enaresse Club Dertien: Jn mijn zaak geen vinger naar Gerrie uitgestoken Schoolhoofd sloeg leerling met bel Stichting wil kloof dichten tussen er en ft Sport- en willen niet 'verdoolden' zijn iffers PM SB Honderdvijf tig gulden boete Prinses Wilhelmina 82 jaar Verkeerscursus, andersboeten In Amsterdam geen wethouder voor VVD door toedoen KVP Hoofdstedelijke begroting 1962 is sluitend iiSÉ Rechtspraak HET VRIJE VOLK VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 wÈÊÊÊÈm WÊÊÊSÊÊik '%c- 'I''''-'- V.'A;P;k- Verongelukt op snelverkeersweg CI TROËN^> dënO uden Aanklacht ►fclén Ouden Jongetje verdronken Eis: ontzegging Officiële ontvangst van ballonvaarders nu... beduidend Mond- en klauwzeer is bedwongen (Van een onzer verslaggevers) „Zeven getuigen kunnen verklaren, dat er in mijn zaak geen vinger naar Gerne R. is uitgestoken." Dat verklaarde mevrouw Locher-Prasing, eigenaresse van het café Club Dertien in de Am- stelstraat, ons gisteravond. De caféhoudster verdedigde zich hiermee tegen de verklaringen, die de wegens mishandeling en aanranding van de zeventienjarige Gerrie R. gearresteerde 25-jarige souteneur B, D. gedaan heeft. Deze heeft by de politie beweerd, dat zijn medeverdachte, >de 30-jarige P. B., dinsdagmorgen in Club Der tien het meisje reeds „enkele dreu nen" in het gezicht zou hebben ge geven. Ook zou hij het meisje ge dwongen hebben te drinken, Publikatie van deze mededelingen heeft tot gevolg gehad, dat mevrouw Locher telefonisch talrijke malen Advertentie LM. Veel van onze klanten zuüen zich beslist nog de eerste „SYLVA" Nylons herinneren, al spoedig bekend door hun soliditeit en pasvorm. Morgen houden wij een speciale verkoop van deze Nylons, nor male prijs 2.25, maar nu voor minder dan de halve prijs. „SYLVA" Nylons, met fijne naad en elegante hiel, 20 denier, koopt U morgen per paar voor nog géén gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Sylva Nylons, 20 denier, met fijne naad en elegante hiel, Irregular, In alle maten en modekleuren, per paar voor bedreigd is. omdat zy de mishande ling van een jong meisje in haar zaak zou hebben toegelaten, zonder de politie op de hoogte te stellen of in te grypen. Be caféhoudster geeft een geheel andere lezing en noemt daarna met name zeven getuigen, die in de zaak aanwezig waren toen Gerrie K. dins dagmorgen omstreeks acht uur on gedwongen in gezelschap van B. D. de zaak binnenkwam. Ze bestelden een pilsje, vertelde de caféhoudster. Pas vijf minuten later kwam P. B. binnen en hy ging zeker vier meter verder aan de bar staan volgens de vrouw. Na nog enkele consumpties te hebben gebruikt, besloten B, D. en het meisje op te breken. Het meisje ging eerst naar het toilet. In die toiletruimte, die met een stevig slot van binnen gesloten kan worden, hangt ook een gewone telefoon. Als het meisje zich mishandeld of bedreigd had gevoeld, had ze zonder meer de politie kunnen bellen, meent de eigenaresse van het café. Dat heeft ze niet gedaan. Zonder enige dwang is ze met B. D. meegegaan. P. B. vertrok pas enkele minuten la ter volgens de vrouw. Het meisje is vroeger al eens vaker in gezelschap van snorders in Club Dertien geweest, vertelde de café houdster verder. Bij haar laatste be zoek aan de zaak, dinsdag, noemde ze de eigenaresse dan ook al dadelyk tante Armie, vertelde ze. De caféhoudster, die verontwaar digd is over de blaam die op haar en haar zaak geworpen is. vertelde verder, dat ook de in Hilversum wo nende moeder en de in Amsterdam woonachtige zuster van het meisje Gerrie R. al eens eerder in.haar zaak geweest waren. Ze zochten toen naar Gerrie. die toen, volgens dc mede delingen van haar familie, al een week lang zoek was, deelde de café houdster mede. Dat B. D. en P. 3. de schuld op elkaar willen schuiven moeten ze zelf weten, maar dat ze door hun on juiste beweringen mijn zaak en per soon in discrediet brengen, vind ik schandelijk, zegt de verontwaardigde caféhoudster, die overigens diepe af schuw toonde voor wat er met het meisje is gebeurd. vv'; KRIMPEN (ANP) Gistermor gen is de 68jarige ongehuwde heer J. Bouter uit Stolwijk om het' leven gekomen hij een verkeersongeluk te Ouderkerk. Hij reed met zijn bromfiets van Stolivyk over Lekkerkerk naar Krimpen aan de IJssel en reed ter hoogte van de brug naby Ouder kerk, waar werkzaamheden worden verricht aan de parallelweg langs de provinciale weg, de snelverkeerweg op. Hy werd aangereden door een motor met zijspan. De heer Bouter was op slag dood. De wedstrijden om het wereldkam pioenschap voor dames- en heren kappers zullen voor het eerst in Ne derland worden gehouden en wel van 29 september tot en met 4 okto ber in de zalen van het nieuwe RAI- gebouw in Amsterdam. Advertentie I.M. KOOFD-AGENJ Swiulnu.gdwUIUtSS (Vervolg van voorpagina) Ook deze vrouw was in de woning aan de Fagelstraat aangerand. De arts, die met deze mededeling zijn ambtsgeheim heeft gesehonden, deel de ons desgevraagd mede, dat hij de Koninklijke Maatschappij voor de Geneeskunde''op de hoogte had ge steld van zijn mededeling aan de po litie. Hij meende, dat hy deze infor matie aan de zedenpolitie moest ver strekken om te zorgen dat de daders hun gerechte straf zouden krijgen. Inderdaad heeft de politie zes we ken geleden een aanklacht wegens aanranding opgenomen, die werd in gediend door de 29-jarige gescheiden mevrouw S. uit Amsterdam-West. Deze aanklacht tegen een onbekende man is opgenomen in een proces verbaal van drie bladzijden. In dit verbaal verklaart de vrouw, dat zij op de bewuste avond in een dancing aan de Amstelstraat kennis had gemaakt met vier mannen. Om streeks 4 uur was zy met dit viertal in een auto gestapt om ten afscheid in het huis van een hunner een kopje koffie te gaan drinken. Op weg naar de bewuste woning, die van B. D. in de Fagelstraat, is een van de vier mannen uitgestapt. De andere drie reden mee naar het huis. Voor de deur aarzelde de vrouw, zy vertrouwde de zaak niet. Maar een vriend van B. D, haalde haar (zonder geweld) over om toch bin nen te komen. Eenmaal in de kamers van de huisheer, trokken deze en een van de overgebleven vrienden zich terug. De vrouw bleef toen met een man in de kamer. Toen deze haar aan randde, heeft zU zich volgens haar eigen verklaring niet durven ver zetten, uit vrees voor mishandeling. Zy dorst evenmin door gillen de aan dacht van buren te trekken. Van mishandeling door haar aan rander heeft de vrouw tegenover de politie niet gesproken, heeft men ons uitdrukkelijk van de zyde van de zedenpolitie verklaard, ook niet toen de rechercheurs haar daar uitdruk kelijk naar gevraagd hadden. Uiter lijk konden de rechercheurs niets aan haar zien. Ook de kleding van de vrouw was niet beschadigd. Alleen de arts, onderwiens be handeling zij zich heeft gesteld, heeft de sporen van de mishandeling ge constateerd. Op grond van zijn ambtseed heeft deze toen geen mede deling aan de politie gedaan. Daags na haar aangifte heeft zij telefonisch aan de poliile verzocht de aanklacht in te trekken. Dit was echter on- (Van een onzer verslaggevers) De zestigjarige hoofdonderwijzer H. J. S. uit Beltrum bij Eibergen moet een boete van honderdvijftig gulden betalen en is voorwaardelijk veroordeeld tot intrekking van de be voegdheid bij het onderwijs te dienen. S. moest terechtstaan omdat hij een leerling met een koperen bel had mishandeld. Tijdens de zitting van de politie rechter, woensdag in Zutpben, bleek dat de hoofdonderwijzer de kinderen van de speelplaats van zijn school na het vrye kwartier had terugge roepen door een bel te luiden. S., die doof is, zag toen de mond van een van de leerlingen bewegen nadat de (oneen had moeten zwii- Adverrentie I M HOOFB-AGENI &<*te>!ra«t.lHM!.T.ln?655 ALPHEN A/D RIJN (ANP) De driejarige Kareltje Veenendaal, wo nende aan- de Kortsteekerweg te Alphen a/d Rijn. is gisteren tijdens het spelen in de Oude Rijn geraakt en verdronken. Omstreeks elf uur is men begonnen met dreggen. Eerst om drie uur werd het lykjc opge haald. gen. Hij sloeg de knaap, Hendrik L., met de bel om de oren. Bij deze har de klap werd de jongen bloedend verwond. De officier van Justitie eiste een boete van tweehonderd gulden of veertig dagen hechtenis met daarby voor de tyd van vijf jaar ontzegging van het recht bij het onderwijs te werken. Mr. Roolvink, die voor de hoofdon derwijzer pleitte, zei dat zyn cliënt niet de opzet had gehad de jongen pün of letsel te bezorgen. Hy vond dat er een vrijspraak moest voigen. De politierechter was een andere mening toegedaan en veroordeelde het hoofd tot 150 gulden of veertig iagen en bepaalde bovendien dat j eze met een proeftijd van twee jaar een voorwaardelijke ontzeg ging van de bevoegdheid by het on derwijs te dienen gedurende twee ja ren, boven het hoofd heeft hangen. mogelijk, omdat het gepleegde mis drijf ambtshalve vervolgd wordt na dat de politie ervan in kennis gesteld is. Het onderzoek heeft, volgens de chef van de zedenpolitie, hoofd inspecteur Hagens, lang geduurd omdat men niet wist wie de aanran der was. Bobbie was onvindbaar. Daardoor bleef de zaak slepen. Pas nu Bobbie naar aanleiding van de aanranding van dinsdag jl. is ge pakt, is ook bekend wie de bedry- ver van het vorig misdrijf in het huis is geweest. Volgens de politie zou de tole rante houding van de buurvrouw van Bobbie D. te verblaren zijn uit de goedgeefsheid van Bobbie ten op zichte van deze familie. De enkele malen dat geklaagd Is over het la waai bij de „feestjes", die herhaal delijk In de woning plaatsvonden, heeft op verzoek van bowoners wel enkele malen de politie in het ge weer gebracht. Als deze kwam, was er echter niets te constateren. De verdachte van de eerst nu aan het licht gekomen aanranding van zes weken geleden is vannacht aangehouden. Het is de 23-jarige kelner Freek H. uit Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) De ballonvaarders die zondag by de sportvelden in het Hammerveld te Roermond zullen starten om el kaar de Trophee du Ballon Libre te betwisten, zullen zaterdagavond om zes uur officieel door het ge meentebestuur worden ontvangen. Het publiek zal zondag niet alleen de start van de ballonvaarders kun nen bywonen, maar ook de voorbe reidingen hiervoor kunnen gade slaan. XTandaag viert prinses Wilhelmma haar 82ste verjaardag. Omdat er de laatste jaren geen foto's van de Prinses I zijn gemaakt, publiceren we hierbij een archief-foto van 1 1956. DELFT (ANP) De kanton- j rechter te Delft heeft voor de g eerste maal gebruik gemaakt van de hem door de justitiële autoriteiten als onderdeel van Delft proef stad veilig verkeer" =g verleende machtiging om aan j een voorwaardelijke straf een g bijzondere voorwaarde te ver- g binden. De negentienjarige brom- s fietser Van A. uit De Lier. die blijk had gegeven niets tan de verkeersregels te begrijpen, is veroordeeld tot een boetevan negentig gulden, subsidiair achttien dagen, waarvan dertig gulden, of acht dagen voor waardelijk, met dc bepaling, dat hit die dertig gulden niet behoeft te betalen, als hij bin nen een half jaar de speciale bromfietscursus van de Vereni ging voor Veilig Verkeer in 'Delft gaat volgen. (Van een onzer verslaggevers) De impasse in de hoofdstedelijke ..wethouderscrisis" is doorbroken. In het nieuwe college van B. en IV. zal de VVD opnieuw niet zyn vertegen woordigd. mede als gevolg van de halsstarrige houding van de KVP, die twee wethouders wenste of geen. Van de zes wethouderszetels in de hoofdstad zai de PvdA er weer drie bezetten, de KVP twee en de prot. chr. groepering een. De PvdA heeft als nieuwe kandi daat voor een wethouderszetel dr. P. J. Koets voorgedragen. Een speciale VN-commissie heeft de Portugese Afrika-politiek krachtig veroordeeld en er bij Por tugal op aangedrongen, zijn Afri kaanse koloniën onmiddeilyk onaf- hankeiykheid te verlenen. (Van onze parlementsredactie) In Den Haag Is donderdag opgericht de Stichting 'Volk en Verdediging', die zich ten doel stelt de onverschilligheid van het Nederlandse volk jegens de defensie weg te nemen. 'Er bestaat een kloof tussen bur gerij en militairen,' zei op een pers conferentie prins Bernhard, die als regent van de stichting optreedt. (De burgers begrijpen niet, waarom de jongens zo lang in dienst moeten. Zij hebben kritiek op de krijgsmacht en die is in het algemeen niet op bouwend', aldus de Prins. Het bureau van de Stichting met aan het hoofd de socioloog dxs J. M. M. Hornix, gaat proberen dat onbegrip op te heffen en de weder zijdse waardering tussen volk en strijdmacht te verbeteren. Drs. Hor nix vroeger verbonden geweest aan de psychologische dienst van de landmacht heeft de laatste jaren vaak over dit onderwerp gepubli ceerd. De Stichting is tot stand gekomen door samenwerking van de wérk- gevers- en werknemersorganisaties en het Nederlands Vrouwencomité. Voorzitter is de vroegere voorzit ter van het C.S.W.V., mr. F. H. A. de Graaff, terwijl o.a. ook het Twee de-Kamerlid mr M. Vroiyk zitting heeft in het bestuur. De Stichting wil beginnen met het instellen van een onderzoek naar de verhouding burgerij—militairen. Ver der denkt zy voorshands haar doel te bereiken met het organiseren van lezingen en het verspreiden van bro chures. Een en ander zal echter pas kun nen als zy de nodige fondsen tot haar beschikking heeft. Verenigingen en organisaties, maar ook particu lieren zullen daartoe als donateur kunnen toetreden (Van een onzer verslaggevers) Sport- en zakenvliegers, de verdoolde schapen van het luchtruim, willen de puntjes op de i gaan zetten. Met het doel, een ieder, die het weten moet ervan te doordringen, dat ook zij niet zonder rechten zijn, is door de nationale vereni gingen voor luchtvaart in Parijs een bureau gesticht, dat een vinger in de pap wil krijgen óp die plaatsen, waar de lucht vaartwetten worden gemaakt. Vooral het Nederlandse initiatief heeft tot de oprichting van dit bu reau de stoot gegeven. Directeur is dan ook een landgenoot, de privé- vlieger H. M. A. N. Koemans, „Al veel te lang is over ons be slist, terwijl wy geen stem in het kapittel hadden," zo zei deze func tionaris gistermiddag in een door de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart op de luchthaven Rotterdam beleg de persconferentie. Het nieuwe bureau zal her en der op deuren kloppen over zaken ais de openstelling van vliegvelden, de verdeling van de vliegruimte, de douaneregelingen enz., kortom, de privé- en zakenvliegers willen niet in de verdrukking raken, nu ook de lucht steeds voller wordt. Insiders menen, dat het bureau op het juiste moment gekomen is, om dat ook in Europa een sterke toe neming, vooral vandezakenvliegery, te verwachten is. Welke sprekende voordelen een bedrijf ais Philips uit zijn eigen ka pitale luchtvloot plukte, werd duide- lyk gemaakt door de heer S. A. Spierenburg, hoofd van de Philips vliegdienst. De onderneming ver bindt in eigen beheer 138 lucht havens met Eindhoven. Aan de delegaties van een lucht vaartcongres, dat op het ogenblik in Rome wordt gehouden, zal eerste 1 werkzaamheid van het bureau een brief worden gericht, waarin wordt gewezen op de noodzaak, in l het vervolg ook een vertegenwoor- diger van de sport- en zakenvliegery j in de nationale afvaardigingen op te nemen. Advertentie Ï.M. Conny Froboes kwam met ,!Zwei kleine Italiener" in het Eurosong- I festival niet ver, De verkoopcijfers 'die in de honderdduizenden lopen tonen aan dat het, publiek er anders over dénkt. Maanden lang staat dit nummer al bij de top-tien van de hitlijsten. Tijdens het radio-festival in Essen werd haar voor. deze plaat „Dc zilveren leeuw" uitgereikt. Twee fkleineItalianen konden zich na deze uitverkiezing niet weer houden haar uitbundig geluk te wen sen. (Van onze landbouwredacteur) Het mond- en klauwzeer in Neder land is bedwongen. Na een laatste zeer scherpe actie om verspreiding van de ziekte tegen te gaan zijn er na 3 augustus geen nieuwe gevallen meer gemeld. De minister van Landbouw heeft daarom besloten de maatregelen, die genomen waren in verband met de be strijding. op te heffen. Met ingang van 1 september mogen de varkens weer vrij worden vervoerd en mogen er ik weer varkensmarkten worden gehouden. Er blijven alleen een paar bepalingen met betrekking tot de ont smetting van vee-auto's van kracht. Dit is een bijzondere aanbieding voor bezitters van kleine wagens. Een plaid in Uw wagen staat ge zellig, is comfortabel en lekker warm. Maar hoe vaak glijdt zo'n plaid niet van de rugleuning af? Daaraan heeft de fabrikant van Plaid-hoezen nu een einde ge maakt. Hij fabriceerde handige plaid-hoezen, die het hinderlijke wegglijden voorkomen. Plaid-hoezen, met 'n ingenaaide kap. die over de rugleuning gaat en zodoende op de plaats blijven, 65 x 120 cm, koopt u nu voor bijna de halve prijs, per stuk voor nog géén vijf gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze plaid- hoe i voor de meest ver- kc wagens, in gedekte des sins, nu per stuk A Jgflje* voor J Ir. het Staatsblad ls deze week i een algemene maatregel van bestuur van bijzondere betekenis opgenomen. Het gaat om de recht spraak in kartelzaken. Op het eerste gezicht een weinig boeien de aangelegenheid, maar in feite een poging om aan enkele ern stige misstanden een eind te maken. Ondernemers die bij een kartel (officieel; een bedrijfsregeling) zijn aangesloten en die de bepa lingen van het kartel overtreden, plegen ter verantwoording te wor den geroepen voor een rechtspre kend college. In de regel is dat niet de gewone rechter, maar óf wel het bestuur van het kartel óf we! een speciaal door het kartel ingesteld rechtsprekend orgaan. In het verleden hebben wij her haaldelijk aangetoond, dat het met de rechtspraak door die col leges vaak treurig is gesteld. Niet zelden gebeurt het, dat de elemen taire regels van een gcede recht spraak in deze onderonsjes niet worden nageleefd. Soms zijn de leden van het tuchtcollege zelfs gewone be- drijfsgenoten, zodat men het ver schijnsel krijgt, dat een onder nemer door zijn eigen collega's- concurrenten wordt berecht. En het is beslist geen uitzon dering, dat kartels er niet voor terugschrikken, via deze recht spraak extra fors op te treden tegen bedrijfsgenoten die geneigd zyn buiten het boekje te gaan. formeel gaat het hier om een •*- stuk verenigingsrechtspraak. Wie zich bij het kartel aansluit, moet er zich aan onderwerpen. Wie dat niet wil, moet maar bui ten het kartel blijven. Maar dat is theorie. Want in de praktijk is het in vele bedrijfstakken niet of vrijwel niet mogelijk als buiten het kartel staande 'niet-erkende' een bedrijf uit te oefenen. Bij voorbeeld omdat men dan geen leveranties krijgt of omdat door leveranciers aan 'erkenden' gun stiger prijzen in rekening worden gebracht dan aan 'niet-erkenden'. Men kan zo noch het kartel noch zijn 'rechtspraak' ontlopen. Tn de laatste jaren heeft het ministerie van Economische Zaken al stelselmatig allerlei kartels op hun wijze van recht spraak bekeken. Maar nu heeft staatssecretaris Gijzeis een veel algemenere maatregel genomen: hij heeft bepaald, dat alle recht spraakregelingen in kartels die niet aan bepaalde minimumeisen voldoen, voortaan zonder meer onverbindend (dus krachteloos) zullen zijn. Hiermee wordt tevens voor de eerste keer gebruik gemaakt van de (in 1955 ln de wet opgenomen) mogelijkheid om zaken niet kar tel-voor-kartel te onderzoeken, maar om bepaalde schadelijke be palingen voor alle kartels tegelijk te doorkruisen. Op grond van de bepalingen moet het orgaan van een kartel, dat in hoogste instantie recht spreekt (met andere woorden; ln eerste instantie kan een ander college, b.v. het bestuur, de zaken blijven afdoen), voortaan aan allerlei eisen voldoen. Zo moet het b.v. neutraal zijn samengesteld, d.w.z. in meerderheid bestaan uit anderen dan bedrijfsgenoten. Voorts moeten de elementaire beginselen van procesrecht, ten aanzien van het horen van de be trokkenen, het verlenen van bij stand door een raadsman, het horen van getuigen, enz., in acht worden genomen. TJet gaat hier wel om de afler- -LJ- eerste beginselen van rechts zekerheid en het feit, dat het nodig is dit alles zo plechtig vast te leggen, bewijst eens te meer hoezeer de praktijk beneden de maat was. Overigens geschiedt dit alles in het voor kartelzaken gebruikelijke tempo. Het verzoek om advies over deze (nog wel heel voorzich tige) maatregel is na jaren van voorbereiding in december 1960 aan de Commissie Economische Mededinging gezonden. De maat regel zelf wordt op 15 maart 1963 feitelijk van kracht. Maar goed. We zijn dan toch een kleine stap dichter bij rechtszekerheid in het bedrijfsleven gekomen. En dat was dringend nodig. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Amsterdam hebben gistermorgen de ontwerp-beeroting voor het jaar 1963 ingediend. De be groting sluit voor inkomsten en uit gaven van de gewone dienst op een bedrag van 519.302.079,--. Vergeleken met verleden jaar is dit een styging van byna ƒ40 mil joen. Een reeks maatregelen heeft ertoe bygedragen de begroting sluitend te maken. Daartoe behoort ais zeer be langrijke post een bedrag van tien miljoen als correctiepost voor niet te verrlchen personeelsuitgaven in ver band met het tekort aan arbeids krachten. Er is rekening mee gehouden, dat per 1 januari 1963 de tarieven van het Gemeentevervoerbedryf zullen worden verhoogd. Dat zal een bedrag van 1,6 miljoen opleveren. Dat is de helft van de oorspronkeiyke voor genomen verhoging, waarvoor geer toestemming van het rijk werd ver kregen. De bekende internationale honkbalspeler Harm Je Urbanus 13 tot voorzitter van de Amsterdamse sportvereniging OWO gekozen. Hij de deze maand overleden heer w. Goosen op.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1