Onrust in textiel over u winstu ven en Bronnen bevestigen UP I-bericht: Wél para's in Wandammen Indonesië antwoordt op IVVV -congres atie naar m NG-Raad bepleit I Rode Kruis bereidt op N-Guinea overgang naar Indonesië voor li Auto te winnen voor de beste hengelaar Promotie van C. Voskuil met lof Voor f 40.000 aan ringen gestolen I Capitulatiemuseum j 1 dicht bij gebrek aan belangstelling t I HAL verkoopt Appingeclijk Bejaarde man trein adelaar voor Waterschap zag meeu w aan Stoplicht AMSTERDAMSCHE BANK Mooi gedrang Vacature-Koer sen in Tweede Kamer Kans genoeg HET VBIJE VOLK DINSDAG 10 JULI 1962 PAGINA imt't beroemde blauwe tnicronitefilter mmm Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN I MAHUKOt Onderwijzers CPN wil wethouderszetel 4 4 t t 4 f Ss: 't is een Liga-kindje! Kernge?.ond, fris en fleurig door de rijke schakering bouwstoffen en beschermende nutriënten die iedere Liga bevat. de veelzijdige voeding Krachtige Kost voor het Kind (Van onze soc.-econ. redactie) De werkgevers- en werknemers organisaties in de textiel- en con- fectie-industrie zyn zeer veront waardigd over het uitbleven van een beslissing over de winstuitkering in deze bedrijfstakken. Op 21 maart jl. had de textiel industrie aan het College van Rijks- bemiddelaars toestemming gevraagd om onder bepaalde voorwaarden drie percent van het jaarloon extra te mogen uitkeren, zoals dit ook in verscheidene andere bedrijfstakken gebruikelijk is. De Stichting van de Arbeid gaf Advertentie I.M. LN3X F. lORllLARD - N W YORK (Van een onzer verslaggevers) In Zutphen houdt de VVV in augustus en september ten hengel- nedslrijd. maar de Algemene Henge- laarsbond adviseert zijn 120.000 leden er niet aan mee'.te doen. De prijzen zijn te hoog. Wanneer er, zoals in Zutphen een auto, een roeiboot, een radiotoestel en dergelijke prijzen worden gegeven, wordt dc hengel sport een prijzenjacht en daaraan moeten we niet meewerken, zegt de Hengelaarsbond. Bovendien gelooft het bondsbe- stuur, dat grote prijzen geknoei in de hand werken. De heer G. H. ter Wal, directeur van de VVV in Zutphen. vindt het allemaal niet zo erg. Er komen vele aanmeldingen en de wedstrijd gaat I door, zegt hij. De WV zal in het bondsorgaan van de hengelaars de volgende maand met een ingezonden stuk op de boycot reageren. een gunstig advies, maar het college heeft nog steeds geen beslissing ge nomen. De organisaties menen, dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden by de minister van Sociale Zaken, die bezwaren tegen hun voor stel zou hebben. zy hebben zich op 14 juni jl. tele grafisch tot de bewindsman gewend met het verzoek spoedig een gunstige beslissing te willen nemen. Indien dit niet mogeiyk was. wilden zy in de gelegenheid worden gesteld met de minister van gedachten te wisse len. Hun telegram is echter tot nu toe onbeantwoord gebleven. Intussen worden de moeilykheden steeds groter. Sommige werkgevers in de textielindustrie hebben reeds toestemming gevraagd de uitkering, die met Kerstmis pleegt te worden gegeven, voor de vakantieweken te mogen uitbetalen. In andere bedrij ven wordt een voorschot op het loon uitgekeerd. (Van een onzer verslaggevers) Aan de Universiteit van Amster dam is gistermiddag gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer mr. C. C. A. Voskuil op een proefschrift over „De internationale bevoegdheid van de Nederlandse rechter, in het byzonder in zaken van echtscheiding en alimentatie", Promotor was prof. nrr. J. Offerhaas. De promotie geschiedde „met lof". De promotor prees dr. Voskuil, tweede zoon van de oud-hoofdredac teur van Het Vrije Volk, om zyn evenwichtig oordeel en zyn weten schappelijke zin. „Er was behoefte aan een monografie over dit onder werp, waarover in boekvorm in de laatste tientallen jaren weinig is ge publiceerd". Er bestond voor deze promotie een grote belangstelling. Onder de aan wezige!» bevonden zich de oud- ministers dr. W. Drees, J. van de Kieft en J. G. Suurhoff, de heer M. van Veen, regeringscommissaris voor radio en televisie, de heer H. van Kuilenburg, directeur van de Ar beiderspers, dr. Th. W. van Veen, hoofdredacteur van Het "Vrije Volk en dr. P. J. Koets, oud-hoofdredac teur van Het Parool. Advertentie l.M, (Van onze correspondent) HOLLANDIA, maandag In Hollandia heerst verwondering over een mededeling van het gouvernementsvoorlichtingsbureau, die als volgt luidde: 'Buiten de actiegebieden die door de commandant der strijd krachten zijn aangegeven, te weten bij Klamono, Temlnaboean, Kaimana, Merauke en het Onin-schiereiland, zijn geen activi teiten bekend Juist nu. waar het United Press- incident over infiltraties in andere d-n officieel genoemde gebieden nog sterk actueel is. doet de laatste zin snede van het officiële communiqué van vandaag zeer vreemd aan. Im mers. enif dagen geleden deelde de maai minister achtte toenter"0d op hoog niveau bezig is ambtenaren die tevens een correspondentschap vervullen (zoals o.a. Van Doorn', van hv correspondentschap uit te slui ten. Reeds in het begin van dit jaar heeft de vaste commissie uit de Nieuw-Guinea-Raad bij Binnenlandse Zaken deze zaak aanhangig gemaakt. Vóór prfvé-doeieinden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door fmanderïngs maatschappij op voordelige voorwaarden gelden warden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING Is de mo derne vorm van een verantwoorde eradietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt, Vestigingen in alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland Vra.ag eën P.L.-foider'aan bijÏMshuko'ÏÜV;., Postbus 3i2, Amsterdam buiten d» gebieden Kiamono, Temina boean. Kaimana. Merauke en. bet Onin-sriiiereiland geen andere actie gebieden waren, op straffe van uitslui ting van de correspondent die het te gendeel trachtte te bewijzen. Nu heet he* plotseling van deze gebieden 'niets bekend.' Men zou geneigd zijn dit als een aanwijzing te beschouwen. In dc Nieuw-Guineakoerier van za terdag- jl. uit de United Press-corres pondent kritiek op de maatregel van de commandant strijdkrachten. Hij noemt ais zijn bronnen onder meer de Nieuw-Guinea-Raadsleden Achma en Tanga ma, respectievelijk vertegen woordigers van de distrieten Kaimana cn Fak Fak, die. hetzij onlangs nog in hun eigen gebied aanwezig waren, dan wel over betrouwbare informaties beschikten. Beiden staven de bewe gingen van Van Doorn, dat er in de Wandammen para's gevonden zijn. Van Doorn zegt aan het eind van zijn commentaar niet in de maatregel van de "immandant strijdkrachten'te berusten. Hij is momenteel bezig met een aantal ooggetuigen zijn doorge zonden nieuws waar te maken. Men fluistert te Hollandia. dat men XTijftien schoonheden verdringen zich op de trap voor het vliegtuig, dat hen naar Miami Beach in Flori da zal brengen, Vijftien mooie kandi daten voor de titel van „Miss Uni verse". 'Een half jaar geleden heef' het Nederlandse Rode Kruis een gedele geerde naar Nieuw-Guinea gestuurd. Zijn taak is de huidige werkzaamhe den te stimuleren. Daarnaast moet de gedelegeerde, mr. H. W. Rutten. de Rode Kruis af deling in Nieuw-Guinea mentaal voor bereiden op samenwerking met het Indonesische Rode Kruis, indien het plan-Bunker ten minste definitief wordt -"invaard. We zullen hier in de praktijk niet op vooruitlopen, maar we moeten wel voorkomen dat er een vacuüm ontstaat.' Dit deelde de directeur van het Ne- al enige maanden geleden aanvaard, derlandse Rode Kruis, de heer A. zo zei hij cn hy deed op de progres- van Embden, zaterdag op de jaar- sieve krachten in Nederland een be- Op het congres van het IWV te Beriyn heeft de heer I). Wartome van de GASBIINDO (Indonesische Islamitische Vakbeweging) naar ver wacht kon worden, met overtuiging gepleit voor het zelfbeschikkings recht van de koloniale volken. Hij gaf een zeer vereenvoudigd overzicht van de geschiedenis van de zaak Nieuw-Guinea en zei. dat krachts vertoon de enige taal is, die kolo niserende volken verstaan. Het plan-Bunker heeft Indonesië vergadering van het Nederlandse Rode Kruis te Haarlem, desgevraagd mee.» roep bij de regering aan te dringen op een oplossing van het geschil vol gens het plan-Bunker. (Van een onzer verslaggevers) Uit de etalage van een juwelier in de Geleenstraat te Heerlen zijn zon dagnacht tegen drie uur twee etui's met ringen ter waarde van 40.000 ontvreemd, nadat de ruit eerst met een stuk ijzer was kapotgeslagen. Hoewel de hele buurt werd opge schrikt door het lawaai van de bre kende ruit en de sirene van de alarm installatie, kon niemand buiten iets zien: de straatverlichting was door een storing nameiyk juist uitgeval len. Van de daders ontbreekt elk spoor. DEN HAAG (ANP) Dr. J. Delf- gauw, wethouder van Ryswyk (Z-H.) leraar aan de kath. soc, academie in Den Haag, die op de lijst der KVP volgt nu mr. P. J. H. Bachg niet in aanmerking wenst te komen om de vacature van wyien de heer Koersen in de Tweede Kamer te vervullen, is om persooniyke redenen niet voor nemens een benoeming tot lid der Tweede Kamer te aanvaarden. Thans volgt op de iyst drs. J. Aar den, seeretaris van het centrum voor staatkundige vorming. (Van een onzer correspondenten|f I net Capitulatiemuseum, in g 1 hotel De Wereld te Wagenin- f gen zal met ingang van 15 sep- tember worden gesloten wegens 1 te geringe belangstelling. I In de museumruimte sloot ae g 1 Duitse bezetter in mei 1945 ae 1 capitulatie-overeenkomst ten overstaan van bevelhebbers g 1 van Poolse, Britse en Canadese g 1. legereenheden, die ons land g I bevrijdden. Van Nederlandse 1 zijde was prins Bernhard aan- g I wezig. 1 1 De inventaris van het Capi- I tulatiemuseum zal voorlopig - - worden opgeslagen. Bet ge- I meentebestuur van Wagenin- gen onderzoekt, af er moge- I lijkheden zijn, het museum in g een andere vorm te doen herg leven, 8 ■juuti,iiHi.iii'iiiimrimmnlimimtin'mnii!miwii'inm,'m|,llm,lil" W$mm De resolutie van de Aziatische Re gionale organisatie van het IVVV die in 1960 be "ndiging van de Nederland se heerschappij over Westelijk Nieuw-Guinea heeft geëist, is niet verouderd, zo zei hij. Maar het ko lonialisme is wel verouderd. Niettemin verklaarde hij zich bereid een wijziging van deze resolu tie te overwegen. In de komende dagen zal hierover .overleg worden gepleegd en het is niet uitgesloten, dat er ten slotte een voor ieder aan vaardbare redactie wordt gevonden. De Nederlandse en Indonesische af gevaardigden staan aithans minder scherp tegenover elkaar dan de af gevaardigden uit NoordrRhodesia. Daar is een blank en een zwart vakverbond en het zwarte verbond had de uitstoting uit het IVVV van het blanke verbond gewenst. De blan ke afgevaardigde S. R. Watson ver weerde zich manmoedig tegen de be schuldigingen die tegen a.jn organi satie waren geuit en hij riep de be middeling van het IVVV in. Die zal waarschijnlijk wel worden verleend, I maar het was duidelijk dat mr. Wat- son op den duur een harde dobber i zal hebben zich tegen de steeds zelfbewuster Afrikanen te handha- j ven. De behandeling van de versla- gen neemt meer tijd in beslag dan voorzien was. Meer dan veertig afge- I vaardigden voeren het woord en spre- j ken dan meestal vooraf klaargemaak- j te redevoeringen uit. Een uitzondering maakte ouder weinig anderen de Amerikaan Wal ter Reuther. die in een boeiende re de verhoging vair de levensstan daard in de ontwikkelingsgebieden ïanbeval. Op het ogenblik verdient len Noordamerikaanse arbeider ge middeld 29 maal zoveel als een Azia tische arbeider, zei hij. Ook zei hij: Als de mensheid {een einde maakt aan de wedstrijd van de atoombewapening, zal de itoombewapening een einde aan de mensheid maken.' De Belg M. van der Moortel, die .lamens de Onderwijzersinternaiiona- e sprak, deed een beroep op de leer krachten niet afzijdig te blijven van de algemene vakbeweging. In geïn dustrialiseerde landen bestaat bij vee! onderwijzers de neiging zich ais een kaste af te zonderen. Laten de leerkrachten in de ontwikkelingslan den dit droeve voorbeeld niet vol gen. riep hij uit en het klonk de NVV-delegatie als muziek in de oren. Boven het podium in vier talen: brood, vrede, vrijheid. Het blijkt dui delijk dat voor een zeer groot deel van de afgevaardigden de vrijheid voorop komt. Daarna komt de vre de en men verwacht blijkbaar, dat dan het brood vanzelf wel volgt. (Van onze correspondent) HOLLANDIA, dinsdag. In de vergadering van de Nieuw-Guinea Baad die vandaag werd voortgezet, dienden de leden Tanggahma, Ramandey en achmad een motie in, waarin zij er bij het gouverne ment op aandringen nog deze maand een Papoea-delegatie naar Indonesië te zenden om de wensen van de Papoea's aldaar te ver duidelijken. Tanggahma verklaarde in zijn toe lichting op de motie, dat Indonesië thans met vreugde Papoeo-studenten uit Nederland ontvangt. „Moeten w;j niet thans zo spoedig mogelijk een officiële delegatie zenden," zo vroeg hij zich af, „die het Papoea-volk ver tegenwoordigt?" „Wy moeten daarby niet als bedelaars handelen, die erom vragen dat onze rechten gehonoreerd worden, maar gaan omdat Indonesië tot vandaag niet heeft willen luiste ren naar wat door ons is gezegd." AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse districtsbestuur van de CPN zegt in een verklaring dat de CPN 'na de laatste verkiezingen weei de derde partij is in Amsterdam, dat zy behoort tot de belangrijkste politieke groeperingen, zodat de er kenning van het democratische .echt van de CPN deel te nemen aan bet nieuwe college van wethouders het uitgangspunt zal moeten zijn oij ae verkiezing van de wethouders door de gemeenteraad op 4 september. De leider van de mislukte sa menzwering van 22 februari in Tur kije. ex-kolonel Talat Aydemir. is maandag in Turkije gearresteerd De motie-Tanggahmt en vier andere moties werden ingediend na het antwoord in eerste t«rmijn, dat de gemachtigde voor Binnenlandse zaken drs. H. Veldkamp gaf op de politieke beschouwingen die vorige week in de Raad naar aanleiding van het plan-Bunker waren gehou den. De beer Veldkamp verklaarde dat bet hem niet mogelijk was tegenover de raad op de mérites van dat plan in te gaan evenmin als de Neder landse regering dat heeft gedaan tegenover het Nederlands parlement. Door de Nederlandse regering en het gouvernement wordt gaarne in gestemd met de samenstelling van een representatieve delegatie voor een oriënteringsreis naar Djakarta zodra de omstandigheden zulks mo gelijk maken, zei de heer Veldkamp. Vanzelfsprekend zou de delegatie eerst kunnen vertrekken zodra de agressie was gestaakt en zou zijn gebleken dat zU in Djakarta welkom zou zyn. Over de reis van de in Nederland verblijvende studenten naar Indone sië zei de heer Veldkamp, dat de studerenden nu eenmaai noodzake- lyk de invloed ondergaan van een deel van de Nederlandse pers. de op positiepartijen en bepaalde personen en groeperingen in Nederland, die zonder meer overdracht aan Indo nesië voorstaan. Over het zenden van een Papoea-delegatie naar Was hington herhaalde de heer Veld kamp de Nederlandse toezeggingen stadium zouden zyn gekomen. Papoea-vertegenwoordigers daarby in een of anaere vorm betrokken zouden woraen. Od een aantal nete lige vragen van het raadslid Van Zeeland od het terrein van Buiten landse Zaken en Defensie onthield de lieer VeldkamD zich van een aiu- woord omdat het gouvernement en de raad naar zyn mening ter zake met competent waren. (Van een onzer verslaggevers) De Holland-Amerika Lijn heeft haar stoomschip Appingedyk. een victoryschip van 7.624 brt., verkocht aan de Overseas Maritime Co. Inc. of Monrovia. Het schip werd in het laatste oor logsjaar in de Verenigde Staten ge bouwd en kwam als Nanking Victory in de vaart. Als Hassan werd het in 1952 door de HAL overgenomen van de Fidelity Steamship Company te Panama, Sindsdien heeft het in vrijwel alle diensten van de Rotterdamse rederij gevaren. He<, maakte zyn laatste reis onder Nederlandse vlag van de west- j kust van Noord-Amerika. Eind deze dat zodra de onderhandelingen met j maand wordt de Appingedjjk aan de Indonesië in een meer beslissend 1 nieuwe eigenaar overgedragen. geer. maatregelen noodzakelijk. Advertentie l.M. Nuts is gevuld met verg ge. brands hazelnoten en room» caramel. Het geheel overtrok- ken met voile-melkchocola de. Een kostelijke versnape ring. Nuts: een kwaliteit*» produkt. Vanmorgen omstreeks acht uur is de 76-jarige J, van Dun nabij, de overweg Kreiienmolenstraat te Uden- hout door een trein overreden en op slag gedood. De man was afkomstig uit het bejaardentehuis Sint-Felix te Udenhout. 4 f ,.M F tie t eig Net Overijselse waterschap Mastenbroek" voerde sedert tientallen jaren officieus een eigen wapen dat onlangs door het bestuur ter goedkeuring aan de Kroon werd voorge legd, De hoge raad van adel kwam bij de bestudering tot de ontdekking dal het wapen verrassend veel deed denken 4 aan het wapen dat koning Lo- 4 deivijk Napoleon van 1SÓS tot IS 10 voerde in het koninkrijk Holland. .,De raad stuurde daarom het ontwerp terug." Het waterschapsbestuur dat de adelaar in het wapen steeds voor een meeuw had aange zien. heeft het Napoleontische wapen nu vervangen door een nieuw, waarin de wapens voor komen van de vroegere bis schoppen van Utrecht J. van Diest, J. van Arkel, Floris van Weverlinkhoven, alsmede dat van het geslacht Van Voorst, dat in de Overijselse geschie denis steeds een grote rol heeft gespeeld. De adelaar van. koning Bo dewijk is nu voorgoed in het archief opgeborgen. si. i XJet is al weer een aantal jaren geleden, dat van KVP-zijde werd verklaard, dat de deelneming van de Partij van de Arbeid aan de regering de remmende factor was. die totstandkoming van be langrijke maatregelen ter bevor dering van de bezitsvorming te genhield. Sindsdien zijn de PvdA-minis- ters uit het kabinet getreden. En men zou zich dus kunnen afvra gen, wat er intussen méér voor de bezitsvorming is gedaan dan wat reeds door het kabinet-Drees was voorbereid. Zelfs de vurigste bewonderaar van het huidige kabinet moet toegeven, dat het heel weinig o'ra hakken heeft. Maar onder die be wonderaars hadden velen hun hoop gesteld op één door staats secretaris Schmelzer voorbereide maatregel: de invoering van een algemene spaarpremle 'voor het gehele Nederlandse volk', zoals het officieel heet. W/ij hebben enige maanden ge- leden over de concrete plan nen dienaangaande weinig posi tiefs kunnen zeggen. Wij hebben gesteld, dat <1) geld uit de schatkist zou worden uitgegeven. om te laten gebeuren, wat nu daar zonder ook al gebeurt, i2) dat zij die binnen bepaalde grenzen er (financieel! het best voorstaan, ook het meest profiteren en C3> dat de uitvoe ring van deze plannen een zeer omvangrijke administratie zou, meebrengen. Maar goed. dat was natuurlijk, kritiek van die remmende socia listische zijde. Intussen is het plan-Schmeizer vrijdag in de Sociaal-Economische Raad aan de orde geweest en het is daar niet veel enthousiaster ontvangen. De SER voelde zich niet alleen wat te kort gedaan doordat zijn mening uitsluitend was gevraagd over enkele onder delen van het plan en niet over het principe zelf. maar heelt bo vendien vele bezwaren aange voerd. Het meest opvallend was, dat die bezwaren beslist niet van één (politieke) kant zijn geko men. Liet gevolg is, dat de SER voor- J-x lopig maar helemaal geen ad vies uitbrengt, in afwachting van een uitgebreid onderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek over de vermogensverdeling en het sparen in Nederland. Oud- staatssecretaris Van der Grinten, politiek geestverwant - van drs. Schmelzer merkte op. dat de SER-commlssie waarschijnlijk net op tijd met haar advléS'zou zijn,' als dat zou komen-tegen de vol gende kabinetsformafie. En dat was precies juist. Wanneer de regeringspartijen straks moeten uitleggen, waarom ook van deze verkiezingsbelofte zo weinig is terechtg-kompn. dan kunnen ze bepaald niet zeggen, dat ze de kans niet hebben gehad. De kans hadden ze. De bruikbare ideeën niet. LTet is het dagblad De Tijd-Maas- XA bode niet om het strafbaar stellen van werknemers die een zwart loon aanvaarden te doen. Het blad wil een zodanig beleid, baar worden verworpen. Wie dat zwarte lonen als onaanvaard- rechten wil hebben, moet ook de plichten leren aanvaarden. Het blad wil bij wijze van spreken geen stoplichten, om de stoplich ten maar om de verkeersveilig heid. Ons bezwaar tegen het strafbaar stellen van het aanvaarden van zwarte lonen is, om bij dit beeld te blijven: zij die onder een col lectieve arbeidsovereenkomst val len, zouden v cl worden gestraft als zij door het rode licht rijden, zij die niet onder een c.a.o. vallen, zouden niet kunnen worden ge straft. Dat kan niet. Ongestraft door rood licht rijden moet tot de brandweer beperkt blijven.' Advertentie l.M SsliïSMS' LIGA

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1