Vlaggen uit Verkeers wenken voor bezoek van Koningin Na pleinspel begint een bonte optocht aan in de generale ms Jongen bij val van vrachtauto ernstig gewond Programmavoor bezoek van de Koningin VOORMAN-DRUKKER JONGGEZEL DRUKKER Ie KLAS HANDZETTER PAPIERSNIJDER ENIGE NETTE MEISJES i Truus Immerzeel biedt Koningin bloemen aan Agenda Tweehonderd man politie op de been DANSSCHOOL A. SCHILPER00RD Het Telefoondistrict Amsterdam vrouwelijke krachten BET TOUE VOLK WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Toekomstbeeld Vanavond wordt op het parkeerterrein aan de Broersvest, !n sehijnwerperlicht de generale repetitie gehouden van „Twintig eeuwen Schiedam presenteren zich". Geen verkeer PAGINA 4 THEATER H00QSTR, 2a SCHIEDAM TEL. S8808 DE GEMASKERDE CONTRA SCOTLAND YARD MICHIGAN KID EEN TAXI NAAR TOBROEK ONDER DE NEON VAN PARIJS HEDEN INSCHRIJVING Drukkerij P. F. van den Ende vraagt mannelijke en X S!i>A De tienjarige Truusje Immerzeel uit de Putterslioeksestraat 10, leer linge van de Dr, Kuyperschool, zal de Koningin bij haar aankomst bij de grensflat een ruiker bloemen aan bieden. Truusje wordt vergezeld door haar onderwijzeres, mevrouw Van VVaardenburg. (Van een onzer verslaggeefsters) Burgemeester mr. J. W. Peek doet ce.n beroep op de Schiedamse bevol king om tijdens het koninklijk bezoek morgen vlaggen en oranjewimpels uit te steken. In Zuid-Korca hebben zich de laatste tijd 368 gevallen van slaap ziekte voorgedaan, waarvan 82 met dodelijke afloop. Alleen al in Seoel zijn van 175 slachtoffers er 52 over leden. Tijdens het bezoek van de Konin gin aan de gemeente Schiedam op donderdag 13 september zullen de volgende verkeersmaatregelen wor den getroffen. Het doorgaande verkeer uit de richting Vlaardingen en bestemd voor de richting Rotterdam, rijdende via Burgemeester Knappertlaan en Nieuwe Haven, wordt te 10 uur bjj de rotonde voor de r.-k. kerk aan de Nieuwe Haven geleid via Nieuwe Haven - Westerkade - Nieuwe Brug - Rozenburgsestraat - Nieuwe Maas straat - Lekstraat - Koninginnebrug - Maasdijk - Nieuw Mathenesser- straat - 'Van Deventerstraat. Deze omlegging duurt tot omstreeks 11 uur en is aangegeven door middel van vaste richtingsborden. Om 9.30 wordt het verkeer van de Koemarkt en bestemd voor het Oos ten geleid via Korte Singelstraat en Marconiweg. Deze omlegging zal tot ongeveer 12.30 uur duren en wordt aangegeven .door een verkeerspost alsmede een verwijzingsbord. Het Na het pleinspel zichzullen de Schiedam-Oost. „Twintig eeuwen Schiedam presenteren deelnemers een optocht houden door Daartoe lopen de tonelisten gedurende het spel in groepen van het plein, aan de zijde van de uitgang bij Pietersen. Func tionarissen en politie dirigeren de stoet dan naar de richting van de Swammerdamsingel door de Tuinsingel. Vooraan de stoet zal Gravin Aleid rijden, de stichteres ran Schiedam omringd door haar hofhouding te paard. Bovendien lopen herauten mee. Daarachter rijdt een Kaninefa- tenhuis met een bevolking van Ka- ntnefaten. De groep wordt gevolgd door een Romeins officier met zijn manschap pen. Hierachter wandelen met mu ziek burgemeester Pieter Veenlant, Keizer Maximiliaan. de Heer- van Mathenesse en de burgers uit het chiedam van de vijftiende eeuw met de vervaarlijke Kabeljauwen en Bourgondiërs. Dan volgen de geduch te Spanjolen. Daarachter de Watergeuzen, de burgers uit het Schiedam van de 17e eeuw, de bruilofsgroep van Jon van Riebeeck, de befaamde gezanten Haga en Nieuwpoort, het fregatschip De Vogel Struysz met de dappere manschappen, het van de zegetocht naar Chafctam terugkerende zeesol- datenkorps van Eland du Bois, Dit De Schiedamse Gemeenschap heeft in samenwerking met de gemeente een speciaal nummer uitgegeven v*n haar maand blad. Daarin vtordt steunend op de plannen voor de stede- bouwknndtge ontwikkeling van de stad een schitterend toe- toekomstbeeld van de stad ge geven. Dat beeld concentreert zich op het nieuwe stadshart, gelegen rond de Proveniersbrug. Links op de voor grond ziet men hoe het Broersveld via een schuinstaande bebouwing van winkels met vijf woonlagen naar de brug leidt. Eerst komt er links nog een flat van twee ver diepingen. Ook op de hoek Broersvest-Lange Kerkstraat is een flat geprojek- teerd van vier woonlagen boven een winkelcentrum. In het mid den ligt het stadhuis, met, in een vijver de ruïne. Direct over de Schie het hervormd bejaardente huis. Vanaf de rotonde loopt rechts de Horvathweg via een brug, dia nog gebouwd moet worden naar Rot terdam. Aan de Schie, voor de Horvathweg is een flat geprojek- teerd. Rechts op de achtergrond het nieuwe station. (Van een onzer verslaggeefsters) De 16-jarige Jan Esbach. van de Crofbaan is dinsdagmiddag om streeks kwart over drie levensge vaarlijk gewond. Met een andere jongen had hij aan de Buitenhaven weg geholpen bU het laden van een vierwielige vrachtauto met aanhang wagen, bestuurd door de chauffeur G. A. A. S. uit Bergen op Zoom. De jongens hadden gevraagd of ze tot aan de Koemarkt mochten meerijden. Een van de jongens kreeg een plaats in de cabine. Jan Esbach is vermoedelijk op een paar vaten in de aanhangwagen geklommen. Op de Buitenhavenweg moest de vrachtauto stoppen voor een wagen die uit tegengestelde richting nader de. Door de schok heeft Jan Esbach waarschijnlijk het evenwicht verlo- ren. Hij is zwaar gewona op het weg dek aangetroffen en in het gemeen teziekenhuis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Een tweede vrachtauto met aanhanger van dezelfde onderneming, die achter de eerste aanreed, heeft niets van het ongeval gezien. Ooggetuigen ge ven tegenstrijdige verslagen van het gebeurde. I I'ietcr Lutz regisseert het stuk en de journalist Nic. van Loopik heeft niet alleen de tekst geschreven, maar ook een belangrijk deel van de organisatie in handen gehad. De heer J. van de Griend ten slotte had de supervisie. Regisseur Lutz heeft het niet ge makkelijk gehad. In de eerste plaats was de tijd van voorbereiding korter dan ooit voor een evenement, waar aan niet minder dan vijthonderd mensen meewerken. In de tweede plaats hoorde hij van zijn opdracht, kort - voordat de vakanties begonnen en toen werd het wel heel moeilijk om alle acteurs en actrices geregeld bij elkaar te krij gen. De heer Lutz is 35 jaar oud, maakt deel uit van bet Nieuw Rotterdams Toneel en zijn regie-ervaring was tot dusver beperkt tot het studentento neel. Ook voor Nic. van Loopik, schrijver van het spel, was de grootste moei lijkheid: tijdgebrek. De 37-jarige heer Van Loopik heeft zijn spel in één week tijds geschreven. Hij be schikte daarvoor over een behoor lijke kennis van de Schiedamse ge schiedenis, waarvoor hij grote be langstelling heeft. „Zo'n spel", zegt Nic. van Loopik met overtuiging, „zouden ze hier elk jaar kunnen spelen. Het zou een tra ditie kunnen worden, zoais Delft zijn laptoe heeft. Een historisch spel, bü voorbeeld als onderdeel van de SG- vakanticfecst en in plaats van een WOENSDAG het Bioscopen r MONOPOLE: Misdaad achter voetlicht, 2 en 8 uur. PASSAGE: Arena der verschrikking, 2 en 8 uur. Diversen: JirLXANAPARK: Dierenrijk, 1418 en 20—23 uur. Apotheek: Van Westendorp, Singel 83. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOIW: 'Botsende Jeusd, 2 en' 3 uur.- PASS ACE: Arena der verschrikking, 2 en 8 uur. Diversen: Voor bezoek Koningin zie elders. eigen revue, waarmee men eea paar jaar geleden moest stoppen". Voor het gebrek aan stof heeft de heer Van. Loopik geen vrees: „Er is materiaal genoeg. De Schiedammers weten zelf niet, hoe rijk hun historie is". Nic. van Loopik vindt het schrij ven van een pleinspel en vervolgens het in elkaar zetten van de opvoering bomend werk. En al zien regisseur en se!' ijver, na him korte tfjd van voorbereiding, met grote spanning uit naar het resultaat zij hebben één ding voor: het enthousiasme van alle medewerkers. De jeugd met driehonderd wel heel sterk vertegenwoordigd is van goede wil vervuld en de oudere mede werkers doen er niet voor onder. Geestdriftig zijn beide heren ook over de medewerking van Schiedam se bedrijven, die voor het slotstuk van het spel: de parade van het in dustriële Schiedam, schitterende bij dragen hebben geleverd. Spannende ogenblikken zal overi gens vannacht ook nog wel het ver voer van die pronkstukken door de stad opleveren. Om nog maar niet te PIETER LUTZ Zo'n tweehonderd politiemannen komen, donderdag by het koninklijk bezoek aam Schiedam in het geweer. Ruim honderd van hen vormen het vaste politiepersoneel. De reserve- politie komt in volledige sterkte op dat betekent byna vijftig krachten, die van hun. werkgevers vrij krijgen. Bovendien komen er meer dan zestig leerlingen va» de Wassenaanse politieschool (waar onder vyf„ die uit Schiedam afkomstig zijn) ter as sistentie. Verschillende plaatsen langs de route worden afgezet met de 300 meter hekken waar de gemeente zelf over beschikt en met nog 1500 meter hek, geleend van Rotterdam. Die hekken worden vooral opge steld, daar waar de Koningin. die waarschijnlijk in een Continental rydt - stopt. Bovendien in de Hoog straat en langs de Appelmarkt, hier en daar in het Prinses Beatrixpark en bij de Poldervaartbrug, waar de gymnastiekdemonstratie wordt ge geven. Op het nieuwe parkeerplein alleen als is 150 meter hek nodig. Een be langrijk aandeel in het treffen van de verkeersmaatregelen heeft hoofdin specteur Van der Haagen. De burgerij wordt er overigens door de politie op attent gemaakt, dat bet bezoek van de Koningin ook de zak kenrollers op de been zou kunnen brengen. spreken over het grote zeventiende- eeuwse schip, dat door de stad en onder de bovenleidingen door! naar het centrum moet worden ge sleept. Opdat de zeekadetten er morgen als zeventiende-eeuwse matrozen in kunnen zitten en hun kanon schoten over het plein laten da veren! korps heeft juist het schip Utrecht verlaten, het zal nu m Schiedam de authentieke 17de-eeuwse muziek doen horen. De periode van 1600 tot heden krijgt gestalte in het Gilde van het Gouden Glaasje met een prachtige wagen die een' reconstructie vrm het branderswezen vervoert en wordt ge volgd door twee rijen zakkendragers. Drie befaamde stadgenoten, M. O. M. de Groot, ds. Francois Haver- schmidt en de oud-wethouder Piet de Bruin, vertegenwoordigers, van het fin de siècle, volgen in een oud autootje. Dan wandelt een groep scholleren van de TSS mee als leden van de Binnenlandse Strijdkrachten. Ten slotte komt de keten van de heden daagse activiteiten. Daarvoor vormt St.-Ambrosius ais Boerenkapel de gevolgd door vier tilburies va. Kethe&e landbou wers, dan een casco van Wilton Ffjenoord met draaiende motor en getrokken door een sleepbootje, ge volgd door een reuzengroot -Anker van de Aker- en Kettingfabrlek, Als derde in de stoet rydt Hoeks Machinefabriek mee met een wer kende lasser gevolgd door Beveka met plaatmaterialen en Veveo met verf. In het midden van de stoet wandelen de 36 vlaggedragers van alle gymnastiekverenigingen maar zij gaan na het verlaten van bet. plein snel naar een auto op de,Singel om dat zij met spoed naar het korfbal- veld bij de Sportparkbrug gebracht moeten worden. Zesde auto is de wagen van DruK- kerjj Roelants gevolgd door de FJes-' senbatterij van de Vegla en' de Drij vende Kurken van de Capsulefabriek dan volgt het Pijporgel van Excelsiors Metaalbuizerifabriek en achter aan de colonne viert Gusto's Harmonie alvast het 100-jarig bestaan van de firma tezamen met de torenhoge af beelding van het Drijvend Kraan eiland. verkeer van de Koemarkt en bestemd vcor de binnenstad, en Nieuwland wordt gedurende die tijd geleid naai de Gerrit Verboonstraat, waar men naar keuze via de Westvest of Nieu we Haven kan rijden. Deze omleg gingen houden verband met het feit dat van 9.30 tot plm. 12.30 uur de Broersvest tussen Singel en Prove niersbrug is afgesloten voor alle ver keer vanwege de voorbereidingen tot en de opvoering van het spel op het Nieuwe Stadhuisplein. Het verkeer over de Singel uit de richting van het Station wordt te 11 uur geleid via Oostsingel - Van Swindensingel - Marconiweg - Kor te Singelstraat - Broersvest naar het centrum. Deze omleiding, die tot 13 uur duurt, wordt door verwyzings- borden aangegeven. Er dient rekening mee gehouden te worden, dat van 10 uur af geen ver keer ook geen wielrijders van de Koemarkt over de Rotierdamse- dyk in de richting Rotterdam wordt toegelaten. De Rotterdamsedijk is in die richting tot ongeveer 11 uur af gesloten voor alle verkeer. Bedrijven aan de Buitenhavenweg zullen er goed aan doen hun voertuigen, be stemd voor Rotterdam, over de Maasdük-Nicuw Mathenesscrstraat te dirigeren. Het verkeer uit de Broersvest bestemd voor Rotterdam zal hetzij via Buitenhavenweg, het zij via Schiedam-Zuid naar Rotter dam dienen te ryden. Van 9,30 uur af tot omstreeks 12.30 uur zal doorgaand verkeer over de Dam in de richting van de Lange Kerkstraat worden geweerd. Het verkeer wordt op de Vlaardingerdijk by de Vlaardingerstraat opgevangen door een verkeerspost. Daar wordt het verkeer, bestemd voor het cen trum geleid via Westvest of Nieuwe Haven en het verkeer voor het sta tion en omgeving via Nieuwe Dam- laan Burgemeester van Haaren- laan, Nieuwpoortweg, Hulpbrug, Over- schieseweg of via Noordvest, Spin huispad, Boterstraat, Overschiese- straat. Om 12.00 uur wordt in verband met de grote rijtoer van HM. de Koningin door Nieuwland alle verkeer bestemd voor het centrum en omgeving Station over de Nieuwe Haven of de Westvest ge leid. Het afleveren van kleine be stellingen aan bedrijven of bewo ners aan de Dam. zal voor zover mogetijk worden toegelaten. Ten behoeve van de verschillende rijtoeren, zün voor een aantal stra ten of gedeelten van straten stop- verboden vastgesteld gedurende be paalde tijden. Het betreft hier de Hoogstraat, Appelmarkt, Lange Ha ven (oostzijde), Grote Markt, Lange Kerkstraat, Korte Singelstraat, Eer ste Tuinsingel, Lange Singelstraat, Emmastraat, Oostsingel, Boterstraat, Overschiesestraat, dr. Wibautplein, Mgr. Nolenslaan, Schiedamseweg, Stadhouderslaan (zuidzijde)Prins Bcrnhardlaan, Poortugaalsestraat, Hoofdstraat, Pcnninglaan en Admi raal de Ruijterstraat. Deze stopver boden zijn door middel van ver keersborden aangeduid en voorzien van onderschriften. Het verbod wordt tot enige uren beperkt. Broersvest. Van het Westen naar Bewoners van die straten en de het Station is de route normaal. Bus daar gevestigde bedrijven worden 41 (Station-Schiedam-Zuid) rydt de dringend verzocht hun voertuigen normale route, evenals de bifssèn 43 tijdig te verwijderen en bezoekers, en'48 (Schiedam-Vlaardingen). leveranciers, expediteurs, ë.d. van BUs 40 (Schiedam-Kethel) zal van deze verkeersmaatregelen te voren 0.3012.30 uur rijden over de Nieuwe op de hoogte te stellen. Waar moge- Damlaan - Nieuwe Haven - Oranje- lijk zal in spoedeisende gevallen de straat - Broersvest - Station v.v. nodige soepelheid van de zyde van Bussen 44 en 60 (Schiedam-Rot- de politie worden betracht. terdam) rijden van 11.00 tot 13.00 uur Eveneens worden bewoners en be- j™?!"®?1 ei dry ven aan de overige straten van ®J5" de verschillende rytoeren verzocht ftelstraatBroersvest - Koemarkt- hun auto's tijdig te verwyderen en E.®'" Jun h™J" tiideliik elders te Dlnutsen str&at METCOniwe^ (bij riool* tyaeujK eioers ie piaaisen. gemaal), waar de eindhalte zal zijn. De bussen rijden zoveel mogelijk Daarna rijden zy via Swammerdam- hun normale route. Bus 39 (Station- singel - Boerhavelaan - Prof. Kamer- Westen) zal van 11.00 tot 13.00 uur lingh Onneslaan naar het Station en rijden via Singel - Oostsingel - Van volgens de normale route naar Rot- Swindensingel - Korte Singelstraat - terdam. 10.30 Aankomst van H. M. da Ko ningin aan da Grensflat Rotter*, damsedjjk. Begroeting door de burgemeester, mr. J. W. Peek. Route: Rofcterdamsedyk, Koe markt, Hoogstraat. 10.40 Ontvangst in het .gemeente museum. De wethouders, de raadsleden en de gemeentesecretaris worden aan de Koningin voorgesteld. Begroetingswoord door de burge meester in de aula. 11.25 Per auto naar het nieuwe Stadhuisplein waar de Koningin een opvoering bijwoont van het spel „Twintig eeuwen Schiedam presenteren zich". Schrijver: Nic van Loopik; regie: G. Lutz. Route: Appelmarkt, Lange Haven oostzüde. Dam, Hoogstraat,- Grote Markt, Lange Kerkstraat. 12.15 Rondrit door de nieuwe stads uitbreidingen en de groengordel van Schiedam naar Europoort. Route: Broersvest, Proveniersbrug, 's-Gravelandseweg, Burgemeester Honnerlage Gretelaan, P. J, Tfoel- stralaan. Mgr. Nolenslaan, Park weg naar Beatrixpark, door Bea trixpark naar Kethel, Duivenpad. Meeuwansingel, Schiedamseweg, achter langa Bad Groenoord, Sportparkbrug, Nieuwe Damlaan, Burgemeester van Haar enl aan, Burgemeester Knappertlaan, Ru- derslaan. Prins Bemhardlaaa, Willem de Zwijgerlaan, Westfran- kelandsedjjik langs 'de Jachthaven naar Europoort, In het Beatrixpark wordt een ogenblik gestopt voor het volgen van een demonstratie door pad vinders. Naby de Sportparkbrug heeft een korte gymnastiekdemon stratie van de gezameniyke gym nastiekverenigingen plaats. 13 0O Lunch in Europoort. Vóór de lunch zullen personen, vertegenwoordigende de bevolking in al haar geledingen, aan de Ko ningin worden voorgesteld. 14.30 Per auto naar het Juliana- park. RouteMaasboulevard, Hoofd plein, Havendyk, Poortugaalse straat, Nieuwe' Maasstraat. Lek straat. Hoofdstraat, Lange Nieuw- straat, Oranjestraat, Nieuwe Ha ven, Burgemeester Knappertlaan. 14.40 Aankomst Julianapark, waar een groot aantal bejaarden en in validen aanwezig is. 15.00 Per auto naar Dok- en Werf- Maatschappij Wilton-Feyenoord N.V. ingang Oost. Route: Penninglaan, Stadhouders laan, Admiraal de Ruyterstraat, 15.15 Aankomst by Dok- en Werf- Maatschappy Wilton-Fyenoord N.V. Begroeting door de directie en be zichtiging van de werf in vol be drijf. 16.00 Thee in de kantine der maat schappij. 16.30 H. M. de Koningin vertrekt per auto naar de grens der ge meente. richting Overschie, waar het afscheid plaatsheeft. Hard tegen hardt Terreur tegen terreur I Vrijdag - zaterdag 2, 7. Ö.15 - Zondag 7, 9.15 - 18 jaar Denderend avontuur met JOHN HALL en VICTOR MAC LAGLEN in ZoadagmaUnces 2 en 4.15 u. In kleuren CHARLES AZNAVOUR - LINO VENTURA 14 laar Maandag - Dinsdag - Woensdag 2 en 8 uur 14 laar Jeugdig cn overmoedig! Fel en opwindend! Donderdag 2 en 8 uur. 18 Jaar mtmtmuaimamgmnBmtmwtsmxmuamasBttm m«a hui REMBRANDTLAAN 105 TELEFOON 67338 Voor uw PASFOTO'S na- tuuriyk naar fotohandel K. v. Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst in -I uur klaar. Alles op GEMAKKELIJKE BETALING v.a. 1 p.w. Goederenhandel fa. A. Schil- peroord en Zn., Tuinlaan 40 Schiedam. vraagt voor haar nieuwe bedryf in de Spaanse Folder, Schiedam, Nyverheidstraat 5-7, (directe omgeving station Schiedam) (GEDIPLOMEERD) voor lichte binderij werkzaamheden Voor goede krachten goed loon. Sollicitaties te richten aan bovenvermeld adres of telefonisch tussen 8.00 en 17.30 uur, telef. 60610. voor administratieve functies op de afdelingen: Boekhouding, Materleelbeheer, Loonadministratie en Incasso. Geboden wordt: een prettige werkkring met ven- zékerde toekomst. Uitstekende sociale voorzieningen. Na 2 of 5 |aar opname in het pensioenfonds. Het gemaakte vakantie-afspraken kan rekening worden gehouden. Eventueel reiskostenvergoeding of pensiontoelage. Vereisten: MULO- o< gelijkwaardig diploma. Een praktijkdiploma Boekhouden en/of Ned. Handelscorrespondentie strekt tot aanbeveling. Sollicitaties of verzoeken om inlichtingen te adresseren aande personeelchef van het Telefoon district Amsterdam, postbus 36, Amsterdam. Persoonlijke aanmelding: Dagelijks, behalve op zaterdag, van 9-16 uur in gebouw „Candida", 4e verdieping, N.Z. Voorburgwal 120, Amsterdam-Centrum. Telefonische inlichtingen: (020) 3 90 51 toestel 539.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2