'es zijn stenen des aanstoots voor groepje christenvrouwen in Arnhem K?t&Dampo Echtpaar gedood en 6 kinderen gewond bij botsing in Maasdijk Felle brand in pension met 30 inwoners kost 80-jarige man het leven Uit het raam gevallen Prinsessen korjaal naar Drietab A SCHIPPER EN TWEE JONGENS VERDRINKEN ZONDER COMMENTAAR ZEISS IKON C0L0RA Beij nes JPIezierbootje brandt uit Proteststaking van artsen Expositiewerk van Zadkine in Arnhem Veilig gebruik Bus na botsing te water HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 JULI 1962 PAGINA 3 nu V-V" beduidend goedkoper- meter iron kleuren Papoea-studenten naar Indonesië m Sou ia Arova bij Ned. Danstheater NÜ f 110.. p (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur is in de omgeving van Enkhuizen de zestigjarige schipper P, Timmerman over boord geslagen van zijn motor schip 'Vier Gebroeders' en verdron ken. Het ongeluk gebeurde, toen net schip juist de werkhaven bij Enkhui zen had verlaten en de schipper een motorpomp op het dek wilde aan zetten. Vermoedelijk is hij toen, doordat het onbeladen schip nogal rolde, ge struikeld met het hierboven vermelde noodlottige gevolg. Dc vrouw van de schipper, die het ongeluk zag gebeuren, wierp haar man terstond een reddingboei loe. maar het gelukte hem niet deze te bereiken. Voorbijvarenden hebben het schip naar de Enkhuizen haven ge bracht. Zowel zaterdag als zondag is er door de rijkspolitie te water en de bemanning van de reddingboot uit Enkhuizen gedregd, echter zonder re sultaat. Aan de Nassaukade te Rotterdam is zaterdagavond het stoffelijk over schot van de zestienjarige Hans .Kempen uit Beek (Gelderland) in de Nieuwe Maas gevonden. De jongen was dekknecht op de sleepboot Kibo. Hij is waarschijnlijk dinsdag reeds over boord gevallen. Doordat er toen niemand op de sleep boot was, heeft men er niets van ge merkt. Zondagmiddag is de elfjarige Jo hannes van der Tooren uit Monster bij het baden in de Noordzee ver- Advertentie I.M. Advertentie I.M. wereldconcern 125.000 werknemers I In deze rubriek vermeldt Hel vnje Volk zonder commentaar trei lende uitspraken, van anderen, uiter aard voor rekenmo van hen die wor den geciteerd. (Van een onzer verslaggevers Een echtpaar werd gedodd en vier van hun kinderen, alsmede een vriendinnétje en een logeetje- moes ten in een ziekenhuis worden opge nomen toen zaterdag om kwart voor zes te Maasdijk een luxe-auto met grote snelheid tegen een touringcar botste. I Het niet verlenen van voorrang door de chauffeur van de touring- car. die linksaf de weg naar Vlaar- dingen opdraaide, was oorzaak van I deze hevige botsing. De heer W. Lock (49 jaar) en zijn 48-jarige echtgenote, afkomstig uit j Naaldwijk werden op slag gedood, i Met ernstig letsel werden naar een (Van een ónzer verslaggevers) De uit steen gehouwen strip-beeldjes op de toren van Arn hems Eusebiuskerk zijn een steen des aanstoots gebleken voor de vrouwen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond te Arnhem. Hoewel de beeldjes op zeventig meter hoogte zijn aangebracht en met het blote oog niet of nauwelijks waarneembaar zijn, hebben de vrouwen aan het gemeentebestuur van Arnhem, dat eigenaar van de toren is. geschreven, dat de decoraties voorstellend de heren Ollie B. Bommel, Tom Poes. Wammes Waggel, de Grote Boze Wolf en andere Toonder- en Disney- creatles niet op een kerktoren maar in de bioscoop en in kinderboeken thuis horen. n' i verenigen. Hij vindt Ze een teken van diepe geestelijke armoede. 'Het is al te dwaas als die gewel dige mens van de 20ste eeuw een toren bouwt ais een vinger naar God in zo een infantiel gebaar.' Het Is, volgens de dominee, 'naast het leven' zich te laten inspireren door de me chanisch doorgedraaide Donald Duck, industrie. Naast het leven te staan is voor de kunst een doodsteek. 'Da; geldt evenzeer voor de kerk. die toch ai naast het leven staat, zegt men.' Bij hoofdopzichter A. Schellevis uit Veenendaal, die sinds veertien jaar de leiding heeft over de restau ratie van de kerk en de toren, heb- oij vrijdag vele nieuwsgierigen verontwaardigden de deur van zijn omheinde directiekeefc platgelopen. Zal de storm om de 'ontsierde to ren' spoedig gaan liggen of zal de rust in het hart van Arnhem pas zijn plaats hervinden ais de gevraagde maatregelen (welke weèt niemand i z(jn fgenomen? De heer Schellevis gelooft niet dat Je protesten veel kunnen uithalen. De 28 figuren zitten stevig fnge- beiteld en ook in de Middeleeuwen begaven steenhouwers zich wel eens bulten de wegen die Iedereen ging. De vrouwen vragen B. en W. maat regelen te treffen, 'die de waardig heid van de toren ten goede komen.' De NCVB-dames wijzen het gemeen tebestuur ook op de verantwoordelijk heid van de huidige generatie voor de volgende. Toren-architect Theo Verlaan uit Zwolle zag enkele jaren geleden zijn ontwerp voor d» te herstellen toren bekroond. De gewraakte beeldjes zijn van de hand van de beeldhouwer Vreeling en steenhouwer Bruggeman. Het overgrote deel van de beelden op de toren is overigens van de hand van de ruim een jaar gcïedcS ge storven beeldhouwer Eduard van Kui lenburg. In Hervormd Nederland van het afgelopen weekeinde schrijft dominee G. Ch. Foeken uit Arnhem, dat wij lt Van Kuilenburg zich met d? strip-beeldjes nooit zou hebben kun Advertentie IM. t.vi1 - (Van een onzer verslaggevers) Een plotseling uitbrekende felie brand in een 26 kamertjes tellend nr>;r!cn aan c!e Utreeht- ser-iraat 101-103 te Amsterdam heelt in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost van een tachtigjarige man, Het s'arii'.offer, de heer W. J. Ekkeveid. die in een der zolderkamertjes te slapen had gelegen en op het klop pen van C: medebewoners niet had gereageerd, werd ongeveer een uur na het uitbreken van de brand dood tfcpr rtwkirerrtikfónc om hst leven *eV,oraen. Nooit had onze Inkoper ge dacht dat wij deze poplin in een zo mooie kwaliteit nog eens zouden aanbieder» voor minder dan de halve prijs. Maar wat wilt U? Hen koud voorjaar en daarna een zacht wintertje! En wij hebben deze popiin heus niet gekocht om onze maga zijnen te blokkeren. Morgen gaan wij deze poplin verkopen, slechts één dag voor een krankzinnige prijs. No Iron poplin in een schat van kleuren in een mooi glan zend, zwaar weefsel. No Iron poplin van 3.75, nu voor minder dan de halve prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur- be gint de verkoop van deze No Iron poplin, woor blouses, japonnen, kinderkleding enz., in een enorm groot kleur- assortïment, o.a. lipstick, marine, geel, rose enz. 90 cm breed, per meter voor Door onbekende oorzaak is vrijdag nacht de 45-jarige S. Hijgen uit het raam van de tweede etage van een café-logement op het Spui te Den Haag gevallen. De man kwam met zijn hoofd op een betonnen binnen plaats terecht en is even later in de Ursula-kliniek te Wassenaar aan de gevolgen (een verbrijzelde schedel) overleden. Een inwonende schoonmaker hoor de om vier uur 's nachts een klap. vond het lichaam van het slachtoffer en waarschuwde onmiddellijk de po litie. H. was classificeerder van be roep en logeerde reeds enige tijd m het logement. Ook toen hakte men wel eens een sater of een straattype aan een kerk. Het Voordeel van die tijd was dat er nog geen camera's waren die hoog geplaatste beelden (ondingen of niet) aanschouwelijk naar beneden haal den, in het gezichtsveld van mensen die, staande op de grond, geen recht hadden zich te beklagen over een struikelblok voor hun voeten. Want ze konden het eenvoudig niet zien. (Van een onzer verslaggevers) Zes Papoea-studenten zullen woens dag van Schiphol vertrekken voor een oriëntatiereis naar Indonesië, De deelnemerslijst van de reis, die door de Nederlandse Studenten Fe deratie wordt georganiseerd, was vanmorgen nog niet bekend. De Leidse Papoea-student Frits Kirihio, die enige maanden geleden al een reis naar Indonesië maakte, zei ons dat er elf gegadigden waren. Van de zes uitverkorenen hebben zich er twee teruggetrokken. De heer Kirihio zei er zeker van te zijn, dat de opengevallen plaatsen worden be zet. De twee studenten, die niet meegaan, hebben moeten afzeggen, omdat zü door familieomstandig heden de reis niet konden meemaken. Het vrijwel gehee! uitgebrande pension, toebehorend aan de heer W. G. Erhardt. herbergde in twee kieine panden ruim dertig personen, wier kamers doorgaans waren afge schoten met houten wanden. Slechts één smalle deur. ingeklemd tussen de twee winkels gelijkvloers, gaf toe gang tot" de percelen. Om «ngrveer kwart over twaalf nachts ontstond de brand in een ..kame.r op dc eerste verdieping. Ver moed wordt dat de bewoner, die lag ie slapen, zijn petroleumkacheitje niet reed had uitgedraaid. De hef tig oplaaiende vlammen werden on middellijk naar het als een schoor steen fungerende trapgat gezogen. In enkele minuten tijds bedreigde het vuur als gevolg hiervan alle ka mertjes op de daarboven gelegen ver diepingen. Opgeschrikt door het bmndgeroep en waarschuwingen van de buren van de overzijde wisten de pensionhouder en zijn gezin benevens elf pensiongasten de panden via de trap te verlaten. Een van hen, de 39-jarig» kelner A .Mastwijk, die ziek in bed had gelegen, raakte onwei en moest naar liet Binnengasthuis worden ver voerd. Een snder, de 48-jarige ma chinist J. Houtkoop, kreeg enige brandwonden aan armen en hals en moest eveneens naar het ziekenhuis worden overgebracht. Toen de brandweer met groot ma terieel arriveerde sloeg de brand reeds utt de ramen aan voor en ach terzijde. De brandweermannen ont dekten aan de achterzijde drie men sen, die het pension niet meer kon den verlaten. Met behulp van een trap. die z(j hier aantroffen slaag den zij erin deze mensen te bevrijden. Aangenomen werd op dit moment dat alle overige pensiongasten niet thuis waren toen de brand uitbrak. De brandweer, opererend met drie motorspuilen en vijf stralen te mid den van een deinendr menigte toe schouwers. had het vuur reeds voor êéo uur bedwongen. De nablussingswerkzaamheden na men nog enkele uren in beslag. De twee winkels'beneden een drogis terij en een groentezaak leden slechts waterschade. PARAMARIBO (ANP) Prinses Irene en prinses Margriet hebben gisteravond op Stoelmanseiland kun nen genieten van een ..vrije avond". Nadat zij druk in de.weer waren ge weest met een bezoek aan' Drietab betje, waarheen zij met een korjaal op en neer zijn gereisd. Het weer was zeer drukkend. Zaterdagmorgen waren de prinses sen op Stoelmanse'land aangekomen. Zij werden er aanvankelijk enigszins schuchter door de bevolking verwel komd. Volgens een traditie van de plaats werden twaalf geweerschoten voor de hoge gasten afgevuurd. De prinsessen bezochten onder leiding van dokter Doornbos het Johannes King hospitaal, een brandpunt van activiteit van de evangelische broe dergemeente. Bosnegers zorgden 's avonds voor een fleurige dansdemonstratie. Zon dag, op weg naar Drietabbetje, be zochten de prinsessen Karmel. In Drietabbetje was men tot kort voor de aankomst nog druk doende met het aanbrengen van versierin gen voor de .poppetjes', zoals .een inheemse in Paramaribo de prinses sen noemde. De prinsessen zorgden voor hun eigen reportages: filmend begaven zij zich temidden van de menigte. Zo hebben zij zaterdag mooie opnamen kunnen maken van de botenwed- strijien op Stoelmanseiland. Zes korjalen met in elk drie vrouwen dongen om een prijs, die door prin ses Irene werd uitgereikt. Prinses Margriet kende een prijs toe aan de beste mannelijke roeiers. Soliste Alexandra van Rhijn van het Nederlands Danstheater wordt vandaag in een Haags ziekenhuis op genomen. Zij moet een blindedarm operatie ondergaan ea kan daarom het danstheater niet op zijn buiten landse tournee vergezellen. Haar plaats wordt gedurende deze tournee nu ingenomen door de van afkomst Bulgaarse danseres Sonia Arova. Zij zal met Job Sanders (ook vroeger jaren geruime tijd haar part ner) klassieke pas de deux dansen en Sanders' ballet 'De Valkuil'. Turken, stelt men zich immer voor met enorme kromzwaarden in de vuist geklemd. De binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis leverde zaterdagmiddag echter een variant hierop: Turken met als immer kromme bananen. De groep Turkse zwaardvechters neemt deel aan de NAVO-taptoe. De deelnemers hier aan werd zaterdagmiddag een koijie- rnaultijd-in-de-openlucht aangebo den. (Van een onjer verslaggevers) Waarschijnlijk als gevolg van een motorstoring is zondagmiddag om on geveer twee uur brand ontstaan in een bootje dat volgepakt met negen personen rondvoer op het Beneden- diep nabij de IJ-bruggcn te Amster dam. Het bootje was een eigen bouwsel van een 'zondagsvaarder'. Gelukkig werden de vlammen onmiddellijk op gemerkt door de velen die op deze- drukke zondag eveneens vertier zoch ten op het water. Enkelen van hen voeren op het brandende scheepje toe en wisten de passagiers het gezin van de heer L. Torenvliet over te nemen. Enkelen der gezinsleden hadden brandwonden opgelopen en werden vervoerd na."./ het Weesperpleinziekenhuis. Na te zijn verbonden mochten zij naar huis gaan. Het bootje, dat ijlings naar dc kant werd gesleept, brandde gehee! uit. In de dierentuin van Manilla is donderdag een „zebrézel" geboren, als telg van een mannetjesezel en een zebravrouwtje. De zebra weigert haar baby te verzorgenzodat het diertje, dat gestreepte poten heeft en het lijf en de o;en van een ezel. met melk in het leven moet worden gehouden. ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd de dochtertjes Johanna 17 jaar. Ja- coba 12 jaar. Adriana 9 jaar, Corry 7 jaar. het 10-jarig vriendinnetje Corry de Haan en het 16-jarig lo geetje Maria Lock uit Steenwijk. Artsen en EHBO-colonnes uit om liggende plaatsen verleenden de eerste hulp. Van de inzittenden uit de touring car. een gezelschap Engelse touris- ten dat van de boot was gehaald werd niemand gekwetst. Zü hebben hun reis met een andere touringcar voortgezet. De personenauto werd totaal vernield. Te Terhole onder Hontenisse gebeurden zaterdagavond kort na el kaar twee ongelukken. Om negen uur slipte een auto met drie inzit tenden. De auto raakte een betonnen paaltje; door de schok werden de passagiers naar buiten geslingerd. De 17-jarige juffrouw Kaam uit Zaam- slag overleed korte tijd later. Dicht bij de plaats van het onge luk slipte ongeveer een half uur la ter de bromfietsberljder N. Nuyens uit Kloosterzande: de man sloeg met een smak tegen het wegdek. Zondag morgen overleed hij in het zieken huis te Hulst. Op de Vallaatsterweg bij Drach ten kwamen zondagmorgen twee mensen om het leven, toen een scoo ter op een auto botste. Het waren de scooterbestuuvder. de 55-jarige heer H. de Vries uit Utrecht e - het doch tertje van de heer Stellener uit Hee- renveen. De vrouw van de scooter- rijder werd zwaar gewond. Bij het oversteken van de Friese weg te Kampen werd zaterdagmid dag de zeventienjarige wielrijdster M. Kramer uit Ommen door een uit Tilburg afkomstige auto aangereden. Het meisje overleed enkele uren la ter in het ziekenhuis te Kampen. Een vriendinnetje, dat achterop had ge zeten. bleef wonderlijk genoeg onge- I deerd. Te Beltrum (gemeente Eiber gen) werd zaterdag de zestigjarige bakkersknecht A. Aalbers uit Lich tenvoorde op slag gedood, toen zijn bestelauto werd gegrepen door een tankauto, die geen voorrang verleen de. O Op de spoorlijn tussen Oss -en Ravenstein is zaterdagmiddag de dertienjarige C. de Broek uit Heesch met zjjn bromfiets onder de trein ge komen. toen hij een onbeveiligde overweg wilde oversteken. De jongen, die zonder medeweten van zijn ouders uit rijden was gegaan, overleed op nog geen vpftien meter van zijn ouderlijk huls. De 59-jarige J. Moes uit Vriezen- veen kwam zaterdagavond te Da ar iër veen onder een auto, toen hij de weg fietsend wilde oversteken. Zwaar gewond werd de man naar het ziekenhuis te Almelo overge bracht. waar hij later in de avond is overleden. Zondagmiddag overleed in het ziekenhuis te Oldenzaal de zestien jarige Bennie Egbcrink uit het Gel derse plaatsje Beuningen. Rij dende op zijn bromfiets was de jon gen in botsing gekomen met een door een jeep getrokken woonwagen. Twee uit Muntendam af komstige jongemannen zijn gister avond om ongeveer 8 uur op de weg Tristcompagnie en Muntendam met een motor tegen een boom gereden. De 23-jarige J. Veldman, die de mo tor bestuurde, werd daarbij op slag gedood. Zijn duopassagier en necf.de ia-jarige Bijiholt werd met zware verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. In het diepste geheim is btt overleg over de liquidatie gevoerd, met de Hoogovens, met Werkspoor, kort om met iedereen die er maar mee te maken had. Directie en commissaris sen hebben hard gewerkt om de scha de voor de aandeelhouders tot een minimum te beperken. Zo hoort het ook. Toen alles in kannen en kruiken was, toen het persbericht de deur uit was, toen men misschien nog wel een glas gedronken bad op de goede af loop van deze moeilijke transactie, ging men het personeel inlichten. Er was ook een ondernemingsraad, maar daar had men geen boodscnap aan. Zo'n ondernemingsraad mag meepraten over een nieuwe ventila tor in de kantine, maar niet over de opheffing van het. bedrijf. Men kreeg er al jarenlang de bestuurders van de bonden over de vloer, maar nu werden deze vertrouwenslieden van het. personeel er angstvallig buiten gehouden. lïit De Gids van hel Christelijk Nationaal Vakverbond van 7 juli 1962. Het is met de benoeming van bur gemeesters altüd een moeilijke zaak. Een benoeming is maar zelden naar wens van de inwoners van de be trokken gemeente. Met het leveren van kritiek dient men dus voorzich tig te zijn. Maar in dit geval me nen wij. dat de kritiek op de benoe ming terecht is. Er was geen enkele reden om juist deze burgemeester in de NOP te benoemen. In het belang van da NOP is de benoeming zeker niet- Want nog voor dè burgemeester ia geïnstalleerd, spreekt men van te v erwachten bestuursmoellijkheden In het college van B. en W. speelt de 'politieke kleur' van de burge meester mee. Ais gevolg van de samenstelling van het college is het logisch, dat men in de toekomst bjj principiële zaken een staken van stemmen ver wacht. Vandaar, dat. er stemmen op gaan om een vierde wethouder in het college meer in overeenstemming met de verhouding in de gemeente raad moet, brengen De bewindsman had dit alles kun nen voorkomen door bij deze burge meestersbenoeming alleen op de be langen van de nieuwe gemeente te letten. (Trouw vaft 4 juli 1962) Advertentie I.M. camera van klasse In Griekenland hebben zaterdag meer dan 100.009 dokters vier uur lang gestaakt uit protest tegen aan vallen van familieleden van niet-ge- nezen patiënten. Twee maanden geleden werd een vooraanstaande chirurg door de man van een vrouw, die tjjdens een operatie was bezwe ken, doodgeschoten. Onder grote belangstelling heeft de Franse ambassadeur in ons land. Ie Comte de Crouy-Chanel. zaterdag middag In het Arnhems» Gemeente museum een tentoonstelling van wer ken van de beeldhouwer Osip Zad kine geopend. Zadkine zelf gaf een korte toelich ting op zijn werk. De tentoonstelling, die gehouden wordt onder auspiciën van de Association Frangaise d'Ae- tion Artistique, duurt tot. 16 septem ber. Zü omvat zestig beeldhouwwer ken met tekeningen en wandtapüten van Zadkine. Advertentie I.M. Jaren beproefd en hoog geroemd Mljnhardl's Zcnuwlablctten Zaterdagavond om ongeveer j half zeven raakte dicht bij het i verkeersplein- Ouderijn een bus 1 met Rotterdamse voetbalsuppor ters na een botsing met een truck in. de sloot naast de, rijksweg. De remmen van de bus weigerden plotseling, toen de chauffeur voor de voor hem in de richting Drie bergen rijdende truck wilde in houden. De botsing mes met meer te vermijden. Elf inzitten den van de bus moesten in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht worden geholpen. De bestuurder van de splinter, nieuwe truck, de heer Van Bedot uit Rotterdam en zijn mede-inzit- temde juffrouw Bagna, liepen een1 shock en hoofdwonden op.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1