brengt Noorden stap dichterbij Lo. in worggreep door groot tekort aan schoolruimte ASPRO Nieuwe verkiezingen in Huissen Kolenkit met accu moet expert in aardstralen zwijgen opleggen i Nu draait mijn motor 'uitgekiend' lekker! Hel Vrije Vol! Minister Korthals verricht maandag opening m Twee doden bij auto-ongeluk Droog weekeinde Lonen 1963 Landen Tot ziens... bij de BP pomp! &ET "VRIJE VOLK ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 PAGINA 3 (Van onze verkeersrëdacteur) Maandagmiddag i uur komt Zwolle, komt het hele noorden een grote stap dichter bij de rest van Nederland. Dan opent namelijk de minister van Verkeer en Waterstaat, drs, H. A. Korthals, de nieuwe Zuiderzee Autoweg, voor zover deze thans gereed is. Een stoet officiële auto's zal rijden van Harderwijk naar Wezep en daarmee zullen dan dertig kilometer hoogst moderne autoweg in de plaats zijn gekomen voor veertig kilometer oude, bochtige en gevaarlijke Zuiderzeestraatweg. Effectief gescheiden Bermtoerisme mmaK WfÊsÊËsm Langs Veluwemeer Europaweg 35 (Van een onzer verslaggeefsters) Het Consumenten Contact Orgaan (CCO) wil op zo kort mo gelijke termijn een gesprek voeren met het ministerie van Eco nomische Zaken over de prijzen van antraciet. Die prijzen zijn de laatste jaren zeer snel gestegen, vooral die van de voorheen altijd goedkope nootjes vier en vijf. Vergele ken bij 1960 zijn de winterprijzen van de viertjes met 25 en die van de drietjes met 22 percent gestegen. Er is ook een groot verschil tussen voorjaars-en winterprijzen. Vóorkorrh Rillerig/? Onprettig? 'v.( Vlug:- Preventieve zorg Winterprijzen (Van een onzer verslaggevers) Met een voldaan lachje op zijn gezicht, zag de heer C. Doyer, 1 ing.-directeur van een transportvoerktuigenfabrlek in Assen, vrijdagmidag een aantal journalisten en persjotbgrafen op I Schiphol staan. Met een Scandinavisch vliegtuig was hij uit g Brussel gekomen en in zijn hand droeg hij het geheimzinnige zware apparaat, waarmee hij volgens zijn zeggen de'naturopaat' J. Bron en zijn aardstralen-kastjes voor goed het zwijgen wil opleggen. Kolenkit Publiciteit JWGMUWaea O. Down*. TO* i* gem grapt Elburg en Oldebroek zullen niet meer aan de directe route liggen, waar Zwolle zal men zeter een klein half uur eerder bereiken dan tot nu toe mogelijk is. Bovendien krijgt Nederland met deze nieuwe routq fer een weg bij, die het zeker als cte mooiste in zijn net van autostrade mag beschouwen. De weg gaat dwars door de bossen en stuif duinen van de Overveluwe en Rijkswaterstaat heeft bij de aanleg Advertentie l.M. 't Is wat je noemt „gemengd" rijden op een bestelwagen. Dan weer stadsritten, dan weer de grote weg. Dat eist heel wat van je motor. Maar ik heb nu de juiste benzine gevonden: BP Super Mix 75. Knap uitge kiend van BP, die vijf soorten benzine. Probeer zelf ook eens welke soort het beste bij uw moto'r past M'n woord er op, dat u dan veei plezieriger en economischer rijdt! alle profijt getrokken van het mooie landschap. Van stads- en dorpskom men heeft men geen last meer en het enige dat men nog i i de bewoonde wereld ziet is eigenlijk de spoorba- waarmee de weg tot Wezep vrijwel parallel loopt. Het tracé begin tussen Harderwijk en Ermelo, even ten zuiden van de stad en zonder moeite kan men er van de oude Zuiderzeestraatweg op k' en. Met een grote boog gaat het dan oostelijk om Harderwijk heen, zodat ook de spooroverg&ng in die stad vervalt. Met vijfendertig kunstwerken is de autoweg over alle zijwegen heen gevoerd en. ook de toeristische worden door de hoge wegbaan met onderbro-, ken. Gelijkvloerse kruisingen zijn er uiteraard nergens .overal gaat men met tunnels onder de weg door. "Rij Nunspeet, 't Harde en Wezep bestaan aansluitingen op de kruisen de wegen, en op de oude Zuiderzee straatweg, die ongetwijfeld na maan dagmiddag een heel stille weg zal worden, waarvan de vele paardewa- gens die er hier nog zijn, de bussen en enig militair verkeer weer volledig bezit kunnen nemen. Over de hele lengte is de autoweg uitgevoerd met twee gescheiden banen en deze banen zijn soms wel zeer effectief gescheiden doordat men de middenberm heeft verbreed tot vier entwintig meter toe. Hier dus eindelijk eens een auto weg, waar het gevaar van door de middenberm schietende auto's eens niet zo fel zal loeren. Hier ook een weg waar men niet te zeer tegen de kosten van een '-rede middenberm behoefde op te zien, omdat de grond hier hard is en het bouwen van de weg niet zo moeilijk was als meestal in ons land wel het geval is. Toeristisch za! deze nieuwe rijks weg 28, Europaweg 35, van de groot ste betekenis zijn, maar juist daar om heeft men het bermtoerisme wil len weren als te gevaarlijk. Bijna overal zijn voor de vlucht- WEZEP THARRE ONSPE f. bermen parkeerverboden ingesteld, die alleen niet zullen gelden als men werkelijk vluchten moet, dus bij panne of benzinegebrek. Het gedeelte Zwolle—Wezep van de (acht kilometer) was al enige jaren in gebruik, en het gedeelte Wezep 't Harde (tien kilometer) ruim een jaar. Maar dat laatste had nog niet veel betekenis, omdat het van de oude weg of moeilijk te vinden was. Zwolle—V/ezep is bovendien thans ook op twee banen gebracht. Te r westen van Zwolle wordt nog druk gewerkt aan nieuwe viadukten voor de voortzetting naar Meppel. r>e Zuiderzee-autoweg moet nu nog worden aangelegd tussen verkeers plein Hoevelaken en Harderwijk. Dit gedeelte Van ook ongeveer dertig kilometer moet langs de kust van het Veluwemeer lopen. Als het klaar is, vermijdt men de doortocht door Nijkerk, drie spoor- overgangen en een aantal zeer scherpe bochten, "'aar het zal nog wel een paar jaar duren voor het zover is, want het werk aan dit ge deelte is nog nauwelijks begonnen. Veel eerder zal de randweg van Amersfoort klaar zijn, 'de dan weer een goede aansluiting betekent in de richtingen Arnhem en Utrecht. Het laatste deel van deze randweg wordt nu aangesloten op Plein Hoevelaken. De nieuwe Zuiderzee Autoweg is een onderdeel van Europaweg 3b, Amsterdam - Groningen - Hamburg en dus ook een schakel in de route naar Scandinavië. De kosten van de hele rijksweg 28 zullen zeventig miljoen bedragen, waarvan er dertien drukken op de begroting van dit jaar en elf op die van 1963 en waa, /an er dan nog ruim 22 miljoen moeten worden be steed. Langs de spoorlijn Harderwijk—Zwolle loopt het nieuwe deeï van de Zui derzee Autoweg, Rijksweg 28. EIburg en Oldebroek aan de oude Zuiderzee straatweg worden geïsoleerd, maar verder niets dan winst. In tijd uitgedrukt zeker een klein half uur. (Van een onzer verslaggevers) Twee personen zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een ver keersongeval in Vriezenveen Het waren de 65-jarige bestuurder van een Duitse personenauto E. Gloerfeid uit Gelsenkirehen en een inzittende bejaarde dame, afkomstig uit Laengerieh. Drie andere inzitten den, twee vrouwen en een man, even eens Duitsers, werden zwaar gewond in een ziekenhuis te Almelo opgeno men. Het ongeval gebeurde op de Alme- loseweg bij een inhaalmanoeuvre. (Van onze weerkundige medewerker) Ook tijdens het weekeinde zal het vrij- „«.„.„.v.». wel overal droog blij ven, Een enkel ver- Over het dwaald, licht buitje mag geen naam heb- uteer Het is aan een sterk gesproken hogedrukgebied bi) Ierland tedanken.dat - de depressies in ons land niets te vertellen hebben. Over het algemeen wordt de zon nogal gehinderd door wolkenpartijen, maar plaatselijk zijn enkele zonnige door braken niet uitgesloten. (Van onze onderwijsredacteur) De heer N. Y. Vlietstra, die hoofdinspecteur ts bij het buitengewoon onderwijs, heeft gistermiddag te Amsterdam scherpe woorden doen horen over de plannen voor belastingverlaging, toen hjj het tekort aan inrichtin gen voor het gehandicapte kind besprak. Hij deed dat op de jubileum vergadering van de UCBO, de Unie voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs, die 50 jaar bestaat en dat feit met een tweedaags congres in Krasnapolsky kwam vieren. sterk o Het CCO had al terder de aandacht van het ministerie van Economische Zaken gevestigd op de snel stijgende koienprijzen, die het ^inover- eenstemming vond met de prijspolitiek van minister De Pons. Vande zijde van het ministerie is toen aan het CCO gevraagd materiaal te verzamelen. ni zen Enquêteurs van liet CCO hebben op beperkte schaal in het land prij zen verzameld en het CCO heeft thans op grond van gegevens uit Den Haag en Utrecht conclusies kun nen trekken. Men hoopt binnenkort .y "U.: ',T Verkoud heid De nood in gezinnen met geeste lijk gehandicapte kinderen is ver schrikkelijk groot, zei de heer Vliet stra, Van de 18.000 kinderen die niet thuis kunnen blijven, hebben er slechts 11.000 een plaats gevonden in inrichtingen en van die 11.000 wordt de helft niet goed verzorgd. Hoe is dat mogelijk in ons land? Want het gaat hier in de eerste plaats om een geldkwestie. Het tekort aan schoolruimte heeft het b.l.o. In een worggreep gekregen, zei de heer Vlietstra. Hij pleitte ver der voor een goed georganiseerde preventieve zorg. Zijn betoog kwam hierop neer, dat in de gewone lagere school de licha melijk gebrekkige, de slechthorende en slechtziende en licht gestoorde kinderen veel te weinig worden op gevangen, zodat niet tijdig maatrege len worden genomen. Nu komen deze kinderen in het bJ.o. terecht en dat zou met pre ventieve zorg bij het gJ.o. veelal te voorkomen zijn. Voor zwakzinnige kinderen ligt het probleem uiteraard anders, zij moeten wel in bl.o.- scholen worden opgenomen. ARNHEM (ANP) B. en W, van Huissen hebben in de gisteren ge houden vergadering de datum van de nieuwe gemeenteraadsverkiezin gen vastgesteld op woensdag 14 no vember. Er zal geen nieuwe kandidaat stelling worden gehouden. De kandi datuur voor de verkiezingen van 30 mei jl. (13 lijsten met 75 kandidaten voor 13 zetels) blijft gehandhaafd. Wel wordt weer gelegenheid gege ven om bij volmacht te stemmen. Nijmeegse ambtenaren zijn intus sen gereedgekomen met de voor bereidende verkiezingswerkzaamhe den, die o.m, betrekking hebben op het aanleggen van een nieuw kies- register. Gebleken is, dat de mani pulaties in dit register niet van die omvang zijn geweest als aanvanke lijk was verwacht. Deze zijn tot enkele gevallen beperkt gebleven. Het door de rijksrecherche inge stelde onderzoek naar de gepleegde onregelmatigheden is bijna voltooid. Men is thans bezig met het op maken van het proces-verbaal dat mede in verband met het verho ren van ongeveer 250 ingezetenen een lijvig boekwerk zal worden. NEW YORK (Reuter) Mr. C. W. A. Schunnami, onze vertegenwoordiger bü de Verenigde Naties, heelt vrij dag uit handen van secretaris generaal Oe Thant de eerste van een pakket door Nederland te kopen obligaties van de volkenorganisatic in ontvangst genomen. Voor deze obligatie moest een be drag van 687.000 dollar worden ge stort. Ons land heeft In totaal voor ruim twee miljoen dollar ingetekend. uit nog meer plaatsen vergelijkend materiaal te krijgen. De winterprijzen van de goedkoop ste soortep antraciet blijken, verge leken bij verleden jaar als volgt ge stegen te zijn: nootjes drie met onge veer vier percent: parelnootjes (die tussen drie en vier inliggen) met 8;& 11 percent; nootjes vier. met 10 a 16 percent (vergeleken bij twee jaar geleden met 25 percent): noot jes vijf met 15 a 20 percent (verge leken bü twee jaar geleden met 22 percent) De winterprijzen blijken ook aan zienlijk hoger te zijn dan de voor jaars- en zomerprijzen. Een enkel voorbeeld een bepaald soort noot jes vijf deden in het voorjaar ƒ7,10 de mud, in de zomer ƒ7,30 en thans 8,15. Een bepaalde soort parel nootjes werd In het voorjaar ver kocht voor 10,60 per mud, ln de zo mer voor 10,80 en thans kost ze ƒ11,45. Vooral de prijsstijging van de noot jes vier en vijf is sterk en zij treft de vele mensen die, mede om de goed kope viertjes en vüfjes te kunnen stoken, zich een nogal dure coavec- torhaard hebben aangeschaft. Het bezwaar van het CCO gaat vooral tegen het feit, dat de prijzen steeds stijgen maar dat nooit een reden wordt opgegeven waarom ze stijgen. Niemand kan beoordelen of die prijsstijgingen werkelijk nodig zijn. Een ander punt dat het CCO aan de orde wil stellen is de naamsaan- duiding van de kolen. Zij worden verkocht onder diverse fantasiena men als eerste kwaliteit, impertkwa- liteit, elite of onder de namen van kleuren, goud, rood, groen, maar aan die namen heeft niemand iets. Men kan er bepaald geen conclusies uit trekken omtrent de kwaliteit, aldus de directeur van het CCO, mr. P. H, van Rij. 'Veel handelaren geven weliswaar het land van herkomst aan of de mijn, Wales, Donetz, België, Duits land, Laura, Dominiale, maar fiat geeft ook niet veel garantie omtrent de kwaliteit. Wat wij willen is een Massificatie op grond van de kwali te it, die verplicht wordt gesteld via de Warenwet.' De heer Van Rij meent voor de vervulling van deze wens een aan knopingspunt te vinden in de Memo rie van Toelichting. De Warenwet opent perspectieven voor de garantie van hoedanigheid en kwaliteit van artikelen Tot dusver wordt daarvan vrijwel alleen gebruik gemaakt voor artike len die invloed hebben op de volks gezondheid, maar minister De Pous heeft in de Memorie van Toelichting geschreven dat er ook behoefte blijkt te bestaan aan een dergelijke be scherming voor andere artikelen, met name die waarin wol is ver werkt. Hij zegt zich daarop te willen bezinnen. 'Maar men hoeft zich niet te be perken tot artikelen waar wol in zit, aldus de heer Van Rij. 'Met een beetje goede wil zou er ook een. kwaliteitswaardering voor brandstoffen te maken zijn, bij voorbeeld op grond van verbran- dingswaarde, as vorming enzovoort. Een dergelijke Massificatie zou men dan in de naamsaanduiding tot uiting moeten brengen en die zou verplicht gesteld moeten wor den.' Wanneer het gesprek over de ko len zal plaatsvinden, kon men ons nog niet zeggen. Men hoopt op korte termijn stappen te ondernemen. 'Ik ben blij, heren,' zei hij, 'dat u ditmaal uw taak hebt begrepen.' Vervolgens besteedde hij een goed uur aan het ophalen van alle stap pen die faü in de afgelopen weken tegen de 'naturopaat' had onderno men, noemde hü de heer Bron een oplichter, beschuldigde hij hem van grootheidswaanzin en humbug en zwaaide met een cheque van ƒ100.000, die hü 's avonds persoon lijk aan de heer Bron wilde over handigen. 'Ik Wil 's kijken of hij het geld durft te halen. Als hij het haalt, klaag ik hem aan wegens oplich ting.' Met enkele manipulaties, een sim sals bim waardig, probeerde hij zijn gehoor ervan te overtuigen dat hem slechts één ding voor ogen staat: de man van de oardstralenkastjes, die volgens de heer Doyer jaarlijks ƒ250.000 netto aan zijn humbug moet verdienen, de genadeslag toe te brengen. Hü onthulde daarop zijn apparaat. Te voorschijn kwam een keurig op gekalefaterde stalen kolenkit, ge kocht op een Rotterdamse markt, waarin een geheimzinnige accu met ontelbare draadjes was opgeborgen. 'De heer Bron beweert,' zei hij, 'dat een accu op de grens van een aardstraal in één nacht leegloopt. Welnu, in deze accu zit 90 ampère, 12 voU. Laai vannacht dg heer Bros. er met zijn kastjes elk uur 10 am père uitstromen, dan krijgt hij van mij de cheque.' Vervolgens zette hij het apparaat in werking. Wü hoorden het gemauw van een kat, het gegrom van een hond, het getingel van een carillon, heftig gegorge! en de stem van een gekweld mens die riep dat hü met rust gelaten wilde worden. En wij zagen lichtflitsen die aan. Vince Tay lor deden denken. Ten slotte onthulde de heer Doyer, dat hg vrijdagmorgen speciaal naar België was gevlogen, uitsluitend en alleen om 's middags op Schiphol te rug te kunnen komen en zo meer publiciteit te verwerven. De appara tuur was gebouwd door een 18-jari- ge Rotterdamse jongen, die hü had meegebracht en een nadere techni sche uiteenzetting over het leeglopen van een accu kon worden verstrekt door een Zwitserse deskundige in elektrische ontladingen, van wie hü zich eveneens had laten vergezellen Met de raadselachtige woorden 'dit is geen grap, heren,' besloot hij zijn seance. De heer Bron heeft inmiddels te kennen gegeven, dat hij niet op de uitdaging van de heer Doyer in zal gaan Meer over de heer Doyer in 'Moet u horen.'} Van de besprekingen, die over de mogelijke loonsverhogingen in 1963 hebben plaatsgevonden, ls nu al wel zoveel bekend gewor den, dat het hoogst onwaar schijnlijk is dat een eenstemmig advies aan de regering wordt uit gebracht. Minister Veldkamp had advies gevraagd over de begrenzing der lonen. De werkgevers zijn van mening, dat de grenzen zó eng zijn, dat er van loonsverhoging geen sprake kan zijn. Misschien is er nog een gedeelte van een percentje beschikbaar, maar iedereen begrijpt wel, dat de aan kondiging van een loonsverho ging van twee of drie kwartjes per week in het land slechts hoongelach zou verwekken. W7ij hebben al eerder gezegd, dat men een vergissing begaat, als men de vraag, of en hoeveel de lonen dienen te worden ver hoogd, beantwoordt uitsluitend op grond van economische gege vens. In de eerste plaats zijn de economische gegevens daarvoor te weinig exact. De wetenschap is nog niet zo ver, dat zij precies kan zeggen wat er gebeuren gaat. Men moet nog altijd werken met voor spellingen die gemakkelijk onjuist kunnen blijken. Tn de tweede plaats en ook 1 dat is eerder betoogd zit er in de bepaling van de loonshoogte een sterk zielkundig element, In een tijd van grote spanning op de arbeidsmarkt en van nog steeds grote winsten kan men het de werknemers, die onder een c.a.o. vallen en die dus waarlijk niet de hoogste inkomens trek ken, niet duidelijk maken, dat nu juist zij maar moeten wachten tot het beter gaat. In dit verband zij gezegd, dat de regering dit in de laatste plaats kan verwachten. Zij heeft met royale hand gedenivelleerd door aan haar hogere dienaren een extraatje toe te stoppen, vier jaar lang. Zij heeft de ministers salarissen verhoogd met rond ƒ10.000 tot ƒ50.000 's jaars. Kan zij nu verwachten, dat de mensen die 5000 per jaar verdienen zich er bij neerleggen, als zij voorlopig worden overgeslagen? "pn heeft niet kort geleden de iJ minister van Financiën, prof. Zijlstra, op een vergadering van zijn partij laten weten, dat ons land er, mede dank zij zijn voor treffelijk beleid, zo uitstekend voorstaat? Neen, men kan van de werk nemers niet eisen, dat nu juist zij het vaderland zullen redden. "Fiat ls ook trouwens niet nodig. u Want als de spanning voort duurt, voltrekken de loonstijgin gen zich langs alle papieren be sluiten heen. Dat hebben wij nu wel geleerd. En als de conjunc tuur terugloopt, zal er zoveel van de franje afgaan, dat de totale loonsom de economie niet ln de war zal brengen. Ook dat hebben wij geleerd. Het zou dus een daad van on wijs beleid zijn, als het resultaat van al het spreken in Werkgroe pen, SER-commissies en in de SER zelf zou zijn, dat de regering de vrije hand zou krijgen om een loonstop of -pauze af te kondi gen. En het zou wel eens kunnen zijn, dat dan de economische zui nigheid de sociale wijsheid be driegt. Mauwelijks heeft de Tweede Ka mer een wetswijziging goed gekeurd, die het straks mogelijk zal maken parkeermeters ln te -voeren, of het Algemeen Handels blad begint te waarschuwen, en minister Korthals te kritiseren, 'De meters zullen door de ge meenten niet als melkkoetjes moeten worden gebruikt.' 'Het is slechts jammer, dat de minister het tarief niet wat duidelijker aan barden heeft gelegd.' YWij willen hie: niet ingaan op de wenselijke hoogte van par keertarieven, noch op de vraag: parkeermeter of parkeer schijf. Dat zou een beschouwing op zich zelf vragen. Maar wij willen wel wij zen op de drang oie hier wordt uitgeoefend om maar wéér meer dingen in Den Haafe ie laten be slissen. De gemeenten zitten aan alle kanten in Haagse voorschrif ten en beperkingen geklemd. Iedereen die het wel met de ge meentelijke autonomie meent ook het Handelsblad heeft zich daar herhaaldelijk bezorgd over getoond. Maar nauwelüks is er een kleine mogelijkheid dat de gemeen ten zelf over iets zouden mogen beslissen (overigens uiteraard toch nog ónder toezicht van ho ger gezag) of het koor begint: zo veel vrijheid moet de minister de gemeenten niet geven. In theorie roept men: gemeentelijke autono mie. in de praktijk: leg ~e vooral goed aan banden. Onze vraag: is he nu werkelijk goed liberaal om zo weinig ver trouwen in plaatselijke besturen tp hebben, dat men ze niet eens de kans durft laten hun eigen fouten te maken?

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1