Amsterdamse corpsleden besluiten: en en afgelopen ering in actie voor niet Anne de Vries in verzet tegen gesol met Bartje Netto-winst Koninklijke Shell-groep: 2 miljard Bakkersbedrijf lucht verontwaardiging over beleid van De Pous op gelden Stichting Ploeg wedstrij den Nog geen akkoord over Schelde-Rijn, zegt Den Haag PLEEGZUSTER Voorzitter Landbouivschap: ™5 Motorrijder na botsing overleden Amstelveense hond was de Amsterdamse Cholera breidt zich uit op Nieuw-Guinea k vu# yetijondAeid^ Kerkelijke beroepen eea fliCUWC smaak SCHMIDT Nieuwe bestuurders in Bouwbedrijfsbond Laiidbouwhiflp Spaans De HET VRIJE VOLK WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 PAGINA 3 BLOEDWUM UW smaak! Bartje-uien bedli (Van een onzer verslaggevers) De herziening van de groentijd van het Amsterdamse Stu denten Corps is erdoor. Daartoe is door ongeveer driehonderd mannelijke eorpsleden besloten op een bewogen marathonver gadering die gisteravond begon en pas tegen het opkomen van de dageraad, vandaag, eindigde. Slechts de rector-magnificus kan er nu nog veranderingen in doen aanbrengen. ïu de herziene reglementen wordt nadrukkelijk verboden dat groenen op een gepakt worden in voor hu» aantal te kleine ruimten het zgn. indik ken Dit betekent dat het spel dat onder de beruchte naam ,Dachauspel' zoveel beroering heeft -verwekt, is uitgebannen. mag zich niet als novitius gedragen ln gezelschap van personen van wie bij weet dat zij geen mannelijke le den van het ASC zUn. Na afloop van de grote vergadering van mannelijke leden van het ASC verklaarde de heer Salomons, rector: „De zaak Ss rond. Tenminste op pa pier. Het is nu onze taak erop toe te zien dat dit papier geen dode letter wordt, zoals het met vele bepalingen in onze oude corpswet her. geval is geworden. AI meer dan tien Jaar is aange drongen op herziening. Nu is de tijd er eindelijk rijp voor geworden. De resultaten van de ontgroening .in de komende jaren moeten uitwijzen of wjj zijn geslaagd.' De heer P. C. van den Hoek, lid van de commissie die de herzieningen heeft voorgesteld, riep met vuur uit: „Ons --rps is lang niet het conserva tiefste.". De beer P. C. Mulder, lid van dezelfde commissie, viel hem bU met een „Wij zijn van alle corpora het meest progressieve." Géén antisemitisme De heer Van den Broek zei het diep te betreuren dat de excessen 0 Er mag niet worden geslagen. Het is verboden het aankomende corpslid lichamelijk letsel toe te brengen en in het algemeen zijn gezondheid te schaden. 0 Het Is verboden de groen iefs toe te voegen waardoor hij zich redelijker wijze beledigd zou achten. 0 Het kikkeren (gehurkt springen) is afgeschaft. Kleding mag niet wor den vernield. De novitius de groen heeft voortaan de p 11 c h t zich bij de ont- groeningsewnmissie te beklagen als een corpslid zijn boekje te bulten gaat. En hij zal dat haarfijn kunnen nagaan, want hij 'krijgt een boekje waarin zijn rechten en plichten staan opgesomd. Hij moet dit boekje steeds bij zich dragen. Om dit alles naar wens te doen verlopen zal een speciale commissie •van zeven worden ingesteld, die zich met de afwikkeling van het ont groeningsprogram belast. Zij stelt In nauwe samenwerking met de senaat, het bestuur van het corps, dit pro gram op. Zij is verantwoordelijk aan de senaat. Ver trouwenscommissie Deze novitiaatscommissie is tevens bedoeld als vertrouwenscommissie voor de groenen. Dagelijks zal zij In besloten kring met de groenen. In be raad gaan over de gang van zaken. Zij heeft tevens tuchtrecht gedurende de groentijd ten aanzien van andere corpsleden. De novitiaatscommlssie is geheel nieuw in het Amsterdamse corps, waar de ontgroening tot nu toe in handen was van de sociëteitscom missie, ook wel kroegcommissie ge noemd. De senaat draagt nu vla de ont groeningscommissie de verantwoor delijkheid. Tot nu toe was het zo dat de kroegcommissie nauwelijks of geen verantwoording verschul digd was aan de senaat. Via een reeks bepalingen zal de senaat ook gezag hebben bjj het ontgroenen in de disputen. De senaat nodigt een of meer ver tegenwoordigers van het bestuur van de" universiteit uit om te allen tijde de gang van zaken in de komende groentijd ter plaatse in ogenschouw te nemen. Dit, aldus de heer Salo mons, rector van de senaat, is de eerste maal in de 122-jarige geschie denis van het corps, dat het uit zijn strenge beslotenheid treedt. Het corps wil hiermee de rector-magnifi cus in staat stellen gemakkelijker en directer controle uit te oefenen. Artikel 1 van het reglement op het novitiaat zegt: het novitiaat berust op grondslag van ongelijkheid. Deze on gelijkheid vindt haar grenzen in de algemeen aanvaarde maatschappe lijke normen. Eigen normen Op deze nonnen wordt in de regle menten herhaaldelijk gewezen. Doch, evenals het beginsel van ongelijk heid, wordt staande gehouden dat binnen het corps eigen normen heer sen, de strekking is echter dat deze normen niet ln botsing mogen ko men met de algemene maatsta ven. Gehandhaafd blijft ook het kaal knippen, het duidelijk dragen van een groen strikje. Er mag ook niet te veel naar bulten blijken: de groen van dit jaar ertoe hebben geleid dat het Amsterdamse corps op een lijn wordt gesteld met antisemieten, „Niets is minder waar. Tot voor kort dachten wij niet eens erover of iemand wel of niet joods was. Joden zitten in onze besturen. Kleurlingen, Chinezen, ieder kan zich bij ons aansluiten als hij voldoetaan de eisen die wij in onze club no een maal stellen. Ook minder draag- krachtigen. Doordat wij, geheel ten onrechte, beticht zijn van antisemi tisme, Is de aandacht afgeleid van de werkelijk grote fouten die wij hebben gemaakt. Er komt ook nog een brok klassenstrijd naar voren. Ut geef toe, ais een corpsstudent ergens een croquetje bestelt, doet hij dat soms op een misselijk hooghar tige manier die wrevel opwekt. An derzijds is er een hetze tegen ons ontstaan. Speciaal tegen het Amster damse corps dat in de oorlog waar devolle leden in het verzet heeft ver loren en zich ook na de oorlog niet aan maatschappelijke verplichtingen onttrekt. Dat oud-leden van het ver zet in het corps zijn gekomen, heeft misschien juist bijgedragen tot de verruwing, die ik en zo velen met mij verafschuwen. Zij hadden ten slotte hun harde ervaringen in de oorlog gehad." Plaatsgebrek ,Dat kaalknippen", aldus de heer Van den Broek, „dat Is een soort symbolische afsluiting van de mid delbare schooltijd. Bovendien zijn de groenen gemakkelijk te herkennen. Het schept onder hen ook een. zekere band van samen doorstane moeilijk heden. En dat de groenen op de grond zitten komt o.a. voort uit Aovercenns r.m. bij fpoOickcri dropstc* DEN HAAG (ANP) Het kabinetrDe Quay zal een aantal maat regelen nemen om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, waarin de Nederlandse landbouw verkeert. Deze maatregelen bestaan onder meer uit: 1. Een ontwikkelings- en saneringsfonds dat hulp moet verlenen aan de gemengde bedrijven op de zandgronden en dienstbaar wordt gemaakt aan een structuurverbetering van deze bedrijven; het fonds krijgt een kapitaal van 50 miljoen gulden. 2. Er zullen voorschotten uit worden verstrekt aan bedrijven die in nood verkeren tot een totaal maximum van twintig of vijfentwintig miljoen gulden, 3. De mogelijkheid wordt geopend niet levensvatbare bedrijven uit te kopen. i. De kredietmogelijkheden voor de landbouw zullen worden vergroot. Daartoe komt tien miljoen gulden extra beschikbaar voor het borgstei- lingsfonds voor de landbouw. Minister Marijnen van Landbouw heeft deze maatregelen bekend gemaakt nadat daarover in de regering overleg is gepleegd. (Van onze iandbouwredactie) De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, vindt de regeling voor de gemengde bedrijven, waartoe de regering heeft besloten, niet helemaal onbevredigend". Ondanks kritiek op onderdelen meent hij dat het een regeling is waarmee men wel voor de dag kan komen", zo heeft hij tegenover het ANP verklaard. Van de ongeveer 100.000 kleine be drijven, aldus de heer Biewenga, zullen er wel een 60.000 70.000 hulp vragen, zodat de nu beschik baar gestelde som in kleine bedrag jes verdeeld moet worden, maar een stimulans betekent de regeling toch. De heer Biewenga had liever ge zien, dat een groter bedrag dan 20 25 miljoen beschikbaar was ge steld voor het geven van voorschot ten. Wat van dit bedrag wordt terug- betaald, zou dan kunnen dienen voor plaatsgebrek wij hebben dringend het bevorderen van beëindiging van een nieuwe, grotere sociëteit nodig. niet-levensvatbare bedrijven. (Van onze soc.-econ. redactie) De nettowinst van de Kon. Shell- groep zal dit jaar waarschijnlijk meer dan twee miljard gulden be dragen. Dat is ëif percent meer dan vorig jaar. Het olieverbruik in Euro pa zal over vijftien jaar ruimschoots zijn verdubbeld, In vergelijking met de eerste helft van 1957 is er dit jaar door de Kon, Shell 43 percent meer olie verkocht. Er was tien percent personeel min der in dienst. Deze mededelingen over de gang van raken bij het op één na grootste oliebedrijf ter we reld heeft president-directeur jhr. mr. J. H. Loudon in New York ver strekt. De resultaten over het- verstreken deel van 1962 noemde de heer Lou don bemoedigend. Het nettoresultaat van de groep gaf een gestadig her stel te zien na het laagtepunt in 1958 maar het is nog steeds beneden het recordcijfer van 1957. Hoewel de concurrentie, zeker ook die van Russische olie, zal toenemen, meende mr. Loudon, dat de voor uitzichten uitstekend kunnen wor den genoemd. "Wij twijfelen niet aan ons ver mogen de krachten en weerstanden die wjj op economisch gebied kun nen verwachten, het hoofd te bie den', zei hij. Van het aardgas ver wachtte de heer Loudon een nog meer spectaculaire ontwikkeling dan van de olie. DEN HAAG (ANP) Beroepen te St.-Annaland: W. van Herpen te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Joure: R. Bijl te Haarlem; Kollumerzwaag: P. C. t Hooft te Kantens; Egmond aan Zee: J. Oskamp te Akersloot. Bedankt voor Rotterdam-vreewijk: C. Jongeboer te Apeldoorn. Bartje in volle glorie (Van onze parlementsredactie) Werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf hebben dinsdag geza menlijk lucht gegeven aan hun verontwaardiging over het broodprijsbeleld van minister De Pous. Dat gebeurde in een daartoe speciaal belegde open bare vergadering van het bedrijfschap voor het bakkersbedrijf. De minister discrimineert h tebak- kersbedrijf, werd er gezegd. En over het verzoek van de minister aan de Bakkerijstichting om mee te werken aan zijn prijsbeleid: 'Het is onmoge lijk daaraan te voldoen.' Het prijsbeleid wordt veel te strak gevoerd, betoogde een werkgever. En waar g a a fc het nu helemaal om? Het geschil gaat om één cent per brood. Voor een gezin van vier personen be tekent dat acht cent per week of twee sigaretten minder. Ook de werknemers lieten zich niet onbetuigd. De heer Tinkla van de Algemene Bond Voedsel en Ge notmiddelen, vertelde dat er een ware uittocht onder het personeel Is. Vo- AdverieitfCe IM. rig jaar kozen achthonderd bakkers knechten een ander beroep. Dit jaar zjjn het er zelfs duizend. Al Jaren stuiten wij bi) loononderhandelingen op het prijsbeleid, zei bij. De overheid la op deze manier doelbewust bezig de bakkers de nek om te draaien. De heer Tinkla memoreerde, dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft vastgesteld dat de sociale positie van het bakkersbedrijf een duidelijke achterstand vertoont. De looncommissie heeft daarom een aantal suggesties gedaan, maar voor de kostenkant verwees zij weer naar minister De Pous. De secretaris van het bedrijfschap rekende voor, dat de bloemprijs sinds 1 juni met drie cent per brood is ge stegen. Minister De Pous staat ech ter slechts een verhoging van twee cent toe. Een van dé werkgevers klaagde over de wijze waarop minister De Pous besprekingen voert. 'Een on derhoud met deze minister eindigt altjjd net zoals het is begonnen. Hij deelt zijn standpunt mee en daar blijft het bij. Dat is toch geen onderhandelen?' Vandaag zullen de bakkers op nieuw met minister De Pous over de broodprijs gaan praten. Als men het weer niet eens wordt, zal de minister van Economische Zaken dat heelt hij althans aangekondigd een bin dende prijs vaststellen. (Van een onzer verslaggevers) De 58-jarige schrijver Anne de Vries zal stappen on dernemen tegen een conserven- fabriek in Assen die reclame campagnes met het beeld van Bartje voert. De verontwaardigde auteur wil aan het toenemende gebruik van de hoofdpersoon uit zijn boek voor za kelijke doeleinden paai en perk stel len) Hij heeft daartoe zijn advocaat ingeschakeld. Zijn actie volgt op een artikel in de Asser editie van Het Vrije Volk van woensdag 17 oktober, waarin naar aanleiding van een advertentie het eigendomsrecht van Bartje aan de orde werd gesteld. Bartje is op 4 september 1954 in de Drentse hoofdstad onthuld. Het was een geschenk aan de toen vijftigja rige schrijver. Sindsdien is het ventje steeds meer handelsobject geworden. Nauwelijks stond het beeld er, of de eerste Bartje-Iepeltjes werden bij duizenden aangemaakt, weldra ge volgd door Bartje-handdoeken. Anne de Vries noch de beeld houwster mevrouw S. Boschma Berkhout heelt zich aanvankelijk ver zet. Na de Bartje-sigarettendovers, -briefopeners en -bierglazen rook ook de industrie haar kans. Produfc- ten als boter, fietsen, koeken en con serven werden met Bartje ais lok middel in de handel gebracht. Er kwamen zelfs Bartje-uien, van dezelfde fabriek waartegen de Drent se schrijver nu stappen beraamt. 'Nu wordt het toch al te gek,' aldus de heer De Vries, die overigens nog meer grieven tegen de gewraakte ad vertentie heeft. Want in een bijbe horende prijsvraag wordt de jeugd i van Nederland opgewekt, autonum- mers op te schrijven. 'Ik vind dit een van de gevaarlijk ste kinderspelletjes die ik ken. In mijn verkeersboekjes voor de lagere school heb ik er dan ook voortdu rend tegen gewaarschuwd.' Niet alleen Anne de Vries, ook de beeldhouwster mevrouw Boschma vindt dat er met haar Bartje-figuur maar merkwaardig wordt gesold. Aanvankelijk had de regering een veel kleiner bedrag beschikbaar wil len stellen. De heer Biewenga ver telde, dat het Landbouwschap rond uit tegen de minister heeft gezegd, dat het er niet aan dacht mee te doen aan een uitwerking van een regeling op basis van dat bedrag. Nu wil het Landbouwschap die mede werking wel geven. Minister Marijnen heeft geweigerd hulp te verlenen in de vorm van toeslagen, die rechtstreeks verband houden met de voortbrenging van eieren, slachting van pluimvee en varkens, de produkten van het ge mengde bedrijf, waarvan de prijzen zo sterk zijn gedaald. Hij is van oordeel, zo heet het in de officiële mededeling, dat de nu ontworpen ,meer structurele aanpak beter perspectief biedt voor het be leid op langere termijn dan het ver lenen van toeslagen": De minister is van plan bij de uit werking van de regelingen nauw sa men te werken met het georgani seerde agrarische bedrijfsleven. Hij zai daartoe zo spoedig mogelijk over leg plegen met het Landbouwschap. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft vanmorgen vergaderd. Vanmiddag zou de perio dieke bespreking met de minister plaatsvinden. De heer Biewenga ver wachtte, dat daar behalve over de nieuwe regeling voor de gemengde bedrijven ook zal worden gesproken over de melkgarantieprijs voor het jaar november 1962/november 1963. Advertentie IM. GOODWILL DUNlOPfUt. KEumroK ZAALBERG SOLE HIO DONSDEKENS WENTELBEDDEN SLAAPMEUBELIN (krtdirt-rtrvite) l«M!DDEUANDSTRAAT73,TEL34?!2 Advertentie LM, I Van 1 november al Metropol Ballet i Arenti Sisters Acrob. dansen Ninon *- Los Grontas Ztiid-Amerlk. danson Ailys and Arkas Griefca danspaar The Mailorquina Boys] SCHIEDAMSESINSEL I37-I39, ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) Op rijksweg 20 bij het Fortuna- terrein in Vlaardingen -had van morgen een dodelijk ongeval- plaats, waarbij de 40-jarige motorrijder L. van der Melde uit Vlaardingen om het leven kwam. Een vrachtwagen met aanhanger kwam uit de richting Maassluis en moest afremmen. Door het gladde wegdek kwam de aanhanger dwars over de weg te staan. De motorrijder, die uit de richting Vlaardingen kwam, reed tegen de auto op. Met ernstig hoofdletsel is het slachtoffer naar het Algemeen zie kenhuis vervoerd. Onderweg overleed de man. (Van een onzer verslaggevers) De loslopende herdershond, die op 2 oktober werd gevangen in Amstel veen, is naar alle waarschijnlijkheid identiek aan de herdershond, die op dezelfde dag in Amsterdam een kat met hondsdolheid Infecteerde. Zoals wü gisteren meldden, had de Amstelveense politie destijds een foto gemaakt van het kadaver van de Amstelveense hond. De eigenaar van de Amsterdamse herdershond her kende het dier van deze foto. Desondanks bestaat in Amstelveen geen reden voor een grote ongerust heid: de drie dieren welke door deze herdershond werden gebeten een buldog, een kleine hond en een geit zijn hoogstwaarschijnlijk niet be smet geweest met rabies. Dit bleek uit een onderzoek van het Centraal Dierenkundig Instituut in Rotterdam. HOLLANDIA (ANP) Artsen en verpleegsters van de gezondheids dienst op Nieuw-Guinea zijn van daag in allerijl naar het dorp Koko- nau aan de zuidkust gedirigeerd, nadat in Hollandia de melding was binnengekomen dat ln dat dorp cholera was geconstateerd. Kokonau ligt op ongeveer 100 ki lometer ten westen van Agats. Van VN-zjjde werd bekendgemaakt, dat nog niet met zekerheid valt te zeg gen dat de geconstateerde ziekte in derdaad Cholera is.Men wil echter geen risico nemen en ging onmiddel lijk tot maatregelen over. In het gebied rondom Agats, waai de cholera-peidemie een maand ge leden voor het eerst uitbrak, zijn deze week zeventien Papoea's aan de gevreesde ziekte overleden. Het to tale aantal doden is daarmee geste gen tot 140. Nog steeds is in een groot aantal dorpen in de omgeving een vaccinatie-campagne gaande. (Van onze soc.-econ. redactie) De bondsraad van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft de heer J. Klaren, disiricwbestuur- der voor Friesland en de heer A. Buys voorzitter van de afdeling Amsterdam, benoemd tot bondsbe- sfcuurders. DEN HAAG (ANP) De werktuigrenfabriek fa. C. van der Lely in Maasland heeft beslag doen leggen op gelden van de Stichting Werelcfploegwedstrijde-n, de door de drie landbouw- jongerenorganisaties gevormde stichting, die de op 4 en 5 okto ber ln Oostelijk Flevoland gehouden tiende wereldploegwed- strijden heeft georganiseerd. De fabriek had beslag willen leg gen op ƒ225.009; de president van de Haagse rechtbank heeft het beslag toegestaan tot een maximaal bedrag van 100.000. De stichting heeft, naar wij van haar vernamen, nog slechts ƒ50.000 in kas, terwijl er nog te be talen rekeningen tot een totaal van ƒ20.000 liggen en er nog meer reke ningen verwacht kunnen worden. De stichting zal nu een kort geding aan hangig maken om het beslag opgehe ven te krijgen. De werktuigenfabriek stelt haar eis, omdat zij aan de werktuigende monstratie, die met de wedstrijden annex was, niet heeft mogen deelne men met een kunstmeststrooier. Zij stelt dat zij daardoor de verkoop van tweeduizend kunstmeststrooiers met een netto winst van honderd gulden per stuk heeft gemist, en eist een schadevergoeding van ƒ200.000 we gens winstderving en ƒ25.000 wegens gemaakte kosten, samen 225.000. De Stichting Ploegwedstrijden zegt dat in het van te voren aan de In schrijvers toegezonden reglement duidelijk is meegedeeld, dat alleen met grondbewerkingswerktuigen mocht worden gedemonstreerd, en kunstmeststrooiers zijn volgens haar geen grondbewerkingswerktuigen. Op grond daarvan heeft de stichting op dè dag voor de wedstrijden, 3 okto ber dus, last gegeven de kunstmest strooiers van het Maaslandse be drijf van het wedstrijdterrein te ver wijderen. Het bedrijf heeft nog wel met andere werktuigen kunnen de monstreren. hoewel dit volgens de stichting niet reglementair was om dat men niet tevens werktuigen ten toonstelde. De stichting heeft nu de medewer king ingeroepen van drie deskundi gen, die schriftelijk hebben verklaard dat de kunstmeststrooier niet tot de grondbewerkingswerktuigen pleegt te worden gerekend. De minister van Landbouw, mi. Marijnen, heeft na overleg in het kabinet een aantal maat regelen genomen ten behoeve van de Nederlandse landbouw. Zestig miljoen komt er ter beschikking. De minister praat daarbij veel over structuurverbeterende maat regelen die moeten worden geno men. Dat lijkt ons juist, want een verbetering van de toestand is alleen vla de structuur te berei ken. Van de beschikbare j 60 miljoen is echter ten hoogste de helft voor structuurverbetering in de ruim ste zin aangewezen. Dit bedrag Is veel te laag. Het is slechts een fractie van wat nodig is om onze landbouw snel en doeltreffend uit de grootste moeilijkheden te halen. Bovendien zal de minister, wil het geld werkelijk effect sorteren, nog meer moeten doen. Uit kooppremies bij voorbeeld zijn zinloos, wanneer men niet voor komt, dat de uitgekochte weer opnieuw begint. Men kan deze maatregelen dus als een zeer klein en nog onvol doende begin beschouwen. Het zal door een positiever en doortas tender beleid moeten worden ge volgd. En juist op dit punt heeft deze minister van Landbouw wei nig vertrouwen gewekt. rret heeft er enige schijn van. -LX dat sommige Nederlanders de Tachtigjarige Oorlog nog niet helemaal te boven zijn. De manier waarop men de Spaanse arbeiders ln ons land en hun vrouwen tege moet treedt, zou althans de in druk kunnen wekken dat wij na Al va en de Bloedraad ook eens wat willen terugdoen. Wat is na melijk het geval? Toen men ter bestrijding van de schaarste aan arbeidskrachten buitenlandse arbeidskrachten ging werven en daarvoor eerst naar Italië trok. stelde men zich voor dat de plaatsing van ongehuwden de minste problemen zou opleve ren. Het bleek echter alras, dab het overbrengen van een aantal- gezonde jongemannen naar een een plaats waar zij geen normale maatschappelijke en vrijwel geen menselijke contacten hadden, toch niet eenvoudig was. Een oude waarheid, dat arbei ders geen baaltjes meel zijn, werd opnieuw bevestigd en als zij zich al voorgenomen zouden hebben zich als zodanig te gedragen, dan werd hun dit van Nederlandse zijde vaak heel moeilijk gemaakt. ie autoriteiten die met de wer ving van buitenlandse ar beidskrachten zijn belast, hebben hieruit lering getrokken. Want toen na Italië Spanje als wer- vingsgebied werd ontsloten, heeft men zich bij de werving niet tot ongehuwden beperkt. Blijkbaar ging men van de ver onderstelling uit dat het sluiten van een huwelijkscontract een af doende garantie zou zijn tegen ontsporingen zoals die bij buiten landse vrijgezellen wel zijn voor gekomen. Deze veronderstelling was dan gegrondvest op kennis van een rotsvast vertrouwen in wetsartikelen, meer dan in een diep Inzicht in de menselijke na tuur en haar onvolkomenheden. De Spaanse vrouwen, geleld door een onfeilbaar Instinct, heb ben het gewenst geoordeeld zich bij hun echtgenoten te voegen. Maar... daar is het arbeidscon tract, dat verlangt dat de man nen hier dan eerst twee jaar moe ten werken en nog bereid zijn voor een derde jaar bij te tekenen. jVatuurlijk, de Spanjaarden heb- 1 ben dit contract getekend. En wij mogen aannemen dat zij daarover eerst ruggespraak met hun vrouwen gehouden hebben. Zij. de mannen en de vrouwen, wisten dus wat hun te wachten stond. Akkoord, maar niettemin. Zou het niet beter zijn de stem van het hart e.d. te laten prevaleren boven de letter van het contract? Laten wij na zoveel jaar ten op zichte van de Spanjaarden toch geen kwaad met kwaad ver gelden! (Van onze parlementsredactie) Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken ln Dra Haag heeft vanmorgen berichten in Belgische kranten, dat de ambtelijke delegaties overeenstemming hebben bereikt in de Schel- de-Rijn-kwestie, voorbarig genoemd. „De besprekingen verlopen be vredigend", aldus de woordvoerder, „maar het is onjuist te stellen, dat er ai een akkoord zou zijn". De woordvoerder kon niet aange ven over welke punten de ambtelijke delegaties het al eens zün en over welke nog meningsverschillen be staan. Evenmin kon hij aangeven, wanneer dan wel overeenstemming verwacht zou kunnen worden. Als de delegaties tot een akkoord zijn gekomen, zal de kwestie nog tus sen de Belgische en de Nederlandse regering besproken moeten worden Er is reden om te veronderstellen, dat het beleid van de twee delegaties erop is gericht alle aspecten van de kwestie te bespreken, zodat het over leg op regeringsniveau voornamelijk van formele aard zal kunnen zijn. Het staat echter allerminst vast, dat de belde regeringen het uiteindelijke rapport zuilen overnemen. De besprekingen tussen de twee ambtelijke delegaties zijn in het voorjaar van 1961 begonnen, De be doeling was, dat de delegaties vóór I januari van dit jaar hun defini tieve rapport aan de regeringen zou den uitbrengen maar het bleek on mogelijk op die termijn tot overeen stemming te komen. De Nederland se delegatie staat onder leiding van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Steehouwer, de Belgisch® onder baron De Gruben.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1