oeas I m voorzitterschap NGR volop zon...en zin in Hero! M-fff diefstal Gevluchte O.-Duitse spion voor Utrechtse rechtbank n Drie maal A geöi Hel Vrije Delft muilkorft zijn Kind mishandeld -eis 10 maanden Volk Om zoete koek Leeftijdslimiet voor KVP'ers Man komt om in brandende auto Spiegel 3 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 Gordijntje dicht I..—, iSül.J— Alle mensen houden van Hero. Van zonnige, verfrissende, verkwikkende Hero. Goed, noem het gerust: gebottelde levens lust. En wat is dat fruit-aroma verrukkelijk. Alleen Hero heeft 't. Bestel Hero op terras en in café, neem Hero mee naar bos en zee. Vraag Hero en proef het verschil! Het grootste assortiment: Peri - Sinas - Citroen - Cassis - Ananas - Cerise - Frambozen - Grapefruit. Ook in de guile Gezinsflessen: Perl - Sinas - Citroen - Appelsap. Extra voordeligl hélemaal uw smaak! Sleutelpositie Papieren verbrand Dit gordijnkapsel is door de Italiaan Laucetti ontworpen en door zijn land- mchten6 dorrlShin °Pwê ®kt dui&etyk.'Alf^e draagstede "grauwe phet^'ordyntje%cht.n Meumende mensen niet langer kan aanzien, schuift Advertentie LM. 4SW9lWef»eilt OT.T.ATNTDTA A"NTI> at3\ t-v_ *_j» HOLLANDIA (ANP. AP). De bi) de Nieuw-Guinea-raad ingediende motie ter vervanging van de Nederlandse voorzitter mr. J. H. P. Sollewün h d r e6n poea' is vandaae na een iangdurige discussie aange- Na uitvoerig overleg werd een kandidatenlijst opgesteld van vijf namen, waaruit mogelijk vrijdag een voordracht van drie zal wor- (Van een onzer verslaggevers) Op. Hemelvaartdag heeft de me taalbewerker H. B. zijn zesjarig zoontje in een woedende bui opge pakt en tegen de grond gesmeten. Het kind brak daarbij zün linker onderarm. Voor deze opzettelijke mis handeling vroeg de officier van Jus titie bij de Rotterdamse rechtbank dinsdagmiddag een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. H. was die Hemelvaartsdag en daarmede een vakantie van vier da gen met een teleurstellende ervaring begonnen. Zijn echtgenote kon niet uitgaan en zijn zoontje bleef onge hoorzaam. Eindelijk zat H. met het kind aan de ontbijttafel en vader ging met hem spelen, met blokken. Toen er een blok op de grond viel, zei het zoontje op het verzoek van zijn vader„Pak het zelf maar op." Daarop was de furie in de man los gebroken met de bekende gevolgen. De president van de rechtbank, mr. Nivard, schreef het gebeurde toe aap de 'slechte verhoudingen tussen man en vrouw. „Voor het kind ziet de toe komst er zo niet erg rooskleurig uit," zei hij. „Gij zult aan die verhoudin gen tussen u en uw vrouw een he leboel moeten veranderen," voegde de officier de verdachte toe. Maar de verdediger vroeg begrip voor de plotselinge woedetoestand waarin H. zijn daad had begaan. Uitspraak op 3 september. den samengesteld. Op de lijst staan de heren Kaisiepo, Jouw Bonay Meseth en Inury. De heer Jouwe, die in Nederland verblijft zal telegrafisch worden verzocht of hij de kandidatuur wil aanvaarden. Tijdens de debatten in de raad deelden Bonay, Kaisiepo en Meseth mee, niet veel te voelen voor het voorzlttersdiap. Kaisiepo zei o.a. het niet eens te zijn met het Neder landsIndonesische akkoord. Hij wenste thans niet de indruk te wek ken, ,een. wit voetje,te willen ha len". Mr. Sollewijn Gelpke verklaarde te hopen, dat de kandidaten e'en beslissing over het al of niet aan vaarden van een kandidatuur zou den overwegen. In afwachting daarvan, werd de opstelling van de voordracht van drie uitgesteld tot vrijdag. De Papoea-dominee P. J. Roemal- noem zal een bezoek aan Djakarta brengen om daar met de onderwijs- auitoriteiten te spreken over het aan trekken van Indonesische dorpson derwijzers voor protestantse Papoea- scholen. Ds. Roemainoem is voorzat ter van de generale synode van de Papoease evangelisch-christelijke kerken. De beslissing over zijn missie zou zijn genomen tijdens een geheime bijeenkomst van de synode en van autoriteiten van de stichting voor protestants-christelijk onderwijs óp Nièuw-Guinea. SITTARD (ANP) Dr. W. Janssen, rector van het lyceum in Geleen, is in de buurt van Gangelt, even over de Duitse grens nabij Sittard, bij een inhaalpoging met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. Zijn echtgenote die naast hem zat, werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Geilenkirchen. De heer Janssen was 64 jaar. De zesde party in dé tweekamp tussen Keres en Geiler om een plaats in het komende kandidatentoernooi is geëindigd in een overwinning voor Geiler. Keres gaf de party, die dins dag afgebroken werd. vanmorgen zonder verder te spelen op. De stand is thans, met nog twee partijen voor de boeg, 3—3. Hup, twee, drie daar gaat-ie weer. Deze jongen beoefent een uitermate ernstige bezigheid, het zogenaamde koekslaan, een van de hoogtepunten van de jaarlijkse schapenmarkt, die dinsdag in Ede is gehouden. Er was veel belang stelling voor. Koekslaan is niet zo maar een gemaai in de lucht. Het is een tra ditionele sport waarbij het aan komt op kracht en behendigheid. Het gaat erom een koek, die op een stevige driepoot is gelegd, met één slag van de stevige knuppel doormidden te slaan. Wie niet over genoeg spierkracht beschikt, kan beter thuis blijven. Of er voor zoete koek bij blijven staan. DEN HAAG (ANP) De KVP is van plan om voor de gemeenteraad. Provinciale Staten en Tweede Kamer geen kandidaten meer te steUen die op de dag van de verkiezing ouder zijn dan 66 jaar. Een voorstel daar toe zal in de vergadering van de be stuursraad van de KVP op 15 decem ber aan de orde komen. Voorts stelt het partijbestuur voor in het reglement een bepaling op te nemen waarin wordt vastgesteld dat degenen die binnen de party een functie vervullen deze zullen neerlege gen by het bereiken van de zeven tigjarige leeftijd. Bij de verkiezingen in 1963 voor de Tweede Kamer zullen de KVP-leden. die nu zitting hebben in de Kamer ongeacht hun leeftyd kandidaat ge steld kunnen worden. Door deze regeling is de maximum leeftijd van KVP-leden in vertegen woordigende lichamen op 70 jaar ge steld. (Van een onzer verslaggevers) Op de weg van Oud-Vossemeer naar Poortvliet, in de omgeving van Bergen op Zoom, is gisteren de heer A. van Dyke uit Tholen verongelukt. Zijn auto sloeg, waarschünlijk ten gevolge van een klapband, over de kop en raakte terzijde van de weg in brand. Het was niet mogelijk de bestuur der uit het brandende wrak te red den. Het slachtoffer was 28 jaar «a niet getrouwd. Xija- (Van een onzer verslaggevers) 'Verdachte is een ongelukkig mens, die ons doet terugdenken aan de eigen bezettingstijd. Als officier van de Oostduitse volkspolitie het regime ontvlucht, leeft hij nog steeds in doods angst over wat hem wellicht te wachten staat. Ook hier. Zo zeer zelfs, dat hij verzocht heeft, z'n initialen niet te noemen.' Voor de Utrechtse rechtbank stond dinsdag een 31-jarige Poolse chauf feur als verdachte. Hij had in Amersfoort wat chocolade, een schrijfmachine en een herenfiets gestolen. De man zou het uit wanhoop hebben gedaan, omdat h« zonder inkomsten zat. Zijn raadsman, mr. Louman, schetste uit voerig het leven van deze vluchteling, nadat de officier, mr. Van Dyke, een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek had geëist. (Van een onzer verslaggevers) Enschede vlagt! De tentoonstelling 'Drie maal A' is begonnen. Ruim 1206 genodigden hebben gisteren de ope ning van deze manifestatie bijge woond. De aanleiding tot deze expositie is het feit, dat honderd jaar geleden een laaiende vuurzee Enschede nage noeg geheel verwoestte. Het spektakelstuk dat Jac. Kleiboer in het prachtige decor van het volks park heeft opgebouwd hij had een door overheid en. industrie beschik baar gesteld miljoenenbudget tot zijn beschikking is echter veel meer dan een herdenkingstentoonstelling. Twente en zijn buren geven op de Drie maal A vooral een knipoogje naar de toekomst, naar het Europa van de EEG, hoewel het 'toen' en het 'thans' in een reeks van hallen en paviljoenen ook volop aan hun trekken komen. De commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G, M. ridder de van der Schueren, heeft gis termiddag de opening verricht. Hij deed dit met een toespraak waarin het verschil tussen het Twente van toen en dat van nu tot uitdrukking kwam. Twente was jarenlang in het ge hele Nederlandse bestel een ietwat stille partner met nog onontwik kelde energie. Thans neemt dit 'ge west tussen de industriële reuzen van westelijk Nederland en Duits land een strategische sleutelpositie in. Dit brengt een aantal vraagstukken met zich mee. In de eerste plaats die van de verkeersontsluiting. Bo venaan het verlanglijstje van ooste lijk Nederland prijkt derhalve de aanleg van de Euroweg E-S. Op een tentoonstelling van wassen beelden in de Engelse bad plaats Blackpool is aan een afbeel ding van Hitier zware schade toege bracht. Over het feit waarvoor de man hier terechtstond, hoefde weinig gepraat te worden. Het werd volko men erkend, zoals verdachte, vla een tolk, direct al mededeelde. Het zou hem aanvankelijk alleen om wat eetbaars zyn gegaan, maar na de chocolade was toch ook de diefstal van een schrijfmachine en een fiets gevolgd. Verdachte, die zeer onder de in druk leek te zijn, vond het 'van mij als gewezen politieman eigeniyk nog veel erger dan wanneer een ander het had gedaan.' De officier noemde verdachte een vreemdeling die hier zwervende was, na in België al misdrijven te hebben gepleegd. Wat het verleden van de man betreft: 'We kennen dat alleen uit zijn eigen verklarin gen en ik laat nu maar In het mid den, of het waar is. De vraag, is: wat moet er na de straf gebeuren. Dat kunnen wy hier echter niet be slissen, daar zijn andere instanties voor.' Mr. Van Düke concludeerde tot slot, dat de daad van verdachte in geen enkel opzicht is te excuseren. Mr. Louman noemde verdachte een ongelukkig mens, wiens ellende al begon met de komst van de Rus sen in Polen, zyn vader werd door hen ingezet tegen het fascisme en sneuvelde. Verdachte en zijn (Hon gaarse) moeder kwamen daarna in een kamp terecht. "Hy zag in zijn jeugd alleen moorden en roof.' Later kwam de man drie jaar bij de grenspolitie en nog later werd hij In Oost-Duitsland opgeleid tot spion, hoewel hü tegenover zijn raadsman verklaarde, niets te voe len voor Kussen en Duitsers. "Afgestudeerd' werd hü op het Westen losgelaten. Nauwelijks in West-Duitsland aangekomen, ver brandde de spion z'n valse papieren. Daardoor bezat hy geen enkel do cument meer, want z'n echte pas had hü uiteraard niet meegekregen. Uit West-Duitsland was hy na twee dagen ook alweer verdwenen. Omdat hy van Westduitsers even min iets moest hebben en 'omdat er zoveel spionnen zijn,' had ver dachte toegelicht, 'als een officier van de volkspolitie ontvlucht, weet hu wat hem te wachten staat.' Een geweldige angst dreef hem naar Luxemburg, waar hy. om aan Advertentie I.M. Interieurverzorging Goudsesingel 103105 geld te komen, ónder meer een auto heeft gestolen. Onder de naam die op de papleren stond, die hü in de wagen vond, heeft hij enige tud geleefd. In Bel gië .werd hy zelfs onder die naam veroordeeld. Hy zou in dat land wel gewerkt hebben, maar als het op betalen aankwam, niet gekregen hebben. 'Zyn grote angst is,' aldus. mr. Louman, 'wat er in de toekomst met hem gaat gebeuren. Met andere woorden: of hij niet zal worden uit gewezen. Vandaar dat hü zal trach ten, politiek asiel te verkrijgen,' De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. De ontmoeting met hefc elgee spiegelbeeld Is de ontmoeting met een goede bekende, die men maar zelden observeert. Als mer hem nader bekijkt ontstaat nogal eens die lichte verwarring tussen herkenning en bevreemding. Zo Ij ook onze ervaring nu wij kijken In de spiegel, die het Centraal Bureau voor de Statistiek om voorhoudt. Het spiegelbeeld van het Nederlandse volk heet 'Radio televisie en vrUeti.idsbestedlng, herfst 1960.' Er Is herkenning we kennen wel zo ongeveer onze gewoonten, eigenschappen en liefhebberijen. We zijn als volk een beetj* zwaartillend en willen waar schijnlijk juist daarom graag 'verstrooid' worden. In onze huis kamers moeten niet al te veel problemen van bulten doordrin gen en in elk geval niet al te langdurig. Vooral de vrouwen willen het graag gezellig houden. Amusement dus, speelfilms, televisie- en hoorspelen: we luis teren en kijken er graag en veel naar. We lezen daardoor wat min der en gaan minder de deur uit. Misschien kriebelt ons geweten even. Nemen we het met z'n allen niet wat te gemakkelijk op? Zijn we niet te passief In de avond uren? Maar we hebben een troostrijke gedachte bij de hand. Ten slotte lmbben we oren en ogen wijd open voor het nieuws uit de hels wereld. We waarderen Informa tie-programma's hoog op de lijst. Er zijn concertuitvoeringen, waar naar we met een miljoen mensen tegelijk kijken en luisteren. TTr Is een bevreemding ook. We kijker, en luisteren wel met een miljoen of daaromtrent naar concertuitvoeringen, maar we waarderen ze pas ergens op de twaalfde plaats. We sukkelen duidelijk met 'kijkglasverkleefd heid'. Moeten we ons zorg maken over die verkleefdheid of er blij mee zijn, omdat honderd duizenden op die manier toch in aanraking komen met veel schoons? Het politieke commentaar staat veel hoger genoteerd bij de man nelijke 'loontrekkende midden stand' (54%) dan bij de leiding gevenden (40) en arbeiders (35). Welke kant moeten we op met onze conclusies? Arbeidersvrouwen hechten zeer sterk aan ballet (40%). Waaraan appelleert ballet op TV? TTerkenning; bevreemding, lichte verwarring. Zo 2iet ons spie gelbeeld (met alle nodige weten schappelijke reserve) er dus uit. Wat dóén we ermee? Is het goed zoals het is of Wat doen de omroepinstanties met dit beeld Ze zullen het zonder twijfel ern stig bestuderen, maar we betwij felen of er ingrijpende verande ringen komen. Dat het lichte genre populair is, is geen verrassende uitkomst. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat er nu een extra stroom licht amusement zal losbreken. Jacht op „de massa" kan immers zo ge makkelijk leiden tot minachting van het individu. Iedere luiste raar of kijker is, deel uitmakend van „de massa", op zijn eigen tijd „individu", dat gerespecteerd wil worden. De programma-opbouw zal daarop toch gericht moeten zijn. üen hardnekkige legende ls door het CBS-onderzoek uit de wereld geholpen. Gemeesmull over arbeiders, die maar raak kopen als het om TV-toestellen gaat, zal het niet meer doen. On omstotelijk is gebleken, dat de hogere milieus veel eerder en naar verhouding meer toestellen hebben aangeschaft dan In ar- oelderskringen het geval was. Het blijkt met het verantwoor- ielijkheldsgevoel van de arbel- iers steeds mee te vallen, als er leiten op tafel worden gelegd. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Delft hebben klachten van omwoners van het dieren asiel aan de Uoornsekade ter harte genomen en het bestuur van het asiel wenken gegeven om hieraan paal en perk te stellen. De omwoners beklaagden zich over de last die zij vooral tijdens de zomermaanden van dit asiel ondervinden. zy ergeren zich aan het lawaai dat honden 's nachts maken en aan de onaangename geuren die rond het asiel hangen. Dit asiei van de Ver eniging tot Bescherming van Dieren en van de Vereniging Bewaarplaats Noodiydende Dieren, is de laatste maanden overbevolkt. De beheerder en de bestuursleden geven dit vol mondig toe. Vele vakantiegangers zoekrn een onderdak voor de huis dieren. De zwakke financiële positie van de verenigingen maakt het noodza kelijk dat het asiel gedeeltelijk als dierenpension moet dienen. Hoewel het in oorsprong vooral bestemd is voor het opvangen van zwerfdieren. De beheerder, de heer Hoogen- boom, tekent hierby aan. dat wan neer alle mensen ware dierenvrien den waren een asiel als dit helemaal niet zou moeten bestaan. Hy meent dat de overbevolking van het asiel te wijten is aan het gebrek aan die renliefde bij bazen en bazinnen van honden en katten. De heer Hoogenboom is een die renvriend die moeilyk nee kan zeg gen. Hy accepteert by.na alle aan biedingen van pensiondieren, wat tot gevolg heeft, dat te veel dieren in i een hok moeten verbiyven. Vecht partijen biyven niet uit. Onnodig lawaai is hiervan het gevolg. Vooral ontstaat herrie in de hokken, omdat verscheidene vakantiegangers by nacht en onty aankloppen bij het asiel. De honden die zy meebrengen en die 's avonds laat in een hok wor den gestopt veroorzaken hier de no dige onrust by de medebewoners. Het asiel is van de gemeente ge huurd en wordt gesubsidieerd. B. en W. heben nu ingegrepen. Zij zeggen de bestuursleden dat oplettend toe zicht zal volgen en geven verder nuttige wenken die tot verbetering van de situatie kunnen leiden. - Niet meer dieren mogen worden opgenomen dan by de beschikbare ruimte mogelyk is. Het schoonhou den, de lozing en het bewaren van vuil zullen verbeterd moeten worden, evenals de behandeling van het voer. Bovendien zuilen s avonds geen nieuwe dieren opgenomen mogen worden. Het asiel neemt nu veel dieren op van eigenaars die in de omgeving van Delft, vaak in Rijs wijk, Den Haag of Pynacker wonen. B. en W. menen, mede in verband met de gemeentesubsidie, dat in ieder geval voldoende plaats moet overblij ven voor dieren van Delftse naren. eige-

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1