Zeister rijschoolhouder Directeur CBR schreef misleidende circulaire5 beugelbier1 'verser bier BREDA Zie je welnegers zijn waarde9 m f gfli Ria trouwt Juliwinter Ecuadoriaan krijgt zes maanden Predikanten distantiëren zich van 'zelfbeschikking Leemte Jonge Nederlandse tekenaars en "éSS schrijvers naar Wenen Burgemeester was onnodig grievend Vijf maanden voor Surinamer Drie jaar voor benadeling AB Hoger loon in kerftabak Windstoot duwt man onder auto AOW omhoog; aanvullende steun omlaag CMB-bestuur verontwaardigd Nieuwe premier in Brazilië Kernproef van VS uitgesteld caravan HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 JULI 19C PAGINA 3 Kies Uw koelkast bij Modern meteen gerust hart voor iarenlang modern comfort an een onzer verslaggevers^ Een in Zeist gevestigd Instituut voor Verkeersonder- wijs heeft alle rijschoolhouders van ons land een zoge- naamd Bulletin gezonden, waarin nogal heftig stelling wordt genomen tegen het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen. SSteraffien' 2°Wel Pmktisch als ^tisch, ea wel de Eisen W: ener tijdelijk 3 flessen voor f.501 Voorzichtig Spoorreductie voor studenten gewaagd Kamerleden vragen naar Mansholts personeelsgebrek k"\*. lÈmÊÊÈÈÊÊm Tegen zes man Nederl. Gemeenten Opheffing Beijnes uit voorraad leverbaar AUTOBEDRIJF BROEDELET N.V, Groothandelsgeboüw Weena 687 - Tel. 136040 (Van een onzer verslaggevers) De waarnemende president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. Gijsman, deed gistermiddag uitspraak in het kort geding van de recreatie-exploi tant A. J. Singels te Breukelen tegen de burgemeester vaa die gemeente, mr. Th. T, H. M, Bijleveld, inzake laster en smaad en onrechtmatige be jegening. Dé rechter wees de eisen van de exploitant af, maar veroordeelde de gedaagde (de burgemeester) mede tot betaling van de kosten van het ge ding, omdat hij door zijn gedragin- gen aanleiding heeft gegeven tot het voeren van het onderhavige proces. In zijn motivering merkte de waar nemende president onder meer op dat de burgemeester door zijn uitla tingen over de heer S. in zijn inter view met een redacteur van het ANP, door zijn onnodig grievende mede delingen de grenzen van de zorgvul digheid heeft overschreden en aldus onrechtmatig heeft gehandeld. De burgemeester had er zijns in ziens rekening mee moeten houden, dat wanneer-, een vertegenwoordiger van een publiciteitsorgp.au zich tot het verkrijgen van inlichtingen tot hem wendt, deze informaties gepubli ceerd zullen worden, tenzij nadrukke lijk geheimhouding is verzocht. De waarnemende president wees de eis tot herroeping en het staken van verdere mededelingen over de heer S af, op grond van het feit, dat men een gezagsdrager in het algemeen niet kan verplichten tot weigering van het geven van inlichtingen aan der den, mits daarbij aan de eisen van zorgvuldigheid wordt voldaan. w^1^UrJan het CBR' de heer H- M- W. Westerlaken, t m dit schrijven beticht van misleidende voorlichting wamtatlffr ÏJ? ÏT l'?™1 bUjk te m wn c*<^ire van deze directeur, bestaatvLf w enen nog eeas °P wijst, dat er maar één grondslag Advertentie I.M. Hij berichtte dit onlangs omdat er f® laatsto tijd weer tal van boekjes in de handel zijn gekomen, waarin de stof voor het rijexamen ia verwerkt. "Dat gaat te ver,' vindt het Instituut voor Verkeersonderwijs. riRir5teur J- van der Laan schrijft g^oep rijschoolhouders blyyen en geen an- brochure durven gebruiken dan Staf aangegeven Sisen. Letterlijk h^t erv, bang dat by het niet ge- vS kQP®n) vfai bet boekje van de directeur hun kandidaten bij e3famen nadeel zullen ondervin den (lees: zakken).' Gevraagd wordt vervolgens om een circulaire waarin duidelijk staat dat het gebruik van welk instructieboek- te J™;11.,0?15- nooit en te nimmer zal ieiden tot enige discriminatie van examenkandidaten. Directeur Westerlaken zei ons hierop gisteravond; 'Ik wil bestzo'n circulaire schrijven, al heeft nie mand van mijn bureau ooit het te gendeel beweerd. Maar het gaat hier om iets anders. Dat instituut waarvan ik overigens nog nooit heb gehoord blijkt zelf een boekje in de handel te hebben ge- ^ruCu,'„¥eDeer Van der LRan ziet my blijxbaar als een concurrent van zijn produkt. Maar hjj vergeet dat onze uitgave een gemeen schapsbelang heeft, een dienende functie. Brutkt*20 posilte nas hhnmer mta- "Het gaat ons steeds om de kandi daat, aldus de heer Westerlaken. 'Die moet ergens houvast hebben, een norm. Vandaar onze Eisen, waarvan de tekst geregeld ook door officiële instanties wordt gecontroleerd. Even tuele baten van deze uitgave komen het verkeer zelf ten goede. Dat kan niet worden gezegd van de veie boek jes waarin sommige rijschoolhouders de examenstof op hun manier be handelen, Soms voortreffelijk, maar soms ook minder goed.* Het is bepaald niet waar, dat mijn circulaire met die waarschuwing spe ciaal gericht zou zijn tegen bet boek je van die meneer Van der Laan: Foutloos rijden. Wij laten elk jaar een waarschuwing uitgaan om de mensen eraan te herinneren, dat zij zich vast moeten houden aan deze officiële eisen. Dat is alles.* Heerlijk hoppig Drie Hoefijzers pils, bottelvers uit de bierstad Breda.- Handige beugeisluiting: in een wip open zonder opener in een wip weer luchtdicht gesloten. Dat schenkt lekker, dat houdt het bier vers - ook nog lang na het.eersta glas. Voordelige, grote gezinsfles van een halve liter voor slechts 52 cent. 'Zijn Instructieboekje heeft alleen een verdienend doel en dat neemt hem k"»Iük, het is zjjn goed fc, maar deze man moet wel voor zichtig zijn met zijn kritiek. We heb- DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid mr. E. Roolvtak (k.v.p.) heeft aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of hij bij het overleg over de eventuele verhoging van de spoor wegtarieven ook een mogelijke reduc tie van deze tarieven voor studenten wil bespreken. Om het karakter van commerciële onderneming vam de N.V. de Nederlandse Spoorwegen on verlet te laten, pleit het kamerlid voor een compensatie uit de alg&ne- ne middelen. (Van een onzer verslaggevers) Drie jaar gevangenisstraf met af trek heeft de Amsterdamse recht bank opgelegd aan de 47-jarige bankemployé Joop E., die het vorige jaar de Amsterdamse Bank voor ca. acht ton heeft benadeeld. De offi cier van Justitie had zes jaar met aftrek tegen hem geëist. (Van onze soc.-econ. redactie) Het College van Rijksbemiddelaars heeft een nieuwe c.a.o. voor de kerf tabakindustrie goedgekeurd. Over het tijdvak van I januari—1 juni 1962 worden de basisionen met 5 li cent per uur verhoogd. Op laatstgenoem de datum komt daar 5 cent bij. Het contract loopt tot 1 april 1D63. Verder zijn verbeteringen aange bracht in de ploegentoeslag, de func tie-indeling, de vergoeding voor over werk op zaterdag en de toeslagen voor arbeid op zon- en feestdagen. De vrouwenionen zijn opgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) Een woedende Surinamer luchtte gisteren in de rechts zaal te Groningen zijn gevoe lens van wrok tegen de Neder landse maatschappij, waarin volgens hem de mensen met een donkere huidskleur als minderen worden behandeld. Nadat de Groningse politierechter de 32-jarige Surinaamse plaatwerker H. O. V. tot vijf maanden gevange nisstraf had veroordeeld omdat hij bezoekers van een café met een mes had bedreigd, was het even doodstil in de zaai. De plaatwerker leek het vonnis nogal kalm op te nemen, maar toen hij zijn meisje op de tribune zag snikken, pakte hij plotseling zijn bovengebit en smeet dit in stukken tegen de grond, waarna hij schreeuwde: 'Zie je wel, een neger is waardeloos. De blanke mensen zijn beter. Ze krijgen jé wel. Vijf maanden. Twintig ja^-r hadden jul- (Van een onzer verslaggevers) De kwestie van dr. Mansholt, die van de raad van ministers van de EEG niet de personeelsuitbreiding heeft kunnen loskrijgen die hij no dig achtte, heeft aanleiding gegeven tot vragen in de Tweede Kamer. De leden mr. F. G. van Dijk (v.v.d.) en M. M. A. A. Janssen (k.v.p.) hebben aan de minister van Buitenlandse Zaken vragen gesteld, waarin zij eraan herinneren, dat dr. Mansholt onder deze omstandighe den de verantwoordelijkheid voor het doorvoeren van de regelingen van het gemeenschappelijk land bouwbeleid heeft gezegd niet te kun nen dragen. De kamerleden vragen nu welk standpunt de Nederlandse regering in deze zaak heeft ingenomen. Te- vensvragen zij of de tijd niet geko men is om voor te stellen de beraad slagingen in de raad van ministers in het openbaar te doen plaatsvin den of althans de stemmingen open baar te doen zijn. De rechtbank achtte bewezen dat de employé samen met een ander (bedoeld werd de 58-jarige Franse zakenman René G., die als patient in het Huis van Bewaring is onder gebracht) zich schuldig gemaakt heeft aan valsheid in geschrifte, het gebruiken van een vervalst stuk als of het echt was en oplichting, een en ander in nauw overleg en samen werking. De bankemployé had onder meer door middel van een vervalste brief het effectenbezit van een Franse re keninghouder bü de Amsterdamse Bank doen liquideren en de op brengst ervan, ongeveer 655-000,- op zijn rekening bij de Schweizeri- sche Bankgesellschaft in Basel ge stort. Ook had hi) door middel van een vervalste chêque zich 100.000,- toegeëigend. De Franse zakenman zou de be wuste brief, waarin opdracht tot li quidatie gegeven werd van een val se handtekening voorzien naar de Amsterdamse Bank hebben ge stuurd. Om deze frauduleuze hande ling te kunnen volvoeren had de em ployé Joop E. handtekeningenkaar ten uit het archief gelicht en er fo tokopieën van laten maken. Circa zes ton van de buit zou inmiddels zijn achterhaald. De 47-jarige R. van der Wei uit Noordwolde is gisteren door een har de windstoot met rijn fiets oncftr ecu vrachtauto gedrukt. De man was on slar d"od. De heer Van der Wei weed enige meters meegesleurd dor.: ae vracht auto oie werd Di~fUiirtl cDoi de 35- jarige F. S. uit Noordwolde. Het slachtofer Jast een vrouw met vier kinderen ach"-;;. De studiebeurzen voor hen die daarvoor in aanmerking komen als student van de Landbouwhogeschool te Wageningen, zijn verhoogd van ƒ2400 tot ƒ2800 per studiejaar. o'.fm lie moeten geven. Jullie moorden maar raak. Ik heb nigts gedaan en krijg vijf maanden.' Daarna greep hij zijn ondergebit en smeet ook dit tegen de grond. Terwijl de verbijsterde rechtszaal met stom heid was geslagen, snikte het Neder landse meisje van de verdachte: 'Niet doen baby, niet doen." Toen grepen de parketwachters in. Ze probeerden de man tot kalmte te brengen. Dit getukte echter niet, waarna ze de schreeuwende man de zaal uitbrachten, In de gang gekomen riep hij nog: 'Slechte mensen, alle maal.' De verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 15 juni in café Bos aan de Nieuwstad in Groningen een daar rondlopende kelner had bedreigd m?t zware mishandeling en misdrijf tegen het leven. Hij zou verder vreesaan jagend zijn opgetreden. Bij de ruzie in het café was hij er door zes man uitgegooid. 'Ik kon niets doen tegea zes man. Mijn bovengebit was gebroken en mijn mond was op gezet.' De man ging toen naar huis. Daar heeft hij zijn colbertjasje en zijn schoenen uitgetrokken, waarna hij gewapend met een tomatenmesje op zijn blote voeten was teruggerend naar het café. De officier zei in zijn requisitoir een strenge straf tt:willen eisen, ge zien de ernstige bedreiging. Hij eiste vier maanden onvoorwaardelijk. De rechter achtte het ten laste gelegde bewezen en vonniste met vijf maan den. (Van onze pariementsredactie) De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de gemeentebestu ren geadviseerd hun aanvullende steun te verlagen met het bedrag, dat de AOW per 1 juli omhoog is gegaan. Zij is" van mening, dat er anders een rechtsongelijkheid zou ontstaan met andere groepen van ondersteunden. De vereniging zou er geen bezwaar tegen hebben ais de gemeentelijke steunnormen worden aangepast aan do maatschappenlke ontwikkeling. Die aanpassing zou dan echter voor alle groenen van gestetinden moe ten gelden. Minister Klomne (Maatschappe lijk Werk) heeft kortgeleden de ver eniging verzocht de gemeentebestu ren over dit vraagstuk te adviseren. De bewindsvrouwe wilde dat de ge meentebesturen nun bjjsteun niet geheel zouden korten, maar de ver eniging stemt daar dus met mee in. Vijftien Nederlandsekin- B deren die een buitenlandse ,Neutr> Kweekschool Den Ignatius College Amster- Rabbinge (Prof. ter Veen reis hebben gewonnen in polder) en Antonius van dam), Emmy Reinders (St. Lyceum Emmeloord). de tekeningen- en opstel- Doorn (St. Montfort- Clara Gymnasium Heer- De schoolprijs, een be- lenwedstrijd van de Euro- college Rotterdam). len), Wiihetmina Hut drag van f300, werd toe- vese Beweaina zullen. 20 De overige winnaars van (Kweekschool Breda), Adri gekend aan M. M. S. Ko- iuli in WrZ'n aanwezia een buitenlandse reis zijn Dingemans (Prof, ter Veen mngshaf te Veldhoven. 5'",J JZ Zu Ginter- Acrianus Joosen (St.Fran- Lyc. Emmeloord), Koos Vijfentwintig kinderen mogen Min ow ae mier dsens Kweekschool Breda), Tuitjer (Khedens Lyceum wonnen een boekenbom nationale prijsuitreiking. Mariiius Voeten (zelfde Velp), Bram Watlei (Ciir. Bovendien hebben 49 Ne- school), Corry van Hoek h.b.s. Middelburg), Ton derlandse gemeenten zich De eerste en tweede R.-K. Meisjeskwéekschool van Schaik (St. Odulphus bereid verklaard extra prijs (een zes-lahdenreis) Dongen), Johanna Ver- Lyceum Tilburg), Fop prijzen, eveneens boeken- werden gewonnen door munt (Kweekschool 't Wit- Hendrik van Wijk (Chr. bonnen, beschikbaar te Gerrit Luidinga (Bijz. hof Etten), Ton Koet .(St.. Lyceum Haarlem; en Rita stellen. Ria Valk, één van Nederlands populairste zangeresjes, is gister morgen in Amsterdam in het hu welijk getreden met de filiaal chef van een warenhuis, Herman de Keulenaar. Het jonge echtpaar betrekt in Vinkeveeii een nieuw huis. Ria (21) werd bekend toen ze enkele jaren geleden in Am sterdam een prijs won op een teenagerfestival. Ze heeft ver schillende plaatjes gemaakt, waarvan vooral locking Billy een succes werd, Het tijdperk, waarin ze optrad in cowboykle ren, is naar haar zeggen nu voor goed voorbij. Ria Valk blijft ech ter wel zingen. (Van onze weerk. medewerker) De koudste lucht die er in Euro pa te vinden is. wordt op dit ogen blik naar ons land gevoerd. Bij een stormachtige noordwester werd het dinsdagmiddag tijdens buien plaat selijk niet warmer dan.9 graden. Aan het strand was het bijna niet te harden. In De Bilt is het kwik nu al acht dagen achtereen niet meer boven de 16 graden Celsius uitgekomen, ter wijl 20 tot 21 graden normaal is. Zomerwarmte treffen we alleen in Zuid-Europa aan: Zuid-Frankrijk heeft maxima van 25-28 graden, maar in Noord-Frankrijk daalde de temperatuur gevoelig. Aan de achterzijde 'van een lang zaam naar het zuiden bewegende stormdepressle boven Zuid-Zweden, blijft het vandaag en morgen nog koud. met als enige lichtpuntjes een iets minder sterk waaiende wind en zonnige opklaringen tussen de buien die tijdelijk in het noordoosten zelfs roet onweer gepaard kunnen gaan. Gemeld kan nog worden, dat Vlis- slngen en Maastricht hun droogste Juni van deze eeuw achter de rug hebben. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Christelijke Bedrijlsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie (CMB) meent, dat het ver trouwen in het overleg tussen werk gevers en werknemers ernstig is ge schokt door dé mededeling van het VMF-concern, dat Beijnes in Bever- rijk zal worden opgeheven. Met verontwaardiging stelt de CMB vast, dat noch de onderne mingsraad, noch de werknemersorga nisaties enige invloed hebben kunnen uitoefenen op de beslissing van de VMF-directie over de werkgelegen heid van velen. In een communiqué, dat de CMB gisteren heeft uitgegeven, zegt dé bond, dat hij met verbazing kennis heeft genomen van de beslissing, om dat nog slechts een half jaar geleden de directie van Beijnes ten overstaan van het personeel vertrouwen heeft uitgesproken in de toekomst van het bedrijf. Ht bestuur van de CMB acht de op heffing van Beijnes weer een duide lijk bewijs voor de juistheid en urgen tie van het recht op medezeggenschap van de werknemers, als vitale belan gen van het personeel in het geding zijn. RIO DE JANEIRO (Reuter) Het Braziliaanse Congres heeft gistermor gen de benoeming van Auro Moura Andrade tot premier met 222 tegen 51 stemmen goedgekeurd. De 47- jarige Andrade is voorzitter van de Senaat en lid van de sociaal-demo cratische meerderheidspartij. (Van een onzer verslaggevers) De Ecuadoriaan, die veertien dage: geleden door de Haagse rechiban! zeven maanden wei aftrek tegen zich hoorde eisen, ondanks zijn "op. dracht' aan zijn verdtdiger de offi tier van Justitie om te kopen c de toevoeging 'want daar bent o toch advocaat voor is dinsdagmor gen veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek. Hoewel hij de zoon is van een rijke moeder, die zelf twee hotels exploi teert was de 27-jarige J. C. H. M. in januari één maand nadat hij in ons land kwam, al in geldnood en stal hij in een hotel een tas van een Braziliaanse toeri'ie. Na een uitstapje naar Duitsland kwam hjj weer in Den Haag terug Hij stal uit een jas in een hotel hel sleuteltje van een geldkistje, waaruit hij ruim duizend gulden haaide. (Van een onzer verslaggevers) Een aantal te Amsterdam geves tigde hervormde predikanten heeft een verklaring openbaar gemaakt, waarin zij zich distantiëren van alle suggesties en beloften omtrent zelf beschikking aan de Papoea-bevolking op Nieuw-Guinea, De verklaring luidt als volgt: „De ondergetekenden, hervormde predikanten te Amsterdam, zijn van oordeel, dat de suggesties en belof ten omtrent .zelfbeschikking", die van Nederlandse zijde aan de Pa poeabevolking van Nieuw-Guinea zijn gedaan van het begin af on gerechtvaardigd waren. Zij zijn daarom overtuigd dat tie huidige militaire maatregelen, die hiervan de heilloze consequentie vormen, evenzeer ongerechtvaar digd zjjn en de toestand allereerst voor de Papoeabevolking alleen maar slechter kunnen maken. Zij roepen ouderen en jongeren op de geestesgesteldheid die van dit alles de oorzaak is los te laten, zich van medewerking aan deze ongerecht vaardigde handelingen te onthou den en zich alleen beschikbaar te stellen voor-heigeen de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië gezond kan maken." WASHINGTON (AFF) De kem proef, die de Verenigde Staten op grote hoogte boven het eiland Johns ton in de Atlantische Oceaan zullen doen, is vierentwintig uur uitgesteld. Dit heeft de commissie voor atoom energie dinsdag bekendgemaakt. De kernproef zou aanvankelijk in de nacht van 4 op 5 juli om 23 uur plaatselijke tijd (10 uur Ned. tijd) plaatsvinden. ]\/fet een merkwaardige hard- i'J- nekkigheid keert de klacht van voorstanders van eenzijdige ontwapening, die meestal paci fist worden genoemd, over de be richtgeving in de Nederlandse pers terug. Deze pers, inbegrepen de socialistische, zou te weinig aandacht besteden aan de ge varen van de bewapeningswed loop en de risico's van een atoom oorlog. Over de gevolgen die zulk een oorlog zou hebben zou de pers haar lezers onvoldoende In lichten. Wij achten dit verwijt onge grond. Er Is, dachten wij, vrijwel niemand die zich enige Illusie maakt over de gevolgen van een atoomoorlog. De angst voor die gevolgen zit er diep in. En die angst Is gerechtvaardigd. Geen sterveling meent dat een atoom oorlog als politiek instrument voor de democratie bruikbaar Is. Het in stand houden en tech nisch vervolmaken van het atoomwapen heeft geen andere functie dan deze: een aanval die de onderwerping van de demo cratieën ten doel heeft onmoge lijk te maken, omdat de aanvaller weet dat hij met een aanval de ondergang over zich heen haalt. Onmiddellijk en onherroepelijk. Dat het In stand houden van het atoomwapen het risico in houdt, dat het ooit zal worden gebruikt, is duidelijk. De vrije wereld mag echter hopen en ver wachten, dat de macht waarover hij beschikt voldoende afschrik wekkend Is. En dat van liever lede de tijd zal rijpen om uit het machtsevenwicht over te stappen naar een gecontroleerde weder zijdse ontwapening in een wereld waarin de staten gedwongen zul len zijn zich In de internationale rechtsorde te schikken. Dat la het perspectief. Als er leemten zijn in de be- richtgeving over deze grote vraagstukken dan liggen die op een ander terrein. Geen onzeker heid en onbekendheid Is er over de gevolgen van een atoomoorlog. De verschrikkingen zouden onbe schrijfelijk zijn. Maar wel on zekerheid en onbekendheid is er hier en daar over de gevolgen van een eenzijdige ontwapening van het Westen. De gevolgen van een dergelijke politiek zouden namelijk niet minder verschrik kelijk zijn en bovendien het uit zicht op een wederzijdse gecon troleerde ontwapening prijs geven. Dat weten diegenen onder de voorstanders van eenzijdige ont wapening, die hun standpunt tot in de consequenties hebben door dacht, En zij aanvaarden die ge volgen. Zij weten dus dat een zijdige ontwapening principieel het prijsgeven van de wereld aan de dictators met de atoombom men betekent. Zij weten dat Ber lijn zou worden bezet door de communisten en dat het uitmoor den en deporteren van hele vol ken en rassen weer mogelijk gaat worden. Zij weten dat een bezet ting van West-Europa zou leiden tot een communistische dictatuur waarin de jeugd aan de invloed van de ouders zou worden ont trokken en zou worden Ingelijfd in het communistische leger. Zij weten dat de machtsmiddelen In handen van de gewone en de politieke onderwereld zouden komen. En zij aanvaarden als uiterste consequentie dat met het verstoorde machtsevenwicht de oorlog wellicht onvermijdelijk over de aarde zal gaan. De over tuigde pacifist maakt zich geen Illusies. Hij is bereid voor zijn gewetensbeslissing de prijs van de ondergang van alles wat hem dierbaar is te betalen. Als er een leemte in de bericht geving Is, dan is het deze leemte, dat er niet overal een duidelijk beeld is van de verschrikkingen, die over de wereld zouden komen als het Westen eenzijdig zou ont wapenen. Natuurlijk, zekerheid daarover bestaat niet. Maar de risico's dat het zo zal gaan zijn angstaanjagend groot. Oet komt ons voor, dat de voor- x standers van eenzijdige ont wapening, als zij verwijten ma ken, aan de pers zouden moeten verwijten aan deze risico's van hun standpunt onvoldoende pu bliciteit te geven. Daardoor krijgt het soms de schijn of de gewe tensbeslissing van de pacifist een beslissing is, die de wereld aan minder risico blootstelt en meer perspectief biedt dan de gewe tensbeslissing van hen die voor de handhaving van het bewape- nlngsevenwicht kiezen tot het moment dat een wederzijdse ge controleerde ontwapening is be reikt. En dat is een valse schijn. De voorstander van eenzijdige ontwapening is in beginsel des noods bereid de grootste ver schrikkingen te ondergaan en het perspectief van een wereld rechtsorde voor-onafzienbare tijd prijs te geven. Pacifisme op een koopje is er niet bij. De pacifis ten zouden enig recht van spre ken hebben als zij zich erover beklaagden, dat dit niet altijd even duidelijk in de Nederlandse- pers uit de verf komt. Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1