er „Our grand old man'" is niet meer Joh. Brautigam - Rotter damn en nationale figuur - overleden 1 HULPACTIE IN DE ETHER >ering zal leiden tot or MAFLE mm IN MEMORIAM JOHAN BRAUTIGAM CONSTANT Tyfus breidt zich niet uit Ziekenfondsen tegen plan- Veldkamp Motor uit de boelitvader en kind dood AM Turkije krijgt weer regering Man van groot formaat Hl H U bent twéé keer WÜil HET VRIJE VOLK MAANDAG 25 JUNI 1962 PAGfNA "3 (Van een onzer verslaggevers) BrautiSam is zondagmorgen In de Bo ezembarakken te Rotterdam, waar hij de laat- eei? lneenstorting werd verpleegd, overleden. finc3e gemaakt aan het leven van een krachtige persoonlijkheid, die de stad otterdam, het land en het volk zulke grote st eun heeft bewezen. Vuistrecht Raadslid draagt! Vier patiënten (Van onze parlementsredactie) De Katholieke Volkspartij heeft een nieuwe voorzitter. Het Is mr. P. J. M. Aalberse in Den Haag, tot dusver lid van het par tijbestuur en verder o.m. voorzitter van de raadsfractie van de KVP in zijn woonplaats. Mr. Aalberse volgt mr. H. W. van Doorn op, die sedert begin 1954 deze functie de laatste jaren in combinatie met het voorzitterschap van de KRO heeft vervuld. H=M Politie in actie Inspecteur J. A. Blaauw had nachtdienst. Hij en het personeel, van de meldkamer kwamen onmid dellijk in actie, maar ze dreigden ook bot te vangen. Wel leidde een telefoontje naar de Amerikaanse basis in Frankfort tot het daar ge reedhouden van een helikopter, maar intussen ving de heer Sehlink in zijn woning aan de Aelbrechts- kade weer een bericht uit Duits land op: .Het Rode Kruis in West- Berlijn heeft het geneesmiddel n i e t.' Pet KLM TT L Met het verscheiden van Joh, Brautigam is een man van groot formaat Rotterdam ontval len, want hij was in het bijzon der met alle vezels van zijp hart verbonden aan Rotterdam, dat hij zo graag roemde als de eerste ha ven van Europa, de tweede van de wereld, maar ook op breder terrein, zowel nationaal als in ternationaal was hij met zijn scherp verstand een figuur van groot gezag, met een brede allure. Kort na de Eerste Wereldoorlog was hü de stuwende kracht die de fusie voorbereidde van de vijf landelijke transportarbeidersbonden, samen met de leden der fusie-commissie: Arie Heijkoop, Cees van Krieken, Jan Hoogerwerff en Hijman Overst, uit welker voorbereiding in januari 1918 is gevormd de Centrale Bond van Transportarbeiders, die in ons land en daarbuiten zo'n bekende klank heeft gekregen. Bij de begrafenis van Cees van Krieken zei hij tot mij: „Ik ben nu de laatst levende van de fusie-com missie, wanneer zal het mijn tijd zijn?" Ja. zo was hij, uiterlijk veelal on bewogen. innerlijk een gevoelig mens. In 1920 verzocht hij mij, in be zoldigde dienst te treden, standplaats Sliedrecht. Hij is mijn leermeester geweest, waarvan ik ontzaglijk veel heb geleerd. Hij leerde mij te streven naar een goed contact met de leden, maarniet minder naar een goed contact met de werkgevers. Zorg dat je een zodanig prestige bereikt, dat je geestelijk overwicht bij de leden het aanvaarden van een compromis met de werkgevers mo gelijk maakt, maar streef er vooral naar. dat zo'n compromis een wel overwogen stap is naar ons princi piële einddoel. Hij leerde mij ook, dat er meer heroïek en liefde voor de arbeiders klasse in het aanvaarden dan in het afwijzen van een vergelijk kan zit ten. Dit van veel wijsheid getuigende begrip is een richtlijn geworden in mijn leven. Dit sloot niet in dat wanneer er geen verantwoord com promis kon worden bereikt, het hoofd in de schoot moest worden gelegd. Integendeel, in dat geval schuwde deze op het terrein van het stakings- viaagstuk zo voorzichtige figuur ntet om de strijd aan te binden. S echts de laatste jaren heeft hij weinig meer van zich doen spreken. Ajn gezondheidstoestand en huiselijke omstandigheden noodzaakten hem zich terug te trekken uit openbare activiteiten. Voor Brautigam zijn dat de moeilijkste jaren van zpn leven geweest. Echter hebben weinigen zoveel van hun leven kunnen maken ais deze vechtjas, die op 11-jarige leeftijd in een Amsterdamse banketbakkerij speculaaspoppen bezorgde voor de kwekelingen van de zeevaartschool in Amsterdam, die later als wethou der van Rotterdam, ais voorzitter van ae Transportarbeidersbond en als kamerlid een nationale figuur werd. Zijn politieke loopbaan begon al op 14-jarige leeftijd: lid van de So ciaal-Democratische Jongerenbond waarvoor hij zestien jaar had moeten zyn, maar die twee jaren Ioo<r de jonge Brautigam er maar bij. Uit een brochure van Doméla Nieixwenhuis leerde hij wat een Tweede Kamer en wat Provinciale Staten waren. Be diende geworden in een afbetalings magazijn koos men de baardloze jongeman tot secretaris van de Am sterdamse afdeling van de Bond van Winkelbedienden. Het slecht renderende viswinkeltje van zijn ouders sneuvelde, zijn vader werd „bootwerker", de jonge Johan leerde de schepen en de havens an ders zien, dan met romantische be wondering vanaf de kaden en brug gen. Ook hij trok naar zee, als trem- mer. En hij bracht zijn contributie voor de zeemansbond naar het kantoor, waar de bestuurder Potjewyd de jonge (Johan strikte voor de baan van assistent-bestuurder in Botter dam. Loon /12 in de week. Toen Brautigam 80 jaar was ge worden, herinnerde hij zich het Rot terdam van zijn jeugd als een gore, vuile stad met aan elkaar geplakte woonbuurten, verzamelplaats van de plattelandsarmoede der immigranten Deze man is nu heengegaan. Voor de jongste generatie is hij reeds bij na een legende geworden. Maar In menig arbeidersgezin, dat nog her inneringen heeft aan vroeger, zai zijn heengaan in stilte worden her dacht, omdat Brautigam 2Ïjn leven lang geweten heeft één van hen te zijn geweest. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaatsvinden woensdag 27 juni te 3 uur op Crooswijk. Advertentie l. A2. was in conferenties een man lmet een ongelofelijk combinatie vermogen, in. vergaderingen en con gressen geen groot redenaar. Maar zijn in diepe ernst mét veel warmte in zijn stem uitgesproken redevoering kon vooral in tijden van teruggang en grote werkloos heid - ëen congres uit moedeloos heid en inzinking optrekken naar nieuwe moed. Ik herinner mij zo'n congres van 1933. toen hij aan het slot van zijn openingswoord het „Plan van de Arbeid" besprekende, zeide: tegenover wanorde - orde; tegenover anarchie - besturen; tegenover sla vernij - vrije arbeid; tegenover werk loosheid - werk en brood; tegenover zelfzucht - gemeenschapszin; ziedaar congres: ons levenswerk. 'et leven van Brautigam is de geschiedenis van hen, die in ons j land mede de ondankbaarste taak en zwaarste arbeid hadden te ver richten. De strijd5 voor iedere cent loonsverhoging, elk half uur minder werken, om veiligheid en. bestaans zekerheid. Vanaf zijn oorspronkelijk beroep van stoker op de koopvaardijvloot tot een man van groot gezag kan met een variant op een gedicht van Adama van Scheltema of Troelstra worden gezegd; Brautigam, jouw naam heeft de klank van verzen niet meer nodig: jouw naam was als een klok die luidt! Ja, ik ben jou veel dank ver schuldigd: Je bent nu opgenomen tn de spanning van de eeuwigheid: Rust in vrede. R. LAAN Sr., erevoorzitter van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf. ANKARA (Reuter) De drie grote partijen in Turkije zijn het eintielijk eens geworden over de vorming van .een nieuwe regering. Sinds 31 mei, de dag waarop het kabinet, bestarnae uit vertegenwoordigers van de repu blikeinse partij en de rechtsparty af trad, is Turkije zonder regering ge- Veest a. De voornaamstereden die tot oe kabinetscrisis bedde, was, dat de coa litiepartners het er niet over eens konden worden of aan politieke ge vangenen al dan niet amnestie moest worden verleend. De kwestie van de amnestie is thans geregeld. De drie grote partijen, de republikeinen, de partij voor hei, nieuwe Turkije en de nationale boe renpartij. zijn overeengekomen, dat amnestie aan de politieke gevange nen voorwaarde is voor de vorming van een nieuwe coalitieregering. Alle drie partijen sullen in het kabinet zijn vertegenwoordigd. De republi keinse leider Ismet Inonu zal premier worden. VIENTIANE (Reuter. AP) De coalitie-regering in Laos is geïnstal leerd. In het gehele land is een „Staakt het vuren" afgekondigd. In een eers'e verklaring van de regering wordt gezegd, dat „de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in het na burige Thailand een dreiging bete kent voor de neutraliteit van Laos. .Tot het zenden van deze troepen was Washington overgegaan nadat lmks- pezinde eenheden in Laos. zeer dient be erens van Thailand waren gena derd. Dat was allemaal zo omstreeks 1.903J toen hij maandenlang met een revolver op zak liep, uit vrees voor de bedreigingen van ronselaars, die de mooi klinkende naam van ship ping-masters droegen. Maar het was ook de tijd, in de vakbeweging en in de politiek, van het vuistrecht. In die roerige sfeer bouwde Brau tigam heeleenzaam 'ëen stuk vak beweging op, die in 1909 mefc de scheurmakers afrekende. Zijn nieuwe bond de Volharding was één der organisaties, waaruit in 1919 de Centrale Bond van Trans portarbeiders voortkwam en daar mede brak de tijd aan,, waarin Johan Brautigam zijn grote talenten als or ganisator, onderhandelaar en politi cus kon ontplooien. In 1918 werd hij de vroegere banketbakkersleerling zonder diplo ma's lid van de Rotterdamse ge meenteraad en in 1935 stond hij als wethouder voor- de enorme taak da gelijks leiding'te geven aan een stad, waarin meer dan 50.000 arbeiders geen werk konden vinden. Groot waren zijn verdiensten voor de stad. Vele uitbreidingen kwamen' op aanstekelijk initiatief van de wethouder tot stand, de tunnelbouw was een project, dat getuigde van zijn vooruitziende bestuurskracht. Kamerlid geworden bleef hij toch allereerst Rotterdammer, maar als volksvertegenwoordiger drukte hij' zijn stempel op de sociale ontwikke lingen, met name voor allen, die hun brood in het transport verdie nen. Wat vandaag moest worden ge daan had zijn nauwkeurige aandacht, maar daarachter zag hij steeds de toekomstige mogelijkheden. Toen honderden Rotterdammers uit alle lagen van de bevolking hem in 'de Burgerzaal van het raadhuis op zijn tachtigste verjaardag hulde kwamen brengen, sprak hij ben ais volgt-toe- „Laat het huidige geslacht vernuft en kracht tonen, opdat Rotterdam in grote vaart omhoog zal gaan. Zo lang de Rijnstroom nog' capaciteit tot ontwikkeling heeft, zal die opgang kunnen voortgaan." (Van een onzer verslaggevers) Het aantal tyfusgre vallen in Am sterdam is tot veler geruststelling voorshands niet uitgebreid. Nadat alle Amsterdamse artsen zaterdag per brief waren voorbereid op een mogelijke stijging van het aantal t.vfusgevallen als gevolg van een fout bij de waterleiding, werden geduren de het weekeinde drie patiënten aan gemeld, die naar de mening van de behandelende medici wellicht aan de ziekte leden. Zij werden terstond opgenomen in het Wilhclmina Gast huis. Van twee van hen is inmiddels vastgesteld, dat zij lijden aan een andere ziekte. In het derde geval moet het dubieus worden geacht dat hier sprake was van tyfus. De aan gemelde patiënten waren allen woon achtig in de "Zeeheldenbuurt', waar de ziekte was gelokaliseerd. Het aantal ontwijfelbare t.vfusge vallen in Amsterdam is thans vier. Met inbegrip van de 'verdachten' van dit weekeinde zijn er nog twee pa tiënten bij wie men rekening moet houden met de mogelijkheid dat zij aan tyfus lijden. De procureur-generaal van Am sterdam, ar. H. R. de Zaayer, heeft een onderzoek gelast naar het ge beurde. Hij is reeds enkele weken geleden van de feiten op de hoogte gesteld. HetAmsterdamse gemeentebestuur heeft tot zaterdag geen melding ge maakt van dit justitiële onderzoek, aangezien het zich hiertoe slechts gerechtigd achtte, nadat het Open baar Ministerie hieromtrent een mededeling had verstrekt. De Japanse politie heeft een zekere Josjito Foeroeja gearresteerd, die bekend heeft, dat hij in Tokio en Osaka 63 'branden, heeft gesticht na het plegen van diefstallen om sporen uit te wissen. Bij een van deze branden kwam eimand om het leven. De buit van Foèroèja beloopt in totaal een bedrag van 200 miljoen jen. Aalberse nieuwe K\ P- voorzitter Ook het viee-voorzitterschap van de grootste partij des lands is in andere handen overgegaan. Drs. G. J. M. Horbach te Deventer, eveneens reeds lid van hei daeeliik bestuur, volgt prof dr. J. J. Gïelen op. ue neren mr. P. M. H. van Boven en dr. F. Nuyens vullen de plaatsen, die in het partijbestuur beschikbaar rijn gekomen. Van dit college blijft ook mr. Van Doorn lid. In een bijeenkomst van de be stuursraad van de KVP (het hoog ste 'wetgevende' orgaan in deze par tij). zaterdag gehouden in Esplana- dt tc Utrecht en gevolgd door een receptie, zijn deze mulaties bij accla Mr. P. J. M. AALBERSE matïe bekrachtigd. Zowel Ue scnei- dende .ais de nieuwe voorzitter, en verder o.m. ook de leider van de Tweede-Kamerfractie van de KVP, dr. vV. P. L. M. de Kort, hebben bij deze gelegenheid het woord gevoerd. Dr, De Kort wijdde bijzondere aandacht aan het vraagstuk van de voorgenomen toetreding van Spanje tot de EEG. Hij gewaagde met lol van de totstandkoming van een rap port over deze materie, dat de bui tenlandse afdeling van zijn partij aan bestuur en kamerfracties heeft I voorgelegd. Een rapport, naar hij j zeide. dat een overzicht van alle I pro's en contra's bevat, zonder tot een eindconclusie te komen. Dr. de Kor; maakte er enkele kanttekeningen bij. kennelijk nog I onder de indruk van de kritiek die de houding van de overgrote uieer- derheid der KVP-fractie bij de be handeling van de moties-Schuijt en Goedhart heeft opgeroepen, ook in een deel van de Katholieke dag bladpers. De fractieleider noemde het een waandenkbeeld, voortspruitend uit ideologische tegenstellingen, te - me nen dat men Spanje tot de democra tie zou kunnen breneen door het te - Monogram-, Sier- ca Steenringen; in moderne en klassieke uitvoe ring. Dames- en -Herenborloges in goud, doublé en chroom. Op de seconde nauwkeurig! Uw juwelier zal U gaarne adviseren bij Uw keuze. (Vervolg van voorpagina) Het verhaal van de Rotterdamse radio-amateur-enthousiast, trouwens ook radiotechnicus van beroep, is bijna' ongeloofwaardig voor wie de wereld van de radio-amateurs niet kent. Zondagnacht om twee uur werd hjj wakker. Hij dacht in huis iets te hebben horen tikken, stond op en doorzocht alle kamers, maar kon niets vinden. Voordat bij weer in bed stapte, zette hij toen nog even zijn. radiotoestel aan, op de 89- meterband. (Van onze sociaal-economische redactie) De voorzitters van de drie grootste ziekenfondsenorganisaties hebben stappen ondernomen bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid naar aanleiding van diens voornemen méér ziekenfondsen per werkgebied toe te laten. Z(j hebben .erop aangedrongen in de komende Ziekenfondswet stringente bepalingen op te nemen, waaraan men by de oprichting en uitbreiding van ziekenfondsen gebonden zal zijn.. De drie voorzitters hebben getracht de bewindsman duidelijk: te maken, dat een chaotische toestand op het gebied van de organisatie van het ziekenfondswezen niet in het belang kan zijn ■van de gezondheidszorg. Een en ander heeft de voorzitter de onderlinge verhouding in de gaten van de Federatie van door Verzeker den en Medewerkers bestuurde Zie kenfondsen (VMZj, de arts H. A. J. I. M. Speleers, meegedeeld op de za terdag in Utrecht gehouden jaarver gadering. De heer Speleers noemde het voor nemen van de minister een ernstig gevaar voor de ziekenfondsen. Lr kunnen grote verschuivingen optre den als allerlei organisaties nieuwe ziekenfondsen kunnen oprichten. Het succesvolle streven naar betere effi ciëntie door concentratie en samen werking zal teniet worden gedaan. Hij verklaarde met nadruk, dat het ziekenfonds vrij moet blijven van elke binding, in welke richting dan ook, en hij achtte een grote veelvuldigheid van ziekenfondsen overbodig. De heer Speleers vroeg onder meer aandacht voor het probleem van de onderlinge verhouding der honoraria tussen de verschillende medewerkers- groepen (huisartsen, specialisten, apothekers, enz.). Iedere groep komt voor zijn eigen rechten en verlangens op. meestal zonder enig onderling contact. Het ziekenfondswezen zal niet alleen moeten houden, aldus de VMZ-voor- zitter, het zal ook de hoogte van de honoreringen in verband moeten brengen met hetgeen elders in de maatschappij voor gelijkwaardige functies wordt betaald. De heer Speleers wierp verder de vraag op of de loon- en inkomens grens 80Ö0) voor de ziekenfonds verzekering niet te laag ligt. De voorzitter van de Raad voor Revalidatie, de heer Ph. J. van dei- Burg. heeft op de VMZ-vergaderi'ng een inleiding gehouden over de reva lidatie als ziekenfondspreoleem. Hij betoogde, dat bij de revalidatie een intensieve .samenwerking nodig is van organen en deskundigen on zeer verschillende terreinen. De heer Van der Burg achtte het uitgesloten, dat één instantie alle financiële lasten draagt. Het is on vermijdelijk, dat steeds weer uitvoe rig overleg wordt gepleegd over de regeling van de betaling. Dit moet vóór de revalidatie-behan- deling gebeuren, want het is funest als de. eenmaal begonnen behandeling van een gehandicapte om financiële redenen moet worden onderbroken doordat de betrokken instanties ach- leraf ruzie gaan maken over de be taling. Advertentie l.M. Zijn zendinstallatie lag toevallig uit eikaar, maar op zijn. gewone radio hoorde hij direct de stem van een radio-amateur in Wilhelms haven. Het was een SOS-bericht: „Dokter Louis Colon in Grenoble heeft onmiddellijk hef. geneesmiddel Degralon nodig. Het leven van een Amerikaanse militair hangt er van af. Wie kan heipen?" Die Franse dokter was enkele uren eerder ten einde raad naar een vriend gegaan, die ra Uo-amateur is. Hij vertelde hem wat hij nodig had en waarvoor, wat het voor een ge neesmiddel was en vroeg hem een oproep te richten tot radio-amateurs in de omringende landen. Het eerste' antwoord kwam uit Engeland, maar het bracht geen uit komst. Men kon niemand vinden, die dokter Colon aan het gevraagde medicament helpen kon. Het gesprek tussen de Franse en de Engelse amateur werd echter opgevangen in verschillende plaatsen iri Wesc- Duitsland, met. het gevolg dat daar een grootscheepse hulpactie via de ether op gang kwam. De Rotterdammer hoorde de ge sprekken tussen de Duitsers. Hij kon zelf niet zenden, maar begreep al gauw dat de zaak op niets dreigde uit te lópen. Uit een van die ge sprekken hoorde hij. dat Het Rode Kruis in West-Berlijn niet te be reiken was en dat twee radio-ama teurs uit Essen daarom naar de politie zouden rijden om te proberen via de Westberlijnse politie contact te krijgen met Het Rode Kruis, .Daar moest- veel te veel tijd mee verloren gaan.' vertelde de heer Sehlink ons zondagmiddag. .Daarom beide ik hef hoofdbureau van politie op, om te vragen of men daar raad wist.' patiënt het ook halen zal. In Rot terdam hoopt men het vurig, even als in al de Duitse steden, in Engeland en Frankrijk, tvaar tal van radio-amateurs de hele nacht bij hun toestel zijn blijven zitten. Zondagmorgen vroeg hoorden ze van de heer Sehlink dat ze naar bed konden gaan. via de zendinstallatie van een vriend van de Rotterdam mer, die door hem uit zijn bed werd gebeld. Toen zijn belicht door de ether ging, ging er in West-Duiis- land. Frankrijk en Engeland een gejuich op. Wie bij het heengaan van een m xiemens terugblikt op diens leven is geneigd in berusting de afsluiting- van een stuk verleden vast te stel len en te aanvaarden. Voor zulk een beschouwing biedt de presoonüjkheid van Johan Brau tigam geen. aanknopingspunt. Wie aan hem terugdenkt voel'- zich ais geëlektriseerd door het cfynamiscne karakter van een man. die van zijn jeugd af aan geen' verleden en eigen lijk nauwelijks een heden heeft ge kend. wiens gedachten geheel waren "tricht op de toekomst en die onaf gebroken streefde naar verwezenlij king van de idealen, die hij met een zienersblik aanschouwde, terwijl zij nog ver van de werkelijkheid waren. Deze man werd bewogen door een uitgesproken revolutionair elan, dat hij echter in zijn lange leven met toonde door wat hij oud en overleefd achtte af te breken, doch die alle energie, welke in hem brandde en dat was een vuur omzette m weloverwogen opbouw van een ver beterde wereld, die misschien met ge heel overeenstemde met zijn profe- tenvisie, doch even zeker was voor de mensen wier lot hem ter harte ging. Zijn opkomst lag geheel m het helden tijdvak van de opkomende arbeidersbeweging', toen een handvol mannen in een bescheiden positie met hun blote handen de strijd aan bonden voor verheffing van de loon trekkende werkers, enkelingen die een reusachtige taak aanvaarden. De jonge Brautigam, die in 1904 naar Rotterdam kwam, heeft eerst veertien jaar in die positie geknokt, ik ken er geen beter woord voor. Bergen van wantrouwen en tegenzin heeft hij moeten overwinnen in zijn veldtocht voor verbetering van de positie van zeelieden en havenarbei ders. Eu toch: als. in 1914 een Rotter dams zeeschip vergaat, wendt de di rectie van de rederij, die tot zijn bit terste tegenstanders had behoord, zich juist tot liem en zijn medebe stuurders om een billijke regeling te helpen vinden voor de nagelaten betrekkingen. Na tien jaar strijd had ook de tegenstander in de vechter de bouwer herkend. Brautigam heeft die dagen van zijn moeilijk begin beschreven in levens herinneringen, die afbraken in 1918. Met wat in die 14 jaren was gewrocht zou een mensenleven reeds eervol ge kenmerkt zijn. Doch dan begint het opnieuw. In dat jaar treed hij in de gemeente raad. opvolger van Spiekman, één van de oprichters van de SDAP. Zo dicht stond Brautigam nog bij het begin. Zijn politieke loopbaan ont wikkelt zich, dan stormachtig als heel zijn wezen was. In 1919 treedt hij binnen in de Provinciale Staten en iri de Tweede Kamer. Jaren van strijd weder, die uitmonden in een tijdvak, waarin hij meer dan ooit te voren constructief kon werken: in 1935 werd hij wethouder van Rotter dam. Het was een zeer moeilijke tijd, maar zonder dralen pakt hij als wethouder van openbare werken grote taken aan. Midden in die arbeid verraste ook hem de oorlog, welke hem temeer aanzette tot zorgend en zwoegend waken voor de belangen van hen voor wier heil hü zich verantwoorde lijk gevoelde. Dat waren -n alle Rotterdammers gewordt i, Na de oorlog vertrouwde 's lands regering- hem de zorg toe voor het hoogst be lang' van Rotterdam: de haven, waar voor hij als Rijkshavencommissaris zo letterlijk mogelijk opbouwend werk hielp verrichten. Hij had de pen sioengerechtigde leeftijd toen reeds ruimschoots overschreden. Intussen was hij ook gestegen tot het internationale vlak: eerst óp in ternationale arbeidscohferenties, ten slotte als Neder!, onderhandelaar met België ova* dat grote Rotter damse beiang: de RijnScheldever- binding. Ik had het voorrecht Brautigam veel van deze positieve arbeid te zien Staatsraad mr. W. F. Lichtenau- er schreef bijgaand in memoriam voor Brautigam. Mr. Lichtcnauer was in Rotterdam o.m. adjunct- secretaris en secretaris van de Kamer van Koophandel. Na de oorlog directeur van een rederij en enige jaren voorzitter van tic Scheepvaart Vereniging Zuid en werd ten slotte benoemd tot Staatsraad. Ook was hij lid der Eerste Kamer voor de CIIU. VJ verrichten. Daarnaast bleek steeds weer. dat de vlam van de hartstocht nimmer werd gedoofd. Fel en scherp kon dat vuur plotseling uitslaan, uit zijn scherpe ogen en zijn. op zo'n ogenblik niet minder felle mond. In de slotregels van zijn gedenk schriften heeft hij twijfel uitgespro ken, of inderdaad een beter onderling maatschappelijk begrip voor goed een einde had gemaakt aan de klassetegenstellingen. Zelfs op een zo hoge leeftijd bleef de vechter in hem twijfelen aan de duurzaamheid van de opbouw, welke voor een groot deel het werk was van zijn eigen hanecln. Laten wij hopen, dat dit werkstuk steviger zal blijken te zijn dan zelfs zijn scherp» geest vermocht te ont waren. Mr. W. F. LICHTENAUER Voor alle zekerheid informeerde inspecteur Blaauw zelf ook nog in West-Berlijn, maar het bericht bleek juist. De Rotterdamse GG en GD en het ziekenhuis Dykzigt hadden even min uitkomst kunnen brengen en alles wat de inspecteur tegen de nog steeds luisterende radio-amateur kon zeggen was: .Blijf in ieder geval bij je toestel zitten. W'e proberen ver der.' Om ongeveer kwart over vier brak eindelijk de spanning. In de woning aan de Aelbrechtskade 94b ging de telefoon en de heer Sehlink („het was intussen zo'n drukte in de ether geworden, dat het leek of er een in vasie begonnen was") dacht dat het de politie was. j Hij hoorde een onbekende stem i van een man, wiens naam hij niet heeft verstaan, maar die de radio- gesprekken waarschijnlijk ook heeft gehoord: „U moet Degralon hebben? j Bel maar naar het Wilhclminagast- huis in Amsterdam; daar hebben ze het waarschijnlijk." Voordat de Rotterdammer verder kon informeren '.verd het gesprek beëindigd. Hij belde ijlings hethoofd- bureau weer op. Inspecteur Blaauw belde het Amsterdamse ziekenhuis en het klopte! Het geneesmiddel kon onmiddellijk gehaald worden! Toen was het voor de Rotterdam se politie maar een klein kunstje meer om de zaak verder te klaren. Met de medewerking van de mare chaussee op Schiphol kwam het medicament, zo vlug mogelijk op onze nationale luchthaven. Eerst zou het door een Amerikaans leger vliegtuig gehaald worden, maar met het KLM-toestel van 8.02 uur naar Parijs ging het nog vlugger. Om tien over negen landde het toestel in Parijs, tien minuten later vertrok de Amerikaanse sergeant naddack vandaar met het pakje naar Chateauroux, waar een heli kopter stond te wachten en het doorbracht naar Grenoble. Dokter Louis Colon was daar zijn ontroering nauwelijks meester, al is het nog niet zeker dat zijn In het afgelopen weekeinde is een reeks ernstige verkeers ongelukken gebeurd, waardoor ettelijke mensen om het leven kwamen. Twee kinderen vielen bij het spelen te water en ver dronken. Op bet IJseiincer wordt een kanovaarder vcrmisi. Nabfj Camperduin reed zaterdag middag een motorfiets in volle vaart op een tegemoetkomende auto. Voor op de motor zat een kind van drie jaar, het zoontje van de heer en mevrouw Looyaard uit Rotterdam. Het kind was direct dood, zijn vader overleed in een ziekenhuis tc Alk maar. De moeder werd zwaar gewond. Het ongeluk ontstond, doordat de heer Looyaard moest uitwyken voor een Volkswagen, die plotseling een parkeerhaven uitreed. De heer Looy aard, die een botsing wilde voorko men week uit en kwam daardoor op het linkerweggedeelte. De 33-jarige mevrouw A. M. Bruin- Buts uit Lemmer zat zondag bij haar man achterop de brommer toen deze bij het oversteken var. de Kamper- weg in Emmeloord tegen een vracht wagen reed. die hij niet had zien aankomen. De vrouw was direct dood. de bestuurder zelf ligt ernstig gewond in een ziekenhuis te Sneek, Bij Haarlem vloog gistermiddag een auto tegen een lichtmast. De drie In zittenden hadden de auto gestolen In Amsterdam. Ze liggen nu in een zie kenhuis. Twee van hen konden pas uit het wrak worden bevrijd nadat er een kraanwagen was gearriveerd. Op een niet beveiligde overweg bij Ravenstein, is de vijfjarige Bartje Koenen onder een trein gelopen. Hij overleefde de kiap en ligt nu in een ziekenhuis te Oss. Tussen Geffen en Oss liepen zater dagavond zes koeien op de spoorlijn. De bestuurder van een trem van Den Bosch naar Nijmegen zag deze die- sen pas op het Ratste moment in het licht van de koplamp vjjf koeien werden bij de botsing gedood, de zes de moest zwaar gewond worden afge maakt. Zaterdagmiddag is de tienjarige Theo Wolterbeefc uit Boven-Hardinx- veld in de Merwe.de verdronken. Waarschijnlijk is hij bij het spelen op een zandplaat in een kuil terechtge komen. Men vond zijn kleren op de oever. De driejarige Annelies Bom uit Velzen is in Uitgeest in de jachtha ven Zaad-Noordük gevallen. Het kind verdronk zonder dat iemand het zag. Twee 22-jarige jongens uit Wog- num sloegen zaterdagmiddag op het IJselmeer op een halve kilometer uit de kust met hun kano om. J. C. Roozendaa! wist zwemmend de kust te bereiken. Zyn vriend, Th. P. Schipper, moet zijn verdronken. De politie heeft het stoffelijk overschot nog niet gevonden. Dc kar.o was om geslagen door de hoge golven. Op de Zuiderzeestraatweg bij El- buig botsten zondagavond twee wa gens. Mevrouw Helkens uit Den Has» verloor hierby het leven. Zeven per sonen werden gewoed. T iiA*'

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1