Nederlandse vlag heeft er 60 jaar onafgebroken gewapperd mmES Niet geschikt: eervol ontslag èn f 120.000 Station Staatsspoor moet verdwijnen £be&ma Twee meisjes aangerand Proces om schuldvraag 6y% jaar oud ongeluk Falsificaties gevolg van onlustgevoelens Bromfietser tegen trein -NS niet aansprakelijk T EE-trein k.o. door... koe Chefarine .4 1 Peter Jaspers: ik trek mij terug Na val in zeis overleden Verdachte van aanranding op voeten mÊÊËÈÊËÈm Ged. Staten achter Jokinen Puinhoop in Soesterberg VN-vlaggen in Hollanclia aangekomen Bankemployé verduistert 8 ton Betere bestrijding van pijn en griep! Protestnota: Nog dit jaar schade vergoeding nazi slachtoffers Aanranding Geen Terlof en... direct rechts van deHGOFDiNGAKG 50 wasautomaten in volledig bedrijf bij... Vrouw omgekomen door kolendamp vrije Om te stélen mm. HET VRIJE VOLK DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 PAGINA (Van een speciale verslaggever) MERAUKE is voor de UNO-autoriteiten een moeilijk stadje. Er dreigen botsingen. Generaal Rikhye heeft dat zelf toege geven, voordat hy gisteren van Hollandia naar Djakarta ver trok. Het Nederlandse gouvernement noemt de aanwezigheid van de bij Koeprilt drie kilometer van Merauke onder gebrachte 350 Indonesische parachutisten de voornaamste oorzaak van dit gevaar. DE LANGE OPVOLGER (Van een onzer verslaggevers) WAPENS hi&t '6 exclusieve blauwe Inicronite fitter De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk a! beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient orn de maag te beschermen. Nuts is gevuld met vers ge. brande hazelnoten en room- cararnel. Het geheel overtrek- leen met volle-mellcchocola- de. Een kostsllpc verst,, ring. Nuts: een kwaliteit.. prcduRb_ Vfl.n nrt7P -** (Vaa onze verslaggever) Het zestig jaar geleden aan de mond van de Maro gestichte Merauke spreekt sterk tot de verbeelding van zowel de Indonesiërs als de vroeger In Indone sië wonende Nederlanders. Het Is de enige Neder landse stad, die in de Tweede-Wereldoorlog niet bezet is geweest. De Ne derlandse vlag heeft er zestig jaar onafgebroken gewapperd. Voor de Indonesiërs ls de naam Merauke verbon den met de nationalisti sche slogan 'Merdeka van Sabang tot Merauke' en met het verbanningsoord Boven-Digoel. Dat verban ningsoord ligt er vlak bij. Het ls na de oorlog her doopt in Tanah-Merah (Bode Aarde). Er ls de Indonesiërs vee! aan gelegen om juist in dit gebied, waar de natio nale leiders in balling schap hebben vertoefd, de roodwitte vlag te hijsen. Men zal zich niet hoeven verbazen als straks dit ge bied een pelgrimsoord wordt voor Indonesië. - St.-OEDENRODE (ANP). -~ Toen de landbouwer L. van de Berk gisteravond omstreeks zes urn* per fiets naar huis reed, trof hij op net akkerpad in Femhout (gemeente St.- Oedenrode) zijn 63-jarige buurman M. van de Bersselaar met zware ver wondingen aan. De man was tijdens het maaien op een vlijmscherpe handzeis geval len. Hij werd zo zwaar gewond dat bloedtransfusie In het ziekenhuis in Veghel niet meer mocht baten. De heer Van de Bersselaar, vader van negen kinderen, overleed enige uren nadat zijn buurman hem had gevon den. MERAUKE: een mooi, maar moeilijk stadje Merauke is altijd een moeilijk stadje geweest door de aanwezig heid van elkaar lang niet altijd vriendelijk gezinde bevolkings groepen. Er wonen Javanen, Keie zen. leden van de vroeger zo trotse Marind-Animstam en Ambonezen. Advertentie IM. INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin Do vrouw in do kunst -k Huish. voorlichtingscentrum Test-auto en iest-bromfiets Bruid en bloem INTERNATIONALE MODESHOW 13.30, 15.30 en 20 uur. Geopend vanlO-17 en!9-23u. Zondags gesloten AHOY' GEBOUW' ROTTERDAM llm 4 OCT. TRICHT (ANP). Vanmorgen trof de slager die boodschappen rond kwam brengen, de 76-jarige me vrouw P. J, ümits-Kooren in Tricht (gemeente Buurmalsen) dood in een stoel in de kamer aan. De vrouw had de nacht in de huiskamer doorge bracht. Zij ls door kolendampvergif tiging om het leven gekomen.- Haar echtgenoot, die boven had geslapen, werd door de slager in zorgwekkende toestand gevonden. Hij is naar het ziekenhuis te Tricht overgebracht (Van een onzer verslaggevers) De directeur van Openbare Wer ken in Deventer, ir. E. A. Bierdrager, krijgt van de gemeente 120,000 gul den. Hü wordt eervol ontslagen. De gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. daartoe tegen middernacht met 28 tegen 2 stemmen aangeno men. Tijdens de langdurige debatten bleek, dat ir. Bierdrager, die vijf jaar directeur is geweest, door B. en W. en door de raad voor deze functie niet geschikt werd geacht. Uit de raad kwam kritiek op B. en W., omdat een voorstel tot ont slag niet eerder was gedaan. Eerst na aandrang door B. en W. heeft de raad het voorstel aanvaard, om dat anders, zoais burgemeester Bolkestein het uitdrukte, te ver wachten zou zijn, dat een kostbare en tijdrovende procedure voor het ambtenarengerecht zou volgen. De burgemeester verwachtte, dat het resultaat van een dergelijke pro cedure wel eens meer zou kunnen kosten dan het bedrag, dat de ge meente nu min of meer tegen wil en dank aan de vertrekkende directeur beschikbaar wil stellen, als schade vergoeding voor het hem gegeven ontslag Voor ambtenaren, aldus de burge meester, geldt nu eenmaal een bij zondere rechtspositie. f (Van een onzer verslaggeefsters) De autohandelaar A. F. T. (24) die vorige week donderdag in Öen Haag werd gearresteerd wegens aanranding van een achttienjarig meisje, is za terdag weer in vrijheid gesteld. Door de politie opgeroepen getuigen hebben wel bevestigd, dat zij net meisje naar het politiebureau heb- ben gebracht nadat zij om hulp bad geroepen, maar de aanklacht van net meisje konden zij niet bevestigen. De officier van Justitie zag geen reden voor vervolging van T. De laatsten zijn zeer sterk anti- Indonesisch. Merauke is een mooi en typisch Indisch stadje. De rode aarde van de savannen doet sterk aan het eiland Java denken. Het heejt brede en door koningspalmen omzoomde lanen. Het werd geleid door de zeer krachtige resident mr. F. J. R. Eibrink-Jansen, die door zijn grote kennis van het karakter van de Indonesische volken en door zijn vermanende wijsheid altijd botsin gen tussen de bevolkingsgroepen heejt weten te voorkomen. Een paar maanden geleden werd hij geconfronteerd met zijn 'op volger'. Het was de 64-jarige Ja vaanse steenfabrikant Lugiman Mangurotto. Een man die ai heel lang in Merauke woont. Radio- Makassar riep om, dat deze man de nieuwe resident van Merauke zou zijn. Zo werd mr. Eibrink Jansen ei genlijk voortdurend geconfronteerd met gevaarlijke voorvallen in de hoofdstad van zijn gebied. Hij had Resident Eibrink Jansen met zijn 'opvolger1 Lugiman Mangurotto. te maken met de onverzoenlijke houding van de Ambonese ballin gen (veelal leden van de Per- Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn tegen het be staande wederopbouwplan Bezuidenhout in Den Haag, dat voorziet int de afbraak van het oude station Staatsspoor en de opbouw van een nieuw a raison van twintig miljoen gulden, GS wensen, dat dit hele station voorgoed verdwijnt, zodat Den Haag dan één station (Hollands Spoor) overhoudt. Zij hebben hun mening neergelegd in een advies aan minister Van Aartsen, die zes maanden de tijd heeft om een beslissing te nemen over een plan, waarover door rijk, gemeente en provincie rond zeven tien jaar is gedokterd. Gedeputeerden volgen het inzicht van de 24-jarige master city-plan ner David Jokinen, een Amerikaan die tijdelijk op. de Provinciale Pla nologische Dienst -werkzaam is en die ontzet is over de verkeerssitua tie, die ontstaat indien men volgens het huidige plan in Den Haag twee stations handhaaft. Hij vond wat Ln sommige kringen het „ei van Columbus" wordt ge noemd: een oplossing, waarbij het bestaande spoortraject van Noot dorp af naar het station Staatsspoor wordt afgeschaft, zodat over het zelfde tracee een zesbanigc snelweg kan worden gebouwd, die recht streeks naar het hartje van Den Haag en verder naar Schevcningen leidt. Overigens is bekend, dat Den Haag zelf en de Spoorwegen niet veel voor het plan Jokinen voelen en zich wensen te houden aan de af spraak, die na moeizame onderhan delingen aan de conferentietafel is bereikt. Volledigheidshalve moet op gemerkt worden, dat GS wat de ontworpen bebouwing van het Be zuidenhout betreft, akkoord gaan. Hter zal t.z.t. een nieuw regerings centrum verrijzen o.a. met een nieuw paleis voor Justitie. In Sexbierum is de 18-jarige «nej. A K. uit Pietersbierum, toen zij zich zondagnacht alleen naar huis begaf, door de 24-jarige J. F. aangerand en misbruikt. Het meisje meldde zich later volkomen overstuur bij de po litie. die daarop de dader van zijn bed lichtte en in de kazerne van de rijkspolitie te Franeker opsloot. F. is reeds vaker met de politie in aan raking geweest. Zondagavond laat werd even bui ten Franeker een meisje, de 16- jsrlge J. van der B. uit Peins, dat op weg was naar huis, aangerand door de 21-jarige K. S. uit Leeu warden. Het meisje sloeg op de vlucht en liep dwars door een sloot, maar haar belager bleef haar ach:»: .olgen en wist haar te grij pen. Op het gegil van het slacht offer kwamen even later voorbij gangers toesnellen, die de aanran der grepen en aan de politie over leverden. Belde verdachten zullen donderdag aanstaande voor de officier van Justitie te Leeuwarden worden ge leid. HO meisje Van der B. was als hulp in de huishouding in dienst bij de burgemeester van Franekeradeel. mesta-beweging) tegenover de Ja vanen. Maar ook met tegenstellin gen tussen de Keiezen en Javanen- Javanen en Marind-Anim (de oor spronkelijke Papoea-bevolking van het savarmengebied aan de zuid kust). Als onzuiver, element zijn daar na de landingen de 350 para's bij gekomen. Onmiddellijk na de landingen verdwenen reeds twintig Keiezen in het savannengebied om zich bij hun 'broers' en 'bevrijders' te voe gen. Mr. Eibrink Jansen maakte uitputtende dagmarsen langs de kampongs van de verschillende be volkingsgroepen om ze tot kalmte te manen. Tegen de hertenjager Runbo Pa- ridjo, hoofd van de kampong Mopa, zei hij: 'Rirnbo, ik verwacht niet, dat je voor ons bent. Ik verwacht ook geen huip van je. Maar wel. verwacht ik. dat juliie, Javanen, ie op dit moment afzijdig zullen hou den.' Rimbo begreep dat. Nu verlaat het Nederlandse be stuur Merauke, Het UNO-bestuur ziet zich thans geplaatst tegenover bevolkingsgroepen, die niet alleen zenuwachtig en elkaar vijandig ge zind zijn, maar bovendien over wa pens beschikken. De Javanen, Am bonezen, Keiezen en Marind- Anim houden zich in het savannen- gebied van Merauke intensief bezig met de hertenjacht. Zij bezitten geweren. Bovendien weten de Ma- rind-Anims en de Ambonezen dat Javanen en Keiezen onmiddel lijk na de landingen hulp verieen- 'den aan de para's. Verscheidene para's hebben zich dank zij deze hulp in die tijd al in burgerkleding in de stad kunnen wagen. Dat aües maakt de toestand in Merauke ex plosief. AMSTERDAM (ANP) Al zes en een half jaar staat In Soesterberg een puinhoop: het restant van twee woningen, die door een zware truck met aanhangwagen in elkaar werden gereden- Op 7 november a.s. zal Jbei gerechtshof in Amsterdam uitspreken wie verantwoordelijk is voor de ruïne. Sinds het ongeluk op 28 april 1956 procederen twee buitenlandse verzekeringsmaatschappijen om de schuldvraag. De oorspronkelijke be woners van de ruïne, eigenaars van een manufacturenzaak en een ben zinestation, hebben als gevolg hiervan HOLLANDIA, (ANP) Hoe groo het beroep ook moge zijn dat in de komende weken op het improvisatie vermogen van ie VN-ambtenaren in Nieuw-Guinea zal worden gedaan, voor een aspect van de bestuurs- overdracht zullen zij zich geen zor gen behoeven te maken: de vraag oj er wel genoeg VN-vlaggen zijn. Met de Kroonduifdakota die van daag uit Blak te Hollandia arriveer de kwamen namelijk vele tientallen dozen aan vol met blauwe vlaggen, vervaardigd door een vlaggenfabriek te Vlaardingen. Het totale gewicht van de zending vlaggen was 450 kilo gram. Uit Hollandia zullen deze vlag gen nog deze week over geheel Nieuw-Guinea worden verspreid. Terwijl nog honderden meer en minder belangrijke zaken voor de overdracht geregeld dienen te worden en hiermee waarschijnlijk ook nog wel de eerste dagen van oktober ge moeid zullen zijn, bestaat er in ieder geval geen twijfel meer over of de VN-vlag op de 1ste oktober wel ge hesen zal kunnen worden. Al op de allereerste dag van het VN-bestuur zullen vele honderden blauwe vlaggen met het witte VN-wapen boven het eiland wapperen. Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden is erelid geworden van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. In vakkringen heeft de koning een reputatie als kweker van appelen, dahlia's en rododendrons. Advertentie LM. may 1.N3W P. LORILIARD NEWYORK Heerlijke Del ana trui met grote iSaag. Brede streep. Zuiver wol 4 4 95 4-12 jaar, vanaf LET OP HET DELAN A ETIKET! (Van een onzer verslaggevers) 'Een rustig huisvader op wie aan vankelijk niets was aan te merken, maar die door gefrusteerde gevoelens van ontevredenheid over zijn werk diep is afgegleden en zich schuldig maakte aan een zeer geraffineerd misdrijf.' Zo karakteriseerde gisteren mr. W. B. J. Aberson, procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, de 48- jarige bankemployé Joop E., die de Amsterdamse Bank voor ongeveer acht ton benadeelde. De procureur-generaal eiste ln ho ger beroep vier jaar en zes maanden met aftrek. De rechtbank veroordeel de de verdachte tot drie jaar, nadat de officier zes jaar had gevorderd Joop E. pleegde zijn frauduleuze, handelingen, zo gaf hij toe, samen met de 58-jarige Franse zakenman René Zij opereerden met zgn. sla pende rekeningen. (Van onze verkeersredacteur) De Nederlandse Spoorwegen delen ons mee, dat zij wettelijk niet ver plicht zjjn tot het uitkeren van schadevergoeding aan de slachtoffers van de ontsporing van de dieseltreln, die zaterdag Is ontstaan bjj Vilsteren in Overijsel. Het ongeluk was immers niet te wijten aan bon schuld. Niettemin verklaart NS zich bereid elk afzonderlijk geval te bezien om een tegemoetkoming uit te keren. Op de lijn Zwolle-Emmen zijn dit jaar twee aanrijdingen voorgekomen vóór het angeiuk.van zaterdag, waar bij een bromfietser werd gegrepen toen hij een onbeveiligde overweg overstak. Op 8 mei reed een vrachtauto tegen een dalende, op afstand be diende boom en op 9 augustus is een personenauto gebotst tegen een vangpaal van een ter plaatse bedien de overwegboom. Hier betrof het dus beveiligde overwegen. Het traject, dat in beide richtin gen een uurdienst heeft, telt een groot aantal passages van land wegen, die niet zijn beveiligd. Men heeft bjj NS de indruk, dat juist de bevolking van de streek zich op den duur het gevaar minder bewust 1» dan vreemdelingen. 'Wat u deed, was een ernstig mis bruik van vertrouwen,' zei de presi dent tegen E. 'Welk vertrouwen?' vroeg deze. 'De Amsterdamse Bank heeft mij zoveel beloofd dat nooit gehonoreerd is. Zij speculeerde erop, dat ik als man van veertig jaar geen ontslag zou nemen. Het vooruitzicht, dat ik procuratie houder zou worden, is nooit verwezen lijk:. Bij de aanstelling van een an dere personeelschef werd zo'n belofte helemaal niet meer nagekomen.' De verdediger achtte het aandeel in het misdrijf van de Franse handlan ger veel groter dan dat van E. De uitspraak werd bepaald op 8 ok tober. (Van een onzer verslaggevers) De duurste en snelste trein van het Europese continent is zondag avond bij het Brabantse Zeven bergen knock-out geslagen door een koe. Een Brabantse koe, roodbont als de TEE-trein die zij versloeg zei)liep de baan op in 'duister. Vóór de machinist de koe had ge zien was zij er al geweest. Alleen een hevige klap en het onklaar worden van de trein vertelden, dat er iets moest zijn gebeurd. De fraaie Trans Europ Express- trein, op weg van Ziirich naar Amsterdam, kreeg frontaal een deuk en een onderstel werd ont zet. Hij moest in Zevenbergen op een zijspoor worden gerangeerd en de reizigers gingen verder met een andere tein. Zij waren waarschijnlijk al in Amsterdam, toen men bij een schouw van de baan ontdekte, dat het vee de TEE had geveld. hun nering tot vorig jaar m een noodbehuizing moeten voordzetten. Pas toen werd besloten de gedu peerden, ongeacht de uitslag van de procedure, elk een voorschot op de eventuele schadevergoeding van ƒ40.000 te geven. De ruïne ontstond toen een truck met aanhangwagen na een botsing met een bestelauto de twee woningen binnenreed. Een winkelier, die de bestelauto bestuurde, kwam hierbij om het leven. Destijds verklaarde de rechtbank in Utrecht primair de eigenaar van de vrachtauto aansprakelijk. Gisteren diende de zaak opnieuw voor het gerechtshof in Amsterdam, dat vorig jaar een deskundigen onderzoek gelastte en de veroordeelde parti) in staat stelde tot een getui genverhoor. Het Hof zal thans op '7 november uitspraak doen. Advertentie IM. Vier middelen In één tablet doen wonderen zonder de maag van streek maftenf Glaien bulfja 20 hblattan f 0.80 Handiï® tiripverpikVina 40 tab'.eötn f 1,50 Voordeligs flacon 100 tabletten f3.60 '(Vaa onze kunstredactie)' Naar aanleiding van de crisis bij de redactie van Het Boek van Nu (uitgeverij Hollandia ontsloeg plotse ling de hele redactie en benoemde de schrijfster Peter Jaspers tot re dactrice) heeft mevrouw Jaspers ons gisteren telefonisch de volgende ver klaring doen toekomen: 'Begin augustus ontving ik de mededeling van de heer Muntinga van de uitgeverij Hollandia te Baam, dat de redacteuren van Het Boek van Nu hun functie hadden n ergeiegd. waardoor het blad acuut zonder enige leiding zat. Hij verzocht mij hem uit de impasse te helpen en desnoods tijdelijk en als noodoplossing ln te springen. Ik zag geen reden te twijfelen aan het bericht dat de redactie was afgetreden en heb mij bereid ver klaard. om te beginnen de samen stelling van het septembernummer op mij te nemen Onder de huidige omstandighe den en gezien het feit, dat van af treden der redactie geen sprake is geweest, trek ik mij uiteraard te rug. waarbij ik het misverstand betreur dat mij in deze merkwaar dige situatie heeft gebracht Ik zou graag met nadruk verklaren, dat ik onder geen voorwaarde het beleid van de redacteuren van Het Boek van Nu wens te doorkruisen en dat ik heden de heer Muntinga van mijn beslissing dienaangaande op de hoogte heb gebracht' De uitgever, de heer Muntinga, deelde naar aanleiding hiervan mee, dat h(j op 17 juli een brief van de hoofdredacteur van deze periodiek, prof. Stuiveling, had ontvangen, waarin deze onder meer schreef dat hij de plannen van de heer Muntin ga inzake „Het Boek van Nu" funest echtte en daarom iedere vorm van medewerking aan een dergelijke ver andering zou weigeren. Tan de heer Brulez, aldus de heer Muntinga, werd op 18 juni vernomen dat hij ak koord ging met de beschouwingen van de uitgever over een meer ac tuele en tijdige verschijning van „Het Boek van Nu". Van de heer Dubois is nog geen antwoord ont vangen. Na het bericht van prof. Stuive ling, zo gaat het communiqué ver der, is in goed vertrouwen aangeno men, dat voor de leiding van „Het Boek van Nu" een. andere mogelijk heid gezocht moest worden en daar voor werd toen mevr. Peter Jaspers gevraagd, die in de zekerheid dat de oude redactie was afgetreden zich hiertoe bereid verklaarde. (Van een onzer verslaggevers) „Nog dit jaar dient de schadeloos stelling aan nazislachtoffers te wor den uitbetaald en wel op dezelfde basis als in Duitsland. Ook verzets mensen of hun nabestaanden moeten voor uitbetaling in aanmerking ko men, Het bedrag zal uit de rijks schatkist gevoteerd moeten worden, met het recht tot terugvordering na het vredesverdrag met Duitsland." Dit is de kern van een protestnota die het Nederlandse Auschwitz Co mité gisteravond aan de regering heeft verzonden. Het comité hield in Bellevue in Amsterdam een protestvergadering, waar de voorzitter, de heer J. Slag ter, uiting gaf aan de grote ongerust heid onder de nazislachtoffers over het uitblijven van de schadeloosstel ling. De heer Slagter was van mening, dat de kritiek op de Nederlandse re gering ook de Duitse regering geldt. Het bedrag van 125 miljoen, dat enm is overeengekomen, behoort vol gens hem niet alleen aan de joden te worden uitbetaald. Ook verzetsmen sen, zo stelde hij, behoren biervan een deel te krijgen. rif er een golf aanrandingen over W ons land spoelt, ls nog niet met zekerheid te zeggen, Het op sporen van aanrandingen is im- mers niet zo eenvoudig. De justi tie is meestal aangewezen op de aangifte van het slachtoffer. Maar al te vaak laat het slachtoffer na de justitie op de hoogte te stellen van wat haar is overkomen. Int schaamte, uit weerzin tegen de noodzaak het hele drama een en andermaal te moeten vertellen, uit het gevoel dat men zelf onver standig is geweest. Maar de laatste maanden is er onmiskenbaar een golf van berich ten over ernstige aanrandingen en verkrachtingen in de dagblad pers. Berichten die gepubliceerd behoren te worden, omdat zij van ernstige misdrijven melding maken. Het is goed dat het Ne derlandse volk weet wat er ge beurt, Niettemin mag ook nu weer de vraag worden gesteld of de publi- katïe van deze berichten zelf niet tot dit soort misdrijven aanzet. Zijn er niet mensen, die door het lezen van dit nieuws net door de laatste dunne wand heen gedrukt worden, die hen van dit soort misdadigheid afhield? Wij hebben een golf aanvallen op taxichauffeurs gehad en een golf berovingen van tanksta tions. Er is een reeks aanrandin gen van kinderen geweest. En nu lijkt het of er een golf van aan randingen van jonge vrouwen over ons spoelt. Het lijkt dus wel zaak om bij de beschrijving van wat er bij deze misdrijven gebeurt soberheid te betrachten. Voorts is het gewenst dat de be rechting van de gepleegde delic ten niet te lang op zich laat wach ten. En het zal nuttig zijn als van het oordeel van de rechter over de laakbaarheid van deze delicten naar buiten voldoende blijkt, on danks het feit dat de meeste van deze rechtszaken met gesloten deuren zullen worden behandeld. Tnmiddels zal de berichtgeving op twee punten nuttig kunnen werken. Door wat er is gebeurd, zullen velen worden gewaar schuwd. En nu eenmaal een aan tal vrouwen de moed heeft ge vonden aangifte te doen, zullen meer slachtoffers de weg naar de justitie vinden. Dat is noodzake lijk om de daders te vinden en te straffen. En aldus deze gevaar lijke criminaliteit te beteugelen. "Met veel gevoel voor fijne - nuances heeft staatssecreta ris Bcr de Kamer duidelijk ge maakt dat de ambtenaren van Nieuw-Guinea wél recht hebben op vakantie, maar niet op verlof. Dat wil zeggen: zij krijgen bij hun terugkeer naar Nederland wel de jaariykse vakantieweken waar op zij wettig recht hebben, maar niet een evenredig aandeel in het buitenlands verlof van zes maan den dat zij na ommekomst van hun volledige contractperiode ge- bad zouden hebben. Hoe wordt de redelijkheid hier weer door de zuinigheid bedrogenl De betrokken ambtenaren kun nen hun contractperiode immers niet uitdienen door overmacht. Als hun vroeger na een reeks van zware tropenjaren zes maanden verlof voor herstel van gezond heid e.d. werd toegekend, kunnen zij in alle redelijkheid nu dan geen aanspraak maken op een even redig deel van die zes maanden? Tn plaats van de ambtenaren hun 1 ongemak door de snelle over dracht aan de VN en Indonesia zo goed mogelijk te compenseren, gaat men hier beknibbelen op een manier die misschien niet wette lijk, maar toch wel naar de geest in strijd is met de beloften die aan deze groep zijn gedaan. Advertentie IM.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1