Eisen van 1 en 3 y2 jaar voor moordpoging met rattenvergif wm •««■si Koningin installeert bestuur Stichting 'Zilveren Jeugdcentra Nog slechts korte tijd! Rel om ziekenhuis in Stadskanaal Aardappelschap wenst grotere stabiliteit Jaar voor poging tot wurging i Panter aan Zee str ©©ej Overleden na val in water Bij de kachel.,. IIP* Verdien 24 ct op eik dubbelgroot pak. Artsen sturen protestbrief Ruimere taak Herstelbank 16 delen eerste prijs in toto Hu kon het nog! moderniseringsactie Sprang-Capelse moordzaak terugverwezen Wolkenkrabber TH wordt 90 meter msmisa!ÊÊËÊËÊ®SÈt~~ Ri.jkshavenmeester voor Terneuzen Ideaal'Persil Eeajncs pagina tr Laat "moeilijke dagen" ook Ci niet weerhouden Tragische driehoek j Initiatief HM| ivir In 'huiselijke kring', in een der zalen van het paleis Soest- 1 dijk, heeft koningin Juliana gistermiddag bestuur en raad van i advies van de Stichting Hunneschans en Het Zilveren Schor, die de twee 'koninklijke' jeugdcentra zal beheren, geïnstalleerd. verzorgt Uw was ideaal! KORTING VAN 20°/o duktschap voor aardappelen heeft in zijn gisteren gehou den vergadering een Initiatief genomen om te komen tot een grotere stabiliteit op de aard- appelmarkt. Niet van bovenaf W- HET VRIJE VOLK WOENSDAG 27 JUNI 1962 (Van een onzer verslaggevers) 'De gesprekken die aan de daad vooraf zijn gegaan en de tijdsduur bewijzen, dat er van rijp beraad en kalm overleg sprake is geweest. Ik acht bewezen, dat we hier te maken heb ben met een poging tot moord.' Tot deze conclusie kwam de officier van Justitie bil de Al melose rechtbank, mr. H. Nuis, gistermiddag in de zaak te gen de 39-jarige vrouw J. G. B.-A. uit Hengelo en haar kost ganger G. E. J. (49), die ervan wordt beschuldigd te hebben ge probeerd de echtgenoot van de vrouw door vergiftiging om het leven te brengen. T?an/e TT TT T £uis iaar gevangenisstraf met aftrek, gevolgd door terbeschikkingstelling van de regering. B« de man zag hi geen enkele reden voor terbeschikkingstelling. In deze zaak vroeg de offi cier drie en een half Jaar gevangenisstraf met aftrek. WEESP (ANP) Een voorbijgan ger zag dinsdagmiddag in een der wateren van de Oost-Bijlmer in de gemeente Weesperkarspel een man liggen, die hij met behulp van een in de buurt wonende veehouder uit het water wist te halen. Een arts heeft hem naar de Sint-Gerardus Majellastichting in Bussum laten overbrengen, waar hij vannacht is overleden. Sectie heeft uitgewezen, dat de man onwel is geworden en daarbij van zijn bromfiets moet zijn geval len, waardoor hy in het water langs de weg terecht is gekomen. Hef was de 51-jarige heer J. J. Schrem uit Amsterdam, een leraar, die studeerde voor het doctoraal examen in de biologie. Hij was ge huwd en vader van twee kidneren. bavence man, mang oeaeeia met ga ven van de geest' de uiterste demen tie. De uitspraak werd bepaald op dinsdag 10 juli. (Van onze weerkundige medewerker) Sterke regen- en hagelbuien heb ben de mensen gisteren en van morgen in huis doen vluchten. In sommige gevallen heeft men het vuur in de kachel weer aangemaakt. Gis teravond om acht uur was het op de Vcluwe niet warmer dan graden Celslus, Op vijfduizend meter hoogte bedroeg de temperatuur min 28 gra den Celsius. Hoog-Soeren tapte van morgen 21 mm neerslag af. De buiigheid neemt vanmiddag af onder invloed van een rug van hoge druk, maar er is slechts sprake van een tijdelijke weersverbetering. Een nieuwe IJsland-depressie beweegt ai weer naai* het zuidoosten en deze zal morgen de regenkansen opnieuw groter doen zijn. Tussen een onwrikbaar hogedruk- gebied ten zuidwesten en westen van Ierland en een gecompliceerd lage drukgebied boven Scandinavië en Noprd-Ierland,' 'duurt het onvaste en koucle'weer in de rest van deze week voort. Miljoenen vrouwen over de hefe we reld gebruiken maandtampons met schuiikokertjes.die de tampons feil loos op hun plaats brengen. Vraag bat maast vailTga an hjrgiènischa mark 1 (Van een onzer verslaggevers) Het op enkele kerktorens na boogste gebouw in Nederland, het gebouw van de elektrotechnische af deling van de Technische Hogeschool te Delft, waarvoor vorige week de eerste paal is geslagen, wordt niet 100 meter hoog maar 90. Het mach tige en vooral kostbare bouwwerk zal worden voorzien van enkele mas ten van twintig nieter, zodat de to tale hoogte op 110 meter komt. Dit deelde ons gisteren dr. H. A. Bakels, de secretaris van de Tech nische Hogeschool .mee tijdens de jaarlijkse grote persconferentie. Deze beslissing, waartoe eerst na het slaan van de eerste paal is be sloten, wordt niet genomen uit .hoogtevrees", maar uit financiële noodzaak. Men vreest dat men met de bouw van het project in de nieu we T.H.-wijk bij de minister, die jaarlijks 150 miljoen voor het weten schappelijk hoger onderwijs reser veert, op bezwaren zal stuiten, als men 'hem ook met de verdere uit breidingsplannen confronteert. Zoals bekend Is er met het nieu we gebouw van de elektrotechnwk 40 miljoen gulden gemoeid. De bouw zal circa vijf jaar in beslag nemen. Jaarlijks _wordt er in het kader van de uitbreiding van de hogeschool voor 25 miljoen uit de grond „gestampt" In 1970 hoopt men de mtbrelcUngs- werkzaamheden van de TH te heb ben afgesloten. De hogeschool die dan is afgestemd op het verwachte aantal studenten in 1980, vertegen woordigt dan een waaide van een half miljard aan gebouwen en outal- lering. In Congo bestaat nog steeds een groot gebrek aan artsen. The Congo Protestant Relief Agency heeft zich tot het zendingscentrum in Baarn gewend met de vraag, of het zijn bemiddeling wil verlenen voor het aantrekken van artsen. De Almelose rechtbank heeft i uren aan besteed om vast te stellen wat de juiste toedracht in dit drama is geweest. Er waren zes getuigen gedagvaard, onder wie fö J- K'oek. zenuwarts te utrecht, en de heer D. D. Boer, apo theker-toxicoloog bjj het ministerie van Justitie, als getuigen-deskundi- gen. Prof. Kloek werd met gesloten deuren gehoord. De zitting begon met het verhoor van verdachte J, Hij bevestigde het fnii?,aar Ji? hebben leren kennen tijdens een bijeenkomst van het Le ger des Keils. Enige tijd na die ken nismaking heeft het echtpaar de al leenstaande man. op initiatief van de genomen. Eerst was de verhouding goed, maar later werd de sfeer vertroebeld. De president stelde vast, dat dit niet alleen zijn oorzaak vond in het teit dat de vrouw en de kostganger op religieuze gronden .een goed con tact hadden. J. gaf toe de echtgenote van zyn kostbaas ook als vrouw aar- dig te hebben gevonden. In de loop van de zitting ree» ui' i de verhoren het beeld op van een zeer tragische, gespannen driehoeks- i verhouding, waarin de spanningen nog werden vergroot doordat de vrouw en de kostganger samen ge- bedsoefeningen hielden. Zij zonder- j den zich hiervoor af in de voorkamer i die door de heer des huizes werd aangeduid als de 'gebedskamer'. De spanningen zijn ten slotte zo groot geworden, dat de woorde 'echtscheiding", 'zelfmoord' en 'moord' zijn gevallen. Het werd ee poging tot moord. Op de middag van de 28ste december hebben de vrouv. en haar huisgenoot twee boterham men met een rattenverdelgingsmid del voor de echtgenoot klaarge maakt. De volgende morgen, in alk vroegte, heeft J. het vergiftigde brood in het trommeltje van zijn i kostbaas gestopt, nadat hij er eerst twee andere boterhammen had uitge haald. B.nam dit trommeltje mee naar zijn werk. Toen hU het broed tijdens een scb'flpauze wilde opeten, vond hij de smaak'zwavelachtig en spuw de de happen weer uit. Dit heeft bem vermoedelijk het leven gered. De officier zou althans laier In zijn requisitoir stellen, dat de hoe veelheid vergif voldoende ia geweest om een deugdelijk middel op te le veren. waarmee B. van het leven zou kunnen worden beroofd. Op grond van 't feit. dat de vrouw sterk verminderd toerekeningsvat baar geacht moet worden, kan vol gens da officier niet worden volstaan met een straf die gelijk is aan het voorarrest. Daarom vorderde hij de terbeschikkingstelling. Tegen J. achtte hij een zwaardere straf o{5 zijn plaats. 'Ik blijf erbij, dat het samen spel fataal is geweest, maar van de man hadden meer remmingen dienen uit te gaan,' zo motiveerde mr. Nuis dit. De raadsman van de vrouw, mr. P. J. Jebbink uit Hengelo, achtte hefc bewijs van de medeplichtigheid van zijn cliënte niet geleverd: 'ze heeft wel voorbereidingsmaatregelen tot het misdrijf gepleegd, maar «e heeft onvoldoende aan de uitvoerings handelingen deelgenomen.' Overigens betwijfelde hij of de ver dachten zelf wel precies weten van wie het initiatief tot de moordpoging is uitgegaan. Mr. Jebbink vroeg om een zo kort mogelijke vrijheidsstraf en daarna opneming in een psychiatrische in richting. De raadsman van J., mr. J. L. M, Niers uit Hengelo.- probeerde op zijn beurt aan te tonen, dat zijn cliënt niet alleen ei" dnmv-"n'.- finuur i; ge- iweest. HIJ achtte het evenwel moei lijk strafrechtelijk precies vast te stel den, waar de verantwoordelijkheid ligt. Hij pleitte voor zijn cliënt, die 'iij omschreef als een 'gekneusde, ge- ALMELO (ANP) De rechtbank in Almelo heeft de 31-jarige H. van B. uit Enschede, die in de nacht van 24 op 25 februari van dit jaar trachtte een van hem gescheiden vrouw door wurging van het leven te beroven nadat hü in haar slaapkamer was doorgedrongen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had twee weken geleden acht maanden gevan genisstraf geëist met aftrek, alsmede voorwaardelijke terbeschikkingstel ling met een proeftijd van drie jaar en onder toezlchtstelling. Tijdens de -plechtige installa tie achter de tafel v.l.n.r. pater W. A. M. Alting von Geusau O.F.M., voorzitter van het bestuur van de stichting, de Koningin, de Prins en mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de commissie van advies van de stichting. Rechts de prinsessen Beatrix en Irene. i IlsSN Het koninklijk paar heeft met het schenken van deze twee terreinen en een geldsbedrag voor de inrichting uiting willen geven aan het feit 'dat j wij zo gelukkig en zo dankbaar waren om dat evenement, die zilveren bruiloft, met ons zessen te mogen beleven,' zei prins Bernhard in een korte I toespraak. ém j Een feest voor twaalf miljoen men- sen was praktisch onmogelijk. Uit voerbaar en zinvol was het geschenk voor de Nederlandse jeugd. Koningin en Prins waren getrof fen door de reacties uit het Neder landse volk, maar vonden "het écht niet nodig' iets voor zichzelf te aan vaarden, Omdat men ondanks deze wens bleef aandringen 'hebben wij .tezegd dat wij het wél erg graag ouden 'willen ontvangen Indien het .en goede zou mogen komen aan da uitvoering van ons eigen voorne nen' —de plannen voor de jeugd centra. Binnenkort zal worden gesproken van de Stichting 'Zilveren jeugd centra". Da naam werd enkele mi nuten voor de instaliatie-plechtig- teid bedacht door prinses Irene, die met haar zuster Beatrix deel uit maakt van de commissie van advies. Koningin JuKana bracht dank aan de Nederlandse jeugd, die op het ini tiatief van het zilveren paar reageer de met boeiende manifestaties t lj- dens de koninklijke tournee door ons land ter gelegenheid van het huwe lijksfeest. Zij dankte ook de 'oude ren.' die de commissie van advies hadden gevormd. Prins Bernhard onderbrak haar even en weee onder grote hilariteit op zijn dochters in liet adviescollege en herhaalde: 'Ou deren...?' Pater W. A. M. Alting von Geu- sau O. F. M. alt Maastricht, voor- j litter van het bestuur, aanvaardde j rijn taak met de woorden: 'U geeft ms een geesteskind in handen dat zeer dierbaar is. "Wij danken u oor het vertrouwen en de unieke a ns aan zoiets moois te kunnen mee werken.' Mevrouw, de vakanties naderen. Het wordt tijd om uw strand kleding, volgens de laatste mode, in orde te brengen. Een panter- badpak is nu wel niet het aller laatste snufje op dit gebied, maar wel een luchtbed met hetzelfde motiefje erbij Voor uw huisgenoten misschien een beetje moeilijk te ontdekken waar het feed ophoudt en het badpak begint, maar daar is het ook om te doen. Advertentie I. M. HAAS! II! duboe tgroot Ondanks deze reductie op elk pak tóch de kostbare spaaremmertjes voor prachtige gratis geschenken of artikcïco met enorme korting, zoali luxe reia- wekker, transistor radio, pedaalemmer en rolschaatsen. Vraag een spaar kaart bil Uw winkelier of vereniging. DEN HAAG (ANP) De Maatschap pij tot Financiering van het Natio naal Herstel N.V..(Herstelbank) stelt een statutenwijziging voor, waarbij de naam wordt gewijzigd in De Na tionale Investeringsbank (Herstel bank) N.V. Mede in verband met het tot ont wikkeling komen van de gemeen schappelijke markt en de hulp aan ontwikkelingslanden, wordt de doel stelling verruimd en het arbeidsveld nader bepaald. Volgens de bestaande statuten is de duur van de vennootschap beperkt tot 31 december 1970. Deze beperkte duur begint steeds meer een wezen lijke belemmering te vormen o.a. bij het aantrekken van middelen en b|j de kredietverlening. Tot 31 december 1970 is de ven nootschap vrijgesteld van vennoot schapsbelasting. De huidige reserves belopen op het ogenblik ƒ69 min. en zullen, naar de directie verwacht, eind 1970 opgelopen zijn tot ongeveer 125 min. Op grond hiervan zal op elk aan deel van 1000 tweederde van het nominaal bedrag in 1971 worden te- terugbetaald. De staat zal in verband met deze terugbetaling een lening verstrekken tot ƒ100 min. tegen drie pet. rente. Met ingang van 1 juli a.s, is tot rijkshavenmeester te Terneuzen be noemd de heer K. Groenhof uit Rot terdam, thans gezagvoerder op de grote handelsvaart. General Electrlca, een fabriek in Bilbao waar ongeveer 4.000 mensen werken, is door de overheid voor on bepaalde tijd gesloten, nadat het personeel een uur lang had gestaakt als protest tegen de gevangenhou ding van 30 sociale voormannen. Advertentie LM (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw Is in het noorden van ons land een rel ontslaan om een zieken huis. Achttien nuisartsen uit Stads kanaal en nmeevine hebben in een brief aan bet Ëestuur van de 'Stich ting Interkerkelijk Protestants-Chris telijk Ziekenhuis" gezegd geen enkel vertrouwen te hebben in het door deze stichting te bouwen ziekenhuis in Stadskanaal. De stichting is nu bijna tien jaar bezig met de plannen voor een streek ziekenhuis. De grootste grief van de artsen is dat het ziekenhuis zal worden ge bouwd met medewerking van de 'Ver eniging voor Gereformeerde Zieken huizen' te Ermelo. die o.m. het zie kenhuis Bethesda te Hoogeveen in beheer heeft. In het ziekenhuis Bethesda waren in het begin van dit jaar vele moei lijkheden gerezen als gevolg van te kortkomingen op velerlei terrein. Vijftien Drentse artsen hebben toen een verklaring afgelegd, waarin ze het ziekenhuis ernstig in gebreke stelden. De achttien huisartsen van Stads kanaal stellen in hun brief dat zelfs na een eventuele grondige wijziging in de opzet van de vereniging het niet mogelijk zal zijn het vertrouwen te herstellen. 'Wij zullen een dergelijk ziekenhuis alle medewerking weigeren', zo be sluit de brief, die ondertekend is door groot pak DEN HAAG (ANP) Het totale prijzenbeörag in de sporttoto van zondag 24 juni bedroeg 118.603 gul den, waarvan voor de eerste prijs be schikbaar was 71.161.80. De eerste prijs wordt verdeeld onder zestien deelnemers, die allen 13 punten had den. Elk van hen ontvangt netto een bedrag van 3.780.46. Voor het voor de tweede prijs be schikbare bedrag 47.44120) kwa men 147 deelnemers in aanmerking, waarbij één met twee kolommen. Zij ontvangen leder ongeveer 300 gulden. de artsen W. C. C. Kamphuis en w. M. Rosinga te Stadskanaal en B. H. L de Haas te Nieuw-Buinen Dit schrijven werd vrijdag door het ziekenhuisbestuur ontvangen. Zaterdag heeft dokter Rosinga zich van het schrijven gedistantieerd. Hij zei het bestuur dat hij na rijp beraad tot. dit standpunt was ee komen. Het bestuur van de stichting in Stadskanaal zegt verbaasd te zijn over de brief. Te meer daar deze werd ver zonden enkele dagen voordat de zie kenhuisraad in Den Haag bijeenkwam om de bouwplannen voor het zieken huis te tespreken. Nog 1 week geiui de SOLA inruil van oud. verstelen of be schadigd tafelgerei legen de nieuw- sic co mooiste Sola-modelicn U krijgt een M. C. VAN LITSENBURG Srhiedamsewcj; 93 - Tel. 30102 Goud, Zilver en Uurwerken DN HAAG (ANP) Het Pro- culatieve vorm !s naar zijn mening niet in staat te voldoen aan de veie Dc bedoeling I*. dat men ml ko men tot een vrijwillige samenwer king tussen de by de aardappel- markt belang hebbende groeperingen Tan het bedrijfsleven zonder dat de regering of hei produktschap van bo venaf maatregelen zal opleggen. In een nota over marktstabilisatie /an een der directeuren van het produktschap, de heer Glotzbach, wordt betoogd dat het voor alle be trokken partijen gewenst zou zijn als lardappelhandel en -verbouw min der speculatief zouden zijn. Een toe stand zoals de aardappelwereld «Ut aar heeft gekend, heeft zich in het verleden nog zelden voorgedaan en tal deze eeuw ook wel niet terug teren, aldus de heer Glotzbach. De Nederlandse marktconstellatie n haar huldig» «piuervatieve en tpe- eisen die aan hel produkl moeten worden gesteld. Daarom zal er een veel nauwere samenwerking moeten komen. Ge dacht werd hierbij zowel aan de een voudige vorm van overleg voorat ris aan veel verdergaande vormen van samenwerking zoals contract- teelt en integratie (binnen een on derneming brengen van de teelt van en de handel in aardappelen). Het nemen van maatregelen van bovenaf leek de heer Glotzbach wei nig zin te hebben De geschieden:: heeft uitgewezen, aldus zijn stand- >unt, dat het nemen van stabiliseren de maatregelen bij aardappelen zeer moeilijk is. Dit is d: t;eden dat het produktschap in de loop der jarec - ook in het afgelopen voorjaar - alleen maatregelen heeft genomen wanneer dit nodig was. De voorzitter en de directeuren var: het Produktschap kregen in de gisteren gehouden vergadering machtiging het. tijdstip te bepalen waarop de export van vroege aardap pelen weer kan worden vrijgegeven. De rond 450 personeelsleden van de Koninklijke Fabriek van. Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Beverwijk hebben een circulaire ontvangen, waarin staat, dat het bedrijf wordt op geheven. O neen, die mensen zullen niet allemaal op straat komen te staan. Er ls geen crisis, er is zelfs krapte op de arbeidsmarkt. En de directie zal 'in het algemeen' alle medewerking geven bij het ver krijgen van ander werk. hetzij bij Hoogovens, hetzij bij Werkspoor in Utrecht. De werknemers worden dus niet onmiddellijk bedreigd door brood gebrek. En de afvloeiing zal ver moedelijk geleidelijk plaatsvin den, want er zijn nog orders tot midden 1963. En'-toeh is wat er nu bij Beijnes gebeurt (en wat herhaaldelijk bij andere ondernemingen voor komt), zo afgrijselijk mis. Want hier beslist een directie over en zonder de werknemers en over hun bestaan. Die werknemers worden tegenwoordig 'medewer kers in de onderneming' ge noemd. Men pleegt op gezette tijden een beroep op de medewer kers te doen om zich tot het uiter ste in te spannen in 'ons aiier en gezamenlijk belang'. Men verlangt, dat de werknemers zich verant woordelijk gevoelen voor de on derneming die ook hun onderne ming is. Maar op een gegeven ogenblik blijkt dan, dat 'hun' onder neming is verkocht of gefuseerd en dat de werknemers maar een goed heenkomen moeten zoeken. Beslissingen als nu bij Beijnes zijn genomen, worden veelal voor bereid en genomen door een klei ne groep managers. De aandeel houders, in feite de eigenaars van de onderneming, komen er ge woonlijk slechts formeel aan te pas. Hun interesseert trouwens de zaak maar weinig, omdat hun belangen voldoende worden be hartigd, en op aandeelhouders vergaderingen wordt de beslis sing dan genomen door enkele percenten van de aandeelhouders. Er is de laatste tijd nogal eens geschreven en gesproken over de beheersvorm van de ondernemin gen. Daar mankeert nog heel veel aan. En het is hoog tijd, dat de gevaarlijk grote macht die thaps nog in handen van enkelen ligt, beperkt wordt. De Volkskrant vindt ons on sportief. Wij hebben ge schreven. dat de Algemene Ne derlandse Bedrijisbond voor de Metaalnijverheid pal bleef staan voor de tweede loonsverhoging van vijf cent in de kleine metaal nijverheid toen de meeste andere contractpartners het hoofd in de schoot hadden gelegd. Dat is niet waar. zegt de Volkskrant. De confessionele bonden hebben dit punt nooit losgelaten. Het Vrije Volk hangt bewust de erekrans om de verkeerde hals. Wij willen wel verklaren, dat wij er geen enkele behoefte aan hebben Je ANMB ten onrechte met een krans te versieren. Even min zouden wij de pluimen willen verwijderen, die de Volkskrant de confessionele organisaties op de hoed steekt. Zij hebben allemaal hun best gedaan, maar de pro- dubtiviteitsformule van de vrijere loonpolitiek en de wisseling van voorschriften heeft hun parten gespeeld. E'en feit is echter, dat de Chris- -Lj telijke Metaalbedrijfsbond in maart heeft verklaard de vijf cent, wel heel graag te willen, maar, als die niet werd toege staan. toch ook bereid te zijn een c.a.o. aan te gaan. waarin die vijf cent niet was opgenomen. De katholieke bond nam eenzelfde standpunt in. Daarentegen sprak de ANMB uit. dat de c.a.o. slechts zou wor den aangegaan als de voorstellen van de partijen, waarin onder meer de omstreden stuiver was vervat, zouden worden goedge keurd. De confessionele organisaties zullen ongetwijfeld hun goede redenen hebben gehad voor hun besluit, maar het is toch wel duidelijk dat hun houding minder krachtig was dan die van de ANMB. De Volkskrant heeft de rollen verwisseld. Wij zullen niet zeggen, dat dit onsportief is. Laten we het maar een vergissing noemen. Advertentie i m Interieur verzorging Goudsesingel 103105 's-HERTOGENBOSCH (ANP). Het gerechtshof in 's-Hertogenbosch heeft la de zaak tegen de 27-jarlge M. v. d. S. uit Sprang-Capelle, die op 18 juni in hoger beroep terecht stond onder beschuldiging van moord op de gebroeders Van Zeist te Sprang Capelle. een interlocutoir arrest ge vezen. Het Hof heeft, de zaak terugver wezen naar de rechter-commlssaris met de opdracht een psychiatrisch onderzoek te doen instellen in- de observatiekliniek voor gevangenen in Utrecht.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1