Eerste stap wijziging kiesgerechtigde leeftijd en troonsopvolging PTT-zorgen: t vorig jaar 9 pet. bezetting afgevloeid w Meer rijksvergoeding voor Jongen prikt meisjes Eeuwfeest in gemoderniseerd Bronbeek In sfeer van Indië t en militairen hun laatste levensjaren Amsterdamse Rijnmond vordert mmm Jackson Style 10 KORTING Lijn 15 botst op vrachtauto Kabinet 3 Negen maanden Coed land m Toneelavond voor bejaarden Licht brengen in het noorderlicht Bijlmermeer 3ïBT vRI, 13 VOLK VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 PAGINA S (Van onze parlementsredaetie) De regering heeft thans dc eerste stap gedaan om te komen tot grondwetswijzigingen betreffende de troonopvolging en de kiesgerechtigde leeftijd. Minister-president De Quav adminis ter Toxopeus hebben bij de Tweede Kamer wetsontwerpen in gediend, waarbij (zoals de formulering luidt) wordt vastgesteld dat er grond bestaat de grondwet op deze punten te wijzigen. Het ontwerp van rijkswet, dat op de troonopvolging betrek king Heeft, beoogt het begrip stamhuis te elimineren en de opvolging ten gunste van de oudste linie te wijzigen Als de wijziging wordt doorgevoerd, wordt de situatie dat kinderen van prinses Beatrix eerder voor troonopvolging in aanmerking komen dan prinses Irene, ook indien hun moeder zou zijn overleden voor zij de kroon heeft bestegen. Het andere ontwerp, alleen van bglang voor het rijk in Europa, heeft ten doel de leeftijdsgrens voor het actieve kiesrecht terug te brengen van 23 tot 21 jaar. STAMHUIS TE OUD De personeelsbezetting geeft de PTT reden tot grote-ongerust heid. In de loop van het vorig jaar 'is niet minder dan 9 percent van de totale bezetting afgevloeid. Bij sommige bedrijfsafdelin gen was dit percentage zelfs 20 percent. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de hoofddirectie van de PTT over 1961. Per saldo is de totale bezetting weliswaar iets toegenomen door het aan trekken van nieuwe krachten, maar deze toeneming was toch onvoldoende om de groeiende vraag naar PTT-diensten en bovendien nog de gevolgen van de werktijdverkorting op te vangen. (Van onze parlementsredaetie) Telefoon TV-sforing Bekentenis Velden is het voorgekomen, dat reeds zover van tevoren de ge- dachtenwisseling over een kabi netsformatie is gevoerd als thans. De verkiezingsactie is nog niet begonnen. Over de uitslag van de verkiezingen in 1963 laat zich niets voorspellen. De discussie is ingegeven door de gedachte, dat er veranderin gen kunnen komen. De nederl? 3 g van de liberalen is dit jaar in drukwekkend geweest. In de Anti revolutionaire Partij is beweging. De standpunten, ingenomen bij de mammoetwet en bij.hetNieuw- Guinea-vraagstuk, hebben beroe ring gewekt. De KVP wordt ge confronteerd met het feit dat er van haar beloften over het land bouwbeleid en de oplossing van de woningnood bitter weinig is terechtgekomen. Daar komt bij dat vertrouwde namen als die van prof. Romrne, prof. Oud, de heer Tilanus in 1963 op de lijsten van hun partij zul len ontbreken. Zal dat ook In vloed hebben op de verkiezings uitslag? (Van een onzer verslaggevers) Bronbeek in Velp bestaat bijna honderd jaar. Het lijkt of de nadering van dit eeuwfeest nu reeds merkbaar is in het blanke gebouw dat koning Willem Hl in 1863 heeft geschonken aan oude indische soldaten, die moe van dienst overzee naar het vaderland terugkeerden. Traditie Voor het daadwerkelijk tot wijzi ging van de grondwet komt moeten deze ontwerpen twee maal het par lement passeren. In eerste lezing kunnen de Tweede en de Eerste Ka mer met gewone meerderheid over de voorstellen beslissen. Worden zij aanvaard, dan moeten de kamers worden ontbonden en moeten nieu we verkiezingen worden gehouden. De regering heeft reeds vastgesteld, dat deze verkiezingen dan op 15 mei 1963 zullen worden gehouden. De nieuwgekozen kamers moeten daar na de ontwerpen opnieuw behande len. Voor aanvaarding is een twee derde meerderheid nodig. De regering heeft voor de voor stellen betreffende de troonopvol ging gebruik gemaakt van het in 1954 uitgebrachte rapport van de staatscommissie-Van Schalk. Het verwijderen van het begrip stam huis" uit de grondwet heeft ten doel duidelijker de verbondenheid tussen Nederland en het Huis Oranje-Nas- sau tot uiting te brengen. Kinderen van een regerende koningin behoren namelijk tot het stamhuis van de vader en met de troonbestijging van prinses Beatrix sou dus in de toe komst eigenlijk het huis ju.ppe-i>:es- terfeld op de troon komen. Maar naar gevoelen van het Ne derlandse volk, aldus de staatscom missie en de regerlhg, zet het Huis Oranje-Nassau zich ook door opvol ging in vrouwelijke lijn als regerend stamhuis voort. Dit besef zou ver zwakken indien de grondwet telkens bjj de opvolging van een koningin een ander stamhuis introduceert. Ook door het verwijderen van de factor van het In leven zijn bij de erforpvolriïfS willen regering en staatscommissie de lijn naar een na tionaal koningschap doortrekken. Juist deze factor brenrt thans met eioh mee, dat het rviai van. .opvol ging thans bij overlijden van prinses Beatrix vóór haar troonsbestijging overgaat op prinses Irene, met voor bijgaan van eventueel reeds geboren (Van een onzer verslaggevers) Er komt vaart in de ontwikkeling van de Amsterdamse- Rijnmond. Dit kan betekenen: binnenkort super tankervaart in de IJpuIder, die weer voor een groot deel water wordt. Er moet natuurlijk veel gebeuren alvorens 80.000-tomiers zich een ■weg naar de hoofdstad kunnen ba nen. Allereerst is nodig de aanleg van twee nieuwe pieren in Umuiden om de schepen binnen te loodsen. De kosten van deze werkzaamheden worden geraamd op 120.0000.000. Vervolgens staan op het program ma een drastische verbreding en uit dieping van het Noordzeekanaal (kosten ƒ80.000.000). Het Amsterdam-Rijnkanaal ten slotte moet ook een totale verande ring ondergaan om het dan toene mende vervoer van goederen naar het achterland te kunnen verwerken (kosten ƒ240.000.000). Over ai deze problemen schijnen de belangrijkste in het geding zijnde gemeenten Amsterdam, Haarlem, Velsen en Zaandam overeenstem ming te hebben bereikt. In het Waterloopkundig Labora torium in de Noordoostpolder wor den de plannen op het ogenblik uit geprobeerd. kinderen van de huidige kroonprin ses. Thans Is, als van een overleden koning jjecn zoons of kleinzoons in leven zijn, de oudste in leven zijnde dochter tot de kroon geroepen. Dit brengt met zich mee. dat kinderen van een vooroverledtn oudste doch ter pas na andere dochters aan de beurt zijn. Een dergelijk stekel mist de ge wenste stabiliteit, menen regering en commissie. Zij geven daarom de voorkeur aan opvolging-door kinde ren uit de oudere .linies boven de jongere linies. Ook in de zijlinies wil men de factor van het in leven zijn elimineren. Het principe, dat zons voor dochters en de oudste voor ton geren gaan, wil men -echter hand haven. Met het voorstel de leeftijd voor het actieve kiesrecht voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden te verlagen van 23 tot 21 jaar, wordt o.m. aansluiting gezocht bij de praktijk in andere Westeuropese landen. De regering acht dit in verband met. eventuele Europese verkiezingen van belang. Ook acht men het gewenst, dat de kiesgerechtigde leeftijd overeenstemt met de leeftijd waarop men tot an dere rechtshandelingen bevoegd wordt. In de praktijk is voorts geble ken, dat bij de huidige bepalingen de meeste jonge kiezers pas op 26- jarige leeftijd voor het eerst hun stem uitbrengen, wat ongunstig op dc politieke belangstelling van de Jongeren moet werken. De kiesraad is in meerderheid ook voorstander van de verlaging. Tegen verlaging van de leeftijd voor het passief kiesrecht en tegen vereen voudiging van het verkiezingssy steem voor de Eerste Kamer heeft deze raad echter bezwaar. De rege ring stemt met deze bezwaren in en stelt daarom op deze punten geen wijzigingen voor. ijs-isrjiS De Rotterdamse Bond van Ouden van Dagen organiseert maandag 22 okotber in Ons Huis een toneelvoor stelling. De toneelvereniging Wiiien Is Kunnen zal het blijspel „Blijf zit ten waar Je zit" voor het voetlicht brengen. Eenzelfde opvoering in het jeugdhuis 'a Siag (Rotterdam-Zuid) had veel succes. Advertentie I.M. Lange Nylon Simplex Dames handschoenen, de grote mode- troef van die najaar! Heerlijk warm geruwd voor de winter en voorzien van een nerf, waardoor ze bijna niet van echt leder kunt onderscheiden. Morgen koopt U deze veel ge adverteerde iange (ruim 10 cm over de pols) Nylon Simplex dameshandschoenen, die'ner gens onder de vijf gulden wor den aangeboden... ais jubileum aanbieding, per paar voor nog géén drie gulden. (Van onze soc.-econ. redactie) Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ge voerde lange Nylon Simplex dameshandschoenen in 3e kleu ren zwart, donkerbruin, cognac, groen, beige enz. in de i.iaten 7-8-9 per paar voor Minister Toxopeus heeft de vergoedingen voor de gemeentelijke politiekosten verhoogd. De bijdrage in de materiële kosten is ver hoogd van ƒ1420 tot ƒ1520 per lid van het gemeentelijk politie korps. De gemeenten krijgen bovendien een nieuwe extra-uitkering voor bepaalde vacatures in hun korps. De maatregelen zullen rond zes miljoen gulden vergen. Advertentie LM. voor BETERE herenkleding MEENT 71 - TEL. 12 96 07 COLBERT- KOSTüTJMS v.a. 127.- REGENJASSEN V.a. 69.50 WINTERJASSEN v.a. 89.501 Ter introductie op deze prijzen Deze verhoging van de rijksbijdra gen houdt verband met de invoering van de arbeidstijdverkorting vorig jaar. De korpsen zijn toen in de ge legenheid gesteld door verbetering van de technische outillage de gevol gen (zelfde werk in minder manu ren) op te vangen. Deze voortgaande mechanisering vergt echter belang rijke bedragen voor vervoers- en an dere verbindingsmiddelen. De nieuwe axtra-vergoeding voor onderbezetting, ontstaan door de werktijdverkorting. wordt berekend aan de hand van codebedragen, die variëren van ƒ100 tot ƒ250 naar ge lang de grootte van het korps. De uitkering heeft een maximum van ƒ5000 voor elke werkelijke vacature. Bovendien kon door de aantrek king van nieuwe krachten de kwali tatieve achteruitgang niet worden voorkomen. Het personeelstekort be droeg vorig jaar voor het gehele be drijf vijf. pereent. y Zelfbediening Enkele andere punten uit het jaar verslag: Een afdoende oplossing voor het personeelsvraagstuk In West-Neder land ligt niet binnen de ter beschik king staande mogelijkheden. Op en kele plaatsen in het land is een lelf- bedieningskantoor ingericht. De omvang van het postverkeer is verdei' toegenomen. z(j het iets min der snel dan in i960, (stijging van briefpostverkeer 2,5 percent tegen 4,5 percent in 1960). Het aantal bij abonnement gefran keerde stukken nam echter sterker toe (5,5 percent tegen 4 percent in 1960). De geldelijke omzet bij de giro dienst steeg met 7,9 percent tot 177 miljard. Het ziet er naar uit dat de huisvestingsmoeilijkheden in Dn Haag in de jaren 1962-1963 tot op lossing zullen kamen door nieuw bouw. De telex wint snel terrein ten koste van de openbare telegrafie. De daling I van de telegrafie in het binnenlandse verkeer bedroog ongeveer 3!£ per cent, die in het verkeer met het bui tenland bijna 6 percent. Daarentegen steeg het binnenlandse telexverkeer met 15,5 percent en het buitenlandse met ruim 6 percent. Het totaal aan tal telexaansluitingen is in vijf jaar verdubbeld en bedroeg eind 1961 ruim 3800. De vraag naar telefoonaansluitin gen is met 14 percent gestegen. Het aantal nieuwe aansluitingen kon echter met slechts tien percent wor den verhoogd. Er werden 151.000 nieuwe aansluitingen tot stand ge bracht maar de wachtlijst steeg van 36.000 tot 49.000. Het ziet er riet naar uit dat de PTT in de komende jaren aan de groiende vloed var. aanvragen het hoofd kan bieden of dat de achter stand kan worden ingelopen. Bij voortduring van de huidige econo mische omstandigheden moet worden verwacht dat de wachtlijst nog aan zienlijk zal groeian aldus het jaar verslag. Het aantal telefoonaansluitingen bedroeg eind 1961 1.127.000. Dit be tekent een toename met 40 percent .in de afgelopen vijf jaar. Het aantal lokale gesprekken bedroeg rond een miljard, (toename 26 percent)het aantal interlokale gesprekken 497 miljoen (toeneming 66 percent) het aantal uitgaande internationale ge sprekken 6,7 miljoen (toename 107 percent alles in vijf jaar). In de vraag .aar mobilofoons en huistelefooninstallaties is een sterke stijging te bespeuren. De daling van het aantal hoofd- aansluifcingen bij de draadomroep zette zich in 1961 voort zij het met enige vertraging in de teruggang. Einl 1961 waren er 3500 aansluitin gen minder dan eind 1960. Ferdinand II heet dit appa- }i raat, waarover straks de gra- naatvormige huls geschoven zal worden. Ferdinand zal licht moeten brengen in verschillen- 7 de duistere aspecten van het noorderlicht. In november zul- j le'. de Noren van hun basis Andoya hem 120 km hoog af- schieten met een Amerikaanse Nike-Cajunraket. In augustus is Ferdinand I met succes jmhooggebracht. En na nummer 2 staan nog meer lanceringen op het pro- gramma. De instrumenten voor 't noorderlichtonderzoek wor- 1/ den in Kjeller gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) Op de Westzeedijk te Rotterdam botsten donderdagmiddag om half zes een tramwagen van lijn 15 en een vrachtauto met aanhanger. Er werd niemand gewond. De voorzijde van de tram werd ingedeukt en de ruit ging aan scherven. 1 (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 16-jarlge jongen S. D. aangebon den die in een tijdsverloop van ruim een maand acht meisjes met een stopnaald in het zitvlak gestoken heeft, in een der gevallen brak de lange naald waarmee hij werkte, af. Een arts moest het afgebroken einde verwijderen. E<?n aaDtal van de slachtoffers was leerlinge van de Middelbare Meisjes school. Een van de meisjes wist de directrice van de school te verteilen dat zij vermoedde dat de jongen van de Rivierenlaan kwant. Zij zag hem dagelijks. Op deze mededeling van de direc trice van de school werd donderdag morgen in de Riviereniaan gepost. Toen de jongen op weg.ging naar de school voor individueel onderwijs in Amsterdam-Oost werd hij door de politieauto gevolgd. In het drukke verkeer raakten de rechercheurs hem kwijt, maar even verder za gen ze hem weer en reden hem kiem. Dit wekte bij enkele toeschouwers de indruk dat de jongen ontvoerd -werd. vandaar dat 5x8 gewaarscnuwd werd. Maar door berichten van het hoofdbureau was het misverstand snel opgehelderd. De jongen heeft, bij verhoor bekend dat hij acht- mei ,jes geprikt heeft. Nadat proces-verbaal was opgemaakt wegens mishandeling met voorbe dachten rade. is de jongen 's middags door zijn ouders van het hoofdbureau van politie afgehaald. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk tonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor-' den. geciteerd. 'Wat dat betreft zou .u Amster dammers het spook van de Bijlmer meerpolder dreigend kunnen opdoe men. Het is immers de heer Toxo peus, die de BUimermeerpoIder aan Amsterdam weigert. Ten onrechte weigert, zo menen w(j nog steeds. Onzes inziens mag echter om de bo ven uiteengezette redenen aan deze factor niet zoveel gewicht gehecht worden, dat men zich te Amsterdam of elders tegen de heer Toxopeus als lijstaanvoerder zou moeten ver- Maar dat alles verklaart toch nog niet waarom reeds nu zo druk wordt vóór-gekaart. De regeringspartijen hebben zich bij de algemene beschouwingen alle lovend uitgelaten over het hui dige kabinet. Het wetgevingspro gram voor dit laatste jaar ziet er veelbelovend uit. En van de kant van deze partijen heeft men niet geaarzeld de indruk te wekken dat men dit program ernstig heeft genomen. Als in mei de balans wordt opgemaakt, interes seert zich niemand meer voor de regering-De Quay. Men loopt dus geen risico. £ra- ta b(j de ambtenaren zou zijn, ach ten w(j indien al- waar niet van doorslag-gevend belang tegenover de positieve betekenis van het enkel voudig lijstaanvoerderschap.' Algemeen Handelsblad, 12 oktober J962. Het aantal klachten over storingen in de TV-ontvangst is na tie in- dienststeiling van de nieuwe zender Lopik (9 mei 1961) gedaald. Er kwa men 2100 klachten binnen tegen 5300 in 1960. De bctaüjigsdisciplïne Van radio- en TV-bezitters laat te wen sen over. In 1961 moesten 530.000 waarschu wingen aan radaobezitters en 140.000 aan TV-bezitters worden uitgestuurd. Er werden resp. 17.000 en 9.000 pro cessen-verbaal opgemaakt. Er wordt voortdurend aan getimmerd. Het oude gebouw wordt gemoder- to P611 Haag> 018 de viering van het honderdjarig bestaan ïre"t m fetouarl001" dt' h0<>Pt d® verbouwin« ?«ecd is voor het In het algemeen hebben toegang alle gepensioneerde militairen die buitenshuis hebben gediend, weduw naar of vrijgezel zijn en een bewijs van goed gedrag kunnen overleggen. Daarmee is het voortbestaan van Bronbeek voor de komende zestig jaar wel verzekerd. Bronbeek is van plan het eeuwfeest Bronbeek Is in de loop van die honderd jaar een begrip geworden Meest- vergrijsde 'mannen vonden na een zware tropendienst hier de be scherming weer van de militaire ge meenschap. Ze vonden in het prachtige gebouw de sfeer van de herinnering tussen de tientallen oude, bronzen, kanonnen de. grote verscheidenheid aan Indische wapens en temidden van Indische, Chinese en na de Tweede Wereld- oorlog ook Japanse veliquieèn. Bronbeek heeft zich zeil nog lane met overleefd. Het is van een een Ko ninklijk Militair Invalidenhuis een Militair Bejaardentehuis geworden Er wonen nog altijd een 150 oude soldaten, die vele expedities in de Oost nebben meegemaakt. Brigade-generaal A. van Santen is hun commandant. Hij heeft in Bron beek een werkkamer met, aan de muren de portretten van de vorige commandanten. s Het zijn portretten van martiale figuren met brede rijen onderschei dingen op hun borst. Op de tuniek van elk van deze commandanten ?H;., - a°Se onderscheiding van dc Militaire Willemsorde. Want zó u>il de traditie het. Conform de eis heeft de Rotter damse rechtbank gisteren de 21- jarigc kantoorbediende J. de K. en de even oude bankwerker A. de J., wegens inbraak in een kantoor aan de Kasteeiweg, veroordeeld tot ne gen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. De 24-jarige kassier op dat kan toor P C. de S., die over de situatie inlichtingen had verstrekt en ook ten nadele van zijn werkgever een ver duistering had gepleegd, werd een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan drie voorwaardelijk,' opge legd, twee maanden meer dan de of ficier had geëist. Vroeger brachten alleen militairen van het KNIL (Koninklijk Nederlands Indische leger) hun laatste levens jaren in Bronbeek door. Dat is na de oorlog veranderd. Ook militairen die in Korea, de West of in Nieuw- Guinea hebben gediend,-worden in Bronbeek toegelaten. Vanwaar dan toch die vreemde voorbarigheid? klaren. Ook hel tegen hem gebruikte °™da' af- argument, dat hy persona non gra- beseft dat deze regering een 5U a *ra gedane zaak is. Een regering met zo weinig leiding en zo weinig eenheid van inzicht kan Neder land niet nog eens vier jaar heb ben. Met of zonder socialisten, er moet een regering komen, die als geheel weet wat zij wil en rit mensen bestaat die weten wat zij willen. Een regering die er zeker van is op de kernpunten van haar beleid het .vertrouwen van een parlementaire meerderheid te be zitten. In 1963 is de tijd van het freewheelen voorbij. Er moeten weer spijkers met koppen worden geslagen. Omdat dit zo algemeen en zo sterk woi gevoeld, is on danks alle holle lof voor dit kabi net de discussie over het volgende kabinet al aan de gang. Als het toeval wil, dat- In dezelfde week een gevangen bewaarder een vriendelijk praatje maakt met een ontsnapte gevan gene en hem ongemoeid laat om dat hij dacht dat de gevangene voorwaardelijk In vrijheid was gesteld en dat een hoofdagent een inbraak een inbraak laat om dat zijn dienst afgelopen is en hij op weg is naar huls. beseffen wij hoe goed het is In Nederland te leven. Wij vinden dat dom van de bewaarder en wat formeel van de agent. Wij stellen zelfs een onder zoek in en gaan over tot de orde van de dag. Want de ontsnapte gevangene wordt toch wel weer -.epakt en krijgt op den duur zijn voorwaardelijke invrijheidstelling •)Ok wel. En de Inbrekers lopen stellig tegen de lamp. Is het deze keer niet dan is het de volgende keer wel. Omdat wij zo'n klein en zo'n goed georganiseerd land zijn. Het is goed ln Nederland te leven. niet a! te officieel te vieren. De grootse plannen voor de viering zijn namelijk door de gebeurtenissen in Nieuw-Guinea doorkruist. Tóch zal het eeuwfeest beslist niet ongemerkt in het gerestaureerde Bronbeek voor bijgaan. Er staat een uitgebreide rijsttafel op het programma. Voorts krijgen de militairen, die op die dag vanzelf sprekend de zwarte uniformen met de gouden tressen zullen dragen, een feestprogramma in de recreatiezaal aangeboden, compleet met goede zware shag en andere geapprecieerde versnaperingen en attenties. Een stukje van één van de gan gen van hel sfeervolle Bronbeek, waar letterlijk alles aan het oude Indië herinneringen opwekt

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1