n KLM-administratie van Den Haag naar Schiphol? Grote brand in Haagse wasserij Raadslid wil hek om Reichswald van Kerkrade bedanken V erolme pleit voor goede vaarweg bij overdracht schip Betere controle schrootuitvoer was te kostbaar Verkeer eiste in '60 1926 doden Contractbreuk van president Oostenrijk? Weg met de zwijnen Waarom gehoor zamen duizenden automotoren tegenwoordig zoveel attenter? In Utrecht voor 6 miljoen méér zand erover Morgen... gastvrijheid tanken en8a.BF Super Mix! Meisje op fiets onder trein Recreatie Onzin Lichtpost Irish Cedar5 raakt aan de grond fil In toekomst geen grote schepen meer op werf Heusden? Van Beek krijgt Anne Frank Prijs mw&m BET VRIJE VOLK ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 BLUDORF EUROMAST SPtDO Mij. „ADRIATICA" (Van een onzer verslaggevers) Op de Rozenburgseweg van het Verolmcconcern is vrijdag het vrachtschip Irish Cedar, een bulkcarrier van 15.090 ton dead weight overgedragen aan de Irish Shipping Company te Dublin. Het is het eerste schip dat deze rederij in Nederland heeft laten bouwen. WSMm I De Irish Cedar (een zuster schip dat momenteel op Ver- olmes werf in Ierland wordt gehouwd) heeft een motorver mogen van 7250 pk bij 130 om wentelingen per minuut. De voornaamste afmetingen: lengte over aller 153 m, breed te op grootspant 20,50 m en diepgang in geladen toestand 8,72 m. 't Is overal te zien (in Europa), overal te vernemen (van enthousiaste automobilis ten): vele automotoren gehoorzamen tegenwoordig veel secuurder, veel attenter. Waarom? Omdat ze rijden op BP Super Mix - de nieuwe individuele motorvoeding! Individuele motorvoeding? Ja, want alle motoren verschillen van elkaar. Ook al zijn ze van hetzelfde merk en type. Hun taken verschillen, hun snelheden, hun afstanden, de rij-stijlen van hun bestuurders Daarom stellen ze eigen voedingseisen. Maar daaraan was vaak (in 57% van de gevallen) niet te voldoen. Nu wel. Er zijn nu 5 soorten BP benzine voor individuele motorvoedihg: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 (75% super) 5 BP Super Probeer uw mix zelf uif. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelftesten hoever u omhoog cf omlaag kunt gaan. Tot u voejt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt-nietteveel, niette weinig. ambtenaar slaakte een gil toen hij de brievenbus wou legen. De zegels flonkerdeyi hem tegen. Hij eist met spoed een zonnebril. Advertentie IM. -Faniastrscfi uitzicht op stad en haven" Telefoon 12^557 Havenrondvaart Deltawerken Wiliernspiéin Telefoon 135400 (Van onze soc.-ec, redactie) De KLM heeft een oud plan uit de kast gehaald en opnieuw in studie genomen: de ver plaatsing van het gehele admi nistratieve apparaat van Den Haag naar Schiphol, Van de zijde van de luchtvaart maatschappij werd ons medegedeeld, dat dit plan waarover in de Londense Financial Times mededelingen zijn verschenen, zich nog in een eerste stadium van bestudering bevindt. De directe aanleiding om de moge lijkheid van verandering van de hoofdzetel te onderzoeken moet zo wel gezocht worden in de mogelijkhe den. die Schiphol in de nieuwe uit breidingsplannen biedt als in het al gemene streven bij de KLM de effi ciency van de bedrijfsvoering grondig te onderzoeken. Wat het eerste betreft, werd ech ter met nadruk ontkend, dat de KLM ook maar zou overwegen de gebouwen van de havendienst van Schiphol over te nemen. Dit gebouwencomplex, dat voor een belangrijk deel vrij komt, als over enige jaren het verkeerscentrum van Schiphol naar de zijde van de Haag se weg wordt verplaatst, moet voor het onderbrengen van een groot ad ministratief apparaat totaal onge schikt worden geacht. Van de zijde van de Schiphol-direc- iie vernemen wij intussen, dat er reeds thans voor deze gebouwen zeer grote belangstelling bestaat van de zijde van vele andere bedrijven, die bij het internationale luchtverkeer betrokken zijn. Mocht de KLM besluiten een be sluit. dat pas na grondige studie ge-, nomen zal worden naar Schiphoi over te gaan. dan ligt het eerder voor i de. hand. dat men de nieuwe gebou wen ook dicht bij de Haagse weg zal optrekken. Aan belde ziiden van de weg. die trouwens verlegd zal worden is ruimte vrij gehouden voor het plaatsen van gebouwen. Zowel aan de Schlphol-kant van de' Haagse weg, als aar <je Badhoevedorp- kanr. zou voldoende ruimte gevonden kunnen worden om-een groot gebouw' voor» de KLM te plaatsen. De '.LM is idstorisch aan Den Haag gebonden, omdat daar de zetel van de maatschappij gevestigd werd. -al voor er van werkelijk vliegen spra-' ke kon zijn. In het verleden heeft men dit vaak als een voordeel gezien, omdat snel contact met onder andere de regc- ringsdepartcmentcn en met buiten landse ambassades mogelijk was. Tegenwoordig gelden deze motieven veel minder zwaar voor een vestiging op een toen nog vrij grote aistana van het eigenlijke werkterrein. Eerder kan men zeggen, dat de be zwaren die dit meebrengt, onder an dere voor de operationele dienst, in de loop van de jaren zwaarder zijn gaan wegen. Er is bij de KLM een streven de mogelijkheden van concen tratie te onderzoeken. Voor het administratieve apparaat, dat een groot deel van het enorme gebouwencomplex in Den Haag in be slag neemt, bestaat die noodzaak op zich zelf minder, maar de grote sa menhang. die tussen de verschillende diensten bestaat, doet de wenselijk heid toch weer sterker gevoelen. Voor het KLM-geboüw ln Den Haag, dat eventueel gemakkelijk ge splitst zou kunnen worden in een aantal afzonderlijke vleugels, zou waarschijnlijk grote belangstelling bestaan van de zijde van departemen ten of grote internationale maat schappijen, die zich in ons land ves tigen. Een ernstige moeilijkheid bij een eventuele verhuizing is gelegen in de problemen, die de overplaatsing van 1500 werknemers met hun gezinnen mee zou brengen. Bij de KLM is men er dan ook van overtuigd, dat men geen overhaaste stappen zal doen. hoewel de kansen i voor een uitvoering van het reeds j van voor de oorlog bestaande plan thans weer groter moeten worden ge- j acht. In het kader van het bezuinigings- streven gaat men intussen voort met het vrij maken van ruimte in het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag. Met voile medewerking van het personeel, dat de noodzaak hiervan in ziet, wordt deze opdracht aangepakt en niet zonder succes. Op het ogenblik is al tien percent van de vloeroppervlakte ongeveer 1000 m2 vrijgemaakt. Deze ruimten zijn verhuurd aan andere bedrijven, onder andere aan de Twentsche Bank en de BPM. Advertentie I.M. j Luxe cruises door de j Middellandse Zee met de i moderne schepen van de^ Prijzen van f 905.— af. I voor «en goed» vlflO reis 27. INLICHTINGEN SU ONS KANTOOR UJNBAAN 72. ROTTERDAM/ TEUFCON (010) 112080. WENEN (OPA) De pachter van een groot Wecns restaurant heeft de rechter om een uitspraak verzocht over de vraag of de Oostenrijkse pre sident, dr. Adolf Schiirf bij de offi ciële ontvangslcn van koningin Ju liana en van de Westduitse bondspre sident Lübke dit voorjaar contract breuk heeft gepleegd. De pachter van het restaurant in de Weense Hofburg beroept zich op een contract, gesloten in 1948, waarin hem het alleenrecht werd verleend om alle officiële diners bij ontvang sten in de Hofburg te verzorgen. De gerechten en dranken tijdens de bezoeken van koningin Juliana en president Lübke waren ditmaal bij een ander Weens restaurant besteld. De Oostenrijkse autoriteiten zijn van mening, dat het bestellen van de diners door de president een z.g. 'souvereine daad' is, die door een privaatrechtelijke overeenkomst niet kan worden beïnvloed. (Van een onzer verslaggevers) Over een lengte van vijftig meter is zaterdagnacht de wasserij De Valk aan de Loosduinseweg in Den Haag uitgebrand. Een grote hoe veelheid verzendklaar wasgoed ging verloren en de ruim dertig werknemers zullen voorlopig niet aan de slag kunnen in het ver woeste gebouw. Politieagenten in een jeep, die de brand ontdekten, sloegen alarm en de brandweer rukte met groot mate rieel uit. Het dak van het twee ver diepingen hoge gebouw was reeds, veranderd in een lange vuurbaan. De omgeving werd door de politic afgezet, toen bleek dat een nieuwe, onder druk staande ketel van de was serij zou kunnen exploderen, maar de brandweer wist de vlammenzee juist voor het ketelhuis tot staan te bren gen. Van de grond tot aan het dak werden verwoest: de inpak- en verzendafdeling, de mangelpers en centrifugeruimte en de magazij nen. Gespaard bleven liet woonhuis van een van de eigenaren, de heer J. C. van der Linden, aan de voorzijde, het ketelhuis en een garage vol auto's aan de achterzijde. Met tien stralen heeft de brand weer ongeveer een vol uur gewerkt. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De heer Van der Linden had vrijdag zijn 51e verjaar dag gevierd en maakte korf voor middernacht nog een rondgang door het bedrijf, waarbij de elektrische stroom in verbpnd met het vrije weekeinde werd uitgeschakeld. Omstreeks half vier had een chauf- feur van de naast de wasserij gelegen i Gemeentelijke Reinigingsdienst nog j een ronde gemaakt en niets gemerkt. Een half uur later ontdekte de po-1 litie de .brand. De omvang van de schade is nog niet vastgesteld; de wasserij is ook tegen bedrijfsschade verzekerd. Ten einde de overlast van wilde zwijnen uit Duitsland tegen te gaan deed het raadslid W. Jans sen in de gemeenteraadsvergade ring van Oppersum (Noord-Lim burg) een vérstrekkend voorstel. Hij zou gaarne zien, dat het Reichs wald. vanwaar de wilde zwijnen naar de Limburgse akkers komen om ze om te woelen, werd afgezet met een schrikdraadversperring en bovendien nog met eèh diepe greppel. De voorzitter van de raad verzocht het raadslid om serieus te blijven, waarop de heer Janssen antwoord de, dat het een serieus voorstel was. Daarop gaf de voorzitter te kennen dat het dan beter ware om radar te plaatsen, opdat de jagers tijdig gealarmeerd konden worden om de dieren neer te schieten. Toen de heer Janssen desondanks bij zijn voorstel bleef, hamerde de voorzitter af. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de stichting Wereldmuriekconcours Kerkrade 1962, dr. ir. P. VFtntgens, en de secretaris, de heer "VV. G. Bremen, hebben hun func tie neergelegd. Het gemeentebestuur van Kerkrade had eerder deze week reeds de gemeentelijke gedelegeerde ln de stichting, wethouder drs. K, W. Back. teruggetrokken. Het is niet uitgesloten dat nog enkele andere vooraanstaande figuren uit de stichting binnenkort zullen aftreden. In een brief aan het college van B. en W. heeft het bestuur gisteren verder meegedeeld dat men van de diensten van de directeur, de heer J. Scholtes (die door de gemeente was "uitgeleend') geen gebruik meer wenste te maken. De heer Schoites, die hoofdcommies is, zal op 1 okto ber weer in dienst van de gemeente :treden. Evenals wethouder drs. Buck heb ben de heren "Wintgens en Bremen, die hun aftreden kenbaar maakten tijdens de donderdag gehouden be stuursvergadering, laten weten dat De Irish Cedar is gedeeltelijk ge bauwd op de Hettsdense werf van Verohne De afbouw kon daar niet geschieden, omdat twee bruggen in de vaarweg naar zee zo laag zfln dat een middelgroot zeeschip er niet on derdoor Scan. Bij het verslepen van het casco imar de afbouwwerf kwam de Irish Cedar trouwens toch nog ln moeilijkheden. Biina kwam het schip onder de brug bij Keizersveer vast te zitten en bü de manoeuvre om dit ongeluk te voorkomen raakte het dwars in de rivifrr aan de grond. Veroïme had toen reeds gepleit voor een verbetering van de vaar weg naar Heusden. Als dit niet ge beurt, stelde hij, zonden in de toe komst weieens geen grote schepen meer In Heusden gebouwd kunnen worden. Advertentie LM. De Britse minister van Defensie, Thorneycroft, zal van 11 tot 16 sep tember in de V.S. besprekingen voe ren met zijn Amerikaanse ambtge noot Macnamara. (Van onze soc.-econ. redactie) Een betere controle op de uitvoer van schroot van sloopsshepen was niet mogelijk geweest. De kosten verbonden aan een controle-systeem op de juiste naleving van de uit zonderingsbepalingen ten aanzien van het uitvoerverbod voor schroot zouden in geen verhouding hebben gestaan tot het belang van het op de ton nauwkeurig vaststel len van de voor uitvoer in aanmer king komende hoeveelheid. Dit is de belangrijkste conclusie, waartoe minister De Fous komt in een brief gericht aan de Tweede Kamer. In deze brief gaat de minis ter van Economische Zaken in cp een aantal vragen, die bet lid van de Tweede Kamer drs. G. M. Neder- horst(p.v.d.a.) tijdens een kamer debat had gesteld. De minister zegt, dat hierbij ge bruik werd gemaakt van taxatierap porten. Het was praktisch onmoge lijk een controlesysteem in ie voeren, waarbij volkomen nauwkeurig vast gesteld kon worden, hoeveel schroot precies voor uitvoer in aanmerking zou komen. Als bezwaren, vooral kosten-be- ztvaren noemt de minister de vol gende punten: le Een onafhankelijke controle-in stantie zou de sloop van ieder zee schip zonder onderbreking van het begin tot het eind moeten volgen; 2e De van ieder zeeschip afkomen de hoeveelheid schroot zou geschei den moeten worden van andere voor raden bij de sloper en onder toezicht gewogen moeten worden. 3e Ook na weging zouden deze hoe veelheden gescheiden en onder vol ledige controle moeten blijven tot de feitelijke uitvoer om te voorko men. dat materiaal als bruikbaar zou worden verkocht en door bin nenlands schroot worden vervangen. Behalve het kostenbezwaar was er ook nog het bezwaar, dat dit het praktisch onmogelijk zou maken voor de meeste sloopwerven op meerdere objecten gelijktijdig te slopen, wat veelal een economische noodzakelijk heid is. 'mm. In de tijd van .hoogconjunctuur was dat nog enigszins lonend, om dat de extra-kosten in de bouw prijs verdisconteerd kondein worden. Nu de scheepsbouw met een sterke recessie te kampen heeft, is dat echter volslagen onmogelijk. (Van een onzer verslaggevers) De novelle Buiten Schot van de uit Gennep afkomstige schrijver Geert van Beek is bekroond met de Anne Frank Prijs. Geert van Beek schreef dit werk in opdracht van het Minis terie van O., K. en W. zij da lopende 7,aken, met name oe financiële afwikkeling van het We reldmuziekconcours. zullen blijven behartigen. Zij zullen zich echter ook in. de toekomst niet meer beschik baar stellen voor een uitvoerende functie in het dagelijks bestuur. Als vertegenwoordiger van de Berg- jcapei van de Domanlale Mijn blijft de heer Bremen wel aan als lid van het bestuur. 'Ofschoon ik er Jjq het begin niet veel voor voelde, heb ik mij vorig jaar min of meer laten overhalen om voorzitter van de stichting te worden,' vertelt ir. Wintgens, die bli is directeur van de mijn Willem- S phie en in die kwaliteit een voor aanstaande figuur in Kerkrade niet zo maar door liet stichtingsbe stuur werd aangezocht. 'Ik heb ten slotte toegestemd.' zegt hij, 'voornamelijk omdat ik meende dat een mislukking van het concours een nationaal schandaal zou zijn ge worden. Ik was op de hoogte van alle moei lijkheden, wist precies wat ik begon, maar kreeg op den duur zelfs plezier ln het werk. ook omdat ik meende dat men de strijdbijl voorgoed had begraven. Toen de stichting halver wege het concours opnieuw in op spraak werd gebracht ik heb mij overigens van al die publikaties ge distantieerd heb ik tegen mijzelf gezegd: dit is de eerste maar ook de laatste keer.' De heer Scholtes, die met vakantie in. het buitenland vertoeft, was niet te bereiken. (Van een onzer verslaggevers) De zandwinning in de Maarsseveen- seplassen ten behoeve van het uit- breïdingspIan-Overvecht kost de ge meente Utrecht bijna 7,es miljoen gul den meer dan aanvankelijk was ge raamd. Voornamelijk is dit een gevolg van een aantel verkeerde ramingen, als mede van verschillende tegenslagen, B. en W. verzoeken de gemeente raad een aanvullend krediet van 5.818.250 te verstrekken. Aanvankelijk dacht men 41 mil joen kubieke meter bouwzand nodig te hebben. Inmiddels zijn echter ln Overvecht-Noord ook stedelijke voor zieningen ten noordwesten van de Klopdijk geprojecteerd, o.a. industrie terrein en een begraafplaats. Daar door is thans T miljoen m3 zand nodig. Bil de zandwinning was overeenge komen. dat de Kleine Plas 'schoon' zou worden opgeleverd, d.w.z. er mocht geen bagger, veen of andere slof op de bodeoi worden aangetrof fen. Bij da winning stuitte men ech ter op grote hoeveelheden slib, plan tenresten, riet. rietwortels en boom stronken. Dit had tot gevolg, dat er stagnatie ontstond, doordat de zuig- buis van de zandzuiger herhaaldelijk verstopt raakt. De zandlaag varieerde ook sterk in hoogte. Het werk in de Kleine Plas is na genoeg gereed. In de Grote Plas zal een ander procédé worden gevolgd: ook dit draagt tot de kostenvermeer- dering bij. Ook wordt alles duurder, doordat door de zandwinning in de Grote Plas de oppervlakte hiervan wordt ver groot, waardoor voorzieningen nodig zijn om de plas tot recreatiegebied geschikt te maken. SenzinsenPetKsfeüm Handel Maatschappij".». Ffederièsplatn42. Amsterdam-C. DEN HAAG (ANP) In Nederland zijn in 1960 bij verkeersongelukken 1926 mensen gedood en 48.358 ge wond. Met dit aantal staat ons land, voor wat betreft de kleine landen, aan He top van de Europese verkeers- ongevaHenstatistiek. Zo was het do dental ln Beigië in I960 als gevolg van verkeersongelukken 1097. Het aantal gewonden is daar echter in genoemd jaar onstreeks 30.000 hoger geweest. Het grootste aantal doden in het verkeer van 1960 telt West-Duitsland: 14.109. Daarop volgen Frankrijk en Italië, beide met ruim 8000. en Groot- Brittannië met bijna 700. In West- Duitsland vielen in '60 ook de meeste gewonden: 438.221. gevolgd door En geland '.340.58D. Italië met 201.285 en Frankrijk met 185.031. Deze cijfers staan in een publifcatie van de Economische VN-Commissie voor Europa. Hieruit blijkt verder, dat in 1960 in Nederland in het verkeer veronge lukten 530 voetgangers, 417 fietsers, 390 bromfietsers. 165 motor- en scoo terrijders en 336 automobilisten. Het rapport geeft ook andere cijfers op verkeersgebied, bij voorbeeld het geschatte aantal kilometers, afgelegd door bromfietsen: 5 miljard tegen in Groot-Brit,lannië 810 miljoen en in België twee miljard Daartegenover staan West-Duitsland met elf miljard 368 miljoen en Frankrijk met negen en een half miljard kilometers. Afgelegd door motorfietsen werden in Nederland naar schatting ander half miljard kilometer, waartegenover landen als Denemarken en Italië staan met respectievelijk bijna 10 miljard en ruim 15 miljard kilometer. Bij de door personenauto's afge legde aantallen kilometers ligt West- Duitsland aan de top met ruim 81; miljard, gevolgd door Groot-Brittan- nië i.72,3 milj.). Voor Nederland wordt dit aantal geschat op 10 miljard, waarbij ons land voor blijft op België, i Spanje. Turkije en Zuidslavië. Uit de statistische gegevens blijkt; voorts dat ons land in 1960 meer dan 1 et.i miljoen bromfietsen telde tegen1 bij voorbeeld Engeland omstreeks; 400.000. Dat land heeft echter bijna i anderhalf miljoen bezitters van mo-i torfietsen, tegen Nederland ongevepr lOO.OOö. Andere miljonairs op het ge- bi -1 van motorfietsen zijn Italië, Frankrijk en West-Duitsland. Ons land telde ln 1960 ruim een half miljoen personenauto's tegen Beleië omstreeks 750.000. Frankrijk en Engeland beide meer dan vijf en een nalf miljoen, West-Duitsland 4,3 mil joen, Zweden bijna 1,2 miljoen en Zuidslavië 54.257. Onze verkeersredaeteur tekent hier- bh aan, dat men voorzichtig moet zijn met conclusies. De cijfers van België bjj voorbeeld zijn niet verge lijkbaar met die van ons land, om dat de statistische verwerking daar anders Is. Men telt er een slachtoffer, slechts als dode in de verkcersstatistiek als hij overlijdt binnen vierentwintig uur. Bij ons is die termijn een maand. Ons aantal personenauto's is inmid- dels juist gekomen op 700.000. (Van een onzer verslaggevers) Voor de ogen. van haar ouders is gistermiddag om half vijf de 15-jari- ge Johanna E. M. Vekkers uit Am sterdam pp de onbewaakte overweg van de lijn Arnhem—Ede door een trein gegrepen. Ze kwam zwaar gewond in de bra menstruiken langs de spoorweg te recht en overleed 's avonds jn het zie kenhuis te Bennekom. De ruimte, men kan ook zeggen het gebrek aan ruimte, leidt ln ons Ia na met zijn record aan tal inwoners per vierkante kilo meter telkens weer tot een bot sing van belangen. Als er wordt gesproken over onteigening van landbouwgrond ten behoeve van recreatie, zoals nu het geval is op de noordweste lijke Vel uwe. wordt prompt de vraag opgeworpen of dit niet een ongewenst precedent is. De behoefte aan en de beteke nis van recreatieterreinen stijgen echter met het jaar. Het Is een dringende noodzaak aan die be hoefte tegemoet te komen met alle middelen die er zijn. Weliswaar is irt de laatste zes tig jaar het Nederlandse bos- areaal niet achteruitgegaan, maar de bppervlakte van bos en woeste grond tezamen Ss zo veel kleiner geworden, dat Nederland met zijn 400 vierkante meter recreatie ruimte per hoofd der bevolking er heel slecht opstaat vergeleken bij elk ander land. (Tndanks de toename van de be- volking met als gevolg meer bebouwde kommen, meerwegen, meer militaire oefenterreinen, is er aan cultuurgrond nog een winst geboekt van ongeveer twin tig percent ten opzichte van 1900. De agrarische sector is er dank zij de grote inpolderingen dus goed afgekomen. De betekenis van de landbouw voor de nationale economie heeft daarmee geen gelijke tred gehou den. Het tegendeel was het geval. Het is daarom begrijpelijk dat er in de laatste jaren verschillende malen gesproken is over het be nutten van slechte agrarische grond voor recreatiedoeieinden. ',,j Dat gebeurde meestal in heel voorzichtige bewoordingen zoals in de Nota inzake de ruimtelijke ordening in Nederland. Daarin staat: de ontwikkeling zou kunnen tenderen tot een ver schuiving van dergelijke gronden uit de agrarische sfeer naar re creatief gebruik.' In de praktijk is daarvan, tot nog toe niets terechtgekomen. Toch zijn er tal van poldergebie den aan te wijzen waar de aanleg van een recreatieterrein als het Amsterdamse Bos of de Rotter-, damse Kralinger Hout zeer ur gent is. TT et zijn ingrijpende en kostbare 1 plannen. Honderden miljoenen - zullen ermee gemoeid zijn en het zal tientallen jaren dure# eer ze verwezenlijkt zijn. Juist" daarom, is het zaak dat men van rege ringszijde niet langer aarzelt met het nemen van initiatfef. Tegelijkertijd moeten de niet geringe mogelijkheden die er zija; bij de aanleg van nieuwe wegen, randmeren en Deltameren, teh volle worden uitgebuit. Men kan daarbij niet volstaan met het hier en daar opspuiten van een. strandje en het aanleggen van een picknictplaats. Bij de planning van de der Waterstaat uit te voeren werk n dient de accommodatie voor dag toeristen en vakantiegangers niet te worden beschouwd als een wel aardige franje, maar als een be langrijk onderdeel van het werk. Een onderdeel dat er evenzeer bij behoort als de berm bij de weg. Pet liberale Algemeen Handels- xx blad is tegen gekleurde rap-' porten en juicht de harde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek toe. 'Wetenschappelijk verantwoord, koud, nuchter.' zegt het blad over de recente radio- en TV-gegeven.s. 'Ze bewijzen één ding in het bijzonder: dat "de" kijker de Nederlandse TV-pro- gramma's voor het overgrote deel laat voor wat zé zijn op het ogen blik zelf waarop hij een ander' (buitenlands) programma kan ontvangen.' Deze conclusie is gekleurd, on wetenschappelijk, berust niet op koude, nuchtere cijfers en komt neer op onzin, Eén enkel voor beeld is voldoende om dat aan te tonen. In de combinatie Nederland-- Duitsland blijven de. kijkers ge middeld driekwart van de uit zendtijd de Nederlandse program ma's volgen. Maar er zijn andere, koude. nuchtere. CBS-cijfers: het Neder landse informatieve programma wint het, in percenten van de kijktijd uitgedrukt, met 56—44 van het Belgische zusje en met 8614 van het Belgische amuse ment. Bussumse TV-speien winnen met 6733 van België Informa tief en met 89—3.1 van de Belgi sche TV-spelen. Bussums amuse ment wint met 92—8 van België informatief, met 76—24 van Bel gische TV-spelen en met 90—10 van Belgisch amusement. "yan de vijftien vergelijkingen y vallen vier in het voordeel van België uit. Film op België wint met 52—48 van Nederland infor matief en met 5446 van Neder landse televisiespelen. Het Belgi sche amusement slaat Bussum met een neuslengte (51—49) als Nederland een film draait. En het Belgische TV-spel wint met S317 van Nederland informa tief. In drie van de vier gevallen is dus een speelfilm in het ge ding. hetgeen dachten wij niet het sterkste voorbeeld vaa Televisie' is. Het Algemeen Handelsblad zou eens op moeten houden te doen wat het de omroepverenigingen verwijt, gekleurde voorlichting geven, namelijk.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1