aan ervaring uit terui Dieven laten grote meesters hangen Geboorte zeldzame apesoort in Artis Drie uitspraken in Schutters uit de lijst gestapt Nederlanders in Oostenrijk gewond bij botsing sverschil ovér gen 1 I Man verdrinkt in moddersloot Fout cijfer in woningtekort funest voor Oldenzaal? JAAR WEGENS DODELIJKE MESSTEEK Half jaar voor componist die hasjiesj had Hulde aan bij Pillen voor met polio besmette j kinderen opruiming HET'VRIJE VOLK MAANDAG 30 JULI 1962 '"7 (Van een onzer verslaggevers) Zesentwintig Nederlandse medici, allen kankerspecialis.ten, zijn zaterdagavond per KLM teruggekeerd van wellicht het grootste.congres dat ooit is gehouden op .het gebied van de kankerbestrijding. Het was het internationale congres tegen de kanker te Moskou, dat diezelfde avond werd gesloten na een week van alomvattende arbeid. Zesduizend geleerden en praktisch werkende midici uit de hele. wereld hebben met steun van hun regeringen en van de nationale organisaties voor kankerbestrijding dit enorme con gres bezocht, duizenden ervaringen zijn er uitgewisseld en al leen de uittreksels uit de voordrachten vullen al een dik boek. Duitse benzine op Nederlandse markt Eerste klas peil Bejaarde beroofd (buit: ƒ1000) dader gepakt Echtpaar beroofd op autosnelweg Gedroste zeelieden aangehouden Artis kan bogen op een aantal in gevangenschap niet-alle- daagse geboorten. De meest spectaculaire is ongetwijfeld die van een doodshoofdaapje. Het komt slechts hoogst zelden voor dat deze diersoort zich buiten zijn natuurlijke woongebied voortplant. Chimpansee Lolita heeft navelbreuk Kind kruipt onder auto; doodgereden Kind speelt met lucifers; boerderij afgebrand Koninklijke familie naar Herzien ?t£nte^g€fldC *>u dm ARTS L. ME1NSMA verzamelt in Nederland gegevens. (Van een ónzer verslaggevers) Zondagmiddag om vijf uur is de 79-jarige J, den Brave te Papen- drecht van een muurtje van een duiker achterover gevallen in een diepe moddersloot. Hoewel voorbij gangers de man na enkele minuten op het droge hadden, bleek hij al te zijn overleden. De man is vermoedelijk onwel ge worden, waardoor hi) zijn evenwicht verloor. Twee artsen hebben nog ge ruime tijd getracht door niiddel van kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken. Bij devoormalige scheepswerf aan de Veerweg te Arnhem is maan dag de zesjarige Corrie van Eeke ren uit Rotterdam van het schip van kennissen van zijn ouders over boord geslagen en in de Usel ver moedelijk verdronken. Hij is omstreeks acht uur in het water geraakt. De Arnhemse ge meentepolitie en de rijkspolitie heb ben samen nagr de jongen gedregd, maar tot nu töe zonder resultaat. De ouders van de jongen waren beneden in het söhip, toen hij er af viei. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is op Ameland bij het kampeerterrein Duinoord tussen Nes en Buren de veertigjarige H. Kremer, kantoorbe diende te Almelo, bij het zwemmen in. zee verdronken. Ongeveer ander half uur later spoelde het stoffelijk overschot op het strand aan. K. laat een vrouw en twee kinderen achter. Dat boek hebben wij kort na zijn aankomst op Schiphol gezien bij de heer L. Meinsma, arts, die in de hoofdstad directeur is van de Cen trale Kankerregistratie een instel ling van de Stichting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrij ding. De heer Meinsma, nog vol van indrukken, was zo vriendelijk ons iets mee te delen over de ervaringen van de Nederlandse ploeg, in welke ploeg zich ook bevond prof. O. Mühlbock, hoofd van het labora torium van het Nederlandse Kanker instituut (het Anthonie van Leeu wenhoekhuis) te Amsterdam. Uiteraard was onze vraag aan dok ter Meinsma of dit congres, vier jaar na een congres van ongeveer gelijke omvang, nu revolutionaire ontwikke lingen had te zien gegeven. Heeft men bepaalde overwinningen be haald? Van revolutionair, gelooft de heer Meinsma, moet men niet spreken. En enkele andere medici die wij op Schiphol troffen, waren eveneens van mening, dat er nog geen defi nitieve overwinningen zij® te mel den maar alle afgevaardigden hebben op ruime wijze bun inzicht kunnen verrijken in de ontwikkelin gen die in volle gang zijn. Groter vertrouwen En ©wat zijn dan bij voorbeeld zulke ontwikkelingen? In de eerste plaats het onderzoek (uiteraard op allerlei proefdieren) naar de mogelijkheid, dat kanker in eerste aanleg ontstaat uit besmet ting door een virus. (Later woekert het dan voort door vermenigvuldi ging van de cellen zelf). In de tweede plaats het onder zoek naar de werking van chemi sche middelen, waarbij men voor de geweldige moeilijkheid staat die middelen te vinden die de ziektecellen vernietigen en de ge zonde sparen. Hierin schijnen zeker enige vorderingen gemaakt, bij voorbeeld in „lokale toepas- Een onjuist cijfer in bet Jaarver slag 1960 van de centrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid heeft de gemeente Olden zaal zeer waarschijnlijk bij de toe wijzing van bouwmogelijkheden par ten gespeeld. In dat verslag werd het Olden- zaalse statistische woningtekort ge steld op 0,0 percent. Nieuwe onder zoekingen "op grond van de gegevens van de dertiende algemene volkstel ling hebben aangetoond dat dit te kort 4,3 percent is. Zoals bekend is het cijfer voor het statistisch wo- .ningtekort een van de uitgangspun ten voor de bepaling van de mate, waarin aan de gemeente bouwmo gelijkheden worden geboden. B.enW. van Oldenzaal hebben dit ■vrijdagavond schriftelijk aan de raad medegedeeld. Het gemeentebestuur was verontrust geworden door de vele publicaties, waarin dit cijfer van ae centrale directie werd gehanteerd. De werkelijke toestand is echter wel anders. Aan de hand van de ge gevens van de dertiende volkstelling van 31 mei 1960 is gebleken dat net absolute woningtekort te Oldenzaal reeds 200 woningen bedraagt, ue directeur-generaal heeft de juistheid van de nieuwe cijfers bevestigd. Het cijfer voor het statistisch woningtekort te Oldenzaal sal nu in het jaarverslag van zon dien» over 1963 worden opgenomen. _De directeurrzal het. herziene cijfer ter kennis brengen van Gedepu teerde Staten van Overijsel. ("Van een onzer verslaggevers) Na de Fransen komen nu ook oe Duitsers met benzine op de Necier- landse markt. Het Benzol Verband te Bochum heeft te Amsterdam zon eerste tankstation geopend. Men verkoopt er Aral, de in Duits land zeer bekende benzine, waarin benzol is verwerkt. sing" door de chirurg. Men tracht dan, om een voorbeeld te noemen, het middel te beperken tot de bloedcirculatie in een der ledema ten. Zulke vorderingen nu leiden op hun beurt tot groter vertrouwen bij het publiek en daarvan kan een ge volg zijn, dat men zich laat- behan delen in een vroeger stadium. Ten derde zijn er ook bij de be- slralingstherapie weer vorderingen gerapporteerd, zoals de bestraling met gebruik van telekobaltstralen. Ten slotte krijgt de voorlichting steeds grotere aandacht. Dokter Meinsma, die in Nederland „public relations" behartigt voor de kankerbestrijding, is benoemd in de internationale commissie voor de voorlichting. Zowel de heer Meinsma als dr. M. Frenkel van het Anthonie van Leeuwenhoekhuis waren vol lof voor de wijze waarop de Russen hun me dewerking hadden gegeven aan het congres, dat in een nieuwe hal van het Kremlin is gehouden. De samen vattingen, die de Russische geleer den geven, stonden op eerste klas peil en de wetenschap krijgt, bij voorbeeld voor proeven met lucht verontreiniging in Siberië, alle steun. Verder bleken de belangrijkste re sultaten te komen uit Frankrijk (Instltut Pasteur, de doktoren Monod en Jacob) en uit Amerika. Het zou dr.,Frenkel en zijn collega's dan ook niet verwonderen als dr. Nirenberg van het National Institute of Health van de Verenigde Staten dit jaar de Nobelprijs zou krijgen... DR. M. FRENKEL fantastisch goed congres (Van een onzer verslaggevers) D« rijkspolitie te IJsselmuiden heeft in samenwerking met de dis trictsrecherche in Zwolle de 30- jarige gehuwde Zwollenaar F. M. in voorlopige hechtenis genomen. Hij wordt ervan verdacht de 67- jarige werkman V. D. uit Zwoller kerspel vorige week te hebben be roofd van een geldkistje met daarin een bedrag van ƒ1000. Het betrof het spaargeld van de bejaarde man. die op het moment toen M. de woning binnendrong in de achtertuin van zijn woning aan het werk was. De voordeur van de woning was niet afgesloten. Het geldkistje dat op slot sat, werd zon der dat de bejaarde man dit merkte, uit het huis ontvreemd. (Vervolg van voorpagina) Vermoedelijk zijn de dieven ondeskundig geweest op kunstgebied, want. hoewel zij ook een Rembrandt meenamen, hebben zij schilderijen van grote meesters als Van Gogh, Ruysdael, Pieter de Hoogh en anderen laten han gen. Er waren vele tientallen zeer kostbare schilderijen in de villa aanwezig. De politie bestempelt deze inbraak dan ook als een ordinaire diefstal, waarbij toevallig enige kostbare schil derijen werden gestolen, omdat -de dieven niets anders van hun gading konden vinden. Zij zijn cok de villa binnengedron gen als 'gewone' inbrekers, door een stuk glas uit de tuindeuren, te slaan, waardoor zij de villa en de werkkamer van jhr. Loudon konden bereiken. De Bioemendaalse politie heeft on der leiding van inspecteur Van Rave en rechercheur Baas een uitvoerig onderzoek ingesteld, ook met de hulj van politiehonden. Deze hebben oi. het grote landgoed echter geen en kei spoor van de daders kunnen vin den. Voorts werden direct alle grenspos ten, havens en vliegveldèn gealar meerd en Interpol op de hoogte ge bracht. Tot zondag was er geen enke' spoor van de daders of van de schil derijen gevonden. De verzekeringsmaatschapp waar bij jhr. Loudon verzekerd is, heef! een bedrag van ƒ25.000.— uitgeloofd voor aanwijzingen die tot opsporing van de gestolen schilderijen kunnen leiden. In de loop van zaterdag heeft het huispersoneel jhr. Loudon telefonisch kunnen bereiken en hem van de in braak en diefstal op de hoogte ge bracht. l AMSTERDAM (ANP) Wegens mishandeling de dood tot gevolg hebbend, heeft de rechtbank in Am sterdam maandag een gevangenis straf van. 12 maanden met aftrek op gelegd aan de 24-jarige uit Turijn afkomstige metaalbewerker D. C. C. had in de nacht van 20 op 21. april bij een twist om een meisje tussen enkele Italianen en twee Nederlanders in de Leidsestraat in Amsterdam de 27-jarige Amsterdam se chauffeur R. de Cocq van Del wij nen een dodelijke messteek toe bracht. De eis tegen de Italiaan, die kort voor het misdrijf in Amsterdam was komen werken, luidde vier jaar met aftrek wegens de subsidair ten laste gelegde zware mishandeling, de dood tot gevolg hebbend. AMSTERDAM (ANP) Het jeugdi ge Amsterdamse echtpaar Wijers dat vrijdag aan zijn vakantie was be gonnen, is in het weekeinde in een droefgeestige stemming in de hoofd stad teruggekeerd. Op de autosnelweg bij Oberhausen werd nagenoeg de hele bagage ge stolen toen het echtpaar naast de motor in de slaapzakken lag te sla pen. De rovers lieten alleen, enkele kledingstukken achter. De politie acht het niet uitgesloten dat het echtpaar is bedwelmd. MAASSLUIS (ANP) Zaterdag zijn op Schiphol bij huu aankomst per KLM-vliegtuir door de koninklijke marechaussee aangehouden H. B. F. van A., 19 jaar oud, uit Den Haag en W. D., 20 jaar oud, uit Rotterdam. Zij waren als handlanger en ma troos aan boord van de Nederlandse sleepboot Barendszee in de nacht van 7 óp 8 juli. Terwijl de sleepboot in La Veletta op het eiland Malta in de Middellandse Zee lag, zijn bei den in een langszij van de sleepboot liggende sloep van boord gedrost. Beiden hadden toen wachtdienst. Met de sloep voeren de twee de serteurs naar Tripolis in Libië, waar de Nederlandse consul hen. nadat zij wegens het ontbreken van geldige reispapieren gearresteerd waren, ge holpen heeft aan passage per KLM naar Nederland. De Zuidamerikaanse aapjes zijn in hun geboorteland zeer algemeen. Wel licht vormen zij zelfs de meest voorkomende apesoort ter wereld. Toch waren zi! tot voor kort In dierentuinen niet zo gemakkelijk In het leven te houden. Vaak bleken de diertjes darmparasieten bij zich te dragen. Ook de voeding leverde nogal eens problemen oo. De dieren staan echter sinds ja ren op een met zorg samengesteld dieet en worden bovendien in ver blijven achter glas gehouden, zodat het publiek ze niet onoordeelkundig kan voeren. In verhouding tot het moedertje is de kleine een flink uit de kluiten genassen baby. die als hij nic! slaapt, met aandoenlijk grote ogen. schijnbaar verbaasd, de wereld in kijkt. Meestal ligt het jong echter, stevig vastgeklemd, op moeders rug te dut ten De andere' vijf leden van de fa milie trekken zich in het algemeen weinig van de nieuwkomer aan. Alleen de koddige, zwaargebaar- da Satansaki's. eveneens uit Zuid- Amerika afkomstige aapjes, die bij de doodshoofdaapjes zijn gehuis vest. ionen zo nu en dan belang stelling. Heel voorzichtig, alsof ze het jong eigenlijk een beetje grie zelig vinden, trachten ze het-soms even aan te raken. Als de saki's echter iets te opdringerig worden, •treedt moe resoluut op en jaagt ze weg. Eveneens hoogst zelden in gevan genschap. geregistreerde geboorte is die van een paradijs- en een juffer- kraanvogels. Men is in Artis echt een beetje trots, dat deze, in de vrije natuur overigens niet zeldzame vo gelsoort er thans, voor het tweede achtereenvolgende jaar voor nage slacht heeit gezorgd. AMSTERDAM (ANP) Drie van de zes Amsterdammers, die betrok ken waren bij de geruchtmakende diefstallen van wapens en andere goederen uit transitoladingen op Schiphol, zijn haandag door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld. Een verdachte werd vrijgesproken, twee zullen nog terecht moeten Het vonnis tegen de .24-jarige Schipholemployée C. K„ die de voor naamste dief wordt genoemd, luidde 12 maanden met aftrek en van de rest vier maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar met toezicht van een reclasseringsvereni- ging. Zijn 21-jarige collega H. van A., die later ook* door K. in de "van ok tober 1960 tot navember 1961 ge pleegde ladingdiefstallen werd be trokken,; werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een "proeftijd van 3 laar en «een boete van -250-of-25- dagen hechtenis. De officier van Justitie had tegen dit tweetal wegens diefstal en he ling gecombineerde gevangenisstraf- AMSTERDAM ..ANP) Wegens het in bezit hebben van 420 milli gram hasjiesj (hars uit henneptop- pen) en diefstal van twee geluids banden. heeft de Amsterdamse rechtbank maandag de 23-jarige componist H. van S. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De officier van Justitie had tegen deze aan nartica verslaafde compo nist, die zichzelf bij de politie aan gaf omdat hii voelde dat het mis ging. een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van voorarest en van de rst drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. fen van twaalf maanden met aftrek en van de rest twee maanden voor waardelijk respectievelijk zes maan-, den met aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk geëist. De voornaamste heler, de 42-jarige rechtskundige adviseur P. N. (eis 12 mhanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardeiyk)werd we gens opzetheling veroordeeld^ tot 10 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Een andere Amsterdammer, de 38- jarige filiaalhouder van een wapen magazijn H. C. O., wie heling was ten laste gelegd, werd vrijgesproken (els 250 of 50 dagen). De wapendiefstallen kwamen in het begin van dit jaar aan het licht nadat een onderzoek was ingesteld naar de herkomst van het pistool, waarmee in oktober van het vorig jaar de Italiaanse zakenman Bruno Colombo in het' Amsterdamse bos werd v.ermoord. Binnenkort zal de jongste chim pansee in A nis een operatie moeten ondergaan. Het diertje ongeveer anderhalf jaar oud arriveerde ruim een maand geleden als geschenk van een Amerikaanse relatie. Direct bleek, dat Lolita, zoals ze Is genoemd, een navelbreuk had. Haar eetlust is nog niet zoals het behoort. Zij begint echter het ntengvoer al met smaak te ver orberen. Pas wanneer ze met bijzondere graagte haar portie naar binnen werkt, zal Artis' dierenarts baar van de navelbteuk kunnen al- helpen. Een overigens vrij onschuldige in greep. die reeds eerder op dieren in Artis werd toegepast. (Van een onzer verslaggevers) Op het dorpsplein van de Gelderse gemeente Renkumis zaterdag een monument onthuld, dat. eenvoudig maar doeltreffend het nut van de bij symboliseert. Bet monument, een draadplastiek vervaardigd door de jeugdige Arnhemse beeldhouwste Josje Esselman, is waarschijnlijk hit enige ter wereld, dat uiting geeft aan de bewondering van de mens voor het nijvere bijenvolk. Over die menselijke bewondering sprak ook de president van <te Inter nationale. Club van Studenten te Wageningenir. S. C. Bhargava, die het monument onthulde. De bij is belangrijk door het produceren van de honing, maar bovendien heeft dit dier de mensheid iets te zeggen, om dat het bij het volgen van het. mus kieten-devies een voor allen en al len voor een" de meest vooraan staande plaats inneemt. Bij de onthulling droeg een verte genwoordiger van de plaatselijke im kersvereniging het monument aan het gemeentebestuur over. De plech tigheid werd omlijst met zang van een bejaardenkoor en marsmuziek. Advertentie I.M. Dinsdagmorgen begint de ver koop van 'n zeldzame partij ex clusieve dubbelbrede dames- stoffen voor het. komende na jaar, voor een prijs, die U .normaal aan het eind van het seizoen zoudt verwachten. Kreukherstelfende dubbelbrede stoffen,in vele prachtige kwali teiten, in exclusieve streep-des- sins, 'japon-tweeds, chaogeart fibrenka en vele andere fantasie- stoffen. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze japonstoffen in een groot sorti ment kleuren en dessins, kreuk- herstellend. dubbeibreed. (voor een pakje 2,5 m, voor japonnen 1,5 m en voor rokken SO cm), alle stoffen, door elkaar per meter voor Een tyfoon, die de kuststreken van Japan heeft geteisterd, heeft grote schade aangericht. Elf mensen ver loren het leven, negenentwintig wer den gewond en er zijn drie vermis ten. landers zyn sewondjiy' een verkeers ongeluk in Oostenrijk. zy maakten een wandelingen de «mee vine van Innsbruck, toen een Zwitserse bus in botsing kwam met een vrachtauto, beladen met- zware kiSeenbus met 29 Engelse toeristen raakte van de weg tri via een steilte in een bos. Vier pao saziers die uit de bus werden ge slingerd. liepen ernstige yerwondin- gen op- Tien andere inzittenden De*Nederlanders werden ge""0"®" door k'zten. die van de vrachtwagen tuimelden. Dne van hen liepen em stige kwetsuren op: de 49-jarige W- van Lear uit Enschede, zijn 4 •-jarige "echtgenote Maria van Lear en de Jarige Bernard van der Bult. AMSTERDAM (ANP) Enkele hon derden Amsterdammers hebben vrij dag bij de Amsterdamse GG en GD een 'oraal hapje' gehaald. Zo noemt men bij deze geneeskundige en ge zondheidsdienst het orale vaccin in de vorm van pillen waarmee de loö zogenaamde contactkinderen van de met polio besmette Amsterdamse Mariaschoot moeten worden geïm muniseerd. De ouders en andere familieleden van de 160 schoolkinderen, naar schatting een kleine 800 personen,, waren hiervoor in het begin van de week reeds per circulaire uitgeno- digd. SOMEREN (ANP). Zaterdagmid dag om half een is het-jongste kind van de familie Verbeme uit Lierop in zijn woonplaats door een melk- auto overreden en gedood, Het jongetje, de ruim een jaar i oude Gerard, was onder de stilstaan- I de bestelauto gekropen, zonder .dat j de chauffeur er erg in had. Die reed dan ook weg, maar keek enkele tien- lallen meter, verderop om op het ge- 1 roep van een wielrijder, die het kind I had gevonden. Het jongetje moet op slag dood zijn. geweest. De 9-jarige Ludovicis Egge i* zaterdagmiddag in Putte (NB) door een autobus overreden en zo ernstig gewond, dat hij enige uren later aan zijn verwondingen bezweek. Het knaapje stak plotseling de- weg over. i Maandagmorgen Is de 65-jarjge mevrouw J. Sinke-Wabeke uit "Wë- meldinge als gevolg van een aanrij ding door een personenauto, om het leven gekomen. Het ongeluk gebëur- I de op de Wemeldingse andweg split- sing Kerkweg. waar mevrouw Sinke j op de fiets reed met haar man. I O HOORNSTERZWAAG, (AP) Zater dag is ten gevolge van het spelen met lucifers door het vierjarig zoontje van de veehouder B. Dekker aan de J. Heidawei te Hoornsterzwaag diens boerderij totaal afgebrand, nadat tien voer hooi viam vatte. Zowel de brandweer uit Jubbega als die uit Heerenveen waren spoedig ter plaat se, maar konden niets meer uitrich ten. Bij de brand gingen inboedel en materiaal verloren. De veehouder was tegen brand verzekerd. De be woners zijn tydelijk ondergebracht in-een in de nabijheid staande on bewoonbaar verklaarde woning. De eerdery was eigendom van de heer i Dekker te Hoornsterzwaag. WOU3RUGGE (ANP) Zaterdag omstreeks zeven uur heeft op het be ruchte kruispunt Herenweg-Kruisweg in de gemeente Woubrugge. een zeer ernstige botsing plaatsgehad tussen twee Volkswagen.* waarbij acht perso nen werden gewond, van wie vier zeer ernstig. De uit de richting Leimuiden ko mende wagen, afkomstig uit Gouda, waarin buiten de bestuurder nog twee, volwassenen en twee kleine kinderen gezeten waren, vloog in volle vaart tegen de uit de richting Woubrugge naderende wagen, waarin drie vol wassenen waren gezeten, die uit vis sen gingen. De laatste wagen verleende geen voorrang, werd in de flank gegrepen en op bet verhoogde verkeerseiland gedrukt. De eerste wagen kanteide. waarbij enkele inzittenden onder de auto terechtkwamen. De ravage was zeer groot. Beide wagens weiden onherstel-, naar vernield. Met drie ziekenauto's' en een bestelwagen weiden de acht slachtoffers vervoerd naar het Aca demisch Ziekenhuis In Leiden. ANP) -— Prins. Bemhard en de prinsesseri Beatrix en Marijke zijn zaterdagmiddag aangekomen in het koninklijk vakantieverblijf in Forth Ercole in Italië. Zij zullen hier naar" verwachting een maand blijven. Ko ningin Juliana wordt in de loop van deze week verwacht, met de beida andere prinsessen, die thans nog op de Nederlandse Antillen vertoeven en die woensdag op Schiphol terugke ren. (Van een onzer verslaggevers) Onderhandelingen over een nieuwe bevorderingsregeling voor h*t PTT- personeel hebben niet tot overeenstemming geleid. De besprekingen tussen vertegenwoordigers van de directie van PTT en de samenwerkende bonden van overheidspersoneel zijn vrijdag afgebroken. Haarlem, dat landgenoot en vreem deling momenteel de gelegenheid biedt, de beroemde schuttersstukken van Frans Hals te bewonderen, heeft zaterdag de schutters ih levenden lijve binnen zijn muren gehaaid. Vieren negentig schutters, leden van Bra bantse, Limburgse en Vlaamse gilden, aangevoerd door een keizer en een twaalftal koningen. Het spreekt vanzelf dat de middel eeuws en l?e-eeuws uitgedoste man nen de Frans Hals-tentoonsteüms; bezochten en dat hun keizer een krans legde bij het standbeeld van de grote schilder. Tot de verbeelding van het publiek spraken echter sterker demonstraties van vendelzwaaien en koningschie- ten op de Grote Markt, waarbij de lo- Cu-oui gei Heester, wethouder D. J. A. Geluk, zich de koningstitel verwierf (met los kruit) Hoogtepunt van het bonte feest was de authentieke schuttersmaaltijd, tu; sen 9 uur en middernacht 'gehouden op de binnenplaats van de Stadsdoe- ten. bet gebouw waar Hals zelf tri' eeuwen her heeft geschilderd en ge- shoten. Er speelden zich Breuehehearw» ta ferelen af aan de lange tafels, waa: karbonaden uit het vuistje werden gegeten en de afgekloven botten achteloos werden weggegooid. De directie van de PTT bad zich bereid verklaard in 1962 1700 en in 1963 nog eens 600 personeelsleden (op een totaal van 60.000) in rang te verhogen. De drie grote samenwerkende bonden van overheidspersoneel, de ABVA. de KABO en de NCBO. achtten dit onaanvaardbaar, onder meer omdat: a. het uniformdragend personeel (de zogenaamde E-ambtenaren) ge heel buiten de regeling valt; b. van het overige personeel fde A- ambtenaren) een te gering dee.' bevorderd wordt: e. beregeling door haar beperkte t 31 duur (tot onaanvaardbare ongelijkheid la behandeling schept 156 bonden wensen een grondige herziening van het rangbevorderings- arvv 1^48t,da7 thans n0& geldt. De ABVA heeft hierover een rapport opgesteld, dat deze bond beschouwd 757 7ien als een program van actie. Men vertrouwt dat ce drie sa menwerkende organisaties het.rap- de? zodanig wensen te aanvaar- mH,LdV!g'?js^ies Leeft men de -■- -- dat dc directieraad var» ha december 1963) "een PTT. die maandag bijeenkomt zifn hlHa _voorsteniet tot uitvoering zal brengen nu de drie grote orgahisa- daa7'esen eenstemmig heb ben uitgesproken. De weg naar een 4! ARBIIBIBIfIII jKjU

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1