e m matroos aan en e PROF. WELCKER VERKLAART: Experimenten op dieren alleen niet voldoende' m Zeeuws Dagblad verdwijnt geheel Pïï-employé gearresiefird Onbemande tram rijdt tegen taxi Hel Vtije Dr. Soebandrio minister voor W .-Irian-zaken YN-waarnemers (21 officieren) voor N.-Guinea (26) Gemeenten in Limburg werken samen ge terug in Hollandia 1962 Jager Limburg vandaag uit Hollandia Trouw-directeur De Ruig: Gerommel NIEUWS Lening Bank voor Ned. Gemeenten Diefstallen in postkantoor En zé dasi? Hemd en badpak HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 VULPENNEN, VUIPOUSOEN ENBAUPOINn^...* ,fu f;c 3S; ■iy (Van een onzer verslaggevers) De koninklijke marechaussee in Den Helder heeft gisteren de 23-jarige machnist van de Mijnendienst, J. V., aangehou den. Hij wordt ervan verdacht de 24-jarige Annie Gouwenberg uit Julianadorp te hebben vermoord. DJAKARTA (AP) President Soekarno heeft gisteren de minister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, benoemd tot minister voor de Zaken van West-Irian. Hij heeft opdracht gekregen, de Indonesische ontwikkelingsplannen voor weste lijk Nieuw-Guinea te coördineren. Soekamo's besluit werd meege deeld na een. kabinetszitting, van twee uur. Soekarno heeft voorts be sloten, dat alle gelden die zijn in gezameld tijdens de Nieuw-Guinea- campagne, zullen worden gestort m een ontwikkelingsfonds voor Nieuw- Guinea. Het meisje is dinsdagmorgen door een waehtsman van een radarpost bij Den Helder dood In een sloot dichtbij haar huls gevonden. Haar gescheurde kleren en verschillende tekenen van lichamelijk geweld op haar lijk deden de marechaussee en de Helderse politie aan een misdrijf denken. De machinist heeft toegegeven, dzt hij met het meisje aan de rand van de sloot in het gras heeft geze ten. H|j heeft met het meisje ge vochten. Volgens zijn lezing is zij tjjdens deze vechtpartij In het wa ter gevallen. De machinist heeft het meisje ver volgens aan haar lot overgelaten en moet hi paniek door de velden zijn gevlucht. Sporen in het veld wijzen daarop. Hij kwam 's nachts om streeks drie nur met een nat pak de kazerne binnen. Het meisje droeg geen schoenen bij de ontdekking van haar lijk door de waehtsman. Na intensief dreggen heeft de politie de schoenen dins dagmiddag in het slootje gevonden. Er stond maar weinig water in de sloot. Annie Gouwenberg is maandag avond met een vriendin naar de kennis in Julianadorp geweest. De meisjes maakten daar kennis met twee matrozen. De matrozen ston den erop de meisjes thuis te bren gen. Annie was echter op haar brom fiets. De machinist bood toen aan om eerst Annie en daarna haar vrien din op de bromfiets thuis te bren gen. Toen hij nogal lang met de vriendin wegbleef, is Annie hem te gemoet gelopen. De vriendin ging na de ontmoeting op de weg te voet naar huis. Annie bleef nog even metde machinist achter. Het natte pak van de machinist is nog niet gevonden. Hij beweert, cat het moet zijn gestolen. Wei is er kroos op verschillende andere kle dingstukken van hem gevonden. (Vervolg van voorpagina) Professor Welcker wees erop dat het steeds moeilijker is, nieuwe geneesmiddelen te onderzoeken op eventuele schade lijke nevenwerkingen. Hij was van mening, dat in de toekomst deze onderzoekingen zich ook zullen moeten richten op schade- lijke eigenschappen voor nog ongeboren kinderen. Met experi menten op dieren alleen zal men zich. niet tevreden kunnen stellen. Advertentie 1M. Advertentie I.M. 3("-Pen grandioze jubileum-aanbieding Bij gelegenheid van hel 1 GO-Jarlg beslaan van HET VULPHNHUiS ontvangt u (met goedkeuring van het Min. van Econ. Z.) vanaf woensdag 22 aug. t/m 8 sept. a.s» bij aankoop van een vulpen, vulpotlood of ball point In een prijs vanaf f 8,75 resp» vanaf f 20.- een Jubileumcheque voor «v> atww»vuoraan; keuze resp. ter waarde van f 3.60 of f 6«25. Kies uw lievelingsplaat en schrijf prettig met een vulpen of ballpoint van Neeriand's oudste speciaalzaak» ROTTERDAM-BEURS GEBOUW MEENT 112-TEL. 010- Stichting Streekbelangen (Van een onzer verslaggevers) Een twintigtal Limburgse gemeen ten (26) hebben besloten om samen te gaan werken in een Stichting Streekbelangen met het doel initia tieven te ontplooien en stimulerend op te treden op economisch, «ociaal cultureel en recreatief gebied. Op 4 september zal de akte. waar bij de stichting officieel in werking treedt te Roermond worden gepas seerd. Het operatieterrein" van de stichting omvat o.m. de gehele Roer streek en strekt zich naar het zuiden uit tot Roosteren, naar het westen tot Hunsel, terwijl de gemeente Kessel de noordelijke begrenzing vormt. In het voorlopige bestuur hebben zitting de burgemeesters van Roer mond, Thorn, Posterholt, Echt en Horn. Los van deze stichting Streek belangen bestaan nog plannen om te komen tot een industrieschap, waar bij als partners zullen optreden de gemeente Roermond er de vier Roerstreek-gemeenten. Volgens de hoogleraar uit Bonn zou het sterk toegenor- en, aantal misvers mirigen bij pas geboren kinderen in West-Duitsland niet zo snel zijn teruggel pers als de pers niet zulke alarmerende berichten had gepubli ceerd over de gevaren van Coatergan eu Softenon. De Westduitse deelstaat Nedersak- sen heeft intussen besloten, met in gang van 1 januari in een aparte vleugel van het Annaziekenhuls in Hannover een afdeling voor misvorm de kinderen in te richten. Dertig van dergelijke patiëntjes zullen er behan deld worden. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis in Hannover verwacht, dat in de komende jaren alleen in Neder- saksen 180 tot 200 kinderen met aan geboren ernstige lichamelijke afwij kingen opgenomen zullen worden. De medici voeren deze gebreken alle te rug op zogenaamde embryogiftige middelen, waartoe men met enig voor behoud ook thalidomide rekent. Een 23-jarige vrouw uit Marclneïle heeft 'vorige week in het stedelijk moederhuis te Charleroi een kindje ter wereld gebracht, dat alle kenmer- k vertoonde van de Softenon-baby's. Het kindje is inmiddels overleden. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten werd de moeder in het voor jaar overspannen in het ziekenhuis opgenomen. Haar zijn verschillende kalmerende middelen toegediend. De naam Softenon is nog niet- na drukkelijk vermeld. Het. staat echter vrijwel vast, dat haar dit middel eveneens werd toegediend. De diret '.ie van het ziekenhuis weigert elk com mentaar op het gebeurde en heeft verklaard, dat een volledig verslag aan het Belgische ministerie van- Gezondheid is toegezonden. NEW YORK (AP, Reuter) De VN hebben 21 officieren benoemd uit zes landen om onder commando van de Indiase brigade-generaal Indar Jit Rikhye de militaire advi seur van Oe Thant, te gaan optre den als VN-waarnemers in Nieuw- Guinea. Zij zullen daar toezicht houden op de naleving van het Nederlands-In donesisch bestand. Tien van de officieren zijn af komstig van de VN-macht in Congo, acht van de VN-strijdkrachten- in het Midden-Oosten en een van de VN-bestandscommissie in Jeruza lem. Bovendien zijn twee officieren uit Ceylon benoemd. De groep bestaat behalve de twee Ceylonezen —uit twee Nigerianen, twee Brazilia nen, twee Ieren, zes Indiërs en ze ven Zweden. HOLLANDIA (ANP) Generaal Rikhye is vanochtend na een vier daags bezoek aan Djakarta te Hol landia teruggekeerd. HU verklaarde bü aankomst „hoopvoller te zijn dan ooit over een vreedzame en succes volle uitvoering van het Nederlands- Indonesische akkoord". Generaal Rikhye was in gezelschap van drie in burger geklede hoge officieren van de Indonesische strijd krachten. Tevens waren in zijn ge zelschap drie Indonesische burgerlijke functionarissen die een radioverbin ding tussen Hollandia en Djakarta tot stand zullen brengen. RITMEESTER DEN HAAG (ANP) Na een ver blijf van ongeveer zes maanden in de Nieuw-Guineese wateren, zal de jager Limburg volgens reeds eerder opge stelde plannen vandaag uit Hollan dia naar Nederland vertrekken. De thuisreis zal via de Grote Oceaan worden gemaakt. De jager zal van 14-. tot 18 septem ber een niet-officieel bezoek brengen aan de Canadese marinebasis Vic toria. Van 3 tot 5 oktober is de jager in Willemstad op Curacao. De Limburg wordt op 18 oktober in Den Helder terugverwacht. Dit zijn vijf van de (naar schatting) dertig Indonesische infiltranten, die in de nacht van 2!) op 21 augustus door een onderzeeboot in de Tanah Merah Baai, hemels breed veertig kilometer van Hol landia aan land werden gezet. Het vijftal staat hier aangetreden voor de politiekazerne van Hol landia, waar het werd heenge bracht, nadat het op 24 augustus in het Cycloopgebergte was gear resteerd. Onder de aan land gezette groep be vonden zich enkele academici, die de toestand op Nieuw-Guinea moesten „bestuderen". Bjj de vjjf gevangenen bevindt zich o.a. een doctorandus in de sociologie, Wijoso. (Van een onzer verslaggeefsters) Noch het Trouw-concem noch het eoitoern Haagsche Courant heeft de exploitatie van het Protestants-Christelijk Zeeuws Dagblad Willen over nemen. Zowel Trouw als De Rotterdammer (samen het Trouw-concern) zullen als zaterdag het Zeeuws Dagblad niet meer verschijnt de abonnees van dit blad benaderen, maar niet me, een aparte Zeeuwse editie. staat uit je commissarissen F Trouw-directeur H. de Ruig, die er zeker van was dat het blad ge heel ml verdwijnen, vertelde ons dat het braakkomende gebied nog niet tussen de beide bladen is verdeeld, maar dat dit wel zal gebeuren. Dit andere bron vernamen wij dat De Rotterdammer dan op Schouwen en Thoien en Trouw beneden de Oosterschelde zullen g„<m opereren De heer W. Pluygers, directeur van het NRC-concern en gedelegeerd commissaris van de N.V. Zeeuws Dagbïad (de top van deze n.v. be- AMSTERDAM. (ANP) De Bank voor Nederlandsche Gemeenten wil vijftig miljoen gaan, lenen. Het plan bestaat een obligatielening met een looptijd van dertig jaar tegen vier en een half percent uit te schrijven. De eerste aflossing begint in )9."3- Op 6 september zal de lnschruvin„ worden geopend. De opbrengst van de lening is be stemd voor de financiering van uit gaven van de gemeenten en wellicht ook van andere publiekrechtelijke oi semi-publiekrechtelüke organen. Baas en J. Lapirt, beiden van de stichting Zeeuws Dagblad, een directeur en een gedelegeerd commissaris) zei ons, dat de exploitatie van dit blad is aangeboden aan het Trouw-con cern. „Het heeft moeten weigeren om financiële redenen." zei hij. De heer De Ruig zei. dat men om "financiële en om technische redenen had moe ten weigeren. „Het NRC-concern heeft wel geprobeerd ons het Zeeuws Dagblad in de maag te splitsen, maar wij denken er niet over. Er is door het NRC-concern zo veel geld op toegelegd en dan heeft de stichting nog de eis van twee of drie pagina's Zeeuws nieuws. „Dat kan niet met een blad van nog geen 10.000 abonnees," aldus de heer De Ruig. De lezers van Het Zeeuwse Dagblad zullen eerst vrijdag wor den ingelicht over de stand van zaken. De heer De Ruig sprak over een „afscheidsartikel". De heer Pluygers zei ons over de toekomst van het blad: en verder moet iedereen de krant maar te pakken zien te krijgen die hij graag wil lezen." (Van een onzer verslaggevers) De PTT-opsporingsdienst is er na maandenlange onderzoekingen in ge slaagd, klaarheid te brengen in een lange reeks diefstallen, die in het hoofdpostkantoor te Enschede is ge pleegd. Van deze diefstallen wordt een van de employés van dit kan toor. de 37-jarige G. A. B., verdacht. B. is dinsdagmorgen van zijn bed gelicht. Hoe groot het totale bedrag is, dat hij zich zou hebben toege- eigend, kon gisteravond nog niet ■worden vastgesteld. Vermoedelijk loopt'het in de duizenden guldens. Waaraan hij het zou hebben uitge geven, is in dit stadium evenmin be kend. Het geld is gestolen uit geldzen dingen, die dagelijks door de post agentschappen te Enschede en door hulppostkantoren wordt i afgedra gen. Deze zakjes zijn gesloten met een verzegeld touw. maar B. schijnt erin geslaagd te zijn, deze sluitingen te verwijderen zonder dat hy het zegel beschadigde. Aangenomen wordt, dat hjj ztch telkens bedragen heeft toegeëigend, die variëren van 25 tot ƒ500. Aan vankelijk geloofde men in kastekor ten, maar toen de verschillen zo veel voudig voorkwamen dat aan diefstal werd gedacht, werd de postale re cherche ingeschakeld. Na enige tijd rees het vermoeden, dat B. de dader was. Men heeft hem in de val laten lopen door in geld zakjes, die door zjjn handen moesten gaan. gemerkt geld testoppen. Maan dag meende men, genoeg bewijsma teriaal te hebben om tot zijn arres tatie over te gaan. Toen de expedi teur gistermorgen van bed werd ge licht, had hjj het gemerkte geld nog in zijn bezit. (Van een onzer verslaggevers) Een onbemande tramwagen van lijn vier heeft dinsdag in de XJtreeht- sestraat ter hoogte van de Keizers gracht in Amsterdam een taxi aan gereden en beschadigd. De tramwa gen moest stoppen omdat twee auto's een aanrijding luidden gehad. De bestuurder van de tram stepte uit om te kijken wanneer de wagens de rails weer vr(j zouden maken. Een taxichauffeur, die voor de tram stond, zag plotseling tot zfjn schrik het gevaarte op zich af ko men. De man schreeuwde in paniek „Stoppen, stoppen!" Maar op de be stuurdersplaats was niemand die aan dat verzoek kon voldoen, zodat de zware tram langzaam op de taxi schoof en na het aanrichten van de nodige plaatschade rot stilstand kwam; Het rommelt in de VVD. Dat. Is niet alleen, maar een gevolg van de verkiezingsnederlaag. De' spanningen waren er voordien ook ai en ze deden zelfs ai dienst als een verklaring voor die nederlaag. De strijd gaat in hoofdzaak.tus-> sen een groep die pretendeert een' modern liberalisme met min of meer sociale gezindheid voor te staan, eh een groep'die ten min-, ste aartsconservatief is en voor een deel semi-faseistische trekken, vertoont. De eerste groep vindt men het duidelijkst bij Handels-, blad en NRC, de tweede bij Tele graaf, Elsevier en Burgerrecht. Het conflict treedt naar bulten nu de oude heer Oud, de man die al te lang met een fervent anti-socialisme de groep van De Telegraaf etc. binnen zijn aan hang wilde houden, het bijltje erby neer gaat leggen. Er moet een opvolger komen, eerst voor het fractievoorzitter schap en daarna voor het partij voorzitterschap, en dat blü'kt geen eenvoudige zaak.. Eventuele kan didaten hebben er ofwel geen zin in zich in een club van zo uiteen lopende samenstel line te compro mitteren, ofwel zijn niet accepta bel voor beide groepen of voor de op het moment sterkste groep. Het Handelsblad maakt zich kenneiyk grote zorgen. Dat bezweert de liberalen toch vooral de eenheid te bewaren. Ket blad zou het noodlottig vinden als het liberalisme In krachteloze splin tergroeperingen uiteen zou vallen. Het valt niet te voorspellen hoe bet gerommel ten slotte uitpakt. Dat het liberalisme er echter zo rooskleurig voorstaat als dat ons volk wel eens heeft willen doen geloven, biykt nu wel een sprookje. f"\p twee manieren probeert de - regering blijkbaar te voorko men, dat er op Nieuw-Guinea straks een nijuw spytop.tanten- probleem ontstaat. Volgens de eenvoudige redene ring, dat zy die niet voor de keus gesteld worden ook geen verkéér- de keuze kunnen doen, stelt de regering in de desbetreffende wetsontwerpen: 'Het komt noch noodzakeiyk, noch gewenst voor, mede gelet op vroegere ervarin gen, om de mogelijkheid van na tionaliteitskeuze open te stellen.' Deze regeling kan wel spyt i voorkomen door een (achteraf) verkeerde keuze, maar zy lóst het i probleem zelf niet op. Er zijn in Nieuw-Guinea immers 'maat- schappelijke Nederlanders', Ne derlanders zonder visum of pas poort, die dus automatisch Indo nesisch staatsburger zouden wor den tenzij ze voor de over dracht weg zyn. gullen ze weg zyn? De regering /J belooft de toelatingsprocedure voor deze groep te versnellen en te verruimen. Als we aannemen, dat de nor men hierbij zo ruim zullen liggen, dat ook elke maatschappelijke Nederlander in Nieuw-Guinea er onder zal vallen, ontstaat toch wel een merkwaardig verschil in behandeling met de spijtoptanten en maatschappeiyke Nederlan ders in Indonesië. Voor een aantal mensen van deze groep ln Nieuw-Guinea ls de bedreiging precies dezelfde als die van hun lotgenoten in Indonesië thans. Toch worden, zoals ook weer uit de serie kleine artikelen die wy kortgeleden aan de Neder landers Zonder Visum hebben ge wijd, is gebleken, nog steeds vele schrynende gevallen in Indonesië door de minister van Justitie in Nederland niet toegelaten. A Is Nederland ruimhartig is voor 2A. de bedreigde Nederlanders in Nieuw-Guinea, kan het dan kren terig biyven voor dezelfde groep mensen in Indonesië? Hier is een goede gelegenheid het kromme beleid van minister Beerman recht te trekken. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van ken die wor den geciteerd. 'Het woordje dat jullie hebt meege sproken, is een boek van eer en spor tiviteit geworden,' zei jhr. Feitb. de voorzitter van de Nederlandse Sport federatie. Op het moment, dat wij het zo bard nodig hadden, klonk keer op keer ln het buitenland het Wilhel mus.' Voor wie het bij deze woorden nog niet duidelijk was dat bij dit sport gebeuren aan een minder aangename politieke zaak werd herinnerd, zal alles heel duidelijk zijn geworden bij het aanhoren van ècn'der .volgende sprekers, KNVB-voorzUtér Schroder Hij zei naraélijk dit: 'Op het moment dat wij door de Yankees in ons hemd werden gezet hebben jullie getoond wat Nederlanders ln hun badpak waard zijn.' Algemeen Handelsblad van 27 augustus 1862. vindt ook in de advertentiepagina's van Hot 'vrije Volk

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1