m m Woning N.O.-polder te klein voor huisraad van nieuwe burgemeester K^?Dampo Arbeidsreserve nu kleiner dan ooit Kinderen redden baby uit brandend huis, maar vergeten één broertje (1^) iWeer honderd evacués - vertraagd - aangekomen Transistors Flesjes spoelen aan op Zeeuwse stranden Van Exloo naar Leeuwarder markt... He Vri Vol Politie krijgt hoger salaris in oktober zijn u te storen Dolle koeien doden boer Jongen van 14 gedood; twee ernstig gewond Inwoners twee >en eten samen een os Er is een nieuw soort (enthousiaste) automobilisten: 'Mix-rijders'! mmmm. ®«1| I Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Verraad? Cijfers Bittere pil HET VRIJE VQLK ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 PAGINA 8 MUMM Jongen (13) na uren dreggen opgehaald Tas met gevaarlijke pillen verloren Zelfbescliuldiging in Zuid-Afrika Beslist te klein Projectiel explodeert Me imM DEN HAAG (ANP) Het de be doeling dat aan de poHtie-ambtena- ren het verhoogde salaris -wer de maand oktober zai worden uitbetaald De herberekende salarissen over het tijdvak van 1 januari tot 1 oktober '62 zullen zij zo spoedig mogelijk daarna ontvangen. De commissie voor georganiseerd .overleg in politic-ambtenarenzaken heeft in Den Haag besloten de xe- IgeTing te adviseren de premie voor geneeskundige verzorging met ingang .van 1 januari '62 te verlagen van 15.6 percent tot S.4 percent en de pla fonds te verhogen tot ƒ8652 voor de lagere en 10.896 voor de hogere politie-ambtenaren. In de commissie werd overeen stemming bereikt over een ontwerp koninklijk besluit dat de mogelijkheid opent dienstcommissies bij de rijks- en gemeentepolitie in te stellen. Ook was er een akkoord tot verhoging van de vergoeding voor politieambte naren die een surveülancehond ge bruiken. (Van een onzer verslaggevers) De nieuw benoemde burgemeester van de Noord-Oost Polder, 'e heer F. M. Panthaleon baron van Eek die enige tijd geleden net groot feestvertoon In Nederlands jongste gemeente werd ntvangen, is voor een ingewikkeld probleem komen té staan. De hem aangeboden tijdelijke burgemeesterswoning, een riant huls aan 'e Wortmanlaan 5 te Emmeloord, ls niet groot genoeg om al het huisraad .an de burgemeester 1» herbergen. Nog steeds woont de burgemeester i zijn villa, Huize Bergstein te tsenwtjkerwold. waar hij eerst bur gmeester was en mist men in de Toordoostpolder zijn burgemester. .er. Er wordt in Nederlands jongste, maar ook grootste gemeente, over dit orobleem druk gepraat. Men hoort avee meningen. Een gedeelte van de polderbewoners bepleit de bouw van oen grotere woning, anderen zeggen, dat het burgemeesterinterieur dan maar moet worden "uitgedund' De woning aan de Wortmanlaan (Van een onzer verslaggevers) De anderhalf jaar oude Arie van Tongeren is gistermiddag omgekomen bij een brand in zijn ouderlijk huis aan de Duizenddraadsteeg in Leiden. Het jongetje sliep op de zolder van het huis. De heer Van Tongeren was op zijn werk en de moeder was aan het winkelen. De brand is vermoede lijk ontstaan doordat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. Amsterdam gaf de beeldhouwer Jan Reicher alle vrijheid een beeld te ontwerpen voor het plantsoen aan de Radioweg. Reicher mocht zijn onderwerp zelf kiezen en is er in geslaagd een fraai naakt te vervaardigen. Het is in brons uitgevoerd en ruim twee meter hoog. Vanaf een rood Zweeds granietblok schenkt zij een duif aan de lucht Het gezin Van Tongeren heeft acht kinderen, waarvan de Jongste zes weken en de oudste elf jaar is. Toen de brand door de kinderen werd ont dekt, namen zij de baby mee naar beneden. Zy ontdekten daarna dat hun broertje Arie nog op zolder in bed lag. Toen zij naar boven wilden gaan bleek echter, dat de weg versperd was. doordat de trap naar de zolder verdieping in lichter laaie stond. De brandweer heeft, de zolderver dieping via het dakbereïkt, maar toen was het voor het kind al te Iaat. Het is naar het academisch ziekenhuis overgebracht -waar het la ter overleed. (Van een onzer verslaggevers) In de Linlegraeht in Den Heider Is gisteren de 13-jarige Jozef Mesak Serpara verdronken. Ziin vriend, een vijftienjarige jon gen'uit Hilversum, die aanvankelijk dacht dat het hulpgeroep van Jozef een spelletje was, reageerde eerst niet, maar toen hl) zag dat zijn vriendje-wegzonk, sloeg hij alarm. Twee jongelui, die in de nabijheid aan het werk waren, sprongen te wa ter, maar slaagden er niet in de jon gen te vinden. Enkeie uren later werd, nadat ook een kikvorsman van de Marinebrandweer assistentie had verleend, de jongen gevonden. Advertentie IM 4 (Van onze sociaal-economische redactie) De arbeidsreserve is nog nooit zo klein geweest als in 1961. In dat jaar waren gemiddeld 31.000 mannen en 4900 vrouwen als arbeidsreserve ge registreerd. De beroepsbevolking was toegenomen met 72.000 en het tekort aan arbeidskrachten werd op 112.000 geschat DEVENTER (ANP). Een inwoon ster van Deventer heeft gisteren in Deventer of omgeving een beige tas verloren waarin zich een flesje met ongeveer 80 pillen bevond. Deze pil-, ien zijn vooral voor kinderen ge vaarlijk. (Van een onzer verslaggevers) Precies honderd evacués 31 vrouwen en 69 kinderen uit Nieuw-Guinea zijn gistermiddag aangekomen met het derde chartervliegtuig van de luchtbrug. Ook nu weer waren het vrouwen en kinderen van de Zuidkust van Nieuw-Guinea. Deze gegevens zijn te vinden in de beschrijving van de arbeidsmarkt in 1961, uitgegeven door het Staatsdruk kerij. en Uitgeversbedrijf. Onder de arbeidsreserve verstaat men de geheel werklozen én hen die op aanvullende werken zijn geplaatst. In werkelijkheid is de arbeidsreserve die dus nog 31.000 mannen omvat vrijwel uitgeput. Van deze 31.000 waren er namelijk 13.000 minder geschikt (gewoonlijk ten gevolge van lichamelijke of gees telijke gebreken). Daarbij kwamen 5000 seizoenwerklozen en 8000 wrij- vingswerklozen. Er zal altijd enige seizoenswerk loosheid zijn en ook wrijvingswerk-* loosheid (de tijd van overgang van het ene bedrijf naar het andere) is nooit tot nul terug te brengen. De enige onaanvaardbare vorm van werkloosheid die in 1961 nog voor kwam, was de structuurwerkloos heid, waarvan 5000 mannen, voor namelijk ouderen, het slachtoffer waren. De beroepsbevolking groeide met 40.000 mannen en 18.000 wouwen (waarbij enkele duizenden Italianen en Spanjaarden waren) en nog 14.000 werkkrachten die in 1960 werkloos waren. Een verdere daling van de werk loosheid wordt nauwelijks mogelijk geacht, zo wordt meegedeeld. Voor 1962 verwacht men een gemiddelde arbeidsreserve van 30.000 mannen en 4000 vrouwen. (Van onze buitenlandredactie) De Britse transistorhaters heb ben er een krachtig, zij het ille gaal, wapen bijgekregen in hun strijd tegen buren en anderen, die door middel van hun transis torradio's hun omgeving zo hard mogelijk laten .meegenieten" van de muziek van hun keuze. Er zijn op het ogenblik apparaatjes in de handel, waarmee men elke radio en elk TV-apparaat in de naaste omgeving kan storen. Deze „jamslstors" naar het En gelse woord to jam voor storen kan men eenvoudig in de broekzak stoppen en een doordringende jank- toon in alle ontvangers in de nabij heid maakt elk muziekgenot onmo gelijk. Voor zeven en een halve gul den is men ai in het bezit van een jamsistor. Het ziet er dan ook naar uit, dat er meer voor nodig zal zijn dan de on langs door het Ministerie van Poste rijen geuite waarschuwing, dat men dergelijke apparaten niet mag ge bruiken zonder zendvergunning en dat het met opzet storen op zichzelf al een overtreding is. Volgens het Engelse blad Daily Mirror Is er al een fabrieksdirecteur, die het appa raat gebruikt om te verhinderen, dat zy'n arbeiders onder het werk naai de. sportuitslagen luisteren. KAAPSTAD (Reuter) De 38- jarige Rm.il Porter Smith uit Kaap stad is gisteren voor twee maanden de gevangenis ingegaan op een be schuldiging die hij tegen zich zelf heeft ingebracht. Volgens de beschuldiging heeft hi) in 2959 bigamie gepleegd en Smith - die „schuldig" pleitte zei, dat hij al een straf uitzat wegens fraude. „Nu wil ik maar alles tegelijk uit zien en dan met een schone lei be ginnen", aldus Smith. De Constellation kwam met 24 uur vertraging binnen. Het was dezelfde niachine, die vorige weck met een technische storing in Beiroet bleef staan. Asl gevolg daarvan is het toestel toen weer te laat van Schip hol naar Bangkok vertrokken om liet luchtbrugschema te kunnen aan houden. De honderd evacué-s van gister middag zijn de ouverture geweest tot een wel zeer druk weekeinde van de luchtbrug. Vandaag arriveren twee lijnmachines van de KLM met enige tientallen evacuê-s. Zondagmorgen komt de eerste ex tra DC-8 van de luchtbrug aan, la ter in de ochtend arriveert een lijn- machine met evacué-s en zondagmid dag verwacht men weer een extra- Constellation. Deze drie machines brengen gezamenlijk ongeveer drie honderd evaeuë-s. Kleine flesjes, die zeer waar schijnlijk een geneesmiddel bevatten dat gevaar kan ople veren voor de gezondheid, ispoelen sinds donderdag aan pp de Zeeuwse stranden. Zij moeten onmiddellijk worden ingeleverd bij de politie. De flesjes z(jn 5 cm hoog en 3 cm breed en hebben de vorm van een weckfles. Z(j zijn gesloten met een witte plastic dop en bevatten elk 25 groen-rode capsules. Gisteren spoelde de eerstevandeze flesjes aan op het strand van T^®5'" Kapelle. De groepscommandant van de rijkspolitie die de Indruk kreeg dat het hier medicamenten betrof, stelde zich onmiddellijk in verbinding met de Insepcteur van de Volksgezond heid in de provincie Zeeland, dr. R. van den Borgt, (Van een onzer verslag gevers) •Ze witten tegenwoordig liever schapen met horens,' zei Jeen de Haan uit Drach ten wat verongelijkt. Als een rots in de branding stond de 64-jarige oud-vee koopman. vrijdag op de Leeuwarder veemarkt te midden van een ongedurig dringende troep schapen. De Haan had een hele schaapskudde, afkomstig uit Exloo, gekocht en was donderdagmorgen om ha'.f twaalf het 85 échte Dren ten op stap gegaan naar Leeuwarden. Lópend, zoals dat vroeger de gewoonte was. Ook gedurende de nacht. Vrijdagmorgen om vijf uur na een wande ling van 17) uur dreef de Drachtster herder zijn kudde de veemarkt op. De laatste vier jaar had De Haan zijn vak van vee koopman niet meer uitge oefend, maar het oud'e vuur laaide ineens weer in hem op, toen hij vernam, dat de gemeente Exloo een kudde schapen kwijt wilde. Hij reisde erheen en kocht de dieren, die tot dan. toe voor een passende stoffe ring van dit landelijke hei degebied op de Hondsrug hadóen gezorgd. Exloo had alweer een nieuwe kudde. Per veeauto kwamen de dieren naar Drachten, maar De Haan voelde er niets voor. om ze ook op die manier naar de vee markt te brengen. 'Ik heb van kind af in dit vak ge zeten en ik stapte altijd.' vertelde hij. En dus zette hij er met zijn 85 schapen donderdagmorgen in Drach ten ook weer de stap in, op weg naar Leeuwarden. Voorop ging de belhamel, de leider van de ploeg met da bel om de nek. De ande ren volgden gedwee, de he le bijna 35 kilomter lange weg. Ze bekommerden zich niet over het verkeer langs de wegen die ze volgden, maar alleen over de kwali teit van het gras, dat ze vonden. Met een gemiddel de snelheid van 2 kilometer per uur sukkelden ze, al gr.asetend, op de Friese hoofdstad af. Onmiddellijk na die wan deling van 17) uur, waar bij de scheper met zijn kudde verscheidene buien had moeten trotseren, be gon De Haan vrijdagmor gen opgewekt met de han del. Hij kreeg veel belang stelling bij zijn met forse rode en blauwe strepen ge- mevkte Drentse schapen en al spoedig kletsten de ver eelte handen van koopman en koper op elkaar. Maar een kudde is geen Ueinigheid, Vrijdagmiddag om drie uur. toen de reini- iingsdienst de halve markt al schoongespoten had en er geen koe meer op de vee markt te ontdekekh viel, hond schaapherder-vee koopman De Haan nog ver ree fs te onderhanaelen met een laatste klant. Tweeëndertig van zijn 85 echte Drenten moest hij veer mee terug nemen. Vaarheen, wist hij op dat noment nog niet. want hij iczit zelf geen land. Eén iing stond' echter al wél vast: hij zou het op de te rugweg NU® lopend* doen... heeft enorm grote ramen, oie tot op het maaiveld liggen. De burgemeester zou gezegd hebben, dat hij er niet voor voelt om voor die grote ramen te kijk te zitten, zegt men In de Noord oostpolder. Het zal ook wel een beetje wen nen zijn, want la Steenwijkerwold was de burgemeesterswoning omringd van hoog geboomte, maar last van overburen heeft de burgemeester niet en het is een prachtige buurt. Burgemeester Van Eek, die wij hierover opbelden, zegt dit alles nog al moeilijk te vinden. 'De nieuwe ambtswoning is beslist te klein. Ik kan er niet eens al mijn meubelen kwijt. Ik sta voor het probleemwat moet ik meenemen en wat opslaan. Het is echter beslist niet waar. dat Ik geen zin heb om in die woning te trekken, zoals wordt beweerd.' In de toekomst komt er een echte burgemeesterswoning. Het plan hier voor is nog niet officieel ingediend en ook de raad heeft nog geen goedkeu ring verleend, maar er is een archi tect benoemd, die een schetsplan aan het maken is. De burgemeester zal nu waar schijnlijk, in afwaebtnig van de defi nitieve woning, in oktober toch het huis aan de Wortmanlaan betrekken. Dat moet wel, want tegen die tijd wordt een nieuwe burgemeester van Steenwijkerwold verwacht en twee burgemeesters met hun huisraad pas sen zelfs niet in Huize Bergstein. Tot zo lang moeten de polderbewo ners het nog zonder een burgemees ter ,die in hun midden woont, stel len. De woning aan de .Wortmanlaan staat nog steeds leeg en het onkruid in de voortuin reikt tot aan de raam kozijnen. N DTTINGHAM (Reuter) Een kudóe dolgeworden koeien heeft gis teren een 88-jarige boer uit Not tingham en diens hond aangevallen en gedood. Eerst richtte de woede van de koeien, waarvan de meeste zogende kalveren hadden, zich op de hond. Toen de baas tussenbeide wilde ko- man, werd ook hij het slachtoffer. GROESBEEK (ANP). Drie broer tjes uit Groesbeek zijn tfstermia- dag in een bos aan de Nederlands- Duitse grens door scherven van een uit de oorlog achtergebleven projec tiel getroffen. Daarbij is de oudste jongen, de veertienjarige Hans de Bruin op slag gedood. Zijn elfjarige broertje Peter werd levensgevaarlijk gewond. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht. Hij was .door een scherf aan het hoofd getroffen. De vijfjarige Theo werd in het onderlijf gewond. Na door doktoren te zijn verbonden kon hij naar huis worden overgebracht. De jongens hadden "s morgens het projectiel gevonden, 's Middags gin gen ze terug met hamer en nijptang om de helse machine te demonteren. Leve verenigd Europa! De inwoners van Posterholf, en Karken, twee dorpen aan deze n gene zijde van de grens zullen zondagmiddag om zes uur geza menlijk een os verorberen. Het dier wordt vlakbij de slagbomen in zeven uur tijd gaar gebraden en voor het opdienen overgoten met cognac en wun. De gastronomie, die de dorps bewoners tentoon zullen spreiden moet worden gezien als een uiting van de gevoelens die zij koesteren ten opzichte van een Verenigd Europa. De twee dorpen huldigen het standpunt dat het beter is samen te eten dan te strijden. Een loffelijke opvatting die wordt gedeeld door de gemeente besturen van beide dorpen. De ge- meenterade hebben toegezegd vol tallig van de (smul)partij te zijn. Zaterdagmiddag beginnen de ver broederingsfeesten tussen beide dorpen reeds. Er zal twee dagen worden ge concerteerd door muziekgezel schappen uit Duitsland en Lim burg en 's avonds wordt er ge danst. Zaterdag toeristenbal, zon dag na de maaltijd een verbroe- deringsbal. De verwachting bestaat dat vooral het verbroederingsbal na de ferme ossehap, die moet wor den weggespoeld met gerstennat, tot diep in de nacht zal voortdu ren. KEULEN (AP) In West-Duits- land is wederom een kunstwerk ge stolen. Ditmaal is het een gedeelte van een uit twee delen bestaand al taarstuk „Aanbidding van het kind" van Marcellus Coffermans. Het pa neel is gestolen uit een Keuls mu seum. Advertentie LM. Mix-rijders? Ja, automobilisten die de ideale benzine voor hun motor gevonden hebben - dank zij BP Super Mix! En waarom enthousiast? Omdat hun auto nu beter functioneert, prompter gehoorzaamt, meer ad rem reageert. Kortom: omdat mix-rijders verfijnder autorijden! BP heeft de individuele motorvoeding ontworpen. Dat was hoognodig. Want met normaie benzine en super kwam men'er niet meer. 57% van de automotoren in Nederland kregen of te weinig met normale benzine of te veel met super. Nu is dat anders. Elke motor kan de juiste voeding krijgen. Er zijn nu 5 soorten BP benzine: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewene benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoeve.ru omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij nodig heeft - niet te veel, niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel-*toirt«chapp)j «.y» Frederlkapldn 42, Amsterdam-C.f 'evrouw Haya van Someren heeft in het liberale partij orgaan Vrijheid en Democratie geschreven, dat de Partij van de Arbeid het openbaar onderwijs heeft verraden door vóór de mam moetwet te stemmen. Dat was een dwaze Insinuatie, waarop wij het antwoord niet zijn schuldig ge bleven. Wij vreesden en vrezen, dat mevr. Van Someren haar krasse taal nodig had om bij de kamer verkiezingen van 1963 de WD te kunnen voorstellen als de enig» echte beschermer van het open baar onderwijs. Als zij daarin zou slagen, zou zij noch het openbaar onderwijs, noch de Nederlandse politieke verhoudingen een dienstbewijzen. Het openbaar onderwijs moet niet tegenover, maar naast het bijzon der onderwijs worden geplaatst. In beginsel is dit in ons land 45 jaar geleden aanvaard onder eenliberaal kabinet. Waar het op aankomt, is, dat de Bevrediging van 1917 loyaal wordt uitgevoerd door de voorstanders van het openbaar zowel als van het bijzonder onderwijs. En wij zijn ér dan ook trots op, dat be langrijke woordvoerders van de Partij van de Arbeid, die zelf voorstander zijn van bijzonder onderwijs, bij de behandeling van de mammoetwet In de Tweede Kamer voortdurend krachtig de belangen van het openbaar on derwijs hebben verdedigd. Voor de politieke verhoudingen is de verkiezingsmanoeuvre van mevrouw Van Someren funest, omdat ons land aan niets minder behoefte heeft dan aan een kunstmatig opgewekte nieuwe schoolstrijd. TY7jj waren dan ook bijzonder »Y verheugd in Vrijheid en De mocratie van 9 augustus een reactie op het artikel van mevr. Van Someren te lezen, geschreven door prof. mr. C. W. de Vries, waarin deze zich een overtuigd voorstander van minister Cals' wet toont. Hij schrijft: 'Wat de PvdA betreft, heb ik het gevoerde debat in de Tweed» Kamer niet zo begrepen, dat het openbaar onderwijs door de PvdA is verraden. Ik lees dit voor het eerst in het artikel van-mevrouw Haya van Someren. Ik acht dit, haar standpunt onjuist. Het is zeer goed mogelijk, dat de PvdA zelve heeft gemeend een con structieve bijdrage tot een natio nale politiek te leveren door voor het wetsontwerp te,stemmen. Ik geloof, dat bij de PvdA onderwijs kundige overwegingen tot vóór- stemmen hebben geleid. Deze zou den dan wéér goed passen bij een ontwerp, ingediend door een mi- nisterie-dr. Drees, in eerste opzet ondertekend mede door Vonde ling. Dit ministerie heeft stellig niet het openbaar onderwijs wil len verraden. Mag men het nu aan de PvdA verwijten het open baar onderwijs te hebben verra den, zonder daarvoor een bewijs te leveren?' Wij hebben hieraan weinig toe te voegen. Wij kunnen slechts hopen, dat mevrouw Van Some ren op de laatste vraag van haar partijgenoot bij nader inzien met 'neen' zal antwoorden. I)e cijfers die'het Centraal Bu- -L/ reau voor de Statistiek heeft gepubliceerd over de nationale middelen en bestedingen in da laatste jaren, laten nog eens dui delijk zien, dat wij in een tijd van onstuimige economische groei leven. Ondanks een lichte rem ming in de jaren van de beste dingsbeperking is het nationale inkomen sinds 1954 met ongeveer tweederde deel gestegep. Dat is dus in een tijd van acht jaar. De cijfers doen echter ook zien, dat de grote versnelling der ont wikkeling in 1961 iets minder ge worden is. Dat het aandeel van de lonen en salarissen in het nationale in komen is gestegen, is op zich zelf een verheugend teken, maar het is natuurlijk van belang, te weten hoe deze lonen en salarisesn over de loontrekkers verdeeld zijn. Ook dient men wel in het oog te hou den, dat de totale onzelfstandige 'beroepsbevolking (de loon- en .salaristrekkers dus) zich uitbreidt in verhouding tot de totale bevol king en dat dus een groter aan deel van de lonen en salarissen nog niet betekent, dat de lonen en salarissen per hoofd in gelijke mate zijn gesregen. De cijfers zijn heel belangwek kend, maar met het trekken van conclusies moet men voorzichtig zijn. Daarvoor zijn veel meer ge gevens nodig. T)e heer Loudon kan rustig aan de Rivièra blijven. Zijn oude meesters komen na een avontuur lijke reis wel weer netjes aan d« wanden van zijn villa in Aerden- hout terug. Dank zij de politie van drie landen en dank zij de verzekeraars die de bult volgens Duitse berichten met een halve ton afkochten. Bittere pil, voor de politie vooral, die zij niet ver gulden moet met de mededeling dat gelukkig die oude meesters voor het nationale bezit behouden bleven.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1