Leider aanslag de Gaulle zat op het Ministerie van Luchtvaart Negen nieuwe astronauten nota 1963 20N0ER COMMENTAAR AH-dekens welles - nietes Suriiiamers staken nog Witteveen naar Tweede Kamer voor de WD Tsjombe: Moboetoe was van plan Katanga aan te vallen W essanen neeml fabriek over Sherry verdwijnt in San Francisco Rechten en plichten Tweemaal ontslag voor ambtenaar HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 PAGINA 8 PARIJS (Reuter, AP) Harde slagen zijn er maandag weer gevallen op het OAS- front. De Parijse politie maak te bekend, dat een man, die zij zaterdag had gearresteerd, maandag na een. langdurig verhoor heeft bekend de leider te zijn geweest van het moor denaarscommando van twaalf dat op 22 augustus een ver geefse aanslag op president de Gaulle pleegde. De gearresteer de is luitenant-kolonel Jean- Marie Bastien-Thiry, een tech nisch expert, die verbonden ls aan het Franse Ministerie van Luchtvaart. Hoge goedkeuring Ook Pompidou Tereg van nooit-weg-geweest r 1 Qok in zijn laatste begroting is bet kabinet-De Quay er niet in geslaagd te bereiken wat net zelf een der belangrijkste doel stellingen van zijn beleid heelt genoemd: verlaging van de over heidsuitgaven en verlaging van de belastingdruk. Hoewel enkele uitgavenposten aanzienlijk konden worden - ver laagd (EEG-ontwikkelingsfonds, landbouwsteun) geeft de begro ting weer een flinke uitgavenstij ging te zien, ditmaal van rond 390 miljoen gulden. De rijksuit gaven leggen dan ook beslist geen kleiner beslag op het natio nale Inkomen dan b.v. in 1959 het geval was. Tegelijk erkent minister ziji- stra in de Miljoenennota, dat de belastingdruk in de afgelopen ja ren per saldo niet Is vermlnoerd. Dit alles wil niet zeggen, dat wij daarom zouden willen spreken van een verkeerd beleid. Geens zins. Voor ons ls de vraag of een belastingverlaging kan worden verwezenlijkt nu eenmaal niet de toetssteen bij uitstek van een goed financieel beleid. Wij waar deren het zelfs bijzonder, dat de minister erin is geslaagd In vijf jaar tijd in de begroting plaats te maken voor een aanzienlijke verhoging van de uitgaven voor onderwijs en cultuur. Maar wij constateren wel, dat men eenvou dig de gedane beloften niet waar heeft kunnen maken. (Ongetwijfeld heeft het feit, dat de militaire uitgaven moes ten worden verhoogd „tegengeze- ten". Maar men moest dan ook wel erg naïef zijn om aan te ne men, dat de Verenigde Staten gegeven hun financiële moeilijk heden de last van, de militaire uitgaven ten volle zouden b 1 ij - ven dragen - dusdoende Ne derland in staat stellende de be lasting te verlagen. Het argument, dat de hoogcon junctuur belastingverlaging heeft bemoeilijkt, is op zich zelf juist, maar het gaat in zoverre niet op, dat men de pretentie heeft ge had, ondanks die hoogcon junctuur een structurele belas tingverlaging tot stand te kun nen brengen. Met andere woor den: niet het beleid was fout, maar de beloften. Daarom kunnen wij het weinig waarderen dat de minister in de nota nu al weer bij herhaling ge waagt van en filosofeert over be lastingverlagingen, die in de toe komst w'i&ïSi.. mogelijk zouden zijn. Het gaat niet aan te snel verwachtingen te wekken, zeker als het wellicht anderen zijn, die ze zouden moeten realiseren. Tntussen ls de economische si- tuatlc nog steeds zeer gespan nen, al zijn er aanwijzingen (scheepsbouw, luchtvaart), dat de hoogconjunctuur iets van haar kracht gaat verliezen. Onder die omstandigheden is het begrijpe lijk dat de minister doet trou wens een minister van Financiën ooit anders? met klem aan dringt op matiging van de beste dingen. Maar daarbij ligt het ac cent wel heel sterk op de lonen. Men zou haast de indruk kunnen krijgen, dat het kwaad in de eco nomie alleen van de lonen zou kunnen komen En' na al die betogen ls dan weer opmerkelijk, dat van de nieuwe begroting zelf zeker geen matiging op onze zo strak ge spannen economie zal uitgaan. De minister motiveert zijn beleid op dit belangrijke punt eigenlijk nauwelijks. We moeten het doen met zijn mededeling dat hij het resultaat ,in het licht van de aanwijzingen omtrent de econo mische ontwikkeling aanvaard baar acht'. En dat ls zacht ge zegd, wel wat summier. /"Overigens heeft de begroting 's ministers theorie en goede bedoelingen ten spijt ook in de laatste drie Jaar geen matigend effect op de conjunctuur gehad. Nieuwe grote plannen zijn in deze laatste begroting van het kabinet nauwelijks te vinden. Wel is men heel duidelijk teruggeko men van een oud plan, het plan nl. om de woningwetbouw aan zienlijk terug te dringen. Voor het komende jaar prijken weer 40.000 woningwetwoningen op het programma In plaats van de 32.500 die dit kabinet nog maar twee jaar geleden als het maxi mum beschouwde. Kennelijk is de oppositie tegen dit on-soclale be leid niet zonder effect gebleven. Dat de regering nu voornemens Is de particuliere premiebouw die nog maar enkele jaren gele den met alle geweld bovenmatig moest worden gesubsidieerd te beperken, ls een nieuwe illustra tie van een onstandvastig beleid dat op zoveel punten b.v. ten aanzien van Nieuw-Guinea de be lastingen, de vrije loonvorming, de hulp aan ontwikkelingslanden heel anders uitvalt dan het was aangekondigd. SAN FRANCISCO (AP). De keeshond Sherry van me vrouw E. Glaser uit IJmuiden- Oost is in San Francisco ver dwenen. Sherry was per vlieg tuig vooruit gezonden, toen mevrouw Glaser in de VS een bezoek ging "brengen aan haar twee dochters. Zwager Gerrit Berends haal de het dier af, maar het slipte op het vliegveld uit de hals band. De dochters van de eige naresse hebben een beloning van 125 dollar uitgeloofd voor degene, die de hond terug brengt. Mevrouw Glaser zit in zak en as en heeft bij alle dieren tehuizen in San Francisco en omgeving navraag gedaan In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Te stelling van prof. de Gaay Fort man (en anderen) dat de werkne mers niet gelijkberechtigd zijn met de leiders (de werkgevers), is onvol doende doordacht. Die geiijkberech- tigheid is er inderdaad niet. Zij zal er ook nooit kunnen zijn. Omdat hij, die méér verantwoordelijkheid draagt, meer rechten en plichten heeft. Ook moet hebben om de verantwoor delijkheid te kunnen dragen. Zo zal ook de leider iedere leider meer rechten en plichten moeten hebben dan de geleide. Anders kan •hij geen leiding geven. De bescher ming tegen ongerechtigheden iigt in de activiteit van de gemeenschap. Het sluitstuk op deze redenering is dat de publieke opinie in staat moet worden gesteld zich tijdig te uiten, ook voor wat het bedrijfsgebeuren betreft. Dat er op dit gebied veran deringen moeten worden bevorderd, k i In vele gevallen roet recht wor den gesteld. Uit 'De Onderneming', orgaan van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond, 15 september 1963. Van een onzer verslaggevers) Voor het ambtenarengerecht In Den Haag diende maandag de zaak van een referendaris op het departe ment van Defensie die twee maal door 'de ministeris ontslagen. Het eerste ontslag was hem gegeven op grond van inkrimping van de werk zaamheden en toen het ambtenaren gerecht daar niet mee akkoord ging en het ontslag vernietigde, volgde een tweede ontslag, waarvoor de motivering nu was, dat de functie van de betrokkene was opgeheven. De referendaris wendde zich daarna opnieuw tot het ambtenarengerecht. Zijn pleiter, mr, L. de Groot, voer de maandag aan, dat de rechtszeker heid. van een ambtenaar in het ge drang komt, wanneer hij twee maal om twee verschillende beweegrede nen ontslagen kan worden. Bovendien is uit geen enkel offi cieel document gebleken dat de functie van deze referendaris inder daad is opgeheven. De omstandig heden zijn in beide ontslagkwesties gelijk gebleven en daarom is ook de tweede ontslagbeschikking niet ge- mofciveerd. Wanneer men overigens eerst een ambtenaar ontslaat en daarna zijn functie gaat opheffen, draait men de zaken om, aldus mr. De Groot. De referendaris was in mei van het vorige jaar ontheven van zijn functie als hoofd van de sectie so ciale zorg van de afdeling Sociale Zaken militair personeel en toege voegd aan de directeur voor sociale aangelegenheden. De gemachtigde van de minister van Defensie, de heer H. L. Laban, stelde dat het ontslag was verleend uit de oorspronkelijke functie en dat de klager niet de capaciteiten bezat voor werkzaamheden op andere mi nisteries. Hij achtte het zeer wel mogelijk een ambtenaar voor de tweede maal te ontslaan. Uitspraak over drie weken. (Van onze pariementsredactie) Prof, dr. H. 3, Witteveen lid van de Eerste Kamer voor de VVD heeft zich verkiesbaar gesteld voor de Tweede Kamer. Prof. Witteveen zal de plaats innemen van mr. H. F. van Leeuwen, die zich in verband met zijn gevorderde leeftijd 12 jaar zai terugtrekken. Prof. Witteveen was reeds eerder op de groslijst van kandidaten ge steld, doch op zijn verzoek op een niet-verkiesbare plaats. Naar hij ons mededeelde was hij op zijn besluit te ruggekomen toen was gebleken dat voor mr. Van Leeuwen, de financiële specialist van de liberale fractie, zeer moeilijk een vervanger te vinden was. Prof dr. H. J. Witteveen 41 jaar is hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam in de staathuishoudkunde, de conjunctuurleer en de economische politiek. Enkele uren later velde een mili tair tribunaal in Parijs het dood vonnis over een belangrijke ex-leider van de OAS in Frankrijk, André Ca nal, die bekendstond onder de bij naam Zwarte Monocle, Eén van zijn. belangrijkste hand langers, Jean-Marie Vincent, die de bomaanslag pleegde op het huis van de minister van Cultuur, André Mal- raux, waarbij een meisje van vier Jaar ernstig werd gewond, kreeg le venslang. De gearresteerde Bastien-Thiry, heeft volgens de politie bekend, dat hy de leiding heeft gehad op verga deringen. waar de mifcrailleuraanval op president de Gaulle werd voorbe reid. Ook bracht hijzelf een bezoek aan de plaats van de overval bij Pe tit Clamart. Daarbij werd hij verge zeld door Henri Niaux, de man die LUITENANT-KOLONEL BASTIÈN-THIRY vorige week vrijdag werd gearres teerd en die zich zaterdag in zijn cel %ran het leven heeft beroofd. Maan dag heeft de weduwe van Niaux ver klaard dat zij van plan was naar Parijs te gaan om c'e naam van haar overleden man te zuiveren. Hij was volgens haar sinds 18 augustus niet weg geweest uit z'n woonplaats Agen. Bastien-Thiry heeft volgens de politie ook toegegeven dat hij be hoorde tot de nationale verzatsraad van ex-premier Bidault en dat de plannen voor de moordaanslag waren ELISABETHSTAD (Keuter) Presi dent Tsjombe van Katanga, heeft gis teren meegedeeld êuit een betrouwba re bron' vernomen te hebben dat dc opperbevelhebber van het centrale Congolese leger, generaal Joseph Mo boetoe, formeel een algemene aanval van zijn hele leger tegen het leger van Katanga had verordonneerd. Tsjombe deed deze mededeling toen hij de tekst bekendmaakte van een boodschap die hij had gezonden aan Robert Gardiner, het hoofd van de vertegenwoordiging der Verenigde Naties in Congo. In deze boodschap verklaarde Tsjombe, dat zijn regering zich zou houden aan haar huidiee gedrags lijn. 'maar dat het Katangese leger zich in geval van een aanval zou ver dedigen'. Tsjombe herinnerde Gardiner aan zijn verantwoordelijkheden en verzocht, hem acht te slaan op het plan (voor een federale grondwet voor Congo, red. HVV) dat hij kort geleden aan de regeringen te Leo- poldstad en te Elisabethstad had voorgelegd. Volgens Katangese bronnen zouden troepen van de centrale Congolese regering zondag een krachtig offen sief zijn begonnen tegen het leger van Katanga in de buurt van Con- solo. ten noorden van Elisabethstad. goedgekeurd door het opperbevel van de OAS. Op de avond van 22 augustus had Bastien-Thiry de leden van het com mando telefonisch het laatste bevel gegeven hun posities in tc nemen. Daarna was hij zcif met Niaux naar de plaats van de aanslag toe gereden. Tjjdens zijn verhoor zou Bastien- Thiry, die zei diep religieus te zf,-., ook hebben gezegd: „Ik kwam in opstand tegen de tirannie van generaal de Gaulle. De Gaulles verdwijning zou tot heil van Frankrijk zijn geweest. In bepaalde perioden van de geschie denis hebben katholieke kerklei ders de christenen aangespoord zich te verzetten togen de tirannie met al hun kracht." In België heeft het socialistische dagblad Le Peuple maandag bericht (en het persbureau Ass. Press beves tigde het later), dat uit de papieren van de zes vorige week in Namen ge arresteerde OAS'ers is gebleken, dat de extremisten een aanslag voorbe reidden tegen de Pr. premier Pom pidou. Ook was er een plan voor de omverwerping van de Franse rege ring en andere documenten bevatten bijzonderheden over de OAS op Frans grondgebied. De ambassadeurs van België en Italië in Parijs hebben maandag dreigbrieven van de OAS ontvangen waarin zij worden gewaarschuwd dat er „actie" zal volgen, indien hun lan den blijven weigeren asiel te verlenen aan leiders van de (Franse) natio nale verzetsraad. Advertentie Ï.M. Herinnert a t'.c'» «He kleine voor- pagfnaberichtjeii -ran twee jaar ge leden? Over prof'. Parkinson, Deense sede in Nederland. Taalzuivering enz.? OI die sporfnieuwtjes" van verleden jaar in de maandag ochtend krant? Heeft u ze gemist? Het w&3 feitelijk reclame voor CHARMANT', Karei I's geurige 5- oents sigaartje. Dat is dit berichtje natuurlijk ook. Die Charmantjes zijn er intussen steeds geweest, in elke goede sigarenzaak. Zoals alle goede dingen zijn het blijvertjes. U zult ze weer steeds meer tegen komen - en echt niet alleen in de krant. Zit er eigenlijk al 'n doosje in uw zak? 't Zou tijd worden ROOSENDAAL (ANP) Na de ijskasten en mixers zal Albert Heijn nog deze week een groot aantal wol len dekens ais „premie van de maand" aanbieden. Het is waar schijnlijk, dat de lancering van de naar schatting 120.000 dekens op de Nederlandse markt belangrijke gevol gen zal hebben voor de industrie, de groot- en de kleinhandel. Dit is gisteren in Roosendaal verklaard door de voorzitter van de Nederlandse Rooms-Katholieke Bond van Ondernemers in de Woningin richting- en Meubileringsbedrijven, de heer P. Hoefsloot, tijdens een ver gadering van deze bond. (De heer Legerstee, een van de di rectieleden, verklaarde ons naar aan leiding van dit bericht dat Albert Heijn helemaal geen plannen heeft om dekens te gaan verkopen. „Het zou op dit ogenblik een goed artikel zijn, maar het is voor ons al te laat m het seizoen om er nog aan te beginnen", zei hij Redactie HVV). Advertentie IM Nuts is gevuld met vers gebrande hazelnoten en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een kwaMteitspro» oukt. - HOUSTON (Reuter, AF) Het Amerikaanse bmeau voor lucht en ruimtevaart, ce NASA, heelt gisteren de namen bekend ge maakt van de negen mannen.ciie Amerika's ruimtevaarderskorps zullen gaan versterken. Zij zuhen gaan werken aan het Mercurv- project voor het brengen van een man op de maan. Een of meer van hen zullen misschien behoren tot degenen, die een eerste voet op de maanbol zullen zetten. De mannen zijn al- len tussen de dertig en 35 jaar. Het zijn: Neil A. Armstrong, (vroeger bij de marine geweest), majoor Frank Horman (lucht macht), luitenant ter zee Charles Conrad jr., kapitein ter zee J. A. Lovell, luchtmachtkapitein James A. Mcdivitt, El lot M, See Jr. (een burgerpiloot), lucht machtkapitein Thomas F. Staf ford, luchtmachtkapitein Edward H White en kapitein ter zee John W. Young. Zij werden gekozen uit 253 reeds streng geselecteerde Kantödaten- Intussen heeft de NASA nieuwe regels voor de publiciteit vastge steld. Toekomstige ruimtevaarders mogen zich niet meer lenen voor commerciële televisie-uitzendingen of zonder toestemming in films of voor de radio verschijnen. Even min mogen zij 'exclusieve verha len' verkopen aan persorganen. PARAMARIBO (AP) De staking die vorige week is uitgebroken bij de bouw van de stuwdam in de Suri nam e-rivier nabij Afobakka, duurt nog steeds voort. Ongeveer 900 arbeiders woonden maandag een massabijeenkomst bij, waarop werd gesproken door mr. E. Bruma, de leider van de nationalis tische beweging in Suriname. De maatschappij die de dam bouwt, de Suralco een dochtermaatschappij van de te Pittsburgh in de Verenigde Staten gevestigde Alcoa weigert te onderhandelen met de nieuwe na tionalistische vakbond. Zij is wel bereid te onderhandelen met de Surinaamse werknemers-moe- derbond van het voormalige staten lid J. Pengel, die maandag eveneens een bijeenkomst belegde. De boeren, verenigd in de Suri naamse landbouwersbond. overwegen ook te gaan staken. De bond wenst een staking, voor het geval de rege ring de prijs van de melk, die wordt egleverd aan" de melkcentrale in Pa ramaribo, niet verhoogt. Enige tijd egleden hebben de boeren al een proteststaking van een dag gehou den. Tnt '/'"oonrsifc ademt geest van grot! tevredenheid Op de eerste dag van de 37ste internationale motorzesdaagse in Gaimisch Partenklrchen zijn twee van de zestien Nederlandse deel nemers uitgevallen. Het zijn de Ha genaar Jaap Sikkema en de Rotter dammer Leen Hoppezak. H. M. de Koningin heeft vanmiddag het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de volgende rede: Leden der Staten-Generaal. Aan het einde van het afgesloten parle mentaire jaar zijn met betrekking tot wes telijk Nieuw-Guinea ingrijpende beslissingen genomen. Ingrijpend voor ons koninkrijk, ingrijpend ook voor de Papoea's, die een eigen plaats in onze belangstelling hebben verworven. In eerbied gedenken wij allen, die in de vervulling van. hun plicht het offer van hun leven brachten. Met erkentelijkheid maakt de regering melding van de plichts betrachting en toewijding van hen. die in Nieuw-Guinea onder moeilijke omstandighe den hun taak verricht hebben. De regering hoopt, dat de toekomst der Papoea's, waarvoor de Verenigde Naties verantwoordelijkheid hebben aanvaard, voorspoedig zal zijn. Niet naar het verleden maar naar de toekomst moet onze blik ge richt zijn. Belangrijke Internationale ontwik kelingen eisen onze aandacht op. De sterke onderlinge afhankelijkheid der volken vindt uitdrukking in vele vormen van internatio nale samenwerking, waarbij ook ons land in toenemende mate wordt betrokken. Grote waarde hecht de regering aan de programma's van de Verenigde Naties voor gemeenschappelijke hulpverlening aan lan den waar de welvaartsontwikkeling achter blijft. Zij wil naar vermogen bijdragen tot de economische en maatschappelijke ontwikke ling van deze gebieden. De noodzaak voor het westen, om een krachtige staat van militaire verdediging te, handhaven en zich daarvoor aanzienlijke of fers te getroosten, blijft helaas onvermin derd bestaan. De politieke en militaire sa menwerking in het Atlantisch bondgenoot schap acht de regering daarom voor ons land van het grootste belang. Even belang rijk acht zij een uitbreiding en verdieping van deze samenwerking op economisch ge bied. Daardoor zal een evenwichtige economi sche groei niet slechts in Europa, maar in de vrije wereld in haar geheel bevorderd wor den. De uitvoering van de verdragen betreffen de de Europese gemeenschappen blijft alle Inspanning vergen. De grondslagen van deze verdragen mogen niet worden aangetast. Van groot belang acht de regering bet, dat vooral het Verenigd Koninkrijk maar ook andere staten zullen toetreden tot deze ge meenschappen en dat met daarvoor, In aan merking komende landen, die niet een vol ledig lidmaatschap kunnen aangaan, asso ciatie-overeenkomsten worden gesloten. De politieke samenwerking zal naar de mening van de regering zoveel mogelijk moe ten aansluiten op de bestaande vormen van samenwerking. De resultaten van de onder handelingen over het toetreden van het Ver enigd Koninkrijk tot de Europese gemeen schappen zullen van grote invloed zijn op het bereiken van overeenstemming tussen alle betrokken regeringen over de hoofdlijnen van een toekomstige politieke unie. De samenwerking In de Benelux Je op economisch en politiek gebied wederom zeer waardevol gebleken. Met de meeste landen buiten Europa on derhoudt deregering eveneens vriendschappe lijke betrekkingen. Voor wat betreft de ver houding met Indonesië staat rij geheel open voor een verbetering, De regering vermeldt gaarne de vele goede betrekkingen tussen de drie landen van ons koninkrijk. Gezien de inspanning, die Surina me en de Nederlandse Antillen zich getroos-* ten voor hun economische en sociale ontwik keling, stemt het tot verheugenis, dat de associatie met de Europese Economische Gemeenschap voor Suriname tot stand kwam. Verwacht mag worden, dat ook de associatie van de Nederlandse Antillen oinnen afzienbare tijd een feit zal zijn. De economische bedrijvigheid in ons land handhaaft zich nog steeds op boog niveau. Het groeitempo van de produküe is de laatste jaren evenwel enigermate ver traagd door het bereiken van de capaciteits- grenzen, waarbij de verkorting van de ar beidstijd een belangrijke rol heeft gespeeld. De toestand van volledige bezetting van het produktie-apparaat, minimale werkloosheid en een geleidelijke toeneming van de wel vaart zijn verheugend, temeer daar over- besteding ditmaal kon worden vermeden. Waakzaamheid blijft echter vereist voor de handhaving van het evenwicht tussen mid delen en bestedingen. Het betalingsbalans saldo op lopende rekening, hoewel nog steeds positief, zal dit jaar waarschijnlijk enigszins beneden het bedrag ïiggen, dat structureel noodzakelijk wordt geacht. Het prijsniveau, dat tot nu toe een betrekkelijke stabiliteit heeft vertoond, staat onder een toenemende druk. De rijksbegroting, die u heden wordt aan geboden, voldoet aan de richtlijnen, die de regering enige jaren geleden heeft vast gesteld voor de begrotingsontwikkeling op langere termijn. Het tekort is groter dan voor 1962 was geraamd. Dit houdt verband met het feit dat de opbrengsten van de be lastingen beneden de ramingen blijven. Voor de dekking van het tekort zullen naar ver wachting voldoende langlopende financie- ringsmogelijkheden ter beschikking staan. Ook voor de particuliere bestedingen blijft beperking van de toeneming noodzakelijk. In dit verband moet de stijging van de ar beidskosten, die voortvloeit uit het verschil tussen loon- en produktiviteitsstijging, ge noemd worden. De ontwikkeling heeft geleid tot een op zichzelf verheugende verschuiving ten gunste van de inkomens der loontrek- kenden. Een verdere stijging van de arbeidskosten zal echter onvermijdelijke prijsstijging en verzwakking van de Nederlandse concurren tiepositie ten gevolge hebben. Op den duur kan de werkgelegenheid hierdoor in gevaar komen. De regering heeft hierin aanleiding gevonden met de Stichting van de Arbeid in overleg te treden. Zij zal aan de Sociaal-Eco nomische Raad advies vragen over de be grenzing van de stijging der loonkosten In 1963. De zorg voor beheersing van de conjunc tuur mag de aandacht niet van de structurele problemen afleiden. Een. krachtige groei van onze volkshuishouding alsmede de internatio nale concurrentie vereisen versterking van onze economische structuur. In de achtste in- dustrialisatienota, die u in de loop van dit zittingsjaar zal bereiken, wordt hierop nader ingegaan. De resultaten van het kernenergie- en het ruimte-onderzoek, alsmede de aardgasvond sten In het noorden d :s lands, zullen voor de genoemde versterking van onze economische structuur een welkome bijdrage zijn. De regering is verheugd, dat het met uw medewerking mogelijk is gebleken in het afgelopen jaar een aantal sociale verbeterin gen tot stand te brengen. Wanneer de ont- werp-interimregeling voor lnvaliditeitsrente- trekkers, die ertoe strekt een belangrijke verbetering in de positie van deze groep te brengen, door u zal zijn aanvaard, zullen vele vraagstukken, waarvoor de regering zich in haar sociaal beleid op korte termijn ge steld zag, tot oplossing zijn gebracht. Intussen blijven ook, op langere termijn gezien, belangrijke sociale vraagstukken de aandacht opeisen. De regering denkt hier bij aan de definitieve vorm der oudedags- verzekering, de definitieve sociale voor ziening voor gehandicapten, en een regeling voor de dekking van zware geneeskundige risico's. Zij heeft deze problemen in onder ling verband voorgelegd aan de Sociaal-Eco nomische Raad. Daarbij is de vraag gesteld welke prioriteitsbepaling wenselijk is, reke ning houdende met wat overigens in onze economie verwezenlijkt moet worden. Tot de genoemde belangrijke vraagstukken behoort ook de wijze van loonvorming. De regering heeft het desbetreffende advies van de Sociaal-Economische Raad in overweging genomen. Zij onderzoekt, in hoeverre het met handhaving van haar eigen verantwoordelijk heid mogelijk is. het georganiseerde be drijfsleven een beter passende verantwoorde lijkheid bij de loonvorming te geven. "V/oor de landbouw is van grote betekenis, dat de gemeenschappelijke Europese markt op agrarisch gebied gestalte krijgt. Daardoor openen zich nieuwe vooruitzichten, al wordt ook de concurrentie verzwaard. Het agrarisch bedrijfsleven staat thans voor de taak, verhoging van produktiviteit en kwali teit tot stand te brengen. De regering zal dit streven krachtig steunen, o.a. door verbete ring van de produktie-omstandigheden. Ook in de zeevisserij voltrekken zich ver anderingen, die op langere termijn gezien van betekenis zijn, o.a. nemen de mogelijkhe den tot deelneming aan de verre-visserij toe. De woningvoorziening, die voor veie ge zinnen nog grote problemen schept, blijft een onderwerp van voortdurende zorg. De snelle groei van de bevolking en de nood zaak tot vervanging van krotwoningen doen de behoefte aan woonruimte groot blijven. Daarom moet ook voor 1963 rekening worden gehouden met het in aanbouw nemen van 90.006 woningen. De verhouding van de bouw kosten tot het inkomen van de meeste wo ningzoekenden Is zodanig, dat het rijk in de meeste gevallen financiële steun zal moeten blijven verlenen. De woningbouw zal beslag leggen op meer dan de helft van de aanwe zige bouwcapaciteit. Aangezien ook de be hoefte aan andere gebouwen onverminderd blijft bestaan, zal ook In 1963 een stringent goedkeuringsbeleid noodzakelijk blijven. "Oet beleid van de regering blijft niet al- leen gericht op het scheppen van betere mogelijkheden voor ieders materiële wel zijn, maar ook op een evenwichtige sociale opbouw van de maatschappij en op de be vordering van een zo ruim mogelijke sprei ding van verantwoordelijkheid. Zo hebben de bezitsvorming, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en het zelfstandige midden- en kleinbedrijf haar onverminderde aan dacht, hetgeen meda la de wetgevende ar beid in het komende zittingsjaar tot uiting zal worden gebracht. De regering blijft de zorg voor onderwijs, wetenschap ert cultuur als een der belang rijkste onderdelen van haar beleid zien. Zij stelt voor, dit jaar wederom een groter deel van de rijksbegroting te bestemmen voor scholing en vorming van onze jonge genera tie en voor deelneming van steeds breder la gen van de bevolking aan uitingen van cul tuur. De regering houdt het oog gericht op de mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding en denkt hierbij speciaal aan voorzieningen op het gebied van de openluchtrecreatie, waar aan in ons dichtbevolkte land zo'n grote be hoefte bestaat. De snelle ontwikkeling op velerlei gebied brengt in onze samenleving ingrijpende ver anderingen te weeg. De regering tracht waar nodig aanpassing in het persoonlijk en ge meenschapsleven te bevorderen. "Eten omvangrijk wetgevend programma J-1 zult u ook komend zittingsjaar te be handelen krijgen: in de eerste plaats de reeds ingediende ontwerpen, zoals die voor de herziening van de algemene delen van het burgerlijk wetboek, de wet beroep admini stratieve beschikkingen, de algemene bij standswet, de ziekenfondswet, de kernenergie wet, de regeling van het voortgezet onder wijs en de instelling van een openbaar li chaam voor het gebied van de Rijnmond, en voorts enkele belangrijke ontwerpen van wet op het gebied der belastingen. Daarnaast zullen u nog enkele nieuwe wetsontwerpen bereiken, waaronder die ter herziening der grondwet, de goedkeuring van twee internationale conventies inzake ruim te-onderzoek, dc algemene premie-spaarwet en de vreemdelingenwet. Enkele beleidsnota's zullen u eveneens tot een gedachten wisseling met de regering aan leiding kunnen geven. Reeds ontving u o.a. een nota over de reclametelevisie, over het in exploitatie nemen van de aardgasvondsten en over hulp aan mlnder-ontwikkelde gebie den. Heden bereikt u een nota over het toe risme in Nederland. Van jaar op jaar vereist de behandeling der begroting meer tijd en aandacht van de Staten-Generaal en de regering. Daardoor dreigen andere werkzaamheden verdrongen te worden. De regering volgt daarom met veel belangstelling de gedachtenvormlng en de experimenten in uw midden, om tot een verbetering van de werkzaamheden der ka mers te komen. De regering -al het initiatief nemen voor een nationale herdenking van de herrijzenis van onze staat in 1813. Een comité zal wor den opgericht, dat onder voorzitterschap van onze dochter Beatrix zal staan. De regering verwacht, dat in plaatselijke en verenigings verbanden daarbij aansluitende Initiatieven zullen worden ontwikkeld. Tn liet komende zittingsjaar wordt van u -«-weer veel werk en inspanning vereist. Moge - Begeven zijn in onderling goede ver standhouding en in samenwerking met de regering vruchtbaar werkzaam te wezen ten nutte van ons land en ons koninkrijk. Met de bede, dat Gods zegen op u en uw werk moge rusten, verklaar ik thans de ge wone zitting der Staten-Generaal voor ge opend. (Van onze soc.-econ. redactleT Wessanen's Koninklijke Fabrieken N.V. heelt opnieuw uitbreidingen aan zijn industriële belangen gegeven. Met de directie van de cacao- en chocoladefabriek Nicolet te Kromme, nl# werd volledige overeenstanuning bereikt over de overname van alle aandelen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1