ii m zoNDEa mmm onbezorgde fotovreugde 4 CLACK uren m elegant, meuwe vrouw: '9 Onweer Hev Wegpiraat zonder rijbewijs raast door Arnhemse wijk i n Heel Raalte speurt Maar op afschuwelijke schoenen Vryé \«lk Voor Vele doelen in het verkeer Nederlanders bekroond in Car rara 2000 jaar ouel ie vermist Zakelijk ^/c 24.- jL~ Achterdocht HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 JULI 1962 .v,PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) In de „rookpotzaak" is dinsdag voor het hoog militair ge rechtshof in Den Haag tegen de 22-jarige dienstplichtig vaan drig G. J. W. E. uit Ubbergen een voorwaardelijke gevangenis straf geëist van twee maanden, een geldboete van 150,subs, vijftig dagen hechtenis en verlaging tot de laagste stand van soldaat. Tegen de even oude dpi. soldaat eerste klasse J. L. A. S. uit Noord wijk is een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist van veertien dagen. Modelvli egerskamp in Ermelo Afbreken. Onderschat (Van een onzer verslaggevers) Tien angstige uren heeft het gezin Alferink in de nacht (Van onze moderedactrice) De eerste belangrijke modesilhouetten voor de komende winter zijn maandagavond op zeer vreemde, om niet te zeggen afschu welijke, schoenen met lange, stompe neuzen en vrij dikke hak ken de salons van Pierre Cardin binnengewandeld. Onze Loes Hamel, in Amsterdam een vrij onbekende mannequin, ging aan het hoofd van de stoet. Uit het feit, dat zij verreweg de meeste van de 199 modellen droeg, mag je afleiden dat een Nederland se Cardin het meest inspireerde bij de samenstelling van zijn fraaie collectie! Dader steekpartij meldt zich Schip met honderd passa gi ers vermist ie verdwenen Schuur en hangar branden af Advertentie Ï.M. Op de zogenaamde „Staphorster Kruising" in Oosterhout, waar de provinciale weg van Oosterhout naar Dongen-Kaatsheuvel en rijksweg 27 (Gorkum-Antwerpen) elkaar snij den, is dinsdagmiddag bij een ver keersongeluk een kind van een jaar om het Jeven gekomen. Een personenauto en een vracht wagen met aanhanger, geladen met nieuwe auto's kwamen met elkaar in hotsing. De personenauto werd be stuurd door de 30-jarige J. G. uit Gorkum, Naast hem zat zijn echt genote met een eenjarig jongetje. Verder zat voorin een zoontje van vijf jaar. Alle vier werden als ge volg van de botsing uit de auto ge slingerd, waarbij het jongste kind onder de aanhangwagen van de vrachtauto terechtkwam en op slag dood was. De moeder en haar vijfjarig zoon tje werden zwaar gewond. Ze zijn opgenomen in het „Sint- Joseph- ziekenhuis" te Oosterhout. De vader liep lichte verwondingen op. Achter in de auto zat liet echtpaar van B. met twee kinderen. De kinderen werden licht gewond; de ouders bleven ongedeerd. Q De 42-jarige mevrouw J. C. Sturm- Van Oorschot uit Oostburg is bij een auto-ongeval in Zwitserland om het leven gekomen. Zy maakte een vakantietocht naar Italië met het echtpaar Barendrecht uit Oostburg. De caravan achter de auto schijnt in een slip te zijn ge raakt, waardoor auto en caravan in een ravijn stortten. Een dag later is zij in een ziekenhuisoverleden. -0e andere inzittenden zyn gewond. Dinsdag is de 64-jarige A. Poot uit Tilburg dodelijk verongelukt, toen hij met zijn fiets het kruispunt Groenstraat-Broekhovenseweg wilde oversteken en daarbij in botsing kwam met een vrachtauto. Dinsdag is het driejarig dochtertje van de familie Hom dodelijk ge wond, toen het in de Lekstraat in Bergen op Zoom door een auto werd overreden. Het kind was voor de auto aan het spelen, hetgeen de be stuurder van de auto, de 33-jar:ge B. K. uit Bergen op Zoom niet had ge zien. De'71-,jarige heer Jan Voerman uit Steenwijk is dinsdagmiddag op de rijksweg maar Groningen op slag gedood -toen hij door een auto werd geschept. Het slachtoffer had de auto geen voorrang verleend. DEN HAAG (ANP) Voor de 26e maal wordt het luchtvaartkamp van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart op het AMJV- karnpeerterrein ,De Paalberg" te Er melo gehouden van 28 Juli tot 4 augustus. Een week lang zullen de model bouwers. afkomstig uit het gehele land, zich volledig aan htm hobby kunnen wijden. Voor de Nederlandse ploeg, die in september in Saarland aan de inter nationale wedstrijd om de Europa coupe zal deelnemen,, betekent het kamp een laatste training. Gedurende de gehele kampweek zullen er geregeld onderlinge Wed strijden met diverse typen model vliegtuigen plaats hebben. HAARLEM (ANP) De Nederlandse kunstenaar Lucebert heeft in de af deling grafiek van de internationale ■biënnale voor beeldhouwkunst te Carrara in Italië, de eerste prijs be haald. De Nederlandse beeldhouwster Charlotte van Pallandt won de derde prijs in de afdeling beeldhouwkunst met drie sculptures: een bronzen kop van de. Russische regisseur Sjarow en twee kleine plastiekjes, een staand en een liggend vrouwelijk-naakt De internationale blennaïe van het om zijn marmergroeven bekende Car rara wordt gedurende de maanden juli en augustus, voor de derde maal gehouden. Carrara heeft de biennale ingesteld om het gebruik van war mer .in de beeldhouwkunst te sti muleren. In deze rubriek vermeldt Met Vrije Volk zonder commentaar '-rel lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dte wor den geciteerd. Het Vrije Volk maakt er jarenlang een soort roeping van de regering het leven zuur te maken. Indien zij alleen maar Ingezonden stukken van afbrekende strekking op nam zonder deze door een naseürwt recht te zetten of te relativeren, dan was dat tot daaraan toe. Maar bij herhaling klimmen de he ren redacteuren zelf in hun pen, om hun afbrekende werkzaamheid te ver* richten. En dat is heet wat erger. Vooral wanneer daarbij een soms ont stellende ondeskundigheid aan de dag wordt gelegd. Je kunt het hier en daar met je klompen aanvoelen, mijnheer de redacteur Is erteM voo' gaan zitten, om de boef af te breken. (Weekblad Rotonde, 30 juni 1962) In eerste instantie had de krijgs raad de vaandrig veroordeeld'tot een maand hechtenis en verlaging tot de stand van soldaat der laagset klasse en de soldaat tot veertien dagen hechtenis. De soldaat werd ervan beschul digd een ontbrande rookpot in een militaire wagen te hebben gegooid, ten gevolge waarvan dertien van dc zeventien in het voertuig aanwezige soldaten wegens stoornissen in de luchtwegen in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen, Een van de soldaten overleed op 30 januari in het Centraal Militair Hospitaal in Dtrecht. Volgens het sectierapport kon de ziekte, ten gevolge waarvan deze soldaat overleed, mogelijk zijn veroorzaakt door binnengekregen rook. De vaandrig zou de soldaat ertoe hebben aangespoord de rookpot in tuig te werpen, toen de laatste de de laadbak van het militaire voer- pot eenmaal met de punt van zijn ontbranding ge- bajonet bracht. De vaandrig was tegen het von nis van de krijgsraad in beroep gegaan. Hij voerde ook voor het- hoog militair gerechtshof aan, zich niet te hebben gerealiseerd welke gevaarlijke gevolgen hetwerpen van de rookpot in de afgesloten laadbak zou kunnen hebben. Ver schillende getuigen verklaarden de vaandrig tegen de soldaat te heb- ben horen roepen „Gooi 'm erin en vlug wat." De vaandrig betoogde, dat hij het gevaar van de rookpotten had on derschat, mede doordat deze potten onder gelijke omstandigheden wor den gebruikt by militaire oefenin gen. Ook zyn raadsman wees daarop, benevens op het .sectierapport dat niet positief de dood van de soldaat toeschreef aan binnengekregen rook. De raadsman verklaarde, dat zyn cliënt geen bevel had gegeven tot het werpen van de rookpot, omdat zyn aansporing daartoe lachend was gegeven, in 'de algehele uitgelaten stemming na het welslagen van de oefening op de Vlasakkers by Amers foort. Alles had zich afgespeeld in de sfeer van een grap. De raadsman vroeg daarom vry'spraak, Ook de soldaat J. L. A. S. beweer de zich niet te hebben gerealiseerd welke gevaarlijke grap hij uithaalde. Zijn raadsman vroeg eveneens vrij spraak. Het hoog militaire gerechts hof zal 14 augustus uitspraak doen. w. Kleine, handige camera die ongelooflijk veel pres teert 8 opnamen in groot for maat 6x9 cm Geschikt voor kleuren foto's Grote heldere verrekijker zoeker Meniskus-iens Ingebouwde voorzetlerrs voor opnamen van dichtbij (1-3 m) Automaat-sluiter voor moment- en tijdopnamen Voor bril/anie imrt'Wit foto's Agfa 1so pan F 17 DIN of hopan JSS 21 DIN. LOES HAMEL aan het hoofd MARIJKE KEGA vermomd als miljonaire Haar bondgenote, Marijke Keja, ook uit. Amsterdam, deed trouwens wei nig voor haar onder. Ik vond het tweetal, samen met de frêle Japanse die de vorige seizoenen Cardins troetelkind was, de beste mannequins in het negen vrouwen tellende internationale troepje. I iies opende de show ais een Wener TAe japonnen zijn het zwakste punt in de collectie. Overdag werden het vaak hemdjes, die na vijven blote, door omslagdoeken bedekt» ruggetjes krijgen, blote armen en een zedig-hoog decolleté aan de voor zijde. Er zitten ook wel uitgegroeide slabben op aan voor- en achterzijde. Die slabben worden op de rug van lange, sluike avondjurken een rechte, de grond rakende sleep. En dan zijn er o.a. nog hee! dunne jurken uit mousseline, niet viter-, muisvieugels van arm naar rok en avondjurken met rugdecolletés, tot de taille omzoomd door lasso-drape rieën. Bij deze modellen probeert Cardin het weer eens met de enkel- vrije rok. een experiment dat om de paar jaar wordt herhaald, zonder ooit tot succes te leiden. Er zijn veel donkere, sombere kleu ren: naast zwart, mosterdgroen, clifantsgrijs, bruin en paars-rood. Maar toch ook cyclaam-roze. bleu beige en oranje-rood op weg naar een gekostumeerd ba!: in. een opzichtig bruin geruit pak, een veelomvattende schoudertas uit krokodillenleer tegen de heup. de voeten in platte pantoffels, dc benen omstrengeld door kruiselings gespan nen banden met een strikje onder de knie. Op haar hoofd een klein fluwelen dopje met een veer ais een richtingaanwijzer. Een vreemd de buut, dat zij met het bijbehorende guitige snuitje gemakkelijk door stond. Marijke arriveerde een minuut la ter. vermomd als een Amerikaanse miljonaire. In een magnifieke man- Natura-schoenen door het leven. Waarom dat nu moest, is mi] een raadsel, want het past niet bij haar tvpe. Haar mantelpakjasje sluit als een lange cocon tot halfweg de dijen om haar lichaam. Er zitten ronde, bolle knopen op en in plaats van een kraag een losse sjerp die in tivee lange slierten, op haar rug hangt, aan de uiteinden gezoomd met lang harig bont. Onder het jasje, dat smalle schou ders en kokermouwen heeft, golft c.'e rok uit in klokkende of heel smalle „«ris mr vnrtnt no a n,s uli' 111 s-JOKseuoe 01 neei smane tel van zwarte nerts en naaai nuu rfa» een vaar mannequin* "l zwart-rmt H een paar mannequins gestreepte en genopte vossenjas.se n nis pompeuze sneeuwballen voorbit waren gerold, kon de slioio dan et gen- Cardins nieuwe vrouw Is een zonder elegant, bij- trechtervormig lijk pas goed beginnen. «iciTt\rg vrouw :gant, tl wezen. Haar bovenlichaam is zeer lang. zeer plat en pas halfweg haar heupen dijt zij uit. doordat haar en kele centimeters onder de knieën rei kende rokken vaak een aanzien lijke ruimte hebben. Het silhouet wordt aan de bovenkant beklem toond door een hoed als een horizon taal gericht uitroepteken: een kleine, voor op het hoofd geschoven, rand- loze bol met een piumeau van veren op één oor. Geen enkel bijou draagt deze vrouw.zelfs niet "s avonds. Maar j wél gaat zij helaas van vroeg tot laat op een veredeld soort Forma i met een doen. geplisseerde rok hebt te Veel mantels hebben heizelfde silhouet: enge schouders, gladde tors, tot de golvende, wijdklokkende rok begint. Dergelijke jassen heb ben vaak horizontale naden, die het silhouet doorsnijden op ver schalende hoogten. Maar er zijn ook kleine, nauw om het lichaam sluitende jasjes, vaak met een zwart-leren ceintuur in de taille en manchetten van langharig bont. Een heel vreemde en onmogelijk te kopiëren vondst: tailleur jasjes en mantels die, als ze worden geopend, een voering hebben die een geheel vormt met de jurk die eigenlijk geen jurk is. De hele zaak hoort bij elkaar en laat zich even moeilijk beschrij ven als aan- en uittrekken: het kledingstuk moet over het hoofd! van maandag op dinsdag be leefd in de buurtschap Spek- hoek bij Raalte. In die tien uren was het lot van het an derhalf jaar oude dochtertje Marijke onzeker, maar ten slotte nadat het hele dorp had gezocht werd 't kind gevonden in een greppel. Het was met de beentjes wegge zakt in de modder, maar het mankeerde niets. Het kind werd gevonden toen een tante het hoorde huilen. Daarmee was bevestigd wat de adjudant van de rijkspo litie te Raalte ai eerder ais zijn mening had gegeven: het kind zou vroeg of laat gaan huilen. Niet bevestigd was. wat de para gnosten hadden meegedeeld, want het kind lag ver uit de buurt die zy hadden aangewezen. In één ge val week de plaats zelfs zes kilo meter van de aanwijzing af. Wel haacjen de ais helderziend geldende lieden gezegd, dat Marijke nog leeföe. Door de foutieve aanwijzingen heeft de rijkspolitie zich nietgenoeg kunnen concentreren op het hooi land. waar het kind was. Het was namelijk de vader achterna gegaan toen deze met een trekker naar het land ging. „Marijke is gek van trek kers." zei een oom ons. Bijzonder te spreken is men In Raalte over de burgemeester, de heer A. J. Ganzeboom. Ondanks zijn zwakke gezondheid is hij steeds bü het speurwerk geweest en heeft hij alle maatregelen genomen die er maar te nemen waren. Toen de tante, mevrouw G. Alferink, het huilen van het kind hoorde het was toen twee uur 's nachts en men had van half vijf af gezocht durfde zij niet alleen de nacht to. Maar met een buurvrouw, T. Bijvank, is zy er toch op uitge gaan en bij de greppel hoorde zij het. "kind steeds duidelijker. Mevrouw Bijvank sprong over de sloot, maar mevrouw Alferink. die een stijf been heeft, gleed erin. Niettemin vond zy, maaiend met haar armen door het riet, het klei ne meisje, voorover in de modder. Kort daarop loeiden de sirenes van de politie, ten teken dat het kind was gevonden. De burgemeester had 's avonds nog de brandweer ingeschakeld, een speurhond uit Balkbrug laten over komen in het Overysels Kanaal doen dreggen en op verzoek van de familie de hulp ingeroepen van de neren G. Croiset te Enschede en G. H. Groot Euserink uit Ruurlo, die vroeger in dit opzicht al goed werk zouden hebben gedaan als paragnost. te schetsen, maar hij heeft niet de De heer Croiset wist wel de situatie goede plaats aangegeven. De grep pel waarin het kind in het riet heeft gelegen is 75 cm diep. Waar schijnlijk is de vader er êen paar maal langs gereden met zyn trac tor. Stabiel zomerweer is tot nu toe een illusie. Na een enkele zomerse dag is het ai weer mis met onweer. Mor gen zal het als reactie hierop koeler worden. Tussen een hogedruksysteem van Schotland tot Midden-Europa en een depressie in de Golf van Biscaje en Frankrijk stroomt vandaag warme lucht naar Nederland, waarbij de vierdaagse-tippelaar,; in Nijmegen en Apeldoorn het bij temperaturen van 27 tot 23 graden niet gemakke lijk zullen hebben. Later op de dag dringt vanuit het zuiden onvveersactiviteit tot onze streken door, die in een later stadium ook de gebieden ten noorden van de. grote rivieren kan gaan beïnvloeden. Het weer wordt dritkkend, maar in de loop van morgen zal het op de meeste plaatsen wel weer iets koeler zijn. In welke mate de stabiliteit van het weer zal teruglopen is niet pre cies na te gaan. Wanneer het hier boven genoemde hogedrukgebied wei nig toegeeft, kan er naderhand wei weer mooi, zonnig weer komen. AMSTERDAM ANP In de af gelopen nacht heeft de dader van de steekparty op de Zeedijk in Am sterdam. waarbij de 26-jarige Cura- caose bokser H. M. t Sugar RayVir ginia ernstig' werd gewond. .:zich ge meld. nadat de politie een aantal adressen was afgegaan, waar de man eventueel verblijf kon houden. Het is de 30-jarige Surinamer G. A H. Hij heeft een bekentenis af gelegd. De toestand van de in de buik getroffen bokser is bevredigend. Het geweken. Men hoopt hem donderdag te kunnen horen. I (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse beeldhouwer. Th. Dobbelmau heeft bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van een ruim tweeduizend jaar oud Egyp tisch beeldje, voorstellende de god heid Phta. De beeldhouwer, wonende aan gie Oranje-Nassauïaan, was het beeldje ai enkele maanden kwijt. De waarde wordt geschat op ƒ1000. Een speciaal comité, onder be schermheerschap van de aartsbis schop van Napels, kardinaal Castal- do, heeft een beroep gedaan op de regeringsleiders van de vijftien NAVO-landen voor een bijdrage in staal voor de oprichting van een kruis op de berg Faito by Napels, dat I een symbool zou moeten zyn van de f rlffe wi~cU ai moeten aankomen. An- vrede in de wereld en de verdedi- j dere schepen zoeken naar het schip, ging van de christelijke beschaving, de Pulau Sjaf I. DJAKARTA (Reuteri Een motor- chip met honderd passagiers, dat uit Soerabaja onderweg wSs naar Am- bon, wordt vermist. Het vaartuig, dat geen radio aan boord heeft, had vo- EPE (ANP) Namens de moedei verzoekt de groepscommandant der rijkspolitie te Epete worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van de zestienjarige Marjan Aleida van Vemde. signalement: lang 1.80 m, flink postuur, donkerblond kort ge knipt haar. smal bleek gelaat, blauw grijze ogen. Ze draagtvermoedelijk een bril met zwart montuur rn heeft en. litteken op de bovenlip. Op. 18 juni verliet zy inoverspannen toe stand het ouderlijk huis. Een onge luk wordt gevreesd. Het meisje is het. laatst gesigna leerd in Amsterdam. AARDENBLRG (ANP) Gister middag is in St,-Kru5s - (gemeente Aardenburg) brand uitgebroken in een hangar van landbouwer F. J. van Hal. Zowel de hangar als de daar bij staande landbouwschuur brand den tot op de grond toe af. Een voor raad hooi en stro ging daarbij ver loren, alsmede een „combine" met transporteur, een wagen op lucht banden en verscheidene andere land bouwwerktuigen. Het vee kon nog juist op tijd in veiligheid worden.gebracht.. Ofschoon de wind juist in de richting van het woonhuis stond, kon dit huis door de Aardenburgse brandweer, die spoedig arriveerde, behouden worden. De oor/,aak van de brand is niet bekend, doch men denkt dat kinde ren met vuur hebben gespeeld. De gebouwen en de landbouwwerktuigen waren tegen brondschade verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) De Arnhemse stadswijk Presikhaaf is dinsdagmiddag opgeschrikt door een automobilist, die over een afstand van een halve kilometer een spoor van verwoestingen achter zich liet. Met een snelheid van zeker 100 km raasde hij door een aantal kleine straten, reed op volle snelheid krin gen en kwam ten slotte in een tuin tot stilstand tn een duiventil, tia zich door twee heggen een weg te hebben gebaand. Daar werd de man. de 20-jarige J. K. uit Arnhem, gearresteerd na een vergeefse poging er lopend vandoor te gaan. Het bleek, dat hy zijn bromfiets had geruild voor een auto. Onmid- diiiyk na de transactie was hij een ritje gaan maken, zonder in het be zit te zyn va» een rijbewijs. Hij reed verschillende heggen om ver, scheerde rakelings langs kinde ren die in plantsoenen speelden en vernielde een grote, fraai aangelegde tuin in de Grevelingenstraat, door er dwars doorheen te lijden zonder vaart te minderen. Weggebruikers, die de wagen als een projectiel op zich zagen afkomen, konden slechts op het nippertje aan rijdingen voorkomen. Het was een wondei', dat er geen persoonlijke ongelukken zyn gebeurd. Luttele seconden voordat de auto door de tuin zou jagen, had op de plaats waar hy reed een kinderwagen met een baby gestaan en had er een kleuter zitten spelen. Ook de wegpiraat liep geen letsel op- Nu zovele figuren die meeheipen de vaderlandse geschiedenis te maken, hun. koffers hebben ge pakt en op reis zijn getogen, ge bruiken anderen deze tijd van rust om bespiegelend terug of vooruit te zien. Een mooi aangrij pingspunt vinden zij daarvoor in de aanneming van de wet van minister Cals met behulp van de PvdA. Het is treffend, dat de meest voor de hand liggende verklaring van het voorstemmen door de Partij van de Arbeid, namelijk dat voor deze partij de voordelen van de wet de nadelen overtreffen, door de meeste bespiegelaars blijkbaar al te simpel wordt ge vonden. Zo schrijft in de Volkskrant de heer die zo goed thuis is tussen Plein en Binnenhof en die alge meen voor de kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, wordt versleten, dat de oppositie 'met de meiboom der verkiezingen in zicht eerder ge neigd is tot constructief dan tot albraaksnel.' In het verfijnde taalgebruik van de heer tussen Plein en Bin nenhof betekent dit, dat de Partij van de Arbeid gedacht moet heb ben: 'Over weinige maanden zijn er weer verkiezingen: als wij nu wat vriendelijk zijn voor de rege ring, mogen wij misschien wei weer eens tn het kabinet.' Tn dit verband zijn wij zo vrij ta -I herinneren aan ons hoofdarti kel van 31 oktober 1958, waarin wij onder het opschrift 'Cals durft' onmiddellijk een positieve houding ten opzichte van het wetsontwerp hebben aangenomen. En die positieve houding is door de Partij van de Arbeid in alle vier jaren die liggen tussen do indiening en de aanneming cl"or de Tweede Kamer, gedeeld. De meiboom der verkiezingen die trouwens in 1958 meer een kerst boom was had en heeft met die houding niet van doen. De spreker die verleden week voor de KRO zijn kaarten op tafel heeft gelegd, groef nog dieper. Hij constateerde, dat de PvdA ten opzichte van het sociaal-economi sche beleid, het Nieuw-Guinee- beleid en de kinderbijslagwet een niet-reële en voor het landsbe lang onvruchtbare opstelling hed ingenomen en meende, dat zij 'net nu bij de behandeling van de mammoetwet eens „anders had willen'proberen. Tntussen heeft de Sociaal-Econo- -I mische Raad over het gevoe de loonbeieid een vernietigend e - deel uitgesproken, de regering verloochent voortdurend (maar steeds te laat) het Nieuw-Guirse- beleld dat zij even tevoren h~d vastgesteld, en wat de kinderbü- slagwet met het landsbelang heeft te maken ontgaat ons, zoals het straks de zelfstandigen zal ont gaan. Wij begrijpen, dat de KVP er moeilijk toe zal komen te erken nen. dat het kabinet-De Guny ontstellend heeft gemodderd in vele opzichten (Nieuw-Guir.cr, ioonbeleld, ambtenaren, woning bouw, defensie) en dat het een scherpe oppositie meer dan ver diend heeft. Wij begrijpen ook, dat het voor het kabinet ietwat- beschamend is, dat het een van de weinige stukken werkelijk grote wetgeving slechts heeft kunnen binnenhalen met steun van de PvdA. Maar wij vinden het bedenke lijk, dat men in KVP-krineen blijkbaar zo moeilijk een oprechte en zakelijke houding bij anderen kan veronderstellen. '"Technische wonderen hebben in onze tijd als wonder een korte 'evensduvr. Ze worden door weinigen begrepen, maar door miljoenen al gauw ais gewoon geaccepteerd. Zo zal het ook met de Telstar gaan. Twee werelddelen zijn door een ingenieuze speldeknop in de ruimte twee maai twintig minu ten in opwinding gebracht. Dat was een grootse belevenis, maar nu duiken de nuchtere vragen op. T)e Telstar Is een particulier iJ object van zo'n 200 miljoen gulden. Een keten van deze peper dure speldeknoppen rond de aar de zal nodig zijn om het volle profijt van deze nieuwe techni sche doorbraak te kunnen krijgen, Particuliere maatschappijen bè- schouwen zo Iets niet als liefheb berij. Ze willen .winst maken, i Daarvoor zijn ze opgericht. De exploitatie van de ruimte i buiten de aarde is tot nu toe in de i eerste plaats een theoretische kwestie geweest. Met de komst van Telstar verandert dat. VV/'elke ondernemingsvorm de Verenigde Staten voor het Telstarproject ook zullen vinden, het ligt voor de hand. dat het aantal televisie-uitzendingen klein zal blijven. Er zullen grote bedra gen mee gemoeid zijn; en dat werkt scherpe selectie in de hand. Bovendien schijnt het telefone ren via Telstar op den duur goed koper te worden dan het leggen en gebruik msken van nieuwe transatlantische kabels De Telstar zal weinig romantiek jverhouden, maar een spijker hard zakelijk object worden. Het is goed om dat onder ogen te zien.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1