ingesteld naar Engelse - in bezit van marihuana - 11a bezwaar OvJ niet op vrije voeten BLIJVENDE SCHUIM-WAVE OUD-BURGEMEESTER KRIJGT REKENING 'Anti-conceptiepil is risico Ouders van vondeling willen kind toch terug BEHAAGLIJKE WARMTE !»S> PETROLEUM EEN OMWENTELING^! NATUURLIJKE GOLF MET Man overleden door kolendamp in Stolwijk Alle verdachten schilderijenroof in Nederland Twee doden na ongelukken in het verkeer Bij oversteken aangereden Haags gezin slachtoffer van voedsel vergiftiging? Na huwelijk Protesten op verklaring van Ministerie voor moderne mensen SpitSpierpijn Nieuwe H?5T VRIJE VOLK DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 PAGINA 3 Hervormingen Aanzien in geding A&vemtlfts TM. WÈÈÊËÉi. Als een elegant-geklede man danstaat" ër- op Réf etiket een altijd elegant blijftmagisch woord: Dat'etiket met'de olifant f. garandeert een ijzeren kwa- A li.teitscontrole op stof en MJ - jr vMpfll. verwerking. Daarom r met'4 Ëf Terlenkaheeftualtijdzeker-'f'M W.fl'ÈtÊ - -'0»,^ heid óp voortreffelijke kle- x&r ••Ja ding, op zorgeloos plezierig 1^.,- -v Doe het.thuis - doe het zelf! Dode in Vaassen juJL Paratyfus Gennep ür^nsïïiss-^ij natuurlijk een oliehaard gestookt met SCHOON ZUINIG WARM (Van een onzer verslaggevers) De rector-magnificns van de Amsterdamse universiteit heeft een commissie bijeengeroepen, die een onderzoek zal instellen naar de ernstige incidenten, die zich tijdens het ontgroenen bij het Amsterdams studenten corps hebben voorgedaan. De commissie, zo heeft de rector-magnificus, prof. dr. j. Kok, gisteren aan de senaat van het studentencorps mee gedeeld, is ingesteld in overleg met de procureur-generaal te Amsterdam en de Vereniging van Reünisten (oud-studen ten) van het corps. De commissie (het betreft hier dus Incidenten zoals het „Dachau-inci dent" van de afgelopen groentijd en niet de ontgroeningspraktijkeh en -gewoonten in het algemeen) bestaat uit mr. H. G. Stibbe, advocaat (oud deken), mr. J. Heintz, rechter, mr. N. J. P.-Giltray Veth, advocaat, mr. H. W. P. de Vries, substituut-officier van Justitie en dr. N. Lubsen, arts. Als secretaris treedt op de heer N, M. Posch, oud-lid van de senaat van het Amsterdams studentencorps. Zu zal spoedig rapport uitbrengen. Tot dan, zo heeft de rector-magnifi cus meegedeeld aan de senaat van het corps, die hü gisterochtend heeft ontvangen, zullen geen bijzondere maatregelen worden getroffen. Tfr wordt een onderzoek inge- ■Lj steld naar de praktijken bij de ontgroening in het Amster dams studentenkorps. De leden van de commissie van onderzoek zijn allen oud-lid van het korps. Dit is natuurlijk voor de objecti viteit en voor het begrip van si tuatie. Als er in de haven iets mis zou zijn gegaan van deze aard, zouden alleen, oud-havenarbei ders in de commissie van onder zoek zijn gezet. Dat zou in het geval van de ha ven begrijpelijk zijn, omdat de kans dat een oud-havenarbeider lid van de rechterlijke macht is, gering moet worden geacht. Het noodlot heeft echter ge wild dat een aantal leden van deze commissie die de misdragin gen in het korps onderzoekt, wel lid is van de rechterlijke macht en wel van de rechterlijke macht in Amsterdam. Juist van deze rechterlijke macht die misschien straks de wandaden, in het korps gepleegd zal -hebben te vervolgen en te berechten. Het is duidelijk, dat onder de ze omstandigheden geen rechters of leden van het Openbaar Mi nisterie in deze commissie zit ting hadden mogen nemen. Er is in een geval ids hit te kiezen: of de justitie besluit zich ermee te bemoeien, of de justitie be moeit zich er niet mee. Elke tus senweg leidt tot scheve verhou dingen. De senaat van het corps heeft ver zekerd, dat ingrijpende hervormingen zullen worden Ingevoerd in het ont groeningsstelsel, zodat gewraakte ge beurtenissen zich niet zullen her halen. De rector van de senaat van het corps had reeds eerder verzekerd, dat er al eerder plannen bestonden tot hervormingen, maar dat de uitvoe ring ervan door de lustrumviering in de verdrukking was geraakt. »Er is geen andere kwalificatie moge lijk dan weerzinwekkend voor wat in de groentijd van het Amster damse studentencorps is voorge vallen." Unaniem hebben alle fracties in de Amsterdamse gemeenteraad zich aangesloten bij deze verklaring, die de voorzitter van de Partij van de Arbeid-fractie, prof. mr. J. van der Hoeven, gistermiddag bij het begin van de raadsvergadering heeft af gelegd. Prof. Van der Hoeven sprak de hoop en het vertrouwen, uit, dat het be stuur van de universiteit op de juiste wijze zal reageren op de ge beurtenissen in de groentijd. Bur gemeester Van Hall antwoordde daarop, dat de rector magnificus zich intensief met de incidenten bezighoudt en dat ook de curatoren van de universiteit, deze zaak niet zonder meer zullen laten voorbij gaan. De heer Van der Hoeven achtte zich gedwongen deze verklaring af te leggen, omdat het hier niet alleen meer een kwestie van het Amster damse studentencorps Is maar ook het aanzien van de stad Amsterdam en van de Amsterdamse universiteit in het geding is. „De hele stad is opgeschrikt," zei de heer- Van der Hoeven, „door pu- blikaties over de gebeurtenissen in de groentijd." De heer Van der Hoeven vroeg zich af hoe de reacties zouden zijn als dit alles'in Duitsland was gebeurd. Er zou hevige verontwaardiging zijn, meende hij. En.' hij voegde daaraan toe: „Wij moeten tegenover ons zelf even kritisch zijn." (Van een onzer verslaggevers). In Stolwijk heeft zich woensdag avond een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan. De 76-jarige K. Blonk, die te za- men met zijn 66-jarige zuster mej. J. M. Blonk in een der bejaardenwonin gen woont, verloor daarbij het leven. Zijn zuster werd in bewusteloze toestand naar een Gouds ziekenhuis vervoerd. dragen lange, lange tijd. >-?is-.v^e.r-k-jJfglySatóln-.y-elert.ei'-kvva!!.!t?i ten"6ji. p'rijskTasserr De drie Duitse verdachten van de schilderijenroof uit de villa van jhr. Loudoo op het landgoed Koekoeks- duin in Aerdenhout bevinden zich thans in het huis van bewaring te Haarlem. Woensdagmiddag kwam het vlieg tuig uit Zwitserland aan, waarin zich de beide verdachten A. E. G. (31) en H. S. (41) uit Aken bevonden. Zoals wij reeds berichtten was de 35-jarige H. F. N. reeds zaterdag in ons land aangekomen en ingesloten. Dinsdag zijn de korpschef van de Bloemendaalse politie, hoofdinspec teur J. Voerman en de beide leden van de recherche C. Baas en A. de Ligt naar Bern gevlogen om de ver dachten G. en S. naar Nederland te brengen. Ten gevolge van de mist woensdagmorgen óp het vliegveld in Zwitserland kwam het vliegtuig met grote vertragingpas in de namid dag op Schiphol aan. Vandaar zijn de beide Duitsers direct naar het- huis van bewaring in Haarlem ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) Dc Amsterdamse officier van Justitie, mr. W. H. Baron van Dedem, heeft een Memorie van Grieven ingediend by de rechtbank tegen de beslissing van de rechter-commissaris, die de vordering tot in bewaringstelling van het 20-jarige, uit Engeland afkomstige, meisje A. V. B. heeft afgewezen. Het meisje wordt ervan beschuldigd marihuana in haar bezit gehad te hebben. Zjj werd vorige week samen met de 23-jarige Schot XV. J. S. M. u't Edin burgh door de vreemdelingendienst aangehouden. TER HEYDEN (ANP) Op een niet-beveiligde overweg in de Zand weg in de gemeente Ter Heyden heeft gistermorgen een losse locomo tief een trekker met aanhangwagen gegrepen. Bij deze botsing 'deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het tweetal had voor enkele dagen kamers gehuurd in een pension.,aan de Weteringschans. Daar de pension- hpuder^ verwachtte, dat het paar de rëSemrïg niet zou betalen)* deed hij aangifte by de politie. De Engelsen wepden, opgehaald, opdat een onder zoek kon worden ingesteld naar hun middelen van bestaan. Terwijl r.'e vreemdelingendienst hiermee bezig was, maakte de pensionhouder de kamer schoon. Daarbij vond hij een drietal plastic zakjes. Hij vermoedde dat hierin soepgroente zat. De *nan belde de politie en vertelde dat hij Advertentie Md. j, pË, verrukkelijke schuim-wassing slechts;20 wikkels kan beslist niet. kroezen voor elk modieus kapsel thuis doen zonder tijdverlies Normale verpakking 4.95 Voor kort haar 2.95 Speciale POI.Y- LOCK - -wikkels 2.50 STEENWIJK, UTRECHT (ANP) In het Diakonessenhuis in Mep- pel is in de afgelopen nacht aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden de 37-jarige heer W, van der Veer, in leven hoofdagent van politie afdeling Verkeer in Steen- wijk. De heer Van der Veer is zaterdag bij het passeren van de overweg in de Eeesveenseweg te Steenwijk met zijn motorfiets gevallen. Ernstig ge wond moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Vannacht is in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden, de 67-jarige F. P. G. Grootveld u.c Bosch en Duin. De heer Grootveld werd zaterdag 15 september in het ziekenhuis op genomen, nadat hij bij het oversteken van de Amersfoortseweg te Huis ter Heide was aangereden door een per sonenauto, bestuurd door een dame uit Bolsward. Bij de botsing kreeg de bejaarde man inwendige kneu zingen en een linkerarmfractuur. VAASSEN (ANP) Vanmorgen is de 23-jarige mejuffrouw G. H. Heutink. toen zij de rijksweg Apel doorn—Zwolle onder Vaassen met haar fiets wilde oversteken, door een auto aangereden. Zij was op slag dood. De auto werd bestuurd door de heer B. J. K, uit Zwolle. Een boek met dit merk (Van een onzer verslaggevers) Voor het werk dat de gemeente heeft verricht voor de nieuwe par ticuliere woning van de oud-burge meester R. Walda van Idaardera- deel hebben B. en W. de heer Walda thans de rekening, groot ƒ1396,84, gepresenteerd. In antwoord op vragen die door vier raadsleden werden gesteld heeft het college van B. en W. geantwoord dat voor de bouw van deze in Beet- sterzwaag gelegen woning de bestek tekeningen en het bestek door amb tenaren in diensttijd zijn vérvaar- digd en dat één ambtenaar in dienst tijd betrokken is geweest bij de aankoop van de grond en het bouw toezicht. In totaal hebben de ambtenaren zich 260 uur met deze werkzaamhe den beziggehouden. Voor dit werk werd met de gemeente-auto in to taal ongeveer 1320 km afgelegd. De kosten van bruto-salaris- en het ge bruikelijke kilometertarief bedra gen op enkele guldens na 1400 en dit bedrag is in rekening gebracht. Een ambtenaar van gemeente werken heeft indertijd van B. en W, toestemming gekregen in zijn eigen tijd een schetsplan van de nieuwe woning te maken. De wet houders hadden toen echter nog niet .de indruk dat hierop andere werkzaamheden zouden volgen. Aan hun verantwoordelijkheid hiervoor mogen en wiilen zij zich echter niet onttrekken, aldus het ant woord op de vragen. is een waardevol werk ADVERTENTIE LM. en reumatische pijnen -wrijft U eveneens weg met (Van een onzer verslaggevers) By het oversteken van de Strevels- weg bij ae Lange Hilleweg te Rotter dam. is woensdagavond de 72-jarise wed. A. DL van Dongen-van der Perk van de Valkeniersweg tegen een per sonenauto gelopen en ongeveer vijf meter meegesleurd. Met verwondin gen aan het hoofd en aan het linker been is zij naar het Zuiderziekeuhuis (Van onze medische medewerker) In Medisch Contact, het weekblad van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, is deze week een verslag ver schenen van een cursus welke voor artsen is ge houden. Het onderwerp van de cursus was de nieuwste ontwikkeling op het gebied van anti conceptie door middel van pillen. Dr. F. A. Nelemans, arts-farmacoloog, pri vaatdocent aan de ryks- universiteit te Utrecht, betoogde, dat van deze stoffen n fc-t bewezen is, dat zü in verband staan met het optreden van trombose. HU zag per soonlijk het innemen van aspirine tegen hoofd pijn als een groter risico dan het gebruik van deze stoffen ter voorkoming van zwangerschap. Dr. Nelemans meent, dat er voorshands geen reden tot bezorgdheid bestaat. In dezelfde zin sprak prof. dr. J. Ferin, bui tengewoon hoogleraar in de gynaecologie en ver loskunde te Leuven. Ujj gaf uitkomsten van on- i derzoekingen by aantal len patiënten. Het mid del bieek betrouwbaar te zijn ter voorkoming van zwangerschap. Ook bleek, dat er geen enkele aanleiding was om een verhoogde ge voeligheid van de be handelde patiënten voor trombose aan te nemen. Hij meende ook, dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat de eirijping, die tiidet" door dit raiddei geren;d wordt, zich niet zou her- sle"?n. Een snel hcrs'el van de functie van de eierstokken acht hjj zeer waarschijnlijk. nog drie zakjes soepgroente had. De rechercheurs, die de boodschap aannamen, spitsten de oren en zei- den de pensionhouder de zakjes ;v zuinig te bewaren. Zij zouden ze ^.onmiddellijk komen halen. By on- derzoek 'in het politielaboratorium; bleek dat er een zeer goede kwali teit marihuana in zat. In totaal was de hoeveelheid 500 gram, die in Nederland een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 5000 gulden. Hier is het in het bezit heb ben van marihuana strafbaar. Het Engelsepaar verklaarde, dat het de marihuana voor eigen gebruik bij zich had. De man deelde mee, dat hij het bedwelmende middel voor X20 nieuwe Franse franken in Tanger had gekocht. Hij deelde verder mede, dat hij het meisje in juni 1962 in Engeland nad leren kennen. Een maand later ont moette hy haar in Zuid-FrankrijK. Daarna waren zy naar Noord-Afrika geweest en via Frankrijk naar Neder land gekomen, waar zy op 7 septem ber arriveerden. Op 27 september kwamen zy opnieuw in ons land, na wederom een bezoek aan Frankrijk te hebben gebracht. De afdeling Bestrijding Verdovende Middelen van de politie, acht het heel goed mogelyk, dat de beide En gelsen de marihuana verhandelden en vervoerden. De beschuldigden ontkennen dit echter, al geven zij toe, dat zy ze.'f marihuanarokers zijn. De rechter-commissaris. die de zaakonderzoekt, had 's middags be sloten de vordering tot in bewaring stelling van de vrouw af te wijzen. De officier ging hiermee niet akkoord. De rechtbank zal nu moeten uit maken of de vrouw 30 dagen in be waring gesteld zal worden of niet. Tot deze beslissing van de rechtbank ge vallen is, zai de Engelse nog in het Huis van Bewaring moeten biyven. i Van een onzer verslaggevers) Bij een Haags gezin zijn dinsdag avond zo ernstige symptomen van voedselvergiftiging geconstateerd, dat politie, GG en GD en de keu ringsdienst voor waren nog dezelfde nacht ztjn begonnen aan een uitge breid onderzoek. De slachtoffers waren de 46-jarige ambtenaar C. Struyck uit de Coe- vordenstraat, zijn 45-jarige echtgeno te, hun beide zoons Charles en Fred dy van veertien en twaalf jaar en het tienjarige dochtertje Marie. Het ergst was de veertienjarige jongen Charles er aan toe. Hij kreeg in de loop van de avond last van benauwdheid. Toen zijn moeder hem te hulp kwam. viel de Jongen flauw. Hij sleurde zijn moeder in de mee. Zij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat zij een enkel brak. Controleurs van de keuringsdienst brachten woensdag een bezoek aan de leveranciers van de ongeveer 22 grondstoffen die in de rijsttafel wa ren verwerkt/In de winkel» ia alles in orde bevonden. (Van een onzer verslaggevers) De ouders van de zondag avond in Eindhoven te vonde ling gelegde baby zijn bekend. Zij zijn afkomstig uit een kleine gemeente nabij 's-Her- togenbosch. De moeder van het kind, dochter uit een groot boerengezin, had uit schaamte voor haar familie en de omgeving, haar toestand tot het einde voor iedereen verborgen weten te houden. Alleen haar verloofd en vader van het kind was op de hoogte. Begin oktober ging zy met haar verloofde met vakantie In een door hen gehuurde tent op een terrein in Noord-Limburg werd het zoontje ge boren. De vrouw werd by haar be valling slechts bijgestaan door haar verloofde. Medische hulp was niet aanwezig en is ook later niet inge roepen. In plaats van de ouders van de vrouw met de werkeiykheid te con fronteren, besloot het verloofde paar het kind onder te brengen bij een ver familielid in de Gastelsestraat in Eindhoven. Ongelukkigerwijze trof men de familie niet thuis. Daarom werd vla de achterdeur het kind naar binnen, gebracht en goed verzorgd op het aanrecht in de keuken achtergelaten Intussen Is de zaak geheel rond en zijn ook de verdere familieleden van een en ander op de hoogte. Zodra de moeder en de natuurlijke vader getrouwd zijn, zullen zy stappen ondernemen om het kindje, dat thans nog aan de zorg van de Raad voor de Kinderbescherming is toever trouwd, weer bij zich te krijgen. Dat was ook de bedoeling van hen geweest,, zo bleek uit afgelegde ver klaringen. Voorshands hadden ze de baby liever aan de zorgen van de verre familieleden willen toevertrou wen. De ziekteverschijnselen, die zich de vorjge week donderdag hebben voorgedaan bij enkele' tientallen deelnemers aan eën lunch ter ge legenheid van de .opening dér Gen- nepse Papierfabriek en die een .lichte vorm ..van paratyfus -;bleken, hébben commentaar uitgelokt van de directeur- van het Haarlemse restaurant 't Bolwerk, de heer C. H. Ekman. Uit mededelingen van' het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid kon blijken dat de koude lunch, door dit restaurant verzorgd, de - ziekteverschynselen ten gevolge had. De koudë Zweedse lunch werd vonige week donderdag gehouden. Dinsdag heeft de Haarlemse Keu ringsdienst van Waren monsters ge haald. De lunch bestond hoofdzake- ïyk uit zoute en gerookte etenswa ren en o.a. garnalen, die ingevroren naar Gennep werden vervoerd, 'Twee personeelsleden van my, aldus de heer Ekman, 'zyn eveneens ziek geworden, terwyi geen van ons ook maar iets van het eten genut tigd heeft. Ik vermoed, dat de oor zaak moet worden gezocht bjj de drinkwatervoorziening. Een dag te voren is nog in allerijl In de nieuwe fabriek waterleiding aangelegd. Mijn personeel heeft in Gennep al leen koffie gedronken. Overigens waren reeds een week tevoren in Gennep gevallen van ver te voren in Genne gevallen van ver giftiging gemeld. Persoonlijk hoop ik, dat deze onverkwikkelijke affaire zo spoedig mogelijk uit de doeken wordt gedaan. Dat de ooi-zaak van de voedselvergiftiging aan ons te wijten zou zijn, ïykt my sterk'. Oerlezing van het slot van de LI rede die dr. Bruins Slot, ae antirevolutionaire-fractievoorzi t- ter in de Tweede Kamer, bij de algemene beschouwingen heeft gehouden, doet de vraag rijzen ol er een kentering bij de antirevo lutionairen op komst is. Een ken tering in het denken die de hele gedachtenwereld in deze partij raakt. En daardoor de positie die deze partij in onze democratie inneemt. De opmerkelijke ommezwaai in het Nleuw-Guinea-beleid was achteraf gezien wellicht reeds een teken aan de wand. Op een gegeven moment is de antirevo- lutionaire-f ractievoorzitter van de eng-nationale dogmatische wijze van benadering, aan zijn party eigen, afgestapt. Hij heeft erkend, dat Nederland om Nleuw-Guinea geen oorlog in kon gaan. En van antirevolutionaire zijde is begrip getoond voor de onaan vaardbare gevolgen van een koste wat kost vasthouden aan de Ne derlandse soevereiniteit en de weigering om met Indonesië te spreken. Een weigering die in 1959 door dr. Bruins Slot met zoveel woorden van prof. De Quay werd gevraagd en losgekregen. De om zwaai betekende het- overstappen van het belijden van uitgangs punten naar het voeren van een een zo goed mogelijk resultaat biedende politiek. Ïn de rede van dr. Bruins Slot worden gedachten ontwikkeld' die een meer theoretische basis leggen onder een andere richting van de antirevolutionaire politiek. Binnenslands heeft de christelijke partij tot taak de afronding van wat is bereikt aan vrijheid en rechtsgelijkheid. Daarbij denkt de antirevoiutionaire-fractieleider bij voorbeeld aan de gelijkstelling van bijzonder met openbaar on derwijs. Voor deze verworven heden moet de christelijke party staan als een schildwacht. Maar de christelijke politiek moet zich op de wereldproblema tiek richten. 'De blik en het werk van een christelijke politieke partij moeter zich overeenkom stig de aard an de huidige poli tieke ontwikkeling en naar het wezen van haar bestaan en op dracht richten op een wereld als geheel, waarin veel armoede, on recht en geweld heersen.' TTet is duidelijk, dat dit een iJ- ander geluid is dan vroeger werd gehoord. De emancipatie strijd ls ook volgens dr. Bruins Slot wei zowat gestreden. De nieuwe taken vereisen een geheel andere gerichtheid. Een gerichtheid die internationaal denken noodzakelijk maakt. Dat betekent voor de anti's die altijd nationaal hebben gedacht, een enorme omschakeling. Deze omschakeling moet wel gevolgen hebben voor de Neder landse politieke verhoudingen. Want een partij die zich de taak stelt te strijden tegen de armoe de, het onrecht en het geweld in de wereld, ademt een andere geest dan een partij die krampachtig poogt een vrijwel uitgestreden schoolstrijd door te strijden. Een politiek die op de door dr. Bruins Slot geschetste doeleinden is gericht, zal erop uit zijn in een niet-christelijke wereld betere verhoudingen te scheppen. Dat vereist aandacht voor omstandig heden en praktijk. Dat vraagt solidariteit met niet-cbristenen. En dat komt in strijd met de tra ditie van de antithese, de schei ding en het isolement en het steeds weer beklemtonen van wat christenen scheidt van anderen. De tijd zai leren of de weg die dr. Bruins Slot voorzichtig heeft owezen. metterdaad door de ^revolutionairen zal worden '"•gen. Dat zou voor de anti's -•Mr zijn. Advertentie Md.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1