beleid vroeg, dat in de eerste plaats is gericht op verbetering van het woningpeil. Daarvoor zou de subsidie gebruikt moeten worden. Ook de J?SP£r Jionkhorst-sloot zich bij deze zienswijze - aan. Volgens'hem ligt het huisvestingsbeleid veel ,tc veel in da wijnsector. - Dr. Van Heivoort vroeg - 'de -be windsman. met Idem om een uiteen zetting over de sociale en economi sche omstandigheden in ons land op dit ogenblik, omdat een deel van zijn fractie van mening was, dat een huurverhoging op dit ogenblik onge wenst is. Mr. Van Aartsen weigerde aan dat verzoek te voldoen. Hij voel- tfc er niets voor bij dit debat een uitvoerige discussie te voeren over de economische en sociale aspecten, maar verwees dr. Van Heivoort naar het verslag van het mondeling over leg waarin het regeringsstandpunt is uiteengezet. De liberaal tnr. Schuitemaker kwam nog eens terug op zjjn wens tot liberalisatie. Minister Van Aart sen zou die weg wel op willen, maar onder da gegeven omstandigheden durft hy het nog niet aan. Heeft de grote meerderheid van de Kamer de regering niet gevraagd op dit punt de grootste voorzichtigheid te betrachten? Dit antwoord lokte een volgende vraag van de liberale woordvoerder uit 'of er dan mis schien politieke factoren In het spel waren'. Hetgeen de bewindsman verre van zich wees. Mr. Van Aartsen gaf In zjjn ant woord aan de Kamer toe, dat de kos ten in het bouwbedrijf meer rijn ge stegen dan m andere bedrijfstakken. Maar, zo richtte hy rich tof ie so cialist Bommer, de oorzaak hiervan ligt niet alleen in het organisatori sche vlak. Vooral de aard en de om vang van het gewenste produkt spe len een grote rol. Iedereen wenst immers in een huis te wonen dat aan al zijn wen sen voldoet, iedereen zoekt een ideale woning. Vanzelfsprekend: moet voort durend worden gestreefd naar kos tenbesparing Industrialisering en meer systeembouw zullen verlichting kunnen brengen. De heer Bommer was niet over tuigd van de doeltreffendheid van deze maatregelen. 'Ze raken de kern van de aaak niet,' zei hjj. 'De minis ter blijft ermee manoeuvreren aan de zelfkant van het probleem.' Mr. Van Aartsen kon zich wel voorstellen, dat men zich by de stygende stichtingskosten afvraagt of een huurverhoging wel zin heeft. Er is reeds aangevoerd, dat bijna 70 percent van vorige huur verhogingen verloren is gegaan in de styging van de bouwkosten, zo dat het verschil tussen de even- (Van een onzer verslaggevers) De heer H. A. Lunshof, hoofdredac teur van Elseviers Weekblad, is gister avond door prins Bernhard op paleis Soestdijk ontvangen. Tijdens een onder houd van een uur, dat op verzoek van de Prins plaats had, is gebleken dat de aan val die prins Bernhard op de heer Lunshof had gedaan naar aanleiding van een artikel van 26 mei in Elseviers Weekblad, onjuist is geweest. De Prias heeft tegenover d» heer Lunshof onomwonden toegegeven, dat hy rich heeft ver gist en hem gemachtigd, dit namens hem mee te delen. De heer Lunshof verklaarde dit gister avond in het NTS-journaal. De verklaring luidde: "Ik heb de Prins ervan kunnen overtuigen dat ik er in de verste verte niet aan heb gedacht zyne Koninkiyke Hoog heid in lie', geding ie brengen. Ket is echter be grijpelijk, dat de Prins bij het lezen van deze passage gedacht heeft, dat ..sün leiding van de Bilderberggroep in het geding was. Ook kan ik de verklaring van Zijne Ko ninkiyke Hoogheid dat iï: onwaarheden zou hebben geschreven, wel begrijpen, al is deze ver klaring ook onjuist, Maar Zyne Konmklyke Hoogheid heeft my persoonlijk verklaard en mij ook gemachtigd dit voor de televisie te verklaren, dat zyn aanvan- keiyke Indruk onjuist bleek te zyn. Zijne Koninklijke Hoogheid is groot genoeg van. barakter geweest om iaomwondea toe te ge ven dat hy zich hierbij Heeft vergist en dat hy deze indruk gaarne terugneemt. "Ik van Mijn kant,' aldus de heer Lunshof, •begrijp nu dat de Prins deze verkeerde indruk heeft kunnen krijger. Ik ben verheugd dat wy dit misverstand op de m-est vriendschappelijke wijze uit de weg hebben,"-u»nen ruimen.' Gisteravond iaat heeféde secretaris van prins Bernhard een eommuniijuë uitgegeven, waarin bovenstaande verklaringiwordl bevestigd. wichtsfauren en de kostprijshuren nauwelijks geringer is geworden. De bewindsman is echter van mening, dat het percentage verloren hum: lager ligt, namelijk op 54. per cent, Dat betekent, dat dan toch de helft is gewonnen, Men moet zich vooral niet voorstellen, dat indien de bouwkosten niet verder zouden sty- gen, huurverhoging achterwege zou kunnen blijven. Het verschil tussen de feitelijke huren en de evenwichts- huren is nog steeds 30 percent. Dat verschil zal moeten, worden wegge werkt. De regering heeft zich bereid ver klaard de exclusief hoge huren van woningwetwoningen die de laatste jaren zyn gebouwd, apart te bezien. Als trend is aangenomen de huur van 1961, vermeerderd met ƒ85. Het gaat echter niet aan, deze woningen van verdere huurverhoging uit te sluiten, dai: zou te verstrekkende ge volgen hebben. Mr. Aantjes (ar.) zette het betoog van da bewindsman kracht by door te verklaren, dat in dien de huurders van dergelijke wo ningen geen huurverhoging zou wor den opgelegd, zij meer overcompen satie zouden ontvangen dan regel is. De socialist Bommer stelde hier tegenover. dat deze meerdere com pensatie niet ten onrechte ontvan gen zou worden, omdat deze groep rmuraers immers ai over een aepaai- de periode meer huur hadden be taald dan anderen. Minister Van Aartsen bleef erbij, dat "iiij zich op dit punt niet kan, vastleggen. De regering kan de ge volgen van een eventuele verdere styging van de stichtingskosten niet voor haar rekening nemen. Eert öergeiyke regeling zou de bouwkosten stellig niet verlagen, integendeel, de kans zou bestaan, dat de bouwondernemers op het bijspringen van de regering zou den gaan rekenen. In een uiteenzetting over de com pensatiemaatregelen wees dr. Veld kamp erop, dat over het algemeen sprake zal zyn van overcompensatie. Bovendien wordt het betalen van de hogere huren vergemakkelijkt door de belastingverlaging welke per 1 juli ingaat. De compensatie zal een kostenver hogend effect hebben, waardoor de spanningen op het vlak van de prij zen zullen vergroten, in het overleg van Oud-Wassenaar is overeengeko men, dat de looncompensatte niet in de pryzen zal worden doorberekend. De prijsontwikkeling zal nauwlettend worden gevolgd. De compensatie voor bejaarden achtte de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid redelijk, na-' meiyk gemiddeld 12 percent, 7"eer snel is de fractie van de Partij van de Arbeid in de - Tweede Kamer gekomen tot da verkiezing van een nieuwe voor- ritter. Prof. Vondeling zal in sep tember rnr. Burger opvolgen. Op zijn schouders zal dan de taak komen te rusten aan de grote lijn van de socialistische politiek vorm te geven. Het is goed dat deze fractie zo snel heeft kunnen besluiten. Zij heeft daarmee gehandeld in de geest van mr. Burger. Hij bedoelde immers met zijn zeer tijdige me dedeling niet meer voor een vol gende zittingsperiode van de Ka mer beschikbaar te zijn, de gele genheid te scheppen voor het in werken van zijn opvolger. De fractie heeft de periode van In werken zo ruim mogelijk gemaakt, door reeds nu prof. Vondeling aan te wijzen. Hij kan daardoor In september enigszins voorbereid zijn nieuwe functie aanvaarden. Dat zal hem des te gemakkelij ker vallen door zijn ruime parle mentaire ervaring, gesteund door het gezag dat een geslaagd mi nisterschap pleegt te geven. Toch. zal niemand zich de zwaarte van zijn taak ontveinzen. Het laatste jaar van een parlementaire pe riode kenmerktzich immers meest al door een verscherping van de politieke verhoudingen. Met ver kiezingen In aantocht, Is er een onontkoombare neiging bij de po litieke partijen, het eigen gezicht goed te laten uitkomen en dat gaat soms ten koste van de be reidheid om door geven en ne men tot praktische oplossingen te komen TXe PvdA heeft steeds juristen ais iJ fractievoorzitters gehad. Met prof. Vondeling zal een ingenieur de leiding krijgen. Maar dat bete kent allerminst, dat nu een spe cialist de teugels overneemt. Ze ker, prof. Vondeling is specialist op het terrein van de landbouw. Maar toen de héér Hofstra minis ter werd, volgde hij hem in de Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid op als de woordvoerder bij de belangrijkste financiële debatten en zijn hoog leraarschap is een bevestiging van. zijn deskundigheid en zijn belang stelling op het terrein van de buitenlandse politiek. Aan de nodige kennis en erva ring ontbreekt het de nieuwe fractievoorzitter dus stellig niet. Welk gezag hij zich In en buiten de PvdA ln zijn nieuwe functie verwerft? Dat zal de tijd moeten leren. Behalve zijn kennis van za ken, heeft prof. Vondeling' twee zeer belangrijke gaven: zijn open persoonlijkheid, zijft* 'warme be langstelling voor mensen en din gen, en zijn vermogen om moei lijke vraagstukken glashelder uit te leggen, [Jet ogenblik van commandowls- *-J- seling is onverwacht, met een schok, gekomen. De wisseling zelf is zonder schok volbracht. Zo heeft de gaande kapitein het ge wild. Als prof. Vondeling ln sep tember de leiding verneemt is het schip niet uit zijn koers gelo pen. Dat ls mede te danken aan de voortvarende manier waarop de fractie van de Partij van de Arbeid de nieuwe voorzitter heeft aangewezen en aan de keuze zelf. Die is immers gevallen op een van die leden van de fractie, die ln brede kring bekendheid heeft en vertrouwen geniet. Advertentie I.M. interieurverzorging Goudsesingei 103105 (Van onze parlementsredactie) Geheel onverwacht is gisteren in Den Haag h et bekende Tweede-Kamerlid voor de KVP Th. D. J. M. Koersen overleden. Hij had in de loop van de dag enkele vergaderingen gehad en zat daarna in de bibliotheek van de Kamer te werken, toen hij onwel werd. Zijn socialistische collega dr. J. H. Lamberts, die arts is, vond het nodig dat hij naar een ziekenhuis zou worden overgebracht. Daar is hij kort na aankomst overleden. De heer Koersen dreef in Amsterdam een middelgrote drukkerij, waar in de bezet tingstijd veel illegaal druk werk is vèrvaardigd. Hij be hoorde in die dagen tot de Christofoorgroep, een katho lieke verzetsgroep, die in 1846 voor een deel onderdak vond in de Partij van de Arbeid en voor een ander deel een voor uitstrevende yleugel in de KVP vormde. De beer Koersen was in de Tweede Kamer van deze vleugel een van de voornaamste exponenten. Zo was hij een van de weinige KVF'ers die in dertijd tegen het ontslag van de ge huwde ambtenares stemde. Grote bekendheid verwierf bij als voorzitter van dc parlementaire en quêtecommissie De wyze waarop hij nadat mr. Donker minister was geworden en de heer Schllthuis niet langer hd van de Kamer was leidmg heeft gegeven aan bet histo rische werk. bezorgde hem een hoge koninklijke onderscheiding: Comman deur to de Orde van Oranje-Nassau. Later is hij voorzitter geweest van de commissie militair aankoopbeleid, die o.m. de heimenaffaire heeft uit gezocht. Vrij algemeen zag men in hem de toekomstige opvolger van dr. Kortenhorst als voorzitter van de Tweede Kamer Overigens sprak hij m de Kamer waarin hij sedert 1946 zitting had,. hoofdzakelijk over militaire onder werpen en PBO-vraagstukken. Sinds kort was hij voorzitter van de St. Adelbertvereniging. eer niet-pohtieke organisatie van katholieke intellec tuelen. De heer Koersen is 61 jaar gewor den. Wie een paar uren na net plotselinge en tragi sche overlijden van het hd der Tweede Kamer voor de KVP, onze col lega Theo Koersen, aan zijn persoon terug denkt, ziet een vriendeiyk en hoffeiyk man, die vrien den telde onder de leden van alle fracties. Wie gelegenheid heeft gehad verder en dieper te kijken, weet. dat ach ter dit vriendelijke en hoffelyke uiterlijk ecu onverschrokken, scherp zinnig en volhardend man schuilging. Gever- schrokken in het verzet, scherpzinnig als lid en voorzatter van de Parle- metitaire Enquête Com missie. waarin hij de on vergetelijke Donker op volgde, volhardend in zijn Kamerwerk. Dat tóatsta met soms ook als voorzitter van de Com missie Militair Aankoop beleid. In de wandeling gold hij als een progressief lid der KVP-fractie en het gerucht gaat, dat hij onmiddellijk na de oor log lang heeft geaarzeld by welke party hy zich zou aansluiten, waarna hy ten slotte de KVP heeft gekozen Het parlement heeft in hem een byzonder gewaardeerd lid en een democraat in hart en nieren verloren.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1