over hele land voor meer voor 1 i I gestolen brommers; al 36 man de dupe New-Yorkse koersen nog weer lager studenten geen plaats op t.h. in Enschede I Rotterdamse koren zingen in Den Haag He Vn Vol ANWB-bezwaar tegen meer-daagse rally's op de openbare weg Recreatieplan nodig voor heel Nederland AOW niet korten op invaliditeitspensioen Spoorweglouen I oor fietS- en SDOOT- goedgekeurd j 1 m KLM Recreatieplan Pern is kan doorgevoerd HM Jaar met aftrek voor diefstal in warenhuis HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 JUNI 1962 PAGINA 3 Nuts is gevufd ma vers ge. brande hazelnoten en room» caramel. Het geheel overtrok, ken met volle-meikchocefa. de. Een kostelijke versnape ring. Nuts; een kwaiiteits* produkfc. Radionet Geraffineerd Pechgevallen Beschadigde tvagens Regeling Woeste gronden Advertentie l. (Van een onzer verslaggevers) De verkeersdichtheid op de rijkswegen zal in 1970 het twee voudige bedragen van die in 1960. Het wegennet raakt zo snel overbelast, dat het plan '-van de minister, in vijftien jaar 1200 km autosnelweg aan te leggen, nog onvoldoende soelaas zal bieden. Deze mening spreekt de ANWB uit in haar juist verschenen Jaarverslag over 1961, dat zaterdag op de algemene vergadering van de Bond in Scheveningen officieel zal worden uitgebracht. Be ANWB onderschat de Inspanningen op het gebied van wegenbouw niet. maar meent dat in plaats van de thans uitgetrokken 137 miljoen gulden* per jaar, in de komende vijftien jaar gemiddelde 240 miljoen gulden op de begroting zal moeten staan voor investeringen voor primaire wegen en bruggen. Twee Tsjechoslowaken, een 22- jarige werktuigkundige en een 17- jarige jongen, zijn zondag naar Oos tenrijk uitgeweken. Gekleed In zwem broek meldden zij zich bij de Oos tenrijkse politie, nadat zij bij Bra tislava een gat hadden gemaakt in de prikkeldraadversperringen en per boot de Ponau waren overgestoken. De omstandigheden dwingen tot een wijziging in het beleid en de or ganisatie van de wegenbouw, zegt de ANWB in haar jaarverslag en daar om sluit de bond zich aan bij het eindrapport 'Wat eist de ontwikke ling van het verkeer?" van een com- missie van de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid, waarin gepleit wordt voor de instel ling van een Wegenbouwraad en een autonoom Wegenfonds. Afhankelijk van het tempo van uit voering van het 1200 kilometer-plai?, Van de minister is de snelheid waar mee de ANWB een net van Wegen wachtradiodiensten. langs alle auto snelwegen zal opbouwen. De ervaringen met het Wegen wacht-radiostation Pauwmolen aan de rijksweg Den Haag—Rotterdam hebben het belang van een dergelijke snelle en gecoördineerde hulpverle ning duidelijk aangetoond. Nadat reeds eerder de Wegenwachten tussen Ypenburg en Leiderdorp waren uit gerust met mobilofoons, is dit in februari 1961 ook gebeurd met de Wegenwachten op het traject Den HaagZoetermeer, die nu dus ook door het station- Pauwmolen radio- telefonisch kutinen worden bereikt. Het ligt in de bedoeling van de ANWB op den duur tot zestien Wegenwacht-radiostations te komen, waarmee het gehele net van 'kale' (Van een-onzer verslaggevers) Een 33-jarige landarbeider uit een kfe.'n dorpje op Flakkee blijkt anderhalf jaar lang een welig tierende handel in gesto len bromfietsen te hebben gedreven. Niet minder dan 36 bromfietsen, die van diefstal afkomstig waren en door hem voor een flinke prijs waren verkocht aan volkomen te goeder trouw handelende mensen, zijn al door de politie opgespoord. In al die gevallen zUn de kopers ernstig gedupeerd 'want de verzeke ringsmaatschappijen zuilen zonder uitzondering; civiel beslag op de brom mers laten leggen. De door de Flakkeeënaar Jan van D. gedupeerde mensen zijn bjjna al lemaal landarbeiders. Ze hebben de bromfietsen de meeste waren nog zo goed als nieuw gekocht voor bedragen, die varieerden van drie honderd tot vierhonderd gulden. Dat geld zijn :ze, met hun brom fiets, kwijt. Ook de Rotterdamse jon gen 'van vijftien jaar, die jarenlang spaarde tot hij vierhonderd gulden bij elkaar had en toen van Van D. een brommer kocht. Voordat hij er op zijn zestiende verjaardag op kon stappen, kwam de politie de brom mer bij hem ophalen. Op zijn spaar bankboekje staat nu nog twaalf en een halve gulden. Van D. is volgens de Rotterdamse politie, die de zaak in samenwerking met de rijkspolitie tot klaarheid bracht, bijzonder geraffineerd -te werk gegaan. Hij opende in een on- bewoonverklaarde woning in zijn dorpje een pakhuis, waarin bü de gestolen brommers oppoetste. Al gauw ging het over het eiland van mond tot mond, dat ipen bij hem voor een redelijke prijs in perfecte staat verkerende tweede hands bromfietsen kon kopen. De meeste waren slechts kort bereden en zijn collectie was al zo uitge breid. dathij zijn klanten door gaans wel direct aan een karretje kon helpen. De New Yorkse beurs had gis teren opnieuw grote vertraging in het registreren van de sterk toege nomen omzetten. Grote verkoop-op drachten leidden beginbeurs tot een nieuwe koersval en tot een nerveuze markt, waarin aanvankelijk alle her stelpogingen faalden. Gedurende de middaguren nam de druk op de markt zelfs nog toe. Wel is men in New York van mening, dat het thans bereikte koerspeil gezien de rendement-verhoudingen spoedig nieuwe kopers in de markt zal roe pen, maar voorlopig laten die toch nog verstek gaan. Tegen slot namen de, verkopen wat af en dat liad een beperkt koersherste! tot gevolg. De vraag was echter niet omvangrijk zodat hier nauwelijks uit af te leiden valt, dat er enige weerstand in de beurs is gekomen. Was het gevraagde merk of een bromfiets in de gewenste kleur niet voorradig, dan noteerde Van D., al dus de politie, de bestelling. „Van daag of morgen loop ik dan wel te gen zo'n karretje aan", zei hij in zo'n geval, „en dan is dat voor jou." Van D- liep er dan tegen aan in Rotterdam.... Vijf dagen per week werkte hij op het land, zaterdags trok hij naar Rotterdam, waar hij volgens de politie uit de daar op straat staande bromfietsen zijn keus maakte, 's Maandags kon hy zijn klant het gevraagde merk dan door gaans wel leveren. Misschien was hij nog niet tegen de lamp gelopen als zijn broer, die in Rotterdam-Zuid wonende 23- jarige machinist R. van D, de winst gevende handel niet met zoveel in teresse had gevolgd. Op een voor de hoofdverdachte fatale dag gaf hy deze zes bromfietsen „in consigna tie" mee, met de opdracht om er m Rotterdam een afzetgebied voor te zoeken. Voorzichtig Ook in het filiaal floreerden de zaken. Drie brommers gingen, al weer voor verscheidene honderden guldens, grif van de hand, maar de vierde koper was voorzichtig. HU wilde weten of het een eerlijke zaak was en of hij de nummers toy de po litie mocht controleren. R. van D. vond dat best- Bij zijn aanhouding verklaarde hij trouwens volkomen te goeder trouw te zpn ge weest. De vierde brommer werd ech ter niet verkochthij stond bij de politie gesignaleerd als te zijn ge stolen en daarmee kwam de zaak aan het rollen. Op Flakkee werden nog zes andere, van diefstal afkom- stige bromfietsen gevonden, Jan van D werd gearresteerd en aan de of ficier van Justitie te Rotterdam voorgeleid. Zijn arrestatie ging als een on heilsmars over bet eiland. Direct méldden zich 24 bromfietsbezitters, errliike mensen, die vreesden dooi Van D. te zijn gedupeerd. Het bleek in alle gevallen zo te zijn. Van D. bekende aanvankelijk alle bromfietsen in Rotterdam te hebben cpstolen, kort daarna kwam hy op die bekentenis terug Hij Zweerde toen. dat hij ze had gekocht van een Rotterdammer, die hem had verzekerd dat het om in huurkoop geleverde bromfietsen ging, dm de verkopers wegens wanbetaling waren teruggehaald. De Rotterdamse politie beeft we kenlang getracht deze man op te sporen, maar hem niet gevonden. jan van D. heeft zijn naam niet genoemd: hy zegt de man niet te willen verraden en alle schuld zelf te willen dragen. De politie aan, dat hy dat ook to elk opzicht verdient. autosnelwegen bestreken kan worden. Overwogen wordt in deze stations een vertrek ter beschikking van de ver keerspolitie te stellen, waardoor een nog snellere hulpcoördinatie mogelijk zal zijn. PTT heeft voor de ANWB reeds een plan ontworpen voor een gesloten radionet over het gehele land. De ANWB beeft inmiddels reeds vergunning aangevraagd voor een Wegenwachtstation (en de bijbeho rende telefoomuiltjcs langs de weg) dichtbij het punt waar de rijkswegen RotterdamAmsterdam (rijksweg 4a) en Den HaagAmsterdam (rijks weg 4) bij Burgerveen samenkomen. Het belang van het bestaande We genwachtstation Pauwmolen blijkt wel uit de 11.946 pechgevallen. die in 1961 op de rijksweg RotterdamDen Haag werden verholpen. Over geheel Nederland geteld boden Wegenwach ten in 183.302 gevallen de helpende hand. In bijna 2100 gevallen betrof dat auto's van ministeries. Ruim 10.000 buitenlanders deden een beroep ;op de Wegenwacht. Pech hebben ook veel Nederlanders tijdens hun vakantiereis in het bui tenland. Een op de twintig mag men zeggen op grond van de ANWB- cijfers, waaruit blijkt dat 5516 hou ders van een Internationale Reis- en Kredietbrief (dat is 5 pet. van het totaal aantal afgegeven Kredietbrie ven» gebruik moesten maken van een of meer van hun pechcoupons. Aan genomen kan worden, dat deze onge lukkiger!. allen ANWBJeden. hun reis goed hadden voorbereid. 'Het is derhalve niet gewaagd te veronder stellen.' zegt het jarverslag. 'dat hef; totale percentage toeristen met pech nog hoger zal liggen dan de uit onze ervaringen verkregen 5 pet.' Tweeenvijftig zieke of gewonde Nederlanders bracht de ANWB-repa- triëringsdienst uit hun vakantiever blijf naar huis torug: 405 in het; buitenland beschadigde voertuigen werden eveneens door de ANWB ge repatrieerd.""U'V.V". Over andere beschadigde motor voertuigen wordt ook in het jaarver slag gesproken. In 1961 verwisselden in Nederland ongeveer 240.000 ge bruikte auto's van eigenaar. Niemand weet, hoeveel van die wagens door aanrijdingen zijn beschadigd. De ANWB betreurt het dat haar verzoek nog niet is ingewilligd om het kentekenbewijs in te trekken van voertujgen, die bij een verkeersonge luk zwaar werden beschadigd. Het kentekenbewijs zou pas na deugdelijk herstel weer moeten worden uitge reikt. (Van onze sociaal-eeonom. redactie) Het College van Ryksbemlddelaars en de minister van Verkeer en Wa terstaat hebben hun goedkeuring ge hecht aan het nieuwe Reglement Dienstvoonvaarden (RDV) van de Nederlandse Spoorwegen. De geldigheidsduur van diP regle ment zal niet lopen van 1 april 1962 tot 1 april 1963. zoals was voorge steld, maar van 1 april 1962 tot I januari 1964. Voorts zal de voorge stelde wijziging van de gemeente klasse-aftrek eerst ingaan op 1 april 1963. De nieuwe RDV betekent naast een herwaardering van functies een loonsverhoging voor het gehele spoor wegpersoneel van 5 percent. Naar wij vernemen, zullen de vak verenigingen over de twee onderde len, die niet ongewijzigd zijn goed gekeurd, te weten de geldigheids duur en de vermindering van.de ge- meenteklasse-aftrek. nader in over leg treden met het College van Rijks- bemiddelaars. (Van een onzer verslaggevers) Aan de technische hogeschool Twente, waarvan de bouw te Enschede thans wordt voorbereid, zal geen plaats z(jn voor spoor- en fletsstudenten. Althans niet in het eerste en tweede studiejaar. Er zullen* alleen studen ten worden toegelaten, die op het tJi.-terreln in de zogenaamde cam- mis woonachtig zulien zijn. De Italiaanse douanebeambten zullenop 28 juli gaan staken, zy eisen hogere lonen. In Minsk zyn vijf personen ter dood veroordeeld wegens speculatie in buitenlands geld. Aan dit standpunt ligt de overwe ging ten grondslag, dat een nu in te. richten hogeschool de verantwoor delijkheid op zich moet nemen niet alleen voor de mogelijkheden van de intellectuele vorming van de student, maar tevens het gunstige klimaat moet scheppen voor de persoonlijk- heidsvorming van de student tot aca demicus. Het wordt onverantwoord geacht voor de derde t.h. het traditionele systeem, waarin dus de mogelijkheid bestaat vanuit de ouderlijke sjoning te studeren, toe tg passen. Dit zou vooral een rol spelen In Twente, waar het milieu van 'het ouderlijk huis niét vertrouwd is met hel wetenschap pelijk onderwijs. Hierover is enige onrust ontstaan. De heer A. A. ,F M. Verbeek, lid van de KVP-raadsfractie van Ensche de, heeft zelfs ronduit de oorlog ver klaard aan dit standpunt. Hij is van Zo giet de wereld eruit ais men haar 'zou- bekijken via een kerst boombal. Dan deze joto is zo'n winters ding echter niet te pas gekomen. Hij werd gemaakt door een Amerikaanse persfotograaf die zijn camera had voorzien van een lens die een hoek van HO graden beslaat. Het wonderlijke effect werd. verkregen doordat de fotograaf staande op de 72e ver dieping van New-Yorks befaamde Empire State Building zijn came ra op een vier meter lange stok naar buiten stakwaarna een automatisch mechanisme voor de bediening van de sluiter zorgde. mening, zo blijkt un vragen aan hei. college van E. en W. van deze ge meente. dat dit systeem radicaal de betekenis beoerkt van de t.h. voor stad en streek. •Ware de genoemde voorwaarde van meet af aan gesteld en dat is zij beslist niei dan is het op zijn minst twijfelachtig of de ge meente Enschede het landgoed •Drienerloo' zou hebben geschon- ken.' aldus de heer Verbeek. B. en W. van Enschede, die hier toe eerst hun oor te luisteren hebben gelegd bij het college van curatoren van de derde t.h hebben een sussend antwoord gegeven. In het voetspoor van het college van curatoren merken zij od. dat de financiën geen beletsel mogen zijn voor het studeren aan de derde t.h. Hiervoor zal een regeling dienen te komen. Verwacht wordt dat de fi nanciële tegemoetkomingen aan de studerenden, ook van gemeentewege, bij de nieuwe studievorm zullen wor den aangepast. Overigens veronderstelt het ge- meentebesf.ur van Enschede dat noch over de problemen van de cam- DUs,* noch over dc financiële steun iian studenten het laatste woord is gesproken. Met het college van cura toren zijn zij van oordeel dat de t.'n. T ook voor dit gewest van gretebe tekenis kan zijn. De heer Verbeek krijgt in dit ant woord geen steun in zijn streven om d? bindende campus-eis te laten ver vallen. Hei Haags Opera-koor zal vrijdag- avonS in het openluchttheater in het Zuiderpark In Den Haag een massaal koorconcert houden, waar aan zeven koren (te zamen ongeveer 500 zangers en zangeressen) zullen deelnemen. De koren zijn: Westlands Man nenkoor, Groot Teenagerkoor, Rot terdams dameskoor Zanglust, Rotter dams politiemannenkoor Hermandad, Oostvoornes Mannenkoor, Stem des Volks (VlBardiagea) en het Haags Opera-koor. Het geheel zal onder leiding staan van Plet Struyk. Indien vrijdag het weer niet ge schikt is voor deze openluchtmani festatie dan zal deze worden uitge steld tot 6 juli. Ook 13 juli Is nog bestemd tot uitvvijkciatum. De titel van dit programma van koorzang luidt: „Van klassiek tot bei canto, met muziek voor teeners tot My fair lady". - - (Van een onzer verslaggevers) Voor een goede behartiging van de belangen van de openluchtrecrea tie is het nodig deze in sterkere ma te dan thans het geval is te centra liseren binnen het ambtsgebied van slechs één minister. Deze wens, die de ANWB in mei 1SS1 reeds uit- i sprak in een brief aan de staats secretaris van OJf. en W., wordt nog eens uitgesproken in het jaarverslag van de Bond over 1961. In dat jaarverslag pleit de ANWB ook voor de opstelling van een 'na- tlonaal-ruimtelijk plan,' waarin in concrete vorm een nationale visie zou moeten worden vastgelegd op de toekomstige ruimteiyke ontwikkelin gen in Nederland. Wat de huidige recreatie betreft: in 1961 werden 433.399 kampeerdo- cumenten afgegeven of verlengd. Van dit totaal werden in 1961 nog geen 200 kampeerkaarten ter intrek king aan de ANW.B toegezonden. Geconcludeerd mag dus worden, dat de grote bloei van het kamperen niet heeft geleid tot excessen. Bijna 109.000 rtdsroutes werden door de ANWB in 1961 verstrekt voor buitenlandse vakantiereizen. Italië heeft de in 1960 aan Duits land verloren eerste plaats in de belangstelling van de Nederlandse vakantiegangers in 1961 weer her overd. De belangstelling voor andere dan de normale toeristenlanden neemt steeds meer toe. Daarom heeft de ANWB in 1961 ook reisroutes sa mengesteld voor Polen. Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Roemenië. Bulga rije, Libanon, Israël en Marokko en zelfs werd een door met eigen ver voer reizende Australië-emigranten veei gevraagde route naar India ontworpen. Steeds meer stijgend in de be langstelling is ook Spanje, waarbij ook zuidelijker gelegen stranden dan de Costa Brava in de aandacht ko men. Verheugd toont de ANWB zich over de verklaring in de laatste Troonrede, dat de regering heeft besloten de omzetting van woste gronden in landbouwgronden tot het uiterste te beperken. Het ontgin ningsgevaar voor enkele duizenden hectaren recreatiegebied in ons land. mag nu wel als geweken worden be schouwd. Een. nieuwe bedreiging is thans ge komen van de kant van Defensie, die 2400 hectaren, heide nodig heeft 2's- oefenterrein voor tanks. De ANWB bepleit, dat niet woeste hei degronden maar submarginale land bouwgronden tot dit doel worden be stemd. Zij kan dat doen namens bijna een half miljoen Nederlanders. In het jaarverslag is te lezen, dat het le dental in 1961 van 448.139 tot 483 280 steeg. Het aantal Wegenwaehtlid- maatschappen steeg van 305.741 tot 341.740. (Van een onzer verslaggever-si De ANWB heeft in een redactio neel commentaar in zijn maand blad Verkeerstechniek andermaal be zwaar gemaakt tegen het laten ver rijden van meerdaagse rally's op de openbare weg. Dc ANWB meent, dat politie en wegbehrerders, die betrok ken zijn bjj hel al of niet doen pas seren van dit soort rally's langs hun trajecten, daaraan geen medewer king meer moeten verlenen. De ANWB herhaalt daarmee een wens, die hij in feite enige weken geleden ook reeds uitsprak in zijn blad „De Autokampioen" in een kri tisch commentaar bij het -verslag van 'de tulpenrally. Er was toen een directe aanleiding. (ANP) Op de algemene vergade ring van de Bond van Mobilisatie- Invaliden en hun Nabestaanden is' met algemene stemmen een nioii» aangenomen, waarin wordt geprotes teerd tegen het korten van de AOW- uitkering op militaire invaliditeits pensioenen en tegen het uitblijven van een terugbetalingsregeling voor gemaakte proces- en andere kosten. In de motie wordt gezegd, dat het invaliditeitspensioen moet worden aangemerkt als een schadevergoe- dingsregeling, waarop een korting niet gepast zou zijn. Regering en Kamers wordt, verzocht de rechtspositie van ziek of invalide geworden dienstplichtige militairen- afdoende te regelen, en wel met terugwerkende kracht. Een van de bekendste dames-equipes (Ann Hall-Valerie Domleoi raakte in die rally kort na een klassements proef van. de weg. De bestuurster van de auto was door slaap over mand. In het redactionele commentaar in Verkeerstechniek schrijft de ANWB nu: „Tegen het einde van de rally is het zo. dat nagenoeg uit geputte bestuurders en bestuursters, die onder normale omstandigheden reeds lang zouden zqn uitgestapt, hun snelle wagens in geforceerd tem po over de openbare weg sturen, waarby vaak vooral door het in deze verzakelijkte sfeer steeds toe nemend aantal „fabrieksryders" onnodige risico's worden genomen." De ANWB. laat zuinigheidsritten, puzzelriften en radioritten nadruk- kelyk buiten zijn kritiek. Dat kon in het, kader van dit commentaar ook niet anders. De ANWB had dan im- •mers de politie moeten vragen ook geen medewerkingte verlenen aan de jaarlijkse Brabant-politierit. een dag- en nachtrit, georganiseerd door politie-instanties. die zich ook met verkeersveiligheid bezighouden. (Van een onzer verslaggevers» Twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, luidde vanochtend het vonnis van de Rot terdamse rechtbank tegen de 24-ja- rige huisknecht C. A.,"ciie als huis houdelijke hulp bij V. en D. In Rot terdam voor enige duizenden gulden aan goederen meegenomen en in zijn woning opgeslagen had. Veertien dagen geleden had de of ficier van Justitie negen maanden" met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk tegen hem geëist. T.Tet is wel zoals de regering rl zelf stelt 'een zeer omvang rijke' hulp. die de KLM nodig heeft, om haar huidige moeilijk heden te overbruggen. Een staats garantie van niet minder dan 375 miljoen gulden plus nog een rechtstreekse lening van vijftig miljoen op de gemakkelijkste voorwaarden die denkbaar zijn, het is bepaald geen kleinigheid. Het is duidelijk, dat de KLM- leidlng niet alleen de conjunctuur tegen heeft gehad, snaar in het verleden ook belangrijke financie- ringsfouten heeft gemaakt, zoals wij indertijd reeds aanduidden. Zij heeft zaken geforceerd om haar aandelen voor particuliere beleggers aantrekkelijk te maken. Thans moet de gemeenschap bij springen, zij het niet met subsi dies, maar met financieringshulp. En dat is dan precies wat wij al tijd gesteld hebben tegenover het streven van de KLM-leiding in de afgelopen jaren om de maatschap pij meer en meer in particuliere handen te brengen-, als het er op aankomt, moet de gemeenschap toch weer bijpassen. Dat gebeurt dan nu. mede ten bate van de par ticuliere aandeelhouders. Tn de toelichting van de regering op de voorstellen aan de Sta- ten-Generaal wordt weinig gezegd over de politiek, die de KLM in de komende jaren zal volgen. Toch is het de vraag, of op dit punt ook niet een en ander moet veranderen. Het is b.v. lang niet zeker, dat de KLM gezien de af schuwelijke situatie die er met be trekking tot de 'vrijheid van de lucht' (landingsrechten!, bevoor deling van nationale maatschap pijen) bestaat, op dé lange duur in staat zal zijn de prestigeslag in het grote intercontinentale ver keer vol te houden. Onderzocht dient te worden of niet meer "net accent zaL moeten worden gelegd op de korte en middenafstanden. Met name het Europese verkeer zal door de ontwikkeling van de Euromarkt steeds belangrijker worden. Daarbij zal de KLM er ook goed aan doen zich in de toekomst minder eenzijdig te richten op de welgestelde klanten en zakenlie den en meer oog te tonen voor de steeds groeiende markt die de iets minder welgestelden vormen. De maatschappij heeft de moge lijkheden. die hier liggen, tot'nu toe systematisch onderschat, rtpmerkelijk is. dat in de toelich- - ting van de regering geen melding wordt gemaakt van de vraag, of het niet mogelijk zou zijn een zekere samenwerking tus sen de Nederlandse luchtvaart en scheepvaart tot stand te brengen. In het verleden: is hiervan wet sprake geweest zonder dat dit tot resultaat leidde. Maar misschien zijn de omstandigheden thans zo danig veranderd, dat beide groe pen de voordelen die in een der gelijke samenwerking kan liggen, nu duidelijker zien, (yenslotte de vorm. waarin de hulp wordt gegeven: waarom heeft men eigenlijk de merkwaar dig vorm gekozen van een garan tie plus een lening, omtrent de- te rugbetaling waarvan' eigenlijk niets wordt geregeld? Het zou meer voor de hand heb ben gelegen, dat dc gemeenschap in plaats van deze laatste lening op een of andere manier door middel van nieuwe aandelen was bijgesprongen. Dat zou ni. de si tuatie. het nemen van een belang rijk risico zonder de zekerheid van vast rendement, veel eerlijker hebben weergegeven. Het zou bovendien hebben ver zekerd. dat als er weer rende ment is de staat daarvan zijn volle aandeel ontvangt. Of heeft men speciaal de min der logische vorm gekozen om het aandelenpakket van de staat zo kiein mogelijk te houden, ten rindp ais men in toekomst de kans zou krijgen de KLM als nog aan particulieren over te dra gen? Van een onzer verslaggevers) RÜksgoedkeuring is verkregen voor de aanleg van recreatieve voorzie ningen in het gebied ten ztKdcn van Pemls. De kosten 2.570.000, Zondag zijn in Italië tijdens een uitzonderlijk hete dag twintig per sonen onder de dertig jaar öjj baden in. zee, meren of rivieren verdronken. Advertentie I.M. totowitez/:' s/vos.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1