Automobilist schept man met opzet WAS DE GOLF §1 IN UW HA At® SCHUIM-WA mms fes in koelhuizen dan ooit tevoren Afzetheleid van deze winter gaat zich nu wreken Veertig miljoen pakjes boter in koelhuizen KAR "I I i Spaanse vrouwenfurie: 'Wij terug, dan ook onze mannen' EEN SENSATIE* MET POLYLOC CS? Daders bekennen roofoverval i Straks in ie Vol Vakantie Verkiezingsactie ft ^gesmeerdmet koelhuisboter *-i' Min. Visser naar La Courtine Na vrolijke a vond geld en vrouw iveg Vri Belgisch schip op zandbank Marihuana (V2 kg) op schip gevonden HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 Doe het thuis - doe het zèlfl ^MSeiiSiliréct: rechts ij ^an de HOOFDtHSAHG fen in ilpifeilijj tïedrijf bij... DE LANGE Oorzaken Struisvogelpolitiek Geen premies maêtm In zak en as Zwak verweer MAAKT TJW GBOENTBN ZO LEKKER! (Van een onzer verslaggevers) Op het Amsterdamse kruispunt Spui-Kalverstraat heeft een automobilist.woensdagavond de 43-jarige hotelhouder F. J. B. bewust geschept, op de motorkap meegenomen en daarna van de wagen geschud De chauffeur die dit deed, 'de 25-jarige kelnerr M. J. van H. van de Zeedijk, is later door de politie aangehouden en ingesloten, verdacht van poging tot doodslag. De hotelhouder reed samen met I velende kerels De sDorfleraar wiirff» twee aannemers in een auto van het met ziin Sh Hfï r d Damrak naar het Rokin, toen rechts seoasseerd werdpn Ho I over op het bureau komen futTwlTriTde ketoer^at^Do^r Skend f,7 zeer snel remmen kon de aannemer 4"ee*. *ïet_ leidde tot de Advertentie tjg. C. K. een aanrijding met de rechts passerende wagen voorkomen. Aan gezien deze laatste wagen bijzonder vreemd reed en ook nog enkele an dere mensen in moeilijkheden bracht, zette C. K. de achtervolging in. Vechten? Toen de bestuurder van de on reglementair rijdende wagen dit merkte, stopte hij en stapte uit. Dat was op het Spui bij de Kalverstraat. Hij vroeg de drie inzittenden van de volgende wagen o 1 zij wilden vechten. Dezen ontkenden dit, maar zeiden, dat ze wel graag de politie wilden waarschuwen om die te laten oordelen over de vreemde rijstijl van de kelner. Om wegrijden te voorkomen ging de hotelhouder B. voor de auto van de kelner staan. De kelner stapte in, gat vol gas en schepte de hotelhou der, die op de motorkap terecht kwam en er aan de zijkant weer af viel tot grote ontsteltenis van zijn beide medereizigers en een viertal ooggetuigen. Wonder boven wonder bleef hij daarbij ongedeerd. Het autonummer van de met vol gas wegrijdende kelner was echter opgenomen. Korte tijd later werd de auto "teruggevonden In de Lange Leidsedwarsstraat. Het kenteken bleek te staan op naam van de sportleraar W. Kven later werd de politie op het bureau Singel opgebeld door deze sportleraar, die meedeelde, dat een vriend, die zijn wagen geleend had, hem had verteld, dat hij moeilijk heden had gehad met een paar ver- insluiting van de kelner. blijvende natuurlijke golf verrukkelijke schuim-wassing kati beslist niet. kroezen voor elk modieus kapsel thuis doen zonder tijdverlies Normale verpakking 4,95 Voor kort haar 2.95 Speciale POLY- LOCK - wikkels 2.50 Ha Boter komt Advertentie IJM. INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin j Wie wordt Femlna-hulsvrouw 1962? Bruid en bloem Cadeau-uitreiking Test-auto en test-bromfiets -in-veevoerplan weer ter spr (Van onze lanrlbomvredacteux) De plannen om een hoeveelheid boter in het veevoeder te verwerken zijn weer opgedo ken. Bijna 29.000 ton boter ligt er op het ogenblik in de koelhuizen. Men weet niet goed raad met de 115 miljoen pakjes die te duur zijn om er kopers voor te kunnen vinden. Binnenkort zal er wel weer koelhuisboter beschikbaar komen voor de ver bruikers, maar men vraagt zich af of dat voldoende is om de voorraad te ruimen. INTERNATIONALE MODESHOW 13.30, 15.30 en 20 uur.' Geopend van 10-17 en 19-23 u. j Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM tlm 4 OCT. (Van een onzer verslaggeefsters) De woensdagmorgen door de Haagse politie aangehouden vijf jongens hebben bekend de roofoverval op het Buitenhof vrijdagnacht, waarbij een 66- jarige man bewusteloos gesla gen en van zijn portefeuille met wat geld werd beroofd, te hebben gepleegd. Deze aanhouding is gebeurd na twee, onafhankelijk van elkaar ge geven tips van de politie in Monster en in Naaldwijk. Een paar uur na deze overval had de politie reeds vyf jongens aangehouden, die alle vyf op de Haagse kermis werkten. Al heel gauw bleek dat deze jongelui niets met de overval te maken konden hebben. Deze keer zijn aangehouden een 17-jarige losse werkman, de 23-jarige losse werkman J. D. W. H., de 21- jarlge tuinarbeider J. C. H., allen uit Den Haag, de 18-jarige fabrieks arbeider W. H. K. uit Honselersdfjk en de 19-jarige losse werkman J.L.B, uit Naaldwijk. Het waren J. L. B. en J. C. H. die de man hebben neer geslagen. Er worden op het ogenblik allerlei suggesties gedaan om de verkoop van boter in Neder land te stimuleren. Van de ex port behoeft men geen grote verwachtingen te hebben. Engeland neemt een vaste beschei den hoeveelheid af en in andere lan den, die het zouden kunnen betalen heeft men zelf vrijwel voldoende oi te veel. De mogelijkheid bestaat nof dat er wat boter naar Duitsland er Italië gaat, maar dat zal beslist geer zoden aan de dijk zetten. De afzet in het binnenland wordt dus het belangrijkst. Vandaar dat a: is voorgesteld per gezin een pakjt koelhuisboter gratis te verstrekken Dit voorstel .wordt door de deskundi- gen onuitvoerbaargeacht omdat er vrij veel kosten'aan verbonden zijn Verder lopen de'meningen sterk uit een over de vraag welke prijs mer voor de koelhuisboter moet vragen- Wanneer die prijs laag is hebben de verbruikers direct een voordeel maar kost het de schatkist (en de belastingbetaler) enorm veel geld. Stelt men de prijs hoog dan wordt de boter niet verkocht en kost het ook weer een heleboel geld aan de schatkist. De moeilijkheid is dus een middenweg te vinden. Vandaar dat nu in sommige kringen de gedachte weer opgeld doet een deel van de overtollige boter in het veevoer te verwerken. Daar krijgt men dan weliswaar wel weinig geld voor, maar de resterende boter kan duurder worden verkocht. 'De totale opbrengst wordt op die manier het hoogst.' zo redeneren zij. At*'.'3c',;. Dit schreej Het Vrije Volk op 19 maart van dit jaar. - (Van onze correspondent) DEN HAAG, 23 maart Het socialistische dagblad Het Vrije :j Volk beeft, kennelijk geïnspireerd door dë aanstaande verkiezingen. te. een riieliwe aanval op. bet-boter, i beleid van.mlnister'Marijncn (van f;i<«<|l,oi»,YN KiilflWfpjirtl. Knk**le 4 En dit zei de Volkskrant ervan I Wat zijn nu de oorzaken van de grote hoeveelheden boter die in de koelhuizen ligt opgeslagen? 1. De nog steeds, stijgende melk- produktie niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. v 2. De steeds kleiner wordende exportmogelijkheden. Vroegere boterklanten van Nederland produ ceren nu zelf voldoende boter of ook al tc veel, waardoor zij moeten exporteren. 3. De afzetpoütiek die de minis ter van Landbouw vorige herfst en winter ten aanzien van de boter heeft gevolgd. Doordat de minister een onjuiste politiek volgde zijn er dit voorjaar grote voorraden boter overgebleven op een tijdstip dat zij opgeruimd had den moeten zijn. Vroeger kon men tot eind maart koelhuisboter kopen. Nu was deze tot eind mei nog in som mige winkels verkrijgbaar. De grote voorraden van vorig jaar verhinder den dat de boter, die dit voorjaar en deze zomer is geproduceerd, kon wor den afgezet. In maart van dit jaar hebben wij daarop gewezen. Wij schreven toen: Veertig miljoen pakjes boter in koelhuizen. Straks in het vee voer?' Het had een storm van pro test, vooral in de bladen, die nun KVP-minister mr. Marljnen wilden verdedigen, tot gevolg. De Volkskrant scoreef op 23 maart: 'Verkiezingsactie gesmeerd met koel huisboter' en: 'Het socialistische dag blad Het Vrije Volk heeft, kennelijk geïnspireerd door de aanstaande ver kiezingen, een nieuwe aanval op het boterbeleid van minister Marijnen gelanceerd.' Daarop volgde een betoog waaruit moest blijken dat wij het he lemaal verkeerd hadden. Dit betoog was geheel gebaseerd op mededelingen van het ministerie van Landbouw, dat zich wat de voorra den betrof, baseerde op officiële cij fers van de officiële hoeveelheid koel huisboter. Daardoor kwam men echter aan zienlijk lager dan de cijfers die wij noemden. Nu blijkt dat het ministe rie een struisvogelpolitiek heeft ge volgd. Het gaat er niet om wat er officieel is, maar wat er w e r k e 1 ij k is. Met officiële boter smeert men geen brood. In de vergadering van het Pro- duktschap Zuivel van 21 maart sprak de verontwaardigde directeur van het grote Friese zuivelconcern, de Frico, ir. Ritzema van Ikema over de 'flagrante onjuistheid* van de berich ten in Het Vrije Volk. 'Het is mij niet bekend,' zei hij, 'dat er van ver schillende kanten suggesties zijn ge daan om tienduizend ton koelhuis boter in het veevoer te verwerken. Ook op andere punten wordt een onjuiste voorstelling gegeven.' We willen dit keer weer het risico nemen ons de kritiek van de heer Ritzema van Ikema op de hals te halen, maar wanneer we goed zijn ingelicht, sprak de heer Ritzema van Ikema zich tijdens de vergadering van het Froduktschap Zuivel op 19 september uit voor een plan omkoelhuisboter in het veevoer te verwerken. Voorlopig is dit plan echter wel van de baan. De minister schijnt er npg niets voor te voelen, maar dat wil niet zeggen dat de dreiging niet blijft 'bestaan. De 28.750 ton boter ligt nu in de koelhuizen en men zal moeten proberen er een afzet voor te vinden. Véél kan deze winter nog worden verkocht. Het zal van dc prijs afhan gen hoeveel er verkocht wordt. Lukt het niet alles op te ruimen, dan komt volgend jaar voorjaar rvéér de vraag aan de orde, en dan in een veel dwingender vorm, wat er met de overtollige boter moet gebeuren. Ongetwijfeld zal dan. weer het voorstel worden geopperd om het toen maar in net veevoer te verwer ken, ongetwijfeld zullen dan die plannen in' Het Vrije Volk worden gepubliceerd. En, wij willen de Volkskrant er aan herinneren dat er dan.óók (Van een onzer verslaggevers) Een partijtje van een halve kilo marihuana-hennep is door ambtena ren van invoerrechten en accijnzen in beslag genomen aan boord van een Zuid-Afrikaans schip in de Waalhaven te Rotterdam. De Rot terdamse recherche stelt een onder zoek in naar de herkomst van de hennep. weer verkiezingen woraen genou- den. Zn doet er dus goed aan de kop: 'Verkiezingsactie gesmeerd met koelhuisboter' nog even te bewa ren, die kan weer worden gebruikt. Dat spaart kosten. Wat moet er dan wél met de boter gebeuren? Wij menen dat de overheid zo snel mogelijk moet stoppen met het ver strekken van premies op het vetge halte van de melk. Hoe vetter nu de melk is, hoe meer de boer ervoor krijgt. Dat is niet langer verant woord. De totale mclkproduktie in ons land zal moeten worden ingekrom pen door sanering van de nog vele onrendabele bedrijven. De bestaande voorraden koelhuis boter dienen tegen een aanvaardbaar lage prijs aan de Nederlandse ver bruikers te worden verkocht. Het zijn deze verbruikers, die ook de belas tingen betalen, waaruit de agrarische subsidies worden verstrekt. Zij heb ben méér recht op de goedkope bo ter dan de Irneiet- DEN H..AG (ANP) De minister van Defensie, ir. S. H. Visser heeft liet voornemen om op 4 oktober in La Courtine aanwezig te zijn op een Frans-Nederlandse „vriendschaps dag" die daar gehouden zal worden. Op die „vriendschapsdag" zal ook aanwezig zijn de chef van de gene rale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake. Generaal Van den Wall Bake zal op 3 oktober naar La Courtine vertrekken. Hij was in dertijd d eeerste divisiecommandant die in La Courtine vertoefde. In La Courtine oefent op dit ogen blik een brigade van de eerste divisie 7 december. Deze brigade komt aan het eind van-de-maand terug naar Nederland. Begin oktober sal een andere brigade van dezelfde divisie naar het oefenterrein in La Cour tine vertrekken. De eerste divisie staat onder commando van generaal- majoor E. J. C. van Hootegem. (Van een onzer verslaggevers) Op verzoek van de recherche te Rotterdam is woensdag in een Am sterdams café door de politie van de hoofdstad aangehouden de 35- jarigc Metje V. Haar opsporing was gevraagd, omdat zij ervan wordt verdacht zich 6000 te hebben toe geëigend van een Noorse zeeman. Het geld was niet het eigendom van de Noor. Hy had het voor zijn kapitein gehaald van een Rotter damse shipchandler. In plaats van het geld direct af te dragen bezocht hij het afgelopen weekeinde eerst een aantal Rotterdamse cafés. In een ervan ontmoette hij Metje. Terwfji beider stemming ten gevolge van een groot aantal consumpties stt-eds vrolijker werd, vertrouwde de Noor zich zelf niet meer met zoveel geld op zak. Hij vroeg zijn nieuwe vriendin om de som voor hem te bewaren. Toen de Noor na het uit bundig passagieren met de Rotter damse ten langen leste weer in de werkelijkheid terugkeerde, waren Metje en het geld verdwenen. Toen de vrouw woensdag aange houden was, had zij nog ƒ34 op zak. Zi) zei niet te weten, waar de 6000 waren gebleven. Wel erkende zij, dat zij het geld van de Noor had gekre gen, maar zij had er op zijn verzoek ook verschillende betalingen van gedaan. Voor het overige zei ze, dat zij zich van de avond even weinig kon herinneren als de Noor. d Advertentie IM AMSTERDAM (ANP) De vio list Jo Juda is per 1 september 1963 benoemd tot eerste concertmeester vaii het Concertgebouworkest in de vacature die is ontstaan door het heengaan van de heer S, Staryk. DORDRECHT (ANP) Het Bel gische motorschip „St.-Antonio", dat naar België op weg was met een lading zout en bindzand, is op de Krammer, ter hoogte van de. rode ton K 13, uit de koers gelopen en op een zandbank gevaren. Toen het eb werd Is het schip gebroken. Men zal trachten de „St.-Antonio" te lossen. mm. (Van een onzer verslaggevers) De Spaanse vrouwen in Nederland zijn heel boos op minister Beerman. Ze hebben gisteren het besluit van de mi nister om hun verblijfsvergun ningen niet te verlengen druk besproken. 'Wanneer wij terug moeten, dan nemen wij onze mannen mee naar huis. Het is helemaal niet goed, dat ze alleen in Holland achterblijven,' zeggen de Spaansen met vuurschie tende ogen. 'En waarom mogen we eigenlijk niet blijven? We werken toch voor de kost?' Minister mr. A. C. W. Beerman is {voorlopig?) onverbiddelijk. De be windsman houdt zich punctueel aan het met de Spaanse werknemers ge sloten contract Zij mogen hun ge zinnen pas naar Nederland laten ko men, wanneer ze hier twee jaar heb ben gewerkt en zich bereid verklaren om nog een jaar bij te tekenen. 'Maar dat is toch onmenselijk,* zegt Maria Valle uit Marcia. 'Ik ben vier maanden alleen in Spanje geweest. Die vier maanden duurden voor mij langer d&a vier jaar.' Haar vriendin nen Teresa Garcia-Santjes en Antonla Cooy beamen dat. Met z'n drieën werken zij in de keuken van het pen sion De Horst in Huis ter Heide, waarin tachtig Spanjaarden zijn on dergebracht. Zij hebben een werkvergunning ge kregen en horen misschien tot de bof fers, die wat langer bij hun mannen in Nederland mogen blijven. Lolita Lopez Monter, die in het Academisch Ziekenhuis werkt, moet echter volgende week naar huis. 'Maar Ik neem mijn man mee.' zegt ze vastberaden. 'Ik laat hem hier niet alleen.' In die situatie verkeren nog enkele tientallen Spaanse vrouwen in ons land. Er werken ongeveer drieduizend Spanjaarden in Nederland. Tweedui zend hiervan zijn gehuwd Velen van deze gehuwden hebben hun vrouwen de afgelopen maanden naar Neder land laten komen om hier een vakan tie door te brengen. Een paar hon derd van deze vrouwen beviel deze vakantie zo goed, dat ze hier trilden blijven. Als toerist mogen zij echter drie maanden in Nederland verbleven en de minister is niet van plan om deze periode te verlengen. Het grootste deel van deze vrouwen is reeds naar Spanje teruggekeerd met uitzondering van enige tiental len. die hier een werkvergunning hebben kunnen bemachtigen. Als de ze vergunning is verlopen, moeten zij ook terug. En over dat besluit zitten de Spaanse vrouwen en hun echtgeno ten in zak en as. Er is nog een ande re moeilijkheid. Er zijn Spaanse vrou wen bij, die hun kinderen bij familie in Spanje hebben ondergebracht. Vooral op die vrouwen wordt aan drang uitgeoefend om zo snel moge lijk terug te keren. De Spaansen zélf zien daar de hand van hun Madrileense regering in. Voor de vrouwen zonder kinderen is er nog wel een mouw aan te passen, 'Zij kunnen eventueel toestemming krijgen om hier te blijven als zij in het bezit zijn van een werkvergun ning,' aldus het ministerie van Justi tie De Spaanse vrouwen vinden dat al lemaal nogal verward. Met behulp van Spaans sprekende Nederlanders hebben zij gisteren de stukjes in de kranten gespeld, die over het besluit van minister Beerman zijn versche nen. Zij willen niet terug. En ze ver tellen erbij, dat hun kinderen in Spanje heel goed worden verzorgd. Ze vinden het niet goed, dat hun mannen hier alleen zijn, omdat zij In hun vakantie té veel hebben ge zien. 'Ze vertrouwen hun mannen wel,' zegt mevrouw G. Baars, directrice van pension De Horst. 'Maar als u eens wist, hoeveel telefoontjes ik hier aan neem van Nederlandse 'meisjes, die afspraakjes maken met Spaanse man nen. Dat verklaart veel van de boos heid van de Spaansen.' Maria Valle 'spelt' met haar man de stukjes in de kranten over het niet verlenen van verblijfsver gunningen aan Spaanse vrouwen. Leuk vinden zy het geen van beiden. - Koning Olav van Noorwegen woensttag in Parijs aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Frankrijk. Qp het Gare Austar- litz waar hij met éen speciale trein aankwam, werd hij begroet door pre sident De Gaulle. Er waren uitge breide veiligheidsmaatregelen getrof fen. De reisbalans geeft een voordelig saldo te zien, vorig jaar zelfs van negentien miljoen. Dat wil zeggen, dat buitenlanders hier meer geld uitgeven dan Neder landers in het buitenland. De staatssecretaris van Econo mische Zaken, beseft de betekenis daarvan. Daarvan en van de aan zienlijke bestedingen van Neder landers In Nederland. Hij beeft daarom een stuk of wat maat regelen voorbereid vooral om die saldi nog wat op te voeren, bij voorbeeld door middel van een flinke subsidieverhoging voor de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer^ die ons land In den vreemde 'ver koopt'. Geen bezwaar, zal men zeggen. Met de belangen van de mensen in de toeristenindustrie is zonder de geringste twijfel ook een groot stuk algemeen belang verweven. Bovendien, voorzichtig als de staatssecretaris is, moet de ANW eerst haar organisatie wat moder niseren en moeten, de eerst-be- langhebbenden voor speciale pro- pagandaplannen ook zelf in de zak tasten. Pierisme is een industrie. En dat een staatssecretaris van Eco nomische Zaken zich daarmee bezighoudt is hem niet euvel te duiden. Als er dan echter van overheidswege naar de kant van de toeristenindustrie modernise ring gepredikt wordt en aantrek kelijke plannen gestimuleerd, mag men eisen, dat die overheid ten minste zelf een voorbeeld van moderne aanpak geeft. Dat doet zij niet. Tegenover mensen die in vreemdelingen doen, hanteert zij terecht.het woord coördina tie, maar zelf is zij het toonbeeld van een verbrokkeld beleid. Op verscheidene departementen doet men aan toerisme, recreatie, ruimtelijke ordening en vakantie- spreiding (of men zou dat moeten doen). Een coördinerend bre'n met visie, een samenvattende hand met kracht mankeertech ter. De Rijksdienst voor het Natio nale Plan studeert nog op ruim telijke spreidingsmaatregelen voor toerisme en recreatie en de So ciaal-Economische Raad moet nog beginnen met het zoeken naar een oplossing van het alles-over- heersende vraagstuk van de va kantiespreiding. De ene.hand-wot niet of ternauwernood wat de andere doet. En de ene hand die wat doet,* ts overwegénd zakelijk georiënteerd. - De nota van de staatssecretaris van Economische Zaken geeft een grote hoeveelheid cijfermateriaal. De meeste cijfers hebben betrek king op mensen die vakantie Héb ben en aan vakantie doen, hoe dan ook. Enkele gaan over men sen die geen vakantie hebben of die in hun vakantie thuis blijven. Die laatste categorieën omvatten meer dan de helft van de Neder landse bevolking. Dat is een ver bijsterend groot aantal, dat in da loop der jaren maar tergend lang zaam kleiner wordt. Onder dia categorieën zitten groepen als ouden van dagen, gepensioneer den, plattelanders etc. Maar met dit vast te stellen, is een pro bleem slechts gesteld, niet naar een begin van een oplossing ge bracht. Het zou de moeite waard zijn als de cijfers van deze cate gorieën eens wat achtergrond kregen en als men zich er eens in ging verdiepen wat daaraan -te doen Is. "LTet Algemeen Handelsblad voelt zich te kort gedaan. Mr. Bur ger heeft het blad in zijn af scheidsspeech verweten, dat het minister Korthals als lijstaanvoer der van de WD niet kon gebrui ken als hij voornemens zou zijn om de piratenzender Veronica het zwijgen op te leggen. Het Handelsblad ontkent nu naar letter of geest dit beweerd te hebben en tracht dat te bewijzen met een herhaling van de voor laatste alinea van zijn hoofdarti kel van 17 juli. Daarin staat: 'De WD zou het zich niet kunnen veroorloven een lijstaanvoerder te hebben, die zelfs al zou het noodgedwongen en. in feite tegen zijn zin zijn op dit voor velen zeer gevoelige terrein een belangrijk stuk good will zou hebben verspeeld.' "E'en zwak verweer. Want naar de letter moge het Handelsblad gelijk hebben, naar de geest zeker niet. De WD kan zich een minis ter Korthals die zijn plicht doet niet als lijstaanvoerder, veroorlo ven en dat is treurig. Het blad wil heel gewoon dat een minister het met zijn plicht op een akkoordje gooit. Hoezeer dit in het hoofd van het Handels blad spookt, blijkt ten overvloede uit een ander citaat uit hetzelfde hoofdartikel dat het blad ook her haalt. Daarin maakt het 't optreden tegen de piratenzender niet meer of minder afhankelijk van een oplossing voor het vraagstuk van de commerciële televisie. Duide lijk dus schipperen met wat een eenvoudige plicht is. Het is daar tegen dat mr. Burger bij zijn af scheid een waarschuwing liet ho- ren. Advertentie Jlr.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1