Voorlopig geen advies aan regering fJT Prinsessen betreden blootsvoets moskee Vacantie ASPRO 'Hondenkoning'Rooie Harry'Consul' Mannen onder schuilnaam scharrelaars in dierenlevens Jongetje en man zoek Pier kost 10 d 12 miljoen Vijfhonderd bedden méér in Amsterdam Muurbloempje Hef wordt kwaad kersen eten Werknemers Bols delen mee Vrouw gedood meisjes gewond ook op het H' .TOH HOTEL Hilton Hotel dinsdag open Slechte beurt Link Zwakke plekken KLM niet gelukkig in samenwerking: met Pliilippijnen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 JULI 1962 PAGINA 3 (Van onze parlemenlsredactie) Ik vind dit een zeer ongelukkige zaak,die uitsluitend is ontworpen om politieke lieilige jbuisjes te ontzien. Lr bestaat bij mij zeer grote aarzeling over de wense lijkheid van deze regeling.' jBezwaren Drenkelingen op droge zonder hoofdpijn rièëm 'ASPRÓ' mee li (Van een onzer verslaggevers) 4Heinz kieten is niet de enige hondenhandelaar die dieren opkoopt om ze daar na naar de vivisectietafels in het buitenland te brengen. c Vieten is weliswaar door een oorvijg in de publiciteit gekomen, maar zijn praktijken steken soms nog gunstig af bij die van anderen. Het onderzoek wordt bemoeilijkt omdat de handelaren vaak schuilnamen gebruiken, zoals de Hondenkoning, Rooie Harry, de Vogelver- sehrikker, de Consul.' Als koude blijft Grand Ballroom Klachten pHHH SER voelt niet veel voor spaarpremies PROF. V. D. GRINTEN ongelukkige zaal: Dr. HOLTROP de kat de bei aan Zo li-et de Nijmeegse hoogleraar prof. Van der Grinten zich gisteren uit over de algemene premiespaarrcgeling, die zijn geestverwant staatssecretaris Sehmeltzer wil invoeren. Prof. Van der Grinten nam als kroonlid van de SER deel aan hel debat over een ontwerp-advies, dat een commissie onder leiding van de Amsterdamse econoom prof. Goedhart had opgesteld. •Moeten wij daar als bedrijfsleven nu aan meedoen?' vroeg liij. 'De kracht van de raad is toch juist, dat de politiek er geen vol speelt? De opmerkingen van prof. Van der Grinten droegen er niet weinig toe bij, dat de raad besloot om het ont werp-advies terug te sturen naar de commissie van voorbereiding. De commissie zal de resultaten van het spaaronderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek moeten af wachten, terwijl het haar verder vrijstaat zich ook uit te laten over de vraag of de voorgestelde premiespaar rcgeling eigenlijk we! wenselijk is. Het concept-advies ging alleen over een paar vragen die de regering ever onderdelen van haar plan had gesteld. Staatssecretaris Schmelzer zal dus nog minstens enige maanden op het SER-advies moeten wach ten. Bovendien lijkt het na het boeiende debat .van gisteren lang niet denkbeeldig, dat een belang rijk deel van de SER zich tegen een premiespaarregeling in de voor gestelde vorm zal uitspreken. Het waren vooral de door de Kroon benoemde leden, die de kat de bel aanbonden. De president van de Ne derlandse Bank dr. Holtrop had be zwaar tegen de administratieve kos ten van het leggen van een inkomens grens, hoewel men nog geen idee heeft hoe groot die kosten zullen zijn. Maar als er geen inkomensgrens zou worden gelegd, als iedereen dus premie zou kunnen krijgen, zou 'de hele zaak wezensvreemd worden aan de eigenlijke bedoelingen.' Dat was AMSTERDAM (A.VPI Bij de Erven Lucas Bols in Amsterdam hing gis teren de driekleur uit. Dii, zo werd aandeelhouders in de jaarvergadering- meegedeeld, ter viering van het feit, dat rijksbemiddelaars toestemming hadden gegeven om aan werknemers en werkneemsters op weekloon een winstaandeel toe te kennen. Het uitkeringspercentage is gekop peld aan het dividend. Voor 1961 be draagt de uitkering 7.7 percent van het in 1951 genoten loon. De helft wordt in geld uitgekeerd, de andere helft op een geblokkeerde spaarreke- j ning gestort. Al naar gelang her, aan- tal dienstjaren kan men nog iets j extra's krijgen. Aandeelhouders vernamen voorts, dat de positie van Bols in de Euro- markt reeds zeer sterk mag worden genoemd. De Britse markt blijft, hoe- Wr.l de export daarheen ongeveer ge- handhaaft werd, moeilijk. Het bestuur achtte het ondoenlijk een specificatie te geven van de sprei ding van het concern-vermogen over de gehele wereld. dus helemaal niet aanvaardbaar, Dr. Holtrop en ook prof. De Wolff, prof. Van de Woestijne en de woord voerder van het NVV, dr..Hessel. wil den de inkomensgrens op hetzelfde niveau leggen als de welstandgrens voor de sociale verzekering. Prof. De Wolff, die directeur is van het Centraal Planbureau, schatte de A Ergens op het goudgele strand van Florida in de VS zit vaak de lardiye Betty Stevens op een ko ralen muurtje zo maar wat te zonnen. Het. gelukkige meisje. SCHMELZER wachten kosten van de regeling ruwweg op 60 miljoen gulden, maar hij kon zich voorstellen, dat zij ook 100 miljoen of meer zouden belopen. Prof. Goedhart sloot zich bij die schatting aan. De opvatting van degenen, die de inkomensgrens lager dan dc door de meerderheid van de commissie voor gestelde 12 miiie per jaar wilden stel len (de staatssecretaris wilde zelfs l.ï.OÖO) werd het duidelijkst vertolkt door dr. Hessel. 'Er werden drenkelin gen gered, die al op het droge liggen,' zei hij. Voor degenen, die nog in het water spartelen, betekent deze regeling niets. Naar zijn mening zou er aan een bezitsvormingsbeleid een in komensbeleid moeten vooraf gaan. De woordvoerders van de mid denstand, de werkgevers en de boeren waren tegen het leggen van een inkomensgrens opdat de rege ling zo eenvoudig mogelijk zou zijn. Beter een half ei din een lege dop, zei een van hen. Toen ten slotte de KAB'er Lelie veld in het voetspoor van prof. De Wolff voorstelde eerst het CBS-on- I derzoek af te wachten, voelde men dat als een welkom uitstel van de be slissing. De voorzitter van het CNVtde heer Van Mastrigt bijvoorbeeld noemde het de raad onwaardig om alleen dc door de staatssecretaris gestelde vragen te beantwoorden. De raad is aan zich zelf verplicht alle sociaal- economische aspecten er bij in aan merking te nemen. Prof. Van der Grinten voegde daar toen laconiek aan toe, dat het heel fraai zou zijn als dat advies dan klaar zou z\jn tegen de tijd dat er weer een kabinet moet worden geformeerd. De raad zal nu aan de staatssecre taris berichten, dat het zonder bre- dere opzet niet mogelijk is een ver- antwoord advies uit te brengen. Al- I ieen de katholieke middenstander I Hooy was het met dit besluit niet i eens. j Hij vond. dat de Staten-Generaal zich al hebben uitgesproken en de j raad zich diende te beperken tot de j door de staatssecretaris gestelde I vragen. 'Van een onzer verslaggevers Op de Hoofdstraat te Mierlo Hout is gistermiddag een verkeersongeluk gebeurd waarbij een 27-jarige vrouw op slag werd'gedood en twee meisjes van 15 en 19 jaar levensgevaarlijk werden gewond. Het ongeluk gebeurde in de bocht van de zoer slecht onderhouden weg nabij de kerk in Mierlo Hout. De Eindhovenaar J.. die met een lege bestelauto naar zijn werk in Helmond reed. slipte op het natte wegdek, waardoor de auto een slag om maakte en recht op een groep fietsende meis jes inreed. De 27-jarige A. van der Hevden uit Helmond werd op slag gedood. De 19-jarige mej. W. Hendriks en de 15- jarige mej. L. Meyers werden, levens gevaarlijk gewond. Advertentie I. M. van voor f- 2.50 PARAMARIBO (ANP) Niet slechts ongeschoeid, zoals de godsdicnslige traditie voorschrijft, maar blootsvoets hebben gisteren prinses Irene en prinses Margriet de moskee van de Surinaamse Isiamietische gemeente in Paramaribo bezocht. Meisjes in prachtige klederdracht boden de gasten 'omhies' (sjaals) aan, die zij om het hoofd dienden te wikkelen. Het was het begin van een dag, die iets minder druk en ver moeiend werd dan d'e vorige: mis schien doordat centra werden bezocht waar Surinamers van oosterse af komst (Indonesiërs, Hindoestanen) wonen, die rustiger van aard zün dan hun creoolse landgenoten. Na een bezoek aan de Bruynzeel- fabrieken, waar de prinsessen zeer onder de indruk kwamen van de manier waarop grote scherpe mes sen zware boomstammen afschil len ten behoeve van de triplex- fabricage. ging het gezelschap via het plaatsje .Domburg naar het mijnbedrijf van de N.V. Billiton Maatschappij te Onverwacht. Na een ontvangst op de stafclub en een rondrit over het terrein, lieten geschenken geen twijfel aan een der produkten die hier worden gewonnen. Prinses Irene kreeg namelijk een armband met vijftien goudklompjes eraan en prinses Margriet een hanger met oorbellen, eveneens met vijftien goudklompjes. De mijnen zelf bleken te modderig voor een bezoek: de werkzaamheden werden door verrekijkers bekeken. Daarentegen namen de prinsessen een duik ill het bedrijfszwembad om het bauxietstof af te spoelen. Voor vandaag staat een vlucht de prinsessen in twee Piper-Apaches, het gevolg in helikopters van de Ame rikaanse luchtmacht naar Stoel manseiland op het programma. Advertentie l.M. Deze onthullingen doet de heer W. Groen in het jongstverschenerv num mer van het orgaan van de Amivivi- sectiestichting. De heer Groes, die redactiesecre taris van het orgaan is. noemt in het artikel ook nog namen van an dere Duitse opkopers zoals Sigismund Rappolt, Arnold Blauen, Karlheinz Lenzen en Christian Stolze. Hij noemt ook de laboratoria waaraan zij zouden leveren: chemische fa briek Schering A.G. in Berliin en Chrirurgische Universitats-Kliniek und Poliklinik in Bonn. De via Venlo geëxporteerde dieren zouden zelfs hun weg vinden naar Oost-Duitsland en zouden vandaar voor een deel weer bij laboratoria in Bazel terecht komen. Via Tegclen, Tilburg, Turnhout, Breda, Wuustwezel, Putten en Ka pellen zouden voorls duizenden die ren hun weg naar de vivisectie-tafels in België en Noord-Frankrijk vin den. Deze dieren zouden door Neder landers worden geleverd, mede dank zij zoals de heer Groen het noemt. ernstige leemten in de Neder landse dierenwet. Een deel van dedieren die in zuidelijke richting verdwijnen, wordt, verhandeld op de zondagsmarkt aan het Arsenaalplein in Antwerpen. In het nabij Antwerpen gelegen Insti tuut Bunge, Pilip Williotstraat te (Van een onzer verslaggevers') Sinds eergisteravond zes uur is van een woonark in de Maas te Assclt (gemeente Swalmen) een vierjarig jongetje verdwenen, dat Willy of IVimmie wordt genoemd. Het knaapje ls ongeveer één meter lang, blond en erg verlegen. De groepscommandant van de rijkspolitie te Swalmen (tel. 04740 207) verzoekt ieder die inlichtingen kan geven, zich met hem in verbin ding te step .n. Een zwaarmoedige man, aan wie naar men vreest een ongeluk is over komen, wordt sedert woensdag te Amersfoort vermist. Het is de 44- Advertentie l.M. jarige Adrianus van Kus. 1,60 lang. met zwart haar, bol gelaat, ronde schouders, grijze regenjas, grijze pet en tamelijk nieuwe fiets met, zijlas sen. Namens de echtgenote verzoekt de Amersfoortse commissaris van po litie (tel. 034904445) om inlichtin gen. Op het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht is gistermiddag om vijf over haif zes de auto van de Belgi sche prinses Marie-Louise Elisabeth Gabrielle de Casteja door een vracht wagen aangereden. De auto werd ernstig beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. (Van een onzer verslaggevers) De kosten van de houw van de pier in Zandvoort zullen ongeveer 10 a 12 miljoen gulden bedragen. Dit is gisteren meegedeeld tijdens de jaar vergadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken in Amsierdam. Men heeft aan een accountantskan toor een studie opgedragen van de economische aspecten van de pier. (Van een onzer verslaggevers) .Amsterdam als toeristenstad zal vijfhonderd bedden (276 kamers) rijker zijn, dinsdag. Prins Bernhard zal dan aan de statige Apollolaan het Am sterdamse Hilton Hotel, voor 99 percent kiaar, maar waarin vandaag nog druk wordt getimmerd, officieel openen. Een schitterend hotel, Amerikaans van opzet en door Nederlanders gebouwd. Deze nieuwste aanwinst van het Amerikaanse Hilton Concern heeft bijna uitsluitend Nederlands perso neel. De directeur, de Amerikaan Ralph M. Starke en zijn vrouw Wilma Robbins-Starke. 'wonen al anderhalf jaar in Nederland en kennen onze taai. Ralph M. Starke kan reserveringen, van bij voorbeeld congresgangers, to nen tot aan 1966 toe. Het zaken- en congrestoerisme, zo is de verwachting, zal in de komende jaren bijzonder snel toenemen. Het Hilton Hotel, waai* de prij zen. (exclusief bediening) variëren van ƒ26 voor een efficient inge richte éénpersoonskamer tot ƒ125 (Van een onzer verslaggevers) Overigens ziet het er met de oogst j va„ I v;.~i de kersen slecht uit. Ais gevolg In de Betuwe en in het land van van hpb j.oude voorjaar is de v^chf Maas.en IVaal begint de kerseneam zetyng na de bloeiperiode onvoldoen- pagne nu langzaam op gang te ko-de gew-eesli Tachtig percent van alle men. Thans worden de vroege kersen geplukt en volgende weck begint de pluk van de Duitse kersen. De week daarop begint de pluk van de.mei kersen en ten slotte komen de late kersen aan de beurt, zoals de wijn en zaaide kerken. kersebomen bestaat uit Duitse kersen en meikevsen en het zijn juist deze soorten die weinig vrucht dragen. In veiiingkringen wordt aangeno men, dat de prijs van de kersen niet beneden de ƒ1,50 per kilo zal komen. Verwacht wordt zelfs, dat indien het koude en natte weer nog enkele dagen aanhoudt, de voor spellingen nog veel te optimistisch zullen zijn. Door gebrek aan zon zet de rijping van de kersen namelijk niet door, terwij! veie kersen barsten gaan tonen. voor een luxueuze suite (uiteraard per overnachting), is ontworpen door de Nederlandse architect H. A. Maaskant in samenwerking met zijn collega's ir. F. vv. de Vlaming en H. Salm. Aan de achterzijde is een haventje met aanlegsteigers gebouwd, zodat het ook via het. water van het Noorder- Amstelkanaal bereikbaar is. De Grand Ballroom, de grote feest en congreszaal, heeft plaats voor 420 gasten. Samen met de aangrenzende foyer en twee besloten dinerzalen is er ruimte voor 755 gasten. Het vol tallig personeel zal uit 382 personen bestaan. Er is een 24-uurs kamerser vice. De meeste kamers zijn bedoeld voor twee personen. Er zijn onder meer 166 studio's met twee bedden, die overdag in banken worden getrans formeerd. zodat een comfortabele zit kamer ontstaat. Elke kamer ïs voor zien van bad, radio en telefoon. Een televisietoestel krijgt men op verzoek. Er zijn negen beddenverdiepingen. Als volgend voorjaar het Rotterdam Hilton Hotel wordt geopend, zal Ne derland het eerste land In Europa zijn met twee Hiiton-hotels. Er zijn in de wereld 49 Hilton-hotels (waarvan 33 In de V.S.) met een totaal van 33.500 kamers, 1 Bercheni, zetel van de Federation Mondiale de Neurologie, zouden op vrij grote schaal experimenten met dieren worden uitgevoerd. Verder maakt de schrijver gewag van de volgens beschrijving en foto's ergerlijke behandeling die de Bel gische chirurg dr. Leon Lempereur uit Charleroi, die zich voor hoogle raar uitgeeft maar geen bevoegd heid tot doceren blijkt te hebben, zijn proefdieren heeft laten onder gaan. Bij de procureur des Konings te Gent zijn klachten tegen hem aan hangig gemaakt. De schrijver, die zich voor zijn ar tikel mede baseerde op informaties verstrekt door de Coalition Mondi ale contre la Vivisection, de Duitse en de Belgische anti-vivisectievereni- gingen, wijst verder op de steeds toe nemende overbevolking aan honden en katten in ons land. Hij merkt naar aanleiding daarvan on dat het beter is de pasgeboren ongewenste dier tjes op pijnloze wijze te laten insla- Veestal is de kritiek op 'de 4*' ambtenarij' nogal goedkoop en niet gaarne laten wij ons er toe verleiden. Er zijn echter ge vallen van ambtenarij waarbij de gewone burger zich moet afvra gen of hier nu mensen met voor schriften werken of voor schriften met mensen. TJTet optreden van de douane- H dienst op Nieuw-Guinea is zo'n geval. Deze dienst blijkt vol komen eigenmachtig beperkingen të hebben ingevoerd op de rege ling voor geschenkzendingen naar Nieuw-Guinea. Noch de staatssecretaris voor Nieuw-Gui nea. noch de gouverneur was ervan op de hoogte dat de solda ten op- pikjes van huis met siga retten, snoep cn dergelijke in voerrecht moeiten betalen. Ach, X Kj pen dan hen later prijs te geven aan i om" de martelingen van de vivisectie. Hij acht het de taak van de volks vertegenwoordigingen een einde te maken aan dergelijke mogelijkheden opdat de hondenhandelaren en hun contactpersonen niet langer zullen kunnen zeggen: Mij maken ze niets Een rechter, die nazi was legt er het bijltje bij neer. Het kon slechter, zegt hij. Ondanks 'toen' krijg 'k volledig pensioen. Goedbeschouwd was ik linker dan rechter. er zullen wel voorschriften bestaan die de beperking mo gelijk maakten. Maar elk begrip voor de omstandigheden van de geadresseerden militairen die onder buitengewoon moeilijke omstandigheden dienst moeten doen moet toch wel hebben ontbroken bij de ambtenaren die het in hun hoofd haalden de voorschriften zo beperkt mogelijk ln plaats van zo ruim mogelijk uit te leggen. The liberalen maken geen uitzon- dering op de regel. Na een verkiezingsnederlaag pleegt er in een politieke partij deining te ontstaan. De nederlaag moet een oorzaak hebben. En dus worden er zwakke plekken, zwak beleid en zwakke personen gezocht en gevonden, die de oorzaak zou den kunnen zijn. In dat stadium verkeert op dit ogenblik de WD. Prettig ls dat niet. Door reeds thans met de kan didaatstelling voor de Tweede- Kamerverkiezingen van 1963 een begin te maken heeft het bestuur van de WD de gedaehtenwisse- ling in de kranten op gang ge bracht. Sussend en op bezinning en op eenheid aandringend in het Algemeen Handelsblad, Met uitgesproken voorkeuren voor personen en vormen van partij organisatie in de Nieuwe Rotter damse Courant. "Deide bladen stemmen overeen in het verlangen naar een frisse nieuwe politiek. Het libe ralisme moet zeggen wat het wél wil. En het moet een koers bepa len 'los van de eisen, die op dit ogenblik het in stand houden van de regering-De Quay aan de WD-kamerfracties stelt. Deze uitspraak is interessant. Immers, tot voor kort, tot de ver kiezingen van 1959. was het libe ralisme in ons land in opmars. En door menig liberaal is met voldoening geconstateerd hoe de liberale gedachte veid won. Nu is er behoefte aan een na dere bepaling van de inhoud van diezelfde liberalegedachte. Om dat, er zoveel onzekerheid is over wat het liberalisme nu eigenlijk betekent. Het kan snel verkeren. Tienvoudig zal het niet zijn om het in liberale kring eens te worden over een vooruitstrevend program. Bij gebreke van een conservatieve partij is de meer derheid van de liberalen in ons land conservatief. Zij hebben aan een program, dat de huidige sa menleving ingrijpend wil veran deren en bestaande economische machtsposities wil aantasten, ab soluut geen behoefte. Blijkbaar om de aantrekkings kracht van dc liberale partij niet al te groot te maken, schrijft* bo vendien het Handelsblad, dat het de liberaal-vrijzinnige ge dachte in de toekomst gaat. Daarmee wordt het pseudo-con- fessionele karakter van de WD opnieuw onderstreept. In een partij die de liberale beginselen aan de vrijzinnigheid koppelt, is voor rooms-katholieken.en ortho dox-protestanten immers nauwe lijks plaats. "fyjet nadruk wordt ons verzekerd dat een eensgezinde, over tuigde liberale partij een zegen voor het hele land zou zijn. Die mening delen wij. Als er uit de wrijvingen, door de ontgooche ling van de verkiezingsuitslag ontstaan, een bezinning op wat het liberalisme ons in de toe komst heeft te bicden, overblijft, zou dat winst zijn. (Van onze luchtvaartredacteur) De samenwerking tussen KLM en PAL. de Philippijnse luchtvaart maatschappij, heeft nog geen maand na het in werking treden, tegen stand ontmoet. Emmanuel Peiaez vice-president van de Philippijnen, heeft de PAL althans geadviseerd de dienst Manilla—Hongkong—Bangkok niet te hervatten met chartertoestei- ien van de KLM. De Britse regering zou bezwaren tegen de dienst in deze ypi™ hebben gemaakt, omdat de KLM in Hongkong geen landings- rechten heeft.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1