tfJR fer Politiehond vergiste zich: recherche deed vangst iaH mpm Rumoerige vergadering tegen vivisectie j aar ten lil g" Hé Vrij Vól Hydrografisch personeel blijft op Nw-Guinea Amerika ook op Jaarbeurs? Meisje gedood door auto wm Tegenstrijdige verklaringen an psychiaters ïiee - nee - nee Siemens 59 cm Biidmeister Tachtigjarige mag anderhalf jaar niet motorrijden overj na val van trap Heft liberale PAGINA 3 \0 meulen ju bi e ti rp aan bied inj Stoffeliji Ddten van gesneuvelden naar Nederland AdvcrUemie I.M. Dag van bezinning op verkeersonveiligheid op 17 oktober ft 336 f 1098,- „Normale indruk" Goedgekeurd „Gcncy.cn" Vernietigend rapport '-i jaar2 ^ér „'.pWÊmi l^jFv nieitle'n Goederenwagons ontspoord L lrechl en Den Haag niet zo spaarzaam HET VRIJE VOLK VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 Advertentie LM. Morgen past U niet zomaar n damesjumper, noen, morgen liggen èr te kust en te keur honderden phrix Wevenit damesjumpers uit de prljsseries tot tien gulden voor U klaar voor nog geen zes gulden. Damesjumpers in de nieuwste modellen voor het a.s. najaar, met hoge col, kraagje en ver- schillende fantasiemodellen, een grote collectie in een prachtige kwaliteit voor nog geen zes gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze vlotte en moderne jumpers in vele modellen en in een groot kleu- renassortiment, in de maten 38 t/m 46, door elkaar voor (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie dacht een goede vangst te hebben gedaan met de aanhouding van twee in Den Haag wonende Surinamcrs, de -S-jarige A. G. B. en de 19-jarige R. H. C. De twee mannen waren het afge lopen weekeinde in Rotterdam ge pakt, toen ze 's nachts samen op een bromfiets in de richting van Den Haag reden. Die bromfiets bleek zoals de politiemannen al vermoed den gestolen te zijn. De Haagse surinamcrs hadden hem weggenomen uit de Mathenesserlaan, nadat ze zoals ze vertelden aan de Nieuwe Binnenweg een vergeefse poging tot inbraak hadden gedaan. Het tweetal had een aantal schroe-, vedraaiers bij zich, met behulp waar van ze misschien nog meer inbraken hadden gepleegd. De Rotterdamse po litie dacht, dat de twee mannen wel licht iets te maken konden hebben gehad met het grote aantal inbraken, dat m de afgelopen tijd in Hlilegers- berg is gepleegd. Dat vermoeden werd sterker, toen een politiehond bij een sorteermroef met een na een inbraak in Hille- gersberg gevonden jas één der Ha genaars als de eigenaar van die jas aanblafte. Uit het verdere onderzoek kwam echter vast tc staan, dat de Hage naars een sluitend alibi voor die in braak hadden. De politiehond moet dus een fout hebben gemaakt. (Van onze parlementsredactie) De «loffelijke resten van zestien dit jaar op NIeuw-Gulnea gesneu velde of omgekomen militairen zui len zondag in Nederland aankomen. Zij zuilen worden opgebaard in een ehapeiie ardente op de vliegbasis Soesterberg. C|| m ;j| (Van onze parlementsredactie) Nederlands personeel zal ten be hoeve van de internationale scheep vaart voorlopig het hydrografische werk rond Nieuw-Guinea en de rap- Toch verblijft het tweetal nog in P°.rtaSv daarover blijven verzorgen het Huis van Bewaring te Rotterdam De mannen mogen zich dan niet aan de Rotterdamse inbrakenserie schul dig hebben gemaakt, ze hebben bekend dat ze wel enkele inbraken en dief- stallen m Den Haas: hebben gepleeed. Een deel van de buit vond de politie m het huis van één der Surlnamers onder de vloer. DEN HAAG. (ANP) Op woensdag 1? oktober is voor dit jaar de .dag van nationale bezinning op de ver keersonveiligheid" vastgesteld. Deze dag werd ingesteld opinitiatief van prinses Wilhcimina met adhesie van koningin Juliana. Het Verbond voor Veilig, Verkeer heeft verzocht in kerkdiensten op 14 oktober aan deze bezinningsdag aan dacht te willen besteden. Van bijna 3000 kerken kwam het verzoek het speciale affiche met de tekst „Gij zult niet doden" beschikbaar te wil len stellen. Op 17 oktober zal de viee-premier en minister van Verkeer en Water staat drs. H. A. Korthals de bevol king tot- bezinning op de verkeers onveiligheid oproepen. In 1961 gebeurden 190.246 verkeers ongelukken tegen 177.469 in 1960, Daarbij vielen 1992 (1926) doden. 30.618 (28.682) zwaar gewonden en 19.542 (19.676) lichtgewonden. UTRECHT (ANP) de algemeen directeur van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in Utrecht, drs. J, H. D. van der Kwast, die een kort bezoek aan de Verenigde Staten neeft gebracht, heeft te Washington ver nomen, dat de Amerikaanse regering deelneming aan de Voorjaarsbeurs 1963 in Utrecht overweegt. Zij heeft een optie gevraagd op 2000 vierkante meter standruimte. Een definitieve beslissing wordt pas genomen als de begroting van het Ministerie van Handel door de senaat is goedge keurd. Hierover is dezer dagen overeenstem ming bereikt tijdens het bezoek, dat de Indiase VN-generaal Rikhye aan Nederland heeft gebracht. Generaal Rikhye heeft besprekin gen gevoerd met staatssecretaris Bot en met defensie-autoriteiten zoals het c.omité van chefs van staven. De Koningin ontving hem gistermiddag in audiëntie. Bij de besprekingen is ook beslist, dat er geen Nederlands personeel zal aanblijven als havenmeester voor de Nieuw-Guinese havens, zoals eerder in de bedoeling heeft gelegen. Waar schijnlijk zal hiervoor Indonestsch personeel beschikbaar komen. Ook zyn de laatste regelingen getroffen voor de afvoer van Nederlandse niJi- tair personeel en materieel. De af voer verloopt volgens schema, aldus generaal Rikhye. Aan materieel zullen worden over gedragen enige kleine vaartuigen, een aantal auto's en kazernerings materiaal. Ruim 20 officieren en onderofficieren zullen voorlopig op Nicuw-Guinea blijven om samen met Indonesische militairen het Papoea- vrijwilligerskorps verder op te leiden en uit te breiden. Een meesterlijk model uit de nieuwe Siemens TV-serie 1942'63. Technisch volmaakt: alle toestellen met UHF. Subliem van vorm: strakke vlekken, rechte lijnen, evenwichtige verhoudingen. VRAAG ONZE NIEUWE FOLDER OF BEZOEK ÉÉN VAN ONZE TOONZALEN Siemens toonzalen: 's-Gravenhage, Huygenspark 38-39, telefoon 183S50 Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 312, telefoon 220545 Deventer, Keizerstraat 35, tel.167/2 AMSTERDAM (ANP) Donder dagavond heeft de Nederlandse Bond tot Bestrijding der Vivisectie in het Mincrvapaviljoen te Amsterdam een protestvergadering gehouden tegen de vivisectie. De meeste protesten die werden geuit, kwamen echter uit de zaai en waren gericht legen het be stuur van de bond, die deze avond in verband met de Werelddierendag, of zoals de heer F. Naerebout, voorzitter van de kring Amsterdam van de bond, het in zijn openingswoord noemde: „Werelddeernlsdag", had be legd. Enige dames en heren uit het niet ARNHEM (ANP) Het dertien jarige meisje Henny Durant uit Arn- hem is gisteren om het leven geko- men bij een verkeersongeval in haar woonplaats. Het meisje was met en- kele vriendinnen op de fiets op weg", naar schooi. Zij schrok van een pas- serencle militaire vrachtwagen, vér- loor het evenwicht en kwam met het hoofd'onder de achterwielen van de; auto terecht. Het meisje was op slag j dood., Een icge wagon is donderdag van eentrein losgeraakt en door de hoofdingang van het westelijk station van Boedapest de straat opgereden, aldus MTI. Verscheidene- mensen werden gewond. w&msis Een beeld van het wereldkampioen- i Minister Marijnen reikt vanavond in rechte t'oren trekkm in de Neder- scliap ploegen dat op het ogenblik Zwolle de prijzen uit. Op de foto ziet iandse klei. aan de gang is in- Oostelijk Flevoland. I men een Italiaanse deelnemer keurig al te Alrijke publiek stelden het be stuur r. et luider stom in gebreke. Op een gei even moment kwam het in de zaal elfs tot handtastelijkheden tussen de voor- en tegenstanders. Het bestuur werd onder meer ver weten. dat het in al de jaren dat cie bond beslaat, ondanks het grote >e- drag dat er in kas is. weinig hectt gedaan; Gesuggereerd werd zo spoe dig mogelijk een protestmars naar, Den Haag te ondernemen om voor een inwerkingtreding op zeer korte termijn van de dierenwet te betogen,- De heer Naerebout betreurde het," dat er zo'n disharmonie heerst. De bond beschikt inderdaad over een be hoorlijk kapitaal en er wordt naar wegen gezocht om dat kapitaal op de juiste wijze te, gebruiken. De bond' I zal voor het bedreigde 'dier blijven j strijden ook als er een wettelijke re- I geling voor de vivisectie is gekomen. Hij hoopte, dat er over enkele jaren gezegd kan worden, dat er werkelijk iets is bereikt. Er vallen nog jaarlijks 60 miljoen dieren aan vivisectie ten offer, zo zei hij. De strijd moet persoonlijk en gezamenlijk worden gevoerd. Per soonlijk kan dat onder meer door bij voorkeur die artikelen te gebruiken waarvoor geen dierenoffers gebracht j worden. Teer punt De heer G. Seppen, secretaris v&rx de Blauwe Cirkel Organisatie te Nij megen. gaf in overweging onder de medische studenten een enquêtte te laten instellen om te weten te komen hoe zij over de vivisectie denken. De kans is groot, zo meende deze spreke/, dat een groot percentage zich er tegen zal verklaren. Als dat niet het geval mocht zijn, dan is er reden te meer zich wat meer moeite te geven om te maken dat het ;:c.er komt. Voorts pleitte hij voor het instellen van een-officiële frnmissie die In alle laboratoria kan komen waar proeven op dieren kunnen worden genomen. De voorzitter van de bond. de heer J. Vinkenborg, vroeg zich af. of het te vuur en te zwaard bestrijden van vivisectie wel de juiste weg is. Wij mogen er niet van uitgaan, dat a lie vivisectoren misdadigers zijn. Dé me dische vivisectie vormt volgens hem nog een teer punt. ..maar ook dit zullen wij oplossen mét. maar als bet moet zónder de wetenschap." De 80-jarlgc motorrijder L. S. uit Hoogerhcüie had op 11 juli in de Antwerpsestraatweg gren voorrang verleend aan een van rechts komen de automobilist N. G. uit Goes. Deze. kon een aanrijding niet meer voor komen en bad de oude baas ge- schep „HIJ moest mij niet aanrijden" zei S. gisteren toen hij zich voor de kantonrechter moest verantwoorden voor zijn stug recht doorrijd.en. „Hij kon niet anders" merkte .de officier óp. De officier was van mening dat de oude- man ntet thuis hoorde ln het moderne verkeer. Hij eiste cin geldboete van veertig gulden en on voorwaardelijke ontzegging van de „rijbevoegdheid voor de rijd' van twee jaar. De kantonrechter veroordeelde de motorrijder daarna tot een boete van 25 gulden en anderhalf jaar onvoorwaardelijke ontzegging. (Van een onzer verslaggevers) De 72-jarige K. Sterk uit de Koster Gijzensteeg viel gisterenmiddag om streeks vier uur van de trap. De man werd per ziekenauto naar het Van Itersonziekenhuis vervoerd, waar men slechts de dood kon constateren. (Van een onzer verslaggevers) Verblijft de nu. 42-jarige Taeke tie Vries uit Vlissingen reeds acht tien jaar in psychiatrische inrielitin- ceiv door het simuleren van zwak zinnigheid na het stelen van distri butiebonnen in de oorlogsjaren? JÖeze absurde vraag kan men stel len nu de rechtbank te Breda Taeke de Vries gisteren toerekeningsvatbaar heeft verklaard voor drie inbraken die hij na zijn vlucht uit de Rijks Psychiatrische Inrichting in Woensel beeft geple- 'I. De rechtbank veroor deelde Taeke Vries tot acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de re classering. Hij stend gisteren voor de tweede maal terecht. Zijn zaak was in april 1961 terugverwezen naar de rechter commissaris, omdat Taeke de Vries om een normale berechting had ge vraagd. Mr. L. Raaijmakers, tic verdediger, .hield gisteren voor de rechtbank een pleidooi, dal geheel gebaseerd: was op het erkennen van de toerekeningsvatbaarheid van zijn De geneesheer-directeur van de RPI Je Woensel verklaarde ons gisteravond echter te vrezen 'voor overdrijving van de „zaak- Taeke.de Vries". „Het is heus niet zo, dat wij genezen mensen hier .in Woensel willen houden. Wel wil je als arts de garantie hebben, dat de'genezen'man een goede kans maakt om in de maatschappij te slagen na zijn ont slag. Dat ontslag moet voorzichtig worden voorbereid. Wat zou de maatschappij zeg gen als bij voorbeeld een te vroeg ontsla gen patiënt zelfmoord zou plegen?", Mr. Raaijmakers zegt: „Taeke de Vries maakte op mij een normale indruk. Ook uit zijn correspondentie met mij kwam een nor maal mens naar voren. Je weet echter niet miiiitiiït!iiiiiiiii!iir(i}iiiiiiH!iiiifiiiiiiit]iiiiiiiiiiiiiifiiiiHjiiiiiiifiii(iiniiiiiini!iiii:iitim wat je als met-medicus voor waarde aan zo'n indruk moet hechten." Mr. Raaijmakers zegt echter, dat hij in zijn opvatting, dat Taeke de Vries eennormaal mens is, aanzienlijk is gesterkt nadat dr. P. J. Sinnighe vorige maand rapport over zijn cliënt had uitge bracht. In dai rapport, dat werd opgesteld na het terugverwijzen van de zaak tegen De Vries naar dc rechtcr-commissaris, wordt de mening van mr. Raaijmakers bevestigd. Dr. Sinnighe zegt in het rapport onder meer, dat De Vries niet alleen niet debiel of zwakzinnig is, maar evenmin zwak begaafd. Hij heeft de l.o. cn de ambachtsschool normaal doorlopen en gedraagt zich in de Rijks, Psychiatrische In richting als een geschooid vakman, die een ingewikkelde technische apparatuur van een meubelwerkplaats uitstekend bedient. Taeke de Vries werd ai heel jong wees. Hij heeft een broer, maar daarmee onderhield hij geen contact. Hij moet- in zijn jeugd .wei nig blijk hebben gegeven van zwakzinnigheid, want hij werd goedgekeurd voor'de militaire dienst. In de oorlogsjaren werd hij opgeroe pen voor de Duitse Arbeidsdienst. De bezet ters lieten hem werken in de vliegtuigindus trie. In 1943 moet liet met hem verkeerd zijn gegaan, hij kwam in aanraking met de .straf rechter wegens het stelen van distributiebon nen en simuleerde, aldus zijn eigen uitlatin gen, zwakzinnigheid om een gevangenisstraf ie ontlopen. Met kleine tussenpozen heeft hij daarna reeds achttien jaar in psychiatrische inrich tingen vertoefd, waarvan ruim tien jaar te Woensel. Aan de hem ais raadsman toegevoegde mr. Raaijmakers vertelde hij. dat hij zich altijd een normaal mens heeft gevoeld. „In begin 1961 werd ik door een psycholoog onderzocht in de inrichting, die mij zei, dat ik genezen was Ik werd echter niet ontslagen. Ik ver- bleei al sedert 1950 in Woensel. "In dat jaar werd ik namelijk na een strafzaak onvoor waardelijk ter beschikking van de regering gesteld." Taeke de Vries noemde zijn drie inbraken na zijn vlucht uil de Rijks Psychiatrische Inrichting zelf wanhoopsdaden. „Steeds werd mij maar gezegd dat Ik geduid moest heb ben. Ik wilde echter vrij zijn, die psycholoog had mij tocli genezen verklaard,/ zei hp te gen zijn raadsman. Na het terugverwijzen van zijn zaak naar de rechter-commlssaris schreef de genees heer-directeur echter een brief naar het par ket, waarin hij De Vries verminderd toe rekeningsvatbaar noemde. In die brief zei degeneesheer-directeur onder meer, dat De Vries gebrek had aan normale gezonde kri tiek, leed aan wilszwakte en een egoïstisch mens was, aldus de raadsman. B|j deze beoordeling schijnt een vernie tigend rapport over de geestestoestand van De Vries van drie a vier jaar geleden van de hand van een psychiater een roi te heb ben gespeeld. De geneesheer-directeur van de RFI zegt echter: „Wij waren met De Vries op de goede weg. Wö wilden zekerheid hébben, dat hij in een normaal milieu zou worden opgenomen en niet meer zou verval len in zijn oude fouten." Maar de rechtbank noemde gisteren het verzoek van De Vries om een normale be rechting redelijk. Hij zal zich onder toezicht van de protestants-christelijke reclassering moeten stollen. Zijn raadsman vond in zijn pleidooi, dat zijn cliënt door zijn ten onrechte jarenlange verblijf in de psychiatrische in richting wel voldoende was gestraft. Vooral ook. omdat De Vries hem had ge zegd, dat hij na zijn vlucht uit de Rijks Psychiatrische Inrichting van alle privileges was beroofd en in een paviljoen was opge sloten. Na de uitspraak van de rechlbank is De Vries naar- de Rijks Psychiatrische Inrich ting teruggebracht. Zijn raadsman zal nu trachten om de in 1950 uitgesproken onvoor waardelijke terbeschikkingstelling geschorst te krijgen. Advertentie I.M. ?'v.r;'rh Ook deze reispantoffels bren gen wij in deze Jubileum aanbieding voor een prijs, die niets meer met de waarde te maken heeft. Reispantoffels (maar ook zo prettig om aan ?c do en bij ds rY) van het oersolide en toch lichte vinyl. Keurig In etui, nu per paar voor nog géén twee gulden Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze reis- of TV pantoffeltjes, mee, ge zellige decoratie en leuke kleur tjes, heerlijk soepele pasvorm en met plaats voor minstens 6 tenen, in alle maten, pér paar voor ALKMAAR (ANP) Bfj rangeer- werkzaamheden op het cmpluccment Alkmaar is vanmorgen om 6.20 uur I een treinstel van een goederentrein j ontspoord. De belde hoofdsporen tussen Alk maar en Uitgeest, zijn enkele uren versperd geweest, maar waren om 9 uur weer berijdbaar. i riet rapport Open Ondernemer- I schap van de prof. B. M. Tei- i dersstichting is waarschijnlijk I het meest optimistische rapport over het bestaande economische j stelsel sinds de grote dagen der I I9de-ceuwse profeten der vrije I economie. Wel zelden ziet. men 'j het produktiestelsel zoals het thans reilt en zeilt, nog zo onbe vangen prijzen als in dit rapport. En voor zover de auteurs niet prijzen, praten ze goed, of... con stateren ze. dat alles zich toch eigenlijk 'vanzelf' al aardig in de goede richting ontwikkelt. En inderdaad: wanneer men vindt. dat. onder ons huidige stel sel 'elke kwaliteitsverbetering vroeg of iaat gemeengoed wordt' en er daardoor een 'automatische winstdoling' ontstaat, als men meent, dat de grote ondernemin gen en hun bestuurders toch eigenlijk helemaal niet zoveel macht hebben en niet zo'n be heersende plaats in onze econo mie innemen: als men voorts van mening is dat onder ons huidige stelsel 'juist die ondernemers als de leidende en meest invloedrijke personen naar voren komen, die de noodzakelijke eigenschappen in de sterkste mate bezitten.' als men oordeelt, dat er een selectie proces plaats vindt, dat 'uiter mate hard en effectief' is en dat toch eigenlijk alleen de aandeel houders (en vooruit maar ook de leden van ondernemings raden) 'recht' hebben op infor matie. dan komt men tot een nee-nee-nce-rapport. waarin alle hervormingsvoorstellen van enige betekenis worden afgewezen. Of ze nu van de Dr. Wiardl Berkman Stichting afkomstig zijn of van het CNV. de 'KAB of mr. Romme. j Illustratief vinden wij de pagt- 1 na's. waarin de commissie tracht aan te tonen, dat de werk nemers in de huidige maatschap pij toch eigenlijk een vee! be perkter risico lopen dan de ka pitaalverschaffers. Nietwaar, als het in een onderneming misgaat, dan kan de werknemer rustig ontslag nemen en naar een andere baas gaan. Hij neemt zijn arbeidskracht mee.Desnoods Is er voor hem altijd een héél rede lijke werkloosheidsuitkering. Maar de arme aandeelhouder heeft toch maar de kans zijn hele vermogen te verliezen... Dat een aandeelhouder, die een aandeel desnoods met verlies verkoopt, in zijn bestaan heel wat minder geraakt wordt den een ontslagen werknemer dfe tien of vijftien of meer Jaren van zijn leven ln een onderneming heeft gestoken, schijnt niet te zijn doorgedrongen tot de com missie. die blijkbaar alleen dat gene telt. wat in baar geld kan worden uitgedrukt. Hier wordt het wetenschappelijk rapport tot een ijskoud pamflet. TAverigens: zelfs als men de stel- k-7 ling over dat beperktere risico van de werknemer zou aanvaar den. dan nog komt. de conclusie, dat aan de factor kapitaal al 1 e uiteindelijke zeggenschap hoort toe te vallen en aan de factor arbeid geen, wel wat verrassend. De commissie stelt ook rustig, dat 'de aandeelhouder in de eerste plaats het risico van mislukken draagt' en dat. 'de belastingbeta lers met de genomen beslissing niets hebben uit te staan.' zonder zich blijkbaar een ogenblik te realiseren dat ze sprookjes ver telt. ook met de "openheid' die de commissie van de ondernemingen vraagt, loopt het. als men de voorstellen op de keper be schouwt. wel los. DAF en Verolme behoeven heus geen jaarverslag te publiceren. Wie anders dan de aandeelhouders heeft er Iets mee te maken, hoe het met deze on dernemingen gaat? TTn' zo culmineert het rapport toch eigenlijk weer in een aantal suggesties tot belasting hervorming en ln een lofzang op de ondernemingswinsten en op de ondernemer als de stuwende krachten der économische voor uitgang. Wij willen niet verhelen/ dat dit rapport ons heeft teleurge steld. Juist omdat het komt van een instituut, dat zich in het ver leden meermalen heel wat mo derner en liberaler heeft getoond dan de meestal negatieve VVD. In wezen heeft de Teldersstlch- ting hier niet meer geleverd dan de Intellectuele verantwoording van het alledaagse gemopper van kleine fabrieksdirecteuren en za kenmensen. En dat ls minder dan we van de Teldersstlchting had den verwacht. AMSTKRDAM (ANP). In Dfn «Iau£ on Utrocht Is in september mln- fl"* «espa^rd dan in andere steden van het land. Meldden de spaarbanken van Am sterdam. Rotterdam. Groningen, HRnrlem en Maastricht hogere spaar- ciifers over deze maand dan in 1961, bij de Nursspaarbank in Den Haag en bi.i de Nursspaarbank in Utrecht was het resultaat minder dan in de overeenkomstige maand van het vo re jaar. De Spaarbank voor de «tad Am sterdam boekte een record. Daar be droeg hot spaaroverschot over sep tember 2.111 006. drie maal zoveel als verleden jaar. 'oen het ln sep tember ƒ666.000 bedroeg.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1