Hele olifant verdwenen nn wee nieuwe leden in Raad van State Kort geding I tegen A.H. I l Hagenaar Papoea-delegatie naar de VN-vergadering? LIGA Rudy Carrell: Hollandia - trieste stad He Willi Kan kan op Oudjaar als hij wil Amsterdams wethouder benoemd ès Co-op in Zwolle ontketent broodoorlog 'Financiën' mag bedrijven op Nieuw-Guinea verzekeren Vrij Vol Vergif Gegevens Nw.-Guinea-akkoord donderdag in Senaat Meisje verdacht van geld verduisteren 3-jarige ver drinkt in rioolput De HET VRIJE VOLK DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 Onrustig „Parade" Margriet studente VOOR ALLE KINDEREN de veelzijdige voeding Krachtige Kost voor het Kindl (Van een onzer verslaggevers) Een hele, levende olifant, com pleet met kort staartje en lange slurf, Is In de nacht van zondag op maandag gestolen uit de stal len van circus Boltini, dat op het ogenblik staat op de Sint-Jacobs- plaats in Rotterdam. Vannacht was er van het W- jaar oude heest, luisterend naar de naam van Baby, nog geen spoor. Even spoorloos is de ver zorger van het dier, een ongeveer 40-jarige Spanjaard met zwart sluik haar en een snorretje. Toen maandagmiddag bekend werd, dat de olifant, de leider van een kwartet baby-olifantje? uit de jungle van India, verdwenen was, dacht iedereen aan een nieuwe Bol- tini-stunt of een studentengrap. Maar directeur Toni Boltini (alias Akkermans) en zijti perschef Karman houden bil hoog en bü laag vol, dat het dier echt gestolen is. Zaterdag had Boltini wat aanmer kingen gemaakt op de wijze, waarop de verzorger van de olifanten de stal schoon hield, of liever gezegd niét schoon hield. De Spanjaard ver- - weerde zich met de opmerking, dat av°nds toch optreden, de dieren voortdurend schrokken van de treinen, die om het kwartier den- Tj,]Ilr. derend over het viaduct vlak by het azuur £SE daardoor on- Het olifantje Baby te volgens de rustig worden en telkens met hun heer Boltini zeker 30.000 gulden slurven hooi en stro in het rond waard, vooral omdat hij de leider strooien. is van het nummer. De Rotterdamse De Spanjaard zou zeer boos zijn politie heeft maandag zonder succes geworden over het standje, dat te naar de verdwenen olifant en zijn midden van een groep circusperso- Spaanse ontvoerder gezocht. Van- neel zou zijn gegeven en zaterdag- nacht had men van het gekidnapte avond al zou hy hebben verzuimd circusdier nog geen enkel spoor ge- om, zoals zyn plicht was, dresseur vonden, Althoff bij te staan bij het presen- (Van onze radio- en TV-redaetle) 'Als Wlm Kan het wil kan hij oudejaarsavond weer Toor de radio microfoon optreden. Al heeft ds VARA dan die avond geen zendtijd, dan kunnen we die voor Kan altijd wel lenen van de AVRO. Daar zijn de verhoudingen in Hilversum goed genoeg voor. Maar met Ka» is het altijd onzeker. We zijn met hem aan 't onderhandelen.' Dit zei zaterdag tijdens de VARA- Verenigingsraadsvergadering in Hil versum omroepsecretaris J. B. Broeksz toen hem gevraagd werd of de populaire jaarwisselingscoofé- render ook dit jaar weer te horen zal zijn. Kan Komt principieel niet vaker dan één maal in twee jaar met een oudejaarsconférence van een uur. De laatste keer dat hij te horen was, was bij de jaarwisseling van 1960-1981- -Jfc. rerid trompetterend uit de piste pro- lk zie de ontvoering van Baby beerden te komen, konden zij des louter en alleen als een wraakne ming. De man heeft gedacht dat het nummer niet zou doorgaan. Wat dat betreft heeft hij zich vergist." Vier jonge Oostduitsers, varië rend van 19 tot 23 jaar, zijn er de afgelopen nacht in geslaagd naar West-Berlijn te ontkomen. Volgens de Westberlijnse politie wisten zij over de muur te komen in de buurt van het verlaten spoorwegstation Stettin. DRS. J. M. DE VYL .wethouder?. teren van het nummer. Zondagavond zou de Spanjaard aan een collega-stalknecht hebben verteld, dat hij maandag met het olifantje Baby parade zou moeten lopen in Utrecht. Daar was niets van aan, maar de Spanjaard verdween en hij nam het olifantje (1,40 meter hoog, veel honderden kilo's zwaar) mee. Het olifantje Baby was de aan voerder van het olifantennummer en men vreesde maandagmiddag, dat de drie anderen nu niet in staat zou den zijn op te treden. Des middags repeteerde Althoff met het van het kwartet overgebleven trio en hoewel de drie dieren (Rani, Babati en In- dra) erg nerveus waren en voortdu- „De verzorger heeft Baby vast over de grens gebracht", meende Boltini „Maar wij zijn niet bang, dat hij h't dier kwaad heeft gedaan. De man is stapel op de dieren; hij gaat met ze om of het zijn kinderen zijn en het is onvoorstelbaar dat hij ze iets zou aandoen. j (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag heeft voor de plaats vervangend president van de Middel burgse rechtbank, air. B, S. Sieperda, het kort geding gediend, dat door de Middelburgse Kruideniersvereniging Is aangespannen tegen Albert Hèüa, omdat deze firma baar filiaal giste ren niet voor zes dagen sloot en daarmee de vakantieregeling van de kruideniers in de Zeeuwse hoofdstad overtrad. De kruldenlersverenlglng eiste, dat A. H. zich aan de vakantieregeling zou houden met een dwangsom van ƒ6000 per dag. De president zal woensdag uit spraak doen. Advertentie IJS. Het bestuur van de Nederland se Juristenvereniging heeft tot voor zitter voor het jaar 1962-1963 geko zen prof. rar. w. L. Haardt, en tot vice-voorzitter mr. P. Meijjes, beiden uit Den Haag. Nuts is gevuld met vers ge. brande hazelnoten en room. caramel. Het geheel overtrok, ken met volle-melkchocola de. Een kostelijke versnape ring. Nuts: een kwaliteits* produkt. HOI, T,AND IA (ANP). Een aan tal Papoealeiders is zich op het ogenblik ernstig aan het beraden over dc mogelijkheid een delegatie naar New York te zenden om de al gemene vergadering van d- VN bij te wonen. Naar de speciale verslaggever van het ANP in gesprekken met hen ver neemt, willen zij reacties van zo veel mogelijk landen op de onderte kening van het akkoord verzamelen en daarna een gezamenlijke lijn uit stippelen voor de in de toekomst te voeren politiek. Nicoiaas Jouwe, die Nw.-Guinea indien mogelijk, nog voor 1 oktober zal verlaten, verklaarde dat hij van Nederland uit de opinies wil peilen, om dan in 1968 naar Nw.-Guinea terug te keren. Marcus Kaisiepo overweegt op dit ogenblik nog of hij in Nw.-Guinea In Zwolle is vandaag een broodoor log uitgebroken. De Coöp, 'Sa menwerking' heeft de prijzen van alle broodsoorten, ook van gesne den brood, verlaagd met 15 cenf per 800 gram. De Coöp verklaart dat deze maat regel is genomen nadat een ander groot bakkersbedrijf ten onrechte in een aantal wijken in Zwolle klanten en goodwill .heeft overge nomen. Deze klanten behoorden oorspronke lijk tot een kleine bakkerij die. er om economische redenen toe over moest gaan te fuseren met de Co- op. De elf bezorgers zouden on der gunstige voorwaarden mee overgegaan. Maandagmorgen bleken echter vier bezorgers brood te bezorgen van het tweede grote bakkersbedrijf in Zwolle: Dragstra's Brood-, Ban ket- en Beschuitfabriek. De Coöp zal trachten met kleme bakkerijen een regeling te treffen om de schade voor deze. bedrijven zo klein mogelijk te houden. De heer Dragstra gaf als commen taar toen hij van de radicale prijs verlaging hoorde: 'Wij gaan onze prijzen ook met 15 cent verlagen. We zullen zien wie de langste adem heeft.' zal blijven of dat hij eveneens het Jand zal verlaten. Herman Womsiwor, die enige tijd geleden aankindigde een regering in ballingschap in Australië te gaan vormen, heeft thans definitief beslo ten in Nw.-Guinea te blijven en „van de toekomst het beste te ma ken wa ervan e maken val". De drie Papoealeiders hebben da gelijks conact met elkaar over het plan om een delgatie naar New York te zenden. Zü hebben daarover ook reeds contact opgenomen met de Nederlandse regering. (Van onze parlementsredactie) De regering stelt voor de minister van Financiën te machtigen gedu rende een overgangsperiode voor de Nederlandse staat verzekeringsover eenkomsten af te sluiten met bedrij ven die op Nieuw-Guinea gevestigd zijn of daar werken. De ondernemers kunnen zich ver zekeren tegen molestrisico en poli tiek risico indien zü daarvoor elders geen verzekering kunnen sluiten. De overeenkomsten kunnen slechts voor een jaar worden gesloten. De verze keringsmogelijkheid is beperkt tot investeringen, die voor juli 1962 zijn gedaan en tot investeringen die nodig zijn. voor de vervanging van de voor die datum aanwezige bedrijfsmidde len, bedrijfsruimte en voorraden. De minister van Financiën neemt ook de vorderingen op het gouvernement van Nieuw-Guinea over. (Van onze parlementsredactie) Donderdagmiddag om half twee zal in de Eerste Kamer de openbare behandeling van het akkoord betref fende Nieuw-Guinea beginnen. Zonodig zal de vergadering de vol gende dag worden voortgezet. Van middag zal een commissie van rap porteurs de overeenkomst ia onder zoek nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) De 36-jarige Hagenaar J. T. G. heeft, volgens de politie, tijdens een „vakantie" van ongeveer twee maanden 17 mensen opgelicht. Het zou hem vijf bromfietsen, een foto- en een film toestel, een koffer, een reistas, vakantiezegels en 925,heb ben opgeleverd. De man is zondagnacht in zijn woning aange houden. De man was bouwvakarbeider en het weekloon droeg hij trouw over aan zijn echtgenote. Omdat hij voor zichzelf echter niet veel overhield, ging hij kaarten, verloor, en kocht een stuk of zes radio's op afbetaling, die hij beneden de prijs zou hebben verkocht. de bromfiets van een Utrechts echtpaar naar huis. Weer verdwenen Zijn ~ouw wilde dat hi) zich bij de politie aangaf, maar de man voelde daar bitter weinig voor en verdween de.volgende morgen weer. In de buurt van Amsterdam nam hü (nog steeds op de bromfiets van het Utrechtse echtpaar leen Engelse lif ter mee, raakte deze kwijt, maar slaagde erin diens reistas, paspoort en f 80 te houden en vervolgde zijn vakantie als Engelse student. In Den Haag verkocht h(j de bromfiets voor 150, lichtte een kennis voor 310 op en ontmoette dan in een cafe taria een Tunesiër. Samen vertrok ken zij naar Scheveningen, waar G. zijn nieuwe vriend diens filmtoestel 700) afhandig maakte. Deze laat ste buit verkocht hij voor 60 en eindelijk ging hü berooid naar zijn vrouw terug. Bij zijn aanhouding bleek de man een waslijst van veroordelingen we gens diefstal, oplichting en verduis tering achter de rug te hebben van enkele jaren. Zijn laatste veroorde ling was in 1961, Hij had nog een voorwaardelijke straf lopen. Toen hij zijn eigen vafcantlezegels en die van een buurman ging tonen (op 7 juti) schijnt, aldus de politie, de gedachte bij hem te zijn opge komen eens een fijne vakantie te hebben. De aegele brachten ƒ700 op, hij stapte op de trein en ver trok naar Duitsland, nadat hij eerst nog even ziin melkboer voor 50 had opgelicht. In een Nederlands militair uniform kwam hij in Hamm aan. Daar wist hü de bromfiets van een paar Ne derlandse meisjes te pakken te krij gen en vertrok verder naar Frank fort am Main. Op een camping ontmoette hü daar een stel Nederlandse Jongens en ontfutselde hen ƒ400 en een foto toestel. Met zün bromfiets stapte hü vervolgens op de trein naar Hanno ver, beleende het vervoermiddel voor 200 DM, nam van een. landgenoot een koffer met een paar kostuums weg, verkocht deze In Osnabrück en ging daarna terug naar Nederland. Hjj durfde echter niet naar huis en ging daarom naar Dordrecht, waar h|j enige tijd gewerkt heeft. Daar lichtte hü een sigarenwinkelier op voor ƒ70 en een vrouw voor ƒ35. Hij vervolgde zijn reis weer naar Am sterdam, waar hij zich voor Cana dees militair uitgaf. Het lukte hem te overnachten by een familie, die hjj in een cafetaria ontmoet had, en hij nam de volgende dag een brom fiets van een kennis van deze fami lie mee. Hü reed er op naar Den Haag en verkocht het voertuig voor ƒ50. Vcd-se naam Naar huis durfde hü nog steeds niet. toch wel een beetje bang voor zün buurman in verband met die vakantiezegels. Hij logeerde onder een valse naam in diverse hotelletjes. Gekleed in uniform maakte hij een vissende man op de Fynjekade diens bromfiets afhandig, verkocht deze voor 25 en vertrok liftend weer naar Duitsland. In Krefeld ontmoet te hü twee Nederlandse jongens, wist met een mooi praatje hun bromfiets te pakken te krügen en reed erop naar Dortmund. Ondertussen had hij al een maand „vakantie" achter de rug. In Dortmund verkocht hjj de bromfiets voor 200 DM, kocht een tent met toebehoren, logeerde op een camping, gaf zün postidentl- teitsbewüs op eigen naam aan de kampbeheerder en reed daarna op (Van een onzer verslaggevers) Een negentien-jarig meisje is gis teren in Tilburg gearresteerd nadat zij een enveloppe met 65.000 Belgi sche francs en 10.000 Oostenrijkse schillings die zij vrijdag voor haar werkgever naar het postkantoor moest brengen, daar niet had afge dragen. Hoewel zij bij haar arrestatie nog maar weinig van het gestolen geld in haar bezit had, schijnt zij zelf maar een klein gedeelte te hebben opge maakt. De recherche wilde niet meedelen of er nog meer personen in deze ver duistering betrokken zijn. LEIDEN (ANP) Prinses Maar griet bevond ridh vandaag onder de vrouwelüke studenten die hun stu dietijd in beiden aanving»; n met de novioiaattüd van de WSL. Samen met enkele honderden andere meis jesstudenten zal zü de komende we ken onderworpen worden aan tal loze plagerüen, die nu eenmaal be horen bü de intrede in bet werkelijke studentenleven. Het ligt in de bedoeling ven de Prinses in Leiden vooral staatsrecht, internationaal recht, economie en geschiedenis te studeren., niet in de vorm van een afgeronde academische studie, maar als een algemene oriën-» tatile. Vermoedelijk zal prinses Margriet ongeveer drie jaar in Leiden vertoe ven. Het afleggen van een examen ügtt niet in de bedoeling van prinses Margriet. Per 1 november is benoemd tot lid van de Raad van State, mr. A. de Roos, wethouder te Amsterdam. Per 15 september is benoemd tot lid de huidige secretaris van dit college, dr, J. R. Steliinga. Door deze benoemin gen is het aantal leden van de raad gebracht van 14 op 16. De thans 62-jarige Amsterdamse wethouder voor Publieke Werken, mr. Albertus de Roos, werd te Amster dam geboren, volgde de rijkskweek school te Haarlem, studeerde aan de tmiversitelt van Amsterdam rechts wetenschappen tot 1926. In 1945 werd hij gekozen in de hoofdstedelijke gemeenteraad en werd wethouder voor Onderwijs. Bij de laatste verdeling van wethouder portefeuilles heeft de heer De Roos Onderwijs verruild voor Publieke Werken, Sinds 1956 is de heer De Roos lid van de Eerste Kamer. Dr. J. R. Steliinga (55) werd te Utrecht geboren, promoveerde te Leiden tot doctor in de rechtsge leerdheid. Sinds 1933 is hij bij de Raad van State, laatstelijk als se cretaris van dit college. De heer Stel iinga was 17 jaar lang docent aan de rijksbelastingacademie te Rotter dam. Naar wij vernemen, sal de Amster damse raadsfractie van de Partij van de Arbeid in de vacature-De Roo» drs. J. M. den Uyi voordragen voor het wethouderschap. De heer Den Uyi is onder meer lid van de Tweede Kamer en directeur van de Dr. Wiardi Beekman Sticb- t'w. Mr. A. DE ROUS staatsraad. De 3-jarlge Bené Claa» uit de Gruttostraat 8 te Geldrop is maan dagmiddag verdronken in een riool- put bij de nieuw aangelegde riole- lering In het uitbreidingsplan „De Kievit". Zün vriendjes, die hetongeluk zagen gebeuren, liepen naar huis en sloegen alarm. Het was toen echter reeds te Iaat. Kinderen uit deze buurt gebruiken dit terrein als speeltuin. De put deksels, die de rloolkolken afsluiten, worden dan wel eens opgelicht om allerlei voorwerpen in de putten te werpen. Advertentie IM. Voor babies en kleuters: in de fles, als pap, "geweekt" of gemengd met groente, fruit, vruchtesap Voor de groteren: dagelijks eon Liga droog uit dè hand. Zo lang ze in de groei zijn. (Van een onzer verslaggevers) ,,(P eweldig. Het was de reis van mijn le ven. Alles wat ik als kind beb gelezen, heb ik nu mogen zien. Ik heb veel gefilmd in Nieuw-Guinea en ik heb alles opge schreven om thuis nog eens uit te wer ken. Ik heb ontzettend veel ideeën op gedaan." Met het enthousiasme dat hem altüd kenmerkt, sprak Rudy Carrell vanmorgen op Schiphol deze woorden na zijn thuisvlucht uit Biak. De andere artiesten, die samen met hem door het Nationaal Thuisfront naar Nieuw-Guinea waren uitgezonden, vielen hem met geestdrift bü'. „De jongens daar waren engelen," zeiden Phi lippine Aeckerlin en Marijke Morley om het hardst. De vierde in het actieve groepje was Tonny Eyck, die met zün accordeon bü elke voor stelling in zün eentje het orkest vormde. „Wü hebben gereisd in jeeps, trucks, Dakota's, sloepen, in alles," zei Philippine Aeckerlin, „Onze meezingliedjes, zoals „Ik lust er wel pap van" waren overal een enorm succes, .evenals de scènes waarin wü de militairen zelf kleine rollen lieten spelen." prachtig natuurvolk met gevoel voor humor. Wij traden ook voor hen op. In een van de num mers droeg ik een Urker pak. Zij kwamen gewoon niet meer hij. Bij elke voorstelling waren ook UNO-functionarissen. Een Nederlandse luitenant die naast hen zat, vertaalde steeds mijn confe rence. Maar ik had ook vijf mopjes op de UNO en die hieven onvertaald, zag ik." „Waar ik kon, heb ik gefilmd. Toen ik bü twaalf vrouwen kwam die Sn de rivier aan het wassen waren, zelden militairen tegen me: „Dat lukt je nooit. Zü lopen weg." Waarop ik zei: „Wacht maar. ik heb een geheim wapen. Vroeger namen ze spiegeltjes mee. maar dat is ouder wets." Ik liep op de kinderen van de vrouwen toe en gaf hun een ballonnetje. Daarna kon ik rustig filmen. Ik had driehonderd ballonnetjes bü my. Nu heb ik er nog vüf over." Rudy Carrell zei over Hollandia: „Het Is nu de meest trieste stad van de wereld. De prachtigste huizen staan verlaten." kopter. Een Australiër zit nu op deze villa te azen. Overal ontmoet je Australiërs die goede zaken proberen te doen. Keiharde kerels." Tonny Eyek. die met zün oude accordeon won deren had gedaan volgens Marüke en Philippine, zei: „Soms stond ik aan het hoofd van een com bo, vont dat konden de militairen, zelf een drum mer leveren of zo." Voor Rudy Carrell is het vandaag al weer wer ken geblazen. Hij moet repeteren voor zijn tele visieshow, die op 21 september door de VARA wordt uitgezonden. Zijn optreden erin ml geba seerd zün op ideeën die hü in Nieuw-Guinea op deed. "Dudy rtpff Carrell zei: Wij hebben 2i voorstellingen gegeven, soms op de moeilijkste plaatsen on der de meest primitieve omstandigheden. De jon gens vonden het geweldig. De Papoea's zijn een "jYTarijke Morley vertelde: „Wü kregen na onze i'i voorstellingen de mooiste bloemen, schitte rende orchideeën zo uit de bush bush. Wü zün helemaal rond geweest in Nieuw-Guinea. Het was maal hebben wü ook luxe gekend. In Sorong hard werken en weinig slaap, maar een enkele mochten wü slapen in het huis van een oliemag naat. Het leek wel een sprookjespaleis. Overal airconditioning en ijskasten. Er waren vüf be dienden en bü het huis hoorde ook nog een heli- Met dezelfde machine uit Biak kwam Max Tail leur op Schiphol aan. Hü was in tegenstelling tot de anderen in mineurstemming, omdat hü zijn tour vroegtijdig had moeten afbreken. Hy gaat thuis rusten na een overladen programma in Nieuw-Guinea, dat te veel van zün krachten had gevergd. „Op 2S september gaat de Doofpot weer open en dan hoop ik fit te zijn," zei hjj. J3ij mijn laat ste optreden in Hollandia had ik veertig graden koorts. Er stond een bed achter het toneel en daar moest Dc steeds op gaan liggen." Op 19 september vertrekt onder auspiciën van het Nationaal Thuisfront nog een groep artiesten naar Nieuw-Guinea, o.a. Willy en Willefce Alberti, Jan Pruis en Tonny Bakkenes. Zü zullen tot 10 oktober blüven» evenals Mieke Teikamp, die een week latex vertrekt, De kater van het Nieuw-Gulnea- debat zal wel niet lang duren. Wat men wil vergeten, vergeet men vlug. Toch is het wellicht de moeite waard om op de Volkskrant te wijzen. Mr. Burger legde het er vooral op aan, volgens dat blad, te bewijzen dat het kabinet veel eerder door de knieën had moeten gaan. Dat kon nu gelukkig geen schade meer doen. M?ur dat deed het wel toen de PvdA het nodig achtte om Soekarno met straat demonstraties en petitlonne- mentsacties duidelijk te maken dat er al zware scheuren In het Nederlandse thuisfront zaten. Ziehier wat dit blad heeft op te merken over het betoog waarin, mr. Burger heeft aangetoond dat de regering het laatste jaar een Illusie-politiek heeft gevoerd. En dat deze lllusie-polltlek kostbare tijd en kostbare kansen verloren heelt doen gaan. Om maar te zwijgen over de honderden mil joenen die nutteloos over de balk zijn gegooid met de militaire maatregelen, die geen enkel nut hebben gehad. e Volkskrant laat zich In de kaart kijken. Tot aan het moment dat de Nederlandse rege ring In 1961 de Nieuw-Gulnea- zaak voor de Verenigde Naties bracht, heeft de PvdA de groot ste behoedzaamheid betracht. Deze partij had weliswaar voor geen cent vertrouwen ln dit ka binet en zij had aanstonds de grootste bezwaren tegen het bij voorbaat uitsluiten van bespre kingen over de soevereiniteit over Nleuw-Gulnea, waarmee de rege ring in zee was gegaan. Maar zü wilde de onderhandelingsposi tie, die toch al zo zwak was, niet nog zwakker maken. Vandaar de uiterste zelfbeperking totdat het plan-Luns ln de Verenigde Natie3 ter tafel lag. Toen dit plan niet de vereiste meerderheid had gekregen en toen de eerste reactie van minis ter Luns was: Volgend Jaar maar weer eens zien, toen de regering het deed voorkomen of zij ln de Verenigde Naties een succes in plaats van een nederlaag had ge boekt, en toen de dwaasheid van het sturen van militaire verster kingen werd begaan, toen heeft de PvdA er alles op gezet om de weg naar oorlog te versperren. Niet uit sympathie voor Soekar no. Maar uit verantwoordelijk heidsbesef voor Nederland. In de Tweede Kamer Is geble ken hoe lichtzinnig onze rege ring heeft gehandeld. De rege ring heeft Ijverig de schuld voor haar falen bij anderen gezocht. Met name bü Amerika. TTit de Volkskrant blijkt hoe u graag zü de schuld by de PvdA zou hebben gelegd. Daar op hebben alle tegenstanders van de PvdA geloerd. Op de kans de totale mislukking van de Nleuw- Guinea-polltlek de PvdA ln de schoenen te schuiven. Zo in de. trant van: Ja, maar als de PvdA maar achter de re gering zou hebben gestaan, dan zou .alles anders zün gegaan! Dank zij de behoedzaamheid waarmee de PvdA de regering tot op het laatst, met het plan-Luns, de kans heeft gegeven haar draal te nemen, is dat niet gelukt. In volledige tegenstelling met wat de Volkskrant beweert, Is het In brede lagen van ons volk dui- delük geworden dat de situatie beter zou zün geweest als de rege ring had gedaan wat de PvdA vroeg: het plan-Bunker aanvaar den en het versterken van troe pen ln Nleuw-Gulnea achterwege laten. Het is geen toeval dat de Volks krant, die ln het Nleuw-Gulnea- drama de prijs van de kortzich tigheid wel heeft verdiend, in zün kater alsnog probeert iets van een dolkstoot-in-de-rug-legende te redden. Maar zelfs deze druppel vergif ls niet geloofwaardig uit het ge beurde te persen. Al doet men, katterig als men ls, nog zo zün best. T'ie heer C. Verolme heeft zater- dag sombere woorden gespro ken over de positie van de scheepsbouw en daarbij zelfs de uitdrukking 'de noodklok lulden' gebruikt. 'Na de vette jaren' ls de scheepsbouw nu verliesgevend, aldus de heer Verolme, die ten slotte ln zün rede aandrong op overheidshulp, b.v. ln de vorm van belastlngfaclliteiten. Nu ls het bepaald geeri geheim, dat de scheepsbouw moeilüke tü- den doormaakt. Maar het (aan alle kranten gezonden) betoog van de heer Verolme zou toch heel wat overtuigender zün ge weest, als zün concern een meer openhartige politiek op het ge bied van de voorlichting van het publiek over de financiële gang van zaken had gevoerd. Zo iets als een jaarverslag ls voor zover ons bekend nog nooit openbaar ge maakt. Hoe vet de vette jaren waren en hoe mager de magere, kan men, wat het Verolme-concern betreft, alleen maar raden. De heer Verolme dient te bedenken, dat het weinig zin heeft een be roep te doen op de openbare me ning, zolang hü die openbare mening de voor het vormen van een oordeel noodzakelüke gege vens onthoudt. Het staatshoofd van Cambodja prins Norodom Sihanoek, heeft pre sident de Gaulle een boodschap ge zonden waarin hü de Franse presi dent dank zegt voor de toegezegde steun voor het bijeenroepen van. een. internationale conferentie over de neutraliteit van Cambodja,

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1