Strenge politiecontrole op vervoer van honden motor sleurt 2 mensen in Delfshavense Schie Pakistan juicht voor Prinses r"" Kwart eeuw arbeid m jeugdgevangenis PIKEUR SER aanvaardt eenstemmig loonsverhoging in 1963 I 36 KODIJKOj I OSRAM m Leedbijtende muis aan hondsdolheid? Hond, die twee meisjes beet doodgeschoten Twee mannen door auto's doodgereden Regering niet soepel genoeg voor Spaansen Klaren benoemd in hoofdbestuur van ANBB HVV en Cuba 30.000 op 14580 BADGOEDen TAFELLINNEN HET VRUE VOLK MAANDAG 29 OKTOBER 1962 (Van een onzer verslaggevers) Grote consternatie zaterdagmiddag op de Aelbrechtskade in Rotterdam. Een bestuurder van een motor met zijspan, die uit de Hooidrift kwam en de kade wilde opdraaien, verloor de macht over het stuur, botste tegen een transformatorhuisje en reed toen pardoes in op een groepje mensen. LAHORE (ANP) 'Juriste, sportvrouw, beeldhouwster een gezonde, spontane, jonge vrouw, die volledig is voorbe reid op de plichten die haar als koningin van Nederland wachten.' Gered j Verkregen inzichten voor allen nuttig Aangepast Pikeur wordt veel gerookt. Kent U 'm al? Inkopen Henriëtte Roland Holst wordt herdacht ook in. blikken van 20 stuks 2,30 Ritmeester licht- luchtig- lekker (Van een onzer verslaggevers) De Sociaal-Economische Raad heeft vrijdagmiddag een stemmig een advies aange nomen, waarin wordt gesteld, dat er in 1963 wel ruimte is voor enige loonsverhoging. Minder woningen dan vorig jaar meulen jubileum aanbieding Op de Amsterdamse uitvals wegen controleren politieagenten auto's op het clandestiene ver voer van honden. De agenten hebben een hondehok bij de hand. (Van een onzer verslaggevers) Bü het seruminstituut te Botter dam wordt thans het kadaver on derzocht van een witte muis die vo rige week aan de Keinier Vinkeles- kade te Amsterdam uit zijn kooitje brak, drie hulsgenoten beet en korte tijd later stierf. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht dat het diertje aan hondsdolheid leed. Het dode muisje werd gisteroch tend door de politie opgehaald en is tijdelijk bewaard in een ijskast van het abattoir. Vorige week is aan de Reinier Vinkeleskade een dode kat aange troffen die na onderzoek aan honds dolheid bleek te zijn overleden. De witte muis was nog maar vijf dagen in het huis aan de Beinier Vinkeles kade. (Van een onzer verslaggevers) Er komt niemand meer met een hond of een kat Amsterdam uit. Dit Is het resultaat van een grootscheepse actie van de politie op grond van een ministerieel besluit die het afgelopen weekend op de uitvalswegen plet minder dan 20.772 auto's aanhield. Zaterdag werd In 119 gevallen een hond In een auto aangetroffen. In al deze gevallen keerden de automobilisten op advies van de politie terug, i war£" echter vijfentwintig hondenbezitters die dóórreden. Zodra zij de Amsterdamse grens waren gepasseerd, werden zij door de politie uit de aangrenzende gemeente bekeurd. Zondag hield de politie 51 automobilisten met honden aan. ZH waren allen zo verstandig om terug te keren. De strenge maatregelen zijn getroffen om te verhinderen dat de Am sterdammers zoals het vorige weekend het geval is geweest hun hon den tn de provincie laten 'onderduiken' of de dieren elders "uit laten'. (Van een onzer verslaggevers) In de Berkelstraat te Utrecht heeft de vangdienst van de Utrechtse poli tie zondagmiddag omstreeks drie uur een zwarte hond gevangen die daar enige kinderen had gebeten. Omdat de hond erg agressief was, is hy in de vangauto meteen doodgeschoten. Omstanders hebben gezien, dat de hond twee meisjes heeft gebeten. Hoe wel de politie huis aan huis in de Berkelstraat heeft geïnformeerd, zijn de meisjes niet gevonden. Zij worden verzocht zich direct met de politie in verbinding te stellen. Op het ljjk van de hond zal sectie worden verricht. Zaterdagmiddag is een gevaarlijke kat in quarantaine gesteld. De gevolgen: drie zwaar en enige licht gewonden, van wie de twee ernstig getroffenen in de Delfsha vense Schie werden geslingerd. Z(j konden op het nippertje worden ge red. Het gebeurde allemaal zo vlug dat de bij een aanlegplaats van een veerpontje wachtende mensen geen kans kregen een goed heenkomen te zoeken. Zij zagen de motor met zijspan, bestuurd door de 25-jarige Rotter damse spoorwegambtenaar G. H. M. Nieuwmeijer. uit de Hooidrift komen. De motor vloog uit de bocht en kwam met een geweldige klap tegen het transformatorhuisje terecht. Terwijl de bestuurder eraf werd geslingerd, reed de motor door en schoot in het groepje mensen. Ver schillenden werden tegen de grond geslingerd. Twee van hen, de 61-jarige mevr. S. Stok-Strack uit de Hudsonstraat te Rotterdam en de 63-jarige radio technicus L. van Eek, die op de Ael brechtskade woont, werden meege sleurd en kwamen in het water te recht. zy hebben hun leven te danken aan twee jongemannen, die de zwaar gewonde drenkelingen onmiddellijk nasprongen. De 24-jarige monteur Frans van Eek redde zjjn eigen va der, diens 18-jarige buurjongen Frans Dekker sprong mevr. Strack na, en redde haar van de dood. Zij waren er van de slachtoffers wel het ergst aan toe. Behalve een zware hersenschudding liepen zij een ernstige hoofdwond en een beenfractuur op. Bovendien had den zij veel water binnengekregen. De andere drenkeling kreeg enige kneuzingen, de motorbestuurder een hersenschudding en een been fractuur. De drie zwaar gewonden werden naar het Dijkzigtziekenhuis overge bracht. De kwetsuren van de licht ge wonden waren zodanig dat zij ter plaatse konden worden verbonden en daarna naar huis konden gaan. Advertentie LM. l Nieuwe schoonheid in ontworpen en vervaardigd door Kodijlto. Als leder Kodijko product, zeer be- beschaafde dessins. Héél voordelig. Ook voor Uw uitzet uitstekend geschikt 110 jaar linnenwevers J0Ê MEENT 31A - TEL. 122200 Advertentie I.M ROTTERDAM CENTRUM: Schietbaanstraat'7 - Tel. E1234 ZUID: Korte Hlllestraat 2-4-6 - Tel. 1739 63 WESTS afd. TRUCK-SERVICE, Bettoweg 11 SpaansepcMet - ïel.65823 i if (Van een onzer verslaggeefsters) •De.herdenking van een kwart eeuw arbeid in de jeugdgevangenis krijgt nog meer zin, als wij beseffen dat de inzichten, "die daar gestalte kregen, thans niet meer beperkt zijn tot de groep van jeugdigen. Zij zijn aanvaard als uitgangspunt voor de benadering van allen die door de rechter tot vrijheidsstraf zijn veroordeeld.' Tot deze vaststelling kwam: de minister van Justitie, mr, A. C. W. Beer man, zaterdagmiddag bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van Ne derlands eerste Jeugdgevangenis de Bijzondere Gevangenis voor jonge i mannen te Zutphen. De minister zei dat de wet op de jeugdgevangenis van 1929 en de daaruit voortvloeiende ingebruikne ming van deze eerste jeugdgevange nis gestalte hadden gegeven aan het toen volkomen nieuwe inzicht, dat het niet voldoende is als een delin quent in zijn straftijd tot inkeer komt, maar daf hij zich in die tijd reeds actief en met deskundige hulp moet kunnen voorbereiden op zijn toekomstige vrijheid. De wet heeft de weg geëffend voor de totale vernieuwing van het ge vangeniswezen, zoals in 1953 is vast gelegd in de Beginselwet en de Ge vangenismaatregel De minister zei dat de Zutphense Jeugdgevangenis zich, steunend op beginselen die na 25 jaar nog wor den onderschreven, steeds weer be vredigend bij de wetenschappelijke ontwikkeling had aangepast. De directeur-generaal van het Ge vangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, wees erop dat de jeugdgevangenis te danken is geweest aan de onlevre- denheid over de resultaten van bet strafrechtelijk beleid van die tijd. In de jaren twintig was in kringen van de reclassering al gepleit voor een gevangenisstraf, 'uitsluitend ge richt op verbetering' van de gevan gene. Daarmee, zei mr. Lamers. was dit college toen zijn tijd nog te ver vooruit. De oprichting van de Jeugdge vangenis, een voorzichtige, aarze lende stap, betekende een in de wet verankerde, principiële doorbre king van het geldende cellulaire stelsel. Ze bood de mogelijkheid om met de gedachte van de straf, ge richt op verbetering, te experimen teren. De Directeur-Generaai stelde vast, dat voor vele criminele jongeren de jeugdgevangenis een hulp en steun ■is geweest, voor een aantal een be slissende ommekeer op hun levens weg. In het r.-k. ziekenhuis In Ensche de is in de nacht van zaterdga op zondag overleden de 45-jarige P. Boer. uit Borculo. B. werd 22 oktober op de kruising Zweeringswcg—E. V,'. ter Kuilestraat als motorrijder aangereden door een vrachtauto, waaraan hij geen voor rang had verleend. De Borculoër liep daarbij ernstige verwondingen op aan zijn hoofd. Advertentie I.M. Zo begint een artikel In Pakistan Times, de grootste krant in West- Fakistan over prinses Beatrix, die het afgelopen weekend Lahore, het centrum van Pakistaanse cultuur be zocht. Vrijwel alle leden van de kleine Nederlandse kolonie in Lahore (zestien gezinnen) waren zaterdag morgen op het vliegveld ter verwel koming aanwezig. De eerste die de Prinses begroette was de gouver neur van West-Pakistan, Malik Amir Mohammed Khan, die verge zeld was van talrijke andere auto- 1 riteiten. Prinses Beatrix droeg een japon met witte en blauwe bloemen; Pa kistaanse Jongens en meisjes wierpen handenvol paarse bloemblaadjes naar haar. Over de wegen hingen grote spandoeken; waarop stond: 'Lang leve de Nederlandse kroonprinses* en 'Lang leve de Fakistaans-Nederlandse vriendschap.' Hef was die dag groot feest in Pakistan. De bevolking vierde 'De dag van de revolutieter herinnering aan het feit dat veldmaarschalk Ajoeb Khan vier jaar geleden de macht tn handen nam. De Prinses stoorde zich zaterdag twee maal niet aan het programma. Direct na haar aankomst bracht zij een bezoek aan een juwelier in het hartje van de stad. Vervolgens ging zij naai' de beroemde 'Anartsjali- bazaar'. Zij bleef ongeveer twee uur in dit kleurige winkelcentrum, waar zij inkopen deed. Vele Pakistani klapten in de handen en juichten. Later op de middag bezocht zij een moskee en een college, waar zevenhonderd jongens op een uni versitaire opleiding worden voorbe reid. Een groep leerlingen voerde een stamdans uit en een steekspel te paard. Zondagmorgen woonde de Prinses in Lahore een dienst bij in de Pres byteriaanse kerk. Daarna was er een bijeenkomst in het gouvernements huis. Een aantal Nederlanders werd aan haar voorgesteld. In de tuin van de gouvemeursresi- dentie liet een goochelaar de Prinses en haar gevolg verstomd staan over een reeks geraffineerde trucs. De Prinses, die Lahore met talrijke kostbare geschenken zal verlaten, had geen tijd meer om het optreden van slangenbezweerders en apen- dresseurs te zien. De Nederlandse gaste werkt een buitengewoon druk programma af. Zij heeft lange tijd gesproken met Nederlanders die in Pakistan werken. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Twee mannen, van wie vermoed wordt dat zU onder invloed van al-' cohol op de weg liepen, zijn het af gelopen weekeinde door auto's dood gereden. In Deventer werd de 52-jarige ongehuwde :os arbeider H. uit Wiïp op de rijksweg naam Apel doorn door een auto gegrepen toen hij in de nacht van zaterdag op zondag plotseling de weg overstak. De 41-jarige ongehuwde H. H. kwam zaterdagavond in Ter Apel, nadat hy een café had verlaten, on der een autobus. HIJ was op slag dood. De 53-jarige heer H. Hulshof uit Nieuw-Buinen is zaterdagavond in zijn woonplaats op zijn bromfiets te gen een personenauto gereden. Hij overleed korte tyd later in het Academisch ziekenhuis in Gronin gen. Er wordt aangenomen dat de heer Hulshof tyds het rijden onwel Is geworden. De 63-jarige mevrouw De Mots uit bijkerk, die met haar man liep te rondelen, is gisteravond door een icnteropkomende bromfiets aangere- ien. Zij overleed ter plaatse, In Strijen is zaterdagmiddag de 7- ange Bertje van Zoelen, die op zijn .iets plotseling naar links zwenkte, loor een vrachtwagen gegrepen Hit 'verleed tijdens het trlnspSrt naar -•en ziekenhuis. De Henriëtte Roland Holst-Stich- trng organiseert op 19 november in het Smgermuseum te Laren een her denkingsavond. Het zal op 21 novem- ber tien jaar geleden zijn dat de overleed3 Henriette Roland Holst Aan de herdenkingsbijeenkomst ver- medewerking: Nap de Klijn ii?^'vP^etbBvunke-Hoppen (pia no), Otto Sterman, die uit het werk van de dichteres zal voordragen en prof. dr. G. Stuiveling, die een her denkingsrede zal houden. Prinses Beatrix in Pakistan. Op het vliegveld van Lahore werd de Prinses begroet, door de gouver neur van West-Pakistan, de heer Malik Amir Mohemmed Kahn. - In Algerië is een alcoholverbod uitgevaardigd om het alcoholisme te bestrijden. In het regeringsbesluit werden geen bijzonderheden gepubli ceerd, maar vermoedelijk geldt het de verkoop van alle alcoholhoudende dranken. Dit is een onverwacht resultaat, omdat er bekend geworden was, dat de werkgroep die het advies heeft voorbereid, verdeeld was, In de werk groep stonden de werkgevers en en kele Kroonleden op het standpunt, dat in 1963 een loonpauze* zou moe ten worden afgekondigd, omdat er slechts een loonstijging van 8,7% mogelijk was. De werknemers en enkele andere Kroonleden meenden echter, dat een loonstijging van drie percent verant woord was. Blijkbaar hebben de werknemers en andere voorstanders van een loons verhoging de werkgevers van hun standpunt kunnen overtuigen. Dit heeft tot gevolg, dat de rege ring, die zelf ook sombere geluiden heeft laten horen, nu van de SER een eenstemmig advies krijgt een loonsverhoging toe te staan. Men mag aannemen, dat het advies in grote Hjnen de zienswijze van de werknemers weergeeft. Bjj de berekening van de loonsver hoging is er al rekening mee gehou den, dat de lonen bovendien zullen stijgen, doordat de stijging der sociale premies (AOW, interimregeling Inva liditeitswet) wordt gecompenseerd en door de incidentele loonsverhogingen die altijd hier en daar optreden. Een redactiecommissie zai de defi nitieve tekst van het advies nog moe ten opstellen. De minister had ge vraagd het advies voor 1 november in zijn bezit te hebben. (Van onze soc.-eoon. redactie' De drie grote werkgeversverbon den menen, dat de regering geen Juiste beslissing heeft genomen ten aanzien van. de naar Nederland ge komen echtgenoten van Spaanse ar beiders. Verscheidene Spaanse arbeiders hebben aangekondigd het arbeids contract te zullen verbreken als hun vrouwen het land moeten verlaten, aldus de werkgeversverbonden. Voor de bedrijven leidt deze situatie tot ernstige moeilijkheden, te meer om dat ook de Spaanse vrouwen in het arbeidsproces plaatsen innemen waaraan dringende behoefte bestaat. (Zoals bekend zullen alleen kinder loze vrouwen, die in de sociale sec tor werkzaam zijn, mogen blijven). De werkgeversverbonden wijzen erop. dat velen van de Spaanse ar beiders niet van plan zijn zich met hun gezin blijvend in Nederland te vestigen. De komst van hun echtge noten moet niet alleen worden ver klaard uit een behoefte tot gezins hereniging, maar ook uit de wil om samen met de man in korte tijd zo veel mogelijk t© verdienen en te spa ren. Omdat zii slechts tijdelijk hier wo nen. meestal op kamers, behoeft geen invloed op de woningnood te worden gevreesd. Volgens de werkgeversverbonden gaat de overheid in de andere EEG- landen veel soepeler te werk. DEN HAAG 'ANP) In het eerste half jaar van 1962 zijn 34.716 wonin gen gereedgekomen, tegen 37.890 wo ningen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Ook het aantal woningen met de bouw waarvan in deze eerste zes maanden werd begonnen, ligt even eens belangrijk lager dan in 1961, doordat het aantal bouwvergunnin gen tengevolge van de maatregelen ten aanzien van de ongesubsidieerde teruSlicp van 52.6R0 tot «3O.70o. Het aantal in aanbouw zijnde wo ningen bedroeg op l juli 115.785. Met algemene stemmen fg in de bondsraadvergadering te Utrecht de paren te Heerenveen - dis trictsbestuurder van de Algemene Nederlandse Bouw Bedryfsbond - be- ANBB hoofdbestuurslid van de De heer Klaren zal als gevolg hier. van moeten verbuizen nalr S^ 30 spoe<% mogelijk, om dat de benoeming onmiddellijk is in. gegaan. Dit heeft tot gevolg dat hij a Tan fractievoorzit ter van de PvdA in de Heerenvwmsc '"en van Vsvi Uid Vfn Prwinciale sta- leggèn ^Mland 2al aioeten neer. interland voetbalwedstrijd TsjechoelowakijePolen, zondag voor 40.000 toeschouwers te Bratis lava gespeeld, is door de Tsjechen een 2—0-voorsprong by de rust met 2i gewonnen. in deze ruone/c vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. 'Er kan over de toestand in de landbouw natuurlijk lang en breed worden gepraat. Allerlei pro's en con tra's kunnen te berde worden ge bracht. Maar al dit gepraat is van daag niet meer nodig, want de moti vering van de hulp die geboden moet worden ligt duidelijk besloten in dé nood van het ogenblik De boer zit bij de wrakstukken van het te schrie le landbouwbeleid der laatste Jaren.' Fries Landbouwblad -wy zullen minister Marijnen niet sparen omdat hy de onze is.' De heer Jos Zegers, voorzit ter Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond. "Het is dringend noodzakelijk dat de minister zich laat overtuigen van de ernst van de situatie en de nood zaak tot ingrijpen.' Ons Platteland, orgaan van de Christeiyke boeren. •Wat .de huidige noodtoestand be treft is het even ondenkbaar als on duldbaar dat de regering een deel van de boeren ten onder zou iaten gaan. Het is even ondenkbaar omdat dit vloekt met alle begrippen van een menseiyk sociaal en economisch be leid. Het is onduldbaar om in deze tyd waarin miljoenen besteed worden, voor de uitbouw van de sociale wet geving een groep van ons volk aan ae verkommering prijs te geven. Geen enkele regering van enig westers land I kan zich dit veroorloven. Het is on voorstelbaar dat de Nederlandse re gering dit werkeloos zou aanzien. On ze leden kunnen ervan verzekerd zijn dat het hoofdbestuur alles doet wat mogelijk is om de regering ervan te doordringen dat snelle hulp geboden is.' Gelders Landbouwblad 'Hy (de minister) legt een te grote veramtwoordeiykheid op de schouders van de boeren en maakt het zich zelf gemakkeiyk door de verantwoorde lijkheid, die h(j daarnaast zelf moet dragen, van zich af te schuiven door op de EEG-beperkingen te wijzen.' Landbouwblad IJsselmeerpolders. „De wijze waarop Het Vrije Volk deze zaak belicht lijkt onverantwoor delijk, nauwelijks bondgenootschap pelijk en bedenkelijk suggestief. Er steekt een naar neutralisme zwemen de hoogmoed in, die bedenkelijk is. Merkwaardigerwijze he-ft het or-aan van de PvdA hier een standpunt dat niet overeenkomt met dat van de party." Het Parool, 27 okwber 1962. Advertentie LM jaar ter Dinsdag begint er een speciale verkoop van een grote partij venstervallen uit de series van rond de drie gulden, voor minder dan de helft van de normale prijs. Met ruime strook, dubbel draads marquisette met ge kleurde entredeux en ruim geplooide volant, 45 cm hoog, de meest verkochte vensterval van 2.65 per meter. Broderie van dubbeldraadse marquisette met Zwitsers bor- duurmotief, 40 hoog, van" 2.75 per meter. Met kant, een rijke vensterval, met extra breede fantasie kant (±18 cm breed) gemaakt van dubbel draadse marquisette 50 cm hoog van 2.95 per meter. '*n%t Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze bijzonder mooie venstervallen, door elkaar voor één prijs per meter voor In de 2e klasse van de staatsloterij is vanmorgen een prijs van 30 000 gevallen op nummer 14580.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1