Grots voor reactorcentrum Nederland Buis voor v radio-actief afvalwater in Noordzee neer en 25,f Toxopeus spreekt voorzichtig over N w.-Guinea-conf liet Softenontabletten uit handel genomen Arts Schiermonnikoog wil opnieuw ontslag Malik - naar VS - thans hoopvoller gestemd p3i§| mmmê IÉéiiééé PTT-teclmici als para s 8Hr Minister Veldkamp antwoordt: Psychopaat aangehouden Wanklanken in orkestwereld Neem stichting op in Thuisfront Middelhuis Ook daar Onderwijzeres na aanrijding overleden IS eersteklas wasmiddel Suriname li |p HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 JULI 1962 PAGINA (Van een'onzer verslaggevers) Een grote dag voor het reactorcentrum Nederland, de Draka, de N.V. Van Hattum en Blan kevoort en de bergingsmaatschappij Van der Tak: gisteren is voor de Pettense kust de vier kilometer lange buis in zee neergelaten, waardoor de atoomreactor in de toekomst veilig ziin radioactieve afvalwater zal lozen. 100% kwalitatief (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus heeft er zich dinsdag in de Eerste Kamer angstvallig voor gehoed prikkelende opmerkingen te maken over het Nederlands-Indonesische conflict. Wij worden aange vallen door een land, dat met ons lid is van de Verenigde Na ties, dat mogen we niet vergeten, zei hij bij de behandelinn van de begroting 1962 voor Nieuw-Guinea. Wij hopen, zo voegde hij daaraan toe, dat die omstandigheden zich zullen wijzigen. Aan een blok beton D€ Toe? landen in Texelse ramping iKttibmniUiHiiiPiHitimiiiiiumiuhmihtihdjimiimiiiiHiiiiiiiibiiHipuii Nederlandse Soldaat: -. IS mÊÊÊeÈÊMF*™*^ P Kerkeiijke beroepen Hero... veruit favoriet! helemaal üw smaak '$t gig gï.ÖE ftf! Men mocht willen dat dit elke dag gebeurde, want dat betekent vóór alles: mooi weer. De Bilt had daar ove rigens niet bepaald onmiddellijk voor kunnen zorgen. De bi) deze operatie betrokken schepen lagen al van 29 juni af te wachcen in IJmuiden. En zelfs gisteren was de zee eigenlijk nog juist iets te woelig. Advertentie r.M. *a Wlgleven-product Géén tijdelijke aanbiedingen Gééncadeaux Géén bonnen, daarom, wy staan al maandenlang aan de vooravond van besprekingen. Iedere uitspraak kan voor- of nadelig zyn voor de gang van zaken. Daarom wilde hy de grootste terughoudend heid in acht nemen, ook tegenover het plan-Bunker. Nationale en in ternationale zaken zijn, aldus de be windsman, te zeer met elkaar ver weven. Minister Toxopeus stelde, dat de Nederlandse voorlichting op Nieuw- Guinea noch anti- noch pro-Indone sisch is. Er is geen onderdrukking van verenigingen, die op legale wijze pro- Indonesisch zijn. Staatssecretaris Bot verkJaarde, dat hij en minister Toxopeus al lang ge- mengde gevoelens koesteren over de nieuwsvoorziening van Nieuw-Gui- r.ea naar buiten waarbij gouverne mentsambtenaren optreden als cor respondenten. Het ambtenaarschap is niet altijd verenigbaar met de journalistieke verantwoordelijkheid en erecode. Vooral voor de Ameri kaanse persbureaus zou het van be lang zijn als zy echte journalisten op -heuw-Guinea zouden stationeren. Een landingsvaartuig volgeladen met journalisten, foto- en filmmen sen, die er een nummertje pootje baden ten aanschouwen van Duitse badgasten voor over hadden gehad, voer een eind in de richting Enge land en daar zag men hoe op het schip met de twee kolossale haspels (elk met meer dan twee kilometer opgewonden buis) de werkzaamhe den slechts langzaam op gang kwa men. De buis moest in twee gedeel ten worden gelegd. Het aan elkaar koppelen van die twee delen had aanvankelijk op het programma gestaan van deze zelfde dag, maar op een boot die met een speciale lastent was uitgerust, schreeuwden de mannen dat het met deze deining niet zon gaan. Er zal dus een nieuw beroep op De Bilt worden gedaan Toordat Pettens kern- splitsende gemeente geheel tevreden is en 'het water met een beetje na righeid erin' kan beginnen te lozen. Dit karwei van om en nabij ander half miljoen gulden heeft reeds bij voorbaat veel aandacht getrokken, omdat immers veiligheid en volks gezondheid er zo nauw bij betrokken zijn. Het is niet de bedoeling om bad gasten aan de kust of garnalen op de zeebodem radioactief te besmetten. Welnu, het punt waar gistermid dag een duiker naar beneden ging om er het brandspuit-achtige uitein de van de buis aan een onwrikbaar blok beton te verankeren, ligt vier kilometer uit de kust, waar dieper water begint. Het afvalwater wordt onder een druk van zes atmosfeer uit de buis gespoten op een manier die een snelle concentratieverdun ning waarborgt. En de buis - prodnkt waar de Dra- ka heel erg zijn best op heeft ge daan - bestaat niet slechts nit een harde piastic mantel, die is omge ven door nog een stuk of tien ande re lagen, er is ook een alarmsysteem Ingebouwd dat onmiddellijk het ont staan van lekkages verraadt. Dit gebeurt namelijk doordat een paar dunne koperfoliën In het buis lichaam zijn gebracht, die samen met het afvalwater dat door de kem stroomt, een stel elektroden vormen. In geval van een lek wijst op de wal een meter aan dat er plotseling een enorme daling van de elektrische weerstand heeft plaats gevonden. De buis, die inwendig maar 66 mm in doorsnee is, bevat lood om hem zwaar te maken: hij mag niet uit het zand omhoog komen en de chemi sche bestendigheid is zeer groot. Bo vendien: de periode waarin het niet merkbaar zal zijn dat de lichtelijk radioactieve stoffen die er doorheen stromen de samenstelling van de buis beïnvloeden, wordt geschat op een miljard jaar. DEN HAAG (ANP) Eind november is in overleg met de far maceutische hoofdinspecteur van de "Volksgezondheid het slaap- of kalmeringsmiddel 'softenon' door de Importeur uit de handel genomen. Aan de apothekers werd, In samenwerking met de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Phar- macie, verzocht het geneesmiddel niet meer af te leveren en de bij hen aanwezige voorraden terug te zenden. Dit werd eveneens verzocht aan de apotheekhoudende artsen. Tevens heeft de geneeskundige hoofdinspec teur alle artsen in Nederland op de hoogte gebracht van de gevaren, wel ke aan de toepassing van dit genees middel zouden kunnen zijn verbon den. Redelijkerwijs moet worden aan genomen. dat het middel ten gevolge van deze maatregel in Nederland niet meer wordt afgeleverd. Dit deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp, mede in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden mejuffrouw Volte en de heer De Vreeze, beiden KVP. Aangezien in de Nederland omrin gende landen het middel eveneens uit de hancieel is genomen en de fabrica ge ervan onmiddellijk is stopgezet, is er geen gevaar, dat het middel via naburige landen toch nog in Neder land doordringt, aldus de minister. Bovendien, zo antwoordt hij. wer den reeds begin december jl. alle EEG-oartncs door het Bundesmi- nisterium fiir Gesundheitswesen in Bonn gewaarschuwd tegen de geva ren, die aan dit middel verbonden zijn. Het feit dat bij het vervoer van Sof tenontabletten naar een vuilverbran dingsinstallatie te Rotterdam enkele tabletten op straat zijn terechtgeko men, moet worden toegeschreven aan een ongelukkig toeval. In het algemeen, aldus de minister, is het gebruikelijk dat, wanneer ge vaarlijke geneesmiddelen moeten wor den vernietigd, de farmaceutische in specteur van de volksgezondheid, die hiervan vrijwel steeds op de hoogte is. de nodige aanwijzingen geeft, opdat de vernietiging op veilige wijze ge schiedt. De bewindsman zegt geen oordeel te Kunnen geven omtrent de oorzaak van en de verantwoordelijkheid voor de hier fv>n> Advertentie 1M. Berichten die uit. de camping Ko- gerstrand op Texel binnenkomen, maken melding van een merkwaar dig verschijnsel. Pas gearriveerde be zoekers blijken na enige uren zon reeds een prachtige bruine tint te hebben. De oorzaak zit in het, ge bruik van NTVEA ZONnebadmidde- len. Veilig vlug bruin worden ten I niet rood verbranden) kunt li ook. Als u de zonzit kiest met. NTtTEA ZON! De Amsterdamse politie heeft gis- jren de 39-jarige H. L. aangehou den. die enige tijd geleden met twee tndere verpleegden is ontvlucht uit ie psychopateninrichting te Ave- reest. L. heeft bekend dat hij in de korte tijd dat hij op vrije voeten is, in Brummen vijf inbraken in scholen heeft gepleegd. De totale buit be droeg ongeveer ƒ500,-. Voorts heeft, hij zich in andere plaatsen aan dief stal schuldig gemaakt. (Van onze kunstredactie) Na de aankondiging van het Or- kestenverbond, dat de musici van de gesubsidieerde Nederlandse symfonie orkesten die bij deze organisatie zijn aangesloten zouden overgaan tot handelend optreden indien hun ioon- en andere eisen niet snel zouden worden ingewilligd, is in verschil lende van deze orkesten enige deining ontstaan. Spanningen tussen de bij het Orkestenverbond aangesloten groe pen en de bij de grote vakcentrales aangesloten vakbonden hebben er al toe geleid, dat de leden van het Bra bants Orkest de band roet het Or kestenverbond hebben verbroken. In andere orkesten, onder meer te Rotterdam en Haarlem, poogt men nog een modus te vinden die ge meenschappelijk optreden mogelijk maakt, maar in de meeste gevallen zullen beslissingen pas na de zomer vakantie kunnen worden genomen. Intussen vestigt de heerP.Simonis, secretaris van de Amsterdamse Be- stuurdersbond en bestuurslid van de Nederlandse Orkeststichting (Con certgebouworkest) er onze aandacht op. dat het departement van O., B.. en "W, nog niet in overleg is getreden met de orkestbesturen. Deze mededeling in onze krant van vrijdag jl. berust op een verspreking: het overleg is gevoerd met de ge meentebesturen die met het ryk mede-subsidiënten zijn. Niet alle ge meentebesturen gaan met de ae!^r". tementale voorstellen akkoord, aldus de heer Simonis. Een hoofdambtenaar van het In donesische Ministerie van Verbin dingen. Soeharto, heeft gisteren ge zegd, dat in Nederlands Nieuw-Gui nea „door middel van parachutes ra diotelegrafisten en -telefonisten, als mede PTT-technici zijn neergelaten. Nog 136 andere PTT-mensen zijn beschikbaar om op elk gewenst ogen blik te worden ingezet," aldus Soe harto. DRACHTEN (ANP) De Stichting 'De Nederlandse Soldaat' te Drach ten (directeur de heer P. de Boer) verzoekt in een schrijven aan prins Bernhard alsnog in het Nationaal Thuisfront Nederlands Nieuw-Guinea te worden vertegenwoordigd. 'Nu nog velen .van hen, die in In donesië aan de politionele acties heb ben deelgenomen en in gestichten en inrichtingen verblijven, om hun rech ten vragen, is de kans groot dat er straks weer een groot aantal invali den en geestelijk gestoorden uit Nieuw-Guinea dezelfde martelgang zullen moeten volgen als hun colle ga's uit Indonesië, wat toch zeer onrechtvaardig is,' aldus de stichting. Zij stelt dat de rechtspositie van de dienstplichtigen bij lange na niet '■•oldoende in de wet is geregeld en «estigt er de aandacht op dat geen enkele andere in het thuisfront ver tegenwoordigde organisatie het voor de rechtspositie van de dienstplich tigen opneemt. Am/mm*; «STv Shell Europoort werkt sinds kort op volle toeren. Alle elf op slagtanks, elk met een inhoud van ongeveer 40.000 kubieke me ter, zijn nu in gebruik en toat dat betekent tonen de cijfers aan: alleen in de maand mei voerden 15 tankers samen bijna driekwart miljoen ton aardolie aan; de totale hoeveelheid, die in de eerste vijf maanden van dit jaar via Europoort naar de Shell-raf/inaderij te Pernis stroomde, werd daarmee ge bracht op 2,25 miljoen ton. Op de voorgrond ligt de Sepia, het grootste tankschip van Shell Tankers, aan de 250 meter lange vingerpier te lossen. Dit super schip niet een draagvermogen van67.120 ton heeft begin deze maand een nieuto lesrecord ge vestigd. Zijn lading van 66.000 ton aardolie werd toen met een gemiddelde van 5300 ton per u ur(!) in de opslagtanks ge pompt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hen gelo tvac. A. van Es), T. H. Beernink (Brugge, België)Apeldoorn (Cen trum-West), A. Makkenze (Katwijk a. d. Rijn); Leeuwarden (vac. G. J. v. d. Bogerd), toez., K. Venema (Joure): Nyehaske toez., W. C. J. Jacobs (Reitsum). Aangenomen naar Vierhuizen-Zoutkamp I. D. H. Dijk (Terkaple), Amstelveen (wijkgemeen- te V, Buitenveldert) toez.. H. van Coevereden (Broek in Waterland). Bedankt voor Leiden (vac. M. Otte- vanger), P. J. Bos (Sprang). (Van een onzer verslaggevers) Schiermonnikoog schijnt zijn dokter waar men eind vorig jaar voor te hoop wilde lopen toch kwijt te raken. Voor de derde maal sinds zijn komst naar het eiland heeft de gemeentearts van Schiermonnikoog, de heer A. J. van der Grient, z(jn ontslag ingediend. Advertentie I.M. WASHINGTON (AP) Van officiële zijde is gisteren te Washing ton vernomen dat de vooruitzichten voor een hervatting van de Nederlands-Indonesische besprekingen over westelijk Nieuw-Guinea goed zijn. Men verwacht dat deze besprekingen morgen of uiterlijk vrijdag zullen beginnen. Bij zijn vertrek uit Djakarta zei Adam Malik, de Indonesische am bassadeur te Moskou, die als presi dent Soekarno's speciale afgezant zal optreden, tegen verslaggevers, ,dat hij dit keer hoopvoller was dan, tij dens eerdere onderhandelingen met Nederland'. Malik wordt vanavond laat te San Francisco en morgen te Washington verwacht. Daar zal hij spreken met de Nederlandse ambassadeur aldaar, dr. J. H. van Royen, en de Ameri kaanse diplomaat Ellsworth Bunker. De plaats van samenkomst zal zijn een landgoed in de staat Virginia, niet ver van de Amerikaanse hoofd stad. Daar zal dr. van Royen defi nitieve ophelderingen geven over het standpunt van de Nederlandse rege ring ten opzichte van het plan- Bunker. Als de Indonesiërs die opheldering voldoende duidelijk vinden, dan zal aldus heeft minister Soebandrio aangekondigd een staf aan am bassadeur Malik worden toegevoegd en zullen de besprekingen 'worden voortgezet. In Amerikaanse 'kringen is men van oordeel dat de eerste uren van het gesprek tussen Malik en dr, van Royen de beslissende zullen zijn voor het verdere verloop van de onder handelingen. De Oostduitse autoriteiten heb ben dinsdag aan een Westduitse ambtenaar zeven Westduitse zweef vliegtuigen overgedragen, die bij on geluk op Oostduits gebied terecht waren gekomen. De bestuurders wa ren a! eerder naar hun land terug gekeerd. Die plezierige Hero-pauze! Die verrukkelijke zonnige zomerse dranken. Hero heeft het unieke frurtarorna en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat ook bij u Hero veruit favoriet is. Hero is met niets te vergelijken... dat proeft u immers zoï Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteitper! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise frambozen grapefruit Een half jaar is het rustig geble ven op Schiermonnikoog na de stormachtige raadsvergadering eind vorig jaar, waarin de tweede ontslag aanvraag van de gemeentearts aan de orde kwam. De belangstelling op het eiland was toen groter dan de raadzaal kon dragen. Vóór die vergadering hadden de Schiemonnikogers een massale de monstratie voor hun dokter willen houden. Op diens verzoek ging dat niet door. Wel kwam nog voor de raadsvergadering een brief van hem binnen, waarbij hij zijn ontslagaan vraag introk. ArV rij vingen Nu is er weer een vervolg op ge komen: dokter Van der Grient wenst opnieuw te vertrekken. Verscheidene motieven spelen eeh rol binnen dit merkwaardige gedrag van de eiland dokter, die by de Schiermonnikoogse bevolking een zeer goede naam heeft gekregen. Hij is niet tevreden over zijn behuizing en schijnt niet rond te kunnen komen met zijn honorarium als gemeentearts. Op de achtergrond schijnen echter ook andere motieven, als wrijvingen tussen arts en burge meester. een roi te hebben meege speeld, D® moeilijkheden, die in het ver leden waren gerezen, blijken nog niet uit de weg geruimd te zijn. gelet op de hernieuwde ontslagaanvraag. Reeds heben twee gegadigde doktoren een oriëntatiebezoek gebracht aan Schiermonnikoog en de raadsleden bezocht. Binnenkort zal een raads vergadering de ontslagaanvraag en het benoemen van een nieuwe arts worden behandeld. ,e dag van gisteren was een bij zondere dag voor ons parle ment en voor het driedelige Ko ninkrijk der Nederlanden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse volksvertegen woordiging werd namelijk het spreekgestoelte ingenomen door sprekers die niet door het Neder landse volk maar door een volk in de overzeese rijksdelen i.e. het Surinaamse waren gekozen. Zij waren door de Staten van Suri name naar de vergadering van de Tweede Kamer afgevaardigd voor de behandeling van het ont werp van rijkswet tot goedkeuring van de associatie van Suriname bij de EEG. Dat de Surinamers gebruik makend van de bepalingen van het Statuut van het Koninkrijk naar Den Haag zijn gekomen om tot de Nederlandse volksvertegen- woordigers en over hun hoofden heen tot het Nederlandse volk te zeggen wat zij van deze rijkswet denken, is verheugend. Daarmee wordt immers nogmaals onder de aandacht van het grote publiek gebracht, dat de samenwerking in koninkrijksverband meer is dan een mooie vlag die een in wezen schamele lading moet dekken. Tn deze dagen van de trieste 1) -1- quidatie van het conflict om het laatste restant van ons kolo niaal bezit in Azië mogen we ons er door de aanwezigheid van de Surinamers in 's lands vergader zaal van bewust zijn, dat hun ko loniale status door begrip en re delijkheid in een verhouding van vruchtbare samenwerking is om gezet. Zeker, ook uit Suriname (en uit kringen van in Nederland stu derende Surinamers) komen ons ongeduldige kreten tegemoet, die de onmiddellijke onafhankelijk heid var- het land opeisen. Wij kunnen die kreten aanhoren zonder verontrust te worden. Su riname is stellig op weg naar on afhankelijkheid, maar het tempo waarin het die weg wil afleggen kan door niemand anders worden bepaald dan door het Surinaamse volk zelf en door zijn wettige, de mocratisch gekozen vertegen woordigers. En die hebben giste ren duidelijk iaten merken, dat het gezonde verstand hun kompas is. ne heer J. A. Middelhuis, voor- zitter van de KAB. heeft maandag op de verbondsraads- vergadering van zijn, organisatie omzichtig, maar met niet-mis te verstane duidelijkheid verklaard, dat de KVP meer KAB'ers in ver tegenwoordigende lichamen moet brengen. De heer Middelhuis noemde de KVP niet met name, maar dat was ook niet nodig. Want ais de KAB-voorzitter zijn leden aanspoort om lid te worden van de politieke partij, ten einde 'op korte termijn meer resultaten te kunnen verwach ten dan lot dusver.' dan nemen wij vooralsnog aan, dat hij niet de Partij van de Arbeid bedoelt. Al zou dat al6 middel om in de KVP iets te veranderen waar schijnlijk effectiever zijn. X/"oor wie de verhoudingen in de KVP een beetje kent, is de waarschuwing van de heer Mid delhuis. waarbij hij de, komende verkiezingen zelfs uitdrukkelijk noemde, we! begrijpelijk. Maar anderzijds blijkt er ook weer eens te meer uit, dat de KVP in wezen niet anders is dan een federatie van belangengroepen, die onder ling ijverig touwtrekken. Wat ons betreft zijn> de trekkers aan de KAB-kant wat sympathieker dan die aan sommige andere kanten. Met veel van wat de heer Middel huls in zijn rede heeft gezegd, kunnen wij het zonder reserve eens zijn. Maar dat doet aan het feit niets af. dat het resultaat en dus de koers die de confes sionele politieke partij gaat varen steeds weer in hoge mate on gewis is. In de grote Westduitse deelstaat 1 Noordrijn-Westfalen hebben verkiezingen belangrijke ver schuivingen veroorzaakt. Ze heb ben een schok in de Bondsrepu bliek teweeggebracht. De socialis tische winst was opvallend, het verlies van de confessionele CDU zette door en de liberalen ver loren ruim 40 percent van hun aanhang van 1961 De liberalen... ook daar. Men ,ou gaan denken, dat het er niet zoveel mee te maken heeft, of de Nederlandse liberale partij wordt geleid door prof. Oud of door mr. Van Riel. Of door geen van bei den. maar door een ander. Het ijkt erop. alsof er meer aan de land is dan een personen kwestie ut de liberale partijen. Want de heren Oud en Van Riel hebben geen rol gespeeld in de liberale partij van Noordrijn-Westfaleh. Dat dachten wij tenminste. (Van een onzer verslaggevers) Op de Brielselaan in Rotterdam, werd dinsdagmiddag de 52-jarige onderwijzeres mej. J. van der Niet door een vrachtauto gegrepen, toen zy overstak met haar fiets. Ze werd met zware verwondingen naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Bij aan komst bleek zij te zijn overleden.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1