Waar is nu de reddende hand aan de waterkant? isserij museum maandag voor iedereen geopend Mej. M. van Duinhoven 40 jaar verloskundige IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Beroemde trilogie redelijk verfilmd Vrouw valt van balkon Opening van exposities in Sted. Museum mmm Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool met 3- en 5-jarige cursus Wisselkoersen Doktersdiensien Predikbeurten Indianen Sluiting openbare bibliotheek Jules Verne GEVONDEN Toch serieus 1SCHIEDAMSE-- ZAAIERTJESI Boeiend HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 JULI 1962 PAGINA 4 Vandaag' is jiel zover. Het Museum voor de Nederlandse Zee visserij wordt geopend door mr, J. Kiaascsz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Maandag is het aloude redershuis voor het eerst voor het publiek geopend. En tvic enige belang stelling heeft voor de visserij (wie in Vlaardingen heeft dat niet?) zal zeker niet mogen verzuimen om in de komende we ken een bezoek aan dit unieke museum tc brengen. Voor degenen die het redershuis in zijn vorige gedaante hebben gekend, zal het een openbaring zijn, dat van dit pand zoiets aantrekkelijks gemaakt kon worden. Het is er goed toe ven tussen de talrijke voorwerpen die stilletjes (en soms ook hardop, zoals de radiotelefonische reddingsreportage) vertel len van de Nederlandse zeevisserij. Onder grote belangstelling van haar collega's heeft vrijdag morgen mej. M. van Duinhoven, die dezer dagen haar veertig jarig jubileum als verloskundige viert, uit handen, van burge meester mr. J. W. Peek de gouden eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. Bij zijn bezoek aan Nederland heeft Trygve Gullbranssen met opmerkelijke bescheidenheid gesproken over zijn trilogie „Het geslacht Björndal". Zijn mening over de Oostenrijkse film naar de trilogie met als titel die van het eerste deel „EN EEUWIG ZINGEN DE BOSSEN", die deze week in Passage draait, werd niet duidelijk.- Voor de reclame bruikbare slagzinnen kwamen in elk geval niet uit zijn mond. ZAAIERS worden g-e-s-p-«-l-d Beugvisserij Boven bevindt zich een ruime lichte zaal. die voor een groot deel aan de heugvisserij is gewijd. Men ziet er- foto's en prenten van de beugvissenj (de prikkebijter bij voorbeeld, die het aas. de prikken, dood moest bijten, en na eike honderd prikken drie vij gen kreeg om de bittere smaak van het prikkelbloed kwijt te raken), het hoekwant en scheepsmodellen, van vaartuigen die de beugvissers ge bruikten. OP STRAAT IN WINKELS EN KIOSKEN Inschrijving van nieuwe leerlingen AANKOMEND CORRESPONDENT 'p. mm MAASSLUIS Door een val van de eerste etage is mevr. H. Buiten kamp te Maassluis vrijdagavond aan Uet hoofd gewond. Bovendien liep zij een gebroken pols op. Mevr. Buitenkamp haaide de was binnen op het balkon van haar wo ning aan de Van Lennepstraat. Door dat- de drooginstallatie losschoot verloor zij haar evenwicht, viel van het balkon en kwam op het trottoir terecht. Nadat dr. .Colet eerste hulp had verleend, is zij door de Vlaardingse GGD naar bet Algemeen Ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd. Engels pond Atnerik. dollars Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 10,0810,08= 3.591—3, 592 73,28.3—73,331 7.221—7.22; 83.2483.29 69,811—69.861- 90,20—90.25 52,021—52.073 50,31—50.36 3.3212—3.33,', 57,871—57,921 13,921—13,931 Hel wordt de bezoeker weldra duidelijk, dat degenen die aan het inrich ten van dit verrnkelijke museum hebben gewerkt zeer enthousiast zijn ge weest. ..Dit was eigenlijk de verwezenlijking van een wensdroom vertelde dr. H. -II. Frese uw verslaggever. Dr. Frese heeft tal van technische advie zen verstrekt betreffende de inrichting. Voorts vervaardigde hij een rap port, dat als basis diende voor de opzet van het museum. Deze ethnoloog, die als conserva tor verbonden is aan het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden, heeft de voortreffelijke tentoonstel ling „Vang die vis", die indertijd te Leiden te zien was, op zijn naam Mej. Van Duinhoven heeft zich veertig jaar geleden als verloskundige in Schiedam gevestigd. Zij verwierf zich een uitstekende naam, die voor al in de Gorzen tot een begrip is geworden. Er is in Schiedam een aktiè gaande die tot motto heeft: „Een reddende hand aan de water kant". De bedoeling van deze actie is, om kinderen van alles te leren dat met het water, de scheepvaart en het reddingswezen verband houdt. Dat de actie niet overbodig is, blijkt wei uit de ge vaarlijke spelletjes die men de kinderen, \;ooral in de vakantie- tijd, langs de waterkant ziet doen. In Schiedams Stedelijk Museum opent vrijdagavond 20 juli om kwart «ver acht de voozitter van de Schic- damse Gemeenschap, de heer F. A. de Woiff, de zomcrtentoonstellingen. Tot 3 september zijn in het museum te zien de exposities ..Het menselijk gezicht van Europa", Oplands Staat siezaal van Europa en Constant Nieuwenhuys' „Nieuw Babyion", een project voor een samenleving. B(j de opening wordt de documen taire vertoond, die dr. Jan Hulsker maakte over Erasmus, terwijl Con stant Nieuwenhuys zijn project „Nieuw Babyion" elektronisch in leidt. De volgende artsen hebben liet ko mende weekeinde dienst: D. Hout- huysen jr., Swammerdamsingel 43, tel. 68516; W. T. P. Nijenhuis. BK- laan 154. tel. 69880, P. J. W. Beukers. BK-laan 76, tel. 68004. Apotheek; Evers, Lange Haven 81. Hervormde Gemeente: Gvote'Kerk, 10 uur: ds. J. G. Jansen, 5 uur: cls. A, Hoffman: Bethelkerk, 10 uur: dr. J. J. Stam, 7 uw: ds. J. van Noort; Opstandingskerk. 10 uur: ds. H. w. Hemmes, 7 uur: ds. H. Talsma: Vredeskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. D. Smids. 7 uur' ds. M. J. C. Visser. Oud-Katli. Kerk. 10 uw: H. Mis. Baptislen Gem.. Irene. Nieuwe Ha ven. 19 uur: ds. R. Reiling, evangeh- satiesamenkomst met medewerking van het zangkoor. Leger des Heils. fO uur: heiligings samenkomst, 19.30 uur: verlossings- samenkomst., 18.45 uur: openluchtsa menkomst G. Verboonstraal, alle sa menkomsten onder leiding van bri gadier K. Wieriuga en majoor R. Reitsma. Volle evangelisatie, donderdagavond 8 uur samenkomst in Clir. Soc. Be langen. spreker evangelist Van dei- Veen uit Vlaardingen. Jehova's Getuigen. Volksgebouw, wachttorenstudie 6.30 utu-, onderwerp ..Blijft beproeven wat gij zijt"; woens dag 7.30 uur. theocratische bedie- ningsschool en dienstvergadering. Een majoor van de marine (José Fen'er) maakt een pian dat veel training en voorbereiding eist. Met kano's wil hij de rivier de Garonne opvaren en dan de schepen in de haven opblazen. Hoe dat allemaal gaat, vertelt de film wei wat uitvoe rig. maar toch boeiend. Het verhaal berust op werkelijke gebeurtenissen. In de donderdagcyclus van M o n o- p o 1 e. Burgemeester Peek heeft de jubi lerende mej. Van Duinhoven harte lijk toegesproken en gewaagd van de belangrijke bijdrage, die haar werk vormt tot de harmonische ontplooi ing van de stad. staan. Zowel het exposeren als de visserij zijn dus zaken die hem boeien. Niettemin zal hij de museale sleer toch vaarwel zeggen, want met in vang van 1 september wordt hij be iast met de leiding van de Volks hogeschool Olaertsduin. Het (volks) ontwikkelingswerk heeft hem gegre pen, sterker nog dan het toch ook heel boeiende werk in een modern museum. De heer Frese is echter van mening, dat hij in de museumwereld zijn neiging tot het educatieve niet voldoende kan ontplooien. Maar vanuit Olaertsduin zal hij nog wel een oogje houden op de ont wikkeling van het museum in Vlaardingen. zolang daaraan nog geen conservator verbonden is. We! zijn er reeds twee suppoosten aangesteld, die de bezoeker heel wat kunnen vertellen over de zeevisserij. Het zijn namelijk de oud-vissers W. Spanjersberg cn J. van Hees. Het* museum Is zeer instructief op gezet. Men heeft zich uiteraard be perkingen moeten opleggen. Het is niet mogelijk om op korte termijn vuil A4c mu. uiCL niu/tjCiirW. vriii i\ui op vpa "".I" ',U hebt uw werk niet alleen nietccn volledige collectie samen te stel- bekwaamheid, maar vooral met toe wijding van hart en ziel. met iiefde voor uw patiënten gedaan." aldus de burgemeester. Een broer van mej. Van Duinhoven dankte de burge meester. Terwijl grote ruikersbloemen wer den aangedragen, zei mej. Van Duin hoven onder applaus van haar col lega's, dat zij haar onderscheiding niet wilde beschouwen als een blijk van waardering voor haar persoon lijk werk. maar voor dat van al' haar Schiedamse collega's. Een scène uit de film eeuwig zingen de bossen." „En Zijn streekroman ln drie dikke de len moge dan van opzet bepaald niet nederig zijn, de verteltrant en de g eesdri'f tige natuurbeschrij vingen hebben iets eerlijks. Geen gecompliceerde karakters, maar in forse lijnen getekende bij zonder gemakkelijk herkenbare ty pen. Ze lijken bijzonder echt en zijn het in wezen niet, maar van opzet telijk bedrog is geen sprake. De film is uiteraard nog minder gecompliceerd dan de trilogie. Men heeft er rekening mee moeten hou den, dat Gullbranssens lezers al thans de kleurigste episoden wen sen te zien en dat er bovendien nog bioscoopbezoekers bestaan, die „Het geslacht Björndal" niet ken nen en met onsamenhangende fragmenten geen genoegen nemen. Wat dit betreft, is niet zonder be hendigheid een redelijk compromis bereikt. Wat er ook moest worden weggelaten, men heeft toch een slui tend verhaal overgehouden met in het kortere bestek veel handeling, naai- verhouding zelfs meer actie dan in het boek. „In de maebt der indianen" (M o - nopole) is een niet bepaald ori ginele cn middelmatige wildwest- film. Noch het goede spel van dc al oudere Randolph Scott als de held haftige kapitein Benson, noch de in groten getale aanwezige indianen veranderen hier iets aan. ZATERDAG Bioscopen; MONOPOLE: Dc slag in de Bismarck- see. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE'. Et> eeuwig zingen de bossen. 2. 4.15, 7 cn 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Tijdelijk ge sloten. Diversen: PLANTAGE: Jeugd leest. 14 uur. Jolijt. DOE- ZO.NDAo g Bioscopen: MONOPOLE; ln de macht der In- 2 dlanen. 2 en 4.15 uur; De siag in 7: de Bismarkzee, 7 en 9.15 uur. <2 PASSAGE: Idem. De jaarlijkse sluiting van de open bare bibliotheek (centrale, filialen en jeugdafdelingen) zal vallen in de periode van 16 juli tot 6 augustus. Op maandag 6 augustus zal de bi bliotheek weer normaal geopend zijn. Hel verhaal gaat over een kapi tein van de 7e compagnie, Benson, die ton onrechte van lafheid wordt beschuldigd. Men neemt hem kwa lijk, dat hij zich niet by een be paalde patrouille bevond, die door de Sioux in de pan is gehakt. Om tc laten zien hoe dapper hij j is, gaat hU dc lijken van zijn vroe- j gere kamaraden tussen dc indianen weghalen om ze een eervolle bcgra- J fenis te kunnen geven. Dit lukt hem j ton slotte en alles is weer koek cn el. In Monopole verschijnt een metershoog braadhaantje op het doek in de film HET GEHEIMZIN NIGE EILAND. Dit ondier is een van de veie monsters, die kapitein Nemo u Weet wel, die van Jules Verne heeft gefokt om de mensheid een flinke hap te bezorgen. Honger, zo zegt Nemo, geeft aanleiding tot oor log cu als ik die honger nu maar stil. Deze sympathieke gedachte van Jules Verne blijft aanvankelijk wat verborgen in de rolprent, die Charles H. Scheer, naar het boek van de vooruitziende Fransman, ln prach tige kleuren, maakte. We maken eerst de vlucht mee van een paar solda ten tijdens de Amerikaanse burger oorlog per luchtschip naar het eiland, waar Ncmo zich tot tegen het einde verborgen houdt met zijn duikboot. Het fantastische verhaal werd door regisseur Scheer met humor verteld. En hij laat ons toch ook voelen, dat de woorden van vrede die Nemo spreekt, ernstig genomen dienen te worden. Maar deze „mo raal" bederft de spanning en de geestigheid van deze met bijzon dere t'-ucopnamen gekruide film toch niet. ten, Historisch gezien gaat het mu- «■e.unbezil dan ook niet verder dan ongeveer de 17de-eeuw. Maar de toto van Willem Beukelszoon, het geschenk dat de gemeente Biervliet op Vlaggetjesdag aanbood, wijst reeds naar een verder verleden. Voorts noopte de ruimte tot oe- perkingen. Dit heeft de opzet van het geheel naar onze mening ech ter geen schade gedaan. Ais het meesterschap uit de beperking moet blijken, dan kan men veilig stellen, dat hier meesterlijk werk is verricht. Overzichtelijk zonder overbodige details is een verzameling voorwer pen uitgestald, die een inzicht geeft in de technische kant van de visserij Wat men ziet, is overigens slechts een gedeelte van de voorwerpen waarover het museum kan beschik ken „In een modern museum", aldus de heer Frese, „is de verhouding tus sen hetgeen er getoond wordt en dat wat men in depot heeft ongeveer 1 op 7." Net als bij een ijsberg blijft dus het grootste gedeelte onzicht baar maar wat men ziet is voldoen de om een vrij volledige indruk van de ijsberg tc krijgen. Er heerst een sfeer in het museum die de bezoeker in de hal reeds in de juiste stemming brengt voor een ontmoeting met de geschiedenis. Bo ven de berwekte haldeuren tikt een statige antieke klok, aan de ene wand hangt een portret van reder Den Breems, die omstreeks de helft van de vorige eeuw het redershuis bewoonde. De andere wand wordt gesierd door een schilderij dat een beeld geeft van de „kleine visserij", name lijk de walvisvaart. De tegenhanger uitbeeldend de grote of haringvis serij treft nren aan de fraaie salon. Die salon is met I8de-eeuwse meu belen uit rjjksbezit (dank zij de me dewerking van de heer D. F. Lun- singh Scheurleer, rijksinspecteur van de roerende monumenten i ingericht. De authentieke plafondschilderingen' zien er na een in Dordrecht ver richte restauratie weer als nieuw uit. Op de tafel staat een glazen Do- kaai, waaraan de geschiedenis van het dappere optreden van zekere Jacob van der Wint is verbonden. Deze Jacob voer op 29 december 1780 ijlings uit, om de vloot die bui tengaats was te waarschuwen, dat de (vierde) Engelse oorlog was uit gebroken. De ongeveer honderd vis sersvaartuigen wisten op één na vei lig de thuishaven te bereiken, dank zij de durf van Van der Wint om het dreigende gevaar tegemoet te zeilen uit compassie met zijn mede vissers. Het ene vaartuig dat verloren ging liep op het strand bij Seheveningen, toen het door Engelse oorlogsbodems werd opgejaagd. Een duidelijke grafiek geeft het verloop van de beugvisserij weer. In deze zaal stuit men ook weer op de mens, die ter vissery voer. Pa pierknipsels en met houtsnijwerk versierde gebruiksvoorwerpen door de vissers in hun vrije tijd vervaar digd, vertellen iets over deze mensen en hun bestaan. Oude zeevaartinstrumenten zijn daar, vlak naast een hedendaagse radiotelefonische installatie. Daarbij staat een bandopnameapparaat. Druk op de knop en er volgt een re portage van twaalf minuten, waar in men hoort hoe vla de scheeps- raüio de behandeling van een ge wonde visser wordt geregeld, met inschakeling van de arts van het hospitaaikerkschip De Hoop. In een hoek treft men het echo lood aan. Met behulp van een paar metalen visjes ,aan een snoer kan gedemonstreerd worden hoe men met dit instrument de visseholcn op spoort. Vleet visser ij De benedenzaal is gewijd aan ce vieetvisserij. Ook hier is de ontwik keling van dit facet van het visse rijbedrijf niet een interessante gra fiek uitgebeeld. Men ziet daarop hoe de aantallen schepen cn beman ningsleden teruglopen, terwijl de vangsten een tegengestelde ontwik keling doormaken. Hier ziet men» ook iets van het kuipersvak. De derde museumzaal bevindt zich in het souterrain. Op de rode tegel vloer staan hier de vitrines die voor- werpen van de trawlvisserij bevat- tqn. De bezoeker krijgt een duidelijk beeld van de wijze waarop het trawlnet over de zeebodem wordt ge sleept. Onder meer is er een mode! van de KW 15 een hektrawler. Voorts treft men in deze zaai voorbeelden aan van de moderne verpakkingsmethoden van de vis. Ten slotte is het mogelijk hier een automatische projectie van fraaie en interessante dia's bij te wonen Vooral voor bezoekende schoolklas sen lijkt ons dit zeer instructief. Ten slotte mag men niet verzui men om even het aardige binnen plaatsje op te wandelen, waar fel- oranje Schotse blazen vrolijk afste ken tegen de witte muur van het pand en de bruine netten die daar tegen gedrapeerd zijn. Het plaatsje is geplaveid met een patroon van gele stenen. Er staan grote ankers, een reddingboot en trawlborden. Aan de muur een dui ventil, die echter niet bewoond wordt Het is maar om te vertellen, dat de koerduif soms ook meeging naar zee. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9,00- 12.30 uur en 2.00-6.00 uur: wit baby schoentje. Te bevragen bij de vinders: shirt van gymnastiekvereniging. Knol, Lo- rentzlaan 53c: jongensregenjas Cor- vijn, Olmenlaan 2, Keüiel: plastic damesregenjas, Piels, Mgr. Nolens- laan 8IÖ; plastic zak met sokjes. Grönefeld, Singel 99c; wit kinder schoentje (r.), Kuik, Aleidastr. 121a: beige regenjas, Oosterweer, Emma- straat 7; rozenkrans, v. d. Windt, Parkweg 164; aktentas niet inhoud. Lelieveld, Van Oidenbarneveltstraat 193; kinderportemonnaie met inhoud Wies, IJsselmondesestraat 17; gas- aansteker, v, d. Heuvei, K. K, Laan 261a: bril in etui, De Vaal, Abben- broeksestraat 7a; contactsleuteltje roet plaatje, Poels, Mgr. Nolenslaan 810; geldsbedrag, Bergkamp. Prof. Treublaan 32; medaille van wandei- mars. Bijl- Schiedamseweg 86, Ke- thel; damespolshorloge. Wensveen, Stationsstraat 40b (na 18 uur); be- delarmbandj-e, Elzinga, Cort v. d, Lindenlaan 3, damespolshorioge. Harmens, Burg. van Haarenlaan 1342; schipperskees, Dierenasyl, St. Anna Zusterstraat 47; parkiet. Do- menie, Klaaswaalsestraat 7b, Schie dam, Eindelijk een film, die de draak steekt met de heldendaden van de Amerikaanse marine in de Tweede Wereldoorlog, denkt men bij het zien van de eerste meters film in Mono- p o I e. Maar al spoedig blijkt „De slag in de Bismarckzee" toch een se rieuze aangelegenheid te zijn, al wordt de heldenrol vervuld door een gammel zeilschip. Jack Lemnion is de luitenant, die de opdracht krijgt met deze wrak ke schuit en met een bemanning, die voor het eerst zal zeilen, een gevaarlijke opdracht uit te voeren. Na een wat slepend begin, dat soms opgefleurd wordt door magere grapjes, komt er spanning in, als de boot door een orkaan en mij nenvelden Nieuw-Guinea bereikt. En serieuze heldendaden worden natuurlijk verricht als ten slotte de strijd tegen de Japanners begint. Deze Pred Kohlmar-produktie. die zo aardig had kunnen zijn, mist echter grandioos de boot: het is hoogstens een soms wat spannend geheel met veel matrozen en oorlogstuig. Autorijschool Kowi, Waran de 210. tel. 62873. Schiedam. Luxe AUTOVERHUUR zon der chauffeur. Kapsalon Helene brengt u de betere HAARVERZORGING. Stroompermanenc 5.—. Stroomloos, de permanent voor elk haar 7.50 eompl. Alies inbegrepen. Gratis ha len en brengen per auto. Een gulden reductie op vertoon van deze advertentie. Kapsa lon Hélène, Rembranötlaan 22, Schiedam, tel. 67170. Voor uw PASFOTO'S na- tuuriijk naar fotohandei K. v. Vuuren, Hoogstr. 106 Schiedam. In spoedgevallen desgewenst In I uur klaar. Volop VLOERKLEDEN, ta- felkieden v.a. 1. - p. w. A. Schilperoord Zn„ Tuin- iaan 40, tel. 67367. BANKSTELLEN, bergmeu bels, eethoeken Ruime keuze, vlugge levering. De Schie damse Meubelbeurs, Lange Haven 95, Groeneiaan 109. Nu SCHOOLBOEKEN be stellen. Bazen's Boekhandel, Broersveld 88. „Operatie Kajak". Het is 1941. De Engelsen hebben zj'ch voorgenomen om in de haven van Bordeaux vracht schepen te vernielen, maar zij kun nen daar moeilijk komen. De beiangen van rekeninghouders worden toevertrouwd aan groepjes van 3 collega's, die tezamen een eigen reeks postrekeningen verzorgen. Dit geschiedt: op de afdeiing Rekening-Courant van het Girokantoor 's-Gravenhage. Uit degenen die met bekwaamheid en toewijding deze taak verrichten wordt een keuze gedaan voor de vervulling van andere interessante en verantwoordelijke funccies, ook voor de pro grammering en bediening van electronische machines. Er is nog gelegenheid tot plaatsing van jongelui met Mulo-dip!, of een gelijkwaardige opleiding. Vergoeding van reiskosten indien'woonplaats niet te ver van 's-Gravenhage ligt, anders toe kenning van pensiontoelage en vergoeding van reiskosten wegens gezinsbezoek. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling personeel van het Girokantoor's-Gravenhage, Spaarneplein 2 's-Gravenhage. TE SCHIEDAM Dinsdag 17 en woensdag 18 juli 1962, 's avonds van 7 tot 8 uur. in het schoolgebouw St.-Liduinastraat 35. Toelating tot alle klassen naar genoten vooropleiding; bezitters van het mulo-diploma kunnen in. de vierde klas geplaatst worden. Er wordt les gegeven in Nederlandse IVILTON-F1IENOORD N.V. SCHIEDAM Duitse Engelse handelstaal Handelsrekenen Boekhouden Handelskennis Bedrijfsleer Rechts- en Wetskenms De studie wordt afgesloten met een einddiploma, waarbij een RIJKSDIPLOMA wordt uitgereikt. Ook aan het einde van de derde klas kan een diploma wor den behaald, dat tevens vrijstelling geeft van het Middenstandsexamen vraagt voyr de afdeling corespcmdentie ter opleiding voor technische corres pondentie In- de moderne UUeu. tfcssocht wordt een persoon in de leef tijd van 20-26 Jaar met 5-Jnrtge M.U.L.O. of hieraan gelijkwaardige opleiding. Enige ervaring strekt tot aanbeveling Eigenhandig (niet met ballpoint) ge schreven sollicitaties te adresseren; Postbus 22» Schiedam.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2