Onderzoek in overval-zaak heropend Artsen hebben kritiek op ziekenfondswet mm SER adviseert Loongrens op f 8650,- van 1 januari af DAF toont in Autosalon bestehuagen Bakkersbedrijf vraagt Stichting om oplossing kantoren op Nienw-Gninea VOLAUTOMATISCH Ommekeer Voorbarig HFT VRIJE VOLK - DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 PAGINA® Auto onder trein ifö «r Opzienbarend incident HEDENAVOND SLUITING Tot II uur in vol bedrijf Vanavond uitreiking vanj EXTRA GESCHENKEN Hedenavond finale en uitroeping van FEMINA-HUISVROUW 1962 Elf DIRECT. RECHTS VAN DE HOOFDINGANG: Uf ACCEU 50 MODELLEN. WilddCR DOORLOPEND ,JV 'INBEDRUFh DE LANGE 'Ambtshalve elders' 'Hij vertikt bet' 'Zonder displezier' ;>t helpt en*t is lekker Twee jaar voor inaiiliiianaiiandel (Van onze soc.-econ. redactie) De Sociaal-Economische Raad is met minister Veldkamp van mening, dat de loongrens voor de ziektewet, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet op 1 ja nuari 1963 moet worden verhoogd. Dc SER adviseert het bedrae van ƒ8000 op ƒ8650 te brengen. Dit is 50,meer dan de minister had berekend. Gebleken is namelijk dat het loonmdexcjjfer op 31 juli jl. twee punten hoger was dan de minister in zijn adviesaanvraag had geraamd. Verder geeft de SER in overweging het maximumdagloon (dat is hétbe drag waarnaar ten hoogste premie wordt betaald en de uitkering wordt berekend) van ƒ22,— op 24— te brengen. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse rechtbank heeft donder dag heropening gelast van het onder zoek in de zaak tegen de dertigjarige Rotterdamse zeeman J. J. L„ die te recht heeft gestaan voor de overval op een juwelier te Hmburg, het vorig jaar juni gepleegd. Daarbij werd een Duitse schoenmaker gedood. De offi cier van Justitie had vijftien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist. De rechtbank beslist nu tot her opening van het onderzoek om de officier in de gelegenheid te stellen een aantal processen-verbaal van de Hamburgse politie aan zijn dossier toe te voegen. Daaronder zijn de ver klaringen van de gewonde juwelier en van de arts die hem heeft behan deld, het sectie-rapport inzake het doodgeschoten slachtoffer en de ver klaring van de mededader van deze overval, Kurt W. Donderdag 1 no vember zaL de zaak opnieuw voor de Haagse rechtbank dienen. Tijdens de overval in de winkel van de juwelier, waarbij deze mishandeld werd, zou L„ die met een pistool het publiek in bedwang hield, de Duitse schoenmaker vanuit de deuropening hebben neergeschoten. (Van een onzer verslaggevers) Niet alleen op 4 oktober, maar het hele jaar. door is het Dierendag in de Vogelklas van de heer K, Schot, onderwijzer aan de Blaezoenschool v.g.l.oin Rotterdam-Zuid. De jonge zwaan op deze foto's is een van de 1400 vogels en zoogdieren die er in 1S62 tot nu toe zijn ver pleegd. Hij was nog maar een paar weken oud toen hij op 22 juni met een knobbel op een poot en vrijwel ver lamd uit de singel van de Lange Hilleweg naar de Vogelklas werd gebracht. Een der leerlingen, Tonny Lourenssen, houdt het zwaantje op de foto flinksin de hand. De tweede plaats laat zien hoe enorm de vogel in drie en een halve maand is gegroeid. Tussen Kees en Jan zit hij keel rustig op een schoolbank. Behalve gras, eet hij sla, brood, opfokvoer en universeelvoer. De leer lingen dragen iedere maandag met een deel van hun zakgeld in zijn onderhoud bij. De Vogelklas krijgt wel een subsidie van de Dierenbe scherming, maar die is niet bere- efcend op zulke grote en dure kost gangers als een opgroeiende zwaan. Met een van de oud-leerlingen, Anke Keuzenkamp, is de zwaan bij zonder goede maatjes. Anke komt hem, vaak voeren en de vogel ge draagt zich tegenover haar als een zivanekuiken tegenover de moeder zwaan. De vogels uit de vrije natuur die in de Vogelklas zijn verpleegd, wor den na hun herstel in een, voor de soort geschikte omgeving losgelaten. Deze zwaan, die als volwassen exemplaar 15 kilogram zal wegen en een vleugelspanning van 2.20 meter zal hebben, is eigendom, van de gemeente Rotterdam. Binnenkort zal met de Plantsoenendienst over zijn bestemming worden overlegd. UTRECHT (ANP) Een goederen trein is vanmorgen om vier uur op een met een automatische knipper- lichtinstallatie beveiligde overweg tussen Tiel en Wadenoyen op een personenauto gereden. De wagen was vastgelopen en de bestuurder was weggegaan om een trekker te halen. De auto werd vernield, de trein kon na enige vertraging doorrijden. (Van onze sociaal-econ, redactie) De Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft ernstige bezwaren tegen enkele zeer belangrijke onderdelen van het ontwerp voor een ziekenfondswet dat minister Veldkamp onlangs heeft ingediend. Luns respect te tonen (Van onze kamerverslaggever) Uiterlijk beheerst maar waarschijnlijk kokend van ergernis heeft dr. Vondeling woens dagmiddag verzocht de kamervergadering te schorsen om de minister van Buitenlandse Zaken de gelegenheid te geven naar het parlementsgebouw terug te keren. Om naar hem te luisteren. Mr. Luns is teruggekomen. Hij is tot het laatste woord, dat bij de algemene politieke beschouwingen werd gesproken, gebleven. Daarmee heeft hij gedwongen het res pect getoond dat een lid van de regering voor de volkskamer behoort te hebben De bewindsman heeft zich door zijn houding de ergernis van de meeste kamerleden op de hals gehaald. Na een korte pauze zou prof. Vondeling met zijn repliek beginnen. Na enkele zin nen bemerkte hij, dat mr. Luns, tot wie hij zich in hoofdzaak wilde richten, niet achter de regeringstafel aanwezig was. Advertentie IAL INTERNATIONALE! BEURS VOOR MODE 1 EN HUISHOUDING AHOY' GEBOUW ilm 4 Oct. Dr. Vondeling sprak daar zijn ver bazing over uit, aarzelde even, ver beet zich en zelde: 'Ik betreur het ten zeerste dat de minister van Bui tenlandse Zaken niet aanwezig is.' 'De bewindsman heeft laten weten dat hij op het ogenblik ambtshalve elders moet zijn.' deelde de kamer voorzitter mee. 'Dan verzoek ik de vergadering voor enkele ogenblikken te schorsen," ver klaarde dr. Vondeling. Tijdens de schorsing raadpleegden de voorzitter, dr. Kortenhorst, en de griffier, mr. Schepel, het reglement van orde en dikke boeken om de pro cedure vast te stellen. Daarop verliet de voorzitter de vergaderzaal. Inmiddels werd mr. Luns gesigna leerd op het Binnenhof.'Na tien mi nuten, om half vier, zou de vergade ring worden voortgezet. Tenminste de bel ging, die het begin van een ver gadering aangeeft. Weer werd echter overleg gepleegd In de zaal groepten de leden samen, dr. Bruins Slot voegde zich bij het groepje socialisten, prof. Oud sprak geagiteerd met zijn liberale volgelin gen, Tien minuten later verliet de voorzitter nogmaals de zaal. 'Hij' minister Luns 'vertikt het,' hoorde men fluisteren. Na vijf minuten keerde de voorzitter terug. Bij de voorzitterszetel sprak hij en kele ogenblikken met dr. Vondeling. Even later stroomden de ministers de Kamer binnen, in hun midden mr. Luns. De vergadering werd voortgezet. 'Een klein incident,' verklaarde dr. Kortenhorst. 'de minister had ge meend afwezig te kunnen zijn om dc minister-president van Trinidad te kunnen begroeten. De minister waar deerde het dat op zijn aanwezigheid prijs werd gesteld. Hij verzocht te j mogen heengaan als de heer Vonde- ling klaar zou zijn met opmerkingen aan zijn adres.' Dr. Vondeling zei hierop, dat het geen kwestie was tussen hem en de minister, maar tussen de Kamer en de minister. 'Er worden algemene be schouwingen gehouden, ik zou het daarom ook willen opnemen voor de andere leden die over het buitenland' beleid het woord hebben gevoerd. T meer omdat minister Luns binnen kort voor twee maanden naar hei buitenland vertrekt.' De minister-president nam zijn co! lega in bescherming. Naar zijn me ning is het geen gewoonte dat ail- ministers bij de algemene beraadsla gingen aanwezig zijn. 'Men kan daar om.' zo zeide hij, 'moeilijk stellen da de minister van Buitenlandse Zake; aanwezig moet zijn.' Prof. Oud was het daarmee hele maal niet eens 'Dit. is het belanc rijkste debat van het gehele zitting jaar. Vroeger waren alle ministers e bij aanwezig. De laatste jaren is d.' niet meer zo, ik heb dat altijd b treurd. Ik zié het louter als een kwr tie van respect voor de Kamer, f heb ik het geleerd: het is de eert E licht van een minister respect i ebben voor het parlement. Bove dien behoort een minister ambtshah in de allereerste plaats in de Kam te zijn om de discussies te volgen.' Dr. De Kort. fractievoorzitter vr de KVP. geestverwant van de min' ter, waarschuwde voor de conclu; dat de minister geen respect voor •Kamer zou hebben, De bewindsm? heeft, wat zijn aanwezigheid betre een keus moeten doen en die keus in dit geval minder grtukkig uitg vallen, meendAhlj. Dr. Bruins ®51ot (a.r.) merkte o dat de vraag in het geding was g komen of de regering respect hee: voor het parlement oï niet. Hij.raat' de de bewindsman aan geen verkee: de indruk te wekken en de vergad ring te Wijven bijwonen. Minister Luns, zichtbaar aangesi gen, verklaarde dat hij over zijn a' sentie overleg had gepleegd met t minister-president. 'Er is geen spral van een gebrek aan respect. Ik zal d redevoeringen blijven aanhoren, naa ik hoop zonder displezier.' Dr Kortenhorst verklaarde hierna dit opzienbarende 'incident' voor ge sloten. Zie ook verslag oMntofct op ie kamer^agina). (Van onze verkeersredacteur) Op de Autosalon te Parijs, die van daag begint, toont DAF als primeur een nieuwe bestelauto. Het autootje, met een nuttig laadvermogen van 400 kg, heeft een geheel gesloten, zelfdragende carrosserie. Uiteraard wordt ook deze bestel auto aangedreven met het automati sche systeem, dat bekend is als vario- matic. - Ook deze nieuwe DAF-Wstelauto behoeft niet te worden gesmeerd en de motor is luchtgekóeld. Hij is dezelfde als die van de Daffodil, dus een 750 cc met een vermogen van 30 pk. In Nederland zal de nieuwe bestelauto 4590 kosten. De voorzitter van de maatschappij, dr. D. W. Swügman, heeft op het le dencongres te Assen met name zijn ongerustheid uitgesproken over de sa menstelling van de ziekenfondsraad, waarin de werknemers- en werkge versorganisaties tweederde deel van de zetels zouden bezetten. „En dit orgaan." zei hij, „zou dan onder meer tegenover de ziekenfond sen bindend'kunnen uitspreken wat vereist is in het belang van de ver zekerden. Op commissoriaal niveau worden de medewerkersorganisaties naar een achterdeur verwezen. Het toporgaan, dat zii mede hielpen op bouwen, wordt voor hen een gesloten huis." Met enige andere onderdelen kon dr. Swijgman zijn instemming of waardering betuigen. Hij noemde on der meer de mogelijke ontkoppeling van de loongrenzen van ziektewet en ziekenfondsverzekering. Als onderwerp voor zijn openings rede had de maatschappij voorzit ter 'De arts en de medische EEG' geko zen. HU schetste de activiteiten die het permanent-1 medisch comité van de Europese Economische Gemeen schap tot nu toe heeft ontwikkeld. De artsen zijn zich bewust van hun morele plicht, zei hü, om als intellec tuele groepering actief mee te wer ken aan de verwezenlijking van de ideële doelstellingen van de EEG. Advertentie IM. Woensdagavond hebben gewa pende lieden brand gesticht in de ambassades van de Dominicaanse republiek en van Polen in Caracas, dè Venezolaanse hoofdstad. BAND - ROOSENDAAL (Van onze soc.-econ. redactie) De werkgevers- e» werknemers organisaties in het bakkersbedriif hebben de moeilijkheden die de af sluiting van een c.a.o. in de weg staan, voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. De stichting zal de bijzondere situatie waarin deze be drijfstak verkeert, onder de ogen zien en zal trachten een oplossing aan te geven Zoals bekend hebben de werkne mersbonden onder meer voorgesteld de werktijd van 48 uur op 45 uur per week te brengen en een toeslag van 50 percent te geven voor arbeid op zaterdag Door deze maatregelen zal het grote personeelsverloop in het bakkersbedriif kunnen worden tegen gegaan. De ondernemers zijn van oordeel dat deze wensen alleen kunnen wor den ingewilligd, als zij toestemming krijgen dc broodprijs met enige cen ten te verhogen. De verbetering kan namelijk niet uit de produktiviteits- ruimte worden bekostigd. Het is Sophia Loren niet. Het is Scilla Gabelnu 23 jaar en oud ge noeg. naar zij meent, om na lange tijd als Sophia's „stand-in" gefunc tioneerd te hebben aan een eigen acteercarrière te beginnen. Zij krijgt binnenkort in Rome haar kans. Om zich hierop mentaal voor te bereiden, oefent 'Scilla dagelijks een uur met knotsen op de turnplank AMSTERDAM (ANP) De recht bank te Amsterdam heeft vanochtend de 41-jarige Amerikaanse kleurling Clinton W. een arbeider uit New Vork, wegens het in bezit hebben van ruim 960 gram marihuana, ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie die meent Jat W. een internationaal handelaar is, had drie jaar met aftrek tegen hem geëist. Direct na de uitspraak :ei de Amerikaan dat hij in hoger oeroep zal gaan van dit vonnis, de Jffioier zal dit ook doen. Op 30 juni werd W. in Amsterdam jp een anonieme tip, aangehouden men hy per auto een hoeveelheid van de party vervoerde. De ruim 900 gram was voldoende 'geweest voor Jneduizend sigaretten die op de uvarte markt minstens 7500 gulden zouden hebben opgebracht. De Ame- :*ik:aan had verklaard de partij voor ■80 gulden tn Amsterdam te hebben gekocht. Het was zfjn bedoeling ge veest de marihuana te verkopen. Bij :yn aanhouding was hij in het be zit van zeven sigaretten en twee pakjes marihuana, die in de voering van zijn jas zaten. In zyn op het Centraal Station gedeponeerde kof fer werden nog eens tien plastic zak jes en een luciferdoosje met mari huana gevonden. He politiek die de minister van XJ Volkshuisvesting en Bouwnij verheid. mr. Van Aartsen, zich voorstelt te voeren In het pas be gonnen parlementaire seizoen, roept herinneringen op aan een bijbelwoord, aan de uitspraak van de profeet namelijk, aange haald in de Handelingen der Apostelen, dat er aan het einde der dagen vreemde gezichten te aanschouwen zullen zijn. Drie jaar achtereen heeft deze bewindsman hardnekkig gewei gerd zijn toewijzingsbeleid af te stemmen op de behoefte op lan gere termijn. Alle aandrang,onder meer uit de volksvertegenwoordi ging. ten spijt wenste hij vast te houden aan het principe van de jaarlijkse contingentering. En wat ziet men gebeuren aan het begin van deze laatste zit tingsperiode van het huidige ka binet? Dat minister Van Aartsen aan het experimenteren slaat In het gebied van de Nieuwe Water weg en wellicht alleen daar met het toewijzen van een zoge naamd agglomeratiecontingent voor een tijdvak van drie jaar. Vreemd. Want niet alleen laat de bewindsman hiermee van de ene dag op de andere een van de uitgangspunten van zijn be leid varen, deze beslissing roept ook tal van praktische vragen op, waarmee volgend jaar een nieuw kabinet van meet af aan zit op gescheept. De puzzel van de on derlinge verhoudingen in de Randstad en die van de rol van Gedeputeerde Staten In de pro cedure van de verdeling van het woningcontingent zijn er slechts twee van. Maar het gezicht van de heer Van Aartsen begint nog andere ongewone trekken te vertonen. Met een raming van 90.000 in aanbouw te nemen woningen, waaronder 40.000 woningwetwo ningen, Is hij precies daar be land, waar het parlement hem nu bijna twee jaar geleden zelfs on der de dreiging van een kabinets crisis niet heeft kunnen krijgen. En wat politiek gezien seker zo belangrijk is het asociale subsidiebeleid, dat deze minister als lid van een zich christelljk- sociaal noemende regering te vuur en te zwaard heeft verde digd, wordt nu opeens, zelfs in de troonrede, in feite veroordeeld. Immers, zo wordt daarin gezegd, het rijk zal In de meeste gevallen financiële steun aan de woning bouw moeten blijven verlenen. Precies wat namens de oppositie met klem van argumenten zo dikwijls Is betoogd. TV/Tet een minister die zodanig van de hak op de tak springt als de heer Van Aartsen in deze gevallen heeft gedaan, zal een Kamer die zich zelf respecteert, bij de komende begrotingsbehan deling een hartig woordje hebben te wisselen. De noodzaak hiertoe is des te groter, nu zich hier juist op de valreep nadat er legio kostbare kansen zijn verknoeid en terwijl het zittende kabinet op het gebied van de woning bouw geen veer meer van de mond kan blazen een volledige ommekeer blijkt te voltrekken. TJet Centraal Sociaal Werkge- J-A versverbond heeft zich In het Jongste nummer van zijn orgaan uitgesproken voor 'een begren zing van de stijging der loonkos ten in 1963.' Letterlijk genomen zou dit het intrappen van een open deur zijn, want niemand in dit land is erop uit de loonkosten onbeperkt te laten stijgen. Uit Het artikel in De Onderneming blijkt echter, dat het CSWV de grenzen zeer nauw wil trekken en daar gaat het om. Intussen heeft de regering aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over deze zelfde begrenzing van de stijging der loonkosten. En nu kan men met de herinnering aan de besprekin gen In kasteel Oud-Wassenaar en later In hotel De Witte Brug wel vermoeden, dat ook de regering denkt aan een enge begrenzing, maar wij mogen aannemen, dat de SER zijn taak wat ruimer op zal vatten. De voorzitter van het NVV, de heer Roemers, heeft de wens daartoe trouwens al ken baar gemaakt. "Haarblj zou dan bij voorbeeld ter sprake kunnen komen of de Nederlandse economie uitslui tend of voor het overgrote deel in evenwicht moet worden gehouden door beperking van de loonstij ging. Als er beperkt moet worden kan dat ook op andere terreinen gebeuren en volgens gezagheb bende lieden is het niet eens he lemaal zeker dat er beperkt moet worden. Hierover moeten de deskundi gen uit de SER nog van gedach ten wisselen. Dat zij het .er met elkaar over eens zullen worden, staat nog geenszins vast, want economie is geen wiskunde en so ciale politiek nog veel minder. Maar het CSWV heeft zijn standpunt al ingenomen en ge publiceerd. Dat is op zijn minst genomen voorbarig. (ANP) Vandaag aön alle kantoren van de Nederlandse ?if h a£ltSchappiJ °P Nieuw-GuL nea heropend voor alle bankzaken, aldus verneemt het ANF.randeS rectie der bank in Amsterdam.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1