Over oorzaak van nieuwe huidziekte nog niets bekend Vaccinaties hondsdolheid Vele uren winst met treinen Twaalf jaar voor doden van zoontje Spierenburg krijgt functie in cle buitenlandse 130.000ste in Enschede He W0M Monteur raakt in brand door steekvlam uit schakelkast Met autoped in het water: kind (5) verdronken In Vogelvlucht naar noorden In- en uitbreker tot vier jaar veroordeeld Vrij Vol Wen sd enken Tien maanden voor verduistering Dependance Rangeerder (54) met armen onder loc B. en W. Nijmegen schrijven over oorlogsschadeclaims Veeg teken Liefdesver clrietige luilcle in cle cel Bariton Gritzka van Fonun overleden ^SSocofM EST VRIJE VOLK DINSDAG 16 OKTOBER 1962 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Het-aS, glStfaVOnd voor de hoofdinspectie van de Volks gezondheid niet mogelijk te zeggen, hoe groot de omvang van de huidziekte is die herinneringen oproept aan de Planta ziekte van twee jaar geleden. De GG en GD's van de grote steden hadden nog niets van zich laten horen. Eerst wanneer gegevens uit deze grote bevolkingscentra hekend zijn, is een beeld te geven van de verspreiding der huidziekte. Wel heeft het andermaal optreden van een 'jeukziekte 'de discussie die In kringen van huidartsen sinds de Flantaziekte is gevoerd, nieuw voed sel gegeven. Verschillende Neder landse huidartsen menen dat het epi demiologisch bewijs van de samen hang tussen Plantaziekte en PJanta- consnmptie van twee iaar geleden, nog niet. sluitend is geleverd. Zij baseren zich daarbij o.a. op statistisch materiaal dat in 1960 door de Amsterdamse huidarts dr. R. D. G. Ph. Simons is verzameld. Dit materiaal is weer ter sprake gekomen toen oj. 5 oktober ongeveer vijftig huidartsen in Utrecht bijeen kwamen om van gedachten te wisse len over de nu gesignaleerde huidin fectie. Uitgangspunt van deze ge- dachtenwisseling waren de verschijn selen die geconstateerd werden btf een patiënt in het Utrechts acade misch ziekenhuis opgenomen voor de thans heersende 'jeukziekte'. Ver schijnselen die volkomen gelijk zijn aan die van de Plantaziekte. Een week na deze bijeenkomst is ons door prof. dr. Muntendam, direc teur-generaal voor de Volksgezond heid meegedeeld, dat er niets ls toe te voegen aan de mededeling van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid gedaan in zijn brief van 28 november 1861 aan de Tweede Kamer, dat op grond van de onder zoekingen verricht door deskundigen, het epidemiologisch bewijs van de samenhang tussen Plantaziekte en Plantaconsumptie als geleverd mag worden beschouwd. Later is ook door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld dat aan de mededeling van 28 november 1961 niets is toe te voegen. Prof. Muntendam heeft nadat het ANP de zuiver wetenschappe lijke bijeenkomst van 5 oktober in een bericht van 14 oktober in de publiciteit bracht, ons gezegd dat een gelijkheid in uiterlijke ver schijnselen niet behoeft te bete kenen dat de infectie van nu en die van twee jaar geleden dezelfde oorzaak hebben. Dr. Simons sprak in feite dezelfde mening uit, toen hü ons zei: „W'e weten niets met zekerheid over de oorzaak van de huidige infectie, noch van die van twee jaar geleden." Dr. Simons heeft wei twijfel ten aanzien van de juistheid van het epidemiologisch bewijs waarover de minister spreekt. Hij heeft daarvan enkele maanden geleden getuigd in een artikel in „De geneeskundige gids", dat hij zelf als 'n bijdrage in een wetenschappelijke discussie ziet. Over de praktijk zei dr. Simons te gen ons: .Prof. Muntendam moet als directeur-generaal van de Volks gezondheid een andere norm trekken dan ik. omdat hij een preventieve functie heeft. Tegen die achtergrond begreep de Amsterdamse huidarts ook de mededeling van de minister. (Van een onzer verslaggevers) Twaalf jaar gevangenisstraf met aitrek van het voorarrest luidde van ochtend het vonnis van de Rotter damse rechtbank tegen de 42-iarige havenarbeider N. J. R. die zijn twee jarig zoontje door wurging van het leven heeft beroofd en voorts terecht heeft gestaan wegens het plegen van ontucht met een vees-tienjarig buur meisje en opzettelijke brandstichting in zijn woning. De rechtbank bleek van mening dat R. niet wegens moord maar voor doodslag diant te worden veroordeeld en achtte de brandstichting niet bewezen Bh haar vonnis hield de recht bank rekening met het psychiatrisch rapport dat verdachte vrij sterk ver minderd toerekeningsvatbaar acht en met de rol die de vrouw in het dra ma heeft gespeeld door te weigeren bij haar man terug te keren of zich over haar zoontje te ontfermen. Als verzwarende omstandigheid rekende de rechtbank verdachte echter aan dat hij zich aan drankmisbruik had overgegeven. De officier van Justitie had in deze zaak vijftien jaar met aftrek en terbeschikkingstelling aan de rege ring geëist. -z v i'-s. &m'/. De actrice Ida Wasserman van de Haagse Comedie is door ko ning Boudewijn onderscheiden met de benoeming tot ridder in de Kroonorde van België. Zij dankt dit aan de grote verdiens ten, die zij zich. door haar toneel kunst ook voor haar geboorte land Vlaanderen heeft verworven. De Belgische ambassadeur heeft gisteravond in Den Haag de on derscheiding aan de actrice over handigd. AMSTERDAM (ANP) De recht bank te Amsterdam heeft vamiochtenjd de 44-jarige tramconducteur J. B. uit de hoofdstad wegens verduistering in dienstbetrekking van ƒ2200 conform de eis veroordeeld tot tfen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk en aftrek van het voor arrest. De man had deze verduistering ge pleegd in zijn functie van waarne mend chef van de afdeling afreke ningen van het gemeente vervoerbe drijf gedurende de periode januari 1960 tot jufli van ddt jaar. Hij had geknoeid met de voorraad tramkaartenhoekjes welke hij penna- nenrt in depot had. (Van een onzer verslaggevers) De heer Spierenburg,vice-voorzit- ter van de Hoge Autoriteit van de EGKS die, zoals wjj onlangs meldden zijn functie zal neerleggen, doet dit om persoonlijke redenen. De Neder landse regering heeft hem een func tie in de buitenlandse dienst In uit zicht gesteld. Dit heeft dr minister van Buiten landse Zaken ai. geantwoord op schriftelijke vragen van de kamer leden Schuyt (k.v.p.) en Nederhorst (p.v.d.a.). Over de vraag of de Nederlandse regering iemand zal kunnen voordra gen voor de vervulling van de vaca ture die door het vertrek van de heer Spierenburg ontstaat konden nog geen mededelingen worden gedaan, aldus het schriftelijk antwoord. De minister legt er in z' n ant woord de nadruk op dat de regering op geen enkele wijze invloed heeft uitgeoefend op de beslissing die de heer Spierenburg heeft genomen. Overigens ligt het in de eerste plaats op de weg van de regeri>% zelf om er door middel v. te»*~Uetie5 en anderszins voor zorg ze dragen dat de continuïteit van het Nederlands beleid wordt gehandhaafd. Een mogelijke toekomstige wijzi ging van de leiding van de gecombi neerde Nederlandse vertegenwoordi ging te Brussel bij de EEG en D. P. SPIERENBURG Euratom wil de regering dan ook niet bij voorbaat uitsluiten, aldus het antwoord. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Het is duidelijk dat met deze cij fers voor ogen het besluit om Ieder een die thans door een hond wordt gebeten, te vaccineren, niet zomaar kon worden genomen. Daar komt bij dat de vaccinatie niet geheel on schuldig en nogal ingrijpend is. Inenting tegen hondsdolheid ge schiedt normaal bij het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid te Utrecht, waar men over een voor raad vaccin beschikt, waarmee hon derden personen kunnen worden in geënt. Het Rijksinstituut heeft thans als het ware een dependance ingericht in het gebouw van de Amsterdamse GG en GD, om hen die door een hond zijn gebeten, te vaccineren. Belangrijk bij de behandeling is o.a. dat de betrokkene een zo nauw keurig mogelijk signalement en liefst zelfs een volledige identificatie van de hond kan geven, Het dier kan dan onder controle worden ge houden. Blijkt de hond na een week uog gezond te zijn, dan weet men dat het dier niet hondsdol is. De vaccinatie van het slachtoffer kan dan worden stopgezet. De risico's aan de inenting verbonden treden pas op in de tweede week van de inentingsbehandeling. Alle warmbloedige dieren kunnen hondsdolheid met een beet over brengen, niet alleen honden, maar bij voorbeeld ook katten. Katten echter vallen meestal mensen niet aan. .Hondsdolle" katten zijn in het alge meen slechts agressief tegen htm soortgenoten. Het grootste gevaar komt dus in ons land van honden. Beten in vin gers, nek en gezicht zijn de gevaar lijkste. Kinderen zijn dan ook het meest kwetsbaar. Volwassenen rei ken met vingers, nek en gezicht iets gemakkelijker boven de aanvalssec- tor van een hondsdolle hond uit. (Van een onzer verslaggevers) In de kelder van de Amster damse Bank aan de Blaak te Rot terdam is maandagavond om plus minus acht uur de 44-jarige elek- tro-monteur S. Goossens van de Mathenesserweg tegen een hoog- spanningskast gevallen en in brand geraakt. De man monteerde met drie col lega's van de N.V. Croon en Co. een nieuwe schakelkast. Hij struikelde bij de oude kast, waardoor een steek vlam ontstond. De 36-jarige inwonende chef-mon teur van de bank, J. H. N. Labaar, slaagde erin de heer Goossens bij de kast weg te trekken. De man, wiens kleren fel brandden, rende in paniek naar de uitgang. Vlak bij de deur zakte hij in elkaar. De heer Labaar was hem achterna gerend met een schuimblusser, die hü op hem leeg spoot. De heer Goossens liep ernstige brandwonden aan armen en handen en linkerbeen op. De heer Labaar had brandwonden aan de handen. Beiden zijn naar het ziekenhuis Dijk- zigt gebracht. In het bankgebouw zat men van nacht zonder elektriciteit. Bij kaars licht begon men de installatie te her stellen. Advertentie IM. Een COLEMAN OLIEHAARD it zijn geld meer dan waard. Lut U voorat 09 SupAi^StraJtr tonen# Idettt voor het Nederkmtse MïWüit- "fi ttrfmukt bt(r'fp m overtook (Van een onzer verslaggevers) De 54-jarige rangeerder J. Wallen burg uit Utrecht is gistermiddag bij het omgooien van een wissel onder een rangeerioe gekomen. Zijn beide armen werden afgekneld, Het ongeluk gebeurde maandag middag op het stationsemplacement aan de tweede Daalsedijk te Utrecht. De machinist W ML Verbruggen en de kraandrijvp Met een lachend gezicht keek prinses Beatrix gistermiddag in Amsterdam naar een thee-pot in de vorm van een olifant. De man, die haar de theepot toont, is ir. U'. van Osselen, voorzitter van de raad voor de industriële vormge ving. (Van een onzer verslaggevers» De 5-jarige Wim Smit uit Lekker- kerk is maandagmiddag me» zijn autoped in een langs de Tlendweg lopende sloot gereden en verdronken. De kleuter was om half vijf van zjjn ouderlijke woning aan de Kerk- weg naar een vriendje gegaan. Toen hij om zeven uur nog niet thuis was en niet bü het vriendje bleek te zijn geweest, waarschuwde zün vader de politie. Deze vond het kind in de aloot. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders van Nijmegen hebben gisteren aan de raad een schrijven doen toekomen, waarin zij het betreuren nog steeds geen opening van zaken te kunnen geven over de affaire met de Nij meegse oorlogsschadeclaims. Gezien echter de afspraak tussen de burgemeester en de officier van Justitie, dat hangende het onderzoek geen mededelingen kunnen worden gedaan, heeft bet college zich bij dit UTRECHT (ANP) Dc zomerdienst 1963 van de internationale treinen zal aanzienlijke versnellingen met zich brengen. Wij noemen hier de voornaamste: R. van Keewren. die standpunt neer moeten leggen. Zodra van het onceln1-" zrtuige waren, moes- I enigszins mogelijk zal deze aangeie- ten met een shock in het ziekenhuis J genheid in de raad worden gebracht, worden opgenomen. aldus het schrijven van B. en W, 1 Scandinavië-Expres. Tachtig mi nuten tot twee uur korter door opening van een nieuwe route Duitsland—Denemarken. 2. Noord-West-Expres (nachttrein). Zelfde tijdwinst. Voor Stockholm overstappen in Kopenhagen. 3. Hoek van HollandMoskou. Tijd- fit deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. 'Zijn wij goed ingelicht dan is het gesprek met minister Marijnen zowel onbevredigend als verontrustend ge weest. Alhoewel in de achter ons lig gende drie jaren zeker niet gesproken kan worden van een zo schitterende gang van zaken in de landbouw was het toch ook weer niet zo'n heksen toer voor deze regering om landbouw beleid te voeren. Het bedrijfsleven mopperde wel, maar tot ernstige dei ning is het niet gekomen. Vorige rege ringen hebben het in dit opzicht be paald moeilijker gehad, ook in de Tweede Kamer. Ir. Tu.vnman in de bladen van het Kon. Ned. land bouw Comité. winst op Russisch gebied ongeveer vier en een half uur. Viermaal per week slaaprijtuig van Hoek van Holland af, de overige dagen van Oostende. (Tot nu toe dagelijks van Hoek van Holland.) 4. In juli en augustus doorgaand rij tuig uit de Scandinavië-Expres (thans Berlijn). 5. Snelle verbinding HengeloHam burg (v. 18.46. a. 22.25, terug ver trek Hamburg 8 uur). 6. Optreden tegen onregelmatigheden in de Zuidslavië-Exprss en betere kwaliteiten rijtuigen tussen Hoek van Holland en Athene. 7. Aparte treinen voor Italiaanse ar- beiders tussen Dortmund en Mi laan en daardoor ontlasting van de Italië-Rivièra-Expres. 3. Tijdwinst van een half uur op de lijn AmsterdamParijs door vol ledige elektrificatie van het tra ject. Totale duur wordt zes en een half uur. I. Twee nieuwe TEE-treinen tussen Brussel en Parijs. Door eerder vertrek uit Amsterdam betere aansluitingen van de TEE-Edel- weiss te Bazel. Nieuwe autoslaaptrein (derde ver binding van dien aard) tessen Hoek van Holland en Salzbur,; en Villach. Tussen 29 mei en 25 sep tember eenmaal wekelijks. 1. Wijziging van het eindpunt van de autoslaaptrein Amsterdam Italië in Milaan. (Tot nu toe Do- modossola.) Zomers tweemaal we kelijkse verbinding. (Van onze verkcersredacteur) In de zomerdienst 1963 zal de Hol landScandinavië Express een tijd winst kunnen boeken van een uur en twintig minuten. Op de terugweg zal deze winst zelfs twee uur zijn. Dit is het gevolg van het openen van een heel nieuwe route, dié deze zomer zal klaar zijn. de Vogelvlucht- of Trekvogelroute. Denen en Duitsers hebben de laat ste jaren met spoed gebouwd aan dit tracé, dat het kortst mogelijke is tus sen het Europese vasteland en het Deense eilandenrijk. De lijn Lübeck Grossenbrode die na de oorlog is tot stand gekomen, wordt dan nog iets westelijker verlegd. Hij weet dan nog vooruit te springen in de Oostzee door gebruik te maken van het eiland Feh- marn, dat voor de oostkust van Slees- •wijk-Holstein ligt. De inscheping gebeurt dan j: 'i de plaats Futtgarden en in ee vaart men naar de Deense stad by op het eiland Lolland. Vandaa. reikt men in diagonale lijn de oude route via de brug over de Storström. De huidige route over Gedser vroeg drie uur varen. Ook het wegverkeer zal In de toe komst deze route nemen. Voor de oorlog lag de route over WamemündeGedser. maar doordat Warcemfinde thans in de oostzone ligt. is deze verbinding nauwelijks meer bruikbaar, evenmin als het di recte veer naar Zweden over Sassnitz Trelleborg. (Van een onzer verslaggevers) Tot drie jaar gevangenisstraf mcér dan de Amsterdamse rechtbank hem had opgelegd, heeft het gerechtshof gisteren de 4I-jarige, als In- en uit breker bekend geworden G. C. B. (.Gerrit de Stotteraar') veroordeeld, nu tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. Tegen de straf van 1 jaar met af trek en daarna terbeschikkingstel ling van de regering was de Officier van Justitie in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal, die geen heil zag in het zenden vail B. naar een psychiatrische inrichting, eiste daarop drie jaar met aftrek, zon der terbeschikkingstelling van de regering. Hü zei. dat B's insluipin gen in volksbuurten hem tot een onsympathieke dief maakten en dat hü al 25 jaar klant van de Justitie is. Ook het hof legde hem geen ter beschikkingstelling op. (Van een onzer verslaggevers) Enschede heeft zich nog vaster ge nesteld op de plaats va>n de tiende stad van Nederland. Dinsdagmorgen om half tien kon de 130.000" ste in woner worden ingeschreven, hetgeen betekent, dat de stad in twee jaar en bijna twee maanden met 5000 zie len is gegnasid. Op 19 augustus 1960 wend de 125.000 ste genoteerd. Het is Wijntje Noordman, dochter van de metsel aar-bouwvakarbeider J. Noordmam en zün vrouw T. W. Noordman-Sohinkel, wonende Albert Ouypstraat 12. die dit respectabele aantal heeft voigemaakt. Zü is het derde kind uit dit gezin. 's Morgens weid de gelukkige vader door loco-burgemeester J. Horstman in het gemeentehuis een spaarbank boekje met een bedrag van ƒ130, overhandigd. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagavond om twaalf uur arri veerde op het politiebureau Huy- genspark in Den Haag een sombere man. Hü verklaarde liefdesverdriet te hebben. Hij vertelde de politieman nen enkele glazen bier te hebben ge dronken en nu in het politiebureau te willen overnachten. Om dit verzoek kracht bij te zet ten had hü bü een naburige brood jeszaak met een steen een spiegel ruit van drie bü vijf meter vernield. De schade bedraagt 1400 gulden. De man is Ingesloten, (Van een onzer verslaggevers) Na een langdurige ziekte is in het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschede overleden de bariton Helmut Gritz ka, lid van het operagezelschap Fo rum te Enschede. De heer Gritzka was 36 jaar. Hü was Oostduitser van geboorte, gehuwd en vader van een kind. Gritzke kwam in augustus 1960 bij het Enschedese gezelschap. De ironie van het lot heeft ge wild, dat op dezelfde dag waarop het NVV een rapport heeft laten verschijnen over no dige en mogelijke structuurwijzi- gihgen in het NW, prof. mr. N. E. H. van Esveid voor het Verbond van Nederlandse Werkgevers over 'de toekomst van de vakbeweging', dus feitelijk over hetzelfde onder werp, heeft gesproken. Het zal vermoedelijk niemand verbazen, dat de strekking van hef. NVV-rapport en de strekking van de rede van prof. Van Esveid grote verschillen vertoonden. In feite stonden zij lijnrecht tegen over elkaar. Want terwijl het rap port van het NW als gegeven aanneemt, dat de vakbeweging nog voor een reeks belangrijke taken staat, heeft prof. Van Es- veiu de eerste voorzichtige trekjes gegeven aan het touw dat de doodsklok over de vakbeweging moet doen luiden. Misschien is hij van mening, dat wij hem met dit te schrijven onrecht doen. Hij heeft immers veel goede dingen gezegd over de vakbeweging van vandaag. Juist. En hij heeft zelfs enkele toekom stige taken voor de vakbeweging aangewezen. In de onderneming kan zij de taak van bedrijfsmaatschappelijk werker en rechtskundig advies bureau blijven vervullen. Daar buiten kan zij medezeggen op de gebieden van de economie, de loonpolitiek en de loonvorming en in de bedrijfstakken, maar het laatste woord blijft aan de over heid of de ondernemers. De ondernemer, dat wil zeggen de moderne, goede onderne mer, moet geheel baas zijn in eigen huis, aldus prof. Van Es veid. Hij heeft te zorgen voor sociaal rechtvaardige verhoudin gen voor alle arbeidenden. 'Dr vakbeweging blijft voor de onder neming een vreemd lichaam, het geen wil zeggen, dat zij organisch er niet toe behoort.' Maar in zijn rede zei prof. Van Esveid ook: 'Als de ondernemer te kort schiet, verdient hij niet beter dan dat van buiten af pressie op hem wordt uitgeoefend door ver enigingen die in wezen vreemde lichamen zijn.' Tegen de gedachtengang van prof. Van Esveid hebben wij fun damentele bezwaren. Vooral om de plaats die hier aan de ondernemer wordt toege dacht. Wij laten nu in het mid den, dat de vrije ondernemer in feite niet meer bestaat. Er zijn tal van nationale en een groeiend aantal internationale regelen waaraan de ondernemer zich heeft te houden, om nog te zwij gen van de beperkingen die de ondernemers zich door onderlin ge afspraken laten opleggen. Tn de onderneming is de onder- 1 nemer verantwoordelijk voor de verwezenlijking van de sociale rechtvaardigheid, volgens prof. Van Esveid. Maar nu één van de twee: Als dit inhoudt, dat de ondernemer de baas is en de sociale recht vaardigheid naar zijn zienswijze behartigt, kan het niet uitblijven, dat de werknemers het met hem oneens zijn. Want sociale recht vaardigheid is geen voor aile tijden vaststaand begrip. Maar ais men van mening is, dat een onderneming een be- drijfsgemeenschap is met mede werkers, dan is de verantwoorde lijkheid voor de onderneming en dus ook voor de sociale recht vaardigheid een verantwoor delijkheid van de ondernemer én het gehele personeel. De vraag is nu op welke manier de gezamenlijke werknemers hun verantwoordelijkheid tot gelding kunnen brengen. Hierover is. de discussie in volle gang. Wij zuilen niet beweren, dat er al oplossin gen gevonden zijn. waarover geen meningsverschillen meer mogelijk zijn. Maar als de werknemers zou den besluiten hun medeverant woordelijkheid te delegeren aan een of meer vertegenwoordigers, dan zou dat van prof. Van Esveid niet mogen als dit vakbondsver tegenwoordigers zijn. Tiet vertrouwen waarover prof. Van Esveid het ook in zijn rede heeft gehad, kan niet van eén kant komen. Laten wij elkaar niets wijsmaken. Bij alle goede persoonlijke verhoudingen dia reeds zijn gegroeid tussen onder nemers en werknemers en tussen hun vertegenwoordigers, is er een voortdurende waakzaamheid teh opzichte van eikaars handelingen en bedoelingen, die men met wel willendheid een vertrouwen met oijzonder veel reserves zou kun nen noemen. Onder meer om deze redenen achten wij de rede van prof. Van asveld een voorbeeld van 'wens- denken' en zijn spelen met de loodsklok zeer voorbarig. Advertentie LM. Nute Is gevuld met vers gebrande nazeinocen en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een kwaliteitspro- dukt.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1