He Vrij Vol! Straatvis IJsselmonde kampioen Amsterdam, heeft z'n eerste (dure) snelweg Paramaribo huldigt de twee Prinsessen Ongeluk op circuit in Zandvoort llülf Vier arbeiders ernstig gewond bij Hardegarijp Margarine één cent goedkoper Papoea-gicis bij gevecht gedood Bliksem treft twee schuren Assistent van Hausner moet terechtstaan Nogal klein ZONDER COMMENTAAR m mmmmm opruiming Vermist jongetje blijkt verdronken Vlet slaat om, man verdrinkt dubbel rookgenot Liberaal hout Man maakt dodelijke val van trap Kind in regenput verdronken opruiming mmzmzsa i «^^11 HET VRIJE VOLK - MAANDAG 16 JULI 1962 PAGINA 3 .„.de regen bleef Vee! hielp dat werken aanvanke lijk niet, omdat het ook na de zware pmm ter meuien L" Serie onweersbuien zet aan het hozen... BRUSSEL (ANP) Ook in België hebben zware onweers buien die gepaard, gingen met ware wolkbreuken in het af gelopen. weekeinde op ver scheidene plaatsen het zo langzamerhand gebruikelijke schouwspel van ondergelopen tunnels en overstroomde stra ten en kelders opgeleverd. Minder gebruikelijk was echter Tiet tafereel in de Ant werpse voorstad Merksem, waar vissen uit de overstroom de vijvers „op straat" zwom men, Advertentie IM. Morgenvroeg om 9 uur begint de. verkoop van een grote partij schoudertassen in verschillende maten. Honderden KLM tassen van waterdicht linnen, normale prijs 4.9S Een grote partij schouder* tassen van plastic in diverse maten én kleuren uit de series van 4.75. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote partij schoudertassen, alle soor ten en maten 4b A door elkaar fff fjQ voor één prijs, ff voor ff0 (Van een onzer verslaggevers) Te Hardegarjjp is vanmorgen om half reven een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbij acht arbeiders gewond werden, waarvan vier vrü ernstig. Deze laatsten zijn naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden ge bracht. Een vrachtauto, bestuurd door S. van Santen uit Velsen, rijdende op de rijksweg van Leeuwarden naar Groningen, raakte onbestuurbaar door een. gesprongen veer. De auto reed in volle vaart de berm in, waar bij hjj enige bomen raakte. Hierna kwam de auto kruislings op de weg tot stilstand. Een uit tegenovergestelde richting komend personenbusje met grond werkers, op weg naar Velsen, tracht te de vrachtauto te ontwijken maar reed bij deze poging tegen een boom. Vier arbeiders kwamen er met lichte verwondingen af en konden ter plaatse door de GGD worden verbonden. Vier hunner echter, na melijk J. van der Heide, A. Slootema, H. Witteveen en H. van der Meer, allen uit Achtkarspelen, moesten naar het Diaconessenhuis te Leeu- wardn worden vervoerd. De beide auto's werden ernstig beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) Een pakje margarine van 250 gram waarvoor tot nu toe 36 cent moesi worden betaald, zal met ingang van vandaag 35 cent kosten. Deze verlaging kan worden inge voerd, in verband met de daling van de prijzen van bepaalde grondstof fen, aldus de bond van Nederlandse mangarinefabrikanten. (Van een onzer verslaggevers) t Was me *t nachtje wel! Een serie levensgrote onweers buien daverde van zaterdag op zondag boven Rotterdam en liet behalve lelie bliksemschichten en knetterende donder slagen een spoelende massa regenwater los. Vooral Rotterdam- i.uïd kreeg zijn portiein die ene nacht viel daar meer dan vijftig millimeter water. Dat betekende: regenpijpen en dakgoten, die t borrelend en reutelend afzegden; rioleringen, die lang niet vol doende capaciteit voor zo'n water stroom hadden en die soms zelfs het water in de averechtse richting stuur den en een vuile bruine stroom uit putten, gootstenen en toiletten lieten komen; kelders, die soms meer dan een meter onder water stonden; huizen, waarin het hemelwater langs de binnenmuren sijpelde; straten, waarin verzakkingen en gaten onstonden. De zwaarste aanslag op de capa citeit van de Rotterdamse riolering deed de bui, die zaterdagavond tus sen half elf en elf uur woedde in dat ene half uurtje alleen al viel twintig millimeter neerslag. In honderden huisgezinnen moest men in de weer komen met emmers en tellen om onder lekkende daken te zetten, moest men doorweekte vloerbedekking ijlings wegslepen, moest men hozen uit kelders en moest men dweilen, dweilen, dweilen. Velen, grepen in wanhoop naar de telefoon om hulp te vragen aan de politie en aan de brandweer. Door gaans kregen ze slechts het weinig bevredigende en opstandig makende antwoord: „Wij hebben geen ttfd om bij u te komen.»". Het was ook onbegonnen werk voor Hermandad-dienaren en spuit gasten. Allereerst moest men zich bezighouden met hulpverlening aan door water bedreigde winkels en pu blieke gebouwen, Zo meldden het Slnt-Clara- ziekenhuls aan de Oost-Varken- oordseweg achter het Feijenoord- Btadlori en een kraaminrichting aan het Rutseplein wateroverlast. Aan de Bree bil banketbakkerij Thljssen liep de kelder met grondstoffen en machines onder water. Aan de Beijerlandselaan hadden op de nummers 17 en 19 het vak kledingbedrijf Alb. Kok en het schoenenmagazijn P. J. M. v. d. Assem veel hinder van regen water, dat van het dak via de zolder, de tweede en de eerste verdieping in de winkels stroom de. Aan de Boergoensevllet stond een halve meter water in een woning. Aan de Van Eversdyckstraat liep «en groentenwinkel veel schade door het water op. Aan de West-Varkenoordseweg zagen verschillende bewoners hoe het water onherstelbare schade aan hun vloerbedekking en hun meubilair aanrichtte. In het Brabantse dorp brandde eveneens tot diep in de nacht het licht in vele huisjes, waar men trachtte te redden wat er te redden viel. De heer R. M. van Tol aan de Uitwijkstraat 14 vertelde: „We konden het water in de kelder om hoog zien komen. Het stroomde ook uit de closetpot en uit de goot steen. In de afgelopen winter heb ben we al twee keer een overstro ming gehad doordat de regenpij pen het niet aan konden. Men heeft toen de afvoer van het dak naar de gootsteen geleid, maar je ziet nu wat het gevolg is," Ook in de Uitwijkstraat op de nummers 5 en 11, in de Mierlostraat en de Boxmeerstraat waren wan hopige bewoners in de weer met doorweekte spullen, met emmers, be zems en dweilen. Hetzelfde beeld zag men in vele andere straten in Rot terdam-Zuid. mm memo bui van omstreeks elf uur blééf rege nen, waardoor by voorbeeld pas leeg gehoosde kelders weer even snel volliepen. By de meldkamer van de politie aan het Haagseveer bleef de telefoon maar rinkelen en by de brandweer kwamen zelfs vanmorgen nog verzoe ken binnen om kelders leeg te pom pen. Het toch al niet zo fraaie wegdek van Rotterdam kreeg door het nood weer een gevoelige knauw. Op vele plaatsen werd de bestrating nog hob beliger dan ze al was. In een elftal straten ontstonden grote verzakkin gen en gaten. Het verkeer kon vrijwel overal doorgaan, hoewel op sommige plaat sen (bi) voorbeeld In de tunneltra- verse) de auto's tot aan de assen door het water moesten rijden. Hoe wel de 42 gemalen In en rond Rot terdam op volle toeren werkten en er per minuut twee miljoen liter water naar de rivier werd gepompt, stonden zondag nog diverse punten in de stad blank. De bliksem bracht veel minder schade dan de regen. Alleen bij een bouwwerk aan de Homerusstraat in Hoogvliet sloeg een bliksemschicht twee dekzeilen van een put met on gebluste kalk weg. De regen kwam bij de kalk en daardoor onstond een brandje. (Van onze weerkundige medewerker) Tijdens het weekeinde heeft een langs de lijn Hoek van Holland Nij megen bewegende onweersstoring in de zuidelijke helft van het land zwa re regen gebracht. IJsselmonde werd topstation met maar liefst 58 mm. Op de tweede plaats komt Rotterdam- Zuid met 53 mm np de derde: Ba- rendrecht met 52 mm neerslag. In het centrum van Rotterdam werd 40 mm gemeten, in Perrüs 38 en in Spykenisse slechts 20 mm. Ook Gelderland kreeg er een flinke tik van mee. Zo tapte Ruurlo niet min der dan 42 mm hemelwater af, tegen over Lochem maar 14 mm. In het noorden bleef het afgelopen week einde droog en overwegend zonnig. Een betrekkeiyk zwakke noorden wind voert nu koele lucht van de Noordzee aan, waarin uitgestrekte wolkenvelden binnendrijven. Verwacht wordt echter dat er een nieuwe hoge drukkem lut Portugal binnen afzienbare tijd weer voor op klaringen zal kunnen zorgen met dinsdag en woensdag weer iets hoge re temperaturen. (Van. een onzer verslaggevers) Amsterdam heeft zaterdag zijn eerste stads-snelweg feestelijk in ge bruik. genomen: de drie kilometer lange Comelis Lelylaan, die van het Surinameplein naar de tuinstad Os dorp loost. Het is de eerste kruisingsvrije weg in de hoofdstad waarop men met een ■maximumsnelheid van 70 km per uur van de nieuwe tuinsteden naar het centrum van de stad kan komen. Voorlopig alleen per auto, maar in september ook per Hets. In de nieuwe weg, die 15 miljoen gulden heeft gekost, zijn tien kunst werken bruggenviaducten, duikers) aangebracht. De weg zal later nog worden door getrokken, waardoor aansluiting wordt verkregen op de ringweg Haag- weg-Einsteinweg - Coentunnel- Zaan streek en Amsterdam-Noord, maar (Van onze correspondent te Hollandia) HOLLANDIA, maandag In de omgeving van Merauke is- by een aanval op Indonesische parachutis ten een Papoea-gids door vijandeiyk vuur gedood. N&by Nemboektep in de afdeling Fak Fak is door een patrouille dank zy de goede hulp van politie en be volking een verrassende aanval ge daan op een groep bivakkerende para's. VUftien Indonesische militai ren werden gevangen genomen. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse waterpolitie heeft vanochtend uit het water van de Keizersgracht het lichaam opgehaald van de vijf jarige Paultje Sierman. Het jongetje is waarschynlijk tydens het spelen op straat in het water gevallen en verdronken. Niemand heeft daarvan iets gemerkt. PARAMARIBO (ANP) Zondag middag heeft de bevolking in Para maribo de prinsessen Irene en Mar griet gehuldigd. Gedurende een. half uur trokken de Surinaamse afstam melingen van de diverse immigran tengroepen zingend, juichend, wui vend en dansend langs beide Prinsessen. Voorop gingen de India nen, vervolgens de verschillende bosneger- en Creoolse groepen, de Chinezen, Libanezen en de Indone sische bevolkingsgroepen. De stoet werd besloten door een eenzame, dansende, oude Creoolse vrouw die de Prinsessen een schaal met Suri naams fruit aanbood. De deelnemers aan deze grootse bevolkingshuldiging stelden zich vervolgens op voor het gouverne- mentspaleis, waarna beide Prin sessen" nu langs hen heenliepen en de fraaie traditionele, vaak histori sche, klederdrachten van nabij kon den bewonderen. Bij de groep Kotto- missies kregen de vorsteiyke perso nen ieder een, prachtige hoofddoek aangeboden, die zij omsloegen. Na de rondgang Hepen zy terug langs de verschillende groeperingen, dit maal om prinses Irene de gelegen heid te geven filmopnamen te ma ken. Later verschenen de Prinsessen op het balkon van het paleis en konden een grote ovatie in ontvangst nemen van de verzamelde menigte, die bij zonder uitbundig hulde bracht aan de vertegenwoordigsters van het Oranjehuis. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens het zware onweer van za terdagavond zijn twee landbouwschu- ren door de bliksem getroffen en ge- heel uitgebrand. De landbouwschu- ren stonden in Rilland Bath (Zuid- Beveland), en Halsteren. Gisteravond is de I9-jarige matroos K. J. Pijper uit Spijk bij Delfzijl in het Noordzeekanaal verdronken. De matroos was met twee mede opvarenden van de kustvaarder Fi- velborg op een vlot gaan spelevaren. Op een gegeven ogenblik sloeg de vlet om. Het slachtoffer verdween onmid dellijk in de diepte. De twee anderen konden zich zwemmend in veiligheid brengen. Zaterdag is er een rechtstreekse radiotelefonische verbinding tussen Moskou en Havanna in werking ge steld. Oyna niemand in Venetië schonk enige aandacht aan de drie pas serende zusters. Immers, er lopen er zoveel. De fotograaf echter, dacht er an ders over. Een blik onder de grote witte kappen overtuigde hem ervan dat de rechts lopende non nu niet oepaald een vrouwelijk persoon was. En bjj verder vorsen bleek de linkse figuur ook niet helemaal aan vrou welijke eisen te voldoen. Wie ztjn zy? Het is moeiiyk te ra den: rechts Maurice Chevalier en links Carlo Croccolo, een Italiaanse toneelspeler, In het midden loopt Eleanor Parker, uit Hollywood. Alle drie spelen zy mee in een nieuwe Italiaanse film. En wie heeft de hoofdrol? Juist, Jayne Mansfield. (Van een onzer verslaggevers) Tydens de races voor standaard motoren, die zondag op het circuit van Zandvoort zijn gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd. In het zgn. bos kwam de Rotterdammer Ruize- veld met zijn NSU 250 cc te vallen. Hij is met een zware hersenschud ding en een vermoedelijke beschadi ging aan de halswervels overgebracht naar het St.-Elisabethgasthuis in Haarlem. Advertentie IM. DOBBELMANN, LEKKER MAN! ooit óp een tweede ruimere "ringweg Haagweg Geerban en verder naar het noorden en naar Haarlem. Met de aanleg van dit hele snelwegproject hoopt men in 1980 gereed te zijn. TEL AVIV (Reuter) Jacob Bar- or, die tydens het proces tegen Adolf Elchmami is opgetreden als een van de assistenten van de openbare aan klager, dr. Gideon Hausner, zal de zer dagen In Tel Avlv moeten te rechtstaan. Hjj wordt ervan beschul digd zich ten onrechte te hebben uitgegeven als meester in de rechten. Volgens het Ministerie van Justitie in Jeruzalem zou gebleken zyn, dat de heer Bar-Or in het geheel niet over de nodige diploma's beschikt. Er lopen geruchten dat deze 46- jarige, in Duitsland geboren, man de papleren van zyn vader gebruikt zou hebben om inschryving by de balie te verkrygen. Bar-Or werd in 1950 benoemd tot juridisch adviseur van het Ministerie van Sociale Zaken in Israël. In 1956 werd hy substituut-officier van Jus titie in Tel Avlv en toen het proces tegen Elchmann werd voorbereid werd hy aangesteld als een van de drie assistenten van dr. Hausner. Klaarblijkeiyk moet hy wel enige juridische kennis en ervaring gehad hebben, al bezat hy geen diploma's, anders had hij uiteraard niet twaalf jaar lang in juridische functies kun nen werken, zonder onmiddeUyk door de mand te vallen. De artsen van de Italiaanse ziekenhuizen hebben besloten vier dagen te staken om kracht by te zetten aan hun eisen voor bepaalde garanties betreffende hun carrière. De staking zal worden gehouden van 18 tot en met 21 Juli. JJet kabinet-De Quay heeft be- sloten, dat de lichamen van op Nieuw-Guinea gesneuvelde Nederlandse militairen niet naar Nederland zullen worden overge bracht. Wel zullen de stoffelijke overschotten later op een ere begraafplaats in Nicuw-Guinea worden herbegraven. Voor het vervoer zouden loden kisten nodig zijn. Blijkbaar heeft het kabinet er nogal tegenop ge zien, dat daarvoor een plaats in een vliegtuig of schip werd Inge ruimd. Wij vinden dit standpunt nogal klein. Voor het voeren van het uitzichtloze oorlogje op Nieuw- Gulnea heeft het kabinet vol doende overhoop gehaald om da wereldopinie tegen ons land te or ganiseren. De rekening is nog niet aangeboden, maar het oorlogje zal wel een paar honderd miljoen gulden kosten. Daartegenover zou een troostend gebaar naar de na bestaanden van de slachtoffers toch niet te veel gevraagd zijn. Het gaat tot nu toe om hooguit zes gevallenen, om zes Nederland se gezinnen, waarin het verdriet is binnengetreden. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar ~r tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd 'In het algemeen berust het be leid Inzake de benoeming van bur gemeesters bij de minister van Bin nenlandse Zaken. De huidige be windsman behoort tot de WD. Het is nu bijzonder duidelijk geworden dat deze VVD-minister met betrek king tot dat benoemingsbeleid in feite hetzelfde standpunt inneemt als de liberale bewindhebbers In de vo rige eeuw. Burgemeesters van het goede hout schijnen alleen maar gesneden te kunnen worden uit liberaal hout. Goede burgemeesters zo schijnt het zijn slechts te vinden ln libe rale lezing. Zelfs voor gemeenten waarvan bekend Is dat de VVD sterk in de minderheid is. Het is zelfs zo dat meerdere ge meenten, die jaar en dag een burge meester van een andere politieke richting hadden die ln hun gemeen ten In aanzien waren, nu burgemeea- ters van liberalen huize kregen, Amersfoort kreeg een liberal* burgemeester. Wassenaars katholiek* burgemeester werd vervangen door een liberaal kamerlid. In Zwolle kwam een liberaal de zetel bezetten, na de C.-H.-burgemeester. Winscho ten werd door de WD veroverd. Middelburg werd eveneens voorzien, van een liberale burgemeester. Bij sonder opvallend was de benoeming van een liberaal tot burgemeester van de nieuwe gemeente Noordoostpolder. Wij weten dat deze benoeming een domper is geweest op de grot* vreugde' die er heerste over de ge boren, zelfstandige gemeente.' Nederlandse Gedachten, week blad van de Antirevolutionaire Partij. 7 juli 1962, Kraamzorg in noodsituatie (Van een onzer verslaggevers) 'De kraamzorg bevindt zich In een noodsituatie. De salarissen van de kraamverzorgsters moeten omhoog en dienen op zijn minst gelijk gesteld te worden met die van de gezins- verzorgsters.' Dit legt de secretaris-generaal van het Groene Kruis, de arts G. Cli. Cath, in het maandblad van deze algemene vereniging. De heer Cath stelt dat het nu al voor komt, dat een aanstaande moe der al vroeg een afspraak maakt met het kraamcentrum en op de dag van de bevalling te horen krijgt, dat zij niet geholpen kan worden. In enkele plaatsen zijn medici er weer mee begonnen jonge vrouwen op te lei den om bij de kraamzorg behulp zaam te zijn. Het hele systeem van de thuis bevalling. aldus de heer Cath, komt in het geding. Wanneer de salarissen worden opgetrokken dan zullen de gezamenlijke kraamcerttra een tekort van bijna anderhalf miljoen gulden moeten dekken. De heer Cath schrijft, dat dit niet uit de retributie betaald kan worden. Er is, volgens hem, duidelijk een ver schuiving gaande naar de beter-gesi- tueerde gezinnen. Degenen, waarvoor de kraamzorg is opgebouwd, kannen dese hulp niet meer bekostigen. De heer Cath meent, dat de rijks overheid snel hulp moet bieden om dat een trage wijze van beslissen een ramp voor de kraamzorg zou gaan betekenen. (Van een onzer verslaggevers) De 65-jarige Amsterdamse koop man J. W. de Groot is gisteravond om half acht ln zijn woning aan de Tweede Helmerstraat van de trap gevallen en ernstig gewond. Hy werd vervoerd naar het Wilhelminagast- huis, waar de dood werd geconsta teerd. WEERT (ANP) Het anderhalf jaar oude zoontje van de famine Van Eerdt in Weert is vanmorgen by het spelen in een regenput gevallen en verdronken. Advertentie IM. Voor hen die liu eens echt iets bijzonders voor de ramen wiilèn hebben, is dit een speciale aan bieding. Want morgen beginnen wij met de Opruimingsverkoop afge paste glasgordijnen, uit ome duurdere series. Een grote partij glasgordijnen (normaIe, toch al lage prijs 3.75) gemaakt van 100% katoenen marquisette, met entredeux én dubbele onderzoom of met een mooie kant van onder, 90 x 160 cm, nu per stuk voor nog géén twee gulden. Dinsdagmorgen- om 9 uur be gint de verkoop, van deze uit zonderlijk mooie partij glas gordijnen, 4k J*S1 90x160 cm, ffifff per stuk voor ff -

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1