Alles verloopt nu naar wens w. toch Vaticaanstad sluit fluwelen gordijn' iri ïg worden X N D a 9 Wim Kan toch niet op oudejaar VLAER KOL Quizdeelnemers hebben vier weken de krant gespeld jïfï Ju Hu f. m wat warmte voor repatrianten Maurits Dekker gecremeerd Begrip f? is POKXAKA KATMAXUOl "RrXAT/L PAtnA MATRASSEN-KUSSENS Besiedici! peil fölsjïider DacSiau Stuitend KET VRIJE VOLK ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggever, Joost van Roon) ROME, vrijdag. Met het geschitter van zonlicht uit blauwe luchten Is nu ook de glans van het Vaticaans Concilie verdwenen. Zoals de hemel boven Rome zich vandaag in wolkengewaden hult, zo sluit Va ticaanstad zijn 'fluwelen gordijn' zorgvuldig toe. Geen inmenging Grof en fijn r~ (Speciale berichtgeving) Op papier klopte het heel precies: als kwartiermakers voor de Nederlandse Himalaja-expe ditie, een deels wetenschappelijk, deels alpinisstische,, zouden de geologen prof, dr. C. Egeleren dr. T. de Booy naar de hoofdstad van Nepal, Kat mandoe, vliegen. Twee weken later zouden de andere zeven arriveren. Dan zou inmiddels de 6000 kilo bagage, zijn uitgeklaard en gesorteerd. Honderd dragers zou den al begonnen zijn aan hun tiendaagse voettocht van hier naar Pokhara, om te beginnen met een voor hun doen licht vrachtje van nog geen twintig kilo de man. Hoofdzakelijk petro leum die «iet per vliegtuig verzonden mocht worden. Dan zou ook GOEDE ZAKEN VASTGELOPEN DE DERTIENDE Uw rekening draagt ten naam hij VLAER. KOL Er was eens heer in Istanbael die vond deze wereld een janboel. I Zijn vrouw zei in 't Turks: Ach, hij is soms wat nurks maar 'k geloof toch ivel dat ik hem anvoel. v Bankiers anno 1691 ep de gezeads «èWa» W De karavaan van de Nederland se Himalaja-exp editie heeft in het laatst van september, bet Nepalese dorp Pokhara verlaten. En daarmee de drukkende hitte die daar op 800 meter hoogte heerste en ook de civilisatie; want al Is In onze westerse ogen Pok hara met z|jn lemen hutten niet meer dan een nederzetting, men heeft er toch een vliegveld. Ten noorden van het dorp houdt alle moderne gerief op. Er zUn slechts voetpaden waarlangs 'de negen deelnemers aan de ex peditie, geologen, alpinisten en arh en, het gebergte intrekken met zes Sherpa's en honderd dragers, die op hun hoofd een last va» ettelijke tientallen kilo's torsen. Hes loopt en verloopt naar wens. In de eerste week van oktober werd een eerste basis kamp gemaakt. Daar heeft de tiende man, de f ranse hoogge bergte-specialist Lionel Terra? zich b(j het gezelschap gevoegd. Hij zal de leiding op zich nemen als de alpinisten van de groep de ruira 7000 meter hoge hop van de Niiglri gaan beklimmen. De misère die men aanvanke lijk heeft moeten doormaken tegenslag bij het transport van de expeditiebagage Is vergeten. Maar het had weinig gescheeld of daardoor zou de expeditie een voor de klimmers funeste vertra- ging hebben opgelopen. Over die beginmoellükheden kunt u lezen In bijgaand speciaal voor Het Vr«e Volk geschreven artikel. Eindelijk waren de 72 kisten met uitrusting en proviand in Kaimcndoe. Het kavwzi i 'i sorteren begon. r Het concilie van de Hooms-Katholieke Kerk is onder water, de journa listen dobberen er nog wat omheen,, morgen hebben zü een audiëntie bi) de Paus. Welke en hoeveelinformaties in de komende maanden worden vrijgegeven is nog steeds niet met zekerheid te zeggen. Tussen Patna en Baxaul ging het mis met het transport van de expe ditiebagage. De rivier de Gandak had de weg vernield. Er was voor de vrachtauto's geen doorkomen aan. (Van een onzer verslaggevers) Vele 'belangstellenden waren gis termorgen aanwezig by de crematie van de Amsterdamse schrijver Mau rits Dekker en zijn echtgenote. In de langzaam voortschrijdende rif, die zich achter ;de stoffelijke overschotten hadden geschaard, be vonden. zich onder meer de musici Wouter Denijs en Karei Mengelberg, de acteur Rob. de Vries, de schilder Melle, de. schrijvers Max 'Dender- monde en Ben Stroman, de fotograaf. Paul ..fctuJ jr. cn-de uitgevers G. yan.v Oors^öo^ea..Schputen, Zwygëhd?: volgde1 de' schare .'de overledenen naar de heuvel van de crematoriumkoepel. Ook daar bleef het stil. Op verzoek van de overlede nen werd er niet gesproken. Na de inzet van de eerste maten van het tweede deel uit het Allegret to van Becthovens Zevende Symfo nie .onttrok het stoffelijk overschot zich aan de blikken van de talrijke vrienden. Het concilie heeft morgen zijn eerste grote zitting in de Sint Pieter. Voorlopig gaat het nog om techni sche kwesties, zoals het kiezen van commissies, Daar gaan dagen mee heen en ingewijden weten, dat de jenoemingen van diverse persoonlijk heden enig. touwtrekkeu zullen ver oorzaken. Ook op het plein voor de Sinf "Meter is een betrekkelijke stilts leergedaald. De carabinieri, de gar- 'e noble en de Zwitserse garde, gis eren hier met honderden tegelijk op :e been, zijn gereduceer dtot eenlin gen. Daarbinnen in die kerk, dat bouw sel vol majesteit, en lelijke pronk, za! in da komende maanden de koers van een stuk christendom worden uit gezet. Met de bijbel geopend op het altaar, zoals de Paus heeft bepaald Zonder toekijkende nieuwsgierigen. Ook zonder vertegenwoordigers van de staat, in tegenstelling tot vroe ger eeuwen. Johannes XXIII heeft gisteren in z'n openingstoespra doen uitkomen verheugd te zijn over het ontbreken van politieke inmenging. Op het concilie zijn wel andere "in dringers', van een zachtmoediger soort: een vijftien waarnemers van niet-rooms-katholieke kerken. Een van hen. prof. J. Maan die de Oud- Katholieke Kerk komt vertegenwoor digen, vertelde mij dat er een uitste kende relatie bestaat tussen deze groep van waarnemers en de uitno digende instantie, het 'secretariaa voor de eenheid van de christenen', van kardinaal Bea. Prof. Maan weet ook wel dat hij en zijn mede-waarnemers niet bij ille concilievaarde.'s welkom zullen zijn. Twee stromingen ziet men binnen de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk aan het werk. De ene heeft bezwarend de handen op en spreekt slechts van de alleenzaligmakende kerk. het vaderhuis waarheen alle dwalenden moeten terugkerende snüere wil 'de broeders in Christus' een eindweegs tegemoet, gaan. Het boeiende van het eoncilit is onder meer dan ook de vraag: waarin zal de botsing van de krachten resulte ren? Dezer dagen werd mij van huis iet volgende onliturgische liedje toe- jestuurd: laatstmaal was ik binnen Rome, daar zat een walvis in de zomen,, die -zong, een:: lied ,al 'in het Latijn". -Hlj wist" rijn stem zo' zbet te - mengelen gelijktde.-kiokk.ert die daar oengelen, dat is te zeggen: grof en fijn.' Ieder die zich interesseert voor tet tweede Vaticaanse Concilie kan het toewensen, dat het grof gebeier van valse klokken uiteindelijk zwak ker zal blijken te zijn dan het fijne geluid van een heiliger geest. d« geest die de kerk pleegt aan te roe oen. Wim Kan zal op de oudejaars avond niet voor de radio te beluiste ren z(jn. Hij en de VARA hebben besloten, zo is ons medegedeeld, de door vele luisteraars gevraagde con férence niet te doen doorgaan. Men wacht maar weer tot 1863. Verschillende overwegingen heb ben tot dit besluit geleld, aldus onze informaties. Daarbij heeft voor al een rol gespeeld, dat de tijd van voorbereiding te kort werd geacht. De VARA is op 31 december zelf niet in de ether. De AVRO had zich echter reeds bereid verklaard voor dit doel zendtijd af te staan. Maar dit was theorie. Een theorie, meer dan tien percent betaald be hoeven te worden en dat was einde- watergeweld van detambbwmwLm die omvergeworpen werd door het watergeweld van de rivieren in noor delijk India. Op de dag, dat Engeler en De Booy landden tn Katmcndoe (op 2g augustus) hadden ze daar i.:og geen weet van. Het zag er toen nog naar uit, dat alles mooi volgens sche ma verliep. Aan de rand van het vliegveld stonden de tentjes van de leider van de sjerpa's, Watigdi en de kok Dan- nu Al twee dagen hadden ze daar gewacht, want het toestel van de.sa hibs had door slecht weer oponthoud gehad. Lionel Terray had Wangdl gecon tracteerd. Hij had hem tijdens vorige expedities naar achtduizenders -en kennen als een fenomenale klimmer, een die de Annapoema zonder zuur stofmasker had bestegen. Wangdi was ook de man die des tijds de vrouwenexpeditie In de Hl- waiaja had begeleid. Twee van de klimsters en twee sjerpa's waren toen door een sneeuwlawlne om het leven gekomen, hij had zich als enige kun nen uitgraven. Die expeditie had hem een paar vingertoppen gekost. Ze waren bevroren en moesten geam puteerd worden. Tussen de hoofdstad en Pokhara was een brug weggeslagen, over de rivier de Trisuli, vertelden de sjer pa's. Ze zouden proberen er met touwen overheen te komen. Maar over de bagage hadden ze goed nieuws. De twee vrachtauto's die de per schip in Bombay geloste vracht naar Nepal reden, waren al gevorderd tot op één dagreis van Pat- na En Patna lag volgens Indiase maatstaf althans betrekkelijk dicht bij de Nepalese grens. Onbezorgd ging dr. De Booy de vol gende dag naar het regeringsgebouw, de Slngha Durban, voor nog meer visa en ook om te onderhandelen over de invoerrechten. Hij deed goede zaken. Er zou niet lijk eens een financiële meevaller. Dat mocht ook wel. want de totale begroting van 175.000 was al over schreden en de kosten dreigden de twee ton te passeren. De lange professor Egeler, omringd door de bij hem vergeleken we! heel nietige Sherpa's, ging bootschappen doen, voor ongeveer drie mille, le vensmiddelen en brandstof. Wangdi zette die dag zijn handte kening onder het contract en de an dere. vijf, die niet schrijven konden, hun vingerafdruk. Toen bereikte hun het bericht, dat de twee vrachtwagens waren vastge lopen. Overstromingen hadden de weg ondergraven. En omdat Egeler ziek was geworden hij had last van misselijkheid en. hevige diarree -~ ging dr De Booy per jeep zuidwaarts in de hoop dat hij contact zou kun nen maken met het transport. Wang di, Dannu en Mingma Tserng reden met hem mee. Even buiten de stad hield een con trolepost de jeép tegen. De auto moest terug om een vergunning. De Booy lopend verder, dat was tegelijk een goede oefening en bood ook de kans om wat geologie te doen. Vier uur later kwam de jeep hem achterop. Of hij maar wilde terug keren want bij de controlepost moesten ze zijn paspoort afstempe len. Enfin, die avond kwamen ze dan toch in een soort pleisterplaats. Niet Bepaald een gewoon hotel. Met der tig anderen, mannen die allemaal te voet onderweg waren, sliepen ze op de lemen grond. De kinderen van de hotelier lagen er ook op hun bed van jutezakken. Er was niet de minste kans dat de mto's over de weg verder zouden Raxaul. In geen veertien dagen. De enige oplossing was. dat de 6000 kilo per trein verder geëxpedieerd tonden worden. Wangdi en de Sherpa Mingura Tserng gingen te voet ver der om dat te regelen. Wangdi was een man aan wie je zo iets kon toe vertrouwen. Een paar dagen later stond hij al weer in Katmandoe. Hij was per vliegtuig van Patna gekomen. De spullen zouden met een goederen trein meekomen, maar dat kon nog wel een weekje aanlopen. Het was maar goed dat de ex peditieleider inmiddels een tele gram naar Holland had gestuurd om de anderen te laten weten dat ze twee weken later dan was af gesproken moesten vertrekken. Het was het werk van Wangdi als sirdar van de Sherpa's voor dragers te zorgen. Volkomen, onverwacht op de ochtend van 12 september zijn ze er, honderd schreeuwerige, sjofel ge klede en zo te zien beslist niet sterke mannen. Er werd nauwkeurig afgewogen, zo dat ieder precies achttien kilo vracht had en toen gingen ze. Naar Pokhara. Het is een afstand, die met het vliegtuig in 35 minuten kan wor den overbrugd. De dragers zouden an derhalve week onderweg zijn. Wie beweert, dat de dertiende een ongeluksdag is? Juist op die dag rent een wild gebarende Ncpalees op De Booy toe. Het is Mingura Tserng. de Sherpa die ze bij de bagage hadden achtergelaten. Hij meldt dat morgen alles zal ar riveren, op dezelfde dag dat de ande re leden van de expeditie worden ver wacht En de 72 kisten kwamen inder daad.' De aanval op de Nilgiri, 'de bèrg die blauw ziet door het ijs', zal dus toch nog op tijd kunnen wor den ingezet. Advertentie IM Nog steeds wordt aan Uw zakelijke belangen vertrouwelijke, persoonlijke aandacht geschonken. Ook voor Uw verzekeringen leven, varia, transport - zulien Uw bankiers ViaerS Kol de voor U gunstigste mogelijkheden weten te vinden. Rotterdam 2 - CooUingcl 75- tel 120126. Utrecht - tel. 26351. Bilthoven - tel- 2571-2572. (Van een onzer verslaggevers) De vijftig repatrianten, die onder gebracht z|jn in het contractpension De IJsei (voorheen De Engel) te De venter, hebben gisteren voor het eerst sinds hun Intrek (op 29 augus tus) de beschikking gekregen, over een straalkacheltje. Twee ambtenaren van de Dienst van Maatschappelijke Zorg hebben de exploitanten van hotel De IJsei voor de keuze gesteld, onmiddellijk het pension te sluiten of straalkachels te kopen. Het. resultaat is geweest dat et onmiddellijk tien straalkachels wetden aangeschaft. Wij spraken gisteravond laat met mevrouw U„ moeder van zeven kin deren, die haar man eind december in ons land verwacht. „Wij hebben het erg koud gehad en wij zijn bli). dat er tenminste warmte voor de kleintjes is." ..De kinderen zijn erg blij met het speelgoed," zei mevrouw U., die haar naam niet wou zeggen. Wel vertelde zij, dat het eten slecht is. Het is smakeloos en een dessert is er niet bij. Een knak worstje, een bal gehakt of vis is het enige dat bij de aardappelen en de groente op het bord komt te liggen. Twee maal per week een sinaasappel voor ieder en een keer per week een ei. Koop 'n boek bij do ARBEIDERSPERS (Van een onzer verslaggevers) wordt. Als ze het slecht doen, kan vier weken betreft moet beheersen ook het programma wel eens misluk- Het algemene gedeelte komt voor Drie Leerdammers en drie Bnsche- kenrekening van de heer G. t Lam van deërs hebben vier weken lang ieder „Maak nou een quiz waaraan we in de Technische Dienst. Als sportdes- vrij uur gelezen. In negen kranten de huiskamers kunnen meedoen!" kundige fungeert L. de Koster zochten zij naar de laatste nieuwtjes, schreven de kijkers bij tientallenaan En met dat lezen waren ze er niet. de VARA. „Die mensen met hobby's De textielploeg uit Enschede, be- z(jn wel leuk. maar op de vragen die staat uit drie heren: H Suthof j aan hen gesteld worden, kunnen wij Winkelman J. Bonman thuis toch geen antwoord geven." Enorm zwaar! Je wordt er een Deze waarheden-als-koelen bewo- beetje suf van!' zo denkt de Leer- sen Piet te Nuyl en Gi)s Stappershoef dp.mse portier-bewaker De Koster er naar iets anders te gaan zoeken Het over, nu hij, vie:- weken lang, in vijf resultaat is geworden de actualitei- kranten alle sportberichten en -ver ten-quiz tussen ploegen van dne gjagen heeft gelezen. 'Ik lig er des »rLie.^nbcAi0" PerSOnCel5i- "fchts wel wakker van. Dan vraag Hc. 111 me af wie tooit wel het doelpunt, Enschede is de premiere, beeft gescoord, dat 'Anderiecht deed winnen van Real Madrid Het werd herlezen en nog eens lezen. Want ze moesten proberen te ont houden wie de hele EEG een „sme rige Kamer van Koophandel" had genoemd en wat de tijd van Gerda Kraan was geweest op de 800 meter in Bergamo. Of het gelukt is? Dat moet van avond blijken als de zes één dame leden van twee bedrijven, en vijf heren hun TV-debuut ma- Leerdam ken in de nieuwe actualiteiten-quiz De glasfabrikanten brengen de be- die de VARA Wèreldwvjs noemde, drijfsfotografe mej. E. Scholtz in Van hen hangt het trouwens ook af actie. Cultuur en muziek zijn de on of dit televisienieuwtje een succes derwerpen die zij wat de afgelopen Advertientie I.M. 1 mm «U IM 1 PERS. MATRAS REEDS V.A. WM De winnende ploeg plaatst zich voor de tweede ronde. "Dat wordt moeilijk. Stel je voor, dat wij win nen, dan zou ik weer vier weken tn kranten moeten duiken. En dan moet Je Je ook weer prepareren op de derde ronde. Dat is niet vol te hou den. Ik geloof nooit dat je dé.t redt. In Enschede hebben ze zich heel grondig voorbereid. Zes selectiewed strijden werden er onder het perso- Alinister Visser heeft veertig ~'A wegens hun gezondheidstoe stand ontslagen beroepsmilitairen weer ln dienst genomen. Ook net- voorgenomen ontslag om gciijke redenen van driehonderd ande ren gaat niet door. Deze sociale maatregel werpt een schril licht op het personeels beleid bij "het grootste Neder-, landse overheidsbedrijf'. Het gebeuren is in drie punten samen te vatten: 1. De minister heeft veertig personeelsleden ontslagen en. driehonderd anderen willen ont slaan. terwijl met enige moeite voor hen elders in het defensie apparaat nog passende plaatsen gevonden hadden kunnen worden. 2. Hij heeft periodieke medi sche keuringen ingesteld, waar van deze ontslagen het gevolg moesten zijn. zonder zich de con sequenties van zijn daden te 3. Pas nadat de militaire per- soneelsbonden en de Tweede Kamer hem met de consequenties hebben geconfronteerd, gaat de minister zich bezinnen op sociale maatregelen voor de betrokkenen. Als die op redelijke termijn on mogelijk blijken, maakt de minis ter in arren moede al zijn ont slagbesluiten ongedaan. Men kan desnoods nog waarde ring hebben voor de moed van de bewindsman om op zijn foute be slissingen terug te komen. Maar voor het overige past voor dit hakke-takkerige personeelsbeleid maar één oordeel: beneden peil. rte minister ontkent elk verband tussen zijn besluit de ont slagen op medische gronden on gedaan te maken en de kwestie die is gerezen rondom het ontslag verleend aan de kolonel K. Maar de kolonel Kr. (waarvan algemeen bekend is dat hij 'niet goed ligt' bij de defensieleiding, omdat hij o.m. als militair mede werker van het weekblad Elsevier de organisatie en werkwijze van het defensie-apparaat scherp heeft gekritiseerd), maakt wel deel uit van de groep waarvan het ontslag ongedaan wordt ge maakt. Niet rechtstreeks, want de kolonel is niet bij een periodieke keuring afgekeurd. Maar de de fensie wil 'zo soepel' zijn ook herri onder het besluit te laten vallen. Het is nu niet de tijd om nader op de kwe5tie-Kr. in te gaan. Het Ambtenarengerecht houdt zich er nog mee bezig. Maar door thans de ontslagen "voor de afgekeurden ongedaan te maken, wekt de minister sterk de indruk, dat hij langs een omweg de kwestie-Kr. uit de wereld wil helpen. Maar al te gemakkelijk geeft dat de idee, dat de defensie leiding iets wil verbergen. En het wekken van die indruk is van de defensieleiding een tac tische blunder van de eerste orde. TJ'et ontgroeningsschandaal in 1 de Amsterdamse studenten wereld blijft de gemoederen bezig houden. En terecht. De emoties en onderzoekingen richten zich echter langzamerhand a! te zeer op een Jiunt dat slechts een on derdeel van het schandaal is. Daartegen willen wij waarschu wen. Het gaat bij de gebeurtenis sen in Amsterdam niet alleen en zelfs niet in de allereerste plaats om de vraag of men hier te ma ken had met een uiting van anti semitisme. Die kant van de zaak is van belang omdat zij strafrech telijk optreden mogelijk maakt, een optreden dat wij al eerder bepleit hebben. Maar los daarvan gaat het bij de ontgroeningsgeschiedenis even zeer. zelfs ln veel sterkere mate om de vraag of het in de studen tenwereld acceDtabel is dat er weerzinwekkende spelletjes be dreven worden die allen, ongeacht ras of geloof, die in de concen tratiekampen gezeten hebben, tot in het diepst van hun ziel kren ken. Daar zit de hoofdzaak, die. afgezien van strafrechtelijke mogelijkheden wegens de anti semitische aspecten, nu juist bin nen de kring van de universiteit onderwerp van onderzoek en maatregel behoren te zijn. T-Tet bericht dat een groep Ber- lijnse studenten betaling heeft aangenomen van een Amerikaan se televisiemaatschappij voor het graven van een vluchttunnel on der de beruchte muur door. is stuitend. Ook al zijn deze studen ten begonnen te graven zonder geldelijke steun en ook al zouden zij met graven zijn doorgegaan als de televisiemaatschappij geen belangstelling voor hun onderne ming had gehad. Want deze verdediging van wat er is gebeurd, gaat langs de kern van de zaak heen. Die kern is dat het graven van een tunnel om mensen te redden geen spelen voor de televisie is. Brengt men •r dit spelelement-tegen-betaling vel ln, dan gaat men van de Ber- ïjnse tragedie een lugubere ope- ■ette maken. Een operette waarin -'e doden, die aan de communis tische kant van de muur vallen, echt ziin. neel gehouden. Toen regisseuse Ellen Blazer op het tapüt kwam, vond ze de zes finalisten bi) elkaar. Na dat onderonsje maakte zü uit wie En schede vanavond zulien vertegen woordigen. 'Ik hoop dat het leuk wordt.' is haar grote wens. 'Iedereen thuis kan in elk geval zich zelf testen. Quiz master Theo Eerdmans en Maud van Praag, zijn asistente, zijn het daar mee roerend eens.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1