Na slepend conflict Sonia Gaskell: NATIONALE BALLET VERLIEST ZAKELIJK LEIDER MR. WAAGE JËL5L i Kootje wilde aapje verkopen om bij te dragen voor moeders grafsteen en nuaapje weg In zaak-Joop Zwart laat adv.-gener het appel intrekken AKKERTJES Een dode - 3 gewonden bij botsing te Gasselte Ontsnapping 2 man uit Leeuwarden van dak gedood Kernproeven bekend in comm. China Tlmnderstreak geëxplodeerd tfSfr Boete van 1000 geëist tegen Duitse arts Duitse brozems terroriseren Walcheren Inbraak levert tien mille op Scheepsbotsing bij Vlissingen Eén dode, één zwaargewonde Potato Jones overleden Auto slipt bij snelheid 140 km/u Landarbeider verongelukt Leo Horn naar Zuid-Amerika HET VBIJE VOLK WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1982 (Van onze kunstredactie; Mr. H. J. Waage, zakelijk leider van het Nationale Ballet, heeft op verzoek van het stichtingsbestuur zijn functie neer gelegd. Dit Is gebeurd omdat een conflict met Sonia Gas kell, artistiek leidster, niet tot een oplossing was te brengen. Zij zal nu zowel de artistieke als de zakelijke leiding op zlcb nemen. Het bestuur zoekt nog naar een formule, waardoor de heer Waage toch bepaalde taken voor het ballet kan blijven vervul len. Deze formule wil men concretiseren," zodra Sonia Gaskell met het ballet van de Spaanse tournee is teruggekeerd. De spanningen tussen mevr. Gas- GEEN DREIGEMENTEN Piloot ongedeerd ALLEENHEERSCHAPPIJ ...OPEENS WIST IK WAT HET WAS! (Van een onzer verslaggevers) Kootje van Santberghen uit de Van Beuningenstraat te Am sterdam is in tranen. Sita, zijn kleine slingeraapje, dat hij zelf met stukjes banaan en slokjes melk had opgekweekt, is ver dwenen. #18# Op brommer aangereden VAKANTIE neem de veilige pijnstiller méé Meisje van twee in schuur verbrand Geweldige ravage Ballet Makkers, kom Werkende wouw 1U1- Hij ontkende, dat mevr. Gas kell haar doel heeft bereikt nadat zy enkele malen had gedreigd met ontslag. Ten aanzien van mr. Waage zei de heer Land. dat hij weiiswaar geen zakelijk leider meer is, maar dat hij voor het baliet wel zakelijk werk zal biqvert verrichten. Dit moet nog worden geconcretiseerd, maar als voorbeelden noemde de heer Land het contact met de schouwburgdirec ties, het organiseren van reizen, het bespreken van hotelkamers, het ver zorgen van drukwerk en zo meer. 'Er i3 geen sprake van, dat dit werkzaamheden van tijdelijke aard z^n/ aldus -de heer Land. 'De heer Waage blijft voor het Nationale Ballet zeer dienstig werk deen.' Mr. Waage verklaarde, dat hij op verzoek van het bestuur is terugge treden' ten einde een voorwaarde te scheppen voor het voortbestaan van het ballet. 'In de naaste toekomst zullen aan mij, door het bestuur, taken worden opgedragen. Deze taken betekenen, dat ik: mij niet meer, zal bezighou den met de dagelijkse gang van za ken van het ballet en dat ik de vrij gekomen tijd voor andere werkzaam- kell en mr. Waage traden al spoedig aan het licht, nadat het Nederlands Ballet en hét Amsterdams Ballet vorig jaar gefuseerd zijn tot het Na tionale Ballet, Mr. Waage wenste niet, dat Sonia Gaskell zich met de zakelijke leiding bemoeide, omdat dit volgens de statuten haar taak niet was. Toen de spanningen een hoogte punt bereikten, werd het bestuur erin gemengd, dat tervergeefs pro beerde, de partijen tot elkaar te brengen. Half juli is de bom ge barsten, en is mevr. Gaskell door het bestuur ook met de zakelijke leiding belast. Mr. Waage, voordien zakelijk lei der van het Concertgebouworkest, werd vorig jaar op voordracht van het departement van O.- K. en W. en het gemeentebestuur van Amsterdam tot zakelijk leider van het Nationale Ballet benoemd. De voorstanders van het Nationale Ballet zagen in. hem de ■krachtige figuur, waaraan de nieuwe formatie behoefte had. De heer J. H. Land, voorzitter van de Stichting "Het Nationale Bal let.' heeft aan. hetANP verklaard, dat hem alleen het voortbestaan van het ballet voor ogen staat. 'Ik bl^f mijn best doen om ueze continuï teit te verzekeren en ik zal mij ver zetten tegen allen, die het Nationale Ballei Etoberen té ondermijnen, zo (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag om een unr is eer Thunderstreak-straaljager van de vliegbasis Volkel even over de Ne derlandse grens in het Kelchswald gestort, nadat het vliegtuig mei een harde knal in het luchtruim was geëxplodeerd. piloot S. A. Netto (25 jaar) stelde zich met een schietstoSi in veiligheid. De Thunderstreak was kort tevoren voor een oefenvlucht van Volkel opgestegen, maar kreeg boven het plaatsje Milsbeek bij Groesbeek motorstoring. De piloot had maar enkele secon den om zichzelf af te schieten hij cag zijn vliegtuig brandend omlaag storten. Het wrak kwam neer op Duits ge bied, even over de Nederlandse grens. heden in de culturele sector zal Kun nen besteden,' aldus mr. Waage. Het ANP citeert ook een 'in ballet kringen goed geïnformeerde autori teit', die verklaart dat mevr. Gaskell sinds het ontstaan van het Nationale Ballet heeft gestreefd naar de alleen heerschappij. Deze zegsman achtte mevr, Gaskell 'beslist niet geschikt voor het zakelijk leiden van het bal let.' De gespannen sfeer Is volgens hem ontstaan doordat mevr. Gaskell niet op gelijk niveau met anderen kan samenwerken. Dezelfde ervaringen hebben sinds 1954 bij het Nederlands Ballet vijf andere zakelijk leiders opgedaan. Allen moesten na korte 'tijd wegens moeilijkheden met mevr. Gaskell het veld ruimen. Ook mevr. Mascha ter Wee- me, leidster van de Opera-afdeling van het Nationale Ballet, kan het niet vinden met mevr. Gaskell. Dit voorjaar is zij voor het ondergaan van een voetoperatie met ziekteverlof gegaan, waarvan zij nog steeds niet is teruggekeerd. Aldus nog steeds de ongenoemde zegsman van het ANP. Advertentie I.M. De party was in volle gang. Wat verloren zag ik haar staan - een charmante verschijning die stond te walchten op ietsja, waarop eigenlijk Opeens wist ik wat het wasEven later stond ik voor haar en reikte haar het glas aan. „Cheers", zei'ik/Ze zei niets, hief langzaam het glas en nipte Toen kreeg ik gelijk! „Verruk kelijk", fluisterde ze - „d&t was het een cocktail met HBNKES DRY GIN!" VOOR KÈN DIE ONDERSCHEID MAKEN H 105.100.125 SONIA GASKELL moeilijkheden ARNHEM (ANP) De officier van Justitie te Arnhem heeft de Duitse arts C. H. B. uit Kleef een boete van duizend gulden of honderd da gen gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid in ons land voor de tijd van een jaar geëist. Hij zou schuldig zijn aan een botsing op de Apeldoornseweg te Arnhem, waar bij de "bestuurder van een tegenlig ger om het leven kwam. (Van een onzer verslaggevers) De laatste weken wordt Walche ren geterroriseerd door groepen Duitse nozems uit Dusseldorp en om geving. Op de campings veroorzaken z(j grote overlast en met grote snel heid rijden zjj met hun brommers door de smalle straatjes van dorp en stad, bij voorkeur in groepen van twintig man. Zes van hen zijn nu door de Vlis- tingse gemeentepolitie van een cam ping verwijderd en over de grens gezet. Daarvoor waren zij reeds uit Westkapelle geweerd. Voordat de politie de brozems uit Vlissingen verwijderde, had zij te- jen elk van de zes driemaal een pro- :es-verbaa! opgemaakt wegens over reding van de maximum snelheid. la opdracht van de advocaat-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof mr. W. B, Aberson, heeft de substituut-officier van Justitie, mr. H. E. van Kenesse, zijn appèl in de zaak-Joop Zwart ingetrokken, zo verneemt ftet .ANP. Gistermiddag stond het hok leeg Iedereen is gaan zoeken, Kootje, zijn vader, zijn broers en alle buren, wanl iedereen had medelijden met Kootje, Maar Sita, het bruine Zuldameri- kaanse aapje met de lange staart I; onvindbaar. Juist een paar dagen tevoren had Kootje, veertien jaar en net van school, een moeilijk besluit genomen Hij zou zijn aapje verkopen. Een handelaar wilde hem er vijfenzeven tig gulden voor geven, en daar was Kootje voor gezwicht. Voor zichzelf wil hij het geld niet hebben, maar veertien dagen geleden is zijn moeder gestorven en hü wil helpen om een steen te kunnen ko pen op haar graf. j het ellendig voor r. 'Ik kon. mijn 'Ik vind het kind,' vertelt zijn vader, draai niet vinden in huis en daarom ging ik het aapje voeren. Het hok was leeg. Gestolen kan hij niet zijn, want het zijn allemaal beste buurtjes en Iedereen leeft mee. Kootje was helemaal overstuur toen hij het hoorde. Hij Is naar de politie gegaan. De rechercheurs kre gen tranen In de ogen van zijn ver haal, maar zij konden ook niet hel pen.' Kootje had het aapje gekregen van zijn zwager, die vaart. Het diertie was met groter dan een hamster, toen het in de Van Beuningenstraat kwam. Kootje zorgde er goed voor Het was een tierig diertje ,dat de heje (Van een onzer verslaggevers) Door inbraak werd uit de garage W. P.. van IJkeh op de Grote Brede- plaats te Harlingen een geldkistje met pim. ƒ10.000 erin ontvreemd. Het geld was van de bank gehaald voor de financiering van de aankoop van enige auto's. Terwijl het geld in huis was, moest de heer Van IJken onverwacht een rit naar Nijverdal maken. Hij werd bij een aanrijding betrokken en kwam een dag later thuis dan ver wacht was. In die tussentijd sloegen de dieven hun slag. Op de Wielingen, acht mijl voor Vlissingen, heeft vannacht om kwart voor één een aanvaring plaats gehad tussen twee Duitse vracht schepen, het binnenlopende tns. Ha- velstein (6734 brt van de Noord- duitse Lloyd in Bremen) en de „851 brt metende Alsterblick van de re derij Sloman uit Hamburg, die op weg was van Antwerpen naar Pas sages aan de Spaanse noordkust. De kleinere Alsterblick werd aan stuurboordzijde boven de waterlyn zwaar gehavend en moest terugke ren naar Vlissingen. De Havelstem liep nagenoeg geen schade op. Het schip zette de reis naar Antwerpen voort. Eind december van bet vorige jaar werd deze Amstelveense drukker- publicist door de hoofdstedelijke rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsheid in ge schrifte, waarvoor de officier van Justitie hem bestraft wilde zien met een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek. Het ging hierbij om ongeveer 300 nagemaakte Franse identiteitskaar ten, die in 1958 in de drukkerij vaz Zwart werden gedrukt en die be stemd waren voor de illegaal ir Frankrijk verblijvende Algerijnen Hubertus Hompe, kroongetuige in hei vorig jaar in Amsterdam gevoerdi valsemuntersproces, kreeg toestem ming deze kaarten in de drukkerij van Zwart te drukken. Vele maanden nadat mr. Van Re- nesse appel tegen iiet vrijsprekende vonnis had aangetekend, deelde men op het parket van de procureur-gene raal In Amsterdam mede dat de da tum waarop de appelzaak zou worden behandeld nog niet was vastgesteld. Kort nadat de akkoorden tussen Frankrijk en de leiders van de op standige FLN-heweging in Evlan wa ren ondertekend, is volgens informa ties, die het ANP elders verkreeg, de opdracht tot intrekking van het appel In de zaak-Joop Zwart gegevp. De advocaat van Joop Zwart heeft Inmiddels bij de rechtbank in Am sterdam een eis tot schadevergoeding ingediend wegens ondergane hechte nis. De gewezen verdachte zat in verband met deze affaire ruim 100 dagen in voorarrest. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank moet dit rekest nog behandelen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen is op de scheepswerf De Klop in Slieörecht een dodelijk ongeval gebeurd. De 48-jarige Anton Wilhelm van Belnen uit Dordrecht kwam om het leven, toen hij door een eternieien plaat van het dak van een bouwloods viel en acht meter la ger op een betonnen vloer terecht kwam. Het slachtoffer was in dienst van een elassificeerbedrijf te Capelle aan den IJssel en voerde schilderswerk zaamheden uit op het gebouw. Men vermoedt dat hij door de straffe wind gegrepen is en daar door op de eternieten plaat in het dak stapte. De heer Van Beinen was gehuwd en vader van twee kinderen. dag rondsprong in het grote hok in de tuin. 'We zijn al met zoeklichten aan het zoeken geweest,' zegt Kootje. 'Morgen gaan we weer overal kijken. Misschien komt hij wel weer terecht.' (Van een ohzer verslaggevers) Twee meisjes, die op één slippende bromfiets zaten, z(jn gistermiddag op de kruising Waddenweg-Waddendijk In Amsterdam-Noord door een vrachtauto aangereden. Een der meisjes, de 16-jarige F. J. M. Sanou, kwam om het leven. Het tweede, de 17-jarige G. de Boer, werd in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Het tweetal was werkzaam in een sigarettenfabriek. In de lunchpauze hadden zij de bromfiets van een col lega geleend. PEKING (Reuter) De bevol king van communistisch China heeft op indirecte wijze vernomen, dat de Sowjet-Unie het afgelopen weekein de haar kernproeven heeft hervat. Alle Chinese kranten hadder» op een binnenpagina de volledige tekst afgedrukt van een verklaring, die was uitgegeven door de anti-atoom- bomconferentie in Tokio en waarin „met diepe teleurstelling" de Sowjet- hervatting van de kernproeven wordt gesignaleerd. Voorts wordt in deze verklaring gevraagd om een onmid dellijk verbod van alle kernproeven. Sommige kranten hadden op hun voorpagina cob een bericht over het einde van de conferentie. Hierin stond vermeld, dat enkele Japanse socialistische deelnemers hadden ge vraagd om een afzonderlijk protest tegen de Russische proeven. LONDEN (AP) Kapitein „Potato" Jones, de blokkadebrekér van de Spaanse burgeroorlog, is dood. Hij is 92 jaar oud geworden. Kapitein Jones ging naar zee, toen hü 12 jaar was. Zijn eerste schip was een zeilschip, waarmee hjj rond Kaap Hoorn zeilde. Drie maai nam hij afscheid van de zee, maar tweemaal keerde hi) in tijd van oorlog terug. Zijn bijnaam „Potato" kreeg hjj 25 jaar geieden, toen hij een blok kade van Franco's zeestrijdkrachten brak om 1.000 ton aardappelen af te leveren aan de republikeinse strijd krachten. Jones zei bij die gelegenheid: „Spaanse vloot?, sinds de Armada nooit meer iets van gehoord". HU bleef in de Spaanse burger oorlog blokkades breken. Toen hij 67 jaar oud was ging hij nogmaals naar zee: hij stak het Engelse Ka naal over om Britse troepen uit Duinkerken terug te halen. Kapitein David John Jones is dinsdag thuis te Swansea overleden. Advertentie l.M. (Van een onzer verslaggevers) Op rijksweg 34 bij Gasselte ln Drente botste gisteravond om zeven uur de ln volle vaart slippende auto van de heer D. H. Vos uit Noord broek tegen de wagen van de familie Stempels, Mispelstraat 14 te Den Haag. De auto van deze familie werd totaal vernield. De vier inzittenden: man, vrouw en twee kinderen werden naar buiten geslingerd. De elfjarige Marjoia Stempels werd op slag ge dood. De heer Vos passeerde in het1 storm- en regenweer met een snel- held van om en nabij de 149 km per uur enige auto's. Plotseling kreeg de Dinsdagmorgen is het tweejarig» dochtertje Carla van de landbouwei C. Sie ben te Ospel (Limburg) by een brand in een schuur nabij de ouder lijke woning om het leven gekomen. Verondersteld wordt dat het klei ne meisje met lucifers heeft gespeeld. Aanvankelijk miste men het kind niet totdat een der brandweerlieden het verkoolde lichaampje in de res ten aantrof. Door de zeer krachtige wind greep het vuur bijzonder snel om zich heen en werd de schuur vernield. Niemand had er erg in dat het kind op dat moment de vuurdood vond. Het woonhuis liep geringe schade op. Een oude woning echter, die als opslagplaats werd gebruikt en maar liefst honderd meter van de plaats van de brandwas verwijderd, werd door de sterke wind die vuurdeeltjes meesleurde, eveneens in brand gesto ten en ging totaal in vlammen op. De gebouwen waren verzekerd. heer Vos volgens zijn zeggenin de gaten dat zijn snelheid te hoog was. Toen hij zijn wagen enigszins in hield raakte hy in een slip. De wagen van de heer Vos beland de op de linkerwegdekhelft en sloeg tegen de auto van de familie Stem pels, die juist uit tegenovergestelde richting kwam aanrijden. De familie Stempels uit Den Haag is in pension te Borger. De botsing had een geweldige rava ge ten gevolge. Mevrouw Stempels, tlie aan het stuur zat en haar der tienjarig zoontje liepen zware ver wondingen op. De heer Stempels had hoofdwonden en inwendige kneuzin gen. De heer Vos vloog met zijn wagen over de kop de sloot in. Hij kroop geheel ongedeerd uit het wrak. Twee maanden geleden is nagenoeg op het zelfde punt een auto-ongeeluk gebeurd waarbij drie mensen om hei lev»n Inrpmnri (Van een onzer verslaggeefsters) In Rijswijk is dinsdag de 59-jarige landarbeider Lomme Bosma uit Rijs - wijk bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde op de Jan Thyssenweg. bij hotel Hoornwij ck. De heer Bosma fietste op de Jan Thyssenweg. Plotseling sloeg hij linksaf. HU werd toen gegrepen door een vrachtauto, die werd bestuurd door de heer G-. C. O. uit Leidschen- dam. Het slachtoffer overleed vrijwel on middellijk'na de aanrijding. (Van een onzer verslaggevers) Tussen vijf uur en half zes vanmorgen zijn twee gevangenen ontsnapt uit de Leeuwarder strafgevangenis. De ontsnapten zijn: Willem van der Werff (32) uit Vught en Emery Johannes Verdurman (37) uit Avereest; wegen vermogensdelicten waren beiden veroordeeld tot vier jaar en zes maanden. Van der Werff zou in oktober van het volgend jaar vrij komen, Verdur- mans straf liep af per 21 mei 1964. Om vijf uur vanmorgen waren de beide gevangenen begonnen met hun werk: het schoonmaken van de re creatiezaal in de strafgevangenis. Om half zes kwam een bewaker con troleren: Van der Werff en Verdur- rrmn waren toen verdwenen. De sporen, die zij hadden achter gelaten, waren een geforceerde deur van de recreatiezaal naar de biblio theek en een doorgezaagde tralie voor een raam in de bibliotheek. Via dit raain zijn zij buiten de gevange nis beland. Van de ontsnapten is nog geen spoor gevonden. Het signalement van Van der Werff luidt: lang 1.83 meter, blond haar, hoog voorhoofd, gekleed in gele overall en grijsgestreepte bak kersbroek, zwarte lage schoenen. Het signalement van Verdurman: lang ongeveer 1.83 meter, zwart haar, breed voorhoofd, lange neus, bruine manchesterbroek, zwarte lage schoe nen. FALLINGBOSTEL (DPA) Een Nederlandse Centurion-tank is gis termiddag uitgebraad in Duitsland, na&U Dorfmark. De tank was met munitie gelad'n, zodat de politie uit voorzorg het verkeer stil legde. De tank explodeerde niet.' Er gebeurden leen persooslyke ongelukken. BUENOS AIRES (ANP) Het Braziliaanse Santos is nog niet ze ker van de overwinning in het toer nooi om het Zuidamerikaanse club kampioenschap. De overkoepelende voetbalbond van Zuid-Amerika heen namelijk besloten de tweede ontmoe ting tussen Santos en Penarol (Uru guay), die, zoals bekend, werd ont sierd door een groot aantal inciden ten, vrijdag 17 augustus in Buenos Aires te laten overspelen. Naar ver luidt zou men de Nederlandse arbi ter Leo Hom willen vragen deze wedstrijd te leiden. TTet Nationale Ballet is nog geen Tl jaar oud of er is alweer een conflict in de leiding. Deze keer dreigt mr. H. J. Waage, tot vong jaar zakelijk leider van het Con certgebouworkest en slechts na daartoe speciaal te zijn aange zocht, vorige herfst benoemd tot zakelijk leider van het Nationale Ballet, het slachtoffer te worden van de samenwerking met mevr. Sonia Gaskell. Er moge aan herinnerd worden, dat het juist de strikte scheiding tussen zakelijke en artistieke lei ding is geweest, die de grondslag vormde waarop vorig jaar de fusie van Nederlands en Amsterdams Baliet tot Nationale Ballet door de staatssecretaris en de betrok ken gemeenteraden is geaccep teerd. De vraag rijst of thans niet de basis aan het Nationale Ballet ontvalt als wederom toegegeven wordt aan de drang van een zon der twijfel begaafd kunstenares, die telkens weer haar moeilijke vervangbaarheid als artistiek leidster gebruikt als breekijzer voor haar ambitie. De vraag rijst zelfs of het uit eindelijk niet heilzamer zou zijn voor het voortbestaan en de ont wikkeling van het Nationale Bal iet, als men zich, in plaats van een bekwaam zakelijk leider tot 'vrijwillig terugtreden' te pressen, ging verdiepen in het probleem of thans het ogenblik niet is ge- komen om de moeilijk vervang bare artistieke leidster van het Nationale Ballet toch maar te vervangen. Misschien dat de artistieke ont wikkeling van het Nationale Bal let dan wat minder snel zou ver lopen, maar er zouden andere, evenzeer noodzakelijke, voorwaar den voor het bestaan van het ballet mee geschapen kunnen worden. We zijn weer een stap dichter bij het socialisme. De Zaken wereld. een van de meest reactio naire b'-den in ons land, heeft het zelf geconstateerd. 'De Duitse Noordzeekust kan, zijn pleizier op,' schrijft het blad. 'Na de ondergang van het Borg- ward-concern komt nu het be richt van een bijna even grote debacle: die van de commandi taire vennootschap Willy H. Schlieker in Hamburg; een be drijf met een kapitaal van DM 20 miljoen en een omzet van liefst DM 800 miijoen.' In een lezenswaardige beschou wing constateert De Zakenwereld vervolgens, dat de gebeurtenissen bij Borg ward en Schlieker aan tonen, 'dat dynamische persoon lijkheden weliswaar in staat zijn gigantische ondernemingen op te bouwen, maar op den duur, zo lang zij wars blijven van een openbreking hunner vennoot schappen, het grote gevaar lopen, in liquiditeitsmoeilijkheden te ge raken.' Zeer juist stelt het blad vervol gens vast, dat de slag dan wel in eerste instantie op de eigenaars van deze bedrijven valt, 'doch in tweede en derde instantie (het geen veel ernstiger is) op de em ployés en de schuldeisers.' En om nog één maal De Zaken wereld te citeren; 'Het is geen mooie geschiedenis, die van de Schüeker-meteoor. Zij werkt het socialisme en het communisme in. de hand. Zy is er een duidelijk bewijs van, dat gigantisch ge groeide ondernemingen niet per manent in het duister van de familiemaatschappy kunnen blij ven werken.' Zijn wij goed ingelicht, dan zal De Zakenwereld in zUn nummer van volgende week aan zyn nog ln het duister werkende lezers voorstellen de ochtend te begin nen met het zingen van 'Morgen rood' en de dag te eindigen met 'Het socialisme zal morgen heer sen op d'aard TAe staatssecretaris van Finan- J-' ciën heeft aan de fiscale amb tenaren geschreven, dat hem de vraag is gesteld, of voor de werk zaamheden van echtgenoten van huisartsen, tandartsen, dierenart sen, enz., die telefonische en andere boodschappen aannemen, patiënten ontvangen, spreek- en wachtkamers schoonhouden en beroepskleding van hun mannen verzorgen, belastingverlaging kan worden toegekend op grond van de nieuwe regeling voor de 'wer kende gehuwde vrouw'. Nee, zegt de staatssecretaris, want voor belastingverlaging komen niet in aanmerking 'werk zaamheden welke naar hun aard in het huishoudehjke vlak liggen en in het algemeen een beperkte omvang hebben.' Wij kunnen ons indenken, dat de staatssecretaris zich by voorbaat wil weren tegen sehün- constructies. wy vrezen echter, dat het thans door hem ingeno men standpunt in de praktijk wel eens zou kunnen leiden tot een door de wet niet gewilde discrimi natie, waarmee de fiscale rechter zeker geen genoegen zal nemen. En dat niet alleen in de dok- terspraktyk, maar ln nog vele andere gevallen waarin de vrouw in de loop van de dag vele werk zaamheden ten behoeve van het beroep of bedrijf van haar man verricht.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1