Directeur Albert Heijn: Concurrentie op komst als nooit te voren I Zuiderzee Autoweg geopend Zwplle-Amsterdam in vijf kwartier Mr. Lichtenauer pleit voor snelle reveling; 5ch elde-Ri j n verbindi n g Zestienjarige van aanslag verdacht Eén auto per vijf gezinnen Boze verdachte weigert verhoor door rechter ROOKT HEEFT GBKÖZFN RÖXY d© ras-sigaret puur voor uw genoegen Proeven op komst met I middenbermbeveiiiging j a Aanklacht tegen Bakels burgemeester Felle brand in binnenstad van Groningen Muur stort op arbeider L m Crssas Omzeild WITTE KRUIS Orion vaart weer M Vonnis gewijzigd legen man die ouders doodde BET VRIJE VOLK DINSDAG 23 OKTOBER 1962 PAGINA 3 DE -echte PIJNSTILLER m FUME U.S.A. (Van onze verkeersredacteur) De ruim honderd tien kilometer die de Grote Markt van Zwolle scheiden van de Dam te Am sterdam kunnen van gistermiddag af worden a fgelegd in goed vijf kwartier. Dat bieek alras nadat de minister van Verkeer en Waterstaat 's middags kwart voor drie twee kilometer oostelijk van Harderwijk de nieuwe Zuiderzee Autoweg had in gebruik gesteld. W* O O X- (Van onze soc.-econ, redactie) rur^ntï?eSa,ldf dif ributie-aPParaat gaat jaren van con currentie tegemoet zoals het nog nooit heeft beleefd. We zul- 1®"^. a'?n doe" daap Seen maatregelen tegen te nemen. Concurrentie is een belangrijk hulpmiddel bij het bereiken van massadistributie." Heün IS tSiemÜ,dd^ de heer P" Liïter^lein. directeur van Albert branrh^temi^ S- aDdere deskundigen uit de levensmiddelen branche terug is gekeerd van een studiebezoek aan Amerika. Advertentie I.M. Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! (Van een onzer verslaggevers) Bungalowbouwer A. Baars jr. te Bakel (N.-Br.) heeft by de rijks politie een aanklacht Ingediend we gens belediging door de burgemeester van Bakel, mr, H. Muyser. De heer Baars voelt zich beledigd door uitla tingen van rar. Muyser, gedaan tij dens de openbare raadsvergadering van donderdagavond. De heer Muyser noemde de heer Baars toen een „kampioen-zwetser". Naar aanleiding van een ingezonden brief door een der raadsleden, waar in ook een kwestie werd aangesneden die op de heer Baars betrekking had, trok de heer Muyser fel van leer te gen de schrijver van de brief. Tevens moest de heer Baars het dar.ig ontgelden en hij werd ervan beticht een ernstige administratieve fout, die op het gemeentehuis was gemaakt, te hebben uitgebuit. Mr, Muyser zei in de vergadering onder meer:.Als „zwetsen" volgens Van Dale's woordenboek betekent: „luidruchtig en onbedachtzaam spre ken, inzonderheid grootspreken", dan mag A. Baars wel een kampioen- zwetser worden genoemd." (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond om tien uur is in een oude wijk in de binnenstad van Groningen brand uitgebroken in een verf- en lakfabriek. Het bedrijfspand dat totaal verloren ging en waarin tal van brandbare stoffen waren op geslagen, stond in een zeer oude, dichtbevolkte wijk. De brandweer rukte uit met v(jf wagens en bestreed het vuur met achttien slangen, in 55 minuten was men de brand meester. Door de dich te bebouwing van de oude stadswijk leden de belendende percelen water schade, Ook enkele werkplaatsen van bedrijven uit de omgeving, waaron der een magazijn met tweehonderd fietsen, gingen verloren. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, was op het terrein van de brand aanwezig. Er ontwik kelde zich tijdens de brand een enor me rookmassa, die door de wind over de binnenstad werd gedreven. Hij gaf enkele cijfers over de zwa re strijd die al jaren op de Ameri kaanse markt woedt. In de laatste tien jaar hebben in de Amerikaanse stadscentra 5000 warenhuizen, 10.000 kleine warenhuizen en 110.000 le vensmiddelenzaken hun deuren moeten sluiten, omdat ze de strijd met de shopping centra, de super markets en de discount-houses had den verloren. ii De conclusie van de groep was: in Europa zullen de prijzen de komende jaren aanzienlijk moeten warden verlaagd. De heer Hogendoom, verkooplei der van Nationaal Kasregisters wees erop dat de Amerikaan twintig per cent van zijn inkomen uitgeeft aan zijn levensmiddelenpakket. In Ne derland is daar nog altijd dertig tot vijfendertig percent voor nodig. 'De massadistributie is in Nederland nog onvoldoende ontwikkeld. „Wij betalen voor dezelfde artike len drie maal zoveel als de Amerika nen", zei de heer Jac. Hermans di recteur van een aantal Amsterdamse zelfbedieningszaken. Hij hield een pleidooi voor af schaffing van de vertikale prijsbin ding. „De fabrikanten geven een winst die is gebaseerd op het slechtst geleide bedrijf. Er zou heel wat van af kunnen. Trouwens de meeste merkartikelen zouden goed koper kunnen worden geleverd. Wat zou de inhoud van een pakje zeep poeder van 43 cent de fabrikant kos ten? Ik zou er niet graag een gooi naar doen." (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie te Zevenaar heeft de dader aangehouden van de aan slag. waarbij donderdagavond de 37-jarige mevrouw E. uit Zevenaar door messteken werd gewond. Al enkele uren na de aanslag be schikte de politie over een aantal tips van passanten en omwonenden. Op grond daarvan is de 16-jarige J. W. A. B. uit Babberich gearresteerd! Aanvankelijk ontkende hij iets met de aanslag te maken te hebben. B. is al enkele malen eerder met de politie in aanraking geweest, onder meer voor diefstal van bromfietsen. 0y had zo gaf hij bij het verhoor ten slotte toehet voorzien op het hahdtasje van zijn slachtoffer. Toen mevrouw E. zich verzette heeft hij naar het mes gegrepen. (Van een onzer verslaggevers) De 37-jarige fabrieksarbeider L, Fikke uit Sas van Gent is gisteravond bij het slopen van een blauwseloven m zijn woonplaats door een instor tende muur verpletterd en gedood Het slachtoffer was vader van drie kinderen. De politie stelt een onder zoek in naar de toedracht van het ongeval. DEN HAAG (ANP) Het aantal personenauto's In Nederland, dat 1 augustus 1961 603.500 bedroeg, was toen ten opzichte van 1960 'niét 18 percent gestegen. De autodicht heid bedroeg een auto per vjjf gezin nen tegen een TV-toestel per drie gezinnen. Het totale aantal motorvoertuigen was bjjna een miljoen. Naast de 602.500 personenauto's waren er 176.400 vrachtauto's, 102.000 motorrij wielen en 68.000 scooters, zo blijkt uit cijfers, verzameld in de door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven statistiek der motorrijtui gen op 1 augustus 1961. Het aantal motorrijwielen daalde verder, ten opzichte van 1960 met 8,5 percent. Het aantal scooters nam evenwel in het voorafgaande jaar toe met 10 percent. De ontwikkeling van het vracht- autopark wijst op een aanpassing san de vervoersbehoefte. Een sterke groei vertonen de aantallen lichte be stelwagens (tot en met 1,5 ton) en zware vrachtwagens (boven vijf ton), In de middenklasse is de ontwikke ling van het vrachtwagenpark achter zwak. (Van een onzer verslaggevers) De in het bouwbedrijf werkzame H. G. B. uit Wassenaar liep maan dagmorgen kwaad uit het gerechts gebouw aan de Jan van Nassaustraat in Den Haag weg. Hiervan kon de deurwaarder hem niet weerhouden. „Die vent wil ik niet ontmoeten", beet hij de functionaris toe, na een geagiteerde discussie. De man been de opgewonden de deur uit. „Die vent" was de in. een groen uniform gestoken 55-jarige boswach ter. van de gemeente Wassenaar W. van L. De boswachter had B. aan geklaagd wegens mishandeling. Bei den moesten daarom voor de politie rechter verschijnen. Op teelgrond in Wassenaar, die b(j B. in gebruik is, had de boswach ter op 11 april een klem gevonden, waarin een waterhoentje gevangen zat. Het dier was een poot- af ge kneld. De boswachter maakte het af en had het begraven. De klem nam hij in beslag. Twee dagen later entmoette hi) B. „Klemdief, jij hebt m'n klem gesto len", had de als moeilijk bekend staande man hem toegeschreeuwd. Hij eiste de klem terug. Toen dit werd geweigerd vloog B. de bos wachter na een hooglopende woor denwisseling naar de keel. „Ik gaf hem toen een zwieper, waardoor hij ruggelings in het struikgewas terecht kwam", ver klaarde boswachter Van L. „Ik sprong toen boven op 'm om hem er onder te houden tot hy wat zou zijn bedaard." De boswachter had er een blauw oog aan overgehouden, ,De worsteling was wel gevoelig ge weest, maar had nu niet direct pijn veroorzaakt", vond hij. —B. bleek eerder reeds: te zijn ver oordeeld tot ƒ40,boete wegens overtreding van de jachtwet. De officier van Justitie, mr. De Lint, achtte de mishandeling wettig en overtuigend bewezen, ook al ging de omschrijving in de dagvaarding niet meer op na de nadere toelich tingen van de boswachter. Hij eiste een geldboete van ƒ40,subs, acht dagen hechtenis. De politierechter, mr. Veldman, vonniste bij verstek conform wegens eenvoudige mishandeling. Advertentie Ï.M. 676 UtflftftAJVM AMERICAN CIGARETTES R 1062 C De 23.696 ton metende Britse Orion is maandag, na een quaran taine van 24 uur wegens een vermoe delijk pokkengeval aan boord, uit Napels naar Marseille en Londen vertrokken. inister Korthals (Verkeer en Wa- Dit is dus één van de soorten bevei- terstaat) gaat een proef nemen met de beveiliging van midden bermen van autowegen. In 1963 zullen op enige daartoe het meest in aanmerking komende wegvak- ken verschillende types van deze beveiliging worden aangebracht. Dit nieuws heeft de minister meege deeld toen hij maandagmiddag de Ook herinnerde de minister aan de nieuwe Zuiderzee-autoweg opende, vangconstructie, die hier en daar liging, maar minister Korthals vroeg zich wel af, wat het resul taat zal zijn voor auto's die op zo danige wijze in de middenberm raken, dat zij bij een vlakke berm de rit zonder schade zouden heb ben kunnen vervolgen. Voor de minister sprak, hadden honderden genodigden een rit ge maakt over de nieuwe weg en de minister herinnerde er aan, dat zij toen. hadden gezien, hoe hier en daar in de middenberm een dijkje is aangebracht. reeds zijn aangebracht als beveili ging. Hoewel statistisch nog niet vaststaat, dat het aantal midden- bermoverschrij dingen het laatste jaar inderdaad belangrijk is toe genomen, wil hy toch een proef bevorderen. "S Het is voor Verkeer en Waterstaat niet eenvoudig steeds een nieuwe ce remonie te bedenken waarmee een minister een weg kan openen, maar toch was er ditmaal weer iets origi neels. Minister Korthals bediende name lijk een grote kraan, -waarmee hij een meer dan normaal verkeersbord licht te van een ander bord van abnormale proporties. Het bord dat hij wegnam, symboliseerde de wegaanleg: de fi guur van een scheppende man. Het bord dat bleef, gaf met de witte auto op rond blauw veld aan, dat wij een nieuwe autoweg rijk zijn. Een lange stoet auto's met genodig den maakte vervolgens langs de be- viagde weg een rit naar Wezep en keerde na deze tweeëndertig kilome ter terug naar 't Harde, waar de of ficiële toespraken werden gehouden. In zijn rede noemde de minister in het bijzonder als scheppers van de nieuwe verbinding de arrondisse- mentsingenieur van Rijkswaterstaat te Zutphen, ir. W. W. Van Haersma Buraa, de waterbouwkundige L. Ver- bost. de technische hoofdambtenaar In 't Veld en het hoofd van het Dienstvak Landschapsverzorgine van Staatsbosbeheer, ir. G. A. Overdijkink. De heren Verbost en Overdiikink terzijde gestaan door de esthetische adviseur van Rijkswaterstaat Ir. H. B. Bakker, hebben vooral gezorgd voor de imponerende schoonheid van deze weg. Zowel de heer Overdijkink als de heer Verbost gaat met pensioen, voor de heer Verbost is dit uitgesteld opdat hti eerst de weg kon afmaken. Drs. Korthals herinnerde aan de totstandkoming van de oude Zui derzeestraatweg als tolweg in 1830. Toen kostte het werk elfduizend gul den per kilometer, nu in totaal vijf envijftig miljoen, wat voor het nu ge reedgekomen gedeelte neerkomt op ƒ750.000,per kilometer. Na de minister heeft nog gesproken de commissaris der Koningin in Gel derland, mr. H. P. Bloemers. Hij waarschuwde, dat het tempo van aanleg van het gedeelte Harderwijk- Hoevelaken lager zat zijn dan het tempo waarin het noordelijke deel is aangelegd. Ook de commissaris der Koningin in Ovenlsel heeft de opening bijge woond. b De ANWB heeft honderd veertig wegwijzers en richtingsborden langs en bu de weg geplaatst. Een 'spartelplas' voor kinderen is ontstaan door het afzanden bij Nuns- peet. Ook deze heeft, een goede esthe tische verzorging gekregen. Aan de (wee picknickplaatsen langs de weg zullen er nog vijf worden toegevoegd Mooi, tussen hei en stuif- duinen, ligt op de N oord-V e- luwe de nieuwe Zuiderzee- autoweg. Toeristische tcegen zijn over de autoweg heen geleid. Van zo'n weg af zag men maandagmiddag de reeks officiële auto's de nieuwste route in bezit ne men. DEN BOSCH (ANP) Het gerechts hof in Den Bosch heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen de 24-jarige B. K. uit Oegstgeest, die te recht heeft gestaan omdat hij op 17 mei van het vorige jaar zijn ouders in Den Bosch door messteken om het leven bracht. Het vonnis luidde: plaatsing in een krankzinnigengesticht gedurende een jaar (ter observatie), daarna terbe schikkingstelling van de regeling. Het hof nam de subsidiair ten laste gelegde doodslag ais bewezen aan. De rechtbank in Maastricht had K. toi vijftien jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring veroordeeld. Een nieuwe crisis brengt de AVRO ln hevige opschudding. Praktisch de gehele top van de televisiestaf heeft zijn ontslag aangeboden. Reden: het dagelijks bestuur van de AVRO heeft een op zijn verzoek geschreven rap port van enkele topfunctionaris sen opzij gelegd, zonder overleg met de opstellers. Dit overleg was, volgens de opstellers, uit drukkelijk toegezegd. In het rap port was voorgesteld de eenhoof dige directie te vervangen door een driehoofdige, met als doel een grote (re) onderlinge zelf standigheid van de secties. In een communiqué beroept het bestuur van de AVRO zich op een veertig jaar oud artikel uit de statuten. Dit behoudt benoeming en ontslag van 'de' directeur voor aan de algemene vergadering, die beslist na een voordracht van het algemeen bestuur. Het voorstel wordt met dit artikel ln strijd geacht. Dit verweer klinkt heel wat for meler dan de woorden van AVRO- voorzitter Röell in het Algemeen Dagblad van maandagochtend: 'De televisiemedewerkers moeten cr zich voor hoeden cavaleristen - te worden. Zij dienen zich te onderwerpen aan het ene, cen trale gezag.' In feite Is er een gezagscrisis gaande, die niet achter een be roep op de statuten is op te ber gen. Het bestuursgezag is eerder in het geding geweest, binnen de vereniging en nu weer ten op zichte van het personeel. Het zit kennelijk fout in de onderlinge verhoudingen bij de AVRO. Tn het Katholiek Staatkundig ■*- Maandschrift komt drs. J. M. Aarden terug op de kwestie van de voorkeurstemmen. In het Re glement van de KVP is bepaald, dat een kandidaat die met voor keurstemmen door de kiezers is gekozen, zijn plaats in het parle ment niet zal innemen zonder toestemming van het partijbe stuur van de KVP. Dat belooft de kandidaat op het ogenblik dat hij zijn kandidatuur aanvaardt. We behoren tot degenen die op deze bepaling kritiek hebben uil- geoefend. De verdediging van deze regeling door de commissie-Van der Grinten heeft ons niet over tuigd. Wij menen dat het partij bestuur zoveel invloed heeft op de kandidatenlijst, dat het zich niet ook de bevoegdheid moet aanme ten een met voorkeurstemmen door de kiezers in de Kamer ge brachte kandidaat de weg te ver sperren. Drs. Aarden valt nu de kritiek aan. Is het de critici ontgaan, vraagt hij, dat het KVP-bestuur slechts om gewichtige redenen, de samenstelling van de iijst rakend, haar toestemming kan weigeren? Ligt het niet voor de hand dat de met voorkeurstemmen gekozen kandidaat in overleg treedt met het partijbestuur over de vraag of hij zijn zetel zal aanvaarden? Zal het voor deze kandidaat zonder betekenis zijn als hij door zijn zetel in te nemen een evenwich tige samenstelling van de fractie verstoort? Op al deze vragen is slechts te antwoorden: Natuurlijk, zeker, maar dat spreekt vanzelf! Maar daarmee is aan de kritiek od het standpunt van de KVP niets ver anderd. De KVP legt de beslissing of de met voorkeurstemmen ge kozen kandidaat zijn zetel zal aanvaarden bij het partijbestuur in plaats van bij die kandidaat. Dat is onjuist en in strijd met de bedoeling en de geest van de Kieswet. Om dit punt is drs. Aar den heengelopen als de kat om de hete brij. Het is teleurstellend zoveel spits vondigheid besteed te zien aan. het omzeilen van een kwestie. (Van een onzer verslaggevers) Air. \V. F. Lichtenauer, de voorzitter van het Nationaal Comité Benelux, heeft maandag gepleit voor een spoedige regeling van de kwestie van de Schclde-Künverbinding. Zoivei Nederland als België zal daarmee volgens hem zün gediend. Het moet naar z(jn mening mogelijk zjjn er een akkoord' over te bereiken, temeer nu de Kamers van Koophandel van Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam elkaar reeds enige tijd geleden op dit punt heb ben gevonden. Mr. Lichtenauer, die sprak op een bijeenkomst, van het Haagse Bene- lux-comité, stelde dat onderhande lingen onder de ieuze ,Wie meer vraagt, moet meer geven' logischer wijs tot resultaat zouden moeten leiden. Hy doelde hiermee duidelijk op de Belgische verlangens om ook de Eendracht in de nieuwe Schelde- Rijnverbinding op te nemen. Zoals bekend wil men aan Neder landse zijde slechts de Kreekrak heropenen, waarna de scheepvaart over het Zeeuwse meer zün weg kan vervolgen. Mr. Lichtetiauer ging op dit meningsverschil niet dieper in. HU vroeg zich echter af of de scheep vaart, met name de dmvvaart, niet beter gediend zou zijn met een vaar weg via een rustig Zeeuws meer dan met een route, waarin zoals met de Eendracht altijd het geval zou zijn de vaarweg smat is. Sprekend over internationale sa menwerking in ruimer verband, pleitte mr. Lichtenauer voor een re geling van vrye internationale vaart op de gekanaliseerde Maas en de Moezel. Daarvoor dient men z.i. de regelingen af te stemmen op het be staande Rijnvaartregime. Een omge keerde procedure acht hij verwerpe lijk. Ook voor de Rtjn-Main-Donau- verbinding worden soortgelijke over eenkomsten volgens hem dringend gewenst. Daarbij nam hij als uit gangspunt. dat reeds in 1815 in de slotakte van Wenen de vrije vaart werd gegarandeerd op die ri vieren, die hun stroomgebied in meer dan één natie hebben.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1