DAF overweegt aanklacht tegen mr. Maris of tegen emeen ering moet personeel Euratom huis bezorgen Eis: anderhalf jaar tegen man die vrouw met bijl te lijf ging bij Beek 'auto-aanslag op SER-advies loonpolitiek niet klaar ZEISS IKON US m CONTAREX Weinig commentaar 'wmmm 'Psyhciatrisch rapport onvoldoende'' Dissonant Structuur Waardevast HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 JUNI 1962 Ptii Excuses cje vërzë.kerings- maatschappij i haar winst besteedt voor sociale en culturele doeleinden DE CENTRALE Maatregelen Vastgeklemd Achtervolging' 'Psychopatisch' Boedel aan stukken Ag, Alg (Van een onzer verslaggevers) 'Ik heb miJ er bijzonder over opgewonden dat na de ernstige (Van onze parlementsredaetie) verdachtmakende publikaties een week verloren moest gaan De SER is vrijdag niet klaar- de:?e toch zo eenvoudige zaak kon worden recht gezet. Aan onze zaak is enorme schade toegebracht doordat deze verden kingen een week zijn blijven bestaan.' Dit verklaarde dr. H. J. van Doome, voorzitter van de raad van bestuur van de DAF, gistermiddag op een in Scheveningen gehouden persconferentie. Het Eindhovens automobielbedrijf overweegt het indienen van een aanklacht, hetzij tegen de officier van Justitie in Den Haag, mr. Maris, hetzij tegen het Algemeen Dagblad, dat volgens de heer Van Doome nog steeds volhoudt zijn informaties over knoeierijen van de DAF en de DEMKA te hebben ingewonnen bij mr. Maris.. gekomen met het advies aan de regering over de in de toe komst te voeren loonpolitiek. "Vrijdag 6 juli zal er opnieuw in een besloten vergadering over worden ge praat en het ziet ernaar uit, dat er dan weer een hele dag nodig zal zijn. Op de agenda voor die dag stond namelijk al het davies over een algemene spaarregeling. Elke in de raad vertegenwoordigde groepering heeft gisteren haar stand punt uiteengezet. Er wordt uiteraard geprobeerd tot een eenstemmig ad vies te komen, maar het is zeer de vraag of dat zal lukken. Advertentie IM. camera van klasse vanaf f 1.439.. Tegen de door DAF ontslagen em ployé, die fotokopieën van de 'be zwarende stukken' in de openbaarheid heeft gebracht, heeft DAF al een aanklacht ingediend b(j de officier van Justitie in Den Bosch. 'Hoe is het mogelijk,' zo vroeg de heer Van Doome zich af, 'dat op grond van door een ontslagen em ployé misbruikte stukken, die overi gens niets bezwarends inhouden, -en dergelijke lastercampagne kan woi den ontketend?' Hij wees op de verklaring van het hoofd van het parket in Den Haag, volgens welke er .geen enkele aanlei ding is of is geweest tot het instellen van een opsporingsonderzoek bij DAF en Demka. 'Waarom heeft mr. Maris dan aan het ANP meegedeeld, dat de publikatie in het Algemeen Dagblad "voorbarig" was. hetgeen de schijn wekte dat er toch een onderzoek aan de gang was? Mr. Maris is op zijn minst onvoorzichtig geweest,' meende de heer Van Doorne. 'en heeft ook weinig verantwoordelijkheidsgevoel getoond, door juist met vakantie te gaan, toen wij in moeilijkheden zaten.' De fotokopieën van de 'dubbele facturen' waar het hier om ging vijf stuks betreffen geen (Van onze Brusselse correspondent)- Het is de Nederlandse regering, die voor de huisvesting zal moeten zorgen van het Europese personeel In het atoomcen trum te Petten.. Dat staat in het contract dat de Nederlandse regering met *de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie heeifcogesloten. Dit deelde gisteren in Brussel mr. Sassen mee, lid van de uitvoerende commissie van Euratom. H(j nam daarmee een mogelijk misverstand weg dat nog zou kunnen bestaan bij enkele Noordhollandse gemeentebe sturen. Indien men in de gemeente'Zijpe, waar Petten;pander valt, teleurgesteld is,' dat minder/, personeel zich aldaar ,zal gaan vestigen dan men had ge hoopt, ligt de verantwoording daar voor njet bij, Euratom. Men hecht .er nochtans in Brussel aan, enkele din gen recht te zetten, ook al om teleur stellingen in de toekomst te voor komen. In elk geval zullen er in de ge meente Zijpe 40 tot 50 Euratom- gezinnen moeten wonen, namelijk dat personeel dat direct met de exploit tatie van de reactors is verbonden. Het.personeel dat wegens zijn dienst verband niet dicht bij het centrum hoeft te wonen, is echter volledig vrij in zijn vestiging, althans wat Eura tom betreft. In Brussel zou men het overigens weinig gelukkig achten, wanneer alle 300 tot 400 gezinnen die in Petten zullen werken, in deze kleine ge meente ondergebracht zouden moeten worden. Logischer acht men het, dat een aantal gemeenten in de omtrek men denkt aan Alkmaar, Schoorl, Bergen gezamenlijk de invasie op vangt. Pas indien men weet, waar de grootste concentratie komt, zal men kunnen bepalen, waar het best de Europese school gesticht moet worden. Ook in Italië, zo onderstrepen de Euratom-deskUDuigen. staat de. school niet- bij het centrum. De al- standen in Nederland zijnr voor Europese begrippen zo klein, dat men verschillende kanten uit kan. Burgemeester mr. Breebaart van Zijpe, de gemeente waartoe Petten behoort, had weinig commentaar op dit nieuws. Er bestaat nog in het geheel geen zekerheid over de huis vesting van de 300 a 400 gezinnen van de werkers bij Euratom. Dat er 40 45 van degenen die dicht bij het reactorcentrum zullen moeten wonen, in Petten komen, is nog niet geregeld, zei hij. Er zal nog wel degelijk over moeten worden onderhandeld.Wat daarbij precies de verlangens van de 'ge meente zullen zijn, kon de heer Bree baart ons nog niet medelen. Dat de Europese school zal '-omer. bij de grootste vestiging van Euraicm- mensen, achtte hij wel redelijk, maar ook daarvan staat de plaats nog nie> vast. De heer Breebaart vond dit al lemaal nog maar zeeg voorbarig. facturen maar alleen offertes en bestellingen en een brief van DAF aan Demka over het con tract dat op basis van de laatste offerte werd afgesloten. Nadat de kopieën drie weken gele- j den aan de heer Worms waren aan geboden en ze ten slotte door de officier, van Justitie in Den Bosch waren onderzocht, stelde deze vast, dat daaruit geen enkel strafbaar feit voor de DAF viel te constateren. Hij stuurde de. stukken echter naar mr. Maris, die erover een bespreking had met de heei' A. W. Burgert, di recteur van het accountantskantoor van de EGKS. Hierop volgde volgens dr. v. Doorne het onderhoud met de redacteur van het Algemeen Dagblad en de publi katie in dat blad. Mr. Van Doome: 'Ik heb me opgewonden' Op woensdag 20 juni heeft het hoofd van het parket in Den Haag, mr, Th. Semefjns de -Vries van Does- burgh. tijdens een onderhoud met dr. Van Doome de excuses van het par ket aangeboden en de gang van zaken betreurd. In een voorafgaand telegram stelde hij, volgens de heer Van Doorne, dat deze gang van zaken betreffende de publikatie over verduisterde DAF- Demka-documenten 'hoogst ongebrui kelijk moet worden geacht'. Na verdere telegramwisseling, o.a-. ook met de minister, is daarna dan de mededeling van het hoofd van het arrondissementsparket verschenen volgens welke er geen onderzoek komt en ook niet is geweest. 'Misschien.' zo verklaarde dr. Van Doorne, 'is de verwarring te wijten aan het feit, dat de Hoogovens, die ons wél dergelijke chassisbalken en carrosserieplaten leveren, via een fa briek in Duitsland, weike ze voor ons en anderen bewerkt, op onze facturen een lagere prijs berekent dan op de grensdocumenten voorkomt. Het verschil is maximaal tien percent. Dat is zo gebeurd, omdat wfj voor deliger aanbiedingen uit Oostenrijk kregen en de Hoogovens bereid waren diezeifde prijs te vragen, op voor waarde, dat de Duitse afnemer er onkundig van zou blijven. Dat is ech ter een normale economische af spraak en de EGKS gaat ermee ak koord,' aldus de heer Van Doorne. 'Maar de Hoogovens zijn nu door het geval in enorms moeilijkheden geko men.' (.Van een onzer verslaggevers) 'Ik meen dat er niet voldoende bewijs is om te concluderen dat deze man zijn vrouw opzettelijk van het leven heeft willen beroven of haar plotseling heeft willen doodslaan; wel acht ik bewezen, dat hij haar zwaar lichamelijk letsel heeft willen toebrengen,' zo concludeerde de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank gistermiddag in zijn requisitoir tegen de 55-jarige portier H. C. Deze had zijn vrouw met wie hij meer dan 25 jaar getrouwd was ge weest doch die hem een jaar geleden na vele echtelijke ruzies verlaten had op 19 februari in de-omgeving van het Beukenplein met een bijl op het hoofd en arm geslagen en haar daar na nog bij de keel gegrepen. Daden, waarvoor de officier nadat hij te kennen had gegeven zich van het psychiatrisch rapport te distantiëren Advertentie IM Arbeiders-Verzekeringsbank' (Van een onzer verslaggevers) Douanier Spin uit Beek bij Nijmegen was de enige n iet-aan wezige tijdens de reconstructie gistermiddag van (vermoede lijk) een misdrijf waarvan hij het slachtoffer is geworden. Op zaterdagmiddag 14 april werd deze ambtenaar enkele honder den meters meegesleurd door de snelle wagen van twee jonge lui, die zo bleek later bang waren geweest dat hun smok kelwaar zou worden ontdekt: drie dozen bukspatronen. Hebben de verdachten hun belager al rijdende losgerukt en tegen het wegdek gesmakt, of heeft hij zelf losgelaten? Daarom draaide gistermiddag de reconstructie bij de grensovergang- van Beek. De vraag was van groot belang in verband met de tenlastelegging. Volgens de officier van Justitie, mr. A. J. J. Pfeil, kan worden gesproken van poging tot doodslag. ven dat hij langs de rug van zijn vriend naar de armen van de doua neman heeft gegrepen. Mr. II. J. Heijningen uit Zallbommel treedt voor deze verdachte op. (Vervolg van pagina 1) Van de vijf opgenomen patiënten staat er thans volgens de GG en GD-directeur vast, dat zij lijden aan febris thyphoidea. Deze zieken werden op 12 en 13 juni in de quarantaine-afde ling van het WG opgenomen. Voorts werden op 20 juni en op 22 juni in totaal nog eens drie patiënten opgenomen. Bij twee van hen is het waarschijnlijk, dat zij aan tyfus lijden. De derde wordt ervan verdacht. Er zijn. onder de zieken geen kin deren. De jongste is achttien jaar. Bij geen van hen is een andere mogelijke besmettingsbron gevonden dan het hoofdstedelijke drinkwater. Zij waren bij voorbeeld niet naar zui delijke landen met vakantie geweest. De zieken zijn afkomstig uit een hl Kiel wordt nog bitter besproken dat een duilcbootkaptein heeft ontbroken op het feest van de vloot, daar hij zelf (zónder boot) in de oorlog tvas ondergedoken. buurt In de omgeving van de riool waterzuiveringsinstallatie. Zij wonen in de Marco Polostraat, de Ortelius- straat en de Robert Scoitstraat. Zjj zijn allen ziek 'geworden, nadat het rioolwater zich met het drink- watér had vermengd. Daar tyfus een incubatietijd heeft van tien dagen, hebben zij de- eerste verschijnselen par begin juni gemerkt. De directeur van de GG en GD is niet pessimistisch over de toestand van de zieken. 'Tyfus is tegenwoor dig zeer redelijk te behandelen," zo zei hij. De laatste jaren is het Amsterdam se tyfuscijfer vrijwel altijd beneden de tien gevallen. Tot zich de drink- watervergissing voordeed, waren het er dit jaar drie. Ter vergelijking: in het jaar 1945 werden er 743 gecon stateerd. B. en W. van Amsterdam, voor welk college de wethouder voor de Volks gezondheid mr. R. van den Bergh sprak, leggen er de nadruk op, dat het water thans absoluut gevaarloos is. 'We hebben 60.000 m3 water ge bruikt om te spuien.' Er zijn inmiddels maatregelen ge nomen om een dergelijke gebeurtenis te voorkomen. Voor het slachtoffer zelf-maakt dit weinig uit. Douanier Spin sloeg die zaterdagmiddag ruggelings tegen het wegdek. Hij liep daarbij een levens gevaarlijke schedelbasisfractuur op en herinnert zich sindsdien van het gebeurde niets meer. Men heeft hem in de waan gelaten dat hü is aange reden. Het is destijds nog een dubbeltje op z'n kant geweest of de politie had de daders nooit gevonden. Het on derzoek was al vrij spoedig doodge lopen. Dank zij een tip van de opper wachtmeester Grevengoed u;s Maas- driel kon de auto worden opgespoord. Bij de rijkspolitie wordt dit terecht 'de beurt van het jaar' genoemd. Aanvankelijk had men gezocht naar een lichtblauwe Volvo. T, ia ge tuigenverklaringen was do recherche tot de veronderstelling gekomen dat het dit merk wel moest zijn geweest. Maar de getuigen hadden zich alle maal vergist het misdrijf bleek te zijn gepleegd met een lichtblauwe MG. Deze wagen was het eigendom van een aannemerszoon, de twintigjarige G. V. uit Maasdriel. Hij werd gear resteerd samen met zijn vriend, de 24-jarige vrachtwagenchauffeur H. K. Beiden werden gisteren opnieuw in de lichtblauwe MG gezet, die toen dwars op ae weg stond bij de plek waar de douaneambtenaar was gevonden. De vader van G. V. keek uit de verte toe. Een jongere broer van deze verdachte filmde intussen het hele tafereel. Douanier Spin viel die zaterdag middag op straat nadat hij de af stand zorgvuldig nagemeten 411 meter was meegesleurd: een onge lofelijke afstand. De MG heeft geen treeplank. Het slachtoffer had zich al die tijd alleen met zijn armen vastgeklemd aan hc portier, waarin het raam was neer- gedraaid. Zijn voeten sleepten ov<- het asfalt: de zolen waren er dan ook finaal afgesleten. Adjudant Groenhof van de Nij meegse recherche heeft het onder- mek geleid. Hij speelde gistermid dag bij de reconstructie voor slacht offer. Languit lag deze rechercheur ge ruime tijd op de weg (nadat eerst zorgvuldig een regenjas was uitge spreid) en in diverse houdingen han gend aan de wagen werd hij vervol gens gefotografeerd. Later moesten de beide verdach ten hun bewegingen van die middag zo nauwkeurig mogelijk herhalen. De verdedigers stelden daarbij alle mogelijke vragen. Mr. P. P. Lap uit Bergen op Zoom is de raadsman van de aannemerszoon V. Hij pro beerde gistermiddag aan te tonen dat deze onmogelijk "dr douanier heeft kunnen losrukken. V. heeft dat dan ook steeds ontkend. K. zou inmiddels hebben toegege- De reconstructie was 's morgens begonnen met het herhalen van de rit zelf. compleet met de getuigen. Een lichtblauwe Simca stond die za terdagmiddag dichtbij de grens ge parkeerd. De bestuurder daarvan zette onmiddellijk na het gebeurde een achtervolging in. Hij deed dat gisteren weer. Achter deze wagen aan sprintte een groene Opel Caravan. Aan het stuur de smid G. Hagemann. Deze woont aan de grens hü had alles zien gebeuren. Samen met de mare chaussee Smith en d manier Peper ging ook hij achter de wegracende verdachten aan. .Vervolgens kwam een lichtblauwe Opel Kapitan uit Kleef. Daarin za ten twee echtparen. Deze vertelden dat zjj hadden gezien hoé beide ver dachten op de armen van de doua nier beukten tot hij losliet. Gistermiddag werd vooral deze verklaring nauwkeurig onderzocht. Er rees enige twijfel in verband ook met de vrij grote afstand waarop die waarneming toen Is gedaan. Enkelé uren lang werd over dit soort details van gedachten gewis seld. Intussen werd het grensverkeer zoveel mo.cjiijk vit een kleine om weg doorgelaten. Een overzicht van de plaats van reconstructie. een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden eiste. Een jaar lang had de man zijn vrouw bijna dagelijks brieven ge stuurd, waarin verwijten en smeekbe den om terug te komen, elkaar af wisselden. De vrouw %wilde ze echter al niet meer lezen. Toen een niet geheelvolwaardige kennis hem had verteld dat zijn vrouw van plan was naar hem terug te gaan, besloot hij haar op te zoe ken om erover te praten. Toch nam hij een bijl mee. 'En dat past.' zo meende officier, 'bij zijn hele hou ding. Ook in zijn brieven streden lief de en haat om voorrang.' 'Toen ze weigerde, werd het me rood voor de ogen.' zo zei de portier, die betoogde zich van het gebeurde weinig meer tc herinneren. Nadat de vrouw aan de eerste aanslag was ont komen, was ze op het Beukenplein een trapportaal ingevlucht. Daai zou de man haar nog b.j de keel hebben gegrepen, waarna hij ten slotte werd overmeesterd. In het rapport van een Eindhoven- se psychiater werd geconcludeerd dat de man 'ais psychopaat moet worden beschouwd' en verminderd toereken baar geacht moet worden. 'Maar ik voel me met dit rapport niet tevree. Ik vraag me af of het wel ver genoeg gaat en de toestand niet veel ernsti ger is, dan uit dit rapport blijkt," zo mei'kte de officier op. 'Ik vraag me zelfs af of de man niet veel diehtcr bij een krankzinni genverklaring staat.' Hij zit nu in het gevangenisziekenhuis in Vught, niet omdat hij zo ziek zou zijn, maar omdat "hij in hongerstaking is ge gaan. Ik ben wel geen psychiater, maar mijn diagnose is, dat de voor uitzichten uiterst somber zijn.' De officier achtte het ten slotte het beste, dat deze hele kwestie nog eens m het kader van een voorlopige invrijheidstelling in een nieuw onder zoek zou worden bekeken. Ook de raadsman meende dat het rapport te zeer bij de feiten gebleven was. Pleiter memoreerde, dat zijn cliënt tweemaal, toen zijn vrouw al weg was. thuis de boel kort en klein geslagen had. 'En ik vrees dat dit meer uitingen zijn van iemand die ziekelijk gestoord is, dan van drift buien. Deze man heeft in de eerste plaats hulp nodig, dan pas straf,' al dus de raadsman. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 29 juni. TAe voorzitter van de Nederland- D se Christelijke Boeren- en Tuindersbond, het a.r. Tweede- Kamerlid mr. B. W. Biesheuvel, heeft tijdens de jaarvergadering van zijn bond in Middelburg en- kele opmerkelijke uitspraken ge daan. Bij voorbeeld deze: 'Een kleinere boerenstand in Europa met hogere inkomens en een sterkere economische positie Is aantrekkelijker dan een grotere boerenstand met een beperkte werkgelegenheid en een grotere inkomensafstand tot andere bevolkingsgroepen.' Duidelijk heeft mr. Biesheuvel hier afstand genomen van een beleid dat erop gericht zoü zijn ook de kleinste agrarische bedrij ven in Europa in stand te hou den. Duidelijk heeft hij zich uit gesproken voor een beleid dat onvermijdelijk een aanzienlijke uittocht van agrariërs naar an dere bedrijfstakken meebrengt, r Een tweede opmerkelijke uit spraak: 'Voorts acht ik het noodzake lijk. dat ter versterking van de concurrentiepositie van onze - land- en tuinbouw op wat lan gere termijn de structurele ver beteringen op het platteland van overheidswege krachtiger worden aangepakt dan tot dus verre. Dit laatste betekent heel concreet, dat naar ons oordeel het door de regering uitgetrok ken bedrag voor cultuurtechni sche en andere structuurverbe- terende maatregelen vrij fors moet worden verhoogd.' Hier wordt zo maar gepleit voor structuurverbeteringen van het Nederlandse platteland. Wij her inneren ons nog goed, dat het nog niet zo heel lang geleden is, dat zo iets door velen ook in de kring van mr. Biesheuvels organi saties als 'socialistisch vloeken' in de oren klonk. En dat dr. Mans- holt toen nog Nederlands mi nister wantrouwend en fel werd aangevallen als hij er wat na drukkelijk van dorst te reppen. "Olijft één punt: hoe kan mr. Biesheuvel spreken van struc tuurverbetering en ervoor pleiten, dat de overheid daar belangrijk hogere bedragen voor uittrekt, en tegelijkertijd willen, dat de wet vervreemding landbouwgronden wordt afgeschaft? Want dit laat ste betekent niet alleen, dat een belangrijke stijging van de grond prijs mogelijk wordt, het betekent bovendien dat men de weg vrij maakt voor een verdere versnip pering van het grondgebruik. Het Is een maatregel, die de be staande structuur alleen maar slechter dreigt te maken en die de reeds bereikte structuurverbete ringen op losse schroeven zet. Het gevolg zou wel eens kunnen zijn. dat die belastingguldens waar mr. Biesheuvel om vraagt, in een bodemloze put verdwijnen. 11 XTet Financieele Dagblad heeft J-X hprplfpnri riflF. Hp vnr>rr»Q c*m_ ste Nederlandse beleggingsfond sen van eind december vorig jaar tot begin juni van dit jaar van acht tot bijna negentien percent van hun waarde verloren. Even als in andere landen wordt ook in ons land de laatste jaren pro paganda gemaakt voor zoge naamd 'voikskapitalisme'. Waar mee men bedoelt belegging In aandelen door grotere groepen van de bevolking dan die tot nu toe op de beurs spelen. In tijden van koersstijging lijkt dat aanlokkelijk. Toegegeven ook dat men de hoog geroemde waar devastheid van aandelen niet op de ontwikkeling van één periode mag beoordelen. Maar een waar schuwing voor de kleine man zich niet tot de gok te laten verleiden, lijkt wegens de waardedaling in een half jaar toch wel op zijn plaats. m

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1