Auto op politiewagen na dodelijk ongeluk Bouvier bijt öb B. en W. van Amsterdam in nota: t om mensen Wordt in Amstelveen gevangen hond in Amsterdam gezocht? P.K P.K Herfst.. r Japan blij met bezoek van prinses Beatrix Excessen hij ontgroening in Eindhoven Symbool van Kwaliteit Ceheugcn De Seinhuis- wachier en Ome HET VRIJE VOLK DINSDAG 30 OKTOBER 1962 jubileum aanbieding Gaat u minstens 3xper jaar naar de Schouwburg? NIET BEDREIGD Brand in keuken: f 6000 schade Zes clandestiene zenders opgespoord N' soms ook scheuren ze uiteen om de zon even docr te laten en de grillige contouren van de stad in een bizar silhouet te vangen. De stad: dat is j Herfst. Een gure wind jaagt don- op deze Hollandse herfstfoto Rotter- kere wolkenflarden over het land. dam. met het stadhuis op de Cool- i Dreigend pakken ze samen, maar singel. Minstens half jaar maatreg de tegen (Van een onzer verslaggevers) In de kring van de Veeartsenijkunaige Dienst voelt men er niet voor van overheidswege maatregelen te nemen voor een verplichte vaccinatie van honden en katten. Verder is men er van oordeel dat de huidige maatregelen ten minste een half jaar gehandhaafd moeten blijven. Bi] alle onzekerheden over de hondsdolheid staat dit onomstotelijk vast: ais een hond die iemand gebeten heeft, na een week voor alle zekerheid neemt men een termijn van tien dagen nog in leven is, behoeft er niet voor rabiës te worden gevreesd. Ergo, inenting van degene die een beet heeft gekregen, is dan overbodig. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politiehondengeleider P. Kok is gistermiddag door een bouvier in de borst gebeten. Hij heeft zijn wond in een ziekenhuis laten be handelen en zal zich vandaag Jaten inenten. De heer Kok was door een be woner van de Boerhaavestraat ge vraagd even langs te komen omdat zijn hond zo kwaadaardig deed. De hondengeleider was nauwelijks in het huis of hij werd door de bouvier be sprongen en gebeten. Hij kreeg het der niettemin spoedig in bedwang en heeft het ter observatie naar het asiel overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) Op de rijksweg AmsterdamDen Haag, enkele honderden meters voor bij het motel in Amsterdam, is gis teravond omstreeks kwart voor ne gen een auto verongelukt. De be stuurder, de 35-jarige verkoopleider Erich Neumiiller uit Heemstede, schoot na een botsing tegen een boom door de voorruit naar buiten- Hü was op slag dood. De auto, een Chevrolet Bel Air, heeft vermoedelijk bij het passeren van een andere wagen de zachte kant van de middenberm geraakt, waardoor de heer Neumüller de macht over het stuur moet hebben verloren. De auto ramde in de midden berm eerst een kilometerpaal, bot ste vervolgens tegen een boom en kwam toen op het rechter wegge deelte tot staan. Dit veroorzaakte in het donker een levensgevaarlijke situatie voor het zeer drukke ver keer. De politie heeft getracht dit ge vaar spoedig op te heffen door mid- dei van auto's met blauwe en gele flikkerlichten, maar kon niet voor komen dat een jonge Amsterdammer met zijn auto inreed op een politie wagen. Deze auto werd tegen een ambu lance-auto aangedrukt op het ogen blik dat twee broeders van de GG en GD het slachtoffer op een brancard legden. Een der broeders, de heer J. Ker sten uit Amsterdam, raakte tussen de poiitie-auto en de ambulance be kneld. Hü werd met een gebroken rechterbeen opgenomen in het Wil- helmina Gasthuis in de hoofdstad. Aan deze zekerheid komt echter een einde, indien een tegen honds dolheid ingeente hond in de eerste dertig dagen na zijn vaccinatie iemand zou bijten. In deze periode is het theoretisch mogelijk dat de hond de besmetting door bijten overbrengt, zonder dat hü zelf dui delijke verschijnselen van. de ziekte vertoont. Men kan niet na maximaal tien dagen beslissen of het noodzakelijk is de door hem gebeten mens(en) in te enten. Men zou dan dus veel meer mensen moeten inenten en daaraan is voor hen een zeker risico verbon den. Er zijn volgens de deskundigen in Den Haag nog andere bezwaren verbonden aan de bestrijding van hondsdolheid door middel van vacci natie. Het is in de praktijk onmo gelijk alle honden en katten in te enten. De gevaarlijkste categorie, de niet onaanzienlijke groep van de zwerfkatten en die van de zwerven de honden, al is de laatste dan niet zo groot, 'is praktisch onbereikbaar. Bü het publiek zal de mening post vatten dat alle gevaar geweken is. Het wordt nonchalanter. Het zal niet meer aangifte doen van alle honde en kattebeten. Het streven van de Veeartscnü- kundigc Dienst is en blüft: het aan tal beten verminderen. Bü deze dienst is men van oordeel dat het gevaar van de hondsdolheid het snelst kan worden bezworen door de maatregelen die nu zijn getroffen: het gebod van het muilkorven in Amsterdam, het gebod van het aan de lijn houden van honden in het gehele iand, het binnenshuis houden van alle katten, het verbod van hon- denmarktcn cn hondententoonstel lingen. Geen zin? Heeft het vaccineren van de dieren dan geen enkele zin? dr. Wagevoort, waarnemend hoofd van de Veeart- senijkundige Dienst antwoordt op deze vraag. Voor het dier zelf brengt de in enting geen risico met zich mee. Vaccinatie geeft het dier een maxi male bescherming en ook het gezin wordt er afdoende door beschermd, als men maar rekening houdt met die periode van dertig dagen." Het ziet er echter niet naar uit dat Advertentie I.M. Morgen houden wij een speciale verkoop Marokkaanse manden. De grootste, handigste en sterkste boodschapmanden, die ooit te koop zijn geweest. Morgen koopt U zo'n mand, al is het alleen maar voor de aardappelen en groenten... een hoge mand waar veel in kan... met twee stevige hengsels, voor nog géén daalder. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote Marokkaanse manden, in 'n hoog model voor aan gevaccineerde dieren een grotere vrijheid zai worden verteend, dat voor hen het muilkorven of het aam de Hjn houden zal worden opgeheven. Als dait wordt toegestaan, wordt de controle namelijk bijzonder moeilijk. De politie zou de eigenaar dan naar een inenttogsbewtjs moeten vragen. Ook als ze in het bezit zijn van een door een dierenarts afgegeven certi ficaat is het ondoenlijk om na te gaan of dit certificaat bü de desbe treffende hond hoort. Er zou met de bijbehorende om schrijving van de hond zijn persoons bewijs, gemakkelijk geknoeid kunnen worden. De ene bruine spaniel is na melijk niet van de andere te onder scheiden. Hier geldt dat niet alle poedels grauw zijn, maar «wart. Meer gevallen? Is het waarschijnlijk, dat er nog meer gevallen van hondsdolheid ge signaleerd zullen worden? „We kunnen niet in de toekomst fcüken. Een antwoord op deze vraag kan niet wordeh gegeven," zegt men bij de V «artsenijkundige Dienst. Wel positief is men er ech ter als het gaat om het handhaven van de huidige maatregelen. Niet enige weken ook niet enkele maan den, maar zeker een half jaar, zo Is de opvatting, zullen deze maat regelen van kracht moeten blüven. De toekomst ziet er voor de bezit ters van honden dus niet rooskleurig uit. Het is namelijk onredelijk te be weren dat zij zich in het algemeen belang slechts 'een kleine moeite moeten getroosten." Het is beslist geen sinecure dat ze hun dieren altüd en overal aan de lijn moeten houden Vooral in Am sterdam zün de hondebezttters gedu peerd. Ze kunnen geen weekeinde of zondag de stad uit met hun hond en dat betekent voor verreweg de mees- oen, dat ze zo geen huisarrest dan tooh stadsarrest hebben. Ze moeten bovendien hun hond de muilkorf aandoen, aandoen ook in de over drachtelijke zin van het woord. Volgens tal van dierenartsen heeft het aanlünen, het muilkorven tot ge volg dat honden lie gewend zün aan vrijheid en die vrüheid ook nodig hebben, nerveus en büterig zullen worden. Bet gaat niet aan deze nadelen te kleineren. Ook bü de Veeartsennü- kundige dienst heeft men er begrip voor. Men acht het voorlopig echter niet verantwoord door opheffing van de thans geldende ge- en verboden verandering in de huidige situatie te brengen. Advertentie I.M. sluit 31 oW hoeVjesvetkoop Coupon Dan is n couponboekje voordelig voor ut 0 reductie betere plaatsen DE ROTTERDAMSE I SCHOUWBURG Inlichtingen aan de kassa af tel. 111766 (Van een onzer verslaggevers) Is de herdershond, die op 2 ok tober te Amstelveen werd gevangen, nadat hij daar drie dieren had ge beten, dezelfde herdershond als die welke in Amsterdam wordt gezocht wegens hondsdolheid? Deze vraag tracht de Amsterdam se politie thans te beantwoorden. Het enige dier, waarvan met zeker heid kon worden vastgesteld, dat het aan hondsdolheid is overleden, is een kat, die op 2 oktober aan de fteinier Vinkeleskade te Amsterdam door een herdershond was gebeten. Een sig nalement van deze herdershond zwarte rug, zandkleurige flanken werd vorige week verspreid, doch hieruit vloeide geen enkele aanwü- zing voort. Thans blükt dat zich op diezelfde oktoberdag te Amstelveen een zwer vende herdershond vertoonde. Het dier, dat zeer agressief was, werd ten slotte door de politie gevangen en ondergebracht in een asiel, waar het korte tüd later overleed. Het ka daver werd gefotografeerd, omdat het dier wellicht schapen had gebeten en mogelijk een rechtsgeding zou volgen tegen de eigenaar. Destijds was nog niet bekend, dat in Nederland honds dolheid heerste. Voordat hij stierf had de Amstel- veense herdershond ook nog een buldog, een kleine hond en een geit gebeten. De kadavers zijn inmiddels naar het Rüksseruminstituut ge stuurd, waarna werd vastgesteld dat althans de buidog naar alle waar- schijnlijkhed niet aan rabies, maar aan de opgelopen verwondingen is overleden. Het onderzoek op de an dere kadavers heeft nog geen resul taat opgeleverd. De foto van de Amstelveense her dershond, die nu van zeer groot be lang blijkt te zün, is naar de Am sterdamse politie gestuurd. Deze probeert uit te vinden of men hier te maken heeft met de gezochte her dershond. Zoals wij gisteren meldden is ook een witte muis aan de Reinier Vin keleskade aan het bijten geslagen. Het kadavertje moest worden opge zonden aan het Rüksnstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, aange zien het Rotterdamse Centraal Dier geneeskundig Instituut de toevloed van kadavers niet meer kon verwer ken. Tot veler opluchting leverde het eerste onderzoek van het muisje een negatief resultaat op. Ergo: naar alle waarsclujnlijkheid geen hondsdol heid. (Van een onzer verslaggevers) Het gaat in de Bijlmermeer kwestie niet om gemeentegren zen en het creëren van een sterke randgemeente", maar om het verantiuoord huisvesten van mensen. Dit is de teneur van een gisteren door B. en TV. van Amsterdam aan de raad gerichte nota, waarin wordt gereageerd op de nota van wijzigingen waarin de minister van Binnenlandse Zaken voorstelt een nieuwe gemeente Bijlmermeer te vormen. Zü noemen het een „gevaarlük ex periment het huisvestingsprobleem van Amsterdam grotendeels aan een dergelyke gemeente over te laten en herhalen dat de bestuur- lüke oplossing van de minister even goed over een aantal jaren kan worden getroffen. „Wij zün bereid," zo zeggen zij, „eraan mee te werken voor het onderhavige gebied na verloop van tijd de best denkbare bestuurlüke regeling te treffen." Het Amsterdamse college bestrijdt het standpunt van de bewindsman, dat Amsterdam per 1 januari van dit jaar binnen eigen grenzen nog 40.000 woningen kon bouwen. „In werkelijkheid," zo zegt het, „was op dat tijdstip voor arbeiderswo ningen slechts bouwrijp terrein aanwezig voor tienduizend wonin gen." Het erkent dat in de saneringsgebie- den uimte is voor nog 10.000 wo ningen, doch voegt eraan toe dat hier eerst 50.000 bestaande wonin gen moeten worden gesloopt. „De minister ziet over het hoofd," zo zegt het, „dat voor een juiste be oordeling van bet getal 40.000, de tydstippen waarop kan worden ge bouwd beslissend zün." B. en W. zien het niet als noodzake lijk dat Amsterdam zou moeten beschikken over een „corridor" tussen de bestaande stad en het nieuwe stadsdeel en achten de ge meenten Diemen en Ouder-Amstel dan ook niet bedreigd. De groenstroken dezer gemeenten vormen natuurlüke recreatiegebie den, aldus B. en W„ die ook in de toekomst dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de hete agglomeratie. Deze gemeenten zui len een eigentaak krijgen en niet worden „doodgedrukt". Nader vernemen wü dat B. en W. zijn uitgenodigd op 14 november him standpunt nader toe te lich ten voor cie vaste commissie uit de Tweede Kamer. TOKIO (AP) - Japan ziet het be zoek van prinses Beatrix (30 novem ber tot 6 december) met verlangen tegemoet. „Het is een middel om de banden tussen de twee landen nau wer aan te halen", aldus het lapanse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het bezoek van de Prinses Is het eer ste, dat ooit door een lid van de Ne derlandse koninklijke familie aan Japan is gebracht. Prinses Beatrix zal de eerste de cember een bezoek brengen, aan kei zer Hlrohito en keizerin Negako, Dit bezoek wordt gevolgd door een lunch met premier Hayato Bceda. 's Avonds aal ze ais gast aanzitten bü een ban ket in het keizerlük paleis. Tussen 2 en 4 december zal de Prinses een rondreis maken door Japan en on dermeer de steden Osaka en Nagasa ki bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) Een klacht van een pastoor heeft ertoe geleid, dat de rector magnifi cus van de Technische Hogeschool te Eindhoven, prof. dr. K. Posthumus, een diepgaand onderzoek zal instel len naar eventuele excessen, die zich bü de ontgroening van studenten zouden hebben voorgedaan. Pastoor J. Donkers uit de Noord brabantse gemeente Wanrooy baseert zijn klacht op ervaringen van een jongeman, die zich tegenover hem heeft beklaagd en een opsomming van een aantal mishandelingen heeft gedaan. Het bestuur van het Elndhovense studentencorps zegt, dat de ontgroe ning in Eindhoven „kort maar zeer intensief is" en, ontkent excessen. Volgens de student moesten groe nen zich in onderbroek op hun buik van twee lange trappen laten glij den. Zü kregen vier harde slagen in het gezicht als zü de namen en voor letters van de ontgroeners waren vergeten. Voorts werden vijftien groenen op een hoop gegooid om als bijen te zoemen. 'Van een onzer verslaggevers) Zesduizend gulden schade richtte maandagavond om zeven uur een brand aan in de keuken van de fa milie F. Knol aan de Oostzeedük 73a, Ze etage. Door de brand, die ontstond door een defect aan een petroleumkachel, ging de keukeninventoris geheel ver loren. terwijl er schade was aan kle ding, stukadoors-, hout- en verfwerk. De Rotterdamse brandweer onder leiding van onderbrandmeester M. v, d. Spek bluste de brand met een rub berslang op de waterleiding en een nevelstraal. Aanwezig waren de N7 en de bluseemhedd 113. Advertentie I.M. Bij een botsing tussen een West- duitse passp.yierstrein en een Oost- duitse reparatietrein zün maandag even buiten West-Berlijn acht men sen gewond. De 'nterzonale trein was van West-Berlün op weg naar Ham burg. (Van een onzer verslaggevers) Opsporingsambtenaren van de PTT hebben in samenwerking met de ge meentepolitie van Amsterdam en Heerenveen zes clandestiene zenders opgespoord. In Amsterdam werd proces-verbaal opgemaakt tegen de 34-jarige kabel gast N. P. V,, de 18-jarige scholier H. C. A. J. M„ de 16-jarige F. H. R. D.. eveneens scholier, de 18-jarige kantoorbediende L. de W. en de 18- jarige scholier H. P., alien uit Am sterdam. In Heerenveen waar de zender lp. de lucht kwam onder de namen „Roodborstjc",_ ..Mexico", „Water snip" of „Radio Nora" werd proces verbaal opgemaakt tegen de 34-ja- rige grondwerker R. de J, cn de 34- jarige bouwvakarbeider S. de W., bei den uit Oudehorne. verantwoordelijk werk vereist concentratie Dag en nacht denderen treinen over wissels en overgangen! Veilig geloodst door de feilloze handelingen van de seinhuiswachter! In zijn handen rust de verantwoordelijkheid van duizenden reizigers. Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De seinhuiswachter weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is!' Hü heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste che wing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelfi Neem óók P.K.! Ts dr. Bruins Slot, de fractie- J voorzitter van de Antirevolutio naire Partij in de Tweede Kamer, het nu wel of niet eens met de voorzitter van zijn partij dr. Berg huis? Deze vraag blijft de Volks krant bezighouden. Dr. Berghuis heeft op de vergadering van het A.R. Partijconvent met zoveel woorden gezegd dat het de erken ning van een mislukking zou zijn als de socialisten weer in de rege ring zouden worden gehaald. Zo als wij reeds schreven, benam hij de antirevolutionairen door deze uitspraak bij voorbaat ruimte om te onderhandelen. De Volkskrant wil .de weg tot samenregerlng met de socialisten wel openhouden. En daarom heeft zij ernstig bezwaar gemaakt tegen de opvatting van dr. Berghuis. Zij heeft het genoegen mogen smaken van dr. Bruins Slot een uitleg van de rede van de heer Berghuis los te hebben gekregen. In cii uitleg wordt veel weggemasseerd. Maar wat over de erkenning van een mislukking is gezegd, blijft ge- -zegd. Dat is niet weg te redene ren. PK-N-4-6Z u tillen wij daaraan niet zwaar. En dat moesten de Volkskrant en dr. Bruins Slot ook niet doen. Want niets Is zo plooibaar als liét geheugen van de mensen die in de christelijke partij zijn georga niseerd. Hun Incasseringsvermo gen is groot. Dat bewijst dr. Bruins Slot in hetzelfde Trouw- artikel waarin hij een nadere uit leg van de rede van zijn partij voorzitter geeft. Hij schrijft over de regering-De Quay: 'Gelijk ge zegd, wij hebben over de lange lijn gezien met de huidige combi natie geen slechte ervaringen En aldus valt hij dr. Berghuis bij, die heeft gezegd: 'Maar wan-, neer men thans, nu de stofwolken wat zijn opgetrokken, het resul taat van het beleid van drie jaren overziet, moet men constateren, dat de regering een aantal aan vankelijk vreesaanjagende poli tieke knelpunten zoals voetbal toto, kinderbijslag, mammoetwet en in een later stadium het dra matische punt Nieuw Guinea, heeft afgedaan en overleefd, en tevens concluderen, dat zij cie hoofdlijnen van haar beleid in redelijke mate heeft weten waar te maken. En dit kan niet anders dan tot de erkenning leiden, dab dit kabinet een belangrijke pres tatie heeft geleverd en veel waar devols voor land en volk heeft tot stand gebracht.' A an de vier genoemde voorbeel dden mankeert alleen nog de woningbouw! Het zijn immers alle knopen die zijn doorgehakt op een anclere manier dan de antirevolutionairen hadden ge wild. En dat houdt men dan zijn gehoor voor als belangrijke pres taties van het bewind-De Quay! Als dat voor zoete koek wordt aanvaard, aanvaardt men later wel dat het een belangrijke pres tatie van de anti's is om even tueel toch met de socialisten in zee te gaan. Wie mocht denken dat onze christelijke partijen nog zwaartillend zijn, vergist zich. Met het verdwijnen van het rooms-katholieke weekblad De Linie aan het eind van dit jaar is er weer een opinieblad minder. Een opinieblad van be tekenis. want De Linie heeft een eigen plaats in het opinie-con cert. In vijf jaar tljds zijn de rooms- katholieke bladen De Nieuwe Eeuw, De Maasbode (in De Tijd opgegaan) en De Linie opgeheven. Zij konden het financieel niet bolwerken. Ook de protestants-christelijke pers heeft verliezen geleden. De vraag mag dan ook wel worden gesteld of wij wel zo ge rust op de situatie in Nederland mogen zijn. Tot nu toe heeft men in ons land bij al het nieuws over het opheffen van dag- en weekbladen in Engeland en de Verenigde Staten een gezicht ge trokken van: dat kan hier niet gebeuren Is dat zo? Er valt nauwelijks aan te twij felen dat de meningsvorming wordt verschraald als het aantal opiniebladen steeds verder af neemt. En dat kan gevaarlijk worden voor de democratie. Het algemeen kiesrecht vooronderstelt een in vrijheid en veelzijdig ge ïnformeerd volk. A Is het verdwijnen van opinle- bladen betekent, dat de be langstelling voor deze bladen te gering is, kan dat een veeg teken zijn voor onze democratie. Dan staan wij voor de vraag wat er moet worden gedaan. En hoe er wat gedaan moet worden. Maar dan zal er toch meer over ,de feiten bekend moeten zijn. Een paar vragen dringen zich jop. Wordt de taak van de opinie weekbladen gedeeltelijk door de weekeindbijlagen van de dagbla den overgenomen? Wat is de in vloed van de televisie? Is het opheffen van opinieweek- en dagbladen inderdaad het gevolg, var. dalende belangstelling? Of worden zij bij gelijkblijvende lezerskring gemangeld tussen de stijgende kosten en de minder.1 stijgende abonnementsprijzen? Is! in ons laad ook. het proces in een! vergevorderd stadium, waarbij al-' leen die bladen, die een grote op laag hebben, kunnen blijven be staan? En waarbij plaatselijk en' streeksgewijs maar één-iraotihet' zal vtëtxas&e&i

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1