en zag ze vallen, twee waren er dood9 NGR gaat zich over plan- Bunker beraden Belgische regering bindt strijd tegen piratenzenders aan N.V. Pluvier ontslaat 23 man in Emmen Prof.Waterbolk naar Zwitserland Goeroe Bahamver kwam nét te laat SS sassssö&sjssas. Petitionnementsactie voorlopig opgeschort 'Weerstand vermindert' Wegenwachter redt man uit brandende auto Zachte lucht in aantocht Ruzie Onderzoek naar rol Hoogovens in DAF-affaire Aanbesteding Commissie voor schrootnota mmmsm mm Thailand boos om uitspraak over tempel 1 oncessie GOEROE ABRAHAM WILLEM BAHAMVER her- innert zich haarscherp wat op de eerste juni op het hete strand van zijn kampong Sisir II voor zijn ogen gebeur de. De zestig mannen, vrouwen en kinderen uit de kampong waren gevlucht voor de komst van de para's. Alléén stond hij aan de oever van de In de 3itsjara-baai uitmondende smalle kali. Plotseling hoorde hij geschreeuw aan de over kant. 'Bapa, help ons! Geef ons een prauw,' riepen drie in camouflage-uniformen gesto ken para's I I y§§v i ■- aësté Met prauw Twee witte kruisen Nu ook verzekering rechtsbijstand voor nie l-KN AC-Ieden (Van onze speciale verslaggever Dick Schaap) SjfSnnS [Sr"™'»'™? 3SE'««?jÏ? Drie klandestiene zenders opgespoord NGR bijeen Humanistisch Thuisfront .««Ég?» ;X;lK mm fflET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 JUNI 1962 [Van onze speciale verslaggever DICK SCHAAP) De goeroe lacht zijn tanden wit als hij vertelt, hoe hij toen de para's aan het lijntje wist te houden. 'Het is nog eb,' riep hij. "Ik ben alleen. Ik kan de prauw niet zelf over de kali du wen. Waar willen jullie heen?' De para's schreeuwden, dat zij i naar Sisir wilden. De goeroe sloeg er 'geen acht op. 'Hebben jullie honger?' vroeg hij. 'Ja,' zeiden de Indonesiërs.' 1 ,'Wacht dan hier. Dan zal ik eten ha- Hen..' «s 'f S&S':'Pig - J*® Bij Kaimana staan twee houten kruisen: de graven van de gesneu velde militairen Faber en Keve- lam. Da goeroe liep terug naar zijn kam pong. Hij had gezien dat in de verte iop de baai een Nederlands marine vaartuig naderde. Een landingsboot. Met een prauw peddelde hij naar de iboot om de commandant te vertellen, dat er para's bij de kali waren. Maar als hij dit vertelt, verdwimt de glimlach van zijn gezicht. Hij haaide de boot niet. Er was al een rubberboot uitgezet, die met een bui tenboordmotor snel naar de kali voer. 'Zij wisten niet, dat er para's wa ren. En ik kreeg geen kans meer om ze bet te vertellen. Ik zag drie man in de rubberboot zitten. De para's za gen dat ook. Ze trokken zich snel terug in de jungle.' TWEE WITTE HOUTEN kruisen staan nu naast elkaar op. het kleine kerkhof van Kaimana. Het ligt twee uren varen van het smalle strand van Sisir II. Er liggen twee verdorde kran sen voor de kruisen met roodwit- blauwe linten. Langs de gebogen stammen van de palmen is de zee zichtbaar. Het is hier stil. Soms hoor je kin deren van Papoea's en Chinezen hardop hun lesjes opzeggen in de school, die vlak voor de ingang van de Ibegraafpiaats staat. Op de dwarsbalken van de kruisen 'staan, de namen soldaat K. J, Faber Jen sergeant W.'KeVelain, hnn leger- nummer, geboortedatum en de dag, 'waarop zij vielen. Dat is het trieste isiot van het verhaal van goeroe Abra ham Willem Bahamver, die de onder wijzer en dominee is van de kampongs Sisir I en II. 'Ik kon ze niet meer waarschuwen. Ik zag de mannen het strand oplopen. Toen hoorde ik de schoten. Ik zag ze vallen. Twee waren dood. De derde was gewond. De para's verdwenen dieper de jungle in. (Van een onzer verslaggevers) Een wegenwacht heeft dinsdag omstreeks het middaguur op de Monsterseweg in Loosduinen een automobilist uit een brandende auto bevrijd. De bestuurder van de auto, de 28-jarige J. P. uit Lis- se, was beklemd geraakt, toen hij met zijn auto tegen een vracht auto was gebotst. De auto was daarna in brand ge vlogen. Het optreden, van de wegen wacht K. L. V. uit Vlaardingen hij bluste eerst de brand met een schuimblusapparaat en bevrijdde daarna de chauffeur heeft P. van de dood gered. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bestuurder van de vracht auto T. .B. uit de Spakenburgstraat, toen hü linksaf sloeg om een inrit in te rijden, de doorgang voor de per sonenauto niet vrij liet. De auto botste met een snelheid van honderdtwintig kilometer tegen de vrachtwagen op. P. is. nadat de wegenwacht hem had bevrijd, naar Het Roode Kruis- ziekenhuis gebracht, waar hij met onbekend letsel1 is opgenomen. De voorzijde van zghr uuto' was totaal vernield, die van de vrachtauto was zwaar beschadigd. Een van de,grootste Britse vak bonden, de nationale bond van al gemeen en gemeenitepersoneel die 800.000 leden telt heeft zich met gro te meerderheid uitgesproken voor toetreding van Engeland tot de EEG mits er waarborgen worden gegeven voor de andere landen van het ge menebest en van de Europese vrij handelsassociatie. (Van een onzer verslaggevers) Ook niet-KNAC-leden kunnen nu de rechtóbUsiandsvcrzekering sluiten die de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club de eigen leden reeds aanbeveelt. De rcclusbijstandsverzekering Is reeds enige jaren in ons iand be kend. maar de KNAC acht het on juist. dat deze verzekering wordt ge boden door een maatschappij die te- ,u\- eti Ah füki-'vc.y..kringen afsluit. De KNAC heeft in Nederland geen maatschappij gevonden, die rechts- biis andtM r. :kerin;:en afsluit zonder op het gebied van* WA-autoverzeke- ringen werkzaam te zijn. De automobielclub geeft daarom zijn morele steun aan een Bel gische maatschappij die alleen rechtzbijar.dsverzekeringen biedt. De Belgische verzekeringsmaat schappij is tegemoetgekomen aan de wensen die de KNAC ten be hoeve van dc Nederlandse weg gebruikers stelde. Men brengt nu een polis waarin niet voor een bepaalde premie een bepaald aantal dekkiogen wordt ge geven. maar waarin de automobilist zoveel mogelijk risico's, die hij on danks zijn autoverzekering toch nog loopt,* van de schouders wordt geno men. Het is voor de automobilist nu mo gelijk een jaarverzekering te sluiten, die hem bij alle contacten met de Justitie ongeacht schuld of on- I schuld en bij het verhalen van schaden, rechtsbijstand garandeert. Militairen beheersen O HOLLANDIA, woensdag. Steeds meer beginnen de militairen het stadsbeeld van Hol- landia te beheersen. Vooral nu er veel zwaar materiaal uit Nederland is ontscheept. Voortdurend rijden er militaire trucks en jeeps over de wegen. Het maakt een beetje sinistere indruk. Het is alsof wij werkelijk aan de vooravond van een militair conflict met Indonesië staan. In de jungle achter Hollandia oefenen de nieuw aangekomen militairen intensief, voordat zij naar de actiegebieden vertrekken. (Van onze Brusselse correspondent) Met een klap heeft de Belgische regering wat haar betreft een eind ge maakt aan het ontstaan of voortbestaan van piratenzenders op zee of in de lucht. Indien een vandaag gepubliceerd wetsontwerp door het parlement komt, zal het aan Belgen verboden worden in welke vorm dan ook mee te werken aan een, omroep van het type radio Veronica. Het zal Belgen eveneens verboden zijn een dergelijke omroep direct of f* mr71 ontn,,r indirect te steunen, hetzij door het geven van reclame-opdrachten, het- Denemarken en Zweden nu ook zij door het verlenen van artistieke Na Denemarken er zweae i os België geldende wet overtreden, zul' len zij vervolgd kunnen worden. De Raad van State, die advies bij het ontwerp heeft gegeven, acht een der gelijke procedure in dit geval gewet tigd. De wet is ook in zijn details bui- wordt gesteld. De Nederlandse regering heeft het tot nu toe niet verder gebracht dan tot 'ernstig nadenken over „juridische gecompliceerdheid". Zeker, men geeft is ook in zijn details bui- coe dat piratenzenders gevaarlijk zijn, tengewoon radicaal. Strafbaar wordt maar is zo moeilijk er wat te- gesteld o.a. het leveren van enige n ^oen. artikel aan het piratenschip, het meewerken aan het onderhoud ervan, Misschien is minister Korthals nu het meewerken aan het onderhoud gmdelijk voldoende door voorbeelden van de zich aan boord bevindende geïnspireerd om op te treden. Waar zendinstallatie, ook indien het be- er drje zyn voorgegaan, moet het trokken schip (of luchtschip) met niet Z(j moeilijk zijn. van Belgische nationaliteit is. Buitengewoon hoge geldboeten kunnen worden opgelegd, namelijk tot een maximum van twee miljoen franken, dat is f 150.000. De hoogte van deze boete motiveert de regering als volgt: de verdienste van een pi ratenzender is zeer hoog. Zelfs in dien men slechts werkt met een ver mogen van enkele kilowatts, bereikt men langs de Belgische of Neder landse kust honderdduizenden luiste raars. Dit maakt de reclamezenders zeer attractief voor de adverteerders en de op te leggen boeten moeten dan ook veel hoger zijn dan de ver diensten die de piratenzender kan maken. De Raad van State acht vervolging in het kader van de nieuwe wet wen selijk, ook indien de overtreding in het buitenland is begaan, omdat het gaat om overtredingen die niet ai- leen de vrede en veiligheid van Bel gië in gevaar brengen, maar ook de internationale rechtsorde. Verboden zal ook zyn eb:e com municatie van de wal af met net schip. Een uitzondering door motieven van menselijkheid wordt gemaakt voor het geval het (lucht)schip in nood verkeert en mensenlevens in gevaar zijn. Opsporingsambtenaren van PTT hebben weer drie clandeetiene ren ders opgespoord. In Ommen werd de zender Rival hi beslag genomrav in Hardenberg Tarzan (ook wel Dako ta, Gloria Duitsland en Kwikzilver) en in Hellendoorn Zwarte Panter of te wei Lange Piet. Tegen de eigenaren en bedieners •van de zenders is proces-verbaal op gemaakt. Het nieuws uit deze gebieden is schaars. Zoals al het nieuws in Nw.- Guinea. Voor het volgen van het we reldgebeuren is de bevolking in Hol landia aangewezen op twee radio- nieuwsuitzendingen per dag door de RONG'en op het minuscule dagblad De Nieuw-Guinea Koerier, dat op weekendformaat wordt gedrukt en slechts vier paginaatjes telt. De RONG moet het doen met de summiere communique's van het gouvernementsvoorlichtingsbureau en met het uit Nederland getelegra feerde beknopte wereldnieuws. Abon nementen op belangrijke nieuws agentschappen bezitten noch de RONG. noch de Nieuw-Guinea Koe rier. Vaak moet men dus maar gis sen wat er in de werld gebeurt, het geen een objectieve beoordeling van politieke oplossingen voor het vraag stuk Nieuw-Guinea op dit omstre den eiland niet bevordert. Het gouvemementsvoorlichtings- bureau heeft vandaag gemeld, dat in alle actiegebieden nog steeds wordt gepatrouilleerd. De bevolking in deze gebieden helpt intensief mee aan de opsporing van dc resterende parachutisten. In Kaimana is de korporaal-ma chinist A. G. Nïekamp bij het lossen van munitie ernstig gewond. Van twee meter hoogte viel een vijftien kilo zware munitickist op zijn hoofd. Hij is onmiddellijk naarBiak ver voerd en daar in hetihospitaal op genomen. - Uit de mededelingen van-het gou- de afgelopen dagen kan men de con clusie trekken, dat er nog ongeveer tweehonderd parachutisten in de jungle van de Vogelkop zwerven. De andere tweehonderd zijn buiten ge vecht gesteld. De Papoea's hebben hierin een groot aandeel gehad. Zij worden voor hun opsporingswerk be loond. Deze beloning varieert van honderd gulden voor elke aange brachte gevangene tot een baal rijst of een varken. Nu blijkens mededelingen van de heer Oe Thant de Nederlandse regering het plan-Bunker 'in prin cipe* heeft aanvaard, hetgeen o.a. de bereidheid tol overdracht van bet bestuur over Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië inhoudt, heeft het partijbestuur van de Partij van de Arbeid besloten de petitionnementsactie op te schor ten. Het partijbestuur behoudt zicb echter bepaaldelijk voor de actie te hervatten, indien de situatie daartoe in de toekomst onver hoopt aanleiding mocht geven. E. Meester, Algemeen secretaris- penningmeester. (Van onze weerkundige medewerker! net ziet ernaar uit. dat het weer morgen wat zachter zal zijn dan van daag. Na de passage, van een front met wal regen en motregen zijn bi) doorbrekende zon dan maximum - temperaturen van 20 tot 23 graden mogelijk. In verhouding tot de vrij grote onweersactiviteit gisteren overdag, meldden cok de Duitse stations van morgen geen grotere etmaal regen sommen dan 6 tot 12 mm. In Duits land. waar het koufront gisteren de bijna tropisih-warme iucht van 27 tot 30 graden verdreef, kwamen wei zeer zware windstoten voor. In ver schillende gebieden schoot de wind uit tot 70 a 90 km per uur, op één station zelfs tot 110 km, dat Is or kaankracht. Een depressie bij Schotland voert koelere lucht naar onze streken, waardoor de temperaturen ongevecr 9 graden zijn gedaald. In Duitsland is het vandaag 8 tot 11 graden kou der. De depressie trekt nu naar de kust van midden-Noorwegen en vult op. Over het Kanaal nadert zachtere oceaanlucht, die ons, na wat regen en motregen, morgen beretkt zal hebben. Wij hopen dat de zon zich ln de loop van donderdag weer zal laten zien. zodat de temperatuur kan oplopen tot waarden tussen 20 en 23 graden. De weerkundigen van Offenbach kondigen voor het tijdvak van 20 tot 25 juni warm weer aan (in Duits land) en tegen het eind van de maand weer een temperatuurinzin- king. LUXEMBURG (DPA). De Ho ge Autoriteit gaat een onderzoek instel len naar de prijsconcessies die Hoog ovens bij de verkoop van carrosserie platen aan de DAF en de Duitse car rosseriebouwers Karmann een toe leveringsbedrijf van de DAF heb ben gedaan. De Hoge Autoriteit wil zien uitge maakt. of hier sprake is van over tredingen van lier discriminatie-ver bod van het EKSG-verdrag of dat hier slechts sprake is van zogenaam de 'aanpassingstransacties' aan of fertes van concurrenten. a Hoogovens blijft volhouden, dat zij de 'bepalingen van het EKSG-ver drag niet heeft overtreden. Van dub bele facturen is geen sprake, meent Hoogovens. De facturen, waarop de bij de Hoge Autoriteit gemelde prij zen zijn vermeld, zijn geen facturen, maar greusdocumenten. De werkelijke factuur, waarop de korting (soms tot 30 pet.) is berekend, is het enige paier, dat factuur ge noemd kan worden, betoogt men »(j Hoogovens. Bij de berekening van de korting heeft Hoogovens, zoals het bedrijf zelf zegt, gebruik gemaakt van het reebt tot prijsaanpassing. Gemeentewerken heeft vanmorgen aanbesteed bestek 684: het verrich ten van grond- en straatwerken voor de gedeeltelijke aanleg van de Maas boulevard tussen/de Oude Haven en de, Hotiingerdljk: Van de tién in schrijvers was laagste de faJM. N. O. Vervat, Rotterdam met333.000, en opvoiger Gebr. Kleinjan, Rotter dam ƒ359.500. (Van onze paxlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gister middag besloten een bijzondere com missie in te stellen voor de bestu dering van de schrootnota van mi nister Beerman. (Van een onzer verslaggevers) TVij hebben in de loop van het jaar het gevoel gekregen dat de ergste weerstand tegen onze doel stellingen vermindert.' Dit schrijven de stichting Humanistisch Thuisfront en de stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront in hun jaarverslag 1961. De stichtingen menen dat de ken tering in de opvattingen van de lei dende personen van verschillende kerkgenootschappen op den duur een vergemakkelijking van het humanis tische werk voor de militairen kan betekenen. De belangstelling voor de' vier humanistische militaire tehuizen blijft zeer groot. De meeste bezoe kers noteerde het tehuis De Woïdberg te Doornspijk, namelijk 82.130. In het tehuis De Leemberg te Nunspeet kwamen 53.900 militairen, m het tehuis te Havelte 35.100 en in het Adlerhuis te Amersfoort, waar het zwaartepunt op de bibliotheek ligt. 5760. Aan de driedaagse bijeenkomsten op het vormingscentrum Het Coorn- herthuis te Driebergen namen 2715 militairen deel: bijna vijfhonderd meer dan het jaar daarvoor. wordt gedacht over uitbreiding van de per soneelsbezetting en van de accommo datie van het Coomtvrrlnns. I In Hollandia richt de belangstel ling zich op de Nieuw-Guinearaad, die maandag bijeenkomt. Van aile kanten komen afgevaardigden naar de hoofdstad van dit land. De gou verneur zal de zitting met een rede openen. Er wortd verwacht, dat tij dens de behandeling van de Afri kaanse reis van een aantal leden het plan-Bunker zal worden aange sneden. Het is niet onmogelijk, dat de raad zijn houding tegenover dit plan in een motie zal vastleggen. Deze motie zal dan als een advies aan de regering in Den Haag worden voor gelegd. Waarschijnlijk zullen de raadsleden zich in meerderheid uit spreken voor een- geamendeerd plan- Bunker, waarin het recht van een uitspraak van de Papoea's over hun toekomst zal worden gegarandeerd. (Van een onzer verslaggevers) Ten gevolge van een rationalisatie van de produktie heeft de N.V. Mo- torenfabriek Pluvier aan 23 van zijn personeelsleden van de fabriek in Emmen ontslag moeten aanzeggen. De fabriek te Emmen werd ver leden jaar geopend. In dit bedrijf worden van de Berini-bromfiets de frames vervaardigd, terwijl de mo toren in Rotterdam worden gemaakt. Vroeger maakte men de brommers geheel in Rotterdam. Bij de opening van de fabriek in Emmen werd een vrij ruim produk- tieschema opgezet. Het blijkt nu, dat dit schema niet volledig is te hand haven. Bovendien dient de kostprijs omlaag te» worden gebracht en men acht het bij Pluvier derhalve ge wenst de bezetting van de fabriek in Emmen te verminderen van on geveer 225 werknemers tot 200. Ook in het bedrijf te Rotterdam zal naar w\j vernemen de pro- duktie seerd. moeten worden gerationali- De 23 personeelsleden, aan wie in Emmen ontslag is aangezegd, zijn al de vorige week op de hoogte gesteld van de besluiten van de directie van Pluvier. Het Gewestelijk Arbeids bureau te Emmen verwacht, dat de ontslagenen wel ander werk zullen kunnen vinden. De maatregelen van Pluvier staan volgens het bedrijf niet in recht streeks verband met de verminde ring van de afzet van bromfietsen in Nederland. Dit jaar zijn tenge volge van het slechte voorjaar in ons land 10 tot 12 percent minder brommers verkocht dan verleden jaar. (Van een onzer verslaggeefsters) Prof. dr. H. T. Waterbolk, direc teur van het biologisch archaelogiscb instituut der rijksuniversiteit te Gro ningen, vertrekt binnenkort met dri medewerkers voor twee maande: naar Zwitserland. Op ultnodigin; van de Zwitserse regering zullen de ze Nederlandse archeologen opgra vingen verrichten in het kanton Thurgau, in de buurt van het meer van Constanz. (Van een onzer verslaggevers Negentig druk pratende •"ranse scholieren stapten ïsteren op Schiphol uit :n UAT-machine uit Parijs, en half uur later stonden al midden in de bloemen 0 de Aalsmeerse veiling, a toen ze 's avonds naar ris terugvlogen, hadden 1 inmiddels Amsterdam muit de gracht bezichtigd 1 ook Madurodaro gezien. Dit bijzondere schoolreis- ie naar Nederland, georga- msee.il door de llnion Ar romaritime de Transport lUATj, is hel begin van een serie vluchten in juni, waarmee in totaal 900 Franse scholieren naar Schiphol worden gebracht. Deze rets wordt hun aan geboden door het gemeente bestuur van de Parijse voor tad Ghatillon-Sousbagneux burgemeester Bailleux van fhatillon maakt de trip mee. Do scholieren evenveel meisje.» ais jim„allen dertien of veertien jaar hebben met goed gevolg het examen voor het 'certSficat d'éti'' *s' afgelegd, waarmee hui imaire schooltijd is afg- en. De komende dagen arri veren er ook scholieren uit St. Ouen en l'Hay-les-Roses, eveneens voorsteden van Parijs. Enkele van de groe pen 7aillen Marken en Vo- lendam bezoeken. DM iatwwetMaeU ém- i-uie is vcor SclUphol iets nieuws. De scholieren worden vervoerd met DC-6b's. De VAT. die dii reisobject met chartervluchten uit voert. ging oniangs een fu sie aan met de TAI (Trans ports Aéreens Interconti nentaux). Deze nieuwe combinatie gaat op de ranglijst va: lATA-maatschappijen ong' veer d» 21»te plaats inrv men. Zij beschikt ond» meer over vijf DC-ï's f.Tet woedend weglopen van dr. II Mansholt uit een verguderiDg van de Raad van Ministers van de EEG is niet het eerste blijk van moeilijkheden bij de vaststelling van ^Europese' begrotingen. Er zijn eigenlijk voortdurend strub belingen. Nog in december leid den deze ertoe, dat het Europese Parlement demonstratief weiger de de begrotingen van Europese Economische Gemeenschap en Euratom goed te keuren. Volgens het parlement hadden de minis ters te ruw geschrapt in de door de Europese commissies opgestel de ontwerpen. De ministers waren in antwoord op deze demonstraties ontactisch genoeg om de begroting niet eens meer een minuut van discussie waardig te keuren. Zij maakten zonder meer gebruik van hun recht om de begrotingen definitief vast te stellen. TJet is ook eigenlijk een onmo- J-1 gelijke situatie. De commissies stellen de begroting voor. maar de financiële consequenties ervan komen niet voor hun rekening. Betalen moeten de regeringen van de zes EEG-landen. En deze zijn al gauw geneigd de gevraag de bedragen te hoog te vinden. Z\' gaan schrappen zonder dat ze van het werk dat gedaan moet worden, werkelijk goed op de hoogte zijn en zonder dat ze ook werkelijk verantwoordelijk zijn voor dat werk. Het schrappen ge beurt daardoor veelal met het domme potlood en dat maakt de Europese commissies weer boos. Het gevolg is. dat men vaak tot over pietluttigheden ruzie maakt. Waar nog een beetje bijkomt, dat de nationale regeringen de Euro pese commissies maar al te vaak zien als hun tegenspelers, die- liefst een beetje klein gehouden moeten worden. Fjitmaal was het aantal ambte- LJ naren op de landbouwafdeting aanleiding tot de twist. Dr. Mansholt meent, dat hij een aan zienlijke uitbreiding van het aan tal ambtenaren beslist nodig heeft om de Europese landbouwpolitiek te kunnen uitvoeren. Voor een buitenstaander ls het uiteraard onmogelijk te beoordelen, wie nu precies gelijk heeft. Maar met de ervaringen van de schroot-affaire vers in het geheugen (ook tn de landbouw moet met heffingen en fondsen worden gewerkt!) lijkt het ons toe. dat men de gevaren van te kleine ambtenarenkorpsen vooral niet moet onderschatten. Deze de sfeer vertroebelende "uzies zullen echter pas definitief de wereld uit zijn. als de Europese organen* evenals de Hoge Autori teit) zelf eigen Inkomstenbronnem zullen hebben en niet bij de rege ringen de hand op moeten hou den. Maar dat zal. moet men vrezen, nog wel even duren. Liet spel gaat voort, met woor den in Den Haag. met grim mige ernst in Nieuw-Guinea. Minister Luns deed weer een concessie, ogenschijnlijk klein en, zoals gewoonlijk, naar de laatste Indonesische verklaringen te oor delen, op zijn gunstigst tien se conden voor twaalf. Op 24 mei. tijdens het Nieuw- Guinea-debat in de Tweede Ka mer, zei de minister-president in serste aanleg, dat het plan-Bun ter op de agenda mocht voor be sprekingen met Indonesië. Nog ln hetzelfde debat, maar in een later stadium, verklaarde de minister president tot grote woede van minister Luns, dat het plan-Bun ker als basis voor onderhandelin gen door de regering aanvaard was. Gisteren, nog maar enkele weken na de gedachtenwisseling in het parlement, blijkt het plan in principe aanvaard, riepartementale woordvoerders geven zich moeite duidelijk te maken, dat er tussen al die for muleringen geen verschil zit. Ver geefse moeite, deze poging een trits van concessies te verdoeze len, omdat het schoorvoetend, tegenstribbelend glijden naar de harde realiteit van al maanden her in dit woordenspel niet te verhullen valt. Het zal nauwelijks nog merkbaar zijn als per slot van rekening de motie-De Kadt van 24 mei leidraad wordt voor het beleid: de Nederlandse regering aanvaarde onverwijld het plan- Bunker. Geen wonder, dat de Partij van de Arbeid op dit punt van de ontwikkeling het besluit nam de petitionnementsactie op te schorten. Wanneer het de Ne derlandse regering nu ernst is met de aanvaarding in principe van het plan-Bunker, is het voor naamste doel van de actie be reikt. Alleen, er is kostbare tijd ver loren. tijd die zijn tol vroeg en, mogelijk, nog vragen zal. BANGKOK (AP, Reuter) Thai land heeft, naar aangenomen wordt, uit misnoegen over de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof m Den Haag over de aan Kambodja toegewezen tempel, zijn afvaardiging op d? Geneefse conferentie over Laos en zijn vertegenwoordiger in de raad van afgevaardigden van de ZOAVO, tijdelijk teruggetrokken. De Thaüamdse minister van Bin nenlandse Zaken had al eerder ver klaard dat Thailand 'zijn grondgebied tot ce laatste druppel bloed zal ver dedigen'. De tempel is op het ogen blik in handen van Thailand. Volgens Tbaüandse kringen heeft Kambodja in de buurt van de tem pel een militair hoofdkwartier in gericht.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1